PDA

Επιστροφή στο Forum : Sleep (NOW)



Lao
12-01-12, 02:41
http://www.nowfoods.com/idc/groups/public/documents/digital_asset/086802.gif


Botanical Sleep Blend

Valerian Root Extract
Plus Hops, Passionflower and GABA
Supports Restful Sleep*
A Dietary Supplement
Vegetarian/Vegan

NOW® Sleep is a combination of ingredients formulated to help you ease your mind and relax your body so you can drift naturally off into a restful sleep. NOW® Sleep features Standardized Valerian Extract and Hops that have been traditionally used to promote a calm relaxed state and support rejuvenating sleep. GABA is a neurotransmitter normally produced in the brain and is known to ease nervous tension. NOW® Sleep thus relaxes the nervous system to help you enjoy a tranquil night and wake up refreshed and energized in the morning.*

Suggested Usage

As a dietary supplement for adults, take 1-2 capsules one hour before bedtime as needed.

Supplement Facts

Serving Size: 2 Veg Capsules
Servings Per Container: 45

Amount Per Serving % Daily Value*

Vitamin C (from Ascorbyl Palmitate) 8 mg 13%
Valerian Root Extract (min. 0.8% Valerenic Acids) 600 mg †
Hops (4:1 Concentrate) (Strobiles) 300 mg †
Passionflower Extract (Aerial Parts) (min. 3.5% total flavonoids as Vitexin) 200 mg †
GABA (Gamma Aminobutyric Acid) 200 mg †

* Percent Daily Values are based on 2,000 calorie diet.
† Daily Value not established.

Other Ingredients: Cellulose (capsule) and Silica.

Caution: Do not drive or operate machinery after taking this product. The ingredients in this product may interact with alcohol, sedatives, and tranquilizers. For adults only. consult physician if pregnant/nursing, taking medication, or have a medical condition. Keep out of reach of children.

Νέο προϊόν από την NOW.

kleiza7
12-01-12, 03:51
βλεπω Valerian Root Extract

Εγω προσωπικα επειδη ειμαι και των....βοτανων εχω παρει απο αντιστοιχο μαγαζι Βαλεριανα και πασιφλωρα σε mix, και βοηθαει για ηρεμο υπνακο και σου φερνει μια ομορφη αισθηση να θελεις να γειρεις και να κοιμηθεις :green:
νομιζω πως οτι ερχεται κατευθειαν απο τη φυση ειναι 99 στις 100 φορες προτιμοτερο...

Παρολα αυτα το συγκεκριμενο σκευασμα τι ακριβως ειναι? για αϋπνίες?

Michaelangelo
12-01-12, 03:56
Το συμπλήρωμα δεν το ξέρω αλλά την Βαλεριάνα την παίρνω από το φαρμακείο! Τίποτα δεν κάνει παιδιά, δυστυχώς. Και δεν είναι για ύπνο αλλά για χαλάρωση. Τώρα αν με τα υπόλοιπα συστατικά μαζί κάνει δουλειά... καλό είναι να μας διαφωτίσεις κάποιος από τους φαρμακοποιούς του φόρουμ! Αν και δυστυχώς, το αμφιβάλω. :(

sofos
12-01-12, 05:15
βλεπω Valerian Root Extract

Εγω προσωπικα επειδη ειμαι και των....βοτανων εχω παρει απο αντιστοιχο μαγαζι Βαλεριανα και πασιφλωρα σε mix, και βοηθαει για ηρεμο υπνακο και σου φερνει μια ομορφη αισθηση να θελεις να γειρεις και να κοιμηθεις :green:
νομιζω πως οτι ερχεται κατευθειαν απο τη φυση ειναι 99 στις 100 φορες προτιμοτερο...

Παρολα αυτα το συγκεκριμενο σκευασμα τι ακριβως ειναι? για αϋπνίες?

ναι για αυπνιες το γραφει κιολας(sleep)


Το συμπλήρωμα δεν το ξέρω αλλά την Βαλεριάνα την παίρνω από το φαρμακείο! Τίποτα δεν κάνει παιδιά, δυστυχώς. Και δεν είναι για ύπνο αλλά για χαλάρωση. Τώρα αν με τα υπόλοιπα συστατικά μαζί κάνει δουλειά... καλό είναι να μας διαφωτίσεις κάποιος από τους φαρμακοποιούς του φόρουμ! Αν και δυστυχώς, το αμφιβάλω. :(

θα μας πει τι γνωμη του ο devil,αν και καλυτερα να τα παιρνε καποιος αυτα ξεχωριστα και να βαζε phenibut,αντι για gaba..

Lao
13-01-12, 02:42
Παίδες, το συγκεκριμένο το είδα στα νέα προϊόντα της NOW (στην σελίδα της) και είπα να το ανεβάσω εδώ, καθώς υπέθεσα ότι όλο και σε κάποιον μπορεί να φανεί ενδιαφέρον.

Προσωπικά δεν έχω πάρει ποτέ συμπλήρωμα τέτοιου είδους, δεν μου έχει χρειαστεί, και δεν έχω ιδέα αν κάνει δουλειά ή όχι.

Devil
13-01-12, 04:26
ναι για αυπνιες το γραφει κιολας(sleep)



θα μας πει τι γνωμη του ο devil,αν και καλυτερα να τα παιρνε καποιος αυτα ξεχωριστα και να βαζε phenibut,αντι για gaba..

δεν το εχω ψαξει το θεμα με αυτα τα συμπληρωματα...

απο οσο ξερω για την βαλεριανα πρεπει να ''ενεργοποιει'' τον gaba-Α receptor... δηλαδη φαινετε να λειτουργει σαν μια κατηγορια φαρμακων τις benzodiazepines οπου ειναι υπνοτικα, ανχολυτικα κτλ κτλ κτλ... (μην παει κανενας να παρει απο φαρμακειο θελουν συνταγη γιατρου...:green:)

τωρα το gaba... εγω το βλεπω λιγο ακυρο σαν συμπληρωμα.... σαν ουσια δεν νομιζω οτι περναει την blood brain barrier...

το phenibut που λες δεν φαινετε κι ασχημο...

το αλλο ειναι το picamilon... ουσιαστικα ειναι νιανσινη δεμενη με gaba.... απο οτι φαινετε περναει την bbb και μετα υδρολυετε σε gaba και νιανσινη...

αυτα...:green:

luckyseven
13-01-12, 04:55
απο οσο ξερω για την βαλεριανα πρεπει να ''ενεργοποιει'' τον gaba-Α receptor... δηλαδη φαινετε να λειτουργει σαν μια κατηγορια φαρμακων τις benzodiazepines οπου ειναι υπνοτικα, ανχολυτικα κτλ κτλ κτλ... (μην παει κανενας να παρει απο φαρμακειο θελουν συνταγη γιατρου...:green:)

κακό είναι αυτό ρωτάω γιατί κάποιο διάστημα έπαιρνα αλλά δεν ένιωθα τπτ

Devil
13-01-12, 06:27
κακό είναι αυτό ρωτάω γιατί κάποιο διάστημα έπαιρνα αλλά δεν ένιωθα τπτ

οχι παντα... αυτη ειναι η δουλεια του...

Michaelangelo
13-01-12, 18:08
δεν το εχω ψαξει το θεμα με αυτα τα συμπληρωματα...

απο οσο ξερω για την βαλεριανα πρεπει να ''ενεργοποιει'' τον gaba-Α receptor... δηλαδη φαινετε να λειτουργει σαν μια κατηγορια φαρμακων τις benzodiazepines οπου ειναι υπνοτικα, ανχολυτικα κτλ κτλ κτλ... (μην παει κανενας να παρει απο φαρμακειο θελουν συνταγη γιατρου...:green:)



Βασιζόμασταν σε σένα, κρίμα.

H βαλεριάνα δεν θέλει συνταγή γιατρού, την αγοράζεις ελεύθερα από το φαρμακείο και απέχει κατά πολύ από τα... υπνωτικά που αναφέρεις.

COBRA_STYLE
13-01-12, 18:11
δεν ειπε οτι η βαλεριανα θελει συνταγη γιατρου...για τα απο κατω ειπε.

beefmeup
13-01-12, 18:13
Βασιζόμασταν σε σένα, κρίμα.

H βαλεριάνα δεν θέλει συνταγή γιατρού, την αγοράζεις ελεύθερα από το φαρμακείο και απέχει κατά πολύ από τα... υπνωτικά που αναφέρεις.

man,δεν εγραψε πουθενα οτι η βαλεριανα θελει συνταγη..
στις βενζοδιαζεπινες πηγαινε αυτο..

κ ουσιαστικα σου γραφει οτι μαλλον κανει την ιδια δουλεια με αυτη την κατηγορια φαρμακων,αλλα οχι στο ιδιο επιπεδο..

Michaelangelo
13-01-12, 18:25
man,δεν εγραψε πουθενα οτι η βαλεριανα θελει συνταγη..
στις βενζοδιαζεπινες πηγαινε αυτο..

κ ουσιαστικα σου γραφει οτι μαλλον κανει την ιδια δουλεια με αυτη την κατηγορια φαρμακων,αλλα οχι στο ιδιο επιπεδο..

Απλά ίσως δεν έπιασα από βιασύνη αυτό για την συνταγή. Ναι κατάλαβα τι είπε για την κατηγορία φαρμάκων, απλά επεσήμανα ότι η διαφορά είναι τεράστια! Χαλαρωτικό είναι στην ουσία που θεωρητικά σε βοηθάει λόγω αυτού να κοιμηθείς πιο εύκολα, αλλά σε μένα και τη γυναίκα μου τουλάχιστον δεν έκανε απολύτως τίποτα!

COBRA_STYLE
13-01-12, 18:28
ναι,ειναι αρκετοι αυτοι που δεν τους πιανει η βαλεριανα...εδω εμενα δε με επιανε η μελατονινη στα 12mg:banghead:

kleiza7
14-01-12, 05:02
Εμενα τα χαλαρωτικα βοτανα τυπου Βαλεριανα, Πασιφλωρα με πιανουν αρκετα.
Τα τονωτικα π.χ Γιοχιμβινη/Γιοχιμπ δεν μου κανουν τι-πο-τα. ! :P δυστυχως. oποτε πινω καφε :)

Devil
14-01-12, 19:53
Βασιζόμασταν σε σένα, κρίμα.

H βαλεριάνα δεν θέλει συνταγή γιατρού, την αγοράζεις ελεύθερα από το φαρμακείο και απέχει κατά πολύ από τα... υπνωτικά που αναφέρεις.

:unsure:

η συνταγη γιατρου παει στις benzo....

το απεχει πολυ τι θελει να πει?

και το valerenic acid και οι benzo δρουν λιγο πολυ σαν positive allosteric modulators στον gaba-a....

exkaliber
14-01-12, 19:57
to gaba λες οτι δεν κανει τπτ?

αυτο το μουδιασμα που προκαλει δεν ειναι δεικτης?

Devil
14-01-12, 20:08
to gaba λες οτι δεν κανει τπτ?

αυτο το μουδιασμα που προκαλει δεν ειναι δεικτης?

δεν φαινετε να περναει την αιματοεγκεφαλικη μπαριερα..... οποτε δεν νομιζω να κανει κατι....

τωρα για το μουδιασμα δεν ξερω....

Michaelangelo
14-01-12, 22:20
:unsure:

η συνταγη γιατρου παει στις benzo....

το απεχει πολυ τι θελει να πει?

και το valerenic acid και οι benzo δρουν λιγο πολυ σαν positive allosteric modulators στον gaba-a....

Ναι, δεν το πρόσεξα από βιασύνη.

Το ένα σε στέλνει για ύπνο και το άλλο ''υποτίθεται'' σε βοηθάει, αυτό εννοώ. Είναι σαν να συγκρίνεις φάρμακο με συμπλήρωμα στην ουσία (κατά την άποψη μου).

Devil
14-01-12, 22:40
Ναι, δεν το πρόσεξα από βιασύνη.

Το ένα σε στέλνει για ύπνο και το άλλο ''υποτίθεται'' σε βοηθάει, αυτό εννοώ. Είναι σαν να συγκρίνεις φάρμακο με συμπλήρωμα στην ουσία (κατά την άποψη μου).

μα αυτο κανω... εφοσον εχουν τον ιδιο μηχανισμο... ασχετος αν δεν ειναι το ιδιο ''δυνατα''

και οι benzo ουσιαστικα σε ''βοηθανε'' σε μικρες δοσεις.... σε μεγαλητερες σε στελνουν για υπνο...