PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι κάνουν οι φυτικές ίνες



RUHL
16-04-08, 15:23
κατατυχη κοιτουσα και βρηκα αυτο το λινκ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΙΝΕΣ

http://www.flexonline.com/nutrition/79?page=1

Gasturb
16-04-08, 15:31
welldone Alex and Chris :awesome:

RUHL
16-04-08, 21:24
Δεν ξερω αμα τα αναλυει μεσα στο λινκ ετσι παραθετω και αυτο απο ενα βιβλιο μου mmm2


Dietary Fiber

• A type of carbohydrate but cannot be digested by the human gut nor does
it provide any energy of which to speak.
• Among its protective qualities, it helps soften stool and encourages normal
eliminations (healthy bowel movements).
• Fiber rich diets also promote a feeling of fullness, which is very beneficial
for those looking to drop a few excess pounds.

2 Types of Dietary Fiber:

• Soluble

o Dissolves in water & can be broken down by bacteria in the large
intestine.
o Slows down glucose absorption and binds up cholesterol
molecules.
o Sources of soluble fiber are: Fruits, Vegetables, Oats, Barley,
Legumes
o Benefits:
􀂃 Slower release of glucose into bloodstream.
􀂃 Slower stomach emptying (increased feeling of fullness).
􀂃 Reduces absorption of dietary cholesterol.

• Insoluble

o Does not dissolve in water and can not be broken down by bacteria
in the large intestine.
o Binds water into the feces, making it softer & bulkier so that it
passes quickly & easily through the digestion system.
o Sources of insoluble fiber are: wheat bran, whole grain breads,
whole grain cereals, cabbage, carrots, brussel sprouts.
o Benefits:
􀂃 Prevents constipation, hemorrhoids & diverticulitis.
􀂃 Binds up carcinogens, reducing exposure to them.
BOTH forms of fiber reduce fatty acid absorption (decreasing risk of CVD)
and reduce the risk of Colon/Rectal cancer. However, extremely high dietary fiber
intake (more than 40 grams per day) can also lead to health problems including
chronic diarrhea & difficulties in dietary nutrient absorption.

RUHL
06-09-08, 03:01
http://i277.photobucket.com/albums/kk50/RUHL_2008/3333333.jpg

dReik0
07-09-08, 19:30
με λιγα λογια pls 8)

RUHL
07-09-08, 19:39
ΟΙ ινες κανουν καλο με λιγα λογια αλλα γιατι και πως τα εβαλα επανω
Το μονο που πρεπει να ξερετε ειναι οτι πρεπει να τρωτε ινες σε ολα τα γευματα εκτος απο το πρωινο και μετα την προπονηση αν δεν θελετε να μαζευετε λιπος(πολλα ειπα τα υπολοιπα read your self)


Αν και τα βαζω για να τα εχω μαζεμενα και για μενα αν τα αναζητησω στο μελον :joker: οχι για το κοινο του φορουμ(αμεσα) οποιος θελει διαβαζει :wave:

TRIANTAFYLLOU
08-09-08, 01:10
συμφωνώ οι ίνες είναι οι σκούπες του οργανισμού με ότι συνεπάγετε. :thumbup:

dReik0
08-09-08, 02:45
ΟΙ ινες κανουν καλο με λιγα λογια αλλα γιατι και πως τα εβαλα επανω
Το μονο που πρεπει να ξερετε ειναι οτι πρεπει να τρωτε ινες σε ολα τα γευματα εκτος απο το πρωινο και μετα την προπονηση αν δεν θελετε να μαζευετε λιπος(πολλα ειπα τα υπολοιπα read your self)


Αν και τα βαζω για να τα εχω μαζεμενα και για μενα αν τα αναζητησω στο μελον :joker: οχι για το κοινο του φορουμ(αμεσα) οποιος θελει διαβαζει :wave:

δηλαδη απο αυριο σταματω τα all bran μου απο το πρωινο :cry:

KATERINI 144
08-09-08, 16:00
και τα all bran έχουν ινες αν είναι ολικής άλεσης (αλλά δυστυχώς πολύ λιγότερες απο τη βρόμη, γιαυτό κανε την καρδιά σου πέτρα :green: )

slaine
11-12-08, 17:58
Τέσσερα οφέλη των φυτικών ινών

Τα οφέλη της προσθήκης ενός καλού ποσοστού ινών στη διατροφή μας.
Εδώ είναι τέσσερις θαυμάσιοι λόγοι για τους οποίους πρέπει να αγοράσετε ψωμί ολικής άλεσης παρά ένα ντόνατ:


1)Οι φυτικές ίνες απομακρύνουν τον καρκίνο στο έντερο. Οι μελέτες έχουν δείξει ότι άνθρωποι που έχουν μια διατροφή πλούσια σε ίνες έχουν λιγότερες πιθανότητες για καρκίνο εντέρου. Οι ίνες βοηθούν στην κατάλληλη λειτουργία των εντέρων, καθαρίζοντάς έτσι από καρκινογόνες ουσίες και τοξίνες.

2)Όπως αναφέρθηκε προηγουμένως, οι ίνες βοηθούν στην σωστή λειτουργία των εντέρων, που καθιστά την εξάλειψη των αποβλήτων αβίαστη. Η δυσκοιλιότητα είναι επομένως λιγότερο πιθανό να συμβεί.

3)Μελέτες έδειξαν ότι οι ίνες έχουν σημαντική επιρροή στα επίπεδα γλυκόζης του αίματος. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τους ανθρώπους με διαβήτη.

4)Μια διατροφή με υψηλή λήψη ινών, οδηγεί συχνά σε χαμηλά επίπεδα χοληστερόλης. Το πιο σημαντικό είναι ότι, οι φυτικές ίνες φαίνεται να στοχεύουν μόνο στη «κακή χοληστερόλη», διατηρώντας τη «καλή χοληστερόλη».

RUHL
11-12-08, 18:11
για το λιπος δεν ειπες το ποιο σημαντικο απο αυτα που ποσταρες μονο το 3ο λεει :thumbup:

yannis88
11-12-08, 18:22
ΟΙ ινες κανουν καλο με λιγα λογια αλλα γιατι και πως τα εβαλα επανω
Το μονο που πρεπει να ξερετε ειναι οτι πρεπει να τρωτε ινες σε ολα τα γευματα εκτος απο το πρωινο και μετα την προπονηση αν δεν θελετε να μαζευετε λιπος(πολλα ειπα τα υπολοιπα read your self)


Αν και τα βαζω για να τα εχω μαζεμενα και για μενα αν τα αναζητησω στο μελον :joker: οχι για το κοινο του φορουμ(αμεσα) οποιος θελει διαβαζει :wave:

δηλαδη απο αυριο σταματω τα all bran μου απο το πρωινο :cry:

από τη διατύπωση για να πω την αλήθεια κατάλαβα αρχικά και εγώ ότι αν φας ίνες στο πρωινό θα λιπώσεις.αυτο δε συμβαίνει απλά ο Ruhl λέει,απο ότι καταλαβαίνω, ότι αν φας ίνες στα υπόλοιπα γεύματα βοηθάει να μη λιπώσεις.

Steve KinG STyLe
11-12-08, 18:30
ΟΙ ινες κανουν καλο με λιγα λογια αλλα γιατι και πως τα εβαλα επανω
Το μονο που πρεπει να ξερετε ειναι οτι πρεπει να τρωτε ινες σε ολα τα γευματα εκτος απο το πρωινο και μετα την προπονηση αν δεν θελετε να μαζευετε λιπος(πολλα ειπα τα υπολοιπα read your self)


Αν και τα βαζω για να τα εχω μαζεμενα και για μενα αν τα αναζητησω στο μελον :joker: οχι για το κοινο του φορουμ(αμεσα) οποιος θελει διαβαζει :wave:

δηλαδη απο αυριο σταματω τα all bran μου απο το πρωινο :cry:

από τη διατύπωση για να πω την αλήθεια κατάλαβα αρχικά και εγώ ότι αν φας ίνες στο πρωινό θα λιπώσεις.αυτο δε συμβαίνει απλά ο Ruhl λέει,απο ότι καταλαβαίνω, ότι αν φας ίνες στα υπόλοιπα γεύματα βοηθάει να μη λιπώσεις.

ο Ρουλ εννοει οτι οι φυτικες ινες στο πρωινο μπορουν να σε λιπωσουν :P :idea: :bbbiceps:

tezaman
11-12-08, 20:04
και ο σουγλάκος έτσι την έπαθε :chinese:

slaine
11-12-08, 20:05
και ο σουγλάκος έτσι την έπαθε :chinese:
σουγλάκος ρεσπέκτ! 8)

tezaman
11-12-08, 20:06
αν και είχε ξεχάσει κάποια φάση να βγει από τον όγκο 8)