PDA

Επιστροφή στο Forum : Καρπούζι...



200sx
29-06-06, 03:59
Άκουσα οτι το καρπούζι είναι το πιο παχυντικό φρούτο.. αληθεύει?

asmodeus
29-06-06, 09:48
Οχι φυσικά...

Δεν έχει καμία ουσία που να παχαίνει. Είναι από τα φρούτα με το ποιό χαμηλή περιεκτικότιτα σε θερμίδες. Περιέχει διαιτιτικές ίνες, Ασβέστιο, Σίδηρο, βηταμίνες Α, Β6 και μεγάλες ποσότητες C. Αποτελέιτε από ~92% νερό και ~8% ζάχαρι (από όπου πέρνει και το όνομά του στα αγγλικά: watermelon). Όλα αυτά το κάνουν νούμερο ένα φρούτο στις δίαιτες.

:iconlink: (http://www.cdc.gov/nccdphp/dnpa/5aday/month/watermelon.htm)

Αλλά είπαμε... η αξία της πληροφορίας είναι ανάλογη της πηγής της...

Muscleboss
29-06-06, 18:30
Γενικά όλα τα φρούτα δεν αποτελούν την ιδανικη λύση σε μια αυστηρή δίετα λόγω φρουκτόζης. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είνaι παχυντικά.

Το καρπούζι περιέχει ψηλότερη ποσότητα φρουκτόζης από γλυκόζη και για αυτό προτείνεται για κατανάλωση καλύτερα πριν την προπόνηση για συνεχή παροχή ενέργειας. (Αν μια φέτα καρπούζι περιέχει περί τα 18 γρ ζαχάρων τα 12 ειναι φρουκτόζη και τα 6 γλυκόζη). Δεν συμβαίνει το ίδο με όλα τα φρούτα.

Muslceboss

gorilakos
29-06-06, 22:35
Γενικά όλα τα φρούτα δεν αποτελούν την ιδανικη λύση σε μια αυστηρή δίετα λόγω φρουκτόζης. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είνaι παχυντικά.

Το καρπούζι περιέχει ψηλότερη ποσότητα φρουκτόζης από γλυκόζη και για αυτό προτείνεται για κατανάλωση καλύτερα πριν την προπόνηση για συνεχή παροχή ενέργειας. (Αν μια φέτα καρπούζι περιέχει περί τα 18 γρ ζαχάρων τα 12 ειναι φρουκτόζη και τα 6 γλυκόζη). Δεν συμβαίνει το ίδο με όλα τα φρούτα.

Muslceboss


ontos poli kalo to karpouzi,mono pou einai xeirotero apo tin kreatini se sxesei WC.

NASSER
13-08-08, 02:32
Για το καλοκαιρι το καρπουζακι ειναι οτι καλυτερο!!

Καρπουζι = βιαγκρα , φουλ υγεια!!! :green: :green: :green:

:eleph: :turtle: :bodybuilder1: :bodybuilder2:

RUHL
13-08-08, 03:21
Τελευταια φορα που μηλουσα με τον φωτη(ΚΑΤΕΡΙΝΗ 144) ειπε παω να τσακησω κατι καρπουζια :rolf: :rolf: :rolf: τωρα καταλαβα γιατι :green: :idea: :idea:


Καρπουζι = βιαγκρα , φουλ υγεια!!

Αντε να τρωτε εσεις που δεν κανετε διετα τυχεροι :green: μακαρι να ειχε καρπουζια τον χειμωνα για τον ογκο :cry: :cry:

TRIANTAFYLLOU
13-08-08, 15:15
+1 το καλύτερο φρούτο για δίαιτα και αποτοξίνωση του οργανισμού με πολύ νερό που ειδικά το καλοκαίρι είναι θησαυρός μαζί με το ψάρι απο τις καλύτερες τροφές για δίαιτα .
και ειδικά για τον όγκο που πιάνει στο στομάχι δεν έχει και πολλές θερμίδες.

ioannis1
13-08-08, 19:59
+1 :thumbsup:

nasos
19-08-08, 21:57
παιδια εν συντομια οτι διαβασα σ ενα περιοδικο για το καρπουζι.

το 90% αποτελειται απο νερο κ 5% σε ζαχαρη.
δεν περιεχει καθολου λιπη κ χοληστερολη
ενω ειναι πολυ πλουσιο σε βιταμινες Α Β6 Β1 C λυκοπενιο,β-καροτενιο,καλιο,μαγνησιο κ διαλυτες φυτικες ινες.
οι βιταμινες κ τα παραπανω που περιεχει ειναι περισσοτερα απο αντιστοιχα φρουτα + οτι συμβαλλει στη νεφρικη λειτουργια,καθαριζει αιμα-ηπαρ
οπως κ απομακρυνει κινδυνους οστεοαρθριτιδας-ρευματισμων.
βοηθα στην καρδιακη ανεπαρκεια,στο δερμα,οπως κ η καταπωση των σπορων που βοηθαν την αρτηριακη πιεση κ νεφρικη λειτουργια επισης.(πετρα).
εχει θεραπευτικες επιδρασεις σε παθησεις ηπατος,περιεχει κιτρουλινη-αργινινη κ καθαριζει το αιμα.
συμβαλλει στην προληψη διαφορων μορφων καρκινου κ ελευθερων ριζων.

μοναδικο μειονεκτημα που θελει προσοχη στην καταναλωση ειναι να δειχνουν προσοχη τα ατομα που πασχουν
απο γλαυκωμα διοτι αυξανει την ενδοφθαλμια πιεση.

αποτελεσμα επιστημονικων ερευνων υποστηριζει οτι το καρπουζι εγγυημενο σνακ για αποκτηση ενεργειας,αποφυγη αφυδατωσης κ θωρακισης της ανθρωπινης υγειας. :wink:

tezaman
30-09-08, 12:29
+ οτι προστατεύει απο τον προστάτη! 8)

RUHL
30-09-08, 17:21
ειναι και ΝΟ διωχνει την αμονια ε σε μεγαλες δοσεις :green:

tezaman
30-09-08, 19:20
τα NO ποια ακριβός κατηγορία είναι? :???:

NASSER
25-07-09, 01:33
Το εκτιμησαμε φετος το καλοκαιρι το καρπουζακι? Για γραφτε μας... που σας επιρεασε...

GeoGlx
25-07-09, 16:45
Ότι φέτος δοκιμάσαμε κ κάποια baby καρπούζια-οικολογικά.

ioannis1
26-07-09, 22:41
εγω παιδια ενα καρπουζι μετριο το τρωω καθε μερα.

Sourlas
29-07-09, 11:42
Κάντε μια τρύπα σε ένα καρπούζι, προσθέστε βότκα (σιγά σιγά μέχρι να την ρουφήξει) και βάλτε το ψυγείο. το πόσο βότκα θα προστεθεί εξαρτάται από τις ορέξεις του καθενός... Υπέροχη γεύση !!!!

NASSER
29-07-09, 12:02
Κάντε μια τρύπα σε ένα καρπούζι, προσθέστε βότκα (σιγά σιγά μέχρι να την ρουφήξει) και βάλτε το ψυγείο. το πόσο βότκα θα προστεθεί εξαρτάται από τις ορέξεις του καθενός... Υπέροχη γεύση !!!!

Τωρα καλοκαιρι ειναι οτι πρεπει. Μην γυρισει κανενας και μου πει ''μα κανουμε διατροφη'' και λιγη χαλαρωση καλο κανει.

alien.carmania
08-06-10, 16:13
πριν την γυμναστικη λεω να τρωω καρπουζι αλλα δεν ξερω σε τι ποσοτητα ειναι ιδανικο...! 200gr ειναι καλα η παραπανω?

kuriakos123
12-07-11, 20:58
ποσο καρπουζι ειναι υπερβολικο να τρωμε λογο ζαχαρης ακομα μετα την προπονηση και το βραδυ πειραζει?

jGod
12-07-11, 20:59
εξαρταται τι καρπουζι ειναι..! :) καλυτερα για μετα την προπονηση και οχι το βραδυ λογο των πολλων σακχαρων που εχει

luckyseven
12-07-11, 21:27
Όταν λες βράδυ τι ώρα εννοείς 9-10-11-12?Έγω πάντως τρώω μετά το απογευματινό γεύμα που είναι γύρω στις 7:20 τρία κομμάτια.

sTeLaKoS
12-07-11, 21:59
Υπήρχε θέμα, χρησιμοποιήστε την Αναζήτηση πριν ανοίξετε νέο. :moderator:

luckyseven
13-07-11, 14:39
Για μένα πάντως τώρα το καλοκαίρι που ίδρωνουμε και νιώθουμε αδυναμίες είναι ότι καλύτερο να φας δροσερό καρπούζι μιάς και σε αναπληρώνει γιατί είναι γεμάτο βιταμίνες και φυτικές ίνες.

Kaloutsikos
13-07-11, 15:16
Για μένα πάντως τώρα το καλοκαίρι που ίδρωνουμε και νιώθουμε αδυναμίες είναι ότι καλύτερο να φας δροσερό καρπούζι μιάς και σε αναπληρώνει γιατί είναι γεμάτο βιταμίνες και φυτικές ίνες.

Πολύ νερό έχει ρε συ.

gym
13-07-11, 16:26
για μενα απλα νερο με ζαχαρη ειναι....δεν λεω οτι δεν ειναι ωραιο αλλα χανεις το μετρο με αυτο πια...τρως κ μετα τρεχεις κ τουαλετα...μακρυα ξου...

xristos135
13-06-12, 22:41
τρωω πολλα φρουτα κυριοσ μπανανεσ και καρπουζι δηλαδι καρπουζι μπορει να φαω και μισο σε μια μερα και μπανανεσ εχω φαει μεχρι 3 μιπος αυτο εμποδιζει στο χασιμ ο λιπουσ(στοχοσ μου ειναι να χασω λιπος)???θα βαλω αργοτερα και ολη την διατροφη μου για να μου πειτε γνομεσ.

tasos2
13-06-12, 22:48
τρωω πολλα φρουτα κυριοσ μπανανεσ και καρπουζι δηλαδι καρπουζι μπορει να φαω και μισο σε μια μερα και μπανανεσ εχω φαει μεχρι 3 μιπος αυτο εμποδιζει στο χασιμ ο λιπουσ(στοχοσ μου ειναι να χασω λιπος)???θα βαλω αργοτερα και ολη την διατροφη μου για να μου πειτε γνομεσ.

Δεν ειναι οτι καλυτερο για το λιπος αλλα κανουν καλο γενικα στην υγεια. Απλα κοψε υδατανθρακα απο καπου αλλου αν σ αρεσει πολυ να τρως. Το συνολο μετραει

sTeLaKoS
13-06-12, 22:49
Ένα ολόκληρο καρπούζι μπορεί να έχει και 1000-2000 θερμίδες ανάλογα το βάρος του ως επί το πλείστον από σάκχαρα, οπότε δε σε παίρνει να τρως τόσο πολύ.
Δες εδώ τα μακροσυστατικά του: http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/2072/2

Και για τις μπανάνες μια από τα ίδια ισχύει.
Γενικά τα φρούτα δεν ενδείκνυνται σε φάση αυστηρής γράμμωσης.

Abdala Shamma
15-06-12, 09:55
Παιδιά τώρα το καλοκαίρι στο γεύμα μετά την προπόνηση εκεί που έχω μια 1 μεγάλη μπανάνα μπορώ να το αντικαταστήσω που και που με καρπούζι για αλλαγή ?
αν ναι ...πόσο ?400γρ είναι οκ η λιγότερο ? ευχαριστώ.....

Madd_Chadd
15-06-12, 12:09
500γρ καρπουζι ειναι οσο 2 μπανανες,τοσο τρωω εγω προσωπικα μετα τη προπονηση.

Andreas C.
15-06-12, 12:50
Για το καλοκαιρι το καρπουζακι ειναι οτι καλυτερο!!

Καρπουζι = βιαγκρα , φουλ υγεια!!! :green: :green: :green:

:eleph: :turtle: :bodybuilder1: :bodybuilder2:

NASSER να σου στείλω μια παττίχα που τα κοτσινοχώρκα :P :P :P

Εγώ πάντως τώρα το καλοκαίρι το τιμώ ιδιαιτέρως, ειδικά σε συνδυασμό με το χαλούμι είναι ότι πρέπει :food:

Ultra_b
15-06-12, 13:14
Και εγω τρωω καρπουζακι, 300γρ περιπου πριν την προπονηση με λιγο ποιο μειωμενο υδατανθρακα στις πατατουλες ειναι οτι πρεπει. ;) Ενεργεια και πανο απο και μια απολαυση που δεν ειναι και τοσο επιβλαβεις στο σωμα οσο οι υπολιπες. (παγωτα , γλυκα , ποτα) ;)

NASSER
15-06-12, 13:35
NASSER να σου στείλω μια παττίχα που τα κοτσινοχώρκα :P :P :P

Εγώ πάντως τώρα το καλοκαίρι το τιμώ ιδιαιτέρως, ειδικά σε συνδυασμό με το χαλούμι είναι ότι πρέπει :food:

Αντρέα στείλε!! Και το χαλούμι το θέλω χωριάτικο!
ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα γνωρίζω πολύ καλά σε γεύση, μην μου στείλεις μεταλλαγμένα:green: :P

Andreas C.
18-06-12, 16:26
A φίλε μου μην φοβάσαι από χωριό είμαι :green:

s0k0s
18-06-12, 18:38
Διαβασα καπου τυχαια πως το καρπουζι ειναι γεματο κιτρουλινι... αληθευει κατι τετοιο;

ARIS1914
18-06-12, 18:51
το καρπουζι ειναι καλο για μεταπροπονητικο;

s0k0s
18-06-12, 18:59
το καρπουζι ειναι καλο για μεταπροπονητικο;

Πιο πανω λενε πως ναι, διοτι ισουτε κ με 2μπανανες τα 500γρ. καρπουζι.

vaggan
18-06-12, 19:11
Διαβασα καπου τυχαια πως το καρπουζι ειναι γεματο κιτρουλινι... αληθευει κατι τετοιο;εμενα παντως σιγουρα μου φερνει κατρουλινι:P:P

s0k0s
18-06-12, 19:12
εμενα παντως σιγουρα μου φερνει κατρουλινι:P:P

:turtle::bowdown: χαχαχαχα πολυ καλο!

average_joe
18-06-12, 19:26
Διαβασα καπου τυχαια πως το καρπουζι ειναι γεματο κιτρουλινι... αληθευει κατι τετοιο;

απο εκει απομονωθηκε για πρωτη φορα γι αυτο και πηρε αυτο το ονομα.

s0k0s
18-06-12, 19:27
απο εκει απομονωθηκε για πρωτη φορα γι αυτο και πηρε αυτο το ονομα.

1καρπουζι την ημερα :green::toast:

skourias
18-06-12, 19:29
http://www.youtube.com/watch?v=AxEIiXtgNQ8

NASSER... :unsure:

Νικος Τ.
20-06-12, 00:52
αληθευει οτι κανει στης γυναικιες κυτταριτιδα;

Athlete
21-06-12, 15:38
Γενικά όλα τα φρούτα δεν αποτελούν την ιδανικη λύση σε μια αυστηρή δίετα λόγω φρουκτόζης. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είνaι παχυντικά.

Το καρπούζι περιέχει ψηλότερη ποσότητα φρουκτόζης από γλυκόζη και για αυτό προτείνεται για κατανάλωση καλύτερα πριν την προπόνηση για συνεχή παροχή ενέργειας. (Αν μια φέτα καρπούζι περιέχει περί τα 18 γρ ζαχάρων τα 12 ειναι φρουκτόζη και τα 6 γλυκόζη). Δεν συμβαίνει το ίδο με όλα τα φρούτα.

Muslceboss

Πες μας φιλε αν μπορεις περι φρουτων ποια ειναι τα καλυτερα οσον αφορα γλυκοζη φρουκτοζη κτλ...