PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνέπειες του καπνίσματος και του αλκοόλ στους Bodybuilders!



gym
25-11-11, 20:24
Συνέπειες του καπνίσματος και του αλκοόλ στους Bodybuilders!

34771

To κάπνισμα και το ποτό έχουν πολλές επιπτώσεις στο σώμα, αναγκάζοντας τα άτομα να θέλουν να τα κόψουν. Θα εξηγήσουμε κάποιες από τις επιπτώσεις που έχει κάποιος με αυτές τις συνήθειες και θα αναφέρουμε προτάσεις για να τις σταματήσει.

Από: Herve Duchemin

Το κάπνισμα και το ποτό έχουν ποικίλες συνέπειες στο σώμα, αναγκάζοντας τον κόσμο να θέλει να τα κόψει, εξαιτίας των επιβλαβών επιπτώσεων που έχουν αυτές οι συνήθειες στην άσκηση αλλά και γενικά στο συνολικό ευ ζειν. Δυστυχώς, πολλά μεταβολικά προβλήματα βγαίνουν στην επιφάνεια όταν ένας μακροχρόνιος καπνιστής ή εθισμένος στο αλκοόλ αποφασίζει να κόψει τη συνήθεια του αυτή.

Συνήθως οι άντρες που πίνουν, μειώνοντας την ποσότητα του αλκοόλ που καταναλώνουν προκαλούν μια μείωση στην HDL χοληστερόλη και στη συστολική πίεση του αίματος ενώ η μείωση του καπνίσματος στους τακτικούς καπνιστές σχετίζεται με σημαντικές αυξήσεις στην ινσουλίνη, γλυκόζη, τριγλυκερίδια, μέση και BMI.

Όσον αφορά τις γυναίκες καπνίστριες, η HDL χοληστερόλη ,περιφέρεια της μέσης και το ΒΜΙ αυξήθηκαν καθώς έκοψαν το κάπνισμα. Από αυτήν την ερευνά, είναι φανερό ότι είναι πολύ καλυτέρα να μην ξεκινά κάνεις το κάπνισμα καθόλου , γιατί τα πλεονεκτήματα της αλλαγής αυτής κατά την μετάβαση αυτή μπορεί να οδηγήσουν σε ποικίλα ψυχολογικα και ορμονολογικά θέματα όταν κάποιος πρέπει να προσαρμοστεί στα μειονεκτήματα της αλλαγής που εμφανίζονται όταν σταματά το κάπνισμα ή το αλκοόλ μετά από μεγάλη περίοδο χρήσης.

35363


Επιδράσεις της νικοτίνης

Η διατροφή μπορεί να επηρεάσει την ικανότητα της νικοτίνης να διαφοροποιεί το σωματικό βάρος και να δείξει ότι η χρόνια έκθεση στη νικοτίνη έχει ως αποτέλεσμα προσαρμοστικές αλλαγές στα κεντρικά και περιφερικά μόρια που ρυθμίζουν τη διατροφική συμπεριφορά και την ενέργεια του μεταβολισμού.
Αυτό αναφέρεται σε αθλητές σωματική διάπλασης που θέλουν να αυξήσουν η να διατηρήσουν μυϊκά μάζα.Η νικοτίνη είναι γνωστό ότι μειώνει το σωματικό βάρος σε καπνιστές ,ενώ τα συμπτώματα της στέρησης της νικοτίνης ή διακοπή του καπνίσματος μπορούν να το αυξήσουν. Υστέρηση της νικοτίνης συνδέεται με αύξηση της έκφρασης ενός πεπτιδίου, του νευροπεπτιδίου Υ και Αgouti πρωτεΐνης στον υποθάλαμο και μειωμένη έκφραση της μεταβολικής πρωτεΐνης αποσυνδέοντας την πρωτείνη-3 σε καφέ λιπώδη ιστό.

Νευροπεπτίδιο Υ
Το νευροπεπτίδιο Υ(ΝPY) είναι το πιο άφθονο νευροπεπτίδιο στον εγκέφαλο και είναι γνωστό ότι είναι ένας ισχυρός διεγέρτης της διατροφικής συμπεριφοράς .Η διατροφική συμπεριφορά μπλοκάρεται από μια ένεση των αντισωμάτων ή αντί αγγελιοφόρων RNAs εναντία στο ΝPY. Πιο σημαντικό, η λεπτίνη φαίνεται να δρα, έστω εν μέρη, αναστέλλοντας τη σύνθεση του ΝΡΥ και την απελευθέρωση στον υποθάλαμο.

Αgouti-σχετική Πρωτεΐνη
Η Αgouti-σχετική Πρωτεΐνη (ΑGRP) είναι ένα αναπόσπαστο συστατικό στις μεταβολικές διαδικασίες που ρυθμίζουν τη διατροφική συμπεριφορά και το σωματικό βάρος.Καθλως βρίσκεται στον υποθάλαμο, τα AGRP(ή αλλιώς ΑGΣΠ) επίπεδα είναι αυξανόμενα σε παχύσαρκους άνδρες (Katsuki et al, 2001).
Η Phoenix Pharmacenticals,Inc. σε συνεργασία με το UC San Fransisco και UC Berkeley, έχει όχι μονό αναγνωρίσει και συνθέσει μερικά ΑGRP δείγματα που είναι πιθανοί αναστολείς του MC3-R και MC-4 ως μητρικό μόριο αλλά επίσης η άθικτη πρωτεΐνη, AGRP Form C (Jimenz et al,1999).

36486


Αθλητές Σωματικής Διάπλασης και Μυϊκή Μάζα

Από αυτό, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι για έναν αθλητή σωματικής διάπλασης που προσπαθεί να κρατήσει μυϊκή μάζα ή να γραμμώσει, υπάρχει δυσκολία που συνδέεται με το κάπνισμα αρχικά.
Συγκεκριμένα η κλινική διακοπή του καπνίσματος μπορεί να είναι μονόδρομος. Μια ερεύνα που έγινε στη Γάλλια για να αξιολογήσει την αποτελεσματικότητα σε έναν χρόνο νοσοκομειακής κλινικής περίθαλψης παρέχοντας ατομική διαχείριση των ατόμων που προσπαθούν να κόψουν το κάπνισμα αλλά οι παράγοντες προμηνύουν αποτυχία.
Αυτή η υποψήφια περιγραφική έρευνα περιλαμβάνει βοήθεια σε κλινική πάνω από έναν χρόνο. Αυτή η ανάλυση περικλείει άτομα με σχιζοφρένεια και αυτούς που ήρθαν μονό στην πρώτη συνεδρία.


Οι μέθοδοι θεραπείας ήταν αυτές που προτάθηκαν από το συνέδριο με ομοφωνία το 1998:
-Τα υποκατάστατα νικοτίνης ή η αργή απελευθέρωση βουπροπιόνης ,βασιζόμενη στο επίπεδο της εξάρτησης από νικοτίνη.
-Γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία κατάλληλη για το κάπνισμα σε όλες τις περιπτώσεις και η χορήγηση ενός εκλεκτικού αναστολέα επαναπρόσληψης (SSRI) για ασθενείς με αγχώδεις ή καταθλιπτικές διαταραχές.

Η έρευνα επιβεβαίωσε την χρησιμότητα της εξειδικευμένης ιατρικής υποστήριξης πάνω από την περίοδο του ενός έτους και τόνισε τις δυσκολίες της διακοπής του καπνίσματος για τις γυναίκες που φαίνεται ότι χρειάζονται μια νέα, όχι ακόμα γνωστή, προσέγγιση του θέματος. Οι άλλοι σταθεροί παράγοντες που προβλέπουν την αποτυχία δεν παρατηρηθήκαν πιθανώς είτε λόγο της εκτενούς χορήγησης SSRI σε περιπτώσεις άγχους –ή κατάθλιψης- που σχετίζεται με συννοσηρότητα ή τα στατιστικά όρια σχετιζόμενα με το μέγεθος του πλήθους.

36487

Είναι φανερό ότι θα μπορούσε να υπάρχει μεγαλύτερη βελτίωση σε έναν αθλητή σωματικής διάπλασης ο οποίος δεν πίνει αλκοόλ ή καπνίζει, αλλά από την πλευρά της ερευνάς ,είναι εμφανές ότι με την μακροχρόνια χρήση οι επιπτώσεις στα αποτελέσματα της σωματικής διάπλασης λόγοω αλλαγής του μεταβολισμού, όρεξης και ορμονικών αξιών κατόπιν της διακοπής του καπνίσματος, μπορεί να δυσκολέψουν και άλλο την όλη προσπάθεια της διακοπής.


Προτάσεις

Οι ακόλουθες προτάσεις προτείνονται (βλέπε www.coolnurse.com (http://www.coolnurse.com)) για να βοηθήσουν τους καπνιστές που προσπαθούν να κόψουν αυτήν την συνήθεια.

- Διαλέξτε μια μέρα για να σταματήσετε, εάν δεν μπορείτε να το κάνετε σήμερα. Διαλέξτε μια μέρα ,από 2 έως 4 εβδομάδες από τώρα, ώστε να προετοιμαστείτε για τη διακοπή. Εάν είναι δυνατόν, διαλέξτε μια στιγμή όταν οι καταστάσεις στην ζωή σας θα αλλάξουν, όπως όταν ξεκινάμε στο σχολειό μετά από διακοπές. Ή απλά διαλέξτε μια περίοδο που δεν περιμένετε ότι θα έχετε αυξημένο άγχος στο σχολειό, εργασία η σπίτι.
Φυσικά η ζωή είναι πολύ απρόβλεπτη για να περιμένετε ΤΗΝ στιγμή που δεν θα έχετε καθόλου άγχος. Αυτό θα ήταν πολύ εύκολο, έτσι?

- Φτιάξτε μια λίστα με όλους τους λογούς που σας κάνουν να κόψετε το κάπνισμα. Τοποθετήστε αυτή τη λίστα σε κοινή θέα ώστε να τη βλάπετε κάθε φορά που σας έρχεται η επιθυμία για νικοτίνη. Φτιάξτε μια λίστα με το τι σας αρέσει στο κάπνισμα επίσης.¨

- Κρατήστε αρχείο με το πού, ποτέ και γιατί καπνίζετε. Μπορεί να θελήσετε να τα σημειώσετε αυτά για μια εβδομάδα ή έστω για να ξέρετε γενικά το ποτέ και το γιατί επιθυμείτε ένα τσιγάρο. Σχεδιάστε τι θα κάνετε αντί για ένα τσιγάρο (δείτε τη λίστα πιο κάτω για ιδέες). Μπορεί επίσης να θελήσετε να σχεδιάσετε τι θα πείτε στον κόσμο που σας πιέζει να καπνίσετε.

- Πετάξτε ή δώστε κάπου όλο σας τον καπνό. Καθαρίστε το δωμάτιο σας ή το σπίτι σας εάν καπνίσατε εκεί.

- Πετάξτε ή δώστε τα σταχτοδοχεία και τους αναπτήρες σας, απλά βγάλατε τα έξω από το σπίτι ή/και το δωμάτιο σας.

- Πείτε σε φίλους ότι κόβετε το τσιγάρο. Ζητήστε τους να μην σας πιέσουν να καπνίσετε. Βρείτε αλλά ενδιαφέροντα να κάνετε μαζί τους έκτος από το κάπνισμα. Εάν πρέπει να αποφύγετε να βρίσκεστε με άτομα που καπνίζουν, κάντε το για λίγο καιρό. Αλλά σωστό θα ήταν να ενημερώσετε αυτά τα άτομα γιατί το κάνετε αυτό. Αυτό το κάνετε για ΕΣΑΣ και όχι για αυτούς.

- Όταν η μέρα που έχετε επιλέξει να σταματήσετε το κάπνισμα πλησιάσει, ΚΟΨΤΕ ΤΟ. Σχεδιάστε μικρά βραβεία για τον εαυτό σας για κάθε μέρα, εβδομάδα, μηνά που περνάει χωρίς τσιγάρο. Αγοραστέ για εσάς ένα νέο μπλουζάκι, πάρτε ένα φίλο και πηγαίνετε έξω για να γευτείτε το αγαπημένο σας επιδόρπιο, αγοραστέ μια νέα μαστίχα, δείτε μια ταινία με έναν φίλο.

34772


Συμπέρασμα

Γενικά όπως και με το οτιδήποτε, ο εθισμός ξεκινά από το μυαλό μας. Φαγητό, αλκοόλ, τσιγάρα και πολλά φάρμακα, όλα αφήνουν ένα ψυχικό αποτύπωμα στο μυαλό μας και είναι στο χέρι του καθενός να ελέγξει τις συνήθειες του με θετικό τρόπο ώστε να επιτύχει τους όποιους στόχους έχει θέσει για τον εαυτό τους.
Η ζωή ενός αθλητή σωματικής διάπλασης, κοινώς bodybuilder, είναι αυτή οπού ο υπερβολικός έλεγχος πρέπει να επιστρατεύεται σχετικά με τις επιθυμίες εάν η επαρκής βελτίωση θέλουμε να επέλθει. Ως bodybuilderς λοιπόν πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο τι να διαλέξουμε για να βάλουμε στο σώμα μας και πρώτα από όλα να είμαστε προσεκτικοί με αυτό που επιλεγούμε να βάλουμε στο μυαλό μας.
Πέρα από την προφανείς συνθήκες που προκύπτουν από το κάπνισμα και το ποτό (κακή αναπνοή, τον καρκίνο, μειώνεται η τεστοστερόνη, η αυξημένη θερμιδική πρόσληψη από το αλκοόλ και τα συνοδευτικά όπως κακές διατροφικές συνήθειες, όντας μεθυσμένος), αυτό το άρθρο προσπάθησε να σκαλίσει το πιο ασαφή ,΄΄κρυμμένα΄΄ προβλήματα που ένας τακτικός καπνιστής ή πότης θα αντιμετωπίσει, καθότι καπνίζει και αποφασίζει να διακόψει αυτήν του τη συνήθεια.


Βιβλιογραφία

Eur J Cardiovasc Prev Rehabil. 2006 Jun;13(3):334-40.
Neuroscience Letter. 2006 Oct 17.
www.vivo.colostate.edu (http://www.vivo.colostate.edu)
www.phoenixpeptide.com (http://www.phoenixpeptide.com)
De La Blanchardiere A, Depieds D, Gueyffier F. Service des maladies infectieuses, CHU Cote de Nacre, Caen (14).

Πηγή:www.bodybuilding.com (http://www.bodybuilding.com)

NASSER
12-12-11, 00:10
Ευχαριστούμε Ελένη για το άρθρο!! Πολλοί αδιαφορούν για τις συνέπειες του καπνίσματος και του αλκοόλ αλλά θα πρέπει να κατανοήσουν πως αυτά δεν συμβαδίζουν με τον αθλητισμό.
Τουλάχιστον περιστασιακά αξίζει να δοκιμάζουμε να διακόπτουμε τη κατανάλωση τους.

gym
12-12-11, 01:38
Ναsser αυτο ειναι μεγαλη αληθεια που λες.
Αθλητισμος δεν σημαινει μονο προπονηση και σωστο φαγητο αλλα και το γενικοτερο πλαισιο ζωης στο οποιο βρισκεται κανεις.
Μακαρι να ταρακουνησει καποιους φανατικους αυτο το αρθρο και να αλλαξουν σταση προς το αλκοολ και το τσιγαρο.
Το σιγουρο ειναι οτι στο μελλον θα εχουμε πολλα τετοια ενδιαφεροντα αρθρα .Χαιρομαι που σας αρεσει.;)

magdaline
12-12-11, 02:11
Ωραίο άρθρο ! :clap:

sTeLaKoS
12-12-11, 14:01
Ελένη ευχαριστούμε! :clap:

Το άρθρο αυτό είναι σημαντικό να υπάρχει γιατί πολλοί είναι αυτοί που γυμνάζονται με βάρη αλλά καπνίζουν συστηματικά.

Το ποσοστό καπνιστών στη χώρα μας ανέρχεται στο 37,6%. Το παράδοξο είναι πως σύμφωνα με τη δημοσκόπηση μεταξύ των μελών του φόρουμ Κάνεις BB αλλά.. καπνίζεις συγχρόνως? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?588-%CE%92%CE%92-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CF%80%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1), ένας στους τρεις αθλούμενους (37,15%, σύνολο ψήφων 350+) δηλώνει καπνιστής.
Θα περιμέναμε να δούμε μια μεγάλη διαφορά καθότι υποστηρικτές της υγιεινής διατροφής και τους γενικότερου ευ ζην αλλά αποδεικνύεται πως είμαστε ανενημέρωτοι στο θέμα αυτό, ή όχι αρκετά δυνατοί ώστε να πετάξουμε από πάνω μας αυτή τη κακιά συνήθεια.

gym
12-12-11, 15:10
Aυτο και μονο σαν ποσοστο θα επρεπε να μας ταρακουνησει λιγακι και να ξανασκεφτουμε την επιλογη μας ως προς αυτην την εθιστικη επιβλαβη συνηθεια.
Ποσο μαλλον οταν αναφερομαστε σε ατομα που γυμναζονται.

Qlim4X
12-12-11, 15:29
εγω παντος το εκοψα :green:

Devil
12-12-11, 17:08
μπραβο ελενη:thumbup: ωραιο αρθρο...:clap::clap::clap:





βεβαια ως καπνιστης θα πρεπει να υπερασπιστω τα ''εθισμενα αδερφια μου στη νικοτινη''... οπου πλεον με ''ρατσιστικο'' τροπο τους επιβαλουν να μην καπνιζουν μεσα σε καφετεριες,μπαρ κτλ κτλ... κοβωντας τους την μεγαλητερη απολαυση (καφες/μπυρα/ποτο + τσιγαρο).... ετσι σαν καταπιεσμενη ''μειωνοτητα'' που ειμαστε στο φορουμ.... θα προσπαθισω με ενα ''ριζοσπαστικο'' αρθρο να προβαλω και τα θετικα του καπνισματος.... για το τσιγαρο ρε γ@μοτο!....lol:green::green::green::P:P:P

gym
12-12-11, 17:17
devil... ειμαι ετοιμη να πατησω το κουμπι μπανννννννν!!!!!!!

δεν υπαρχουν θετικα...οτι κ αν βαλεις,θα βρω εγω τον αντιλογο...

περα απο την πλακα,ενδιαφερον θα εχει να δουμε και την αλλη πλευρα...(λαμογιο,,)

Giannistzn
12-12-11, 17:19
Ωραιο αρθρο, αν και δεν καπνιζω ουτε πινω (1 στο τοσο). Ισως να θορυβησει καποιους ;)

Ελενη, εχει και 1 θετικο απ'οσο ξερω. Κατι μου ελεγε ενας καθηγητης οτι καφες και τσιγαρο καπως βοηθανε στο διαβασμα. Ας το ψαξει ο devil να μας πει


μπραβο ελενη:thumbup: ωραιο αρθρο...:clap::clap::clap:





βεβαια ως καπνιστης θα πρεπει να υπερασπιστω τα ''εθισμενα αδερφια μου στη νικοτινη''... οπου πλεον με ''ρατσιστικο'' τροπο τους επιβαλουν να μην καπνιζουν μεσα σε καφετεριες,μπαρ κτλ κτλ... κοβωντας τους την μεγαλητερη απολαυση (καφες/μπυρα/ποτο + τσιγαρο).... ετσι σαν καταπιεσμενη ''μειωνοτητα'' που ειμαστε στο φορουμ.... θα προσπαθισω με ενα ''ριζοσπαστικο'' αρθρο να προβαλω και τα θετικα του καπνισματος.... για το τσιγαρο ρε γ@μοτο!....lol:green::green::green::P:P:P

χαχαχα καλο καλο :green: :green:

Devil
12-12-11, 17:22
devil... ειμαι ετοιμη να πατησω το κουμπι μπανννννννν!!!!!!!

δεν υπαρχουν θετικα...οτι κ αν βαλεις,θα βρω εγω τον αντιλογο...

περα απο την πλακα,ενδιαφερον θα εχει να δουμε και την αλλη πλευρα...(λαμογιο,,)


παντα εχει ενδιαφερον και η αλλη πλευρα....:green:

τσιγαρακι να κερασω?:green::turtle:

Qlim4X
12-12-11, 17:31
devil... ειμαι ετοιμη να πατησω το κουμπι μπανννννννν!!!!!!!

δεν υπαρχουν θετικα...οτι κ αν βαλεις,θα βρω εγω τον αντιλογο...

περα απο την πλακα,ενδιαφερον θα εχει να δουμε και την αλλη πλευρα...(λαμογιο,,)

γενικα ο μτροπος ζωης μας δεν ειναι πλεον σωστος και δεν φτεει ΜΟΝΟ το τσιγαρο.

παραδιγμα παππους στο χωριο μου καπνιζει 70-80 χρονια και δεν εχει κανενα προβλημα.

tasos2
12-12-11, 17:54
βεβαια ως καπνιστης θα πρεπει να υπερασπιστω τα ''εθισμενα αδερφια μου στη νικοτινη''... οπου πλεον με ''ρατσιστικο'' τροπο τους επιβαλουν να μην καπνιζουν μεσα σε καφετεριες,μπαρ κτλ κτλ... κοβωντας τους την μεγαλητερη απολαυση (καφες/μπυρα/ποτο + τσιγαρο).... ετσι σαν καταπιεσμενη ''μειωνοτητα'' που ειμαστε στο φορουμ.... θα προσπαθισω με ενα ''ριζοσπαστικο'' αρθρο να προβαλω και τα θετικα του καπνισματος.... για το τσιγαρο ρε γ@μοτο!....lol:green::green::green::P:P:P

Eλπιζω να κανεις πλακα...
Θα ηταν ρατσιστικο επισης και για τους μη καπνιστες να καπνιζουν ολοι μεσ τα μουτρα τους.
Η διαφορα ειναι οτι με το να στο απαγορευσουν σε ενα συγκεκριμενο χωρο δε σε βλαπτουν σε αντιθεση με το να στο επιβαλλουν

COBRA_STYLE
12-12-11, 18:20
^^
ακριβως!!!+100000

beefmeup
12-12-11, 20:36
κ γω συμφωνω με τον τασσο...;)

Αντωνης
12-12-11, 22:35
δεν υπαρχουν θετικα...οτι κ αν βαλεις,θα βρω εγω τον αντιλογο...



Τα θετικα του τσιγαρου εντοπιζονται σε κοινωνικες διεργασιες,και οχι σε βιολογικες.Για παραδειγμα,το να ζητησεις ενα τσιγαρο η' φωτια,ειναι μια καλη προφαση για να γνωρισεις καποιον/α.Υπαρχουν επισης ατομα που το καπνισμα τους δινει αυτοπεποιθηση οταν συναναστρεφονται με αλλους,οπως επισης και το αναμμα ενος τσιγαρου χρησιμοποιειται κατα κορον σε στιγμες αμηχανιας.Η καταφυγη σε αυτο σε καταστασεις θλιψης,ή η απασχοληση με την κινησιολογια που κανει καποιος οταν καπνιζει.

Και σαφεστατα δεν ειναι κατι καινουργια ολα τα παραπανω.Η καταπωση καπνου υπηρχε απ τους παλαιοτερους πολιτισμους,και τα θετικα προσαρμοζονταν αναλογα με τα εθιμα και την κουλτουρα ή θρησκεια.Τελικα ειναι καλο ή κακο?Τιποτα απ τα 2.Αλλους τους βοηθαει κοινωνικα,αλλους οχι.

Btw καλο αρθρακι,αλλα και χειροτερα να διαβαζα,εγω δεν υπηρχε περιπτωση να αλλαξω σταση.Δεν ημουν ποτε υπερ της αποστειρωμενης και καθολικης οπτικης της γυμναστικης,και παντα τα διαχωριζα.Τα βαρη βαρη,και οι προσωπικες απολαυσεις προσωπικες απολαυσεις.

Ariel
12-12-11, 22:45
εγω παντος το εκοψα :green:

μπορουσες κι αλλιως????:P

giannis64
12-12-11, 22:47
παιδια παραμεινετε στο θεμα και αφηστε τα προσωπικα ποστ με υπονοουμενα.;)

Devil
12-12-11, 22:53
Eλπιζω να κανεις πλακα...
Θα ηταν ρατσιστικο επισης και για τους μη καπνιστες να καπνιζουν ολοι μεσ τα μουτρα τους.
Η διαφορα ειναι οτι με το να στο απαγορευσουν σε ενα συγκεκριμενο χωρο δε σε βλαπτουν σε αντιθεση με το να στο επιβαλλουν

οχι δεν κανω καθολου πλακα.... εννοειτε πως το λεω σοβαρα.... δεν φτανει τοσο καιρο που αναπνευουν τσαμπα την νικοτινη μας.... θα βγαλουν και γλωσσα απο πανω οι παλιο τρακαδοροι.....λολ!:green:

και τωρα σοβαρα.... Τασο πραγματικα τωρα πες μου οτι πειρες σοβαρα το ποστ μου...?

@beef... εσυ προδοτη με ποιους εισαι με εμας η' με τους αλλους?:P:green:

72K
12-12-11, 23:00
Εχω να επισημάνω οτι από τότε που το έκοψα, και κάπνιζα "μόνο" 10 τσιγάρα ημερησίως, η αντοχή μου αλλά σημαντικότερα η ανάρωση μου είναι από άλλο πλανήτη ;)

Ariel
12-12-11, 23:12
παιδια παραμεινετε στο θεμα και αφηστε τα προσωπικα ποστ με υπονοουμενα.;)
εμενα παλι με ενοχλει η ειρωνια αλλα υπαρχει παντου δυστυχως...:(

giannis64
12-12-11, 23:16
εμενα παλι με ενοχλει η ειρωνια αλλα υπαρχει παντου δυστυχως...:(

γιατι ειδες κατι ειρωνικο στο ποστ μου? εκτος και αν μιλας για καποια αλλα ποστ.

COBRA_STYLE
12-12-11, 23:17
οχι δεν κανω καθολου πλακα.... εννοειτε πως το λεω σοβαρα.... δεν φτανει τοσο καιρο που αναπνευουν τσαμπα την νικοτινη μας.... θα βγαλουν και γλωσσα απο πανω οι παλιο τρακαδοροι.....λολ!:green:

και τωρα σοβαρα.... Τασο πραγματικα τωρα πες μου οτι πειρες σοβαρα το ποστ μου...?

@beef... εσυ προδοτη με ποιους εισαι με εμας η' με τους αλλους?:P:green:

θα μας τρελανεις ρε noob:green:

καπνιζεις ή οχι?εισαι υπερ του τσιγαρου ή οχι?:green:

Ariel
12-12-11, 23:18
γιατι ειδες κατι ειρωνικο στο ποστ μου? εκτος και αν μιλας για καποια αλλα ποστ.

για τα αλλα λεω φυσικα......:rolf:

Polyneikos
13-12-11, 00:04
Ελένη ευχαριστουμε για το αρθρο!
Αλλο ενα θετικο επακολουθο που δεν σχολιαζεται συχνα για το κόψιμο του τσιγαρου είναι ότι αποκαθίσταται πολυ η αίσθηση της γευσης.

tasos2
13-12-11, 00:18
Τασο πραγματικα τωρα πες μου οτι πειρες σοβαρα το ποστ μου...?


Δεν ημουν σιγουρος...:green:

Gaspari
14-12-11, 00:06
Πολύ ωραίο, μπράβο. :thumbup:

Ηλαπ
14-12-11, 00:20
Πολυ ωραιο αρθρο!!!Κατι τετιο αρθρα μου θυμιζουν τι καλα που εκανα και δεν το δοκιμασα καν(παρολο τις κοροιδιες και τις προτροπες των "φιλων" μου)...

Το χειροτερο για εμενα ειναι οταν δεν καπνιζεις και σε φιλαει καπνιστης...Η αναπνοη του δεν παλευετε...

Devil
14-12-11, 22:05
θα μας τρελανεις ρε noob:green:

καπνιζεις ή οχι?εισαι υπερ του τσιγαρου ή οχι?:green:

ναι ρε καπνιζω....:green: προσωπικα ειμαι κατα στο να βλεπω 14-15χρονα με τσιγαρο.... με εκνευριζει... αν ειναι ενηλικας ας κανει οτι θελει....


Ελένη ευχαριστουμε για το αρθρο!
Αλλο ενα θετικο επακολουθο που δεν σχολιαζεται συχνα για το κόψιμο του τσιγαρου είναι ότι αποκαθίσταται πολυ η αίσθηση της γευσης.

ισχυει Κωστα... με το κανπισμα χανεις σχεδον την γευση...:thumbup:

spyros Bodybuilding
01-01-12, 11:53
Τα θετικα του τσιγαρου εντοπιζονται σε κοινωνικες διεργασιες,και οχι σε βιολογικες.Για παραδειγμα,το να ζητησεις ενα τσιγαρο η' φωτια,ειναι μια καλη προφαση για να γνωρισεις καποιον/α.Υπαρχουν επισης ατομα που το καπνισμα τους δινει αυτοπεποιθηση οταν συναναστρεφονται με αλλους,οπως επισης και το αναμμα ενος τσιγαρου χρησιμοποιειται κατα κορον σε στιγμες αμηχανιας.Η καταφυγη σε αυτο σε καταστασεις θλιψης,ή η απασχοληση με την κινησιολογια που κανει καποιος οταν καπνιζει.

Και σαφεστατα δεν ειναι κατι καινουργια ολα τα παραπανω.Η καταπωση καπνου υπηρχε απ τους παλαιοτερους πολιτισμους,και τα θετικα προσαρμοζονταν αναλογα με τα εθιμα και την κουλτουρα ή θρησκεια.Τελικα ειναι καλο ή κακο?Τιποτα απ τα 2.Αλλους τους βοηθαει κοινωνικα,αλλους οχι.

Btw καλο αρθρακι,αλλα και χειροτερα να διαβαζα,εγω δεν υπηρχε περιπτωση να αλλαξω σταση.Δεν ημουν ποτε υπερ της αποστειρωμενης και καθολικης οπτικης της γυμναστικης,και παντα τα διαχωριζα.Τα βαρη βαρη,και οι προσωπικες απολαυσεις προσωπικες απολαυσεις.

δεν υπαρχουν θετικα για το τσιγαρο και αυτα τα επιχειρηματα που προβαλεις ειναι "φθηνα" για εμενα.Τωρα επειδη εισαι καπνιστης και θες να δικαιολογήσεις τον εαυτο σου,μεσω αυτων των επιχειρηματων,ειναι αλλο θεμα.

Andrikos
02-01-12, 13:04
Ωραίες οι τακτικές που προτείνονται για την διακοπή του καπνίσματος. Ένα συχνό παραμύθι που ακούγεται είναι πως "δεν γίνεται να κόψω το τσιγάρο γιατί είμαι εθισμένος στην νικοτίνη". Ο εθισμός μπορεί να έχει μία χημική βάση στο τσιγάρο ή στο αλκοόλ αλλά δεν λέει όλη την ιστορία. Η' ένα άλλο που βάζει και τα γονίδια στην μέση, "ο πατέρας μου κάπνιζε και ήταν εθισμένος γι' αυτό και εγώ δεν γίνεται να το κόψω". Εξίσου αστήριχτο.

Το κύριο αρνητικό του συνδυασμού αλκοόλ και του τσιγάρου είναι η αύξηση των πιθανοτήτων για καρκίνου του οισοφάγου, ειδικά αν συνδυάζονται. Επίσης τα τροχαία ατυχήματα που υπάρχει αλκοόλ στην μέση είναι χιλιάδες.Επίσης το τσιγάρο και το αλκοόλ επειδή αυξάνουν την κορτιζόλη μπορούν να αυξήσουν την εναπόθεση λίπους στην κοιλιά. Γενικά μιλώντας αυτές οι δύο νόμιμες ουσίες σκοτώνουν πολύ περισσότερο κόσμο από κάποιες παράνομες, π.χ δεν μπορείς να πεθάνεις από χρήση Κάνναβης.
Παραθέτω ένα γράφημα για την σχετική επικινδυνότητα διάφορων ουσιών, είναι από εργασία του David Nutt, καθηγητή πανεπιστήμιου στην Αγγλία.
37461

Αντωνης
02-01-12, 14:19
δεν υπαρχουν θετικα για το τσιγαρο και αυτα τα επιχειρηματα που προβαλεις ειναι "φθηνα" για εμενα.Τωρα επειδη εισαι καπνιστης και θες να δικαιολογήσεις τον εαυτο σου,μεσω αυτων των επιχειρηματων,ειναι αλλο θεμα.

Δεν εχω την αναγκη να ''δικαιολογησω τον εαυτο μου'' για μια προσωπικη επιλογη
Τα παραπανω που ειπα δεν ειναι επιχειρηματα ή προσωπικη γνωμη για να τα βρισκεις φθηνα.Ειναι γεγονοτα.Η προσωπικη μου αποψη και σταση για το θεμα υπαρχει μονο στις 2 τελευταιες σειρες.

Δεκτη και η δικη σου αποψη,αρκει να μην μας πεις παλι πως πισω απ τις βιομηχανιες τσιγαρων υπαρχουν οι Illuminati:green:

sofos
02-01-12, 16:22
Ωραίες οι τακτικές που προτείνονται για την διακοπή του καπνίσματος. Ένα συχνό παραμύθι που ακούγεται είναι πως "δεν γίνεται να κόψω το τσιγάρο γιατί είμαι εθισμένος στην νικοτίνη". Ο εθισμός μπορεί να έχει μία χημική βάση στο τσιγάρο ή στο αλκοόλ αλλά δεν λέει όλη την ιστορία. Η' ένα άλλο που βάζει και τα γονίδια στην μέση, "ο πατέρας μου κάπνιζε και ήταν εθισμένος γι' αυτό και εγώ δεν γίνεται να το κόψω". Εξίσου αστήριχτο.

Το κύριο αρνητικό του συνδυασμού αλκοόλ και του τσιγάρου είναι η αύξηση των πιθανοτήτων για καρκίνου του οισοφάγου, ειδικά αν συνδυάζονται. Επίσης τα τροχαία ατυχήματα που υπάρχει αλκοόλ στην μέση είναι χιλιάδες.Επίσης το τσιγάρο και το αλκοόλ επειδή αυξάνουν την κορτιζόλη μπορούν να αυξήσουν την εναπόθεση λίπους στην κοιλιά. Γενικά μιλώντας αυτές οι δύο νόμιμες ουσίες σκοτώνουν πολύ περισσότερο κόσμο από κάποιες παράνομες, π.χ δεν μπορείς να πεθάνεις από χρήση Κάνναβης.
Παραθέτω ένα γράφημα για την σχετική επικινδυνότητα διάφορων ουσιών, είναι από εργασία του David Nutt, καθηγητή πανεπιστήμιου στην Αγγλία.
37461

πιασε 5 απ τα τελευταια :P πλακα κανω,ωραιο αυτο που παρεθεσες :thumbup: και υπαρχει και αντιστοιχο ''ντοκιμαντερ'' σχετικα με αυτο τον πινακα...το ειχε ανεβασει ο τασος στο αντιστοιχο thread...:thumbup:

sofos
02-01-12, 16:26
Δεν εχω την αναγκη να ''δικαιολογησω τον εαυτο μου'' για μια προσωπικη επιλογη
Τα παραπανω που ειπα δεν ειναι επιχειρηματα ή προσωπικη γνωμη για να τα βρισκεις φθηνα.Ειναι γεγονοτα.Η προσωπικη μου αποψη και σταση για το θεμα υπαρχει μονο στις 2 τελευταιες σειρες.

Δεκτη και η δικη σου αποψη,αρκει να μην μας πεις παλι πως πισω απ τις βιομηχανιες τσιγαρων υπαρχουν οι Illuminati:green:

οι illuminati δε βγαζουν λεφτα απ αυτα,αλλα αλλοι βγαζουν και υποτιθεται θα το απαγορευαν και θα πεφταν προστιμα....τζαμπα ειχε γινει μεγαλος χαμος γι αυτο το θεμα...αλλα τι παει σωστα πλεον στη χωρα μας?(7 στα 10 μαγαζια στη θεσνικη καπνιζουν ελεθερα,για να μη πω 8 στα 10....)

amateur666
02-01-12, 16:36
πιασε 5 απ τα τελευταια

:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:..:toast:

destroyerody94
03-01-12, 18:42
Aντρέα ο πίνακας που παρέθεσες φαντάζομαι είναι βασισμένος σε στατιστικά στοιχεία που σχετίζονται και με το πόσοι κάνουν χρήση του καθενός γιατί το να είναι η μεθαδόνη τόσο πιο ακίνδυνη από την κάναβη ή το αλκοόλ μου κάνει λίγο περίεργο:unsure:

Andrikos
03-01-12, 21:29
Aντρέα ο πίνακας που παρέθεσες φαντάζομαι είναι βασισμένος σε στατιστικά στοιχεία που σχετίζονται και με το πόσοι κάνουν χρήση του καθενός γιατί το να είναι η μεθαδόνη τόσο πιο ακίνδυνη από την κάναβη ή το αλκοόλ μου κάνει λίγο περίεργο:unsure:

Όχι Οδυσσέα, δεν βασίζεται στον αριθμό των χρηστών, βασίζεται στο δυναμικό κάθε ουσίας να κάνει κακό στον χρήστη ή σε μη χρήστες.

Εδώ (http://www.crimeandjustice.org.uk/opus1714/Estimating_drug_harms.pdf)θα βρεις εκτενή ανάλυση. Ο λόγος που γίνεται αυτό και η μεθαδόνη είναι πιο κάτω και το αλκοόλ ψηλά, εξηγείται από το γεγονός ότι δεν είναι εύκολο να κάνεις κατάχρηση μεθαδόνης , ενώ δεν είναι και κοινωνικά αποδεκτό, βλέπε "πρεζάκιας", το ίδιο και με την κάνναβη. Από την άλλη αν κάνεις κατάχρηση σε τσιγάρα ή αλκοόλ, τα οποία έχουν εύκολη πρόσβαση γιατί είναι νόμιμα , δεν έχεις καμία τέτοια ταμπέλα.
Φυσικά εδώ χωράνε και άλλοι επικίνδυνοι για την υγεία εθισμοί που δεν έχουν καμία χημική βάση.

destroyerody94
03-01-12, 21:46
Οκ κοντά έπεσα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε περιπτώσεις όμως χρήσης και όχι κατάχρησης (όσο αντικειμενικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο όρος σε τέτοιες περιπτώσεις) δεν είναι σαφές πως η χρήση παραδείγματος χάρην οπίου είναι πολύ χειρότερη από αυτήν του αλκοόλ ή του τσιγάρου?

Το δυναμικό που αναφέρεις σχετίζεται δηλαδή με το πόσο διαδεδομένη είναι η ουσία?

Andrikos
06-01-12, 18:04
Οκ κοντά έπεσα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε περιπτώσεις όμως χρήσης και όχι κατάχρησης (όσο αντικειμενικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο όρος σε τέτοιες περιπτώσεις) δεν είναι σαφές πως η χρήση παραδείγματος χάρην οπίου είναι πολύ χειρότερη από αυτήν του αλκοόλ ή του τσιγάρου?

Το δυναμικό που αναφέρεις σχετίζεται δηλαδή με το πόσο διαδεδομένη είναι η ουσία?

Όταν λες όπιο εννοείς οπιοειδές να υποθέσω. Εξαρτάται από πολλά πράγματα. Τα οπιοειδή δεν είναι όλα ίδια πρώτα απ' όλα. Ας πούμε όμως για το πιο γνωστό.

Η ηρωίνη είναι πιο επικίνδυνη από το αλκοόλ αλλά δεν είναι πολύ μακριά σε επικινδυνότητα το ένα με το άλλο, μπορείς να σκοτώσεις και να σκοτωθείς όταν είσαι υπό την επήρεια ηρωίνης ή/και αλκοόλ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να πίνουμε, αλλά σίγουρα σημαίνει ότι πρέπει να απέχουμε από το αλκοόλ, ειδικά όταν οδηγούμε. Επίσης το αλκοόλ είναι καλή δικαιολογία για πολλούς ανθρώπους να φερθούν σαν κόπανοι, δεν νομίζω ότι πάντα φταίει το αλκοόλ αυτό καθαυτό αλλά είναι αλήθεια πως υπερβολικά πολλοί χοντροί καυγάδες αρχίζουν μετά από μερικά ποτά.

Το τσιγάρο δεν είναι τόσο επικίνδυνο, με την έννοια ότι δεν μπορείς να σκοτώσεις ακαριαία ή να σκοτωθείς ακαριαία, αλλά μπορείς να προκαλέσεις βλάβες σε τρίτους με το να τους εκθέτεις σε καρκινογόνο καπνό. Ειδικά αν μιλάμε για γονείς μικρών παιδιών που καπνίζουν κοντά τους, τότε μιλάμε για μία μορφή παιδικής κακοποιήσης.

destroyerody94
06-01-12, 19:29
Κατάλαβα ευχαριστώ.

Πάντως το ότι το ποτό και η μέθη χρησιμοποιούνται ως δικαιολογία για συμπεριφορές για τις οποίες είτε ντρέπεται είτε δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του το άτομο είναι μάλλον γεγονός. Από προσωπική εμπειρία και με τις λίγες γνώσεις μου επί του θέματος όσο και να πιείς άλλος άνθρωπος δεν γίνεται, απλά άλλα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς σου βγαίνουν περισσότερο προς τα έξω και άλλα το αντίθετο.

Και μου την δίνουν τα παραπάνω άτομα λολ

lila_1
06-01-12, 20:06
Πάντως το ότι το ποτό και η μέθη χρησιμοποιούνται ως δικαιολογία για συμπεριφορές για τις οποίες είτε ντρέπεται είτε δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του το άτομο είναι μάλλον γεγονός. Από προσωπική εμπειρία και με τις λίγες γνώσεις μου επί του θέματος όσο και να πιείς άλλος άνθρωπος δεν γίνεται, απλά άλλα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς σου βγαίνουν περισσότερο προς τα έξω και άλλα το αντίθετο.

Και μου την δίνουν τα παραπάνω άτομα λολ
Προφανώς και αυτό δεν γίνεται ηθελημένα. Δεν χρησιμοποιούν το αλκκόλ σαν δικαιολογία, είναι δικαιολογία για ακραίες συμπεριφορές μετά απ τη χρήση του

Andrikos
06-01-12, 20:55
Προφανώς και αυτό δεν γίνεται ηθελημένα. Δεν χρησιμοποιούν το αλκκόλ σαν δικαιολογία, είναι δικαιολογία για ακραίες συμπεριφορές μετά απ τη χρήση του

Υπάρχει φαινόμενο placebo και στο αλκοόλ. Κάποιοι άνθρωποι αλλάζουν συμπεριφορά ακόμα με την σκέψη ότι έχουν πιει , ενώ απλά νομίζουν ότι έχουν πιεί. Όπως και πολλές γυναίκες που αυθυποβάλλονται σε συγκεκριμένα μοντέλα ασταθούς συμπεριφοράς λόγω των "ορμονικών". Γενικά πάντα μας αρέσει να αποδίδουμε την συμπεριφορά μας παντού εκτός από τον εαυτό μας.

lila_1
06-01-12, 21:11
Nαι πράγματι ισχύει, όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι το αλκόολ όντως επηρεάζει τη συμπεριφορά και μάλιστα πολύ αισθητά σε μεγάλη κατανάλωση. Οι ακραίες συμπεριφορές λόγω αλκόολ, μόνο στο πλασίμπο δεν αποδίδονται. Σε μέτρια-μικρή κατανάλωση ενδεχομένως να λειτουργεί όπως είπες. Η συναίσθηση και ο αυτοέλεγχος δεν χάνονται έτσι απλά

vagg
06-01-12, 21:57
Υπάρχει φαινόμενο placebo και στο αλκοόλ. Κάποιοι άνθρωποι αλλάζουν συμπεριφορά ακόμα με την σκέψη ότι έχουν πιει , ενώ απλά νομίζουν ότι έχουν πιεί. Όπως και πολλές γυναίκες που αυθυποβάλλονται σε συγκεκριμένα μοντέλα ασταθούς συμπεριφοράς λόγω των "ορμονικών". Γενικά πάντα μας αρέσει να αποδίδουμε την συμπεριφορά μας παντού εκτός από τον εαυτό μας.


μεγαλη αληθεια!!

tasos2
07-01-12, 21:15
Σε ενα σχεδιαγραμμα που ειχα δει νομιζω εδω μεσα ειχε σε βαθμο σωματικης ζημιας το τσιγαρο, το αλκοολ και τα αναβολικα στεροειδη περιπου στην ιδια κλιμακα με τα αναβολικα στεροειδη να υπερισχυουν ελαχιστα. Η ηρωινη και η κοκαινη ηταν πολυ πιο πανω και απο τα τρια ενω το χασις πολυ πιο κατω. Σε βαθμο εθιστικοτητας τα αναβολικα στεροειδη ηταν στο μηδεν ενω το τσιγαρο και το αλκοολ ηταν στα υψη.

Συμπερασμα το τσιγαρο ειναι πολυ πιο επικινδυνο απο τα αναβολικα στεροειδη και απο το χασις. Συν του οτι το τσιγαρο ειναι το μονο που επηρεαζει και τους γυρω (οπως πολλοι ασυνειδητοι καπνιζουν στον ιδιο χωρο με μικρα παιδια) ενω τα υπολοιπα οχι. Επισης το τσιγαρο δεν προσφερει απολυτως τιποτα στον χρηστη σε αντιθεση με τα αναβολικα στεροειδη και το αλκοολ που παρα τις συνεπειες υπαρχει ενας λογος να τα χρησιμοποιησει καποιος (που το απαιτει η δουλεια του να εχει υπερφυσικο σωμα ή που θελει να νιωσει πιο ανετα ψυχολογικα οταν ειναι να κανει κατι που τον τρομαζει και πινει αλκοολ για να ξεπερασει τον φοβο του). Και οι καπνιστες πληρωνουν αδρα ακολουθωντας τον τροπου ζωης που εχουν προωθησει αυτοι που εχουν συμφεροντα και βγαζουν λεφτα απο τα τσιγαρα εισ βαρος τους.

Niiick
07-01-12, 22:07
Συμπερασμα το τσιγαρο ειναι πολυ πιο επικινδυνο απο τα αναβολικα στεροειδη και απο το χασις.


Ουτε καν..

Ολο το σκηνικο μου θυμιζει καπνιστες να λενε χιλιες φορες να καπνιζω απ το να πινω πρωτεινες και αναβολικα για να φουσκωσω..Ιδιο πραγμα, αλλα τωρα ειμαστε σε ββ φορουμ, οποτε χιλιες φορες αναβολικα απ το να καπνιζεις..

Πολυ πιο επικινδυνο να πεθανεις? Μονο ο θανατος ειναι? Οι επιπτωσεις μια ουσιας δεν ειναι μονο ψοφος,ταφος. Το καθε τι επιφερει και τα δικα του..και τα αναβολικα επιφερουν μπολικα..Καπνιστες "δε παθαινω τιποτα, αλλοι πεθαινουν και δε καπνισαν ποτε", και χρηστες αναβολικων "το τσιγαρο ειναι πιο επικινδυνο το αλκοολ το ενα το αλλο μπλα μπλα".. Ας παρει ο καθενας την επιλογη του σ αυτη τη ζωη πια.

Andrikos
08-01-12, 00:18
χρηστες αναβολικων "το τσιγαρο ειναι πιο επικινδυνο το αλκοολ το ενα το αλλο μπλα μπλα".. Ας παρει ο καθενας την επιλογη του σ αυτη τη ζωη πια.


Συμφωνώ ότι στην ζωή πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι των επιλογών μας, νόμιμες ή παράνομες.
Αυτός που το είπε μάλλον δεν είναι χρήστης αναβολικών, είναι καθηγητής πανεπιστήμιου και ψυχίατρος.

37563

tasos2
08-01-12, 00:52
Ουτε καν..

Ολο το σκηνικο μου θυμιζει καπνιστες να λενε χιλιες φορες να καπνιζω απ το να πινω πρωτεινες και αναβολικα για να φουσκωσω..Ιδιο πραγμα, αλλα τωρα ειμαστε σε ββ φορουμ, οποτε χιλιες φορες αναβολικα απ το να καπνιζεις..

Πολυ πιο επικινδυνο να πεθανεις? Μονο ο θανατος ειναι? Οι επιπτωσεις μια ουσιας δεν ειναι μονο ψοφος,ταφος. Το καθε τι επιφερει και τα δικα του..και τα αναβολικα επιφερουν μπολικα..Καπνιστες "δε παθαινω τιποτα, αλλοι πεθαινουν και δε καπνισαν ποτε", και χρηστες αναβολικων "το τσιγαρο ειναι πιο επικινδυνο το αλκοολ το ενα το αλλο μπλα μπλα".. Ας παρει ο καθενας την επιλογη του σ αυτη τη ζωη πια.


Συμφωνα με τα αυτα τα στατιστικα εχουν τον ιδιο βαθμο σωματικης ζημιας (physical harm) και το τσιγαρο εχει πολυ μεγαλυτερο βαθμο εθιστικοτητας. Επομενως το τσιγαρο ειναι χειροτερο το θελετε ή οχι. Απλα τα πραγματα.

Εγω ειμαι κατα των αναβολικων στεροειδων και το λεω.

Η μονη τους διαφορα οτι το τσιγαρο ειναι νομιμο αλλα αυτο δεν αλλαζει κατι στις συνεπειες που θα εχει ο καπνιστης

Niiick
08-01-12, 05:11
Ναι αντρεα τωρα το ειπε ο καθηγητης αλλα γενικα το εχεις ακουσει, ειναι σα να εξιλεωνεις τις πραξεις σου ( που δεν εισαι και πολυ περηφανος ή φοβασαι για αυτες) λεγοντας σιγα τωρα το τσιγαρο κανει πολυ περισοτερρο κακο και ολοι καπνιζουν εγω ενα κυκλακι εκανα.

Πως θα μετρησεις το physical harm του τσιγαρου με το ταδε φαρμακο και θα τα συγκρινεις? Αν καπνιζεις δυο μηνες σου μικραινουν? Αν παρεις αναβολικα σου ψοφανε τα πνευμονια και η αεροβια ικανοτητα?Δε ξερω, εμενα μου φενεται πολυ δυσκολο να συγκρινω damage σε ουσιες, ολες βλαπτουν τωρα πως, ποσο, σε τι συνθηκες, σε τι περιβαλλον, με τι ενταση, και σε ποιον, μου φενεται δυσκολο και χωρις πολυ ουσια. Σα να πρεπει να κανω μια μαλακια, και να διαλεγω απ τη λιστα των βλαβερων πραγματων πιο θα τσιμπησω. Λαθος ειμαι και τα υπεραπλοποιω ολα, καθως ουτε ψυχιατρος-καθηγητης ειμαι ουτε ξερω τη χρηστικοτητα μιας λιστας/μελετης των δυνητικων επιπτωσεων βλαβερων ουσιων/συνηθειων.:welcome:

Andrikos
08-01-12, 23:03
Ναι αντρεα τωρα το ειπε ο καθηγητης αλλα γενικα το εχεις ακουσει, ειναι σα να εξιλεωνεις τις πραξεις σου ( που δεν εισαι και πολυ περηφανος ή φοβασαι για αυτες) λεγοντας σιγα τωρα το τσιγαρο κανει πολυ περισοτερρο κακο και ολοι καπνιζουν εγω ενα κυκλακι εκανα.

Πως θα μετρησεις το physical harm του τσιγαρου με το ταδε φαρμακο και θα τα συγκρινεις? Αν καπνιζεις δυο μηνες σου μικραινουν? Αν παρεις αναβολικα σου ψοφανε τα πνευμονια και η αεροβια ικανοτητα?Δε ξερω, εμενα μου φενεται πολυ δυσκολο να συγκρινω damage σε ουσιες, ολες βλαπτουν τωρα πως, ποσο, σε τι συνθηκες, σε τι περιβαλλον, με τι ενταση, και σε ποιον, μου φενεται δυσκολο και χωρις πολυ ουσια. Σα να πρεπει να κανω μια μαλακια, και να διαλεγω απ τη λιστα των βλαβερων πραγματων πιο θα τσιμπησω. Λαθος ειμαι και τα υπεραπλοποιω ολα, καθως ουτε ψυχιατρος-καθηγητης ειμαι ουτε ξερω τη χρηστικοτητα μιας λιστας/μελετης των δυνητικων επιπτωσεων βλαβερων ουσιων/συνηθειων.:welcome:

Έχω 11+ χρόνια φυσικό bodybuilding under my belt - ότι κάνω και τώρα δηλαδή , οπότε αν θες να με κρίνεις για τις πράξεις μου πρέπει να δεις το δάσος όχι το δέντρο. Επίσης αν ήθελα να δικαιολογήσω τις πράξεις μου θα έκανα και χρήση κάνναβης, την οποία δεν έχω ακουμπήσει.
Μην το πάρεις στραβά Nick αλλά πρέπει να σταματήσεις να το αναφέρεις αυτό εναντίον μου γιατί μάλλον έχω κάπως περισσότερα χρόνια φυσικής προπόνησης από εσένα. :green: Και ειλικρινά σου εύχομαι να τα φτάσεις χωρίς να πάρεις ποτέ απολύτως τίποτα.

Αν είχε να κάνει με τις πράξεις μου, γιατί κάνναβη δεν έχω κάνει ποτέ αλλά πάλι πιστεύω ότι είναι πολύ πιο ασφαλής από το αλκοόλ που έχω κάνει;

Όσον αφορά αυτό που λες με το ότι παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Ναι παίζουν. Και φυσικά τα αναβολικά είναι υπερεκτιμημένα κατά πολύ στο τι αποτελέσματα φέρνουν, και φυσικά μπορούν να κάνουν βλάβες στην υγεία - ναι οκ υπάρχει διαβάθμιση όσον αφορά την περίοδο της χρήσης κτλ, αλλά πάλι αν τα ζυγίσουμε το τσιγάρο και το αλκοόλ είναι μακράν πιο επικίνδυνα , όχι μόνο για εμάς, αλλά και για τους γύρω μας που το θεωρώ πιο σημαντικό. Εκτός αν ξέρει κανείς κάποιον που να έπαθε καρκίνο του πνεύμονα επειδή εισέπνευσε τεστοστερόνη κάποιου χρήστη ή να έπεσε πάνω του κάποιος οδηγός που έχασε τον έλεγχο του αυτοκινήτου από τα πολλά αναβολικά.

Andrikos
08-01-12, 23:21
Btw Νίκο,
στα 18 σου είχες περίεργα ενδιαφέροντα, στο πρώτο ποστ σου στο φόρουμ ζητούσες πρόσβαση στο υποφόρουμ με τα αναβολικά. Ενδιαφέρον για 18 χρονών παιδί - στην ηλικία σου ήμουν πολύ πίσω σε αυτό το θέμα ομολογώ.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1704-\-%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1

Μάλλον θα ήθελες να ενημερωθείς εγκυκλοπαιδικά.

sTeLaKoS
08-01-12, 23:46
Να επανέλθουμε στο θέμα του τόπικ, "Συνέπειες του καπνίσματος και του αλκοόλ στους Bodybuilders!"
Διαφωνίες για ΑΑΣ αλλά και οι προσωπικές σας κόντρες δε μας αφορούν, υπάρχουνε τα pm.


Andrikos έχεις ινφράξιον για παραβίαση των κανόνων του φόρουμ.


16. Απαγορεύεται κάθε άμεση ή έμμεση αναφορά μελους για θέματα χρήσης αναβολικών ή άλλων ουσιών προς άλλα μέλη του φόρουμ ή αθλητές.

Οφφ τόπικ τέλος.

Niiick
09-01-12, 13:59
Εκρινα εγω κανεναν? Πας καλα? Σε εκρινα εγω αμα ντουμανιαζεις ή αμα παιρνεις φαρμακαποθηκες?

Παντου καποιος αναφερει κατι εναντιον σου?

Καθεσαι και ψαχνεις να βρει το πρωτο μου ποστ για να βγαλεις χολη ρε? χαχαχα

Στα 18 και ακομα, καπνιζω σαν αραπης και κουμπωνω οτι κουμπωνει ο κολεμαν, χαρηκες? χαχα

Stelakos, οι προσωπικες κοντρες αφορουν και παρααφορουν το φορουμ, δηλαδη αμα κανω ποστ και πεταγεται αυτος και λεει τα δικα του, εγω θα κατσω να τσακωνομαι μαζι του με πμ? Δε νομιζω. Εδω τα βλεπουν ολοι, και τις αποφασεις τις παιρνετε εσεις.

Δε ξεναστελνω τιποτα, απλα για την επομενη φορα που θα κανω ενα ποστ που παντα απευθυνομαι σ ολα τα μελη, και θα πεταχτει για μανουρα, να το θυμασαι.

NASSER
09-01-12, 14:09
Niiick το θέμα έληξε, και τα ποστ θα μεταφερθούν από το τοπικ το οποίο έχει δημιουργηθεί για σχόλια και όχι για προσωπικές διαμάχες.

Nikoskom
28-04-12, 15:36
Πολυ ωραιο αρθρο !! Απλως μπερδευτηκα σε κατι..Το καπνισμα σε δυσκολευει στη γραμμωση !??:huh?::huh?:

vaggan
28-04-12, 16:31
Σε ενα σχεδιαγραμμα που ειχα δει νομιζω εδω μεσα ειχε σε βαθμο σωματικης ζημιας το τσιγαρο, το αλκοολ και τα αναβολικα στεροειδη περιπου στην ιδια κλιμακα με τα αναβολικα στεροειδη να υπερισχυουν ελαχιστα. Η ηρωινη και η κοκαινη ηταν πολυ πιο πανω και απο τα τρια ενω το χασις πολυ πιο κατω. Σε βαθμο εθιστικοτητας τα αναβολικα στεροειδη ηταν στο μηδεν ενω το τσιγαρο και το αλκοολ ηταν στα υψη.

Συμπερασμα το τσιγαρο ειναι πολυ πιο επικινδυνο απο τα αναβολικα στεροειδη και απο το χασις. Συν του οτι το τσιγαρο ειναι το μονο που επηρεαζει και τους γυρω (οπως πολλοι ασυνειδητοι καπνιζουν στον ιδιο χωρο με μικρα παιδια) ενω τα υπολοιπα οχι. Επισης το τσιγαρο δεν προσφερει απολυτως τιποτα στον χρηστη σε αντιθεση με τα αναβολικα στεροειδη και το αλκοολ που παρα τις συνεπειες υπαρχει ενας λογος να τα χρησιμοποιησει καποιος (που το απαιτει η δουλεια του να εχει υπερφυσικο σωμα ή που θελει να νιωσει πιο ανετα ψυχολογικα οταν ειναι να κανει κατι που τον τρομαζει και πινει αλκοολ για να ξεπερασει τον φοβο του). Και οι καπνιστες πληρωνουν αδρα ακολουθωντας τον τροπου ζωης που εχουν προωθησει αυτοι που εχουν συμφεροντα και βγαζουν λεφτα απο τα τσιγαρα εισ βαρος τους.το τσιγαρο προκαλει σωματικο εθισμο και τα αναβολικα ψυχολογικο παντως αν με ρωτησεις γιατι καπνιζα απο τα 16 και το εχω κοψει εδω και μερικους μηνες.θα προτιμουσα πχ για πεντε χρονια να καπνιζω ενα πακετο τσιγαρα παρα να ημουν για πεντε συνεχομενα χρονια στον πιο απλο κυκλο με αας ουτε και εγω ημουν ποτε χρηστης αλλα εχω δει καποιους που ηταν για χρονια τι επαθαν

exkaliber
28-04-12, 17:44
το τσιγαρο προκαλει σωματικο εθισμο και τα αναβολικα ψυχολογικο

και το τσιγαρο ψυχολογικο εθισμο προκαλει:thumbup:

vaggan
28-04-12, 18:49
σωματικο λογω νικοτινης?:unsure:

Nikoskom
28-04-12, 19:48
και το τσιγαρο ψυχολογικο εθισμο προκαλει:thumbup:

:thumbup::thumbup:

vaggan
28-04-12, 20:01
η νικοτινη προκαλει σωματικο εθισμο

Defiance
29-04-12, 15:44
Στο μυαλό είναι παιδιά..στη συνήθεια έγκειται ο εθισμός (καλώς σας βρήκα btw!)

Αντωνης
29-04-12, 17:56
η νικοτινη προκαλει σωματικο εθισμο

O εθισμος που προκαλει η νικοτινη ειναι απειροελαχιστος,αν οχι μηδαμινος.Περισσοτερο ψυχολογικο ειναι(λογω της κινησης,της αναφορας του,και ολα τα συναφη).Αν κρατησεις το μυαλο σου εντελως απασχολημενο με αλλα πραγματα,ουτε που θα καταλαβεις πως το σωμα θελει τσιγαρο.Ενας φιλος μου ειχε παει ομαδαρχης σε μια αθλητικη κατασκηνωση που απαγορευοταν το καπνισμα,και μετα την πρωτη μερα που συνηθισε στο περιβαλλον και απορροφηθηκε,καθως και δεν ειχε παραστασεις που να του θυμιζουν το τσιγαρο αλλα και ηταν απασχολημενος με τις δραστηριοτητες των παιδιων που επεβλεπε,το υπολοιπο 20μερο δεν του λειψε καθολου το τσιγαρο.
Και μιλαμε για ατομο που κανει 1,5 πακετο την μερα.

vaggan
29-04-12, 18:43
http://www.neaygeia.gr/page.asp?p=437 διαβαστε το εγω παντως ακομα οταν καποιοι αναβουν τσιγαρο διπλα μου ειναι στιγμες που το απολαμβανω οταν ο καπνος ερχεται πανω μου

tasos2
30-04-12, 00:14
Kαι γιατι καποιοι που σταματανε το καπνισμα εχουν πονοκεφαλους και διαφορα θεματα για καποια περιοδο? Αφου δεν ειναι σωματικος ο εθισμος

exkaliber
30-04-12, 00:20
δλδ τι θεματα?

tasos2
30-04-12, 09:44
δλδ τι θεματα?

Πonoκεφαλους πχ. Δε ξερω τι αλλο αλλα ετσι εχω διαβασει και ακουσει απο ατομα που το κοψαν. Ψυχοσωματικα ειναι αυτα?
(Βεβαια ξερω και αλλους που το κοψαν και δεν τους επηρεασε καθολου)

Nickolas
30-04-12, 16:15
Όσοι ενδιαφέρονται να διαβάσουν ένα πραγματικά συγκλονιστικό άρθρο για το κάπνισμα, μέρος ενός βιβλίου του Θανάση Αποστόλου, θα εκπλαγούν από αυτά που γράφονται στο παρακάτω.

Κάντε τον κόπο να το διαβάσετε.

http://aliartos-city.blogspot.com/2011/04/blog-post_13.html

exkaliber
30-04-12, 18:01
πονοκεφαλος δημιουργειται λογο περισσοτερου οξυγονου στον εγκεφαλο,κατι τετοιο:green:




Όσοι ενδιαφέρονται να διαβάσουν ένα πραγματικά συγκλονιστικό άρθρο για το κάπνισμα, μέρος ενός βιβλίου του Θανάση Αποστόλου, θα εκπλαγούν από αυτά που γράφονται στο παρακάτω.

Κάντε τον κόπο να το διαβάσετε.

http://aliartos-city.blogspot.com/2011/04/blog-post_13.html



ela ρε
αυτα ειναι παλια

Nickolas
02-05-12, 15:41
πονοκεφαλος δημιουργειται λογο περισσοτερου οξυγονου στον εγκεφαλο,κατι τετοιο:green:
ela ρε
αυτα ειναι παλια

Παλιά αλλά καλά :green:

Panosss
10-02-13, 03:01
Έκοψα αυτή την αηδία που λέγεται κάπνισμα εδώ και 1 1/2μήνα.
Δεν υπάρχει δεν μπορώ. Ο τρόπος, για εμένα, είναι ένας... ούτε αύριο, ούτε σε 2 βδομάδες, ούτε τίποτα. Σηκώνεσαι ένα πρωί, παίρνεις το πακέτο, το πετάς και τέλος.
Ξαναβρήκα... αναπνοές, όσφρηση, γεύση και προσπαθώ να ξανακερδίσω τα χρόνια που μου έκοψε αυτός ο διάολος

Nikolas_mk2
10-02-13, 03:06
Ωραίος ρε φίλε,μπραβο σου! :thumbup:

Mikekan
10-02-13, 09:20
Έκοψα αυτή την αηδία που λέγεται κάπνισμα εδώ και 1 1/2μήνα.
Δεν υπάρχει δεν μπορώ. Ο τρόπος, για εμένα, είναι ένας... ούτε αύριο, ούτε σε 2 βδομάδες, ούτε τίποτα. Σηκώνεσαι ένα πρωί, παίρνεις το πακέτο, το πετάς και τέλος.
Ξαναβρήκα... αναπνοές, όσφρηση, γεύση και προσπαθώ να ξανακερδίσω τα χρόνια που μου έκοψε αυτός ο διάολος

Και εγω το ίδιο φίλε μου! Απο 19 Δεκεμβρίου! Συμφωνω απόλυτα μαζι σου! Ειμαι παρα πολυ εύκολο! Αρκεί να το θες!

SkillBill
10-02-13, 16:24
btw το τσιγαρα προκαλει και σωματικο και ψυχολογικο εθισμο παιδια οπως και το αλκοολ.ψυχολογικο εθισμο δημιουργουν ολα τα ναρκωτικα (και ορισμενα μη ναρκωτικα) και σωματικο ορισμενα.

παντως το αρθρο δεν λεει και τιποτα για το αλκοολ συγκεκριμενα οποτε προς τι ο τιτλος?ψαχνω εδω και καιρο να βρω μια καλη ερευνα για τις σωματικες επιδρασεις του αλκοολ σε εναν αθλητη αλλα δεν εχω βρει κατι,καποιος αν εχει ας μου το στειλει με πμ παρακαλω..