PDA

Επιστροφή στο Forum : Στερεό γεύμα μετά τη προπόνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9

tolis93
01-09-12, 13:59
paidia anevazei kapoios pou kserei diatrofh gia natural,xwris whey kazeines k m@l@kies?ok,de 8a xei thn idia epidosi,alla mh mamhsoume k thn ugeia mas

μπορεις σε παρακαλω αρχικα να γραφεις ελληνικα.δευτερον να μη χρησιμοποιεις ασχημη γλωσσα ειναι κριμα και τριτων που βασιζεις οτι η πρωτεινη αλλαζει τις επιδωσεις? πρωτεινη ειναι.τρωγε κρεας αυγα γιαουρτια ιδια δουλεια κανεις.

COBRA_STYLE
01-09-12, 14:00
καλα εισαι 2 χρονια στο φορουμ και λες αυτες τις σαχλαμαρες?Τι δουλεια εχει να κανει η καζεινη ως προς το νατουραλ ή μη και ποια υγεια θα μαμησεις με την καζεινη?

εκτος αυτων,μπες στο θεμα με τη Διατροφη και διαβαζε.Δεν γινεται να σου βγαλει ενας ετσι διατροφη γενικα στο ακυρο.

alexandros91
01-09-12, 23:42
σωστος ο 93.για γουεη μιλαω και κρεατινες.αυτα,μαμανε την υγεια

franky94
02-09-12, 00:55
αλεξανδρε αυτα π λες δεν στεκουν γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχει ερευνα οτι δημιουργουν καποιο προβλημα τα συμπληρωματα με βαση σωστη χρηση!καταχρηση γενικως κανει κακο...

tolis93
02-09-12, 01:06
σωστος ο 93.για γουεη μιλαω και κρεατινες.αυτα,μαμανε την υγεια

φιλε μου δε ξερω ποιος σ εχει πει και τι αλλα με νορμαλ ποσοτητες πχ 2 σκουπ τη μερα δλδ 40-60 γρ σκονη πρωτεινης δε παθαινεις τιποτα.ειτε ειναι καζεινη ειτε ορου γαλακτος ειτε αλβουμινη ειτε σογιας ειτε πολλων πηγων κτλπ. η καταχρηση ναι (αν και δεν εχω καμια ερευνα να ποσταρω πανω σε αυτο) λογικα δημιουργει καποιο θεμα στο συκωτι. για τα νεφρα αν θυμαμαι δεν επιρεαζει καθολου. οποτε ειτε παιρνεις τη πρωτεινη σου απο κοτοπουλο ψαρι μοσχαρι γιαουρτια αυγα τυρια αλλαντικα κτλπ(που και εδω μπορεις να αναρωτηθεις, ειναι οκ αυτα που τρως?) και αν δε σου φτανουν απο αυτα(πραγμα δυσκολο αν εχεις τα χρηματα να υποστηρηξεις μια διατροφη με τροφες και μονο) τοτε πας και στο ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ(το γραφω κεφαλαια για να ευνοηθει οτι αυτη ειναι η δουλεια του) δηλαδη σε μια πρωτεινη σε σκονη δε θα βρεις κατι το διαφορετικο απο οτι θα εβρισκες σε πχ 100 γρ κοτοπουλο. Αν σε ενοχλει το θεμα οτι ειναι σκονη.σκεψου τα ζελε φρουτων.τις φρουτοκρεμες.τον πουρε σε σκονη το γαλα σε σκονη κτλπ.δεν ειναι κατι το πρωτογνωρο κτλπ μη σε ψαρωνει:thumbup: και αν εχεις ακουσει οτι μετα θα κρεμασεις κ τετοια.ειναι ενας μυθος που ενας θεος ξερει απο που βγηκε πραγματικα

Nikos20man
03-09-12, 00:52
πιαδια διαβαζω το αρθρο http://bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4 και λεει: [B]Χρησιμοποιείστε μόνο νερό μετά την προπόνηση, ποτέ μη χρησιμοποιείτε χυμό, γάλα ή σόδα. αλλα μετα σε ενα αλλο αρθρο το οποιο δεν μπορω να βρω το λινκ τωρα (συγγνωμη) λεει οτι: Αν δεν είστε σε γραμμωση, θα πρέπει να προσπαθήσετε να καταναλώσετε μερικα απλα carbs (φρούτα ή χυμούς φρούτων και μελι, οχι cookies και πρόχειρο φαγητό) μετά την προπονηση.

τελικα τι ισχυει? (μιλαμε παντα για ογκο και οσον αφορα το θεμα χυμου)
ευχαριστω!!

ΠανοςΒ
03-09-12, 08:10
Φίλε μου και τα 2 σωστα ειναι. Δεν ειναι όλοι οι οργανισμοι ίδιοι.

Εγω προτιμώ το νερο γιατι μετα την προπόνηση είμαι λίγο διαλυμενος και δεν λειτουργεί το στομάχι μου πολύ καλα οπότε στο πρωτο μισάωρο που παίρνω τη Whey δε θελω να φορτώνω με πολλές πολλές θερμιδες. Μετα που χαλαρωνω τρωω ενα φρουτάκι ή 1-2 αγγουρακια μαζι με κανονικό φαγητό.

Billys51
03-09-12, 10:13
Παιδια μετα απο προπονηση με βαρη τι προτεινεται να τρωω? Να προσθεσω επισης οτι δεν εχω καποιο συμπληρωμα διατροφης.
Ειναι καλα 1 βρασμενο αυγο, 1 τοστ και 1 κακαο( γαλα με χεμο οχι ετοιμο)..

tolis93
03-09-12, 12:34
Παιδια μετα απο προπονηση με βαρη τι προτεινεται να τρωω? Να προσθεσω επισης οτι δεν εχω καποιο συμπληρωμα διατροφης.
Ειναι καλα 1 βρασμενο αυγο, 1 τοστ και 1 κακαο( γαλα με χεμο οχι ετοιμο)..

θα σου κανουν δουλεια κ αυτα αλλα θα προτεινα 1-2 φρουτακια η 1 καλη φετα καρπουζι με 4-5 ασπραδια και 1 κροκο(απορροφονται γρηγορα τα λιπαρα του διαβασα και ειναι και τοσα που δε θα καθυστερησουν τπτ) η ενα κανονικο γευμα ειναι κομπλε εκει πχ μακαρονια με κοτοπουλο ρυζι με κοτοπουλο η μοσχαρι η ψαρι κτλπ. βασικα θα εβγαζα το γαλα με το χεμο δε μ καθεται καλα κ θα βαζα χυμο και παραπανω κρεας στο τοστ αν κρατουσα το ιδιο.νταξει γνωμη μ δε θα δεις κ καμια τρελη διαφορα σιγουρα

skel
03-09-12, 13:19
Παιδια μετα απο προπονηση με βαρη τι προτεινεται να τρωω? Να προσθεσω επισης οτι δεν εχω καποιο συμπληρωμα διατροφης.
Ειναι καλα 1 βρασμενο αυγο, 1 τοστ και 1 κακαο( γαλα με χεμο οχι ετοιμο)..

καλό είναι ακριβώς μετά από την προπόνηση μια μπανάνα και καλύτερα νερό παρά χυμό
μετά από μισή ώρα φτιάξε 3 αυγά τηγανητά (2 κρόκους ) ή 2 βραστά

Billys51
03-09-12, 13:30
Ωραια ευχαριστω πολυ! Το χεμο δεν θα το αλλαξω επειδη εχει τις βιταμινες κτλπ απλα θα προσθεσω 1-2 αυγα και μια χαρα.Αυτα τρωω το πρωι μετα την προπονηση.Μιση ωρα-45 λεπτακια πριν παω προπονηση τρωω ενα μπολ με γαλα και κουακερ μεσα ειναι σωστο κ αυτο?

DisasterK
18-09-12, 23:18
Καλησπέρα παιδιά ! Θέλω να ρωτήσω κάτι.. Δυστηχώς οι μόνες ώρες που προλαβαίνω να πηγαίνω γυμναστήριο είναι απο της 7 και μετά..Οπότε τελειώνω κατα τις 8:30-9:00.Έχω μία πρωτείνη αύξησης όγκου και επειδή έχει full υδατάνθρακα μου πρότειναν να μην την πίνω μετά την προπόνηση αφού την πέρνω τόσο βράδυ γιατί θα "μετατρέπεται" σε λίπος.Έτσι λοιπόν πέρνω την πρωτείνη μία φορά το πρωί και μία πριν την προπόνηση..Εδώ τίθονται 2 ερωτήματα :

1) Πόση ώρα πριν την προπόνηση πρέπει να την πίνω?
2) Τι να τρώω μετά την προπόνηση? Μου πρότειναν μετά την προπόνηση να πίνω μία καθαρή πρωτείνη , αλλά δυστηχώς δεν υπάρχουν χρήματα για να πάρω και καθαρή.. So..?

Σκοπός μου είναι η αύξηση βάρους φυσικά..Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

thegravijia
19-09-12, 00:27
Καλησπέρα παιδιά ! Θέλω να ρωτήσω κάτι.. Δυστηχώς οι μόνες ώρες που προλαβαίνω να πηγαίνω γυμναστήριο είναι απο της 7 και μετά..Οπότε τελειώνω κατα τις 8:30-9:00.Έχω μία πρωτείνη αύξησης όγκου και επειδή έχει full υδατάνθρακα μου πρότειναν να μην την πίνω μετά την προπόνηση αφού την πέρνω τόσο βράδυ γιατί θα "μετατρέπεται" σε λίπος.Έτσι λοιπόν πέρνω την πρωτείνη μία φορά το πρωί και μία πριν την προπόνηση..Εδώ τίθονται 2 ερωτήματα :

1) Πόση ώρα πριν την προπόνηση πρέπει να την πίνω?
2) Τι να τρώω μετά την προπόνηση? Μου πρότειναν μετά την προπόνηση να πίνω μία καθαρή πρωτείνη , αλλά δυστηχώς δεν υπάρχουν χρήματα για να πάρω και καθαρή.. So..?

Σκοπός μου είναι η αύξηση βάρους φυσικά..Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

μετα την προπομηση θα την περνεις γιατι ο οργανισμος τοτε χρειαζεται πρωτεινη κ υδατανθρακες.δεν εχει σημασια αν ειναι βραδυ η οχι -σημασια εχει οτι την περνεις μολις Τελειωσεις την προπονηση ...οχι πριν

nwnc
20-09-12, 02:00
Τι λέτε για αυγά με ριζόγαλο μετά την προπόνηση δηλαδή το πρώτο μισάωρο.Και μετά απο 1-1.5 ώρα κανονικό φαγητό?

magavaTOUT
20-09-12, 12:19
αν σε βολευει, go for it

Devil
22-09-12, 20:54
Καλησπέρα παιδιά ! Θέλω να ρωτήσω κάτι.. Δυστηχώς οι μόνες ώρες που προλαβαίνω να πηγαίνω γυμναστήριο είναι απο της 7 και μετά..Οπότε τελειώνω κατα τις 8:30-9:00.Έχω μία πρωτείνη αύξησης όγκου και επειδή έχει full υδατάνθρακα μου πρότειναν να μην την πίνω μετά την προπόνηση αφού την πέρνω τόσο βράδυ γιατί θα "μετατρέπεται" σε λίπος.Έτσι λοιπόν πέρνω την πρωτείνη μία φορά το πρωί και μία πριν την προπόνηση..Εδώ τίθονται 2 ερωτήματα :

1) Πόση ώρα πριν την προπόνηση πρέπει να την πίνω?
2) Τι να τρώω μετά την προπόνηση? Μου πρότειναν μετά την προπόνηση να πίνω μία καθαρή πρωτείνη , αλλά δυστηχώς δεν υπάρχουν χρήματα για να πάρω και καθαρή.. So..?

Σκοπός μου είναι η αύξηση βάρους φυσικά..Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

ειναι λαθος αυτο που σου προτειναν....

καλητερα να μαζεψεις τους περισσοτερους υδατανθρακες μετα την προπονηση..... ακομα και ας ειναι βραδυ.....

με την προπονηση η ευαισθησια των GLUT4(μεταφορεις γλυκοζης στα κυτταρα) αυξανεται περισσοτερο στους μυς παρα στο λιπος.... αντιθετα με τις αλλες ωρες τις μερας οπου ειναι αυξημενη και στους 2 ιστους οπως πχ το πρωι....

εγω θα σου ελεγα μιας και το εχεις βαλτο μετα την προπο..... αμα ειναι τιγκα στην ζαραρη βαλε μικρη ποσοτητα.... και μετα απο καμια ωρα κανε κανονικο γευμα με υδατανθρακα + πρωτεινη + λιπαρα....

απλα για να ισοροπησεις τις θερμιδες σου μειωσε υδατανθρακα απο καποιο αλλο γευμα μεσα στη μερα....

Devil
22-09-12, 20:55
Τι λέτε για αυγά με ριζόγαλο μετά την προπόνηση δηλαδή το πρώτο μισάωρο.Και μετά απο 1-1.5 ώρα κανονικό φαγητό?

πηγαινε κατευθειαν για κανονικο φαγητο.... μικρη η διαφορα....

Jart
02-10-12, 15:47
παιδια εγω καπακι μετα την προπ τρωω μια μπανανα και μετα απο κανα 20λεπτο κανονικο φαγητο και ως υδατανθρακα συνηθως μακαρονια,ψωμι ολικης η ρυζι..

skel
03-10-12, 13:08
παιδια εγω καπακι μετα την προπ τρωω μια μπανανα και μετα απο κανα 20λεπτο κανονικο φαγητο και ως υδατανθρακα συνηθως μακαρονια,ψωμι ολικης η ρυζι..

πολύ σωστός και εγώ το ίδιο κάνω αν και τρώω το κανονικό φαγητό μετά από 30-40 λεπτά

Steloukos
05-10-12, 20:46
Ενα διαστημα που δεν επαιρνα συμπληρωματα επινα 2 ποτηρια απαχο γαλα με hemo και ετρωγα και μια μπανανα.Να τονισω οτι ημουν σε ογκο...και μετα απο 1-1,5 ωρα ετρωγα κανονικο φαγητο.Απο ερευνες εχει διαπειστωθει οτι το απαχο σοκολατουχο ειναι καλο μεταπροπονητικο.:bbbiceps:

beefmeup
05-10-12, 21:13
.Απο ερευνες εχει διαπειστωθει οτι το απαχο σοκολατουχο ειναι καλο μεταπροπονητικο.:bbbiceps:

:thumbup::thumbup::thumbup:

marios89
05-10-12, 21:38
εγω μετα την προπονηση (κανενα 40-50λεπτο μετα) παιρνω πιτακι βρωμης με μερεντα,μελι και κανενα αμυγδαλο..καλα δεν ειναι?

Mitsen
05-10-12, 23:20
εγω μετα την προπονηση (κανενα 40-50λεπτο μετα) παιρνω πιτακι βρωμης με μερεντα,μελι και κανενα αμυγδαλο..καλα δεν ειναι?
A, εσύ φτιάχνεις κρέπα δηλαδή? βάλε λίγη μπανάνα και λίγο εκμέκ παγωτό:P

too much υδατάνθρακας!

Giannistzn
05-10-12, 23:24
εγω μετα την προπονηση (κανενα 40-50λεπτο μετα) παιρνω πιτακι βρωμης με μερεντα,μελι και κανενα αμυγδαλο..καλα δεν ειναι?

Καλύτερα θα ήταν μόλις τελειώσεις την προπόνηση να έχεις κάποια πηγή πρωτεΐνης και μετά το γεύμα που λες.

Αν και όπως είπε και ο μιτσεν αρκετός υδ/κας και λιπαρά. Από πρωτεΐνη δεν ξέρω γιατί δεν λες ποσότητες. Βέβαια αν καλύπτει τις θερμιδικες σου ανάγκες σε εμάς περισσεύει.

marios89
05-10-12, 23:39
Καλύτερα θα ήταν μόλις τελειώσεις την προπόνηση να έχεις κάποια πηγή πρωτεΐνης και μετά το γεύμα που λες.

Αν και όπως είπε και ο μιτσεν αρκετός υδ/κας και λιπαρά. Από πρωτεΐνη δεν ξέρω γιατί δεν λες ποσότητες. Βέβαια αν καλύπτει τις θερμιδικες σου ανάγκες σε εμάς περισσεύει.


εννοητε μετα την προπονηση αμεσως μετα παιρνω whey,creatine monohytrate,δεξτροζη (ολα μαζι) και οταν παω σπιτι υστερα απο κανενα 30-40 λεπτο τρωω το πιτακι της βρωμης

τι λετε? να σταματησω το πιτακι βρωμης?

Giannistzn
05-10-12, 23:55
Αυτο εχει να κανει με την ολη διατροφη σου, δεν μπορει να σου πει καποιος αν ειναι γενικα καλη ή κακη επιλογη.

Το μεταπροπονητικο σου ειναι οκ, απο εκει και περα εαν χρειαζεσαι συμβουλες για την υπολοιπη διατροφη ή δεν εισαι σιγουρος, ανοιξε ενα θεμα ;)

oldhiphop
08-10-12, 22:26
Παιδια αν μετα την προπονηση που τελιονη γυρο στις 8.30 το βραδυ παρω πρωτεινη 25γρ+waxy maize 30γρ. Μετα αν δεν φαω υδατανθρακα και φαω μονο κανα τονο η κρεατικο υπαρχη προβλημα? διοτι ειναι και βραδυ

mitsoulas
10-10-12, 14:18
Επειδη συγουρα αν ψαξω τα θεματα καπου θα το βρω αλλα επειδη βαριεμαι να καθομαι να ψαχνω να κανω μια ερωτηση παρα πολυ απλη :
Γυμναζομαι το βραδυ τελιωνω αργα ουτε σκεψη για βραδυνο γευμα λοιπον , τι ειναι πιο σωστο κατα την γνωμη σας
α) ροφημα πρωτεινης και υπνος ή
β) ροφημα πρωτεινης μια κουταλια μελι και υπνος
Το εγραψα αυτο γιατι ρωτησα γυμναστρια και μου ειπε διαφορα και μεσα σε αυτα μου ειπε και για το μελι τι λετε κανει ή δεν κανει καλο το μελι το βραδυ πρυν τον υπνο.

RAMBO
10-10-12, 14:23
Απο αυτα που λες το δευτερο...αλλα δεν καταλαβαινω γιατι οχι γευμα?....μπορεις ανετα να φασ κατι πρωτεινουχο(κοτοπουλο κτλ) μαζι με μια σαλατα και μια βραστη πατατα

mitsoulas
10-10-12, 14:32
Απο αυτα που λες το δευτερο...αλλα δεν καταλαβαινω γιατι οχι γευμα?....μπορεις ανετα να φασ κατι πρωτεινουχο(κοτοπουλο κτλ) μαζι με μια σαλατα και μια βραστη πατατα
Φιλε σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα τελιωνω την γυμναστικη τα μεσανυχτα αν πιω το ροφημα θα πρεπει να περιμενω και μια ωρα ακομα για να φαω κατι και αν φαω κοτα -σαλατα-πατατα μετα τις 01:00 αντε να σε παρει ο υπνος μετα με το στομαχι τουμπανο.

Steloukos
10-10-12, 17:01
Φιλε σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα τελιωνω την γυμναστικη τα μεσανυχτα αν πιω το ροφημα θα πρεπει να περιμενω και μια ωρα ακομα για να φαω κατι και αν φαω κοτα -σαλατα-πατατα μετα τις 01:00 αντε να σε παρει ο υπνος μετα με το στομαχι τουμπανο.

Φαε και καμια μπανανα μαζι με την whey και το μελι και φαε κανενα γιαουρτακι 40-60 λεπτα μετα.Το γιαουρτι μπρος στο τιποτα κατι ειναι,ειναι και ελαφρυ και εχει και καζεινη.

RAMBO
10-10-12, 17:05
Επισης την πρωτεινη βαλτη με γαλα για αργη αποροφηση;)

mitsoulas
11-10-12, 13:04
Σας ευχαριστω και τους δυο για το ενδοιαφερων σας αλλα μαλλον θα ακολουθησω την συμβουλη του RAMPO με 1 κουταλια
μελι. Μπορει και να βαλω την πρωτεινη στο γιαουρτι και να ριξω μια κουταλια μελι απο πανω παντως καταλαβα τι πρεπει
να κανω , σας ευχαριστω για την βοηθεια σας.

nwnc
18-10-12, 16:32
Αμέσως μετά την προπόνηση τρωώ 5 ασπράδια + 1 αυγό και σιρόπι γλυκόζης 20γρ περίπου = 16 carbs.Έχω 2 ερωτήσεις

1) Η ποσότητα υδατανθράνκων είναι καλή ή να αυξήσω;
2)Μετά από πόση ώρα πορώ να τρώω το επόμενο γεύμα συνύθως ρύζι με κότα;μέχρι τώρα έτρωγα μετά από 1-1,5 ώρα

Eddie
18-10-12, 16:57
Αμέσως μετά την προπόνηση τρωώ 5 ασπράδια + 1 αυγό και σιρόπι γλυκόζης 20γρ περίπου = 16 carbs.Έχω 2 ερωτήσεις

1) Η ποσότητα υδατανθράνκων είναι καλή ή να αυξήσω;
2)Μετά από πόση ώρα πορώ να τρώω το επόμενο γεύμα συνύθως ρύζι με κότα;μέχρι τώρα έτρωγα μετά από 1-1,5 ώρα

Δεν υπαρχει καλη και κακη ποσοτητα..ολα εξαρτωνται απ τις αναγκες σου.Βασικα εαν τρως ολοκληρο αυγο μετα την προπονηση τη γλυκοζη την βλεπω περιττη..ενα απ τα 2 καλυτερα να αφαιρεσεις..η δηλαδη θα φας 6 ασπραδια με τη γλυκοζη για να φας μετα την κοτα με το ρυζι,η θα φας 5ασπραδια κι ενα ολοκληρο χωρις τη γλυκοζη.Βεβαια μπορεις να φας κ την κοτα με το ρυζι μετα την προπονηση..απ τη στιγμη που δε χρησιμοποιεις συμπληρωμα,λιγη σημασια εχει η σειρα.Μια ωρα μετα ειναι καλη ωρα,ναι :thumbup:

nwnc
18-10-12, 18:03
Tην γλυκόζη την τρώω σαν υδατάνθρακα για αναπλήρωση μυικού γλυκογόνου.Ο κρόκος τι σχέση έχει με αυτό;
Τα ασπράδια τα τρώω πρώτα επειδή απορροφούνται γρήγορα.Αντι για συμπλήρωμα.Λάθος κάνω;

Eddie
19-10-12, 00:21
Tην γλυκόζη την τρώω σαν υδατάνθρακα για αναπλήρωση μυικού γλυκογόνου.Ο κρόκος τι σχέση έχει με αυτό;
Τα ασπράδια τα τρώω πρώτα επειδή απορροφούνται γρήγορα.Αντι για συμπλήρωμα.Λάθος κάνω;

Η γλυκοζη ειναι πολυ γρηγορα αφομοιωσιμη πηγη υδατ κι ο λογος που την παιρνουμε μεταπροπονητικα ειναι γιατι προκαλει αποτομη αυξηση της ινσουλινης μεταφεροντας αμεσα τα θρεπτικα συστατικα (πρωτεινη) στους μυες,χοντρικα.Εαν βαλεις λιπαρα (κροκος) μειωνεις κατα πολυ την γρηγορη αφομοιωση της γλυκοζης που εμεις την προτιμουμε γι αυτο τον λογο..

andreasaxo
06-11-12, 20:11
Παιδιά, είναι απαραίτητος δηλαδή ο υδατάνθρακας στο μεταπροπονητικό;
Αν πάρουμε μόνο πρωτεΐνη;

Steloukos
06-11-12, 20:35
Παιδιά, είναι απαραίτητος δηλαδή ο υδατάνθρακας στο μεταπροπονητικό;
Αν πάρουμε μόνο πρωτεΐνη;

Ο απλος υδατανθρακας ειναι απαραιτητος μετα την προπονηση για την αποκατασταση του μυικου γλυκογονου προκειμενου να εχεις ενεργεια για την επομενη προπονηση και για να αναπτυχθουν-ανακαμψουν οι μυς.Ο υδατανθρακας που θα παρεις (καλες επιλογες δεξτροζη,μαλτοδεξτρινη) θα παει στους μυς την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη και οχι στην κοιλια.Επισης ο υδατανθρακας βοηθα στην αυξηση ινσουλινης η οποια παραλληλα θα βοηθησει στην καλυτερη απορροφηση των θρεπτικων συστατικων.

andreasaxo
06-11-12, 21:04
Ο απλος υδατανθρακας ειναι απαραιτητος μετα την προπονηση για την αποκατασταση του μυικου γλυκογονου προκειμενου να εχεις ενεργεια για την επομενη προπονηση και για να αναπτυχθουν-ανακαμψουν οι μυς.Ο υδατανθρακας που θα παρεις (καλες επιλογες δεξτροζη,μαλτοδεξτρινη) θα παει στους μυς την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη και οχι στην κοιλια.Επισης ο υδατανθρακας βοηθα στην αυξηση ινσουλινης η οποια παραλληλα θα βοηθησει στην καλυτερη απορροφηση των θρεπτικων συστατικων.
Μμμμμ :unsure: , μάλιστα...
Επειδή 2 post μ'εχουν βάλει σε σκέψη.

Αυτό εδώ του beefmeup
(αυτο ισχυει..οτι δεν σου χρειαζεται δλδ ο υ/ας εκει περα.
κ μαλιστα ηταν τα 10 πρωτα ποστ που ειχα κανει σαν νεο μελος στο φορουμ

το πρωτο μερος του ποστ σου ομως ειναι λιγο μπερδεμενο...
το σωμα δεν "χρειαζεται" τπτ εκεινη την ωρα..θα παρει ο,τι του δωσεις.
αν του δωσεις πρωτεινη,θα την διαχειριστει αναλογα..
αν τωρα εννοεις οτι μερος της μπορει να γινει ενεργεια(να οξειδωθει δλδ),αντι του υ/α,ισχυει αλλα υπο πολλες προυποθεσεις..
σε ενα μεσο αθλουμενο,οπως εσυ κ εγω αμφιβαλω αν γινεται αυτο..σε εναν αγωνιστικο με χαμηλο λιπος κ μεγαλη μυικοτητα,που ειναι υποθερμιδικα με χαμηλο υ/α εκει ναι,θα γινει..
σε ισο-υπερθερμιδικη διατροφη,χλωμο το βλεπω να γινεται δεδομενο οτι περνεις υ/ες μεσα στην μερα,κ αρκετους μαλιστα..

εν κατακλειδι ο υ/ας πανω κατω,αχρηστος ειναι σε εκεινη την φαση για το μεγαλυτερο ποσοστο των γυμναζομενων..ετσι κ αλλιως μετα απο λιγη ωρα θα κανεις ενα κανονικο γευμα που θα περιεχει..λες να καταβολισεις στο μισαωρο?
μπα..δεν νομιζω..)


Και αυτό εδώ του Devil
(οπως στα ειπε ο διονυσης απο πανω... απλα για να σπαμαρω κανω και εγω ενα ποστ...

για καποιον που κανει bbing ο υδατανθρακας στο postwo μπορει να ειναι και ανουσιος.... καθως δεν μας ενδιαφερει το γλυκογονο και τοσο οσο εναν αθλητη αντοχης κτλ κτλ....

ισχυει εν μερη.... το 1/4 τις πρωτεινης που θα παρεις θα κανει τον ''καμικαζι''.... δλδ θα ''καει'' για να ''χρησιμοποιηθει'' το υπολοιπο.... αλλα ανεξαρτητα απο την παρουσια υδατανθρακα η' οχι....

πολλες φορες ειναι και καλητερο να μην υπαρχει υδατανθρακας στο μεταπροπονητικο... πχ... οταν σε υποθερμιδικη οι θερμιδες ειναι χαμηλα... και οι υδατανθρακες χαμηλα..... σε πολλους προτινω να κοψουν υδατανθρακα απο το μεταπροπονητικο..... ειναι αρκετο ενα shake πρωτεινης για να κοψει τον καταβολισμο σε εκεινη τη φαση..... ετσι και αλλιως τις πρωτεινες σε περιοδους γραμμωσεις τις θες μονο για να κανουν τους καμικαζι για να μην χασεις μαζα...)

ΠανοςΒ
06-11-12, 21:20
Εγω ποτέ δεν εβαζα υδ συστηματικά στο ποστ. Μπορω να πω οτι τους αποφευγα κιολας γιατι γυμναζομαι αργα.

Τωρα τελευταια βαζω ενα ξυνομηλο και 2 ricecakes με 2κγ μελι μαζι με το ροφημα και πιστευω οτι εχει διαφορά την αλλη μερα. Δεν ειμαι ουτε κομματια ουτε εχω το πρωι την ταση να φαω οτι βρω μπροστα μου. Ειμαι σε ελαφρως υποθερμιδικη. Φυσικα κοβω υδ απο τα προηγουμενα γευματα.

andreasaxo
06-11-12, 21:25
Εγω ποτέ δεν εβαζα υδ συστηματικά στο ποστ. Μπορω να πω οτι τους αποφευγα κιολας γιατι γυμναζομαι αργα.

Τωρα τελευταια βαζω ενα ξυνομηλο και 2 ricecakes με 2κγ μελι μαζι με το ροφημα και πιστευω οτι εχει διαφορά την αλλη μερα. Δεν ειμαι ουτε κομματια ουτε εχω το πρωι την ταση να φαω οτι βρω μπροστα μου. Ειμαι σε ελαφρως υποθερμιδικη. Φυσικα κοβω υδ απο τα προηγουμενα γευματα.
Εεεε εντάξει, ότι και να ναι, είναι υδατάνθρακες, έστω και σε λίγη ποσότητα. :)

just chris
06-11-12, 21:40
οταν λετε μεταπροπονητικο,εννοειται την πρωτεινη που πινεις αμεσως μετα ή το γευμα που τρως μετα 1-2 ωρες του ροφηματος???πιστευω οτι χρειαζεται αυτη η διευκρινηση.

andreasaxo
06-11-12, 21:44
οταν λετε μεταπροπονητικο,εννοειται την πρωτεινη που πινεις αμεσως μετα ή το γευμα που τρως μετα 1-2 ωρες του ροφηματος???πιστευω οτι χρειαζεται αυτη η διευκρινηση.
Εγώ βασικά αναφέρομε σε αυτό που κάνουμε εντός 30 λεπτών μετά την προπόνηση.
Εγώ ας πούμε, επειδή αμέσως μετά παίρνω το green magnitude, περιμένω και μετά από 20-25-30 λεπτά πίνω το μεταπροπονητικό μου ρόφημα πρωτεΐνης.

just chris
06-11-12, 21:53
ο καθενας οτι θελει δλδ!

μια μπανανα,ενα μηλο,λιγο γαλα συμπηκνωμενο,λιγο μελι,εναμισο σκουπ πρωτ κ μπλεντερ δυνατο.
χεστηκα αν παχαινει,εμενα μ'αρεσει.

andreasaxo
06-11-12, 22:35
ο καθενας οτι θελει δλδ!

μια μπανανα,ενα μηλο,λιγο γαλα συμπηκνωμενο,λιγο μελι,εναμισο σκουπ πρωτ κ μπλεντερ δυνατο.
χεστηκα αν παχαινει,εμενα μ'αρεσει.
Χαχαχαχαχαχα :) ωραίος.

Bellerophont
09-11-12, 20:33
Καλησπέρα.

Θέλω να ρωτήσω σε πόση ώρα μετά την προπόνηση πρέπει να γίνει το μεταπροπονητικό γεύμα. Ισχύει πως μετά την προπόνηση ο οργανισμός απελευθερώνει αυξητική ορμόνη η οποία προστατεύει του μυες και καίει λίπος. Δεν θα ήταν καλύτερο να αφήναμε αυτή την ορμόνη να δράσει και να έχουμε το μεταπροπονητικό μας γεύμα μετά από 1 ή και 2 ώρες από την προπόνηση??

Θέλω τις γνώμες σας.

ΥΓ Το μεταπροπονητικό μου γεύμα αποτελείται από μια βραστή πατάτα (~200γρ) και 7 ασπράδια αυγών.

nwnc
09-11-12, 22:41
Η γλυκοζη ειναι πολυ γρηγορα αφομοιωσιμη πηγη υδατ κι ο λογος που την παιρνουμε μεταπροπονητικα ειναι γιατι προκαλει αποτομη αυξηση της ινσουλινης μεταφεροντας αμεσα τα θρεπτικα συστατικα (πρωτεινη) στους μυες,χοντρικα.Εαν βαλεις λιπαρα (κροκος) μειωνεις κατα πολυ την γρηγορη αφομοιωση της γλυκοζης που εμεις την προτιμουμε γι αυτο τον λογο..

Αυτο δεν το η ξερα.Και θα πειραξουν στην απορροφηση της γλυκοζης τα 7γρ λιπους του κροκου;;;
Κροκο τρωω για να συμπληρωνει τα ασπραδια αλλα και για την πρωτεινη.Αν το βγαλω θα πρεπει να φαω 10 ασπραδια που δεν γινεται.
Γλυκοζη με εχει βολεψει και πιστευα πως εκανε δουλεια.
Τι προτεινεις;

Steloukos
10-11-12, 02:31
Καλησπέρα.

Θέλω να ρωτήσω σε πόση ώρα μετά την προπόνηση πρέπει να γίνει το μεταπροπονητικό γεύμα. Ισχύει πως μετά την προπόνηση ο οργανισμός απελευθερώνει αυξητική ορμόνη η οποία προστατεύει του μυες και καίει λίπος. Δεν θα ήταν καλύτερο να αφήναμε αυτή την ορμόνη να δράσει και να έχουμε το μεταπροπονητικό μας γεύμα μετά από 1 ή και 2 ώρες από την προπόνηση??

Θέλω τις γνώμες σας.

ΥΓ Το μεταπροπονητικό μου γεύμα αποτελείται από μια βραστή πατάτα (~200γρ) και 7 ασπράδια αυγών.

Δεν ξερω πια τι ισχυει.Αλλοι λενε να περιμενεις 30-40 λεπτα μετα το τελος της προπονησης και μετα να φας,αλλοι λενε οτι μετα τα βαρη καλο ειναι να κανεις χαλαρη αεροβια γτ αυξανει την τεστοστερονη,αλλοι λενε παιρνε πρωτεινη αμεσως μετα τα βαρη.Εγω προσωπικα παιρνω πρωτεινη και υδατανθρακα αμεσως μετα τα βαρη και μετα απο μια ωρα θα φαω ενα κανονικο γευμα.Παντως αν περιμενεις 1-2 ωρες να φας μετα την προπο νομιζω οτι μονο καλο δεν θα σου κανει.Γνωμη μου παντα:thumbup:.

Steloukos
10-11-12, 02:40
Η γλυκοζη ειναι πολυ γρηγορα αφομοιωσιμη πηγη υδατ κι ο λογος που την παιρνουμε μεταπροπονητικα ειναι γιατι προκαλει αποτομη αυξηση της ινσουλινης μεταφεροντας αμεσα τα θρεπτικα συστατικα (πρωτεινη) στους μυες,χοντρικα.Εαν βαλεις λιπαρα (κροκος) μειωνεις κατα πολυ την γρηγορη αφομοιωση της γλυκοζης που εμεις την προτιμουμε γι αυτο τον λογο..

Ωπα μισο, αυτο εισαι σιγουρος 100% οτι ισχυει?Δλδ ας πουμε το για παραδειγμα το hemo που ριχνουμε στο πληρες γαλα και εχει ζαχαρη μεσα γινεται πιο αργης αφομιωσης,πολλα γλυκα που εχουν μεσα αυγα και ζαχαρη,η ζαχαρη επηρεαζεται απο τους κροκους και γινεται πιο αργης αφομιωσης?Αν γινεται κατι τετοιο νομιζω οτι η διαφορα ειναι ελαχιστη.Βασικα ο κροκος θα αργησει την απορροφηση των πρωτεινων που εχουν τα ασπραδια, οχι της γλυκοζης.

skel
17-11-12, 19:52
Ωπα μισο, αυτο εισαι σιγουρος 100% οτι ισχυει?Δλδ ας πουμε το για παραδειγμα το hemo που ριχνουμε στο πληρες γαλα και εχει ζαχαρη μεσα γινεται πιο αργης αφομιωσης,πολλα γλυκα που εχουν μεσα αυγα και ζαχαρη,η ζαχαρη επηρεαζεται απο τους κροκους και γινεται πιο αργης αφομιωσης?Αν γινεται κατι τετοιο νομιζω οτι η διαφορα ειναι ελαχιστη.Βασικα ο κροκος θα αργησει την απορροφηση των πρωτεινων που εχουν τα ασπραδια, οχι της γλυκοζης.


δηλαδή εννοείς να τρώμε αυγά χωρίς κρόκο ?

Steloukos
17-11-12, 20:02
δηλαδή εννοείς να τρώμε αυγά χωρίς κρόκο ?

Μετα την προπονηση ασπραδια χωρις κροκο γτ ο κροκος θα αργησει την απορροφηση της πρωτεινης.Το πρωι ας πουμε ή αλλη στιγμη της ημερας που δεν χρειαζεσαι αμεση απορροφηση της πρωτεινης(οσο στο μεταπροπονητικο)μπορεις να φας κροκο.Και συμπληρωμα πρωτεινης αν παρει καποιος με πχ καρυδια ας πουμε που εχουν λιπος η απορροφηση της πρωτεινης θα καθυστερησει σημαντικα.Το λιπος καθυστερει την απορροφηση της πρωτεινης και γενικα τροφες που ειναι πλουσιες σε λιπος (πχ μοσχαρι,σολωμος) αργουν να χωνευθουν σε σχεση με πιο στεγνες τροφες(πχ τσιπουρα,κοτοπουλο).

goldenera
20-11-12, 17:09
Για εμένα αμέσως μετά την προπόνηση ρόφημα whey με υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη (και αν παίρνεις άλλα συπληρώματα π.χ γλουταμίνη ή κρεατίνη επίσης μετά), και καμιά ώρα μετά κανονικό γεύμα.

warrior s
20-11-12, 17:21
Για μένα το καλύτερο μεταπροπονητικό γεύμα είναι ο χυμός από 2,3 πορτοκάλια+ 1 μπανάνα+1 λίτρο κατσικίσιο γάλα πλήρες οργανικό. Αυτό τρώω μετά από κάθε προπόνηση και έχω αύξηση μάζας και δύναμης σημαντική. Ούτε τα αυγά ούτε η πρωτείνη μπορούν να δώσουν το ίδιο αποτέλεσμα.. Αλλά πολύ σημαντικό είναι να τρώς πολλές θερμίδες και στα επόμενα γεύματα... :food:

beefmeup
20-11-12, 17:42
Ούτε τα αυγά ούτε η πρωτείνη μπορούν να δώσουν το ίδιο αποτέλεσμα..

γιατι ετσι?

Devil
20-11-12, 17:47
γιατι ετσι?

τι δεν καταλαβαινεις? δεν σου δινουν το ιδιο αποτελεσμα του εμετου στο ταβανι επειδη δεν προλαβες να φτασεις στη χεστρα....:green:



Για μένα το καλύτερο μεταπροπονητικό γεύμα είναι ο χυμός από 2,3 πορτοκάλια+ 1 μπανάνα+1 λίτρο κατσικίσιο γάλα πλήρες οργανικό. Αυτό τρώω μετά από κάθε προπόνηση και έχω αύξηση μάζας και δύναμης σημαντική. Ούτε τα αυγά ούτε η πρωτείνη μπορούν να δώσουν το ίδιο αποτέλεσμα.. Αλλά πολύ σημαντικό είναι να τρώς πολλές θερμίδες και στα επόμενα γεύματα... :food:

βετζετοριο-βεγκαν φιλος?

warrior s
20-11-12, 17:55
γιατι ετσι?

Έγραψα αυτό που δουλεύει καλύτερα σε εμένα και αυτό που κάνω... Το ότι αυτό δουλεύει καλύτερα σε μένα δε σημαίνει ότι αυτό πρέπει να το κάνουν όλοι... Κάποιοι δεν μπορούν να πιουν γάλα και μάλιστα τόσο πολύ... Απλά έχω δοκιμάσει πολλά μεταπροπονητικά και αυτό δούλεψε καλύτερα...

goldenera
20-11-12, 18:03
Και πολύ καλά κάνεις. Εξάλλου οι κανόνες κατά τη προσωπική μου γνώμη υπάρχουν για να καταρίπτονται. Βέβαια μιλάμε με γνώμονα τη γνώση που υπάρχει και εξελλίσεται με τον καιρό αφού κάθε τόσο η μία έρευνα συχνά ανερεί την προηγούμενη. Πάντως με τα λίγα που ξέρω θεωρώ ότι τα πορτοκάλια (αν τα τρως ολόκληρα και μάλιστα 2-3 όπως γράφεις) έχουν πολύ ίνα η οποία θα σου καθυστερήσει αρκετά την αφομείωση της πρωτείνης από το γάλα. Αλλά είπαμε, αφού εσύ έχεις αποτέλεσμα τότε οκ:thumbup:

beefmeup
20-11-12, 21:56
Έγραψα αυτό που δουλεύει καλύτερα σε εμένα και αυτό που κάνω... Το ότι αυτό δουλεύει καλύτερα σε μένα δε σημαίνει ότι αυτό πρέπει να το κάνουν όλοι... Κάποιοι δεν μπορούν να πιουν γάλα και μάλιστα τόσο πολύ... Απλά έχω δοκιμάσει πολλά μεταπροπονητικά και αυτό δούλεψε καλύτερα...

ναι δεν διαφωνω..
γιατι,ομως σε ρωτησα θεωρεις οτι αυτο δουλευει καλυτερα πανω σου,κ που το αποδιδεις..

warrior s
20-11-12, 22:21
ναι δεν διαφωνω..
γιατι,ομως σε ρωτησα θεωρεις οτι αυτο δουλευει καλυτερα πανω σου,κ που το αποδιδεις..

Θα σου πω το σκεπτικό μου. Όλοι ξέρουμε ότι μετά την προπόνηση μια μπανάνα χρειάζεται.Έχει βιταμίνες,μέτλλα, γλυκόζη κ.τ.λ. Ο χυμός πορτοκαλιού είναι άριστη πηγή βιταμίνης c που όλοι ξέρουν ότι είναι κλειδί για απόκατάσταση από σκληρή προπόνηση. Το κατσικίσιο γάλα έχει πρωτείνη άριστης ποιότητας η οποία απορροφάτε πολύ πιο γρήγορα από το αγελαδινό γιατί η καζείνη του κατσικίσιου γάλατος δεν πήζει πολύ στο στομάχι. Επίσης τα λιπαρά του κατσικίσιου είναι κυρίως mct και απορροφούνται γρήγορα και αυτά. Επίσης το κατσικίσιο γάλα με τα λιπαρά, τη χοληστερίνη και τις λιποδιαλυτές βιταμίνες βοηθάει στην αύξηση τεστοστερόνης. Με απλά λόγια απορροφάται γρήγορα παρά τα λιπαρά που έχει...

beefmeup
20-11-12, 22:24
ομολογω οτι πρωτη φορα τα διαβαζω αυτα,οτι γινονται στο σωμα..κ τον συνδιασμο τους για μετα την προπονηση.
ευχαριστω για την απαντηση..

TRIANTAFYLLOU
20-11-12, 23:12
αυτα όλα καλα για θεωρία και να χαμε να λέγαμε , αλλα ο καθένας μπορεί να ακολουθήσει διαφορετικο δρόμο με τα ίδια αποτελέσματα
και τα τριμπουλους και διαόλια και τριβόλια υπόσχονται διάφορα και αύξηση τεστοστερόνης αλλα όποιος έχει δεί αποτελέσματα εκτός απο την φαντασία του ας με τηλεφωνήσει

επίσης ας κάνει κάποιος αν έχει τα άντερα να πιεί μετα την προπόνηση ενα γραμμάριο ζάχαρης για καθε κιλό σωματικού βάρους και να ρίξει μεσα αμινοξέα υγρα και κρεατίνη και να το πιεί (πχ εγω έβαζα καποτε 100 γραμμάρια ζάχαρης ) εκεί να δεί τι θα δεί μέχρι και τ αυτια θα πριστούν και θα μεγαλώσουν .

αυτο το εκανα κατα διαστηματα σε πολυ βαρειες προπονήσεις και μάλιστα και σε προαγωνιστική περίοδο
απο την άλλη μεταπροπονητικά έχω δοκιμάσει τα πάντα και πρωτείνη με γάλα και φρούτα μπανανες και διάφορα ροφήματα με μια χαρα αποτελέσματα για την δουλειά που ήθελα να κανω
αλλα μεταπροπονητικό χωρίς απλο υδατάνθρακα δε λέει για μενα , σιγα μην φαω και βρώμη μεταπροπονητικά

tyler_durden
21-11-12, 00:10
παντως το γαλα γενικα αν και δεν το χα σε εκτιμηση με χει βοηθησει να ανεβω σε δυναμη θεωρω..
απο τοτε που εκοψα ενα 500αρι απο στεραιη τροφη και χω βαλει 500μλ το πρωι και 500 αμεσως μετα εχω δει ανοδο..

Devil
21-11-12, 06:33
Θα σου πω το σκεπτικό μου. Όλοι ξέρουμε ότι μετά την προπόνηση μια μπανάνα χρειάζεται.Έχει βιταμίνες,μέτλλα, γλυκόζη κ.τ.λ. Ο χυμός πορτοκαλιού είναι άριστη πηγή βιταμίνης c που όλοι ξέρουν ότι είναι κλειδί για απόκατάσταση από σκληρή προπόνηση. Το κατσικίσιο γάλα έχει πρωτείνη άριστης ποιότητας η οποία απορροφάτε πολύ πιο γρήγορα από το αγελαδινό γιατί η καζείνη του κατσικίσιου γάλατος δεν πήζει πολύ στο στομάχι. Επίσης τα λιπαρά του κατσικίσιου είναι κυρίως mct και απορροφούνται γρήγορα και αυτά. Επίσης το κατσικίσιο γάλα με τα λιπαρά, τη χοληστερίνη και τις λιποδιαλυτές βιταμίνες βοηθάει στην αύξηση τεστοστερόνης. Με απλά λόγια απορροφάται γρήγορα παρά τα λιπαρά που έχει...

μαν μπορεις να τα στηριξεις αυτα που λες?

εγω διαφωνω και με την μπανανα postwo και με τα πορτοκαλια.... ισα ισα οταν εχω τους glut4 ετοιμους στους μυς να περιμενουν υδατανθρακα... δεν θα γουσταρα φρουτα για να τα στειλω στο συκωτι....

η βιταμινη C τη ρολο παιζει στην αποκατασταση? κατι ελεγαν καποτε περι κορτιζολης κτλ κτλ αλλα δεν εκανε ποτε τπτ...

αριστης ποιοτητας πρωτεινη? πως το καθοριζεις αυτο? PDCAAS,BV? με τι?
και ποσο γρηγορα αποροφατε? τι rate εχει δλδ πανω κατω?

αν εχεις την καλοσυνη στηριξετα με κατι για μας προκυπτουν σχετικα καινουργια αυτα....

lila_1
21-11-12, 09:23
... δεν θα γουσταρα φρουτα για να τα στειλω στο συκωτι....

.

Devil, πάνω σ αυτό, μπορείς να μου πείς τι παίζει ακριβώς με τη φρουκτόζη?
Λέμε ότι πάει και αναπληρώνει το ηπατικό γλυκογόνο, κ οκ πες μετά από προπ δεν παίρνουμε υ/κα έτσι κ αλλιώς... Η κατανάλωση της την υπόλοιπη μέρα μπορεί να σαμποτάρει την ενέργεια στο gym?
Δηλαδή δεν βοηθάει καθόλου στο μυικό γλυκογόνο? Δε μεταφέρεται τίποτα?
Αν κάποιος δηλαδή από υ/κες τρώει μόνο φρούτα τί γίνεται?

warrior s
21-11-12, 10:49
μαν μπορεις να τα στηριξεις αυτα που λες?

εγω διαφωνω και με την μπανανα postwo και με τα πορτοκαλια.... ισα ισα οταν εχω τους glut4 ετοιμους στους μυς να περιμενουν υδατανθρακα... δεν θα γουσταρα φρουτα για να τα στειλω στο συκωτι....

η βιταμινη C τη ρολο παιζει στην αποκατασταση? κατι ελεγαν καποτε περι κορτιζολης κτλ κτλ αλλα δεν εκανε ποτε τπτ...

αριστης ποιοτητας πρωτεινη? πως το καθοριζεις αυτο? PDCAAS,BV? με τι?
και ποσο γρηγορα αποροφατε? τι rate εχει δλδ πανω κατω?

αν εχεις την καλοσυνη στηριξετα με κατι για μας προκυπτουν σχετικα καινουργια αυτα....

Εντάξει αλλά τα φρούτα δεν έχουν μόνο φρουκτόζη, έχουν και γλυκόζη. Η βιταμίνη c είναι άριστο αντιοξειδωτικό και βοηθάει...Δεύτερον το γάλα έχει λακτόζη η οποία αναπληρώνει το μυικό γλυκογόνο. Επίσης το γάλα κάνει τον οργανισμό να εκκρίνει αρκετή ινσουλίνη κάτι καλό μετά από προπόνηση.
Το κατσικίσιο ειδικότερα απορροφάτε πιο γρήγορα από το κρέας και το ψάρι και το κοτόπουλο. Επίσης έχει καλύτερο προφίλ αμινοξέων από αυτές τις πηγές. Για μένα είναι το καλύτερο μεταπροπονητικό για κάποιον που δεν παίρνει συμπληρώματα. Γιατί όπως είπε και ο κ. ηλίας πιο πάνω τα αμινοξέα είναι ότι καλύτερο postwo και έχει δίκιο.

COBRA_STYLE
21-11-12, 10:55
αλικη,ενα μερος της φρουκτοζης αναπληρωνει σε καποιο βαθμο το μυικο γλυκογονο,αλλα το μεγαλυτερο μερος της παει για το ηπατικο.
Τωρα το τι θα γινει στην προπονηση και τη μερα του καθενος πιστευω ειναι πολυ σχετικο...

spartan77
21-11-12, 10:56
... δεν θα γουσταρα φρουτα για να τα στειλω στο συκωτι....



Devil, πάνω σ αυτό, μπορείς να μου πείς τι παίζει ακριβώς με τη φρουκτόζη?

Αν κάποιος δηλαδή από υ/κες τρώει μόνο φρούτα τί γίνεται?



δεν το εχω ξανακουσει αυτο...και μ ενδιαφερει, γιατι αρκετες φορες σαν postwo χτυπαω
μια μπανανα και μετα πρωτεινη...

beefmeup
21-11-12, 12:01
καπου το ειχαμε ξανακουβεντιασει κ εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?22248-Συγκριση-γλυκοζης-και-γλυκοζης-φρουκτοζης-στην-μεταπροπονητικη-αποκατασταση-του-μυικου-γλυκογονου.)αυτο...

τι συκωτια,κ πρασσινα αλογα..ολα κοκορετσι ειναι..:P

spartan77
21-11-12, 12:05
α ωραιο δεν το ειχα δει αυτο:thumbup: σ ευχαριστω!


ωραια τα κοκορετσια:green:

lila_1
21-11-12, 12:12
καπου το ειχαμε ξανακουβεντιασει κ εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?22248-Συγκριση-γλυκοζης-και-γλυκοζης-φρουκτοζης-στην-μεταπροπονητικη-αποκατασταση-του-μυικου-γλυκογονου.)αυτο...

τι συκωτια,κ πρασσινα αλογα..ολα κοκορετσι ειναι..:P

Να σαι καλά ρε μπάρμπα, αυτό έψαχνα :green:

beefmeup
21-11-12, 12:12
ουρτ..

average_joe
21-11-12, 13:29
καπου το ειχαμε ξανακουβεντιασει κ εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?22248-Συγκριση-γλυκοζης-και-γλυκοζης-φρουκτοζης-στην-μεταπροπονητικη-αποκατασταση-του-μυικου-γλυκογονου.)αυτο...


μια αναλυση αυτης της ερευνας υπαρχει και στο θεμα Μαλτοδεξτρίνη και Δεξτρόζη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2448-%CE%9C%CE%B1%CE%BB%CF%84%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF...) σελ.10 ποστ 237- 244 για οποιον θελει να τσεκαρει περαιτερω.
αυτο που λεει ο @devil ειναι το nutrient partitioning οπου τα μακρος που δινονται μετα την προπονηση θα χρησιμοποιηθουν καλυτερα απο τον οργανισμο και πανε κυριως για μυικη αποκατασταση και λιγοτερο για δημιουργια λιπους.
υποθετω πως αυτος ειναι και ο λογος που πολλοι φορτωνουν το μεταπροπονητικο τους γευμα σε θερμιδες.
@devil, πεταξε κανα paper γιατι δεν εχω διαβασει ιδιαιτερα μονο σκορπιες πληροφοριες εδω μεσα.

Devil
21-11-12, 16:31
Devil, πάνω σ αυτό, μπορείς να μου πείς τι παίζει ακριβώς με τη φρουκτόζη?
Λέμε ότι πάει και αναπληρώνει το ηπατικό γλυκογόνο, κ οκ πες μετά από προπ δεν παίρνουμε υ/κα έτσι κ αλλιώς... Η κατανάλωση της την υπόλοιπη μέρα μπορεί να σαμποτάρει την ενέργεια στο gym?
Δηλαδή δεν βοηθάει καθόλου στο μυικό γλυκογόνο? Δε μεταφέρεται τίποτα?
Αν κάποιος δηλαδή από υ/κες τρώει μόνο φρούτα τί γίνεται?

lila δες εδω....;)

Fructose is an intermediary in the metabolism of glucose, but there is no biological need for dietary fructose. When ingested by itself, fructose is poorly absorbed from the gastrointestinal tract, and it is almost entirely cleared by the liver—the circulating concentration is ≈0.01 mmol/L in peripheral blood, compared with 5.5 mmol/L for glucose.

Fructose is absorbed from the gastrointestinal tract by a different mechanism than that for glucose. Glucose stimulates insulin release from the isolated pancreas, but fructose does not. Most cells have only low amounts of the glut-5 transporter, which transports fructose into cells. Fructose cannot enter most cells, because they lack glut-5, whereas glucose is transported into cells by glut-4, an insulin-dependent transport system.

In one study, the consumption of high-fructose meals reduced 24-h plasma insulin and leptin concentrations and increased postprandial fasting triacylglycerols in women, but it did not suppress circulating ghrelin, a major appetite-stimulating hormone.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1753-4887.2005.tb00132.x/abstract;jsessionid=70AC34A69382FC36A8B8817EF7169895.d02t02

Hepatic metabolism of fructose thus favors lipogenesis, and it is not surprising that several studies have found changes in circulating lipids when subjects eat high-fructose diets (4 (http://ajcn.nutrition.org/content/86/4/895.full#ref-4))

οποις θελει μεταφρασει μου το λεει...;)




@devil, πεταξε κανα paper γιατι δεν εχω διαβασει ιδιαιτερα μονο σκορπιες πληροφοριες εδω μεσα.

περι partitioning ? η' για το fructose?

Devil
21-11-12, 16:39
Εντάξει αλλά τα φρούτα δεν έχουν μόνο φρουκτόζη, έχουν και γλυκόζη. Η βιταμίνη c είναι άριστο αντιοξειδωτικό και βοηθάει...Δεύτερον το γάλα έχει λακτόζη η οποία αναπληρώνει το μυικό γλυκογόνο. Επίσης το γάλα κάνει τον οργανισμό να εκκρίνει αρκετή ινσουλίνη κάτι καλό μετά από προπόνηση.
Το κατσικίσιο ειδικότερα απορροφάτε πιο γρήγορα από το κρέας και το ψάρι και το κοτόπουλο. Επίσης έχει καλύτερο προφίλ αμινοξέων από αυτές τις πηγές. Για μένα είναι το καλύτερο μεταπροπονητικό για κάποιον που δεν παίρνει συμπληρώματα. Γιατί όπως είπε και ο κ. ηλίας πιο πάνω τα αμινοξέα είναι ότι καλύτερο postwo και έχει δίκιο.

οκ ναι εχουν και γλυκοζη.... αλλα γιατι να παρεις γλυκοζη απο φρουτα πακετο με την φρουκτοζη.... ενω πολυ απλα με ενα ρυζακι εχεις κανει καλητερη δουλεια?

πως βοηθαει η βιταμινη C???????????? τι δεν καταλαβαινεις? ΠΩΣ ρωτησα.....

εστω οτι ειναι καλο η εκριση ινσουλινης.... απο εκει και περα εκριση εχεις και με την whey....

το οτι ειναι πιο ''γρηγορο'' το πες..... για πες μας και το rate.... βαλε και το προφιλ του..... και αμα θες και το σκορ που βαραει σαν πρωτεινη....

ασε τον κυριο Ηλια.... με εμενα μιλας.... :green:


και κατι ακομα..... εισαι βετζετεριαν η' οχι....?:turtle:

average_joe
21-11-12, 16:46
περι partitioning ? η' για το fructose?

partitioning.


παντως το γαλα γενικα αν και δεν το χα σε εκτιμηση με χει βοηθησει να ανεβω σε δυναμη θεωρω..
απο τοτε που εκοψα ενα 500αρι απο στεραιη τροφη και χω βαλει 500μλ το πρωι και 500 αμεσως μετα εχω δει ανοδο..

ισοθερμιδικη η αντικατασταση και με παρομοια μακρος?
αν και θυμαμαι οτι δεν ζυγιζες αλλα ετσι απο περιεργεια.

Devil
21-11-12, 17:02
partitioning.


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14747278

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15334390

βασικα τσεκαρε εκει που λεει Related citations in PubMed γιατι ειναι πολλες οσο αναφορα το θεμα....

απο εκει και περα θες μονο περι glut4 κλτ κτλ.... η' και περι AMPK, mtor activation, igf και τα ρεστα?
αλλα παει μακρεια η βαλιτσα να ξες....:green::turtle:

lila_1
21-11-12, 18:37
αλλα γιατι να παρεις γλυκοζη απο φρουτα πακετο με την φρουκτοζη.... ενω πολυ απλα με ενα ρυζακι εχεις κανει καλητερη δουλεια?




γιατί είναι πιο νόστιμα! :green:
Εγώ πάντως ΔΕ μπορώ να σπαταλάω θερμίδες για πράγματα που δε μ αρέσουν......:turtle:

warrior s
21-11-12, 21:01
οκ ναι εχουν και γλυκοζη.... αλλα γιατι να παρεις γλυκοζη απο φρουτα πακετο με την φρουκτοζη.... ενω πολυ απλα με ενα ρυζακι εχεις κανει καλητερη δουλεια?

πως βοηθαει η βιταμινη C???????????? τι δεν καταλαβαινεις? ΠΩΣ ρωτησα.....

εστω οτι ειναι καλο η εκριση ινσουλινης.... απο εκει και περα εκριση εχεις και με την whey....

το οτι ειναι πιο ''γρηγορο'' το πες..... για πες μας και το rate.... βαλε και το προφιλ του..... και αμα θες και το σκορ που βαραει σαν πρωτεινη....

ασε τον κυριο Ηλια.... με εμενα μιλας.... :green:


και κατι ακομα..... εισαι βετζετεριαν η' οχι....?:turtle:

Γειά σου ρε devil παιχτούρα!!!!!!!!!!!!!!!! :turtle:

Ξεκινάω από το τελευταίο. Όχι βέβαια, τρώω τα πάντα και μάλιστα σε τρελές ποσότητες :rocking:
Εμένα αυτό το postwo προπονητής μου το πρότεινε. Τον λέω γιατί και μου είπε ότι το προτείνει σε αθλητές του φίλος του και συνάδελφος του coach από US. Το δοκίμασα και έμεινα σε αυτό.
Τώρα μην περιμένεις να ποστάρω amino acid profile γιατί πρώτον δε το έχω και δεύτερον και να το βάλω δε θα βγάλει άκρη κανείς :)
Η βιολογική του αξία είναι κοντά στο 90 μου είπε. αυγό ολόκληρο 94, ασπράδι 83, αγελαδινό γάλα 85, ψάρι 79, κρέας 76 κ.τ.λ :welcome:

Devil
21-11-12, 22:04
γιατί είναι πιο νόστιμα! :green:
Εγώ πάντως ΔΕ μπορώ να σπαταλάω θερμίδες για πράγματα που δε μ αρέσουν......:turtle:

ναι οκ το δεχομαι... εκει παω πασο...

απλα το να προσπαθουμε να φτιαξουμε το μαγικο ζωμο με γαλατα και πορτοκαλαδες μου φερνει αναγουλες...:green:

http://www.arxaiologia.gr/assets/media/PHOTOS/8431.jpg


Γειά σου ρε devil παιχτούρα!!!!!!!!!!!!!!!! :turtle:

γεια σου και σενα γιωργη γουλαρα με τη μερσεντες......:turtle:


http://www.youtube.com/watch?v=JJG8wPUX07I


Ξεκινάω από το τελευταίο. Όχι βέβαια, τρώω τα πάντα και μάλιστα σε τρελές ποσότητες :rocking:
Εμένα αυτό το postwo προπονητής μου το πρότεινε. Τον λέω γιατί και μου είπε ότι το προτείνει σε αθλητές του φίλος του και συνάδελφος του coach από US. Το δοκίμασα και έμεινα σε αυτό.
Τώρα μην περιμένεις να ποστάρω amino acid profile γιατί πρώτον δε το έχω και δεύτερον και να το βάλω δε θα βγάλει άκρη κανείς :)
Η βιολογική του αξία είναι κοντά στο 90 μου είπε. αυγό ολόκληρο 94, ασπράδι 83, αγελαδινό γάλα 85, ψάρι 79, κρέας 76 κ.τ.λ :welcome:

παλι καλα....

μαλιστα.... σορρυ που θα το πω λιγο ωμα... αλλα πες του να παραμεινει στην προπονηση γιατι απο διατροφη/βιοχημεια/φυσιολογια δεν το χει....
καλο θα ειναι ο καθενας να μενει στην ειδικοτητα του...

οσο για τα us coach κτλ κτλ.... δεν το σχολιαζω καν....

στο δευτερον.... μια χαρα θα καταλαβω εγω.... οσο για το bv πολυ αμφιβαλω.... αλλα και παλι η whey του τα ριχνει.... ασχετος αν το bv δεν λεει γενικοτερα....

warrior s
21-11-12, 22:16
ναι οκ το δεχομαι... εκει παω πασο...

απλα το να προσπαθουμε να φτιαξουμε το μαγικο ζωμο με γαλατα και πορτοκαλαδες μου φερνει αναγουλες...:green:

http://www.arxaiologia.gr/assets/media/PHOTOS/8431.jpg



γεια σου και σενα γιωργη γουλαρα με τη μερσεντες......:turtle:


http://www.youtube.com/watch?v=JJG8wPUX07I



παλι καλα....

μαλιστα.... σορρυ που θα το πω λιγο ωμα... αλλα πες του να παραμεινει στην προπονηση γιατι απο διατροφη/βιοχημεια/φυσιολογια δεν το χει....
καλο θα ειναι ο καθενας να μενει στην ειδικοτητα του...

οσο για τα us coach κτλ κτλ.... δεν το σχολιαζω καν....

στο δευτερον.... μια χαρα θα καταλαβω εγω.... οσο για το bv πολυ αμφιβαλω.... αλλα και παλι η whey του τα ριχνει.... ασχετος αν το bv δεν λεει γενικοτερα....

stick with the whey protein then!!!!!!!!!!!!!!!!! :shifty: :shifty: Πολλοί φίλοι μου αυτό κάνουν. Απλά εγώ τα λεφτά που θα έδινα σε συμπληρώματα προτιμώ να τα δώσω σε διατροφή... :food: :food: :food:

Devil
21-11-12, 22:37
stick with the whey protein then!!!!!!!!!!!!!!!!! :shifty: :shifty: Πολλοί φίλοι μου αυτό κάνουν. Απλά εγώ τα λεφτά που θα έδινα σε συμπληρώματα προτιμώ να τα δώσω σε διατροφή... :food: :food: :food:

μπα @@ρια.... εχω να παρω whey κανα 3μηνο.... και γενικα συμπληρωμα...

καλα κανεις... απλα μην προσπαθεις να βρεις μαγικες λυσεις με εμετικους συνδιασμους....

δεν ειναι οτι διαφωνω με την τροφη postwo... ισα ισα το κανω και εγω.... απλα το να βαζεις σε ενα μπλεντερ τονους,μπανανες,ρυζι και γαλα επειδη στο ειπε ο Χ ειναι @@ρια.... ενω το ιδιο αποτελεσμα μπορεις να εχεις με μια μακαροναδα και μπιφτεκια...

m1k3
29-11-12, 00:32
1. Μετα την προπο...για υδατανθρακα με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη...αν φαμε 4-5 κουταλιες μελι ειναι αρκετο?
2. Οι κρεμες για μωρα (γευση μπισκοτο) ειναι υψηλου γλυκαιμικου?

thanasispinkflo
06-12-12, 23:04
Καλησπέρα συντοπίτες!
Ο υδατάνθρακας που θα λάβουμε για μεταπροπονητικο πόσα γραμμάρια πρέπει να είναι;
Έχει να κάνει με το πόσο πρωτεΐνη θα πάρουμε;

m1k3
07-12-12, 01:39
και περιμενεις απαντηση εδω μεσα? :P

Devil
07-12-12, 12:03
1. Μετα την προπο...για υδατανθρακα με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη...αν φαμε 4-5 κουταλιες μελι ειναι αρκετο?
2. Οι κρεμες για μωρα (γευση μπισκοτο) ειναι υψηλου γλυκαιμικου?

μπορει και η μια να ειναι αρκετη... αλλα μπορει και να θες και παραπανω.... εξαρταται απο το συνολικο υδατανθρακα που καταναλωνεις μεσα στη μερα...
προσωπικα δεν μου αρεσει σαν επιλογη... και καλα λογο φρουκτοζης.... δες τα πιο πανω και θα καταλαβεις....

θα σου προτεινα να βαλεις το μεγαλητερο μερος του υδατανθρακα στα γευματα την προπονηση... μην σε ενδιαφερει αν θα ειναι σκονη και τι ταχυτητα αποροφησης θα εχει.... και με ενα ρυζι/μακαρονια κτλ κτλ εισαι κομπλε...

για το δευτερο δεν γνωριζω....



Καλησπέρα συντοπίτες!
Ο υδατάνθρακας που θα λάβουμε για μεταπροπονητικο πόσα γραμμάρια πρέπει να είναι;
Έχει να κάνει με το πόσο πρωτεΐνη θα πάρουμε;

οχι δεν εχει να κανει με το ποση πρωτεινη θα παρουμε..... για τα υπολοιπα δες απο πανω...


και περιμενεις απαντηση εδω μεσα? :P

μαν δεν ειναι chat εδω... και κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να απανταει...

makis123
07-12-12, 15:37
Παιδια 100 γρ. μακαρονια 2 αυγα και 1 σκουπ πρωτεινη για ογκο ειναι καλα?

thanasispinkflo
09-12-12, 13:59
Η ερώτηση μου δεν έχει να κάνει με το θέμα?

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

lila_1
09-12-12, 14:06
Καλησπέρα συντοπίτες!
Ο υδατάνθρακας που θα λάβουμε για μεταπροπονητικο πόσα γραμμάρια πρέπει να είναι;
Έχει να κάνει με το πόσο πρωτεΐνη θα πάρουμε;

Eχει να κάνει με το πόσους υ/κες καταναλώνεις μέσα στη μέρα και τις ημερίσιες θερμίδες σου.
Επίσης, εάν δεν είσαι hardgainer και δε ψάχνεις να γεμίσεις όπως μπορείς θερμίδες τη διατροφή σου, δε σου χρειάζονται οι υ/κες post-wo

thanasispinkflo
10-12-12, 02:23
Δηλαδή αν οι υδατάνθρακες που λαμβάνουμε όλη την ημέρα πριν την προπόνηση μας αρκούν μπορούμε στο μεταπροπονητικο γεύμα να παραλείψουμε να πάρουμε?
Αν όμως το κάνουμε αυτό πώς θα αναπληρώσουμε το μυϊκό γλυκογωνο που χρειαζόμαστε αμέσως μετά την προπόνηση?
Διάβασα πιο πάνω για αντικατάσταση φρούτων(λόγω φρουκτόζης)με γλυκόζη.αν λαμβάνω γλυκόζη για μεταπροπ γεύμα(μαζί με ορό γάλακτος)είμαι εντάξει με το μυϊκό γλυκογωνο και αν ναι πόσα γραμμάρια με καλύπτουν;
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

lila_1
10-12-12, 10:51
Το μυικό γλυκογόνο όπως εσφαλμένα νομίζουν οι περισσότεροι δεν εξαντλείται με μία απλή προπόνηση της μιας ωρας. Μέχρι την επόμενη προπόνηση σου θα έχει αναπληρωθεί μιά χαρά, οπότε δε χρειάζονται οι υ/κες μεταπροπονητικά.
πάντως αν επιμένεις τόσο να παίρνεις, να μη προτιμάς τη φρουκτόζη
Τα γραμμάρια τα καθορίζεις ανάλογα με τις ημερίσιες θερμίδες σου

NASSER
11-12-12, 00:41
Η lila_1 σε τρεις γραμμές τα είπε όλα. Δεν χρειάζεται υπερβολές!

thanasispinkflo
12-12-12, 10:05
Σε Ευχαριστώ πολύ Λίλα για την απάντηση!

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

nikos1234
15-12-12, 23:21
παιδια μετα την προπονηση ποσα γραμμαρια πρωτεινης και υδατανθρακα χρειαζομαστε?

αν φαω παραπανω πρωτεινη πειραζει?

μετα την προπονηση με ρυζι ειμαι καλυμμενος ή πρεπει να φαω και μπανανα?

η μπανανα πριν την προπονηση θα βοηθησει στο να εχω ενεργεια?

just chris
16-12-12, 01:37
μην το κουραζουμε,το απολυτο μεταπροπονητικο γευμα ειναι................
μακαρονια με κιμα!!!!ΤΕΛΟΣ (true story)

nikos1234
16-12-12, 13:54
παιδια μετα την προπονηση ποσα γραμμαρια πρωτεινης και υδατανθρακα χρειαζομαστε?

αν φαω παραπανω πρωτεινη πειραζει?

μετα την προπονηση με ρυζι ειμαι καλυμμενος ή πρεπει να φαω και μπανανα?

η μπανανα πριν την προπονηση θα βοηθησει στο να εχω ενεργεια?

μπορει να μου απαντησει κανεις στην ερωτηση?:unsure:

NASSER
16-12-12, 14:54
Υπάρχουν σχετικά άρθρα που αναλύουν αυτό που ρωτάς. Διάβασε τα άρθρα διατροφή και ειδικά για μεταπροπονητικά γεύματα και μην ρωτάς πράγματα που δεν μπαίνεις στη διαδικασία να ψάξεις.

Spiros1994
29-12-12, 13:19
Εγω προσωπικα πινω την whey μου σκετη παντα αμεσος μετα την προπονηση και μετα απο καμια ωριτσα τρωω καμια 20αρια στραγαλια αμυγδαλα η σταφιδες :food:

Steloukos
02-01-13, 02:01
Εγω προσωπικα πινω την whey μου σκετη παντα αμεσος μετα την προπονηση και μετα απο καμια ωριτσα τρωω καμια 20αρια στραγαλια αμυγδαλα η σταφιδες :food:

Νομιζω ειναι καλυτερα να τρως μετα απο κανα 30-40λεπτο ενα γευμα κανονικο,εχει περισσοτερα να σου προσφερει σε σχεση με τους ξηρους καρπους.

Spiros1994
02-01-13, 13:05
Νομιζω ειναι καλυτερα να τρως μετα απο κανα 30-40λεπτο ενα γευμα κανονικο,εχει περισσοτερα να σου προσφερει σε σχεση με τους ξηρους καρπους.

Σιγουρα αλλα ουτος η αλλος μετα απο 2 ωρες περιπου μετα την προπονηση τρωω βραδυνο οποτε λιγο δυσκολο να τρωω στισ 7.30 - 8 ολοκληρο γευμα και μετα απο μια ωρα παλι :P

cuntface
02-01-13, 13:17
εγω μετα την προπο πινω whey κρεατινη αμινοξεα και μετα απο καμια ωρα 200γ ρυζι καστανο 180γ κοτοπουλο ψαρι η μοσχαρι αναλογα τι εχω παρει να μαγειρεψω απλα αυτες ειναι οι ποσοτιτες που τρωω ααα και μια πρασινη σαλατα με μια κουταλια λαδι :green::green:

superman86
14-01-13, 17:37
Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω ποια θεωρειτε το καλυτερο μεταπροπονητικο γευμα απο βαρη
Ενω μετα απο 45'-60' ξεκιναει προπονηση muay thai;

superman86
14-01-13, 20:48
Κανεις;;;;

beefmeup
14-01-13, 21:02
αμινοξεα..
αλλιως μετα πας σε πρωτεινη,αλλα αυτο μονο αν δεν σε βαραινει στο στομαχι πριν την προπονηση..
καλο θα ειναι επισης να αποφυγεις κ τον υ/α σε εκεινη την φαση,αλλα αν θες να παρεις να το κανεις κ μετα την προπονηση του muay thai

superman86
14-01-13, 21:28
Χρησιμοποιω αμοινοξεα κατα τη διαρκεια της προπονησης (xtend)
Απλα ηθελα να ξεκαθαρίσω αν μετα τα βαρη κ μεχρι να παω στην αλλη
Προπονηση πρεπει η πχι να καταναλωνω υδατανθρακα.οποτε συμφωνα με
Τα λεγομενα σ αμοινοξεα η πρωτεινη μετα τα βαρη κ μετα απο την αεροβια(muay thai)
Υδατανθρακα με πρωτεινη σωστα;!!!!!

beefmeup
14-01-13, 21:30
ναι αυτο..
εκτος βεβαια αν νομιζεις οτι θες ενεργεια μετα τα βαρη,κ το σωμα σου ζηταει υ/α..
εγω πχ δεν θα επερνα..
μπορεις να δοκιμασεις να παρεις για να δεις πως σε παει ομως..

αφου περνεις χτεντ μεσα,εγω θα το αφηνα εκτος εκει κ θα το επερνα 2ιπλη δοση μετα τα βαρη(με η χωρις υ/α,αναλογα τι σου λεει το σωμα σου)..
κ τα υπολοιπα οπως σου ειπα..

superman86
14-01-13, 21:44
Εισαι θεός ευχαριστω!!!!!

Gianna
14-01-13, 23:12
Μου χει κάτσει για μεταπροπονητικό και θα χτυπήσω μια εκ των ημερών: 1 scoop whey με 200 γρ. (τόσα είναι το πακετάκι και αν τα βράσω σίγουρα θα τα φάω όλα και όχι τα μισά) κάστανα βρασμένα. Μετά από 2 ώρες πλήρες γεύμα Ρύζι/πατάτα - κοτόπουλο-λαχανικό - 2 κ.σ λάδι. Το βρίσκετε πολύ;;

Nikolas_mk2
14-01-13, 23:37
Αν σε παιρνει θερμιδικά δοκιμασε το,σκουπ + 200γρμ καστανο ειναι κοντά στις 500 θερμίδες.....Απλά εχε κατα νου οτι οι υδατανθρακες που περιεχουν τα καστανα ειναι αμυλωδεις....

NASSER
15-01-13, 00:45
Μου χει κάτσει για μεταπροπονητικό και θα χτυπήσω μια εκ των ημερών: 1 scoop whey με 200 γρ. (τόσα είναι το πακετάκι και αν τα βράσω σίγουρα θα τα φάω όλα και όχι τα μισά) κάστανα βρασμένα. Μετά από 2 ώρες πλήρες γεύμα Ρύζι/πατάτα - κοτόπουλο-λαχανικό - 2 κ.σ λάδι. Το βρίσκετε πολύ;;

Που και που καλό είναι να κάνουμε που έχουμε στο μυαλό μας, να μας φύγει η εμμονή, ''τα θέλω αλλά δεν κάνει...''
Επομένως φάτα όπως γουστάρεις και σίγουρα δεν θα πρέπει να το κάνεις συνήθεια. Εύχομαι την επόμενη φορά να έχεις επιθυμία για κάτι διαφορετικό.

Gianna
15-01-13, 10:27
Αν σε παιρνει θερμιδικά δοκιμασε το,σκουπ + 200γρμ καστανο ειναι κοντά στις 500 θερμίδες.....Απλά εχε κατα νου οτι οι υδατανθρακες που περιεχουν τα καστανα ειναι αμυλωδεις....

Όντως, τόσο βγαίνει, λίγο λιγότερο (είδα τις θερμίδες στο πακέτο). Οπότε στο επόμενο γεύμα πρωτεϊνη - σαλάτα για να είμαστε εντάξει!!!

cuntface
31-01-13, 12:47
μετα την προπο μαζι με whey ειναι καλο 40γ δεξτροζη??

NASSER
31-01-13, 23:06
μετα την προπο μαζι με whey ειναι καλο 40γ δεξτροζη??

Εξαρτάται απο το σωματικό σου βάρος. Δες το άρθρο για μεταπροπονητικό γεύμα.

uplifter7
05-02-13, 00:04
καλησπερα...μετα την προπονηση πινω την whey με μαλτο/δεχτροζη και μετα απο 1 ωρα κανω γευμα..κανει να ειναι υδ/ας με πρωτεινη η σκετη πρωτεινη π.χ κοτοπουλο?γτ εχο διαβασει ποσες σελιδεσ και σημπερασμα δν εβγαλα..

NASSER
05-02-13, 00:15
καλησπερα...μετα την προπονηση πινω την whey με μαλτο/δεχτροζη και μετα απο 1 ωρα κανω γευμα..κανει να ειναι υδ/ας με πρωτεινη η σκετη πρωτεινη π.χ κοτοπουλο?γτ εχο διαβασει ποσες σελιδεσ και σημπερασμα δν εβγαλα..

Το μετά προπονητικό στη φάση όγκου προτείνεται να έχει συμπλήρωμα πρωτεΐνης με δεξτροζη και μαλτοδεξτρίνη. Σε φάση γράμμωσης μειώνεις στη μισή ποσότητα την δεξτρόζη και τη μαλτοδεξτρίνη. Έπειτα απο μια ώρα τρως κανονικό γεύμα πρωτεΐνης με σύνθετο υδατάνθρακα.
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ δεξτροζη και μαλτοδεξτρίνη καθόλου. Προτιμάω κάποιο φρούτο, κυρίως μπανάνα. Σε περίοδο γράμμωσης μετά την προπόνηση καταναλώνω αμινοξέα BCAA και μόλις επιστρέφω σπίτι έχω έτοιμο το κανονικό γεύμα με κρέας ή ψάρι με μια ποσότητα σύνθετο υδατάνθρακα, κυρίως από ρύζι.

uplifter7
05-02-13, 00:35
Το μετά προπονητικό στη φάση όγκου προτείνεται να έχει συμπλήρωμα πρωτεΐνης με δεξτροζη και μαλτοδεξτρίνη. Σε φάση γράμμωσης μειώνεις στη μισή ποσότητα την δεξτρόζη και τη μαλτοδεξτρίνη. Έπειτα απο μια ώρα τρως κανονικό γεύμα πρωτεΐνης με σύνθετο υδατάνθρακα.
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ δεξτροζη και μαλτοδεξτρίνη καθόλου. Προτιμάω κάποιο φρούτο, κυρίως μπανάνα. Σε περίοδο γράμμωσης μετά την προπόνηση καταναλώνω αμινοξέα BCAA και μόλις επιστρέφω σπίτι έχω έτοιμο το κανονικό γεύμα με κρέας ή ψάρι με μια ποσότητα σύνθετο υδατάνθρακα, κυρίως από ρύζι.

ευχαριστω για τιν απαντηση..απο οσα διαβασα εδω δν βρηκα το φρoυτο να ειναι και οτι καλητερο για μετα μαζι με πρωτεινη..εγω επερνα αμινοξεα μολις τελιονα και μετα απο μιση ωρα τιν πρωτεινη με μπανανα αλλα τωρα θελω να το αλλαξω και να βαλω την πρωτεινη μετα την προπονηση και μετα απο 1 ωρα γευμα αλλα δν χερο πως να τα συνδιασω..

kotsoum
14-02-13, 11:17
Καλημερα, καπου διαβασα στο forum οτι το μεταπροπονητικο ροφημα δεν πρεπει να το καταναλωνουμε αμεσως μετα το τελος της προπονησης αλλα μετα απο 30 λεπτα, λογω του οτι αναστελλει την δραση της αυξητικης ορμονης. Ισχυει κατι τετοιο?

Devil
18-02-13, 02:27
Καλημερα, καπου διαβασα στο forum οτι το μεταπροπονητικο ροφημα δεν πρεπει να το καταναλωνουμε αμεσως μετα το τελος της προπονησης αλλα μετα απο 30 λεπτα, λογω του οτι αναστελλει την δραση της αυξητικης ορμονης. Ισχυει κατι τετοιο?

ναι ισχυει.... αλλα δεν θα σου κανει καμια διαφορα η GH.... οποτε τι να καταναλωσεις το μεταπροπονητικο αμεσως μετα, τι μετα απο μιση ωρα ειναι το ιδιο...

johnytheprez
23-02-13, 02:38
Γεια σας. 17 ετων 74 κιλα 1.80 υψος κανω βαρη για ογκο κανα 5μηνο και εχω το εξης προβλημα. Μετα την προπονηση επειδη δεν εχουμε παντα κρεατικα η ψαρια για φαγητο δεν εχω τι να φαω για να παρω τις πρωτεινες που χρειαζομαι. Δεν μπορω να φαω αυγα και καταληγω καθε φορα να τρωω ενα ασπρο γιαουρτι με μελι και 6-7 κουταλιες βρομη αρκετο γαλα τυρια σαλαμια και τετοια πραγματα. Προτεινετε μου αλλα φαγητα για μετα την προπονηση γιατι τσαμπα δουλεια κανω. thank you

goldenera
23-02-13, 02:44
Φίλε μου έχει λίγο πιο πάνω ένα θέμα αφιερωμένο στην ερώτηση που κάνεις. Εκεί θα βρεις πολλές πληροφορίες σχετικά με το ερώτημα σου:thumbup:

aris1994
23-02-13, 12:39
εγώ μετα την προπονηση ως πηγη υδατανθρακα ετρωγα μια μπανανα παντως.και ακομα τρωω δηλαδη

warrior s
23-02-13, 13:02
Εγω παιδια αυτη την περιοδο μετα την προπονηση τρωω ενα πακέτο ρυζογκοφρετες με επικάλυψη
σοκολάτα γάλακτος. από το μασούτη τις παίρνω και έχω εθιστεί :bowdown:. Μαζί με 700 ml κατσικισιο
γαλα πληρες. Περιπου 1100 θερμιδες και ειμαι κομπλέ :bbbiceps:

panagiotiss
07-03-13, 22:40
Η καλύτερη πηγή υδατάνθρακα για το μεταπροπονητικό από ότι είδα και από άλλους που ασχολούνται χρόνια είναι ο συνδυασμός της μαλτοδεξτρίνης και της δεξτρόζης, σε ένα συνδυασμό 50/50.
Δεν το έχω δοκιμάσει να δω αποτελέσματα αλλα στο μέλλον θα το δοκιμάσω..

Gianna
07-03-13, 22:52
Εγω παιδια αυτη την περιοδο μετα την προπονηση τρωω ενα πακέτο ρυζογκοφρετες με επικάλυψη
σοκολάτα γάλακτος. από το μασούτη τις παίρνω και έχω εθιστεί :bowdown:. Μαζί με 700 ml κατσικισιο
γαλα πληρες. Περιπου 1100 θερμιδες και ειμαι κομπλέ :bbbiceps:

Ωραίος!!! [Βέβαια, 700 ml. πώς τα καταφέρνεις;;;; Αν είναι για να καλύψεις την πρωτεϊνη, χτύπα 3 ασπράδια και το μισό γάλα.] Καλά, αυτές οι ρυζογκοφρέτες είναι θάνατος΄, φεύγουν χωρίς να το πάρεις χαμπάρι, πόσο μάλλον όταν έχουν και επικάλυψη. Στα βιολογικά έχει μεγάλη ποικιλιά επικαλύψεων, αλλά είναι και αρκετά ακριβές.
΄
Εγώ πάλι, το χω ρίξει στις μπάρες πρωτεϊνης:green:

warrior s
08-03-13, 16:28
700 ml δεν είναι τιποτα, θα μπορουσα αν ήθελα να πιω και 2 λίτρα. Δεν με πειράζει καθόλου στο στομάχι.
Και το καλό είναι ότι δε μου βάζει λίπος, δε με θολώνει
Ομως μιλάω για κατσικίσιο γαλα όχι για αγελαδινό.
Σαν στανταρ έχω το κατσικίσιο γάλα και από κει και πέρα βάζω μαζί είτε ρυζογκοφρέτες είτε νωπή γύρη είτε μπανάνα
Τα εναλάσσω για να μην τα βαριέμαι
Και για όσους νομίζουν ότι είναι δυσπεπτο και δεν κάνει για μετά την προπόνηση να μερικά links
http://www.muscleandstrength.com/articles/discover-the-healing-power-of-goat-milk.html
(http://www.muscleandstrength.com/articles/discover-the-healing-power-of-goat-milk.html)
http://www.bengreenfieldfitness.com/2009/02/podcast-episode-32-the-return-of-the-goats/

http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_best_source_of_protein_after_weight_lifting
Τα ασπράδια δεν τα κάνω κέφι. Εκτος του οτι είναι απαισια στη γευση, το να πάρω αυγα κλωβοστοιχίας και
να φαω τα ασπράδια δεν το θεωρώ καλό. Μετα την προπόνηση θέλω πολλές θερμίδες. Θέλω πρωτεινη υδατάνθρακα λίπος. Τα ασπράδια είναι πολύ λίγα σαν τροφή για να με κρατήσουν.
Αν ειναι να φαω αυγα, θα πάρω καλά αυγά και θα τα φάω ολόκληρα

PETE
13-03-13, 22:25
Πως σας φαινεται αυτο το μεταπροπονιτηκο;

30gr Whey
30gr δεχτ/μαλτο
45γρ ρυζαλευρο η βρωμη
ενα ξυνομηλο

ευχαριστω και ακουω και αλλες εναλακτηκες

Eddie
15-03-13, 15:53
700 ml δεν είναι τιποτα, θα μπορουσα αν ήθελα να πιω και 2 λίτρα. Δεν με πειράζει καθόλου στο στομάχι.
Και το καλό είναι ότι δε μου βάζει λίπος, δε με θολώνει
Ομως μιλάω για κατσικίσιο γαλα όχι για αγελαδινό.
Σαν στανταρ έχω το κατσικίσιο γάλα και από κει και πέρα βάζω μαζί είτε ρυζογκοφρέτες είτε νωπή γύρη είτε μπανάνα
Τα εναλάσσω για να μην τα βαριέμαι
Και για όσους νομίζουν ότι είναι δυσπεπτο και δεν κάνει για μετά την προπόνηση να μερικά links
http://www.muscleandstrength.com/articles/discover-the-healing-power-of-goat-milk.html
(http://www.muscleandstrength.com/articles/discover-the-healing-power-of-goat-milk.html)
http://www.bengreenfieldfitness.com/2009/02/podcast-episode-32-the-return-of-the-goats/

http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_best_source_of_protein_after_weight_lifting
Τα ασπράδια δεν τα κάνω κέφι. Εκτος του οτι είναι απαισια στη γευση, το να πάρω αυγα κλωβοστοιχίας και
να φαω τα ασπράδια δεν το θεωρώ καλό. Μετα την προπόνηση θέλω πολλές θερμίδες. Θέλω πρωτεινη υδατάνθρακα λίπος. Τα ασπράδια είναι πολύ λίγα σαν τροφή για να με κρατήσουν.
Αν ειναι να φαω αυγα, θα πάρω καλά αυγά και θα τα φάω ολόκληρα

Ποιο το σκεπτικο σου για πολλες θερμιδες,και γιατι πρωτεινη υδατανθρακα ΚΑΙ λιπος?Οχι οτι το βρισκω λαθος,απλως ρωταω γιατι.

GiannisSilv
20-03-13, 21:41
Καλησπερα μετα απο προπονηση με βαρη και αεροβιο, 1μισι scoop whey+λιγο ρυζι ειναι αρκετα καλος συνδιασμος?Παω για γραμμωση και γυμναστικη κανω σπιτι

reignman007
22-03-13, 02:49
Ειμαι σε φαση ογκου(ειμαι 1.92 και 95 κιλα) και εχω κολλησει εδω και καμια δεκαρια μερες στα κιλα μου.Σκεφτομαι να ανεβασω εκτος απο καποια καλα λιπαρα ημερησιως + ενα φρουτο(μπανανα) και την ποσοτητα της Whey που παιρνω μετα την προπονηση.Μεχρις στιγμης επαιρνα ενα σκουπ μεταπροπονητικα (23gr πρωτεινης δλδ απο whey shake).Λεω να το ανεβασω σε 1.5 η ακομα και 2 σκουπ αλλα δεν εχω ιδεα αν θα απορροφαται η θα παει χαμενη.Γνωριζει κανεις?

ΥΓ Μια ωρα μετα την προπονηση τρωω πληρες γευμα.Να ανεβασω ποσοτητες φαγητου ημερησιως δυσκολο εως και ακατορθωτο,γιαυτο σκεφτηκα αυτη τη λυση.Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο τοπικ θα το ανεβασω και στις γενικες ερωτησεις συμπληρωματων.
Ευχαριστω

billys15
22-03-13, 04:03
Καντο 1μιση φιλε,συν την μπανανουλα! :) Κρατησε το ετσι καμια 10αρια ημερες παλι και βλεπεις! Στην τελικη αν δεις οτι παλι κολλας και δεν μπορεις να ανεβασεις θερμιδες,ριξε λιγο ογκο προπονησης για να καις λιγοτερες.Ετσι θα εχεις και ανεβασμενη ενταση αφου θα βγαλεις σετ.

reignman007
22-03-13, 17:05
Ευχαριστω πολυ φιλε.Σε λιγες μερες θα ξεκινησω και μια κρε αλκαλιν που σιγουρα θα μου δωσει ενα boost στα κιλα μου.Σε γενικες γραμμες οι προπονησεις μου σπανια ξεπερνανε την μια ωρα.

cuntface
22-03-13, 18:00
το δικο μου μετα προποπ ειναι 35γ πρωτεινει 60γ waxy maize και μερικεσ φορες 20γ δεξτροζη

billys15
22-03-13, 20:16
Μια χαρα φαινεται cunt,αλλα αν ξεραμε κιλα θα λεγαμε καλυτερα.Εχει σχεση και το ποσο καλη ειναι η προπονηση σου.

paulos perakis
06-04-13, 17:54
Επειδη τυχαινει να κανω προπονηση στο σπιτι (με απαρκη εξοπλισμο) και μπορω να εχω αμμεση προσβαση σε ενα πληρες γευμα θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζεται να βαλω whey μετα την προπονηση ή απλα να φαω το γευμα μου.Ρωταω γιατι απο πολλους γνωστους μου ξερω οτι χρησιμοποιουν τη whey επειδη ο χρονος που μεσολαβει για να πανε σπιτι τους ειναι αρκετος,βεβαια η whey γενικα ειναι μια πολυ καλη επιλογη για μετα την προπονηση απλα ανρωτιεμαι αν ειναι τοσο απαραιτητη εφοσον καποιος μπορει να φαει ενα πληρες γευμα

vickypek
07-04-13, 13:16
Επειδη τυχαινει να κανω προπονηση στο σπιτι (με απαρκη εξοπλισμο) και μπορω να εχω αμμεση προσβαση σε ενα πληρες γευμα θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζεται να βαλω whey μετα την προπονηση ή απλα να φαω το γευμα μου.Ρωταω γιατι απο πολλους γνωστους μου ξερω οτι χρησιμοποιουν τη whey επειδη ο χρονος που μεσολαβει για να πανε σπιτι τους ειναι αρκετος,βεβαια η whey γενικα ειναι μια πολυ καλη επιλογη για μετα την προπονηση απλα ανρωτιεμαι αν ειναι τοσο απαραιτητη εφοσον καποιος μπορει να φαει ενα πληρες γευμα

αν λαμβανεις μεσω της διατροφης την απαραιτητη πρωτεινη γιατι να πιεις γουει??γι αυτο το λενε συμπληρωμα..

goldenera
07-04-13, 13:36
Η χρησιμότητα της whey αμέσως μετά την προπόνηση είναι ότι αφομιώνεται πολύ γρήγορα από τον οργανισμό (με την προσθήκη υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη) και έτσι ξεκινά άμμεσα η διαδικασία αποκατάστασης και ανάπτυξης.

ΠανοςΒ
07-04-13, 13:40
Συμφωνώ με τον goldenera. Επειδη και γω σπιτι γυμναζομαι πολλες φορες βαζω αμεσως μετα 20γρ αμινοξεα που ειναι ακομα πιο γρηγορα απο την whey μαζι με 30γρ απλου υδατανθρακα (πχ μελι) μεχρι να ετοιμασω το φαγητό μου.

nikos1234
08-04-13, 19:44
goldenera κ πανο δηλαδη οι καλυτερες επιλογες μετα απο προπο ειναι ειτε whey η ασπραδια μ μπανανα ειτε κοτοπουλο μ ρυζι κατευθειαν?

τα ασπραδια αποροφουνται τοσο γρηγορα οσο κ η whey?

gretyl666
08-04-13, 19:49
όχι !!! Δυστυχως η whey αποροφαται πιο γρήγορα απ' όλα ... Σκέφτεσαι να πάρεις whey ;

ΠανοςΒ
08-04-13, 20:41
Ετσι. Whey η πιο γρηγορη και μετα το κανονικο φαγητο. Αν δε θες συμπληρωμα για τον οποιοδηποτε λογο πας στις επομενες επιλογες. Εγω αντι για μπανανα βαζω κανα μηλο ή ξυνομηλο που και που. Με δυσκολευει η μπανανα στην πέψη.

sanitarium20
17-04-13, 19:09
Αυτή η δεξτρόζη τι είναι ρε παιδιά;

Steloukos
17-04-13, 20:25
Αυτή η δεξτρόζη τι είναι ρε παιδιά;

Ειναι υδατανθρακας γρηγορης αφομιωσης.Απορροφαται γρηγορα απο τον οργανισμο και ειναι η καλυτερη επιλογη υδατανθρακα για αμεσως μετα την προπονηση,προκειμενου να εχεις αμεση αποκατασταση μυικου γλυκογονου.:thumbup:

goldenera
18-04-13, 01:09
Αντίστοιχα ισχύουν και για τη μαλτοδεξτρίνη;)

s0k0s
19-04-13, 11:30
Αλλα οπως κ να εχει ειναι σακχαρο :green:

sanitarium20
19-04-13, 13:24
Ειναι υδατανθρακας γρηγορης αφομιωσης.Απορροφαται γρηγορα απο τον οργανισμο και ειναι η καλυτερη επιλογη υδατανθρακα για αμεσως μετα την προπονηση,προκειμενου να εχεις αμεση αποκατασταση μυικου γλυκογονου.:thumbup:

Είναι κάτι που το βρίσκω σε φυσικές τροφές δηλαδή ή είναι συμπλήρωμα διατροφής;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

s0k0s
19-04-13, 14:47
Είναι κάτι που το βρίσκω σε φυσικές τροφές δηλαδή ή είναι συμπλήρωμα διατροφής;;;

Συμπληρωμα διατροφης, στην ουσια ειναι γλυκοζη κ' φρουκτοζη μαζι.. οποτε οπως αναφερα κ πριν σακχαρο..

nikos1234
23-04-13, 01:23
παιδια εγω που καμια φορα τελειωνω προπονηση 11 το βραδυ,τρωω το μεταπροπονητικο(μακαρονια με μοσχαρι)κανονικα αλλα μετα επειδη κοιμαμαι αμεσως πρεπει να φαω το γιαουρτι με τους ξηρους καρπους(καλα λιπαρα)η οχι?

Mikekan
23-04-13, 08:14
Για μένα προσωπικά κακώς τρως μοσχάρι με μακαρόνια και κοιμάσαι αμέσως. Εγω θα έτρωγα, μονο το γιαούρτι με λίγους παραπάνω ξηρούς καρπούς. Προσωπική άποψη αυτη.

tolis93
23-04-13, 12:12
mikekan υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος π το στηριζεις αυτο? εννοω οτι προτιμας το ενα γευμα απο το αλλο.διαφορες στο σωμα σ πχ καλυτερος υπνος η κατι τετοιο?

Mikekan
23-04-13, 12:17
Πρώτον, προσωπικά δεν θα μπορουσα να κοιμηθώ αν φάω μοσχάρι με μακαρόνια και στα καπάκια πάω για ύπνο. Και δεύτερον δεν νομίζω ότι χρειάζεται υδατανθρακας απο μακαρόνια και λιπαρα απο μοσχάρι 5 λεπτα πριν ξαπλώσω. Αν εχει τη δυνατότητα να περιμένει 1,5 ωριτσα ας τα φάει.

tolis93
23-04-13, 12:21
Πρώτον, προσωπικά δεν θα μπορουσα να κοιμηθώ αν φάω μοσχάρι με μακαρόνια και στα καπάκια πάω για ύπνο. Και δεύτερον δεν νομίζω ότι χρειάζεται υδατανθρακας απο μακαρόνια και λιπαρα απο μοσχάρι 5 λεπτα πριν ξαπλώσω. Αν εχει τη δυνατότητα να περιμένει 1,5 ωριτσα ας τα φάει.

νταξει το πρωτο εξαρταται απο τον καθε ενα. υδατανθρακας ισως γενικοτερα να μη χρειαζεται.αλλα απο λιπαρα κ καζεινη δν ειναι κατα πολυ προτυμοτερο μετα τη προπονηση πρωτεινη απο μοσχαρι κ υδατανυρακας?

Mikekan
23-04-13, 12:26
Εστω, μοσχαρι ας φάει, αλλα με μια σαλάτα.

tolis93
23-04-13, 12:44
μα για ποιο λογο χωρις υδατανθρακες? κ μια παραμετρος π αφησαμε εκτος.τα μακρος του θα τον καλυπτουν για τους στοχους του με αυτες τις αλλαγες?εννοω οτι αλλες θερμιδες και μακρος εχει το μοσχαρι με τα μακαρονια αλλες το γιαουρτι με ξηροκαρπια.κ οχι οτι δε ρυθμιζονται να πανε πανω κατω στις ιδιες θερμιδες.αλλα δν θα χουν σιγουρα ιδια μακρος

psonara
23-04-13, 14:41
μα για ποιο λογο χωρις υδατανθρακες? κ μια παραμετρος π αφησαμε εκτος.τα μακρος του θα τον καλυπτουν για τους στοχους του με αυτες τις αλλαγες?εννοω οτι αλλες θερμιδες και μακρος εχει το μοσχαρι με τα μακαρονια αλλες το γιαουρτι με ξηροκαρπια.κ οχι οτι δε ρυθμιζονται να πανε πανω κατω στις ιδιες θερμιδες.αλλα δν θα χουν σιγουρα ιδια μακρος

βασικα αν και δεν ειμαι η πιο εμπειρη εδω στο φορουμ,θα συμφωνησω με τον τολη.
απ'οσα μου εχουν πει αλλα μελη πιο εμπειρα απο μενα,σημασια εχουν τα μακρος του καθενος.
δηλαδη αν ο υδατανθρακας του φιλου μας ειναι μεσα στις ημερησιες θερμιδικες του αναγκες,τοτε και βεβαια να τα φαει
και ενας ακομα λογος που ειναι μετα απο προπο που θεωρειται το πιο σημαντικο γευμα.
συγγνωμη για την παρεμβαση η' αν κανω λαθος...απλα επειδη ειχα και εγω προσφατα την ιδια απορια και εκει καταληξαμε.
τωρα ας μιλησουν οι πιο εμπειροι για σιγουρια;)

ΠανοςΒ
23-04-13, 16:29
Αν χωραει στα μακρος σου γιατι οχι! Εγω δε θα το κανα γιατι το στομαχι μου δεν το σηκωνει, αλλά καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός.

Προτιμω ενα πιο ελαφρυ γευμα πχ 2 σκουπ απο blend και λιγο basmati ή 2 κς βρώμη και φυσικά κανα μισαωρο πριν τον υπνο αν ειναι δυνατον.

Και στον υπνο θερμιδες καις, μετα την προπονηση λιγος υδ. καλος ειναι όποτε βαλε με μετρο.

Mikekan
23-04-13, 16:46
Προσωπικά με υδατανθρακα το βραδυ, λιγότερο απο 3 ώρες πριν κοιμηθώ, θολωνω. Αυτο έχω δει πανω μου. Το να φάω υδατανθρακα και να πάω να πεσω για ύπνο, δεν το συζητώ καν.

tolis93
23-04-13, 21:10
ειναι πραγματικα αναλογα τον οργανισμο πιστευω.ισως κ με το τι υδατανθρακα τρωει ο καθε ενας.αλλους μεχρι κ η πατατα τους γεμιζει νερα.οπως κ να χει το μονο θεμα ειναι το φουσκωμα. αντε να πουμε κ το θολωμα γιατι λιγο πολυ τετοια εποχη συνηθως κοβουν οι περισσοτεροι.αν κ δν ξερω τους στοχους του φιλου μας.οποτε οτι κ απο τα 2 να κανει.μεσα στα μακρος που θελει να ειναι ας ειναι κ ολα τα αλλα ειναι επιλογες του:thumbup:

nikos1234
23-04-13, 22:19
ευχαρσιτω..παιδια,καλα ξερω οτι πρεπει να τρωμε και υδατανθρακα οποσδηποτε μετα την προπονηση και 2 η ωρα να ειναι..η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει μετα να φαω κξ το γιαουρτι με τους ξηρους καρπους η οχι επειδη θα καθυστερησει την αποροφηση πρωτεινης....

mikekan υδατανθρακα πρεπει να φας οτι και ωρα να ειναι αμα εχεις κανει προπονηση

Mikekan
23-04-13, 22:33
Τι να σου πω, πανω μου δεν δουλεύει αυτο. Μια χαρα αναπλήρωση θα κάνω και με τα 100γρ βρωμη το πρωι και μονο με πρωτεινη το βραδυ. Δεν χρειάζεται να φάω μακαροναδα και να κοιμηθώ για να αναπληρώσω το γλυκογόνο. Δεν ειμαι IFBB PRO.

TRIANTAFYLLOU
23-04-13, 22:45
εγω βλέπω ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια συνέχεια , ότι θέλει ο καθένας μπορεί να κάνει ανάλογα με τους στόχους αν έχει η δεν έχει .

αλλα αντικειμενικα αν ρωτούσαμε τον οργανισμό το πρώτο πράγμα που χρειάζετε μετα την προπόνηση είναι υδατάνθρακας και μάλιστα ας είναι και απλός και ενας που θέλει να μην πάει χαμένη η προπόνηση θα το δωσει μαζί με αμινοξεα να φορτωσει και απο κεί και πέρα αν ο στόχος είναι βα χάσει λίπος έχει να κάνει με την ημερήσια πρόσληψη θερμίδων

απλα είναι τα πράματα όσο και τα ψηρίζετε απο δώ κι απο κει ένα κι ένα κάνουν δυο και όποιος θέλει να χάσει θα πρέπει να βρει άλλη ώρα να κόψει υδατάνθρακες όχι στο μεταπροπονητικό , ακόμα και λίγο σαβουρα σε καθημερινή βαση να θέλει να φαει κάποιος το πρωί είναι καλύτερα γιατι το πρωινό είναι το γεύμα που λέμε μπορουμε να τρώμε σαν βασιλιάδες

ακόμα και σκέτη ζαχαρη να φαει καποιος μετα την προπόνηση λίπος δεν θα γινει αν δεν συνοδευτει με λίπος και αν δεν ξεπεράσει τις προτεινόμενες θερμίδες , απο κεί και πέρα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα

μερικες φορες φοβόμαστε το φαγητό σαν να πάρουμε καμια δόση απο φάρμακο , μην πάρουμε μεγαλύτερη δόση και πάθουμε τιποτε

sanitarium20
24-04-13, 09:15
Δε θέλω να γίνω ο κλασσικός σπασικλάκιας που επειδή είναι καινούριος στο φόρουμ δεν ξέρει τπτ και αρχίζει και ρωτάει για τα πάντα. Οπότε δε θέλω να αρχίσω να ρωτάω τι είναι τα μάκρος πχ ή γιατί πρέπει να παίρνω υδατάνθρακα μετά την προπόνηση όπως λέτε και τι ποσότητα, γιατί φαντάζομαι είναι χιλιοειπωμένα. Απλά θέλω να ρωτήσω σε ποια θέματα μπορώ να τα βρω όλα αυτά τα χρήσιμα πράγματα, γιατί εδώ μέσα έχει 400 σελίδες και καταλαβαίνετε εύκολα ότι και ο μεγαλύτερος χασομέρης του κόσμου να είσαι, 400 σελίδες θέλεις 1 μήνα για να τις δεις. Που να τσεκάρω λοιπόν; Εδώ μέσα να ψάξω ή υπάρχουν και αλλού; Αν θυμάται κανένας κανένα thread που να είχε συμμετάσχει και να μπορεί να μου δώσει πληροφορίες χωρίς να χρειάζεται να ψάχνω για μέρες, θα ήταν ευπρόσδεκτη η βοήθεια του. Να ξεκινήσω από εδώ ή από κάπου αλλού;

ΠανοςΒ
24-04-13, 09:26
Για αρχή υπάρχουν σχεδον τα πάντα στα άρθρα του φόρουμ. Ξεκίνα απο εκεί.

Μετά στις αντίστοιχες κατηγορίες του φόρουμ για διατροφή. Οπως βρηκες αυτό το τοπικ, υπάρχουν και άλλα.

Τα μάκρος ειναι τα γραμμαρια πρωτεινης-υδατανθρακα-λιπαρών απο τα οποία αποτελείται η διατροφή σου και αλλάζουν ανάλογα με τους στόχους, τον σωματοτυπο, την ηλικια και αρκετούς αλλους παράγοντες.

sanitarium20
24-04-13, 09:45
Οκ σε ευχαριστώ. Πήγα να ξεκινήσω να διαβάζω τις γενικές απορίες για τη διατροφή αλλά είναι άπειρα για αυτό έμπλεξα και σας ρώτησα εδώ!

morgoth
24-04-13, 10:12
θα βρεις παρα πολυ πληροφορια διαθεσιμη. και με το καιρο θα την αφομοιωσεις, στην πραξη. Και θα φτασεις σε ενα σημειο που θα βαζεις πχ μια μπανανα στη διατροφη σου και θα βλεπεις πως δουλευει στον οργανισμο σου. Ειναι πραγματικά πολυ ωραιο το συναισθημα να καταλαβαινεις τι και πως δουλευει το σωμα σου σε καθημερινη βαση.

sanitarium20
24-04-13, 10:20
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες, αλλά υπάρχουν πολλά μικρά πράγματα που ίσως μπορείς να διορθώσεις ή να αλλάξεις και να είσαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.. Και φυσικά είναι να ξέρεις γιατί κάνεις το κάθε τι στη διατροφή σου.. Δηλαδή πχ τρώω μία μπανάνα μετά την προπόνηση γιατί έτσι μου ζουν πει, αλλά να μην ξέρω γιατί; Η λένε κάποιοι για μία χούφτα ξηρούς καρπούς το βράδυ.. Να μη ξέρω γιατί; Η πχ όλοι όσοι είμαστε άσχετοι από διατροφές κλπ έχουμε το φρούτο στο μυαλό μας ως κάτι το υγειινό.. Το μαθαίνουμε από μικρά παιδιά αυτό το πράγμα.. Αλλά κάνει πχ να φάω το βράδυ 2 πορτοκάλια; Δηλαδή κάποια πράγματα πρέπει να τα γνωρίζεις θέλοντας και μη, γιατί μπορεί να είναι το ένα κλικ που θα σε βοηθήσουν να πάς λίγο παραπάνω σωματικά... Έτσι νιώθω εγω δηλαδή...
Αλλά κατά τα αλλα συμφωνώ, τα περισσότερα από όσα κάνεις τα κρίνεις ο ίδιος πάνω στο σώμα σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

TRIANTAFYLLOU
24-04-13, 16:44
υπάρχουν πολλα και απαντώνται τα ίδια και τα ίδια ερωτήματα σε ενα φόρουμ γιατι πολυ απλα ρωτάνε τα ίδια και κάποια σωστα και επεξηγηματικα πόστ χάνονται μεσα στο πλήθος των πόστ.

είναι πολυ απλα τα πράγματα που ζητάει κάποιος για να πετυχει κατι καλό στο σώμα του και μερικοι νομίζουν πρέπει να γίνουν πυρηνικοί επιστήμονες για να τα κατανοήσουν

και ο καθένας ανάλογα με το επίπεδο γνώσεων του πρέπει να σκαλίζει για να κατανοεί γιατι δεν μπορεί ενας που δεν ξερει να κάνει πρόσθεση να κάνει πολλαπλασιασμό η διαίρεση
και ορισμένες φορες καλύτερα να εφαρμόζει κάποια εμπιστα πράγματα απο έγκυρες πηγες και σιγα σιγα να εμπλουτίζει γνώσεις και να ψάχνει , γιατι αλλιως το μυαλό του χαλάει πιο πολυ , είναι σαν να έχω εγω πρόβλημα με την καρδια και να πάω να σπουδάσω καρδιολόγος να το λύσω ? όχι βεβαια απλα θα πάω στο γιατρό.

η διατροφη είναι κατι απλο και εύκολο και δεν υπάρχει στανταρ , απλα ρυθμίζετε στις ανάγκες και απαιτησεις του καθένα , όλα καλα είναι και τα φρούτα και όλες οι τροφες , απλα κατανοούμε καλύτερα πότε πρέπει να τρώμε το καθε τι ανάλογα με τον στόχο και απαιτήσεις μας και δεν υπάρχουν καλές και κακές τροφες εκτος τα κακα λιπαρα τα ζωικα, αλλα καλός και κακός τρόπος μαγειρέματος
πχ η πατατα είναι μια πολυ καλύ τροφη , αλλα αν είναι τηγανιτη είναι βόμβα θερμίδων , αλλα και πάλι δεν σημαίνει οτι πρέπει να στερούμαστε η δεν γίνετε καπου κάπου να απολαμβάνουμε και σ αυτη την μορφή , εφόσον γυμναζόμαστε και γενικότερα ακολουθούμε ενα υγειινο τρόπο ζωής

και όταν ακούμε 'έχω χρόνια να φαω το ένα η το άλλο και στερούμε , αυτο είναι κακομοιριά και ούτε αυτο αποτελεί εγγύηση ότι θα φτιάξουμε ενα τελειο σώμα και αν το φτιάξουμε είναι άχρηστο όταν είναι αποτέλεσμα στερήσεων , γιατι πρέπει να είναι πολυ ψώνιο ό άλλος να φάει την ψυχή του για να φανουν οι κοιλιακοι και να τον πούν μπράβο , ενω μπορει με απλα πράγματα και εύκολα να το πετυχει , αρκει να γυμνάζετε και να μην παίζει

ακόμα και οι αγωνιστικοι μη νομίζετε ότι στερούνται απλα κάποιο διάστημα προαγωνιστικα ακολουθούν ενα πιο σφικτο πρόγραμμα διατροφης λόγω στόχων αλλα σε καμία περίπτωση συνέχεια

nikos1234
24-04-13, 20:36
κ.Ηλια το γιαουρτι εμ τους ξηρους καρπους πειραζει να το φαω αμεσως μετα το μεταπροπονητικο αν γινει αργα το βραδυ?

TRIANTAFYLLOU
24-04-13, 21:37
κ.Ηλια το γιαουρτι εμ τους ξηρους καρπους πειραζει να το φαω αμεσως μετα το μεταπροπονητικο αν γινει αργα το βραδυ?

για πιο λόγο να πειράξει φασολάδα είναι ?
ενα γιαούρτι με ξηρούς καρπούς καθε άλλο παρα κακο μπορεί να κάνει εκτός αν την έχεις κάνει ταράτσα και δεν χωράει τίποτε άλλο , οπότε με το ζόρι δεν λέει αλλιως άνετα το τρώς

john baira
28-04-13, 19:34
ομελέτα με ασπράδια και πατάτες (εγω πάντως πίνω σοκολατούχο με μπανάνα και 1 ωμό αυγό ίσως και λίγο μέλι )

pikkos
02-05-13, 21:58
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΡΟΦΗΜΑ ΜΟΥ (30G ΠΡΩΤΕΙΝΗ,3 ΥΔΑΤ) *ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΑΜΙΝΟ ΣΕ ΜΟΡΦΗ INTRA-WORKOUT(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ ΑΠΛΑ ΤΟ ΔΗΛΩΝΩ) ....45ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΡΟΦΗΜΑ ΚΑΝΩ ΓΕΥΜΑ 150g ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΚΙ ΜΑΖΙ ΜΕ 100g ΚΑΣΤΑΝΟ ΡΥΖΙ/ΓΛΥΚΟΠΑΤΑΤΑ ΚΑΙ 100G ΠΡΑΣΙΝΑΔΑ ...ΔΙΑΒΑΖΩΝΤΑΣ ΣΤΟ FOROUM ΚΑΤΑΝΟΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΩΣ Ο ΥΔΑΤ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΠΟΝΑ ....ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ : ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΥΔΑΤ ΚΑΙ ΣΤΟ ΡΟΦΗΜΑ?ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΝΑΤΑΙ ΩΣ ΠΗΓΗ?(ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΡΑΜΜΩΣΗΣ)...ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ,ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕΣΗΣ ΓΡΑΜΗΣ...

Nikolas_mk2
03-05-13, 00:11
Τα intra-work ειναι για την εναρξη της προπονησης,στο τελος δεν βοηθανε τοσο προφανως γιατι εχουν και καποια συστατικά(διεγερτικα κτλ.) τα οποια μετα την προπ δεν εχει νοημα να τα παρεις...Διαβασε προσεκτικά τις οδηγιες του κουτιου για να δεις τι γινεται.

Μπορεις να πειραματιστεις με απλο υδατανθρακα μεσα στο ροφημα.Δεξτροζη(γλυκόζη) μπαινει συνηθως και καποιοι χρησημοποιουν 50/50 δεξτροζη/μαλτοδεξτρίνη.

pikkos
06-05-13, 11:32
Στην προπόνηση παίρνω το intra-workout οχι στο τέλος....για πιο απλη λύση έψαχνα :unsure: μπανανα ίσως?

john39
06-05-13, 15:44
εγω επερνα whey 2 χρονια σερι ενα η εναμιση σκουπ μετα την προπονηση μαζι με μια μπανανα..στο τελος αρχισε να με ενοχλει το εντερο μου κιολας απο την whey..φοβομουν με ολα οσα διαβαζα εδω και αλλου να την κοψω!!
το αποφασισα και εδω και πολυ καιρο τρωω 6-7 ασπραδια αυγων τηγανισμενα με ελαχιστο λαδι μαζι με 80γρ ρυζι η μια μπανανα η και τα 2~
αποτελεσμα? με μετρησεις και οπτικα ολα μια χαρα δεν εχει καμμια διαφορα απο την whey

pikkos
06-05-13, 17:35
Ακομα κατι...αν παίρνω αμεσως μετα την προπονηση 30γρ whey + μαλτο-δεξτρο/γλυκοζη/μελι ή κατι τέτειο τελος παντων..στο επόμενο γευμα που θα είναι μετά απο μια ώρα χρειαζομαι μια καθαρη πηγη πρωτεινης(π.χ 150γρ κοτοπουλο) + 100-200γρ πρασιναδα ...και ξανα υδατάνθρακα?(πχ ρυζι πασματι/γλυκοπατατα) ή ο υδατάνθρακας στο μεταπροπονητικο ροφημα απο μονος του ειναι αρκετός?

GodSlayer
06-05-13, 19:28
αυτο εσυ το καθοριζεις απο την ημερησια ποσοτητα υδατανθρακων που θεωρεις απαραιτητη για τον στοχο σου

sotiris7
09-05-13, 02:04
γεια σας.. θελω να βαλω μερικα κιλακια... τι πρεπει να φαω πριν και μετα την προπονηση ???

dreamer n` warrior
09-05-13, 02:08
Για να βάλεις κιλά πρέπει να ακολουθήσεις διατροφή όγκου δηλαδή υπερθερμιδική διατροφή.Όλα τα γεύματα είναι σημαντικά δες εδώ για λεπτομέρειες:http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Stelios94x
09-05-13, 17:53
Καλησπερα παιδια :) . Λοιπον ξεκινησα να κανω προπονησεις τωρα σε γυμναστηριο και πριν εκανα capoeira για 8 μηνες. Μετα την προπονηση ποση ωρα πρεπει να περασει να φαω και τι πρεπει να φαω ?:P

jam
17-05-13, 14:05
Μετα την προπονηση Στελιο , στα επομενα 45 λεπτα και πιο πριν εχεις την ευκαιρια οσο καμια αλλη ωρα της ημερας (και το πρωινο επεισης) να καταναλωσεις το γευμα το οποιο θα 'κτυπησει' αμεσα τους μυεις . Εκτος αυτου εαν και πιο περιπλοκο , λιγοι το συνηθηζουν βεβαια αλλα εγω στο αναφερω ειναι καλο να χωρισεις το αυτο το μεταπροπονητικο γευμα σου σε 2 κομματια .
Ας το παρουμε απο αρχης το πραγμα και να ξεκαθαρισουμε σιγα σιγα , αυτο που χρειαζεσαι οπως ολοι ξερουμε ειναι προτεινη και υδατανθρακα , αυτα ομως πρεπει να αποροφηθουν οσο πιο αμεσα γινεται στους μυες ετσι χρειαζεται να ανεβασεις την ινσουλη στο αιμα , οσο και αν σου φενεται παραξενο αυτο που χρειαζεσε ειναι σαχαρη , οχι ασπρη κανονικη σαχαρη αλλα δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη σε αναλογια 50-50 , τα οποια αυτα συστατικα θα βοηθησουν αμεσα να τοποθετησουν την πρωτεινη και τον υδατανθρακα απευθειας στον μυ , αλλα επεισης 'κλειδια' για να ξανακτυσεις τις ινες στους μυες ειναι και η γλουταμινη η οποια χρειαζεσε.

Με λιγα λογια
πρωτεινη + υδατανθρακα + μαλτοδεξτρινη + δεξτροζη + γλουταμινη

τωρα θα αναρωτιεσε οκ μεγαλε τι λες τωρα και που μπορω να τα παρω αυτα και πως και σε πια ποσοτητα
λοιπον θα καταναλωνεις μια ποσοστητα οπως η εξης
το βαρος σου x 0.75 = .... γρ πρωτεινης + υδατανρθακα ( ενα ποσοστο 35-50γρ ειναι αρκετο)
το βαρος σου x 1 = .... γρ δεξτρο - μαλτο σε αναλογια (50 - 50)
γλουταμινη 20γρ μετα την προπονηση ειναι αρκετα καλα

πχ εγω ειμαι 73κιλα πρεπει να καταναλωνω
55 γρ πρωτεινης και υδατανθρακα
70 γρ μαλτο - δεξτρο (35-35)
20 γρ γλουταμινη

εγω αυτα τα καλυπτω με 2 γευματα στα επομενα 40 το μεγιστο λεπτα μετα την προπο
πρωτο - μολις τελειωσω το γυμναστηρια στα 5 λεπτακια τρω μια μπανανα
δευτερο - στα 20 λεπτα το αργοτερο μετα το πρωτο γευμα δηλαδη μεχρι να παω σπιτι κανω το ροφημα μου που περιεχει υδ+πρ+γλουτ+μλτο-δεξτρ

Athlete
18-05-13, 20:16
Μετα την προπονηση Στελιο , στα επομενα 45 λεπτα και πιο πριν εχεις την ευκαιρια οσο καμια αλλη ωρα της ημερας (και το πρωινο επεισης) να καταναλωσεις το γευμα το οποιο θα 'κτυπησει' αμεσα τους μυεις . Εκτος αυτου εαν και πιο περιπλοκο , λιγοι το συνηθηζουν βεβαια αλλα εγω στο αναφερω ειναι καλο να χωρισεις το αυτο το μεταπροπονητικο γευμα σου σε 2 κομματια .
Ας το παρουμε απο αρχης το πραγμα και να ξεκαθαρισουμε σιγα σιγα , αυτο που χρειαζεσαι οπως ολοι ξερουμε ειναι προτεινη και υδατανθρακα , αυτα ομως πρεπει να αποροφηθουν οσο πιο αμεσα γινεται στους μυες ετσι χρειαζεται να ανεβασεις την ινσουλη στο αιμα , οσο και αν σου φενεται παραξενο αυτο που χρειαζεσε ειναι σαχαρη , οχι ασπρη κανονικη σαχαρη αλλα δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη σε αναλογια 50-50 , τα οποια αυτα συστατικα θα βοηθησουν αμεσα να τοποθετησουν την πρωτεινη και τον υδατανθρακα απευθειας στον μυ , αλλα επεισης 'κλειδια' για να ξανακτυσεις τις ινες στους μυες ειναι και η γλουταμινη η οποια χρειαζεσε.

Με λιγα λογια
πρωτεινη + υδατανθρακα + μαλτοδεξτρινη + δεξτροζη + γλουταμινη

τωρα θα αναρωτιεσε οκ μεγαλε τι λες τωρα και που μπορω να τα παρω αυτα και πως και σε πια ποσοτητα
λοιπον θα καταναλωνεις μια ποσοστητα οπως η εξης
το βαρος σου x 0.75 = .... γρ πρωτεινης + υδατανρθακα ( ενα ποσοστο 35-50γρ ειναι αρκετο)
το βαρος σου x 1 = .... γρ δεξτρο - μαλτο σε αναλογια (50 - 50)
γλουταμινη 20γρ μετα την προπονηση ειναι αρκετα καλα

πχ εγω ειμαι 73κιλα πρεπει να καταναλωνω
55 γρ πρωτεινης και υδατανθρακα
70 γρ μαλτο - δεξτρο (35-35)
20 γρ γλουταμινη

εγω αυτα τα καλυπτω με 2 γευματα στα επομενα 40 το μεγιστο λεπτα μετα την προπο
πρωτο - μολις τελειωσω το γυμναστηρια στα 5 λεπτακια τρω μια μπανανα
δευτερο - στα 20 λεπτα το αργοτερο μετα το πρωτο γευμα δηλαδη μεχρι να παω σπιτι κανω το ροφημα μου που περιεχει υδ+πρ+γλουτ+μλτο-δεξτρ

Οσοι ομως δε παιρνουν συμπληρωματα πως θα καλυψουν αυτες τις αναγκες? με φαγητο ειναι σχεδον αδυνατο η καλο θα ταν αν σκασουν στο φαγητο?
Γιατι σε περιπτωση που προσπαθησουν να το καλυψουν με φαγητο πρεπει να φανε 250γρ. κοτοπουλο (ζυγισμενο ωμο) και 250 γρ. ρυζι.. Το κοτοπουλο ισως παλευτει το ρυζι δε γινεται.. Τοτε τι τρωνε?
ΜΙα ιδεα θα ταν να φανε μια κουταλια της σουπας μεγαλη γλυκοζη ωστε να μειωσουν τη ποσοτητα του ρυζιου.. Ποια η αποψη σου?

tasoslympe
28-05-13, 15:05
έχω αρχίσει να τρέχω εδώ και 2 εβδομάδες και δεν ξέρω τι να φάω μετά το τρέξιμο...γιατί τελειώνω κατά τις 9 το βράδυ...τι μπορώ να φάω ώστε να μην είναι και πολύ βαρύ σαν βραδινό?

kostas_m
28-05-13, 15:08
κανένα κότατζ ; ή γιαούρτι ; αναλόγως με της διατροφικές απαιτήσεις σου

tasoslympe
28-05-13, 15:13
μπορώ στο γιαούρτι να ρίξω λίγη βρώμη η δημητριακά??

Mikekan
28-05-13, 15:17
Πόση ώρα τρέχεις? Τρέχεις 15 χλμ ή 3 χλμ? Έχει διαφορά όπως καταλαβαίνεις.

tasoslympe
28-05-13, 15:21
ε τρέχω 6 χιλιόμετρα....απλός μετά κάνω και πολλές ασκήσεις για κοιλιακούς

kwstasEV
28-05-13, 22:07
Διαβασα σε αναλογο ποστ οτι και το γαλα εξισου μπορει να χρησιμοποιθει για μεταπροπονητικο..γαλα εννοειται 0% λιπαρα με συνδιασμο ασπραδια αυγου για να συμπληρωσω την ποσοτητα πρωτεινης...ειχα κατασταλαξει στην αποψη οτι πρωτεινη+δεξτρο+μαλτο ειναι η καλυτερη απο το αρθρο tou muschleboss αλλα μετα στις προηγουμενες σελιδες πολυ υποστηριζουν οτι οι υδ/κες δεν ειναι απαραιτητοι και αν εχεις στο στερεο σου γευμα υδατανθρακες δεν υπαρχει λογος..τι προτεινετε λοιπον ειναι σωστο το γαλα?

Mike Michailidis
02-06-13, 20:42
Γειά σου Κώστα!!! Χρειάζεται να χωρίσεις το μεταπροπονητικό σου γεύμα σε 2 μέρη όπως πόσταρε ο τζάμ!!! Κάτσε να σου εξηγήσω!! Για πιό λόγο πάμε στο
γυμναστήριο? Για να αυξήσουμε την αυξητική μας ορμόνη!! Αυτό κάνουν οι bodybuilders... σύμφωνα με έρευνες μετά την προπόνηση η αυξητική μας ορμόνη είναι
σε υψηλά επίπεδα για τα επόμενα 25 λεπτά. Άμα πιείς γάλα που έχει υδατάνθρακες ( δεν έχει σημασια άμα έχει απλούς ή σύνθετους, λίπος ή μη) έχει υδατάνθρακες, και με την κατανάλωση υδατανθράκων μετά την προπόνηση θα ρίξεις σε σημαντικό βαθμό τα επίπεδα της αυξητικής σου ορμόνης.Οπότε η απάντηση είναι όχι! Το γάλα
δεν είναι κατάλληλο προπονητικό γεύμα για τα πρώτα 30 λεπτά αφού γυμναστείς.Για να συνεχίσω λίγο την απάντηση... τα πρώτα 30 λεπτά θα πρέπει να καταναλώσεις αμινοξέα ή υδρολιμένη πρωτείνη, για να θρέψεις τους μύς σου χωρίς να ρίξεις τα επίπεδα αυξητικής σου ορμόνης.Μετά από τα 30 λεπτά μπορείς να καταναλώσεις ένα πλήρες γεύμα με καταπροτίμηση σύνθετους υδατάνθρακες , κρέας και λαχανικά για φυτικές ίνες με γάλα άμα σου αρέσει. Τώρα θα μου πούνε << μα ο Άρνολντ είχε
γράψει ότι μετά την προπόνηση πρέπει να τρώμε υδατάνθρακες >> και με το σώμα που είχε θα είχε δίκιο. Το να κάνεις αυτά που σου πρότεινα ( αυτά κάνουν οι IFBB τώρα πιά) θα σε ξεχωρίσουν από τον νικητή και από τον χαμένο. Οι απόψεις του Άρνολντ υπόθηκαν πρίν από πολλά χρόνια και πρέπει να κοιτάμε τις καινούργιες
απόψεις που έχουν επιστημονικά επιβεβαιωθεί!!!Πολλά έχουν αλλάξει από τότε!!Επίσης θέλω να τονίσω ότι ποτέ δεν τρώμε πρωτείνη και υδατάνθρακες χωρίς
λαχανικά γιατί υπάρχει κίνδυνος να εμφανιστεί καρκίνος στο έντερο επειδή η πρωτείνη <<κάθεται στο έντερο>> και χωρίς την βοήθεια φυτικών ινών τα κατακάθια
μένουν με αποτέλεσμα να αυξηθεί ο κίνδυνος αυτός ( ο γιατρός μου ,μου το έχει πεί). Χαίρομαι να βοηθάω !! καλή συνέχεια. :green:

kwstasEV
02-06-13, 20:57
Ευχαριστώ πολύ :) αρκετα ακριβης η απαντηση σου γιατι ομολογω πως ειχα περδευτει με ολα αυτα περι μεταπροπονητικου γευματος :clap:

jps13
03-06-13, 18:22
Καλησπερα παιδια,ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θελω να κανω μια ερωτηση.
Μπορει καποιος να δωσει μια σαφη απαντηση για το μιλκο ματα την προπονηση,εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν βρηκα κατι σαφες.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

ΠανοςΒ
03-06-13, 18:33
Το εχω ακούσει να παιζει για μεταπροπονητικό αλλα ειναι γάλα και δεν θεωρω οτι είναι οτι καλυτερο για μετά.
Βεβαια λογω ζαχαρης κανει τη μιση δουλεια (εκκριση ινσουλινης) αλλά ειναι δυσπεπτο. Αν δεν μπορεις να εχεις κατι αλλο μετά πιες το.

jps13
03-06-13, 18:43
Το εχω ακούσει να παιζει για μεταπροπονητικό αλλα ειναι γάλα και δεν θεωρω οτι είναι οτι καλυτερο για μετά.
Βεβαια λογω ζαχαρης κανει τη μιση δουλεια (εκκριση ινσουλινης) αλλά ειναι δυσπεπτο. Αν δεν μπορεις να εχεις κατι αλλο μετά πιες το.

Ευχαριστω φιλε.Συνηθως πινω ενα μιλκο και μετα απο κανα τεταρτο χτυπαω εξι ασπραδια.Δεν γνωριζω πολλα απο διατροφη.
Εχεις κατι αλλο να μου προτεινεις απο ροφηματα(πλην συμπληρωματων)για αντικατασταση του μιλκο?
Συγνωμη αν γινομαι ενοχλητικος.Ευχαριστω και παλι

Nikolas_mk2
03-06-13, 19:28
αφου εχεις 6 ασπραδια εισαι μια χαρα,δεν σου χρειαζεται το πόσιμο σκουπιδι. :thumbup:

ΠανοςΒ
03-06-13, 20:23
Ποσιμο δεν εχω κατι αλλο. Ισως κανα χυμο μηλου. Δεν εινσι οτι καλυτερο αλλα εχει καποια σακχαρα να σου κανουν τη δουλεια μεχρι να φας. Βαλε και λιγο υδατανθρακα με τα ασπραδια. Ασπρο ρυζι ή πατατα.

rapbullys
13-06-13, 13:02
εγώ αμέσως μετά τη προπόνηση πίνω ένα shaker με κρεατινη-δεξτρο-μαλτοδεξτρ. μετα απο 15 λεπτα ενα ροφημα πρωτεινης και μετα απο 1 ωρα ενα στερεο γευμα.
αμα βαλω την πρωτεινη στο πρωτο shaker και τη πινω και αυτη αμεσως μετα τη προπονηση μαζι με ολα τα υπολοιπα υπαρχει θεμα;

warrior s
13-06-13, 13:24
Όχι βεβαια. Ισα ισα που ειναι και το ιδανικο να την βαλεις μαζι με τα αλλα :)

rapbullys
13-06-13, 16:31
Όχι βεβαια. Ισα ισα που ειναι και το ιδανικο να την βαλεις μαζι με τα αλλα :)
κομπλε και το είχα έννοια :green::green:

jam
13-06-13, 19:08
παιδια κανα recovery για μετα την προπονηση που περιεχει γλουταμινη υπαρχει ? να περιεχει τα bcaa , πρωτεινη , υδατανθρακα , αναλογα αλλα και γλουταμινη υπαρχει κανα να προτεινει καποιος ? γυρευω κατι τετοιο χωρις να θελω να περιεχει κρεατινη :unsure:

Athlete
16-06-13, 12:41
Για μας που δε χρησιμοποιουμε συμπληρωματα στο μεταπρπονητικο το καλυτερο φανταζομαι ειναι να τρωμε ασπραδια και οχι κρεας ε? λογω γρηγορης απορροφησης?

Eddie
17-06-13, 00:01
Για μας που δε χρησιμοποιουμε συμπληρωματα στο μεταπρπονητικο το καλυτερο φανταζομαι ειναι να τρωμε ασπραδια και οχι κρεας ε? λογω γρηγορης απορροφησης?


Η διαφορα μεταξυ των 2 δε θα φανει πανω σου..ειτε με ασπραδια ειτε με κρεας..τουλαχιστον μεσοπροθεσμα,γι αυτο καλυτερα οτι σε βολευει.Για ενα μεγαλο διαστημα εκανα πιτακι βρωμης σε αντικολλητικο με ασπραδια βρωμη και μελι και αρκετες φορες εριχνα και 2 κροκους..Οτι πρεπει γι αυτους που αργουν να φανε στερεο απ το προπροπονητικο μεχρι το post,και οχι μονο..

Athlete
17-06-13, 00:55
Η διαφορα μεταξυ των 2 δε θα φανει πανω σου..ειτε με ασπραδια ειτε με κρεας..τουλαχιστον μεσοπροθεσμα,γι αυτο καλυτερα οτι σε βολευει.Για ενα μεγαλο διαστημα εκανα πιτακι βρωμης σε αντικολλητικο με ασπραδια βρωμη και μελι και αρκετες φορες εριχνα και 2 κροκους..Οτι πρεπει γι αυτους που αργουν να φανε στερεο απ το προπροπονητικο μεχρι το post,και οχι μονο..

Η βρωμη για μεταπροπονητικο ενδυκνειται?
δε θα ταν καλυτερο κανα ρυζακι η μακαρονι με καμμια δεκαρια ασπραδια?
Παντως απο οτι καταλαβαινω το καλυτερο ειναι τα ασπραδια, το μονο προβλημα ειναι το κοστος..

christakis
20-06-13, 08:48
παιδια βρισκομαι σε περιοδο γραμμωσης και εχω την εξης απορια.
το πρωι βαζω ξυπνητηρι στις 6 και βγαινω για τρεξιμο (νηστικος βεβαια γιατι μεγιστο αποτελεσμα σε καψιμο λιπους :weights: ) και τρεχω 8-9 χλμ σε 1ωρα. οταν γυριζω σπιτι μετα απο κανενα μισαωρο τρωω:
7ασπραδια αυγου+2 κροκους+100γρ κοτατζ (με 2,2% λιπαρα)+μια κουταλια του γλυκου λαδι και απο υδατανθρακα 200-300γρ βραστη πατατα. το θεμα μου ειναι οτι μετα απο το γευμα αυτο συνεχιζω τον υπνο μου και κοιμαμαι για ενα 3-4ωρο :green:
κανω καλα που τρωω υδατανθρακα? εχω ακουσει πολλες αποψεις καθως ναι μεν ειναι γευμα μετα απο προπονηση, ειναι ομως και πριν τον υπνο :unsure:
ποια ειναι η αποψη σας? να τρωω τον υδατανθρακα αυτη την ωρα ή μηπως μονο πρωτεινη+λιπαρα και υδατανθρακα αφου ξυπνισω μετα απο κανα 3-4ωρο δηλαδη??

ΠανοςΒ
20-06-13, 09:21
Καλυτερα να κανεις το δευτερο που λες. Σε γραμμωση εισαι. Ασε τον υδατανθρακα μετα που ξυπνας. Και γω θα σου ελεγα για μονο 3-4 ωρες υπνο, μη βαλεις ουτε λιπαρα. Φαε τα ασπραδια σου και πεσε την για υπνο και ασε για μετα πατατα και κροκους.

nikos1234
20-06-13, 16:37
Καλυτερα να κανεις το δευτερο που λες. Σε γραμμωση εισαι. Ασε τον υδατανθρακα μετα που ξυπνας. Και γω θα σου ελεγα για μονο 3-4 ωρες υπνο, μη βαλεις ουτε λιπαρα. Φαε τα ασπραδια σου και πεσε την για υπνο και ασε για μετα πατατα και κροκους.

μετα την προπο νομιζω κ σε γραμμωση πρεπει α φαει υδατανθρακα..το μετπροποητικο ειναι το πιο σημαντικοτερο γευμα της εμρας ανεξαρτητα περιοδου ογκου η γραμμωσης κ ωρας

ΠανοςΒ
20-06-13, 17:43
Οκ, αλλα δεν ειναι ακριβως μεταπροπονητικο. Κανει αεροβιο για καψιμο λιπους και μετα κοιμαται.

Αφηνοντας τον υδ απεξω συνεχιζει να καιει λιπος για ενεργεια ενω κοιμαται, προστατευοντας τη μυικη του μαζα με την πρωτεινη που εχει φαει.

Φυσικα ολα αυτα ειναι και θεμα οργανισμου.

COBRA_STYLE
20-06-13, 17:50
Aυτο που λεει ο Πανος,αλλα μαζι με τα καλα λιπαρα.:thumbup:Γιατι ενα γευμα πρωτεινης θα ανεβασει την ινσουλινη περισσοτερο απο το αν εβαζε και καποια λιπαρα,λογω πιο γρηγορης αφομιωσης της.

Θα εχει τα βελτιστα αποτελεσματα αν δε βαλει υ/α.

ΠανοςΒ
20-06-13, 17:53
Σωστο, οποτε ασπραδια και ολοκληρα αυγα και ειναι αρχηγος.

christakis
20-06-13, 20:39
πολυ ωραια, αρα αυριο το πρωι μονο ομελετα με ντρεσινγκ σος ........κοτατζ :P :P :P
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια, με καλυψατε απολυτα! δεχτη φυσικα οποιαδηποτε αλλη αποψη :thumbup:

Three
24-06-13, 16:41
Παιδια εχω την εξης απορια

Ξυπναω το πρωι στις 9(παρα) και 9,30 ειμαι γυμναστηριο
Τι προτεινετε να κανω πριν τη γυμναστικη , να τρωω κατι ή οχι , να πηγαινω νυστικος ή να εχω τσιμπησει κατι ?
Επισης αφου τελειωσω τη γυμναστικη ενα τοστ γαλοπουλας ή τονου ειναι καλη λυση ??

ΠανοςΒ
24-06-13, 19:39
Δεν μπορεις να πας λιγο αργοτερα η να ξυπνησεις πιο νωρις;

Γυμναστικη ουτε με αδειο στομαχι το πρωι παιζει ουτε με γεματο γενικα.

Three
25-06-13, 00:22
Δεν μπορεις να πας λιγο αργοτερα η να ξυπνησεις πιο νωρις;

Γυμναστικη ουτε με αδειο στομαχι το πρωι παιζει ουτε με γεματο γενικα.

Χμμμ, μαλιστα, μαλλον θα ξυπναω πιο νωρις καλυτερα.

TheWorst
25-06-13, 00:26
Παιδια εχω την εξης απορια

Ξυπναω το πρωι στις 9(παρα) και 9,30 ειμαι γυμναστηριο
Τι προτεινετε να κανω πριν τη γυμναστικη , να τρωω κατι ή οχι , να πηγαινω νυστικος ή να εχω τσιμπησει κατι ?
Επισης αφου τελειωσω τη γυμναστικη ενα τοστ γαλοπουλας ή τονου ειναι καλη λυση ??

Κανε προπονηση νηστικος.

Three
25-06-13, 00:36
Κανε προπονηση νηστικος.

Μηπως ομως ετσι διατρεχω τον κινδυνο να 'καψω' μυικη μαζα???
(απλως ρωταω, ειμαι τελειως ασχετος;P)

TheWorst
25-06-13, 00:40
Μπα , δυσκολα. Εκτος αν δεν εισαι σε ποσοστο λιπος που βλεπεις ινες στα ποδια..

sub
25-06-13, 01:07
O μόνος λόγος που ξέρω για να πάει κανένας νηστικός το πρωί στο γυμναστήριο είναι να θέλει να κάνει αερόβια και να εξαναγκάσει το σώμα του να κάψει λιπος.
Προπόνηση με βάρη δεν νομίζω να βγαίνει σωστή έτσι.

TheWorst
25-06-13, 08:14
Μια χαρα σωστη προπονηση βγαινει.Καλυτερη απο οτι αν εχεις φαει

Mikekan
25-06-13, 08:21
Συμφωνώ. Γιατί μπορεί να μην έχεις φάει είσαι όμως πολύ ξεκούραστος και ισορροπεί το πράγμα. Εντάξει δεν λέμε να πεινάς σαν λύκος και να σηκώνεις βάρη σκεπτόμενος τι θα φας μετά :green:, αλλά για νορμάλ καταστάσεις.

Three
25-06-13, 08:37
Ενα γιαουρτακι με μελι και κανα ξηρο καρπο ειναι καλη λυση ?

sub
25-06-13, 10:02
Μια χαρα σωστη προπονηση βγαινει.Καλυτερη απο οτι αν εχεις φαει

μπορείς να το εξηγησεις/τεκμηριώσεις αυτο;

TheWorst
25-06-13, 12:34
Γιατι δε το δοκιμαζεις καλυτερα αντι να ρωτας θεωριες ?

Χριστοφορος123
25-06-13, 12:39
:thumbup::thumbup:
Σορρυ για το σπαμ αλλα εχει δικιο ο Χειροτερος.πολλες ερωτησεις για το τιποτα.
Απλα δες τα στην πραξη

liveris
25-06-13, 13:16
Γιατι δε το δοκιμαζεις καλυτερα αντι να ρωτας θεωριες ?

η αρση βαρων το πρωι νυστικος δεν εξυπηρετει σε τπτ..

TheWorst
25-06-13, 13:28
Λες , ε ? Κανουμε χαζομαρες εδω περα ολο το χρονο και βαζουμε μυς με 100 γρ πρωτεϊνη επειδη δεν εξυπηρετει? Μαλιστα..

Α και οχι το πρωϊ αλλα το μεσημερακι στις 2-3 με 18-20 ωρες χωρις φαϊ μονο με νερο κανω προπονηση :))

sub
25-06-13, 14:48
Αν ηταν να έγραφε ο καθένας ο,τι ήθελε και να έπρεπε επίσης ο καθένας να δοκιμάζει πάνω του τα πάντα για να καταλήξει σε συμπερασματα που ήδη υπάρχουν, τότε γιατί δε δοκιμάζουμε να πηδήξουμε από το μπαλκόνι; Εγω μια φορά το έκανα και πέταξα. Αυτα τα περί βαρύτητας είναι θεωρίες, δοκιμάστε το στην πράξη.

liveris
25-06-13, 16:40
Λες , ε ? Κανουμε χαζομαρες εδω περα ολο το χρονο και βαζουμε μυς με 100 γρ πρωτεϊνη επειδη δεν εξυπηρετει? Μαλιστα..

Α και οχι το πρωϊ αλλα το μεσημερακι στις 2-3 με 18-20 ωρες χωρις φαϊ μονο με νερο κανω προπονηση :))

εσυ τι νομιζεις οτι πηγαινοντας προπονηση 20 ωρες νυστικος κανεις καμια εξυπναδα??


Αν ηταν να έγραφε ο καθένας ο,τι ήθελε και να έπρεπε επίσης ο καθένας να δοκιμάζει πάνω του τα πάντα για να καταλήξει σε συμπερασματα που ήδη υπάρχουν, τότε γιατί δε δοκιμάζουμε να πηδήξουμε από το μπαλκόνι; Εγω μια φορά το έκανα και πέταξα. Αυτα τα περί βαρύτητας είναι θεωρίες, δοκιμάστε το στην πράξη.

δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα φιλε..εδω καθε τρεις κ λιγο βγαινουν μελετες κ μελετες αν ακολουθουμε κατα γραμμα το τι λεει η καθε μελετη τοτε θα μπερδευομασταν περισσοτερο..υπαρχουν μελετες κ για το νυστικος προπονηση με βαρη αλλα τι να το κανω οταν πηγα μια φορα κ ενιωθα αδυναμος με επιασε δυσφορια κ τελικα ηταν μια για τον π..ο προπονηση!η εμπειρια που αποκτας με τα χρονια ειναι ο καλυτερος οδηγος σε συνδιασμο με ερευνες κτλ,η γνωμη μου..

Three
25-06-13, 18:03
Παιδια συγγνωμη εαν προκαλεσα καποια συγχυση εδω !!

nikos1234
25-06-13, 18:14
βαρη νηστικος σε καμια προπονση..για ποιον λογο?καταρχας θα κανεις τα μισα κιλα απο οτι εκανες..δεν γινεται μετα απο 9 ωρες χωρις φαι να κανεις προπο...αεροβια ναι και αυτη αφου εχεις φαει μια πηγη ρπωτεινης πριν πχ ασπραδια και δεν συνισταται σε αρχαριους...

average_joe
25-06-13, 20:15
παιδες το θεμα αφορα το μεταπροπονητικο, τα τελευταια μηνυματα δεν εχουν καμια σχεση με αυτο.


Προπόνηση με βάρη δεν νομίζω να βγαίνει σωστή έτσι.


μπορείς να το εξηγησεις/τεκμηριώσεις αυτο;

να τρολαρω και γω λιγο :green:
μπορεις να τεκμηριωσεις τη δικη σου αποψη?
πολλες φορες βλεπω κοσμο να ζηταει αποδειξεις για την αντιθετη γνωμη απο αυτο που υποστηριζουν, αλλα οι ιδιοι δεν παραθετουν καποια τεκμηριωση.
αν απαντησει κανενας ας κανει quote και να το μεταφερει στις γενικες ερωτησεις διατροφης για να μην χαλαμε το θεμα.:thumbup:

kostas_lar
25-06-13, 22:48
μετα απο οτι διαβασα στο συγκεκριμενο θεμα ειπα να αλλαξω τη μπανανα με γλυκοζη σε σκονη που πηρα απτο φαρμακειο.βαζω 40γρ μεσα στο σεικερ μαζι με τη whey που ειναι γυρω στα 36γρ πρωτεινης 1 μιση σκουπ και τελος. ελπιζω να ειναι οκ ετσι?το θεμα που εχω ειναι οτι επειδη αυτο γινεται αργα γυρω στις 10 που γυρναω στο γευμα που κανω μετα απο μια ωρα χρειαζεται παλι υδατανθρακαςε αν εχω φτασει ηδη τον αριθμο της ημερας?η επειδη ειναι μετα τη προπονηση χρειαζεται πως και να χει?υπενθυμιζω οτι ειμαι σε φαση για χασιμου καποιου λιπους

ΠανοςΒ
25-06-13, 23:04
Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις υδ, μετα την προπονηση, ειδικα τοσο αργα και εφοσον θες να χασεις.

TheWorst
25-06-13, 23:33
Ειμαι σιγουρος οτι κανενας απο σας που λετε τις λαλακιες εδω μεσα για 8-9 ωρες χωρις φαϊ δεν εχει δοκιμασει να κανει προπονηση νηστικος για μεγαλο χρονικο διαστημα.. Για αυτο λετε broscience οτι διαβαζετε στο μασαλμαγκ που'χει αρθρα σαν 4 εβδομαδες για τεραστια χερια κτλπ.
Α και επισης οταν δεν εχεις φαϊ που να θελει το σωμα ενεργεια για να το χωνεψει κανεις καλυτερη προπονηση γιατι δεν ξοδευει αλλου ενεργεια. Αυτο απο θεωρια , οσον αφορα απο πρακτικη , τα κιλα δε πεφτουν με τη καμια. Καμια σχεση δεν εχει , αν ηταν ετσι τωρα δε θα υπηρχαμε , θα εξαφανιζομασταν. Το σωμα παραγει αυξητικη ορμονη να προστατεψει τους μυς και καις μονο λιπος , ιδικα σε μεγαλυτερους περιοδους φαστινγκ 48-72 ωρες παραγεται πολυ αυξητικη.




μετα απο οτι διαβασα στο συγκεκριμενο θεμα ειπα να αλλαξω τη μπανανα με γλυκοζη σε σκονη που πηρα απτο φαρμακειο.βαζω 40γρ μεσα στο σεικερ μαζι με τη whey που ειναι γυρω στα 36γρ πρωτεινης 1 μιση σκουπ και τελος. ελπιζω να ειναι οκ ετσι?το θεμα που εχω ειναι οτι επειδη αυτο γινεται αργα γυρω στις 10 που γυρναω στο γευμα που κανω μετα απο μια ωρα χρειαζεται παλι υδατανθρακαςε αν εχω φτασει ηδη τον αριθμο της ημερας?η επειδη ειναι μετα τη προπονηση χρειαζεται πως και να χει?υπενθυμιζω οτι ειμαι σε φαση για χασιμου καποιου λιπους


Δεν εχει και πολυ σχεση τι ωρα ειναι , αλλα ο υ/ας μεταπροπονητικα δεν ειναι απαραιτητος οσον αφορα και βλεπουμε μελετες. Αλλα κοιτα να εχεις παρει τον ημερησιο υ/α πριν απο την προπονηση , πιστευω θα εισαι μια χαρα.

Mikekan
25-06-13, 23:37
Σιγά ρε αδερφέ, εσύ τσουβάλιασες όλο το Forum, συζήτηση κάνουμε. Και σου είπα, ότι έχω βγάλει τις καλύτερες προπονήσεις μου το πρωί νηστικός, τι άλλο να πω.

beefmeup
25-06-13, 23:48
ειναι λογικο με καποιες ωρες νηστειας να γινονται καλυτερες προπονησεις μιας κ οι κατεχολαμινες αυξανονται σε εκεινη την φαση..οπως επισης κ καλυτερη καυση λιπους,γιαυτο προτεινεται κ η πρωινη αεροβια με αδειο στομαχι.
τωρα για τα βαρη,εκει μαλλον ισχυουν αλλα δεδομενα μιας κ θες μια αναβολικη δραση στο ολο συστημα που μπορει να μην την εχεις με πολυωρη νηστεια..
μελετες εχουν δειξει οτι καλυτερη μυικη πρωτεινοσυνθεση εχουμε οταν υπαρχουν αμινοξεα στο αιμα γυρω απο τις ωρες προπονησης κυριως,αλλα κ σε καταστασεις ηρεμιας αμα γινει καποια κορυφωση τους.

αυτο δεν σημαινει οτι προπονηση με βαρη το πρωι δεν μπορει να γινει αμα δεν εχουμε φαει κατι,η ας πουμε μεσα στην μερα μετα απο ενα γευμα που θα ειναι πολυ πιο πισω..6-7 ωρες ας πουμε απο την προπονηση.
ο καθενας μπορει να το δοκιμασει για να δει πως θα ανταπεξελθει..

αλλα ακομα εσεις εδω,δεν εχω καταλαβει τι ακριβως συζητατε οσον αφορα το μετραποπονητικο?

kostas_lar
26-06-13, 00:19
ευχαριστω παιδια! οποτε θ ακοιταξω να συμπληρωνω τον ημερησιο υ/α περιπου στα 150 με 200 που κανω μεχρι τωρα και το βραδυ δεν θα εχω καθολου εκτος απο το μεταπροπονητικο

liveris
26-06-13, 07:56
Ειμαι σιγουρος οτι κανενας απο σας που λετε τις λαλακιες εδω μεσα για 8-9 ωρες χωρις φαϊ δεν εχει δοκιμασει να κανει προπονηση νηστικος για μεγαλο χρονικο διαστημα.. Για αυτο λετε broscience οτι διαβαζετε στο μασαλμαγκ που'χει αρθρα σαν 4 εβδομαδες για τεραστια χερια κτλπ.
Α και επισης οταν δεν εχεις φαϊ που να θελει το σωμα ενεργεια για να το χωνεψει κανεις καλυτερη προπονηση γιατι δεν ξοδευει αλλου ενεργεια. Αυτο απο θεωρια , οσον αφορα απο πρακτικη , τα κιλα δε πεφτουν με τη καμια. Καμια σχεση δεν εχει , αν ηταν ετσι τωρα δε θα υπηρχαμε , θα εξαφανιζομασταν. Το σωμα παραγει αυξητικη ορμονη να προστατεψει τους μυς και καις μονο λιπος , ιδικα σε μεγαλυτερους περιοδους φαστινγκ 48-72 ωρες παραγεται πολυ αυξητικη.





Δεν εχει και πολυ σχεση τι ωρα ειναι , αλλα ο υ/ας μεταπροπονητικα δεν ειναι απαραιτητος οσον αφορα και βλεπουμε μελετες. Αλλα κοιτα να εχεις παρει τον ημερησιο υ/α πριν απο την προπονηση , πιστευω θα εισαι μια χαρα.

πολυ μου αρεσουν κατι τετοια ποστ απο παιδακια..ακομα κ στεναχωρημενος να ειμαι με κανουν κ γελαω..

TheWorst
26-06-13, 11:22
Χαιρομαι που σε κανω να γελας κι εσυ πιτσιρικι εισαι ομως.. Αλλα δε μαθαινεις απτους αλλους που εχουν εμπειρια , εκει ειναι το προβλημα σου .
Αντε γεια.!

asimos
30-06-13, 03:49
καλησπερα,ενω ημουν σε περιοδο γραμμωσης εβαζα αμεσως μετα την προπονηση μονοδρευκη.μετα απο μιαμιση ωρα 1 ξυνομυλο και 30γρ πρωτεινης μετα απο 20 λεπτακια...επειτα συνεχιζα καναονικα με υδαταθρακα(ρυζι,κυριως πατατα και μακαρονια)εχασα ομως γυρω στα 7 κιλα και αποφασια να το αλλαξω...(μονοδρευκη τελος)...Μετα-προπ 1 μπανανα παω σπιτι 1 ξυνομιλο 30γρ whey μετα απο 20 λεπτα και μετα απο 40 λεπτακια υδαταθρακα(ρυζι πατατα μακαρονια)με ψαρι και σαλατα.καμια γνωμη?ΣΗΜΕΙΩΣΗ Aφηνα τοση ωρα χωρις φαγητο για την μεγιστη καυση λιπους αλλα πλεον θελω να το ισορροπησω.Να βαλω καλυτερα την whey μετα προπο με μπανανα κ μετα συνεχιζω με ξυνομιλω κλπ?

Grigoris Tsiaousis
23-07-13, 18:50
Γεια σας παιδια!! Πιστευετε οτι μια κουταλια μελι ή μια μπανανα ειναι καλυτερο απο την δεξτροζη και την μαλτοδεξτρινη;;;

Nikoskom
23-07-13, 19:14
Γεια σας παιδια!! Πιστευετε οτι μια κουταλια μελι ή μια μπανανα ειναι καλυτερο απο την δεξτροζη και την μαλτοδεξτρινη;;;

Απλα ρε συ απο το να δινεις λεφτα σε μαλτο,δεξτρο...φαε 1-2 μπανανες μετα την προπονηση και εισαι ενταξει..:thumbup:

aetosa
24-07-13, 16:22
Απλα ρε συ απο το να δινεις λεφτα σε μαλτο,δεξτρο...φαε 1-2 μπανανες μετα την προπονηση και εισαι ενταξει..:thumbup:
Δηλαδή μπανάνα + whey είναι το ίδιο με μαλτο-δεξτρο + whey;

Χριστοφορος123
24-07-13, 16:25
Εγω μετα την προπονηση τρωω 650μλ γαλα, 1κ μελι, 10κ βρωμη :green:
Εκτος κ αν εχει τπτ απο μεσημερι κανα κρεας το τρωω μετα την προπονηση

KES
02-08-13, 00:12
καλησπερα
μετα τν προπονηση πινω whey και 45' πανω κατω μετα τρωω πατατα/ρυζι με κοτοπουλο/ασπραδια...
θα ηταν καλυτερο μαζι με την whey να τρωω και μπανανα???
εχω μπερδευτει με ολα αυτα που διαβαζω και ακουω...
δεν κανω ουτε ογκο ουτε γραμμωση.. κανω βαρη!!! αργα και σταθερα γινομαστε καλυτεροι ;)
ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας!

liveris
02-08-13, 00:16
αστο ετσι οπως το κανεις μια χαρα ειναι..

psonara
24-08-13, 17:37
να ρωτησω κατι?
μετα την προπονηση πρεπει να τρωω κατευθειαν?αν φαω μια ωρα μετα την προπο κανονικα φαγητο πειραζει?ποση ωρα μετα μπορω να φαω?σορυ αλλα εχω μπερδευτει
να σημειωσω οτι δεν παιρνω καποιο συμπληρωμα

Mpozos
24-08-13, 18:38
Οι περισσότεροι "σοβαρή" αθλητές τρων εντός 30 λεπτών (πρωτεινη whey, η ασπράδια μαζι με κάποιο είδους υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη ) εφόσον έχουν τελειώσει την προπόνηση και απο την στιγμή που πάρουν το μεταπροπονητικό τους γεύμα τρων μετά απο 45 λεπτά πάλι ( πρωτείνη, υδατάνθρακας, λιπαρά ) διότι ο οργανισμός το μεταπροπονητικό γεύμα το απορροφάει πολύ γρήγορα. να σημειώσω ότι το μεταπροπονητικό γεύμα γίνετε όταν κάνουμε προπόνηση με βάρη, όχι όταν κάνουμε αερόβιο.

τώρα στην ερώτηση σου... αν ακολουθήσεις αυτό που είπα ποιο πάνω θα έχεις σαφώς ποιο καλά αποτελέσματα αλλά δεν είναι και απαραίτητο να το κάνεις. Καλό θα ήταν να το ακολουθείς για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα στην "γρήγορη" ανάρρωση και στην μυική ανάπτυξη.

Mpozos
24-08-13, 18:42
Δηλαδή μπανάνα + whey είναι το ίδιο με μαλτο-δεξτρο + whey;

Όχι δεν είναι το ίδιο , σαφώς η μαλτροδεξτρίνη και η μαλτόζη + whey είναι καλύτερη επιλογή μετά την προπόνηση με βάρη.

ΠανοςΒ
24-08-13, 18:50
να ρωτησω κατι?
μετα την προπονηση πρεπει να τρωω κατευθειαν?αν φαω μια ωρα μετα την προπο κανονικα φαγητο πειραζει?ποση ωρα μετα μπορω να φαω?σορυ αλλα εχω μπερδευτει
να σημειωσω οτι δεν παιρνω καποιο συμπληρωμα

Εσυ ειδικα με το στοχο σου πρεπει να τρως εστω λιγο υδατανθρακα. Τελεια θα ηταν μια μπανανα. Καλο ειναι να μην αφηνεις πολυ ωρα μετα την προπονησηχωρις να φας κατι πρωτεινουχο. Ιδανικα μιση ωρα μετα θα πρεπει να τρως κατι με πρωτεινη.

psonara
24-08-13, 20:05
Εσυ ειδικα με το στοχο σου πρεπει να τρως εστω λιγο υδατανθρακα. Τελεια θα ηταν μια μπανανα. Καλο ειναι να μην αφηνεις πολυ ωρα μετα την προπονησηχωρις να φας κατι πρωτεινουχο. Ιδανικα μιση ωρα μετα θα πρεπει να τρως κατι με πρωτεινη.

σ'ευχαριστω πανουλη.δηλαδη αμεσως μετα την προπονηση δεν πρεπει να τρωω πρωτεινη?η μπανανα ειναι υδατανθρακας!
βασικα ρωταω γιατι 12 που τελειωνω απο το γυμναστηριο δεν ειναι παντα ετοιμο το μεσημεριανο!ελεγα να τρωω κατα τη 13.00 κανονικο φαγητο αλλα αν δεν γινεται μια ωρα μετα πρεπει να βρω κατι αλλο και εχω πελαγωσει!:P

Nikolas_mk2
24-08-13, 20:16
Καλα,για 10-15 λεπτα παραπανω δεν χαλασε ο κοσμος,στερεο γευμα πρωτείνης + υδατανθρακας και εισαι κομπλέ.Την μπανανα αμεσως μετα την προπόνηση ;)

ΠανοςΒ
24-08-13, 20:35
Το πιο σημαντικο μετα την προπονηση, ειναι να ανεβασεις την ινσουλινη σου διωχνοντας την κορτιζολη και να δημιουργησεις τις προυποθεσεις να μπουν τα θρεπτικα συστατικα στους μυες σου. Αυτο το κανουν οι υδατανθρακες. Μετα θες πρωτεινη.

psonara
24-08-13, 21:32
Το πιο σημαντικο μετα την προπονηση, ειναι να ανεβασεις την ινσουλινη σου διωχνοντας την κορτιζολη και να δημιουργησεις τις προυποθεσεις να μπουν τα θρεπτικα συστατικα στους μυες σου. Αυτο το κανουν οι υδατανθρακες. Μετα θες πρωτεινη.

οποτε ισως βαλω κανενα φυσικο χυμο πορτοκαλι με αυγα και ψωμι και μετα απο 1 ωρα κανονικο γευμα;)
ελπιζω να μν μου κοψει την ορεξη:P