PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιαουρτοτυρόπιτα.....light.......



venom1987
12-12-11, 16:45
Υλικα :
1 κεσεδακι γιουρτι 2% ή 0%
1 κεσεδακι καλαμποκαλευρο
1/2 κεσεδακι ξινομυζηθρα
1/2 κεσεδακι γαλα 1,5%
2 κ.σ μαργαρινη light
πιπερι

Εκτελεση :
1. Τα υλικά τα μετράμε με τα κεσεδάκια του γιαουρτιού. Σε ένα μπολ ρίχνουμε το γιαούρτι, το γάλα και την ξινομυζήθρα και πασπαλίζουμε με πιπέρι. Τα ανακατεύουμε καλά.
2. Προσθέτουμε στο μείγμα τυριών και γιαουρτιού το καλαμποκάλευρο κι ανακατεύουμε πολύ καλά. Λαδώνουμε ένα μακρόστενο πυρίμαχο σκεύος και απλώνουμε μέσα τη ζύμη.
3. Κάνουμε βαθουλώματα στην επιφάνειά της με το δάχτυλο και μοιράζουμε εδώ κι εκεί πάνω στη γιαουρτοτυρόπιτα κομματάκια μαργαρίνης.
4. Ψήνουμε σε καλά προθερμασμένο φούρνο στους 170 βαθμούς, στις αντιστάσεις, για περίπου 45΄, έως ότου ροδίσει η επιφάνεια της πίτας.

μερίδες 4

tolis93
13-12-11, 00:05
Υλικα :
1 κεσεδακι γιουρτι 2% ή 0%
1 κεσεδακι καλαμποκαλευρο
1/2 κεσεδακι ξινομυζηθρα
1/2 κεσεδακι γαλα 1,5%
2 κ.σ μαργαρινη light
πιπερι

Εκτελεση :
1. Τα υλικά τα μετράμε με τα κεσεδάκια του γιαουρτιού. Σε ένα μπολ ρίχνουμε το γιαούρτι, το γάλα και την ξινομυζήθρα και πασπαλίζουμε με πιπέρι. Τα ανακατεύουμε καλά.
2. Προσθέτουμε στο μείγμα τυριών και γιαουρτιού το καλαμποκάλευρο κι ανακατεύουμε πολύ καλά. Λαδώνουμε ένα μακρόστενο πυρίμαχο σκεύος και απλώνουμε μέσα τη ζύμη.
3. Κάνουμε βαθουλώματα στην επιφάνειά της με το δάχτυλο και μοιράζουμε εδώ κι εκεί πάνω στη γιαουρτοτυρόπιτα κομματάκια μαργαρίνης.
4. Ψήνουμε σε καλά προθερμασμένο φούρνο στους 170 βαθμούς, στις αντιστάσεις, για περίπου 45΄, έως ότου ροδίσει η επιφάνεια της πίτας.

μερίδες 4

αυτο ολο γινεται μειγμα? κ αποροια. μαργαρινη λαιτ π βρησκεις ρ συ?

venom1987
13-12-11, 01:22
αυτο ολο γινεται μειγμα? κ αποροια. μαργαρινη λαιτ π βρησκεις ρ συ?

ναι τολαρε μειγμα........φοβερη.....φωτο δεν εβγαλα next time
μαργαρινη εχει το μαρκετ ......(αμα θες δεν βαζεις φυσικα)

tolis93
13-12-11, 23:38
ναι τολαρε μειγμα........φοβερη.....φωτο δεν εβγαλα next time
μαργαρινη εχει το μαρκετ ......(αμα θες δεν βαζεις φυσικα)

επειδη την εχω δει τη πλακα χωρις λαδι βουτηρο κ κατι αναλογο κολλαει πολυ.εκτος αν βαλεις αντικολλητικο χαρτι πριν βαλεις το μειγμα στο ταψακι.αυριο μεθαυριο θα τη φτιαξω παντως κ θα πω εντυπωσεις

venom1987
13-12-11, 23:55
επειδη την εχω δει τη πλακα χωρις λαδι βουτηρο κ κατι αναλογο κολλαει πολυ.εκτος αν βαλεις αντικολλητικο χαρτι πριν βαλεις το μειγμα στο ταψακι.αυριο μεθαυριο θα τη φτιαξω παντως κ θα πω εντυπωσεις

ωραιος αν βρεις και διατροφηκα στοιχεια............

tolis93
14-12-11, 00:00
ωραιος αν βρεις και διατροφηκα στοιχεια............

κλ ρ συ οταν τη φτιαξω στανταρ θα τα μετρησω.μηχανικα πλεον τις μετραω

Gianna
14-12-11, 00:39
Ωραία ιδέα!!! Είχα φτιάξει κάτι παρόμοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς την παραλλαγή, πάντως σίγουρα είχα βάλει ανθότυρο αντί μυζήθρας και κυρίως πάνε πολύ και χορτο/μυρωδικά, δηλ. δυόσμος (έχω και δικό μου από τον...ταρατσόκηπό μου) και κρεμμυδάκια φρέσκα π.χ.