PDA

Επιστροφή στο Forum : CoQ10 Gels ( Kaneka Q10 ), 100 mg (Healthy Origins)



average_joe
03-01-12, 00:42
37469


Description

100% Natural (trans-isomer)
Kaneka Q10
Dietary Supplement
Non-GMO

Healthy Origins Co-Q-10 Gels (Ubiquinone) is a naturally occurring substance that facilitates the production of cellular energy. In every cell in your body, there are small "engines" called mitochondria. Ninety-five percent of the total energy created within the body comes from these mitochondria and none of it can take place without CoQ10. Our 100% natural (trans-isomer) CoEnzyme Q10 is produced exclusively through a yeast fermentation process and is pharmaceutical grade, the highest quality available. All Healthy Origins CoQ10 Gels are encapsulated in the USA using only Kaneka Q10 produced exclusively in Pasadena, TX, USA.



Suggested Use

Take one (1) capsule once or twice daily with meals.



Supplement Facts
Supplement Facts
Serving Size: 1 Softgel Capsule
Amount Per Serving % DV
Calories 5 -
Calories from Fat 5 -
Total Fat 0.5 g †
CoEnzyme Q10 (Ubiquinone) 100 mg †
†Daily Value not established.


Other Ingredients

Pure olive oil (fruit), gelatin, glycerin, natural bees wax, purified water.

Scientifically formulated with all natural ingredients that do not contain any genetically modified organisms.

Free of sugar, salt, starch, yeast, wheat, gluten, corn, soy, barley, fish, shellfish, nuts, tree nuts, egg and dairy products. No preservatives, artificial colors, or artificial flavors.

average_joe
03-01-12, 00:43
ενα απο τα προιοντα q10 που βρισκω συμπαθητικο οσον αφορα την τιμη.
η δοσολογια ειναι στα 100mg (αν εχω καταλαβει καλα -αν και κυκλοφορουν και σε μεγαλυτερη ποσοτητα- αυτη ειναι μια "καλη συνιστωμενη δοση") οποτε δεν απαιτειται διπλη δοση στα πλαισια ενος multi/ pak (οποιαδηποτε παρατηρηση σε αυτο ευπροσδεκτη)
καλη τιμη/ δοση αν και δεν συμφερουν οι μεγαλυτερες συσκευασιες καθως εχουν λιιιγο μικροτερη τιμη.
στα (+) του προιοντος η απουσια βιοπερινης (αλλες εταιριες το χρησιμοποιουν, εικαζω πως αυτο γινεται για αυξηση βιοδιαθεσιμοτητας αλλα μπορει να κανω και λαθος) και γενικα ενα επεξηγηματικο free of.
παρολα αυτα αν εχετε τσεκαρει καποιο προιον (με τα παραπανω standards που θα ηθελα) γραψτε δυο λογια. :toast:
λαμβανεται σε γευματα που περιεχουν λιπαρα απο οτι εχω δει να γραφουν αλλα παιδια εδω μεσα και απο αλλες εταιριες που το αναγραφουν στο suggested use.

beefmeup
03-01-12, 00:49
ναι θελει λιπαρα για καλυτερη αποροφηση.
εγω περνω της doctors best,παλι στα 100mg,αλλα με πιπερι μεσα..
οι 120 καπς ειναι σε μιση τιμη σε σχεση με αυτο(150καπς),κ η εταιρια καλη..:)

δλδ η τιμη για 120 καπς απο αυτο που περνω ειναι σχεδον ιδια με αυτης των 60 καπς αυτης της εταιριας..

average_joe
03-01-12, 00:56
ναι το χω δει ειναι πολυ φθηνο το ρημαδι αλλα εψαχνα κατι bioperine- free και ετσι εχω καταληξει σε αυτο.
δοσολογια στα 100 μιλι παιζεις?

sTeLaKoS
19-03-12, 10:53
Κάποια ποστ μεταφέρθηκαν, για να μη χαθούν μέσα στην αξιολόγηση συγκεκριμένου προϊόντος. :thumbup:

Συνένζυμο CoQ10 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3215-Συνένζυμο-CoQ10)