PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτεΐνη και υψηλό ζάχαρο



Dimitrios
11-01-12, 12:17
Καλησπέρα σε όλους. Τη Δευτέρα έκανα εξετάσεις αίματος και σήμερα που βγήκαν τα αποτελέσματα η γιατρός που είναι και οικογενειακή μας φίλη μου είπε ότι έχω θέμα με το ζάχαρο - μου είπε έχω 117 με όριο από ότι είδα 110 και είναι αρκετά υψηλό για την ηλικία μου - και μου είπε πως αυτό μου το προκάλεσαν τα συμπληρώματα. Η πρωτεΐνη δηλαδή και τα αμινοξέα, γιατί εδώ και 2-3 μήνες μόνο αυτά παίρνω.
Αύριο θα πάω για επαναληπτικές εξετάσεις όπου θα με ξεψαχνίσει όπως είπε...
Υπάρχει περίπτωση να ισχύουν αυτά που λέει ή όλα έχουν δημιουργηθεί από τη γνωστή φοβία-επίκριση για τα συμπληρώματα; :unsure:
Όλες οι άλλες εξετάσεις ήταν αρκετά καλές.

Andrikos
11-01-12, 12:26
Πες της ότι δεν ξέρει τι λέει.

Πόσα κιλά είσαι και τι ύψος έχεις;

Dimitrios
11-01-12, 12:28
Πες της ότι δεν ξέρει τι λέει.

Πόσα κιλά είσαι και τι ύψος έχεις;

1,77 92 κιλά

Andrikos
11-01-12, 12:33
1,77 92 κιλά

Πρέπει να χάσεις λίπος. Αυτό σου προκαλεί το υψηλό σάκχαρο, όχι η πρωτείνη. Αφήνω ένα παραθυράκι ανοιχτό για την ένδειξη να είναι ιατρογενές σφάλμα, δηλαδή να αγχώθηκες και να σου ανέβηκε η γλυκόζη αλλά πάλι πρέπει να χάσεις 10 κιλά κατά την γνώμη μου.

Dimitrios
11-01-12, 12:38
Πρέπει να χάσεις λίπος. Αυτό σου προκαλεί το υψηλό σάκχαρο, όχι η πρωτείνη. Αφήνω ένα παραθυράκι ανοιχτό για την ένδειξη να είναι ιατρογενές σφάλμα, δηλαδή να αγχώθηκες και να σου ανέβηκε η γλυκόζη αλλά πάλι πρέπει να χάσεις 10 κιλά κατά την γνώμη μου.

Κοίτα έχω αρκετό όγκο ( στο λέω επειδή μπορεί να υπέθεσες ότι είμαι κανένας υπέρβαρος:green:) αλλά σίγουρα όχι γραμμωμένος και θέλω να χάσω λίπος. Δεν έχω κάνει βέβαια λιπομέτρηση για να σου πω ακριβώς ποσοστό αλλά ξέρω σίγουρα ότι είμαι πάνω από το κανονικό και από αυτό που επιθυμώ.
Αύριο θα πάω να μου κάνει κάνει καμπύλη ζαχάρου και εξετάσεις ούρων. Μου είπε να φάω μακαρόνια, ρύζι αλλά το πρωί πριν πάω τίποτα(που ούτως ή άλλως δεν θα έτρωγα..). Σήμερα δεν έχω και γυμναστήριο. Σε περίπτωση που τα αποτελέσματα είναι ίδια τι κάνω;

Andrikos
11-01-12, 12:42
Κοίτα έχω αρκετό όγκο ( στο λέω επειδή μπορεί να υπέθεσες ότι είμαι κανένας υπέρβαρος:green:) αλλά σίγουρα όχι γραμμωμένος και θέλω να χάσω λίπος. Δεν έχω κάνει βέβαια λιπομέτρηση για να σου πω ακριβώς ποσοστό αλλά ξέρω σίγουρα ότι είμαι πάνω από το κανονικό και από αυτό που επιθυμώ.
Αύριο θα πάω να μου κάνει κάνει καμπύλη ζαχάρου και εξετάσεις ούρων. Μου είπε να φάω μακαρόνια, ρύζι αλλά το πρωί πριν πάω τίποτα(που ούτως ή άλλως δεν θα έτρωγα..). Σήμερα δεν έχω και γυμναστήριο. Σε περίπτωση που τα αποτελέσματα είναι ίδια τι κάνω;

Αν η μέση σου είναι κοντά στα 100 εκατοστά - που είμαι σίγουρος ότι είναι, πρέπει να χάσεις λίπος. Δεν χρειάζεται να κάνεις λιπομέτρηση, απλά πάρε μία μεζούρα και μέτρα την μέση σου.

Dimitrios
11-01-12, 12:54
Αν η μέση σου είναι κοντά στα 100 εκατοστά - που είμαι σίγουρος ότι είναι, πρέπει να χάσεις λίπος. Δεν χρειάζεται να κάνεις λιπομέτρηση, απλά πάρε μία μεζούρα και μέτρα την μέση σου.

Μόλις μέτρησα και είναι ακριβώς 100...:unsure:

primordial
11-01-12, 13:16
Αν η μέση σου είναι κοντά στα 100 εκατοστά - που είμαι σίγουρος ότι είναι, πρέπει να χάσεις λίπος. Δεν χρειάζεται να κάνεις λιπομέτρηση, απλά πάρε μία μεζούρα και μέτρα την μέση σου.


Μόλις μέτρησα και είναι ακριβώς 100...:unsure:

My respects Andrikos....:bowdown:
ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν... όχι βέβαια για το νούμερο αλλά για το ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα προέρχεται από τα συμπληρώματα.
Ακόμα κ η διατροφή όγκου μπορεί να στο προκαλέσει αυτό...
Ξεκίνα να ψάχνεις λίγο τα αίτια στην διατροφή σου...

Dimitrios
11-01-12, 13:20
My respects Andrikos....:bowdown:
ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν... όχι βέβαια για το νούμερο αλλά για το ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα προέρχεται από τα συμπληρώματα.
Ακόμα κ η διατροφή όγκου μπορεί να στο προκαλέσει αυτό...
Ξεκίνα να ψάχνεις λίγο τα αίτια στην διατροφή σου...

Η διατροφή μου είναι όντως για όγκο, αλλά άντε να την πείσεις τη γιατρό ότι δεν φταίνε τα συμπληρώματα. Γι αυτό προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες από παντού και να βρω τη λύση.
Άρα περιμένω τις αυριανές εξετάσεις και ξεκινάω δίαιτα;

primordial
11-01-12, 13:29
Η διατροφή μου είναι όντως για όγκο, αλλά άντε να την πείσεις τη γιατρό ότι δεν φταίνε τα συμπληρώματα. Γι αυτό προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες από παντού και να βρω τη λύση.
Άρα περιμένω τις αυριανές εξετάσεις και ξεκινάω δίαιτα;

Θα εκφράσω απλά την γνώμη μου...

1ον) Δεν νομίζω ότι έχεις τόσο μεγάλο θέμα στις τιμές που ανέφερες, απλά ότι κ να κάνεις προκειμένου να τις ρίξεις, θα το κάνεις με σκοπό να είσαι σε κατάσταση "pro-active", δηλ. δεν χρειάζεται να πάθεις για να δράσεις.

2ον) Δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινήσεις δίαιτα, αλλά σίγουρο θα πρέπει να προσέξεις τους υδατάνθρακές σου, όπου εάν δεν κάνω λάθος, παίζουν ένα μεγάλο ρόλο στην διαμόρφωση του σακχάρου του αίματος.

Επανάλαμβάνω ότι είναι απλά η γνώμη μου κ σίγουρα υπάρχουν κ οι ειδικοί επί του θέματος...

Αυτά από εμένα...;)

Dimitrios
11-01-12, 13:36
Θα εκφράσω απλά την γνώμη μου...

1ον) Δεν νομίζω ότι έχεις τόσο μεγάλο θέμα στις τιμές που ανέφερες, απλά ότι κ να κάνεις προκειμένου να τις ρίξεις, θα το κάνεις με σκοπό να είσαι σε κατάσταση "pro-active", δηλ. δεν χρειάζεται να πάθεις για να δράσεις.

2ον) Δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινήσεις δίαιτα, αλλά σίγουρο θα πρέπει να προσέξεις τους υδατάνθρακές σου, όπου εάν δεν κάνω λάθος, παίζουν ένα μεγάλο ρόλο στην διαμόρφωση του σακχάρου του αίματος.

Επανάλαμβάνω ότι είναι απλά η γνώμη μου κ σίγουρα υπάρχουν κ οι ειδικοί επί του θέματος...

Αυτά από εμένα...;)

:clap: Nαι γι αυτό το ψάχνω. Για να προλάβω κάτι που μπορεί να μην υπάρξει και ποτέ...
Μάλλον αυτή είναι η αφορμή που έψαχν αγια να κάνω μια επίσκεψη σε έναν διατροφολόγο. :toast:

lila_1
11-01-12, 13:36
Η διατροφή μου είναι όντως για όγκο, αλλά άντε να την πείσεις τη γιατρό ότι δεν φταίνε τα συμπληρώματα.;

Δεν την πείθεις. Απλά συνεχίζεις τα συμπληρώματα και ξεκινάς δίαιτα εφόσον γίνουν οι επαναληπτικές κ δειξουν ιδια αποτελεσματα

Dimitrios
11-01-12, 13:42
Δεν την πείθεις. Απλά συνεχίζεις τα συμπληρώματα και ξεκινάς δίαιτα εφόσον γίνουν οι επαναληπτικές κ δειξουν ιδια αποτελεσματα

Αυτήν θα την δω ξανά στις επόμενες εξετάσεις... Οι γονείς είναι το θέμα..:(
Αλλά εντάξει πάνω από όλα υγεία και δυστυχώς όπου και να οφείλονται οι τιμές αυτές είναι υψηλότερες του φυσιολογικού και αυτό πρέπει να το αντιμετωπίσω..:bbbiceps:

lila_1
11-01-12, 13:48
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πιάσει τους δικούς σου και να τους αρχίσει " τα συμπληρώματα το ένα, τα συμπληρώματα το άλλο, να τα κόψει γιατί θα πεθάνει!" ?:unsure:
Χοντρο...

primordial
11-01-12, 13:50
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πιάσει τους δικούς σου και να τους αρχίσει " τα συμπληρώματα το ένα, τα συμπληρώματα το άλλο, να τα κόψει γιατί θα πεθάνει!" ?:unsure:
Χοντρο...

Πολύ πιθανό.... αν λάβεις υπόψη κ την ηλικία του... πακέτο....;)

Dimitrios
11-01-12, 14:00
Αυτό ακριβώς έχει κάνει.. Αφού και από τη Δευτέρα που πήγα για εξετάσεις, πήγαμε οικογενειακώς και βλέποντας με άρχισε να με ρωτάει τι παίρνω..:green:
Τουλάχιστον μέσα σε όλα αυτά από αυτό καταλαβαίνω πως κάνω καλή δουλειά..χαχα
Βέβαια δεν είναι αστείο η υγεία μας αλλά είπα να το πάρω στο χαλαρό και να μην αγχωθώ τόσο..

Πάντως αγχώθηκα γιατί ενώ μου έλεγε ότι με αυτά που παίρνω θα έχω θέμα στα νεφρά, οι εξετάσεις ήταν καλές. Κρεατινίνη νομίζω 1,45 και για CPK δεν μου ανέφερε κάτι(δυστυχώς δεν τις έχω μπροστά μου, θα τις έχω το απόγευμα). :unsure:

gustavo
11-01-12, 14:29
Να προσθέσω και εγώ τη γνώμη μου.. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες αν είναι σωστή η μέτρηση. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου ανέβασαν το σάκχαρο τα συμπληρώματα. H ιατρός σου όφειλε να παρατηρήσει ότι όπως αναφέρεις με 172/92 έχεις BMI 31!! (>30=παχύσαρκος) και να εκεί να αποδώσει την προδιάθεση για διαβήτη (αντίσταση στην ινσουλίνη). Πρέπει να το προσέξεις για να μην έχεις προβλήματα αργότερα. Πόσο ετών είσαι είπαμε?

Dimitrios
11-01-12, 14:34
Να προσθέσω και εγώ τη γνώμη μου.. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες αν είναι σωστή η μέτρηση. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου ανέβασαν το σάκχαρο τα συμπληρώματα. H ιατρός σου όφειλε να παρατηρήσει ότι όπως αναφέρεις με 172/92 έχεις BMI 31!! (>30=παχύσαρκος) και να εκεί να αποδώσει την προδιάθεση για διαβήτη (αντίσταση στην ινσουλίνη). Πρέπει να το προσέξεις για να μην έχεις προβλήματα αργότερα. Πόσο ετών είσαι είπαμε?

1,77 όχι 1,72. 22 στα 23..:welcome:

ΔΜΣ έχω 29...

exkaliber
11-01-12, 20:30
1,77 92 κιλά

εισαι 1,77 και 92 κιλα

τι τον θες τον επιπλεον ογκο??

sofos
11-01-12, 21:00
φιλε μου και γω στα 15 ετρωγα καθε μερα τρελη σαβουρα με αποτελεσμα σε 3 μηνες να ανεβασω σακχαρο,το οποιο φανηκε στις εξετασεις που χα κανει...τοτε δεν γυμναζομουν αλλα επαιζα 3 ωρες τουλαχιστον μπαλα τα σαββατοκυριακα...ημουν καμια 10 κιλα πανω απ το υψος μου και ολα φυσικα ηταν λιπος....προσεξε πολυ τον υδατανθρακα χαμηλωσε τον και απεφυγε δεξτροζες-μαλτοδεξτρινες...διαλεξε βρωμη-πατατα-ρυζι και μειωσε τον και θα σαι μετα απο ενα μηνα πολυ καλυτερα..(ετσι θελω να πιστευω)

Dimitrios
11-01-12, 21:40
Δεν έχω στη διατροφή μου καθόλου δεξτρόζη αλλά υδατάνθρακες έχω.
Τώρα περιμένω αύριο τις εξετάσεις για να πράξω αναλόγως. Το πιο πιθανό είναι να απευθυνθώ σε κάποιο διατροφολόγο για να μου κάνει και μια λιπομέτρηση για να έχω μία ολική ''γνώμη'' ας το πούμε και να ξεκινήσω το κάψιμο 10 και πλέον κιλών για να φτάσω σε BMI 24-25...

mpalarinakorina
11-01-12, 21:50
ναι αν βαλεις 5 γρ ασπαρταμη που εχουν καποια αμινοξεα...χαχαχα....δεν φταινε τα συμπ[λιρωματα...μηπως αγαπαμε κοκα κολα ?????

Dimitrios
11-01-12, 21:53
Ανεβάζω και τις εξετάσεις που έχω πλέον στα χέρια μου:

ΣΑΚΧΑΡΟ...........................117 (70-110)
ΟΥΡΙΑ...............................48 (20-50)
ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ.......................1.45 (0.7-1.3)
ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ......................4.60 (2.0-7.0)
ΧΟΛΗΣΤΕΡΟΛΗ...................144 (150-200)
ΤΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΙΑ...................87 (10-170)
HDL.................................55 ( >40 )
LDL..................................72 (70-180)
ΑΘΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΔΕΙΚΤΗΣ.....2.6 (έως 5.0)
ΟΛΙΚΑ ΛΙΠΙΔΙΑ....................475 (400-800)
SGOT................................25 (8-45)
SGPT................................35 (8-45)
ΑΛΚΑΛΙΚΗ ΦΩΣΦΑΤΑΣΗ.......263 (100-290)
γ-GT................................22 (5-50)
C.P.K................................423 (35-280)
ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ ΟΛΙΚΑ..............7.80 (6.4-8.3)
ΑΛΒΟΥΜΙΝΕΣ......................4.50 (3.4-5.0)
ΣΦΑΙΡΙΝΕΣ.........................3.30 (2-3)
ΛΕΥΚΩΜΑΤΙΚΟ ΠΗΛΙΚΟΝ........1.40 (1.2-2.5)
ΣΙΔΗΡΟΣ ΟΡΟΥ....................98 (55-160)

*Πρώτες είναι οι τιμές που έδειξαν οι εξετάσεις ότι έχω και σε παρένθεση τα επιτρεπτά όρια.
**Για το C.P.K. έχω διαβάζει ότι εάν αθλείσαι έντονα και συστηματικά μπορεί να φτάσει και 4 και 5 φωρές πάνω από το επιτρεπτό..

Dimitrios
11-01-12, 21:54
ναι αν βαλεις 5 γρ ασπαρταμη που εχουν καποια αμινοξεα...χαχαχα....δεν φταινε τα συμπ[λιρωματα...μηπως αγαπαμε κοκα κολα ?????

Αμινοξέα χρησιμοποιώ τα Άνιμαλ Νίτρο. Δυστυχώς για εμένα έχω κόψει τα αναψυκτικά εδώ και 1 χρόνο περίπου.

jimmy007
11-01-12, 21:57
Kαλά πάντως μην τρελαίνεστε με το BMI. Δεν είναι και η πλέον αξιόπιστη ένδειξη σωματικής σύστασης, ειδικά για άτομα που κάνουν βάρη.

Dimitrios
11-01-12, 22:01
Kαλά πάντως μην τρελαίνεστε με το BMI. Δεν είναι και η πλέον αξιόπιστη ένδειξη σωματικής σύστασης, ειδικά για άτομα που κάνουν βάρη.

Nαι το ξέρω. Γι αυτό είπα και γ΄ρω στο 25. Εκεί και πάλι πάνω από το κανονικό με βγάζει αλλά προφανώς θα είναι διαφορετικό ο ποσοστό λίπους.

mpalarinakorina
11-01-12, 22:03
Αμινοξέα χρησιμοποιώ τα Άνιμαλ Νίτρο. Δυστυχώς για εμένα έχω κόψει τα αναψυκτικά εδώ και 1 χρόνο περίπου.

ε και πως βρε καμαρι μ ειναι ετσι οι εξετασεις σου ? κατι αλλο δν παει καλα ./..

Dimitrios
11-01-12, 22:05
ε και πως βρε καμαρι μ ειναι ετσι οι εξετασεις σου ? κατι αλλο δν παει καλα ./..

Μέχρι στιγμής φαίνεται πως αυτό είναι το παραπάνω λίπος που έχω.
Αναμένω τις αυριανές όπου θα μου κάνουν καμπύλη διαβήτη για να δω και πως θα πράξω αναλόγως...

COBRA_STYLE
11-01-12, 22:05
χρησιμοποιεις κρεατινη?

Dimitrios
11-01-12, 22:22
χρησιμοποιεις κρεατινη?

Τώρα όχι. Χρησιμοποίησα τελευταία φορά μέχρι αρχές Νοεμβρίου. Και άλλη μία φορά το 2010.

COBRA_STYLE
11-01-12, 22:32
χμμμ....γιατι και η κρεατινινη ειναι ανεβασμενη η οποια σχετιζεται με την λειτουργια των νεφρων...

Dimitrios
11-01-12, 22:36
χμμμ....γιατι και η κρεατινινη ειναι ανεβασμενη η οποια σχετιζεται με την λειτουργια των νεφρων...

Ναι το είδα και αυτό αλλά διάβασα στο ίντερνετ ότι σε αθλούμενους και αυτή μπορεί να είναι και λίγο πιο πάνω.
Πιστεύω αύριο να μου τα πει και αυτή πιο αναλυτικά και καθαρά αφού γίνουν και οι δεύτερες εξετάσεις.
Απλά έχω αγχωθεί αρκετά... :(

Devil
11-01-12, 22:47
οπααααααααααααααα εεεεεεε κατσε..... τον θαψατε τον ανθρωπο!!!:green:

μια χαρα ειναι οι εξετασεις σου....

Dimitrios
11-01-12, 22:52
οπααααααααααααααα εεεεεεε κατσε..... τον θαψατε τον ανθρωπο!!!:green:

μια χαρα ειναι οι εξετασεις σου....

Devil μπορείς να δώσεις κάποια φώτα από την εμπειρία σου; Δεν εννοώ να βγάλεις γνωμάτευση αλλά καμιά ιδέα ή αν έχεις ακούσει τίποτα παρόμοιο...

Devil
11-01-12, 22:58
Devil μπορείς να δώσεις κάποια φώτα από την εμπειρία σου; Δεν εννοώ να βγάλεις γνωμάτευση αλλά καμιά ιδέα ή αν έχεις ακούσει τίποτα παρόμοιο...

νομιζω οτι εχει δικιο σε αυτο που ειπε ο andrikos....

απο εκει και περα να εχεις θεμα με τα συμπληρωματα και το ζαχαρο δεν παιζει...

εξετασεις νηστικος δεν εκανες?

Dimitrios
11-01-12, 23:11
νομιζω οτι εχει δικιο σε αυτο που ειπε ο andrikos....

απο εκει και περα να εχεις θεμα με τα συμπληρωματα και το ζαχαρο δεν παιζει...

εξετασεις νηστικος δεν εκανες?

Eντελώς!Είχα να φάω από τις 10 και κάτι από το προηγούμενο βράδυ και αίμα μου πήραν στις 9 παρά περίπου. Ούτε νερό δεν είχα πιει..;)
Πάντως και εγώ αυτό θέλω να πιστεύω. Πως φταίνε τα παραπάνω κιλά.
Για τις τιμές σε κρεατινίνη και CPK έχεις κάποια γνώμη;

Devil
11-01-12, 23:13
Eντελώς!Είχα να φάω από τις 10 και κάτι από το προηγούμενο βράδυ και αίμα μου πήραν στις 9 παρά περίπου. Ούτε νερό δεν είχα πιει..;)
Πάντως και εγώ αυτό θέλω να πιστεύω. Πως φταίνε τα παραπάνω κιλά.
Για τις τιμές σε κρεατινίνη και CPK έχεις κάποια γνώμη;

cpk ειναι νορμαλ....

απλα κρεατινινη ειναι λιγο τσιμπιμενη... σε σχεση παντα με τα ορια που εχει το εργαστηριο σου.... αλλα δεν ειναι ανησυχιτικη...

primordial
11-01-12, 23:16
Καλά κάνεις κ προβληματίζεσαι αρκεί όμως να μην σε καταβάλει αυτό. Οι εξετάσεις σου είναι σχετικά οκ... ακόμα κ για την cpk που αγχώνεσαι, θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό... αν λάβεις υπόψη ότι στις πρώτες εξετάσεις που είχα κάνει μετά από 9 μήνες γυμναστηρίου, ο δείκτης cpk είχε βγεί στις 4.347.... φρίκη.... σε συνδυασμό με αυξημένη τροπονίνη με κράτησαν μέσα για 1 μέρα κάνοντάς μου τεστ κοπώσεως, καρδιογραφήματα κ υπερήχους. Με 2 εβδομάδες αποχή από gym οι δείκτες αυτή ήδη είχαν πάρει την κατιούσα.

Just me saying...;)

Dimitrios
11-01-12, 23:18
Καλά κάνεις κ προβληματίζεσαι αρκεί όμως να μην σε καταβάλει αυτό. Οι εξετάσεις σου είναι σχετικά οκ... ακόμα κ για την cpk που αγχώνεσαι, θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό... αν λάβεις υπόψη ότι στις πρώτες εξετάσεις που είχα κάνει μετά από 9 μήνες γυμναστηρίου, ο δείκτης cpk είχε βγεί στις 4.347.... φρίκη.... σε συνδυασμό με αυξημένη τροπονίνη με κράτησαν μέσα για 1 μέρα κάνοντάς μου τεστ κοπώσεως, καρδιογραφήματα κ υπερήχους. Με 2 εβδομάδες αποχή από gym οι δείκτες αυτή ήδη είχαν πάρει την κατιούσα.

Just me saying...;)

Nαι και εγώ αυτό έχω διαβάσει σχετικά με τους αθλούμενους.

Dimitrios
11-01-12, 23:22
cpk ειναι νορμαλ....

απλα κρεατινινη ειναι λιγο τσιμπιμενη... σε σχεση παντα με τα ορια που εχει το εργαστηριο σου.... αλλα δεν ειναι ανησυχιτικη...

Για να πέσει απλά θέλει αποχή από συμπλήρωμα κρεατίνης ή υπάρχουν και άλλοι δείκτες που μπορούν να την ανεβάσουν; Εννοώ δείκτες που θα ανεβάσουν τόσο πολύ και όχι σε φυσιολογικά επίπεδα.;)

Devil
11-01-12, 23:29
Για να πέσει απλά θέλει αποχή από συμπλήρωμα κρεατίνης ή υπάρχουν και άλλοι δείκτες που μπορούν να την ανεβάσουν; Εννοώ δείκτες που θα ανεβάσουν τόσο πολύ και όχι σε φυσιολογικά επίπεδα.;)

κρεατινη και πρωτεινη πιθανοτατα να την ανεβαζουν αλλα οχι σε τρελα επιπεδα....

να σε ρωτησω... τι ποσοστο λιπους εχεις?

gustavo
11-01-12, 23:32
Ένας λόγος που έχεις τσιμπημένη την κρεατινίνη μπορεί να είναι η αφυδάτωση, και όπως είπες δεν ήπιες ούτε νερό από την προηγούμενη ημέρα?? Η CPK, SGOT, SGPT μπορεί να ανέβουν μετά από έντονη μυική δραστηριότητα..

Dimitrios
11-01-12, 23:34
κρεατινη και πρωτεινη πιθανοτατα να την ανεβαζουν αλλα οχι σε τρελα επιπεδα....

να σε ρωτησω... τι ποσοστο λιπους εχεις?

Αυτό είναι που δεν γνωρίζω και θα μάθω μετά τις εξετάσεις όταν και θα απευθυνθώ σε κάποιον διατροφολόγο. Έκανα πάντως το τεστ και καλά με την μεζούρα που πρότεινε ο Αντρίκος και η μέση είναι νταν 100...

Dimitrios
11-01-12, 23:36
Ένας λόγος που έχεις τσιμπημένη την κρεατίνη μπορεί να είναι η αφυδάτωση, και όπως είπες δεν ήπιες ούτε νερό από την προηγούμενη ημέρα?? Η CPK, SGOT, SGPT μπορεί να ανέβουν μετά από έντονη μυική δραστηριότητα..

Λες να έχει παίξει ρόλο αυτό; Ναι σίγουρα το πρωί δεν ήπια νερό. Τώρα για το βράδυ πριν κοιμηθώ θα σε γελάσω...

Devil
11-01-12, 23:39
Αυτό είναι που δεν γνωρίζω και θα μάθω μετά τις εξετάσεις όταν και θα απευθυνθώ σε κάποιον διατροφολόγο. Έκανα πάντως το τεστ και καλά με την μεζούρα που πρότεινε ο Αντρίκος και η μέση είναι νταν 100...

μαλιστα.... αρα σε κοβω για πανω απο 20% λιπος... 22-25 καπου εκει τεσπα....

κληρονομικο στην οικογενια σου με ζαχαρο εχει κανεις?

Dimitrios
11-01-12, 23:41
μαλιστα.... αρα σε κοβω για πανω απο 20% λιπος... 22-25 καπου εκει τεσπα....

κληρονομικο στην οικογενια σου με ζαχαρο εχει κανεις?

Όχι δεν έχει... Τεράστιο αν είναι αυτό το ποσοστό μου δυστυχώς...:(

gustavo
11-01-12, 23:42
H μακροχρόνια αφυδάτωση κυρίως μπορεί να επηρεάσει τις τιμές της κρεατινίνης, νατρίου. Εγώ θα έλεγα να έκανες μια επανάληψη των εξετάσεων σε καμία 15αριά ημέρες αφού κόψεις τα συμπληρώματα. Ζήτα και την συμβουλή της ιατρού σου για αυτό το θέμα.

COBRA_STYLE
11-01-12, 23:43
Όχι δεν έχει... Τεράστιο αν είναι αυτό το ποσοστό μου δυστυχώς...:(

καλα δεν ειναι τπτ τρομερο...πεφτει ανετα.

beefmeup
11-01-12, 23:45
καλα δεν ειναι τπτ τρομερο...πεφτει ανετα.

:thumbup:

ναι μαν,μην τρελενεσαι..κ οι τιμες οπως σου γραψε ο ντεβιλ οκ ειναι..
απλα ξεκινα λιγο πιο καθαρη διατροφη,κ γυμναστικουλα κ ολα θα στρωσουν..

Dimitrios
11-01-12, 23:49
:thumbup:

ναι μαν,μην τρελενεσαι..κ οι τιμες οπως σου γραψε ο ντεβιλ οκ ειναι..
απλα ξεκινα λιγο πιο καθαρη διατροφη,κ γυμναστικουλα κ ολα θα στρωσουν..

Το πρόβλημα μου που το ήξερα απλά εθελημένα το απέφευγα είναι η σχεδόν μηδενική αερόβια που είχα. Από βάρη άλλο τίποτα. Και διατροφή καλή με κάποια cheat meals μέσα στη βδομάδα αλλά ισορροπημένη. Όγκος, και πολλές προπονήσεις χωρίς αερόβια τελικά έχουν άσχημα αποτελέσματα. Ευτυχώς που έγιναν οι εξετάσεις για να με ταρακουνήσουν λίγο και να μειώσω τα κιλά μου. :weights::weights:

Devil
11-01-12, 23:53
Όχι δεν έχει... Τεράστιο αν είναι αυτό το ποσοστό μου δυστυχώς...:(

μαλιστα.... τοτε καλο θα ηταν να αρχηζεις να καθαριζεις την διατροφη σου που ειπε κ ο beef... να δεις πως παει η ζυγαρια.... και μετα να μπεις σε ελαφρια υποθερμιδικη για να ριξεις κι αλλο το ποσοστο...

beefmeup
11-01-12, 23:54
Όγκος, και πολλές προπονήσεις χωρίς αερόβια τελικά έχουν άσχημα αποτελέσματα.

μπα οχι,ουτε αυτο εχει να κανει..
αν κανεις ογκο κ μενεις χαμηλα σε λιπος δεν εχεις θεμα πουθενα κ χωρις αεροβιες κλπ..
εγω παντα ετσι εκανα δλδ..στο περιπου..:green:

στην περιπτωση σου ομως χρειαζεται για να πεσεις λιγο.

Dimitrios
11-01-12, 23:58
μπα οχι,ουτε αυτο εχει να κανει..
αν κανεις ογκο κ μενεις χαμηλα σε λιπος δεν εχεις θεμα πουθενα κ χωρις αεροβιες κλπ..
εγω παντα ετσι εκανα δλδ..στο περιπου..:green:

στην περιπτωση σου ομως χρειαζεται για να πεσεις λιγο.

Περίπου 8-10 κιλά πέσιμο ή το πετσόκοψα; Βέβαια η ερώτηση όπως και η απάντηση είναι μπακάλικη και όχι ουσιαστική χωρίς να ξέρουμε ακριβώς ποσοστό λίπους..

Chris92
12-01-12, 00:05
εγω στη θεση σου θα πηγαινα υποθερμιδικα κανα μηνα και ξανα εξετασεις...βλεποντας κ κανοντας

Dimitrios
12-01-12, 00:07
εγω στη θεση σου θα πηγαινα υποθερμιδικα κανα μηνα και ξανα εξετασεις...βλεποντας κ κανοντας

Και για εγώ εκεί προσανατολίζομαι... Περιμένω τις αυριανές που θα κάνω και ύστερα λέω να μπω για ένα μήνα σε πρόγραμμα κάψιμου λίπους..;)
Και μόλις ξεκίνησα το 2ο Πρόγραμμα του κ. Μπουρνάζου. Τώρα μελετάω το πρόγραμμα γράμμωσής του..:green:

Chris92
12-01-12, 00:11
Και για εγώ εκεί προσανατολίζομαι... Περιμένω τις αυριανές που θα κάνω και ύστερα λέω να μπω για ένα μήνα σε πρόγραμμα κάψιμου λίπους..;)
Και μόλις ξεκίνησα το 2ο Πρόγραμμα του κ. Μπουρνάζου. Τώρα μελετάω το πρόγραμμα γράμμωσής του..:green:
βαλε εντονο αεροβιο εμενα με εχει βοηθησει παρα πολυ (hiit εννοω)

COBRA_STYLE
12-01-12, 00:14
Το πρόβλημα μου που το ήξερα απλά εθελημένα το απέφευγα είναι η σχεδόν μηδενική αερόβια που είχα. Από βάρη άλλο τίποτα. Και διατροφή καλή με κάποια cheat meals μέσα στη βδομάδα αλλά ισορροπημένη. Όγκος, και πολλές προπονήσεις χωρίς αερόβια τελικά έχουν άσχημα αποτελέσματα. Ευτυχώς που έγιναν οι εξετάσεις για να με ταρακουνήσουν λίγο και να μειώσω τα κιλά μου. :weights::weights:

Απλα φιλε το λαθος παρα πολλων ατομων ειδικα σε φαση ογκου ειναι, οτι νομιζουν οτι μπορουν να τρωνε τα παντα και σε ο,τι ποσοτητα γουσταρουν,γιατι πιστευουν οτι τα βαρη ειναι το μαγικο ελιξιριο της ζωης....νομιζουν δλδ οτι τα "καινε" ολα εκει και δεν θα εχει θεμα ο οργανισμος τους.

Dimitrios
12-01-12, 00:16
βαλε εντονο αεροβιο εμενα με εχει βοηθησει παρα πολυ (hiit εννοω)

Ήδη σήμερα που δεν είχα προπόνηση έτρεξα ένα μισάωρο off-road κι όλας στο πάρκο της περιοχής μου με 2 μπλούζες και αντιανεμικό..:green:

Dimitrios
12-01-12, 00:18
Απλα φιλε το λαθος παρα πολλων ατομων ειδικα σε φαση ογκου ειναι, οτι νομιζουν οτι μπορουν να τρωνε τα παντα και σε ο,τι ποσοτητα γουσταρουν,γιατι πιστευουν οτι τα βαρη ειναι το μαγικο ελιξιριο της ζωης....νομιζουν δλδ οτι τα "καινε" ολα εκει και δεν θα εχει θεμα ο οργανισμος τους.

Συμφωνώ απόλυτα.:thumbup: Για την ακρίβεια απλά αρκετοί, όπως και εγώ, κάνουν υπερεκτίμηση του τι μπορούν να κάνουν τα βάρη και σε συνδυασμό με μια καθιστική δουλειά και μηδέν αερόβιο έρχονται τέτοια αποτελέσματα..

Le_Roi
12-01-12, 02:02
Καλησπέρα,

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα (βασικά το είδα και αγχώθηκα κάπως) θα ήθελα να ρωτήσω τι εξετάσεις πρέπει να κάνω; Είμαι 26 ½ χρονών και δεν έχω κάνει ποτέ εξετάσεις στη ζωή μου!!!! Ασχολούμαι με το gym γύρω στους 5 μήνες τώρα;
Μπορώ να τις κάνω άμεσα ή πρέπει να περιμένω να τελειώσει ο κύκλος κρεατίνης που κάνω (ο πρώτος μου είναι);

Andrikos
12-01-12, 12:04
Ήδη σήμερα που δεν είχα προπόνηση έτρεξα ένα μισάωρο off-road κι όλας στο πάρκο της περιοχής μου με 2 μπλούζες και αντιανεμικό..:green:

Νομίζω ότι κάνεις κινήσεις πανικού.Ηρέμησε, χάσε βάρος πρώτα, τουλάχιστον 10 κιλά, και μετά άρχισε το off road τρέξιμο - προαιρετικά. Για να χάσεις λίπος και να βελτιωθεί η τιμή της γλυκόζης, θες υποθερμιδική δίαιτα. Αυτό που κάνεις θα σακατέψει τα γόνατα σου και την μέση σου. Δίαιτα θες, όχι τραυματισμούς.

Dimitrios
12-01-12, 13:33
Σήμερα έγιναν οι πιο ειδικές εξετάσεις -καμπύλη σακχάρου- με τα αποτελέσματα ευτυχώς να είναι δείχνουν ότι απλά πρέπει να χάσω κιλά. ;)
Κρεατινίνη και αυτή πιο χαμηλά από 1.45 στα 1.2.
Όλα καλά και μετά από συζήτηση που είχα με τη γιατρό μου είπε ότι σε αυτό δεν ευθύνονται τα συμπληρώματα που έπαιρνα (πρωτεΐνη-αμινοξέα), τα οποία όμως συνέβαλαν μαζί με τον κύκλο κρεατίνης στην υψηλή κρεατινίνη που όμως δεν ήταν σε ανησυχητικό επίπεδο.
Όλα καλά λοιπόν, αρκεί να χάσω το παραπάνω λίπος..;):toast: