PDA

Επιστροφή στο Forum : Protein powder home made



kermit
06-12-11, 21:55
Καλησπέρα σας. Ασχολούμε όταν έχω ελεύθερο χρόνο με έντονο περπάτημα και λίγο με βάρη. Έφτιαξα λοιπόν ένα ρόφημα για όταν κάνω προπόνηση και θα ήθελα την γνώμη τα σχόλια και την κριτική σας. ;)

35971

Έβαλα από 300 γρ. στο κάθε είδος, έβγαλα εκτός digestive και καοτόνικ και έφτιαξα 1,5kg πρωτεΐνη. Όλα έχουν γίνει σκόνη στο μπλέντερ, το μείγμα διαλύεται άψογα με γάλα και μου κόστισε περίπου 30€ ;)

Keirox
06-12-11, 22:03
Καλησπέρα σας. Ασχολούμε όταν έχω ελεύθερο χρόνο με έντονο περπάτημα και λίγο με βάρη. Έφτιαξα λοιπόν ένα ρόφημα για όταν κάνω προπόνηση και θα ήθελα την γνώμη τα σχόλια και την κριτική σας. ;)

35971

Έβαλα από 300 γρ. στο κάθε είδος, έβγαλα εκτός digestive και καοτόνικ και έφτιαξα 1,5kg πρωτεΐνη. Όλα έχουν γίνει σκόνη στο μπλέντερ, το μείγμα διαλύεται άψογα με γάλα και μου κόστισε περίπου 30€ ;)

+1 Πολύ καλό! Αν και θα απέφευγα την σόγια λόγο phytoestrogen (που υπάρχουν ενδείξεις ότι γίνοντε estrogen στο σώμα).

TheWorst
06-12-11, 22:20
Φιλε με 35 ευρω παιρνω 2,5 κιλα πρωτεινη σκονης,τι ειναι αυτα τα home made και ...

tolis93
06-12-11, 23:35
βασικα αντε οκ εχει καλη ποσοτητα πρωτεινης.τα υπολοιπα τι παιζουν ομως?καρμπς? λιπαρα? γιατι μπορει να εχεις φτιαξει ενα πολυ συμπληρωμα.κ οχι πρωτεινης

kermit
06-12-11, 23:39
Φιλε με 35 ευρω παιρνω 2,5 κιλα πρωτεινη σκονης,τι ειναι αυτα τα home made και ...

Αλήθεια; Ποια είναι αυτή η πρωτεΐνη και πόση πρωτεΐνη έχει ανά scoop; Από ότι ξέρω μια καλή whey εγκεκριμένη από fda πρωτεΐνη βάρους 2,275kg κοστίζει γύρω στα 60€. Και από την άλλη αυτό που έφτιαξα εγώ είμαι σίγουρος ότι είναι ένα πρωτεϊνούχο ρόφημα με πολλές βιταμίνες κ.α. εσύ είσαι 100% σίγουρος γι' αυτό που βάζεις μέσα σου;

TheWorst
06-12-11, 23:48
Μιλαω ας πουμε για whey isolate στα 28 γραμμαρια εχει 25 πρωτεινη , 35 ευρω τα 2,27 κιλα και ας πουμε την αλλη με 36,5 ευρω 2,5 κιλα peak protein (3 πηγων ) 85 (το λεει και μονη της) γενικως στα 25 γραμμαρια εχει 20,9 πρωτεινη.

Αρα για τι πραμα γινεται λογος εδω περα ? ..

kermit
07-12-11, 00:00
Μιλαω ας πουμε για whey isolate στα 28 γραμμαρια εχει 25 πρωτεινη , 35 ευρω τα 2,27 κιλα και ας πουμε την αλλη με 36,5 ευρω 2,5 κιλα peak protein (3 πηγων ) 85 (το λεει και μονη της) γενικως στα 25 γραμμαρια εχει 20,9 πρωτεινη.

Αρα για τι πραμα γινεται λογος εδω περα ? ..

Που υπάρχουν αυτές οι τιμές;;;

tolis93
07-12-11, 00:04
Που υπάρχουν αυτές οι τιμές;;;
προφανως δν ξερεις τα "καλα " σαιτ π ψωνιζουμε εμεις οι τζαμπατζιδες:green:

kermit
07-12-11, 00:13
προφανως δν ξερεις τα "καλα " σαιτ π ψωνιζουμε εμεις οι τζαμπατζιδες:green:
Ok αν θέλετε μου λέτε με ενδιαφέρει ;)

Tasos Green
07-12-11, 00:18
Καλησπέρα σας. Ασχολούμε όταν έχω ελεύθερο χρόνο με έντονο περπάτημα και λίγο με βάρη. Έφτιαξα λοιπόν ένα ρόφημα για όταν κάνω προπόνηση και θα ήθελα την γνώμη τα σχόλια και την κριτική σας. ;)

35971

Έβαλα από 300 γρ. στο κάθε είδος, έβγαλα εκτός digestive και καοτόνικ και έφτιαξα 1,5kg πρωτεΐνη. Όλα έχουν γίνει σκόνη στο μπλέντερ, το μείγμα διαλύεται άψογα με γάλα και μου κόστισε περίπου 30€ ;)

και εγω εχω μια ένσταση για την σογια... αλα αμα δεν σε πειράζει εσενα οκ... γενικα ειναι ολα φυτικές πρωτεΐνες..

αν και τώρα τελευταία πέφτουν στο ματι μου διάφορα "άρθρα" (χωρίς να αναφέρουν πηγή βέβαια) με το να θεωρούν τις φυτικές ισάξιες με της ζωικές...

tolis93
07-12-11, 00:32
και εγω εχω μια ένσταση για την σογια... αλα αμα δεν σε πειράζει εσενα οκ... γενικα ειναι ολα φυτικές πρωτεΐνες..

αν και τώρα τελευταία πέφτουν στο ματι μου διάφορα "άρθρα" (χωρίς να αναφέρουν πηγή βέβαια) με το να θεωρούν τις φυτικές ισάξιες με της ζωικές...

αναλογα με το τι συνδιαζονται. με εξαιρεση φακες φασολια π απο οσο ξερω εχουν τα αναλογα αμινοξεα.;)

Tasos Green
07-12-11, 00:40
αναλογα με το τι συνδιαζονται. με εξαιρεση φακες φασολια π απο οσο ξερω εχουν τα αναλογα αμινοξεα.;)

χαίρω πολυ tasos green... :green:

αναφέρομαι στο να μην συνδυάζονται με τιποτα... απο μόνες τους λενε αυτα τα "αρθρα" οτι ειναι ισάξιες η φυτικές με τις ζωικές..

τωρα αν ειναι έγκυρα η οχι δεν το ξερω. ψαχνω να βρω καμια αξιόπιστη έρευνα αλα τιποτα.

TheWorst
07-12-11, 16:49
Τρωγε κανονικα και ζωικη πρωτεινη :P

TheWorst
07-12-11, 16:50
Που υπάρχουν αυτές οι τιμές;;;

Αν γουσταρεις μπορει να σε στειλω κανα πμ αργοτερα :toast:

Τωρα παμε να φαμε και εχουμε διαβασμα :turtle:

marpi
07-12-11, 17:32
ρε παιδια σε ποιο σαιτ αναφερεστε που ειναι τοσο φτηνο?
ασ στελει καποιοσ πμ!

velinos
07-12-11, 17:39
εχουν δικιο ολα τα παιδια φιλε μου με 35E περνεις whey syntrax, Max Protein Pharmaceuticals και με 40 Ε την Hyper Whey δεν αξιζει να καθεσε
να κανεις μονος σου χημικα πειραματα ασε που το caotonic ειναι φουλ ζαχαρη και κορεσμενα λιπαρα , παντος σαν ιδεα καλη ειναι αλλα δεν !!

TheWorst
07-12-11, 20:37
Παιδια σας εστειλα και τους 2 απο ενα μηνυμα για τις "φθηνες" πρωτεινες (και οχι μονο δλδ :green:)
Ιδια μηνυματα κιωλας

kermit
07-12-11, 21:27
εχουν δικιο ολα τα παιδια φιλε μου με 35E περνεις whey syntrax, Max Protein Pharmaceuticals και με 40 Ε την Hyper Whey δεν αξιζει να καθεσε
να κανεις μονος σου χημικα πειραματα ασε που το caotonic ειναι φουλ ζαχαρη και κορεσμενα λιπαρα , παντος σαν ιδεα καλη ειναι αλλα δεν !!

Caotonic δεν έβαλα ούτε digestive, όμως με την σόγια τι πρόβλημα υπάρχει ρε παιδιά;;;

Tasos Green
07-12-11, 23:33
Caotonic δεν έβαλα ούτε digestive, όμως με την σόγια τι πρόβλημα υπάρχει ρε παιδιά;;;

Πηγές φυτοοιστρογόνων:

τα τρόφιμα με την υψηλότερη περιεκτικότητα σε φυτοοιστρογόνα είναι οι ξηροί καρποί και τα διάφορα έλαια, τα προϊόντα σόγιας, τα δημητριακά και τα σιτηρά, τα όσπρια και αλλα...

Η υψηλότερη περιεκτικότητα σε φυτοοιστρογόνα βρίσκεται στα φασόλια σόγιας και στα προϊόντα τους, ακολουθούν τα όσπρια, ενώ τα λιγνάνια αποτελούν κύρια πηγή φυτοοιστρογόνων στους ξηρούς καρπούς και τα έλαια (λιναρόσπορος)

Link http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=8015

Tasos Green
07-12-11, 23:49
βασικα ρίξε μια ματια εδω: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?959-%CE%A3%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1 ;)

murder
09-12-11, 00:34
Καλησπέρα σας. Ασχολούμε όταν έχω ελεύθερο χρόνο με έντονο περπάτημα και λίγο με βάρη. Έφτιαξα λοιπόν ένα ρόφημα για όταν κάνω προπόνηση και θα ήθελα την γνώμη τα σχόλια και την κριτική σας. ;)

35971

Έβαλα από 300 γρ. στο κάθε είδος, έβγαλα εκτός digestive και καοτόνικ και έφτιαξα 1,5kg πρωτεΐνη. Όλα έχουν γίνει σκόνη στο μπλέντερ, το μείγμα διαλύεται άψογα με γάλα και μου κόστισε περίπου 30€ ;)

πολλα λεφτα λες μου φενεται :P

tolis93
10-12-11, 20:30
πολλα λεφτα λες μου φενεται :P

κατι π προσεξα. πανω λεει πρωτεινη ανα γραμμαριο ωραια? πως στο 1 γραμμαριο εχει 1,19 πρωτεινη? μηπως ειναι chucknorrismade? :green:

trauma_boy
11-12-11, 23:19
Παιδια σας εστειλα και τους 2 απο ενα μηνυμα για τις "φθηνες" πρωτεινες (και οχι μονο δλδ :green:)
Ιδια μηνυματα κιωλας

αν θες στείλε και ένα μήνυμα προς τα εδώ!

Michail
28-07-12, 09:13
Παρακαλω αν μπορει καποιος να μου στειλει ενα πμ για την ιστοσελιδα που αγοραζετε isolate με 35 ευρω..Ευχαριστω!

TheWorst
28-07-12, 09:17
Φιλε μου αν εννοεις για την isolate που ελεγα εγω ειναι πια στα 40 ευρω.. Οι τιμες αυξανονται συνεχως :(

tolis93
28-07-12, 13:25
με αυτα π ακουγονται για τις πρωτεινες ολοι σε home made μας βλεπω να το γυρναμε. το σεπτεμβρη μετα τις διακοπες σκοπευω να φτιαξω μια κ ελπιζω να πινεται:green:

TheWorst
28-07-12, 13:37
Εγω σκοπευω μονο με φαγητο να τη βγαζω απο δω και περα και καμια κρεατινη μονουδρικη γιατι δεν μπορω να παρω απο φαγητο και ειναι πολυ καλο συμπληρωμα

vaggan
28-07-12, 13:40
με αυτα π ακουγονται για τις πρωτεινες ολοι σε home made μας βλεπω να το γυρναμε. το σεπτεμβρη μετα τις διακοπες σκοπευω να φτιαξω μια κ ελπιζω να πινεται:green:ρε παιδια στην ουσια την πιο φτηνη πρωτεινη να φτιαξεις στο σπιτι παλι πιο ακριβη ερχεται απο τα συμπληρωματα πρωτεινης..εγω παλια επαιρνα σκονη γαλα καρνεισον σε αφυδατωμενη σκονη και εβγαζε στα 100 γραμμαρια 34 γραμμαρια πρωτεινη αλλα ηταν φουλ στη λακτοζη...το ανακατευα με νερο γιαουρτι φυστικοβουτυρο και μια κουταλια μελι,και μια μπανανα.μπομπα ηταν. τωρα κυκλοφορει το regilait μπορεις να κανεις το ιδιο αν θες

tolis93
28-07-12, 13:49
ρε παιδια στην ουσια την πιο φτηνη πρωτεινη να φτιαξεις στο σπιτι παλι πιο ακριβη ερχεται απο τα συμπληρωματα πρωτεινης..εγω παλια επαιρνα σκονη γαλα καρνεισον σε αφυδατωμενη σκονη και εβγαζε στα 100 γραμμαρια 34 γραμμαρια πρωτεινη αλλα ηταν φουλ στη λακτοζη...το ανακατευα με νερο γιαουρτι φυστικοβουτυρο και μια κουταλια μελι,και μια μπανανα.μπομπα ηταν. τωρα κυκλοφορει το regilait μπορεις να κανεις το ιδιο αν θες

tell me more...τι ειναι αυτο?

vaggan
28-07-12, 13:58
tell me more...τι ειναι αυτο?γαλα σε σκονη αφυδατωμενη μην ψαρωνεις που λεει μικρη ποσοτητα πρωτεινης ανα 100 γραμμαρια σκονης και λεω σκονης το οποιο βγαζει ενα λιτρο γαλα βγαζει πανω απο 30 γραμμαρια πρωτεινης...βεβαια εχει και αρκετη λακτοζη αλλα σαν μεταπροπονητικο ειναι πολυ καλο στο my market το εχουν σιγουρα. ζητα γαλα σε σκονη

tolis93
28-07-12, 14:24
γαλα σε σκονη αφυδατωμενη μην ψαρωνεις που λεει μικρη ποσοτητα πρωτεινης ανα 100 γραμμαρια σκονης και λεω σκονης το οποιο βγαζει ενα λιτρο γαλα βγαζει πανω απο 30 γραμμαρια πρωτεινης...βεβαια εχει και αρκετη λακτοζη αλλα σαν μεταπροπονητικο ειναι πολυ καλο στο my market το εχουν σιγουρα. ζητα γαλα σε σκονη

thnx θα το χω στα υποψη γιατι οχι