PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι βιταμίνες μπορεί να οδηγήσουν σε πρόωρο θάνατο;



Gasturb
17-04-08, 04:38
Τα συμπληρώματα διατροφής όχι μόνο δεν παρατείνουν τη ζωή αλλά αντίθετα ενδέχεται να αυξάνουν την πιθανότητα πρόωρου θανάτου: σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξαν οι επιστήμονες, μετά από επανεξέταση 67 ερευνών, που έχουν γίνει σε 230.000 ανθρώπους.

Τα συμπληρώματα διατροφής όχι μόνο δεν παρατείνουν τη ζωή αλλά αντίθετα ενδέχεται να αυξάνουν την πιθανότητα πρόωρου θανάτου: Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξαν οι επιστήμονες, μετά από επανεξέταση 67 ερευνών, που έχουν γίνει σε 230.000 ανθρώπους.
Όπως κατέδειξε η έρευνα, η βιταμίνη C, η οποία λαμβάνεται συχνά σε μια προσπάθεια πρόληψης των κρυωμάτων, δείχνει να μην έχει ούτε θετικά ούτε αρνητικά αποτελέσματα. Ωστόσο οι βιταμίνες Α και Ε, που χρησιμοποιούνται παραδοσιακά για να δυναμώνουν τα οστά και να βελτιώνουν την κυκλοφορία του αίματος, έδειξαν αυξημένα ποσοστά θνησιμότητας, όπως και οι Καροτίνες-Β, οι οποίες λαμβάνονται για υγιή όραση.
Με λίγα λόγια, οι βιταμίνες αντί να αυξάνουν το προσδόκιμο ζωής του, μπορεί αντιθέτως να αυξάνουν το ποσοστό θνησιμότητας.
«Το συμπέρασμα είναι ότι τα τρέχοντα στοιχεία δεν υποστηρίζουν τη χρήση αντιοξειδωτικών συμπληρωμάτων στον εν γένει υγιή πληθυσμό ούτε στους ασθενείς με συγκεκριμένες παθήσεις» δήλωσε ο Γκόραν Μπιελάκοβιτς, ο οποίος πραγματοποίησε την έρευνα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Κοπεγχάγης στη Δανία.
Και πρόσθεσε: «Δεν μπορέσαμε να βρούμε στοιχεία που να υποστηρίζουν ότι η λήψη αντιοξειδωτικών συμπληρωμάτων μειώνει τον κίνδυνο πρόωρης θνησιμότητας σε υγιείς ανθρώπους ή ανθρώπους που νοσούν από διάφορες ασθένειες. Τα πορίσματα της έρευνάς μας έδειξαν ωστόσο ότι οι άνθρωποι στις ομάδες δοκιμής που λάμβαναν τις αντιοξειδωτικές Καροτίνη-Β, βιταμίνη Α και βιταμίνη Ε παρουσίαζαν αυξημένα ποσοστά θνησιμότητας».
Λαμβάνοντας υπόψη την παραπάνω μελέτη, μοιάζει λοιπόν πιο ασφαλές εάν υιοθετούσαμε μια ισορροπημένη και ποικίλη διατροφή, πλούσια σε φρούτα και λαχανικά.

Πηγή: http://www.cosmo.gr/SciTech/Denmark/195572.html

billys15
17-04-08, 07:51
Πολυ ενδιαφερον αρθρο,αλλα εγω δεν καταλαβαινω κατι.Πως γινεται να ειναι επικυνδινα μονο τα συμπληρωματα που εχουν βιταμινες και τα φαγητα να ειναι ΟΚ? :?

Spyro D
17-04-08, 10:49
Μου φεναιτε λιγο τρελο....δεν ξερω!!Αυτη την εποχη που ζουμε παιδια...ειναι τοσα γυρω μας που τρωμαι,περνουμε,αναπνεουμε....κτλ που κανονικα επρεπε ολοι να εχουμε πεθανει.......αρα το μελλον θα δειξει!! :clown2: :clown2:

KATERINI 144
17-04-08, 12:35
άλλο πάλι αυτό.......... :clown2:

Muscleboss
17-04-08, 12:52
Το αλκοόλ μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...

Η χρήση κινητού μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...

Ο υπολογιστής μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...

Ο έρωτας μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...

Το πολύ φαγητό μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...

Η έκθεση στον ήλιο μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...

Οι βιταμίνες μπορεί να οδηγήσουν σε πρόωρο θάνατο...!!!


Δε γ***** λέω γω.... ας πεθάνω πρόωρα... :evil:


(συγγνώμη από όλα τα μέλη του φόρουμ αλλά δε μπορούσα να μη το πώ με όλα αυτά που ακούω!)


ΜΒ

Spyro D
17-04-08, 13:00
:rocking: :rocking: +1

RUHL
17-04-08, 13:01
Ο υπολογιστής μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...




ΜΒ

Οκ :lol: :lol: βγαινω απο το φορουμ :dooreek: :dooreek: γκας να μου γραφεις :wave: :wave: :wave:

Gasturb
17-04-08, 13:28
Kάτσε κάτω εσύ! To oτι πίνεις 1000 ευρώ κάθε μήνα σε συμπληρώματα δεν το βλεπεις το pc σου έφταιξε :rabbit:



Ο έρωτας μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...
Απο πότε??? :cyclops: :banghead: Τέλος το sex με την γυναίκα από εδώ κ πέρα μόνο φίλοι :clown:

RUHL
17-04-08, 13:31
εχουν πεθανει μερικοι με καρδιακη προσβολη πανω στην πραξη(δεν αντεξαν τοση χαρα) οποτε θεωρητε επικυνδινο στατο προσεχε :lol: κανε εξετασεις πρωτα να δουν αμα εισαι υγειης και μετα περνεις την ζωη στα χερια σου :lol: :lol:



Α οσα μελη(ανδρες) εχετε laptop και κινητα μην τα βαζετε στα ποδια :chinese: και τα κινητα στις μπροστα τζεπες γιατι υπαρχει κυνδινος :chinese: :chinese: :bounce: :drunken:

Spyro D
17-04-08, 13:36
Εμενα με εχουν φαει τοσο πολυ οι γυναικες που σιγουρα θα παω απο αυτο καποια στιγμη!!Ε....αν εχεις παει με 2,123 γυναικες......καταλαβενεται!!Εγω κ ο εθνικος σεξολογος μπαμπης!!
:bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce:

Niiick
17-04-08, 16:59
σημερα το διαβασα στην εφημεριδα του μετρο και εβρισα :cursing: :cursing: δν εχει να πει ΤΙΠΟΤΑ :angry:

RUHL
17-04-08, 17:23
ενω τα φαγητα με τις ορμονες και γενετικα που βαζουν ω-3 στα σιταρι κτλ τα μεταλαγμενα ειναι ολα καλα η κατι φρουτα ΝΑ που τρομε απο τα φυτοφαρμακα ειναι οκ εχετε δει ποτε τι μεγεθος φτανουν τα λαχανικα και φρουτα χωρις φυτοφαρμακα εγω εχω σπιτι μου μερικα δεντρα και λαχανικα καμια σχεση :thumbdown:

KATERINI 144
17-04-08, 21:00
^^^^+1 :awesome:

billys15
17-04-08, 21:04
Το αλκοόλ μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...

Η χρήση κινητού μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...

Ο υπολογιστής μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...

Ο έρωτας μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...

Το πολύ φαγητό μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...

Η έκθεση στον ήλιο μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο...

Οι βιταμίνες μπορεί να οδηγήσουν σε πρόωρο θάνατο...!!!


Δε γ***** λέω γω.... ας πεθάνω πρόωρα... :evil:


(συγγνώμη από όλα τα μέλη του φόρουμ αλλά δε μπορούσα να μη το πώ με όλα αυτά που ακούω!)


ΜΒ

Πες τα ρε συ Πανο,μην ζητας συγγνωμη.Μας εχουν ζαλισει με ολες αυτες τις ***** τους!!!!!!!

jiujitSu
17-04-08, 21:10
xaxaxa ΜΒ

Ξεχασες αναφερεις το εργο FAST AND FURIOUS !
Αυτο και αν εχει στειλει πολυ κοσμο στον ταφο. Εγω μετραω 2 απωλειες μεχρι τωρα.

Lago
31-07-08, 13:53
ωχ τι είναι αυτό με τις βιταμίνες???
μου μπαίνουν ψιλοί στα αυτιά μιας και μετά από 2 ώρες περίπου αφού φάω βιταμίνη παρατηρώ μια κιτρινίλα στα ούρα... να ανησυχώ ή είναι οκ?

RUHL
31-07-08, 15:10
οκ ειναι


Μερικες φορες και απο το κοκινο κρεας η ψαρι παθαινο το ιδιο καλη ιδεα ειναι να μοιρασεις σε ολη την ημερα την πολυβιταμινη ειδικα αν περνεις κατι οπτι μεν και αλλες που θελουν 2-10(ανιμαλ πακ) χαπια

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-04-16, 12:57
Προσοχή στην υπερκατανάλωση λιποδιαλυτών βιταμινών (Α,D,E,K) που ως λιποδιαλυτές αθροίζονται και αποβαίνουν τοξικές