PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγρά ασπράδια αυγών σε συσκευασία



Σελίδες : [1] 2

ANONIO
05-02-07, 12:20
επειδη δεν τα παω καλα με την μαγειρικη γενικα, εχω μια ερωτηση για τα ασπραδια αυγου, δεν γινεται να τιγανισουμε ολο τα αυγο και να φαμε μονο το ασπραδι και πεταμε τον κροκο? αντι να τιγανιζουμε μονο το ασπραδι?

billys15
05-02-07, 18:39
Καντο οπως θες.Γινεται κι ετσι.Απλα επειδη ειναι "μπερδεμενα" καποιες φορες ο κροκος και το ασπραδι,θα χασεις και καποια ποσοτητα "ασπραδιου".

theodore_tsi
05-02-07, 21:03
τηγανίσουμε;;; :shock:

Nick3
05-02-07, 22:31
τηγανίσουμε;;; :shock:
Ναι με μπόλικο τυρί-σαγανάκι,μπέικον,κρέμα γάλακτος και χωριάτικο λουκάνικο... :lol:

theodore_tsi
05-02-07, 22:57
τηγανίσουμε;;; :shock:
Ναι με μπόλικο τυρί-σαγανάκι,μπέικον,κρέμα γάλακτος και χωριάτικο λουκάνικο... :lol:


πατατούλες να βάλω ή θα το κάνω πολύ παχυντικό;;; :rabbit: :clown: :rabbit:

billys15
05-02-07, 23:17
Theodore ασε τις πατατες γιατι τοτε ισως προστεθει κανα λιπαρο :green:

Billy
05-02-07, 23:25
μην ξεχασης να χτυπησεις και κανα λιτρο Coca Cola, ετσι ρε παιδι μου για να μην σου κατσει βαρη το φαγακι.

theodore_tsi
06-02-07, 00:09
μην ξεχασης να χτυπησεις και κανα λιτρο Coca Cola, ετσι ρε παιδι μου για να μην σου κατσει βαρη το φαγακι.

light όμως γιατί προσέχουμε κιόλας έτσι;;;;;(καλά το έχουμε ξεφτιλίσει τελείως :green: :geek: )

ANONIO
06-02-07, 16:52
χαχαχαχαχαχαχαχα!!!! :) ειπα δεν ξερω τπτ. δηλαδη το ασπραδι πως το τρωμε?

theodore_tsi
06-02-07, 17:48
βραστό only.... 8)

Υ.Γ: Εγώ συνήθιζα και ώμο (βλ. http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=548) αλλά ξεκίνησα whey οπότε δεν υπάρχει λόγος μιας και ωμό δεν είναι και ότι καλύτερο για διάφορους λόγους.

ANONIO
06-02-07, 17:54
ok σας ευχαριστω :lol:

Sourlas
06-02-07, 18:50
πεταω ασπραδια (6-10,αναλογως) στο αντικολλητικο με εναν κροκο και γινονται τελεια. Βραστα βαριεμε να καθαριζω και να περιμενω να γινουν.

Billy
06-02-07, 19:38
κι'εγω στο αντικολλητικο τα κανω αλλα ριχνω πρωτα νερο και ετσι γινονται σαν βραστα.
αν δεν ριξεις νερο τοτε το ασπραδι κολλάει και γινεται σαν τιγανητο και παει χαμενο γιατι εγω δεν το τρωω.

jiujitSu
06-02-07, 19:45
Δες πως τα κανω εγω
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=514

Επισης (απο παλιοτερο ποστ μου),

Τα αυγά δεν είναι σωστό να καταναλώνονται ωμά ειδικά σε τέτοιες ποσότητες γιατί στο ασπράδι του αυγού περιέχεται και μια πρωτεΐνη η Αβιδίνη που πάει και συνδέεται με την Βιοτίνη μια σημαντική βιταμίνη του συμπλέγματος B και την καθιστά ανενεργή.Στο βρασμένο αυγό όμως η αβιδίνη καταστρέφεται με την ζεστη και χάνει αυτήν την ιδιότητα της οποτε αφήνει ήσυχη την βιοτίνη.

Η βιοτίνη στο σώμα συμμετέχει σε πολλές μεταβολικές αντιδράσεις όπως η "γλυκονεογενηση" η σύνθεση των λιπαρών οξέων και αλλα. Τα συμπτώματα έλλεψης βιοτίνης αφορούν κυρίως το δέρμα και τα μαλλιά (ξηροδερμία,φαλάκρα και αλλα) αλλα μπορούν να παρουσιαστούν και νευρολογικές διαταραχές.

Επίσης στο ασπράδι του αυγού περιέχεται και το ωοβλεννοειδές (ovomucoid) που αναστέλλει την λειτουργία της Θρυψίνης (trypsin) ενός ενζύμου που με απλά λόγια θα λέγαμε ότι βοηθάει στην πέψη των πρωτεϊνών(δηλαδή τις κόβει σε μικρότερα πεπτίδια η αμινοξέα ώστε να χρησιμοποιηθούν από τον οργανισμό).

Γμτ ποναει το κολ_ρ_κι μου απο τα :squat: ... :lol:

ANONIO
23-02-07, 20:59
μια ερωτηση ποση πρωτεινη και ποσους υδατανθρακες εχει το ενα ασπραδι αυγου?(βραστο)

gpol
23-02-07, 21:07
ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΥΓΟ
*************
100 Γραμμάρια

Θερμίδες :158
Πρωτείνες σε gr :12
Λίπος σε gr :11
Υδατάνθρακες σε gr :1
Κυτταρίνη σε gr :0
Χοληστερίνη σε mg :548
Ασβέστιο σε mg :56
Σίδηρος σε mg :2


ΑΣΠΡΑΔΙ ΜΟΝΟ (περιπου)
************
1 Τεμάχιο

Θερμίδες :16
Πρωτείνες σε gr :3
Λίπος σε gr :0
Υδατάνθρακες σε gr :0
Κυτταρίνη σε gr :0
Χοληστερίνη σε mg :0
Ασβέστιο σε mg :4
Σίδηρος σε mg :0

ANONIO
23-02-07, 22:07
αφου εχει τοσες λιγες πρωτεινες και υδατανθρακες δεν ειναι πιο καλο το γιαουρτι απο το ασπραδι αυγου?

Antonio
23-02-07, 22:43
όταν λες πιο καλό τι εννοείς?? :twisted:

Gasturb
23-02-07, 23:05
αφου εχει τοσες λιγες πρωτεινες και υδατανθρακες δεν ειναι πιο καλο το γιαουρτι απο το ασπραδι αυγου?

κάνε συσχέτηση αυγο = whey , γιαούρτι = casein, οπότε λύθηκε η απορία σου

Gt

ANONIO
24-02-07, 11:46
ΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) καταλαβα.

ANONIO
24-02-07, 13:54
και μπορει να μου πει κανεις ποσα ασπραδια να τρωγω καθημερινα? και ποιες ωρες?
και επισης τα ασπραδια βοηθουν στον ογκο ετσι? η κανω λαθος?

Antonio
24-02-07, 14:30
Αnonio μην μπερδευεσαι!
Είναι λάθος η έκφραση που χρησιμοποιεις!Δεν υπάρχουν φαγητά όγκου και γράμμωσης!Εκτός από κάποια που είναι πολύ θρεπτικά (ή αλλιως παχυντικά) και είναι καλό να αποφεύγονται στην περίοδο της γράμμωσης.
Από την άποψη αυτή το αυγό είναι μια πολύ καλή πηγή πρωτείνης που πρέπει να υπάρχει στην διατροφή κάθε αθλούμενου. Το σκέτο ασπράδι δε είναι άριστη τροφή γιατί είναι απαλλαγμένη από λιπαρa και χολιστερίνη.
Επομένως από ασπράδια φάε όσα έχεις ανάγκη για να καλυψεις ένα μέρος της λήψης πρωτείνης. Τώρα για ολόκληρα εγώ προτίνω όχι πάνω από 1-2 την μέρα.

silent_control
24-02-07, 15:01
εχω ακουσει οτι οι κροκοι εχουν χοληστερινη που δεν προκαλει ομως προβληματα στον οργανισμο και επισησ εχω ακουσει οτι η τεστοστερονη κατασκεβαζετε απο χοληστερινη!
ειναι αληθεια ολα αυτα?εχω παρατηρησει οτι αν φαω 5 κροκους κατα τη διαρκεια της ημερας το επομενο πρωι οταν ξυπναω....(πω να το θεσω τωρα...) "τρυπαω το παπλωμα!

ANONIO
24-02-07, 15:09
το εχουν τα αγορακια αυτα κ ειδικα το πρωι που η τεστοστερονη ειναι αρκετη ψυλη...

silent_control
24-02-07, 15:20
το θεμα ειναι οτι ειμαι κοριτσακι! :shock: :shock: :shock: χαχαχα!πλακα κανω!

billys15
24-02-07, 16:39
εχω ακουσει οτι οι κροκοι εχουν χοληστερινη που δεν προκαλει ομως προβληματα στον οργανισμο και επισησ εχω ακουσει οτι η τεστοστερονη κατασκεβαζετε απο χοληστερινη!
ειναι αληθεια ολα αυτα?εχω παρατηρησει οτι αν φαω 5 κροκους κατα τη διαρκεια της ημερας το επομενο πρωι οταν ξυπναω....(πω να το θεσω τωρα...) "τρυπαω το παπλωμα!

Δεν ξερω αν η χοληστερινη του κροκου ειναι "καλη" και βοηθαει,αλλα ναι η τεστοστερονη κατασκευαζεται απο χοληστερινη

Gasturb
24-02-07, 18:02
και μπορει να μου πει κανεις ποσα ασπραδια να τρωγω καθημερινα? και ποιες ωρες?

5 ασπράδια κ 1 ολόκληρο το πρωϊ κ είσαι μια χαρά

Gt

ioannis1
18-04-08, 15:14
ξερει κανεις αν στην ελλαδα πουλιεται ασπραδι αυγων σε υγρη μορφη σε μπουκαλια οπως στην αμερικη;

RUHL
18-04-08, 15:43
και εγω ψαχνω επιρεαστηκα απο τον κολεμαν ο αδεφος μου λεει να παραγκειλουμε απο αμερικη αχαχχα δουλεια δεν ειχαμε :lol: :lol: :lol: :rolf:

Gasturb
18-04-08, 16:17
Γιαννη δεν έχω δει πουθενα αλλα μήπως υπάρχει φόβος για σαλμονέλα στην υγρή τους μορφή?

ioannis1
19-04-08, 14:22
υπαρχει αν δεν τα βρασω.αλλιως στο τηγανι ειναι μια χαρα.

Gasturb
19-04-08, 15:08
A ok σορρυ τώρα το κατάλαβα εγώ νόμιζα ότι παίρνεις την συσκευασία κ το πίνεις όπως κάνα παλιότερα :green:

Gasturb
20-04-08, 03:41
ευκολα βρίσκεις τελικα. τσέκαρε pm για μερικες διευθύνσεις.

Σε μια καλή συσκευασία γράφει 'Each batch is pasteurised and tested for salmonella & listeria' οπότε μια χαρα :thumbup:

ioannis1
20-04-08, 09:03
:thumbsup:

Antonio
20-04-08, 10:59
Παιδία αν βρηκαται στο ελλάντα πείτε μας κι εμας που, μπας και γλιτώσουμε απ τα τσόφλια.

Gasturb
20-04-08, 11:45
στο έλλαντα antonio δυστυχως όχι ακομα

asdf
20-04-08, 13:27
Kαλα σε πιο κοσμο ζειτε ??? Τα μεταλγαγμενα τα εχεται ακουσει ? Ξυπναμε τωρα...... http://video.google.com/videoplay?docid=8734532746090999339

Antonio
20-04-08, 14:33
Ναι ωραία όλα αυτά αλλα τι σχέση έχουν τα μεταλλαγμένα με τα ασπράδια?? :???:

Επίσης στο βίντεο εκτός από τα μεταλαγμένα αναφερόταν και στα συντηρητικά, τα φυτοφάρμακα, τις ορμόνες και γενικά όλες αυτες τις επιβλαβή ουσίες που δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να αποφύγεις.

Gasturb
20-04-08, 16:03
+1 σε ότι είπε ο αντονιο

φυσικα κ ξέρουμε που ζούμε asdf αλλα προτιμώ να ενημερώνομαι από βιβλία παρά απο την τηλεόραση.

tv = τρομοκρατία

billys15
20-04-08, 16:29
tv = τρομοκρατία

Ετσι ετσι!! :chinese:

KATERINI 144
20-04-08, 21:33
tv=για :box1: :box:

Niiick
20-04-08, 21:37
μου ειπε ενας στο γυμναστηριο πως εχει στο βασιλοπουλο ,σαν αυτα που περνειι ο κολεμαν δεν εχω παει να το τσεκαρω ομως

RUHL
20-04-08, 21:40
ακομα εδω εισαι :sneaky: :sneaky: γρηγορα πηγαινε να μαθεις :sneaky: :sneaky: :sneaky: :) :| :green:

KATERINI 144
20-04-08, 21:40
μπορεί να το τσεκάρει ο Γιάννης, έχει βασιλόπουλο εδώ στην Κατερίνη. :moderator:

RUHL
20-04-08, 22:41
Κατσε να στειλουμε το νεο να μην κουραζουμε μεγαλους ανθρωπους τωρα :green: :green:

ioannis1
20-04-08, 22:50
αυριο παω να δω.βαρεθηκα να σπαω αυγα. :box:

Niiick
20-04-08, 23:31
ruhl :sneaky: :sneaky: :sneaky: με τετοιους χαρακτηρισμους την προλαβαινεις δεν την προλαβαινεις την ανασταση :green: :box: αντε μην κανω ανταρσια και σε φαμε παλιε

RUHL
21-04-08, 00:19
στην ηληκια ρε νεο ε νεο :rolf: :rolf: στο φορουμ εγω γραφτηκα μετα απο σενα :chinese: :chinese: :chinese:

vernon
27-06-08, 21:38
Αν και λιγο καθυστερημενα φιλε ιωαννη σταματησα να σου πω την γνωμη μου για θεμα που αναφερεις.
υπαρχει στο εμποριο ασπραδια σε σκονη και ολοκληρο αυγο σε σκονη,κυριως για ζαχαροπλαστικη μαγειρικη.τα εχω δοκιμασει εδω και ενα τριμηνο και παει καλα.
σε απαλλασει απο την φασαρια των τσοφλιων αλλα ειναι λιγο βαρβαρο να το πιεις με νερο.δεν εχει και την καλυτερη γευση.
ριχνοντας λιγο κακαο ισως γινει καλυτερο.

RUHL
27-06-08, 22:08
:lol: :lol: :lol: νομιζω τα εχει εντοπησει ηδη αυτα τα σε σκονη αυγα απαισια γευση αν και κανει 15 ευρω το κιλο δεν πινετε με τιποτα :green:

isis
22-09-08, 14:20
http://www.titanics.co.uk/acatalog/eggwhite-poured2.jpg

Pastuerised Egg White
1 Kg roughly 33 egg whites
Pastuerised Egg White

The whites have between 3 and 6 weeks shelf life when kept in a fridge. Once opened they should be used within 72 hours.

The beauty of these egg whites is that they are shipped fresh to you so they can then be frozen once you have them. They can also be portioned and then frozen, affording you far more portion control and also helping you avoid unnecessary waste.

Price: £2.35

NASSER
22-09-08, 14:31
Κυκλοφορει και στην Ελλαδα?
ΚΑταστημα??

RUHL
22-09-08, 14:33
Aν βρεις τετοιο ελλαδα σφυρα γιατι ολο πεταω το μησο προιον και μου την λενε στο σπιτι αχχααχχα + δεν συμφερει να το πετας γιατι το πληρωνεις χωρις λογω.


μηπως ξερετε σε 100 γραμ βρασμενα ασπαρδια ποση πρωτεινη εχει?

isis
22-09-08, 14:37
Κυκλοφορει και στην Ελλαδα?
ΚΑταστημα??


το pm έφυγε! :D

NASSER
22-09-08, 14:37
Aν βρεις τετοιο ελλαδα σφυρα γιατι ολο πεταω το μησο προιον και μου την λενε στο σπιτι αχχααχχα + δεν συμφερει να το πετας γιατι το πληρωνεις χωρις λογω.


μηπως ξερετε σε 100 γραμ βρασμενα ασπαρδια ποση πρωτεινη εχει?

Γιατι δεν το μετρας χοντρικα αναποδα? Ποσα ασπραδια ζυγιζουν βρασμενα 100gr?
Πιστευω ετσι θα δωσεις την απαντηση μονος σου :lol:

isis
22-09-08, 14:40
1 μέτριο αυγό έχει περίπου 3.1 γραμ πρωτεΐνη!

RUHL
22-09-08, 14:54
Aν βρεις τετοιο ελλαδα σφυρα γιατι ολο πεταω το μησο προιον και μου την λενε στο σπιτι αχχααχχα + δεν συμφερει να το πετας γιατι το πληρωνεις χωρις λογω.


μηπως ξερετε σε 100 γραμ βρασμενα ασπαρδια ποση πρωτεινη εχει?

Γιατι δεν το μετρας χοντρικα αναποδα? Ποσα ασπραδια ζυγιζουν βρασμενα 100gr?
Πιστευω ετσι θα δωσεις την απαντηση μονος σου :lol:

Επειδη θελω να ειμε λεπτομερης γιατι υπαρχουν μικρα μεσαια μεγαλα αυγα και κειμενοντε απο 15 γραμ διαφορα μεταξυ τους πχ μεσεα 50-65

για αυτο ρωτησα ποσα εχει στα 100 γραμ για λεπτομερεια :^^: :^^: με ξερετε μου αρεσει να τα ξεψυριζω :^^:


ρε νασερ κατι ασχετο γιατι σε ολα τα μηνυματα σου δεν τα περνει τα quote :lol: :lol: τι τρεχει επειδη βλεπω μονο σε σενα συμβαινει ουτε ενα quete κανονικο δεν μπηκε καταραμενος εισαι :green: :P

tezaman
22-09-08, 15:09
κατάρα! στον διάβολο χαγιάτε! :banghead: :evil2:

NASSER
22-09-08, 16:14
Την ιδια απορια εχω και εγω Ruhl. :roll: :roll: :roll:

hotman
21-08-09, 16:24
θα ηθελα και εγω να ρωτησω isis που μπορω να βρω παστεριωμενα ασπραδια.

Antonis Giannoulis
21-08-09, 19:50
Κι εγω παιδια ενδιαφερομαι για ασπραδι σε υγρη μορφή, μακαρι να τα φερει καποιος στην Ελλαδα.
Εχω ψαξει παντως παρα πολυ και δεν εχω βρει τιποτα.
Εαν γνωριζει καποιος τιποτα, ας μας ενημερωσει κι εμας..

:rolf::rolf::rolf:''Γι'αυτο δεν μπορουμε να γινουμε σαν τον Coleman'':rolf::rolf:

ioannis1
21-08-09, 22:20
και εγω εψαξα στα σουπερ αλλα δεν βρηκα τιποτε δυστυχως.

Antonis Giannoulis
22-08-09, 12:52
Και για παραγγελια on-line εχω ψαξει, αλλα κανεις σχεδον δεν στελνει αποστολες σε Ελλαδα..
Μαλλον επειδη θα εχουν μικρη διαρκεια ζωης, φανταζομαι...:(:(:(

Levrone
22-08-09, 12:54
Και για παραγγελια on-line εχω ψαξει, αλλα κανεις σχεδον δεν στελνει αποστολες σε Ελλαδα..
Μαλλον επειδη θα εχουν μικρη διαρκεια ζωης, φανταζομαι...:(:(:(

σωστος 100%! και ποιος 8α εμπορευτει κατι τετοιο επισης? δεν ειναι γαλα που το ληγμενο το παιρνει πισω η εταιρεια..αν εχει μικρη ημερομηνια ληξης και δεν τα πουλησεις....

DIM.K
26-08-09, 11:39
Ασπραδι εχω παρει απο μαγαζι με πρωτες υλες ζαχαροπλαστικης 6κιλ 10ευ.Στο ψυγειο κραταει λιγες μερες αφοτου ανοιχτει,4,5. Ειχα καταψυξει ποσοτητες των 200γρ και τις εφαγα σταδιακα περιπου σε 2 μηνες(δικια μου πρωτοβουλια)Το ασπραδι εχει περιπου 10 με 12% πρωτεινη. Ολα αυτα στη λαρισα, το μαγαζι λεγετε Γκουθας

flowin_through
26-08-09, 12:15
6 κιλα 10 ευρω??? Αυτο ειναι πιο φτηνο και απο whey... Εισαι σιγουρος? Απο αυριο θα γυρισω ολα τα μαγαζια με πρωτες υλες ζαχαροπλαστικης.

Levrone
26-08-09, 14:08
ναι αλλα αυτο ειναι παστεριωμενο? θα μου πεις θα το ψησεις ετσι κι αλλιως..χμμ..:thumbup:

TEFAAtzis
27-08-09, 01:13
Ασπραδι εχω παρει απο μαγαζι με πρωτες υλες ζαχαροπλαστικης 6κιλ 10ευ.Στο ψυγειο κραταει λιγες μερες αφοτου ανοιχτει,4,5. Ειχα καταψυξει ποσοτητες των 200γρ και τις εφαγα σταδιακα περιπου σε 2 μηνες(δικια μου πρωτοβουλια)Το ασπραδι εχει περιπου 10 με 12% πρωτεινη. Ολα αυτα στη λαρισα, το μαγαζι λεγετε Γκουθας

Ρε συ και γω απο Λαρισα ειμαι.Που ειναι αυτο το μαγαζι?Ενδιαφερομαι οπωσδηποτε να παρω

DIM.K
30-08-09, 14:18
Ειναι παστεριομενο. Το μαγαζι ειναι σε ενα στενο της βολου αναμεσα στις γραμμες του τρενου και στην παλαια εθνικη, στη γωνια για το στενο ειναι μαγαζι με μοτο(Αλεξανδρακης).Εχει και σκονη αλβουμινης(αφυδατωμενο ασπραδι) νομιζω 11ευ το κιλο,αυτο κραταει πολυ αλλα δεν πινεται, εχει ασχυμη γευση ουτε με αναμιξη αλλης πρωτεινης. Το δοκιμασα με γιαουρτι μεχρι μια κουταλια σε 200γρ γιαουρτι και ηταν ανεκτο. Την σκονη τη δοκιμασα και σε ομελετα με υπολογισμενη ποσοτητα νερου αλλα πικριζε. Η 6κιλη σακουλα για ομελετες ειναι οτι πρεπει:thumbup:

isis
11-10-09, 17:15
liquid egg whites τώρα και στην Αγγλία

http://pixball.com/images/5vhhdzotxhteozftwi8c.jpg

nightshark
07-02-10, 14:29
πλενεις καλα τα αβγα τα βραζεις και μετα αφερεις τον κροκο και μαζι με το τσοφλι τα αλεθεις σε μιξερ,επειτα τα σιγοβραζεις με γαλα και τα αποθηκεθεις σε συσκεθασια τραπακ με συστημα αφερεσεις αερα,ετσι εχεις αυτο που θες

albertob30
07-02-10, 21:06
τελικα στην ελλαδα υπαρχουν ? αν ξερει καποιος ας πει που..

DIM.K
07-02-10, 23:51
Γεια σας παιδια, στη Λαρισα που μενω ασπραδι βρησκω σε μαγαζι με πρωτες υλες ζαχαροπλαστικης 6 κιλα περιπου 10ευρω.Ειναι παστεριομενο και διαρκει λιγες μερες μετα το ανοιγμα της συσκευασιας, αν και γραφει πως δεν κανει το καταψυχο σε μεριδες και το εχω κρατησει μεχρι και 3 μηνες και ολα ΟΚ.
Το μαγαζι εχει και σκονη ασπραδι 1 κιλο 11ευρω. Μπορουσα να το φαω μονο με γιαουρτι, σε ροφηματα δεν πινοταν.
Απο το foroum νομιζω ειχα βρει οτι η σκονη ειναι 70,80%πρωτεινη και το ασπραδι
γραφει η συσκευασια 10με12%πρωτεινη.
Επισης γραφει με αυγα 60,65γρ στο κιλο εχει 31ασπραδια περιπου.
Το μαγαζι λεγεται Γκουθας,

ελπιζω να βοηθησα.

salpas18
08-02-10, 02:21
γιατι ρε παιδια δν σπατε τα αυγα ωμα βγαζετε το κιτρινο και το ασπρο που μενει το ριχνουμε στο τηγανι με μια κουταλια ελαιολαδο....

KATERINI 144
08-02-10, 12:49
Γεια σας παιδια, στη Λαρισα που μενω ασπραδι βρησκω σε μαγαζι με πρωτες υλες ζαχαροπλαστικης 6 κιλα περιπου 10ευρω.Ειναι παστεριομενο και διαρκει λιγες μερες μετα το ανοιγμα της συσκευασιας, αν και γραφει πως δεν κανει το καταψυχο σε μεριδες και το εχω κρατησει μεχρι και 3 μηνες και ολα ΟΚ.
Το μαγαζι εχει και σκονη ασπραδι 1 κιλο 11ευρω. Μπορουσα να το φαω μονο με γιαουρτι, σε ροφηματα δεν πινοταν.
Απο το foroum νομιζω ειχα βρει οτι η σκονη ειναι 70,80%πρωτεινη και το ασπραδι
γραφει η συσκευασια 10με12%πρωτεινη.
Επισης γραφει με αυγα 60,65γρ στο κιλο εχει 31ασπραδια περιπου.
Το μαγαζι λεγεται Γκουθας,

ελπιζω να βοηθησα.θενκς DIM.K.

Daem
19-02-10, 16:59
πόσα γραμμ σκονης ασπραδι αυγου ειναι ικανοποιητικα;
εδω πατρα σε μεγαλα ζαχαροπλαστεια απλα απαντανε οτι δεν εχουν και οτι χρησιμοποιουν "μονο" φρεσκα αυγα
κατι μου παν για carrefour και συσκευασιες των 100γρ σε φακελακια και βεροπουλο

kostas852456
22-02-10, 17:48
στην Αμερικη που επερνα συσκευασιες 500μλ τα επινα κανονικα οπως ηταν ανωστο τελιος αλλα αν το βαλεις με χυμό ειναι οκ.

Doctorg
10-03-10, 20:19
Απο το ΒΗΜΑ:
Το αβγό προάγεται σε σούπερ τροφή .

Αποτελεί μία από τις πιο υγιεινές και πλούσιες σε θρεπτικά συστατικά πηγές, όπως ανακάλυψαν βρετανοί διατροφολόγοι.

ΛΟΝΔΙΝΟ Το ταπεινό αβγό, το οποίο έχει κατά καιρούς κατηγορηθεί για πρόκληση προβλημάτων υγείας, όπως η αύξηση της χοληστερόλης, αποδεικνύεται τελικώς ότι αποτελεί υπερτροφή αφού βοηθά γενικώς στη διατήρηση της υγείας, ενώ μπορεί ακόμη και να συμβάλει στη μάχη ενάντια στην παχυσαρκία, σύμφωνα με νέα μελέτη.

Βρετανοί διατροφολόγοι ανακάλυψαν ότι τα αβγά είναι μία από τις πιο υγιεινές και πλούσιες σε θρεπτικά συστατικά τροφές και συνιστούν κατανάλωση τουλάχιστον ενός αβγού ημερησίως για καλή υγεία.

Σύμφωνα με μελέτη τους που αναμένεται να δημοσιευθεί στο επιστημονικό έντυπο «Νutrition and Food Science», τα αβγά μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο σε ό,τι αφορά τόσο τη διατήρηση της ισορροπίας του οργανισμού όσο και τη δίαιτα. Τα αποτελέσματα προέκυψαν έπειτα από ανάλυση 71 προηγούμενων μελετών που εξέταζαν τη διατροφική αξία των αβγών, καθώς και τον ρόλο που μπορούν να διαδραματίσουν στην απώλεια βάρους.

Οπως φάνηκε, τα αβγά δεν έχουν πολλές θερμίδες, ενώ παράλληλα αποτελούν πλούσια πηγή πρωτεΐνης και άλλων ζωτικής σημασίας θρεπτικών συστατικών, όπως η βιταμίνη D, η βιταμίνη Β12, το σελήνιο και η χολίνη. Σε ό,τι αφορά συγκεκριμένα τη βιταμίνη D, στη μελέτη επισημαίνεται ότι ένα αβγό παρέχει περισσότερο από το 20% της απαιτού μενης ημερήσιας δόσης πρόσληψης της βιταμίνης. Αυτό είναι άκρως σημαντικό δεδομένου ότι η έλλειψη της βιταμίνης D συνδέεται με προβλήματα στα οστά, με καρδιοπάθειες, με σκλήρυνση κατά πλάκας, με διαταραχές του ανοσοποιητικού συστήματος, με προβλήματα ψυχικής υγείας, ακόμη και με καρκίνο.

Παράλληλα, η ανάλυση με τίτλο «Τhe Νutritional Ρroperties and Ηealth Βenefits of Εggs» επιβεβαίωσε ότι μεταξύ των πρωτεϊνούχων τροφών το αβγό περιέχει το πιο πλούσιο μείγμα αμινοξέων, άκρως σημαντικών για τα παιδιά, τους εφήβους και τους νεαρούς ενηλίκους. Σημειώνεται ότι η ισορροπία αμινοξέων είναι απαραίτητη για τη σωστή ανάπτυξη του οργανισμού, αλλά και για την «επιδιόρθωση» τυχόν βλαβών του.

Η μελέτη έδειξε μάλιστα τις ομάδες του πληθυσμού που μπορούν να ωφεληθούν περισσότερο από την κατανάλωση αβγών. Πρόκειται μεταξύ άλλων για τα παιδιά, τους εφήβους, τους ηλικιωμένους, καθώς και για τα άτομα που καταναλώνουν πολύ κρέας και εκείνα που δεν πίνουν αρκετό γάλα.

Τα υψηλά επίπεδα αντιοξειδωτικών που περιέχονται επίσης στα αβγά μπορούν να βοηθήσουν στην πρόληψη προβλημάτων όπως η εκφύλιση της ωχράς κηλίδας, μια σοβαρή πάθηση των οφθαλμών που αποτελεί την κύρια αιτία τύφλωσης ηλικιωμένων ατόμων στον δυτικό κόσμο.


(https://www.google.com/adsense/support/bin/request.py?contact=abg_afc&url=http://www.tovima.gr/default.asp%3Fpid%3D2%26ct%3D33%26artId%3D319401%26dt%3D10/03/2010&hl=en&client=ca-pub-0654679464270989&adU=www.detoxcenter.gr&adT=%CE%88%CF%87%CE%B1%CF%83%CE%B1+%CE%9A%CE%B9%CE%BB%CE%AC+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%9A%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B7&adU=www.souka.gr/index.php%3FcPath%3D47&adT=%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%AC+%CE%BA%CE%B9%CE%BB%CE%AC-%CE%A4%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CF%80%CE%AC%CF%87%CE%BF%CF%82%3F&adU=www.x-el.gr&adT=%CE%91%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%AC%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1+-+%CE%A3%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7&adU=www.tasteanddiet.gr&adT=%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82+%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%CF%82&adU=pharmshop.gr&adT=%CE%92%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%82&gl=GR)

giorgospet
10-03-10, 22:15
Η χοληστερίνη που περιέχει ο κρόκος είναι η γνωστή καλή χοληστερίνη hdl η οποία καθαρίζει τις αρτηρίες γι΄αυτό τρώτε άφοβα. Η άποψη ότι το αυγό ανεβάζει γενικά την χοληστερίνη ΄΄εχει απομυθιοποιηθεί πλέον ,από αρκετές μελέτες.;)

VIRUSGR
28-08-10, 05:55
me tin salmonela omws ti ginetai?einai anapofekth?k an prosvlithoume apo authn poia einai ta sumptwmata?

Devil
28-08-10, 06:44
me tin salmonela omws ti ginetai?einai anapofekth?k an prosvlithoume apo authn poia einai ta sumptwmata?

καλητερα να μαγειρευεις τα αυγα για να την αποφυγεις

StormRid3r
19-10-10, 20:13
Καλησπερα.

Προσφατα ειδα το Invincible του Ronnie Coleman. Το πρωι λοιπον που σηκωνοτανε, εφτιαχνε μια ωραια ομελετα με αυτο: http://www.eggology.com/Public/Products/Egg_Whites/index.cfm

Ασπραδια αυγου, ετοιμα για χρηση!!!!! Ξερετε αν υπαρχει το συγκεκριμενο η καποιο παρομοιο προιον στην Ελλαδα??? Το βρισκω πολυ χρησιμο.....

thanasis reaction
19-10-10, 22:16
στη λαρισα υπαρχει.

jimmy007
19-10-10, 22:23
Eλπίζω να τα περνάνε από μηχάνημα για σαλμονέλα...

Antonis Giannoulis
19-10-10, 22:38
στη λαρισα υπαρχει.



υπαρχει το ιδιο, δηλαδη παστεριωμενα ασπραδια αυγων..??? ή μηπως εννοείς ασπραδια σε σκονη..???

thanasis reaction
19-10-10, 22:44
οχι σκονη!ασπραδια αυγων σε συσκευασια 2 η' 5 κιλων αν δεν κανω λαθος.

Zylo
21-10-10, 20:36
αυτο με ενδιαφερει και εμενα.....το αν θα το βρουμε εδω δε νομιζω ν μ νιαζει τοσο οσο το αν εχουν περασει απο μηχανημα για σαλμονελα.....αμα ειναι και εχει περασει τοτε απο εξωτερικο θα το παραγγειλω ....

Zylo
21-10-10, 20:40
τελικα ειναι τεσταρισμενο απο σαλμονελα....στο λινκ που εδωσε ο φιλος γραφει και αυτο:
Over a decade later there have been several imitators, but ONLY Eggology is pure, fresh, organic, cage free, tested for salmonella & listeria, kosher, pasteurized, USDA approved, and environmentally friendly.
πιστευω οτι θα το παρω...

Devil
28-10-10, 06:48
πουλανε κατι τετοιο σε ενα γνωστο site απο αγγλια....

giannis_s
04-11-10, 17:56
Όποιος έχει "μέσον" ζαχαροπλάστη ή φούρναρη μπορεί να κάνει δουλειά και εδώ..είχα βρει κάποιον αλλά έφερνε 5κιλά και το θέμα είναι πως όταν το ανοίξεις πρέπει να το καταναλώσεις εντός λίγων ημερών, (περίπου 4-5)
Αν σκεφτεί κανείς πως αυτό αντιστοιχή σε 1 λίτρο την ημέρα (δλδ 33 ασπράδια όπως λένε οι συσκευασίες), για εμένα είναι πολύ..
Φίλος όμως έχει βρει ζαχαροπλάστη που του φέρνει 1λτ με 2€ νομίζω..απλά φέρνει μόνο σε εκείνον, αραιά και που και κατόπιν γκρίνιας...
Τέσπα, όποιος έχει όρεξη αν ψαχτεί εκεί που λέω θα βρει κάτι σίγουρα...
ΠΟΤΕ όμως μην τα καταναλώνεται ωμά (αναφέρομαι στο αμινοξύ αβιδίνη, και όχι στο ενδεχόμενο σαλμονέλας..)

leftis
27-07-11, 19:23
Έχουμε κανα νέο για αυτά? Φαίνονται πολύ βολικά. Υπάρχει τίποτα τέτοιο στην Αθήνα?

Marios1991
30-07-11, 15:14
Παιδια οποιος ξερει καμια ιστοσελιδα για να παραγγειλουμε απο αυτα ας μου κανει ενα pm pls...

leftis
30-07-11, 16:07
Δύσκολο να υπάρχει στην ελλάδα αλλά ας ελπίσουμε

karouzos_k9
17-01-12, 11:35
επειδη δεν τα παω καλα με την μαγειρικη γενικα, εχω μια ερωτηση για τα ασπραδια αυγου, δεν γινεται να τιγανισουμε ολο τα αυγο και να φαμε μονο το ασπραδι και πεταμε τον κροκο? αντι να τιγανιζουμε μονο το ασπραδι?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΥΠΑΡΧΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 2ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ 5ΛΙΤΡΑ ΠΑΣΤΕΡΙΩΜΕΝΑ ΑΣΠΡΑΔΙΑ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ.ΠΙΝΟΝΤΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΣΚΕΤΑ Η ΜΕ ΧΥΜΟ,Η ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΠΡΩΙ - ΒΡΑΔΥ

rey1989
17-01-12, 11:57
αυτο το έχω δει σε site του εξωτερικού , υπάρχουν και Ελλάδα?

GREEK POWER
17-01-12, 12:08
Γκουγκλαρε και θα τα βρεις;)

Keirox
17-01-12, 12:15
Κανονικό ασπράδι είναι, σκέτο δεν νομίζω να πίνετε.. (μπορεί κιολας αλλα φένεται απαίσιο) εγώ το κάνω ομελέτα/τηγανίζω συνήθως.. δεν αξίζει όμως να σου πώ την αλήθεια, τα αυγά είναι φθηνότερα (εδω που είμαι τουλάχιστον).

rey1989
17-01-12, 12:24
σκεφτόμουν να αγοράζω σε μπουκάλι γιατι τώρα παίρνω 12 αυγά την ημέρα και πετάω τους κρόκους , μην πανε χαμένοι. το googlαρα και βρήκα εταιρίες αλλα δεν βλέπω τιμές να δω αν συμφέρει :unsure:

tolis93
17-01-12, 12:33
σκεφτόμουν να αγοράζω σε μπουκάλι γιατι τώρα παίρνω 12 αυγά την ημέρα και πετάω τους κρόκους , μην πανε χαμένοι. το googlαρα και βρήκα εταιρίες αλλα δεν βλέπω τιμές να δω αν συμφέρει :unsure:

στο μακρο κιφφισου π πηγα κ πηρα βρηκα 5λιτρο με 8,9-10,90 δε θυμαμαι ακριβως αλλα καπου εκει.και 5 λιτρα μαν ειναι ΠΟΛΛΑ αυγα....

Keirox
17-01-12, 12:33
σκεφτόμουν να αγοράζω σε μπουκάλι γιατι τώρα παίρνω 12 αυγά την ημέρα και πετάω τους κρόκους , μην πανε χαμένοι. το googlαρα και βρήκα εταιρίες αλλα δεν βλέπω τιμές να δω αν συμφέρει :unsure:

Τρώγε και τους κρόκους δεν θα πάθεις τίποτα (απλά να χωράνε στης θερμίδες/μάκρο σου). Δεν δημιουργούν χολιστερίνη ούτε έχουν κακά λιπαρά.


http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/7882850.stm
http://www.health.harvard.edu/press_releases/egg-nutrition

rey1989
17-01-12, 12:50
δεν τους πετάω γιατι φοβάμαι την χοληστερίνη και τα κακά λιπαρά απλά όσες φορές έχω φάει πάνω απο ένα κρόκο σε μια μέρα με πειράζει για κάποιο λόγο. Γιαυτό και έχω μονο έναν στο πρωινό μου με τα 6 ασπράδια.;)


στο μακρο κιφφισου π πηγα κ πηρα βρηκα 5λιτρο με 8,9-10,90 δε θυμαμαι ακριβως αλλα καπου εκει.και 5 λιτρα μαν ειναι ΠΟΛΛΑ αυγα....

θα κοιτάξω σου Ρίου να δω αν έχει και θα πάρω. Πάντως την 6αδα τα αυγά τα παίρνω 1 euro από ένα supermarket της γειτονιάς μου, 5 ltr ασπράδι πόσα ασπράδια να ειναι ?

sTeLaKoS
17-01-12, 13:53
Μετακίνησα μερικά ποστ που αφορούσαν τα ασπράδια αυγού σε μπουκάλι για να είναι συγκεντρωμένα σε προϋπάρχων τόπικ :thumbup:

Ασπράδια αυγών σε συσκευασία (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1874-Ασπράδια-αυγών-σε-συσκευασία)

agisilaos
17-01-12, 13:53
γιατι ρε παιδια δν σπατε τα αυγα ωμα βγαζετε το κιτρινο και το ασπρο που μενει το ριχνουμε στο τηγανι με μια κουταλια ελαιολαδο....

:clap::thumbup:

average_joe
17-01-12, 13:57
θα κοιτάξω σου Ρίου να δω αν έχει και θα πάρω. Πάντως την 6αδα τα αυγά τα παίρνω 1 euro από ένα supermarket της γειτονιάς μου, 5 ltr ασπράδι πόσα ασπράδια να ειναι ?

ενα μεγαλο εχει γυρω στα 40γρ ασπραδι οποτε υπολογιζε γυρω στα 125.

sTeLaKoS
17-01-12, 14:00
Έχω βρει μπουκάλια του λίτρου σε γνωστό bulk site αλλά μετά το άνοιγμα της συσκευασίας πρέπει να καταναλωθεί εντός 2-3 ημερών.
Αυτός είναι ο λόγος που δε έχω αγοράσει ακόμη, έστω δοκιμαστικά.
Λογικά θα ισχύει το ίδιο και για τα 5κιλα που λέτε.. :unsure:

Keirox
17-01-12, 15:07
Έχω βρει μπουκάλια του λίτρου σε γνωστό bulk site αλλά μετά το άνοιγμα της συσκευασίας πρέπει να καταναλωθεί εντός 2-3 ημερών.
Αυτός είναι ο λόγος που δε έχω αγοράσει ακόμη, έστω δοκιμαστικά.
Λογικά θα ισχύει το ίδιο και για τα 5κιλα που λέτε.. :unsure:

Ναι, το ίδιο είναι. Πρέπει να καταναλωθούν το πολύ εντώς 3-4 ημερών αλλιος χαλάνε (και μυρίζουν απαίσια :green:)!

rey1989
17-01-12, 15:25
Έχω βρει μπουκάλια του λίτρου σε γνωστό bulk site αλλά μετά το άνοιγμα της συσκευασίας πρέπει να καταναλωθεί εντός 2-3 ημερών.
Αυτός είναι ο λόγος που δε έχω αγοράσει ακόμη, έστω δοκιμαστικά.
Λογικά θα ισχύει το ίδιο και για τα 5κιλα που λέτε.. :unsure:



Ναι, το ίδιο είναι. Πρέπει να καταναλωθούν το πολύ εντός 3-4 ημερών αλλιώς χαλάνε (και μυρίζουν απαίσια :green:)!

τελικά θα συνεχίσω τα φρέσκα γιατί δεν με βολεύει , θα χαλάσουν.
αν και σκεφτόμουν να φτιάχνω τα πιτάκια του μήνα και να τα βάζω στην κατάψυξη , δεν ξέρω όμως κατα πόσο είναι θρεπτικά και θα τρώγονται .. γιατι κατεψυγμένα ίσως να είναι αηδία.:puke:

tolis93
17-01-12, 15:29
εγω το βαζα στη καταψυξη το μπουκαλι μετα.ουτε πετρωνε ουτε τπτ.κ κραταγε κανα 2 βδομαδες.ε παραπανω δν ηθελε βασικα στο 12ημερο ειχε φυγει.βολευει για να φτιαχνεις πρωτεινοσεικ αν εχεις ξεμηνει απο πρωτεινη η αν θες κατι διαφορετικο.για παραλια ειναι οτι πρεπει:green: ακομα κ στο καφε να ριξεις λιγο δε καταλαβαινεις διαφορα.ναι το κανα κ αυτο ο καφρος

No Fear
17-01-12, 16:26
στο μακρο κιφφισου π πηγα κ πηρα βρηκα 5λιτρο με 8,9-10,90 δε θυμαμαι ακριβως αλλα καπου εκει.και 5 λιτρα μαν ειναι ΠΟΛΛΑ αυγα....
Εγω απο εκει παιρνω συσκευασιες του λιτρου,οποτε ειμαι Αθηνα.Εχουν φερει και 5λιτρες?Ειναι στο ιδιο διαδρομο με τα αυγα,τερμα μεσα Τολη?

tolis93
17-01-12, 16:54
Εγω απο εκει παιρνω συσκευασιες του λιτρου,οποτε ειμαι Αθηνα.Εχουν φερει και 5λιτρες?Ειναι στο ιδιο διαδρομο με τα αυγα,τερμα μεσα Τολη?

το πενταλιτρο το παιρνω απο τα ψυγεια εκει π εχουν τα γαλατα κτλπ εχουν κατι σαντυγες κ τετοια κ το χουν κατω κατω σε ενα ωραιοτατο μπετονακι. μου παν οτι θα φερουν κ σε σκονη κ θα τα εχουν στα ζαχαροπλαστικης αλλα δε το πλησιαζω σε σκονη.ειπαμε

No Fear
19-01-12, 02:06
το πενταλιτρο το παιρνω απο τα ψυγεια εκει π εχουν τα γαλατα κτλπ εχουν κατι σαντυγες κ τετοια κ το χουν κατω κατω σε ενα ωραιοτατο μπετονακι. μου παν οτι θα φερουν κ σε σκονη κ θα τα εχουν στα ζαχαροπλαστικης αλλα δε το πλησιαζω σε σκονη.ειπαμε
Καταλαβα,οταν ειχα ρωτησει τοτε που ειχα πρωτοπαρει,δεν μου ειχαν πει για αυτο.
Αν συμφερει οικονομικα,την επομενη φορα θα παρω κανενα τετοιο.
Νασαι καλα Τολη!;)

tvg5
19-01-12, 02:39
Μόλις ξυπνάω Eggology και Quaker Qrits, επηρεασμένος από τον Coleman όμως απο τότε που τα συνδίασα δεν έχω φάει τίποτα άλλο για πρωινό. :thumbup:

Levrone
19-01-12, 04:08
αν ξερει κανεις αν ισχυει το ιδιο και στα μακρο της υπολοιπης ελλαδας ενημερωνει..εγω την αλλη φορα που θα παω θα ρωτησω.

mitsoulas
19-01-12, 10:00
Μια φορα που δοκιμασα να φαω ομο ασπραδι κοντεψα να κανω εμετο απορω πως ορισμενοι το καταφερνουν να πιουν αυτην την αηδια :shock: απο τοτε μονο βραστο ή στο τηγανακι. Και επειδη ειμαι και απο τους ανθρωπους που λυπαμαι να πεταξω το φαγητο ειδικα την σημερον ημερα που εξω πειναει κοσμος , να φαω το ασπραδι και να πεταξω τον κροκο ετσι λοιπον τρωω δυο αυγα ολοκληρα και καθαριζω. Προσεχω βεβαια την εβδομαδα να μην ξεπερναω τους τεσσερις κροκους λογω χοληστερινης απο οτι εχω ακουσει.

tolis93
19-01-12, 13:33
Μια φορα που δοκιμασα να φαω ομο ασπραδι κοντεψα να κανω εμετο απορω πως ορισμενοι το καταφερνουν να πιουν αυτην την αηδια :shock: απο τοτε μονο βραστο ή στο τηγανακι. Και επειδη ειμαι και απο τους ανθρωπους που λυπαμαι να πεταξω το φαγητο ειδικα την σημερον ημερα που εξω πειναει κοσμος , να φαω το ασπραδι και να πεταξω τον κροκο ετσι λοιπον τρωω δυο αυγα ολοκληρα και καθαριζω. Προσεχω βεβαια την εβδομαδα να μην ξεπερναω τους τεσσερις κροκους λογω χοληστερινης απο οτι εχω ακουσει.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1380-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%AC-amp-%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7


http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=6&articleID=5638&la=1

ολα δικα σου:)

mitsoulas
19-01-12, 15:47
:wave: Σε ευχαριστω φιλε οποτε μπορω να τρωω αφοβα κροκους αρκει να προσεχω τα κορεσμενα λιπαρα που περνω την ημερα αλλος ενας μυθος καταριφτηκε τελικα :-D μια ερωτηση να κανω :?: ποσα λιπαρα εχει ενας κροκος και ποσα κορεσμενα ξερεις :?: γιατι εχω και προβλημα με το λιπος.

giwrgaras
22-05-12, 18:28
Καλησπερα, ισως χαζη ερωτηση αλλα μια φορα την βδομαδα βραζω καπου 50 αυγα τα οποια κ συντηρω μεχρι και 7-8 μερες στο ψυγειο μεχρι να τα καταναλωσω για λογους ευκολιας (για να μην τα βραζω καθε μερα απο λιγα). Υπαρχει κινδυνος σαλμονελας ή να αλοιωνεται η θρεπτικη τους αξια σε πρωτεινες γιατι ετσι ακουσα? Αν οχι, μπορω κιολας να τα καθαριζω ολα μαζι απο τσοφλια για να τα εχω ετοιμα? Ευχαριστω πολυ

koukoutsaki
22-05-12, 18:35
Καλησπερα
αΑυτο που ξερω να σου πω σιγουρα ειναι οτι με τα τσοφλια πρεπει να τα βγαλεις στο ψυγειο, μην τα ξεφλουδισεις,τωρα εγω δε θα τα αφηνα μια βδομαδα, αλλα μεχρι 5 μερες:):welcome:

Apollonas
22-05-12, 20:32
Εδω το πασχα τα αφηνουν εξω 10 μερες οχι στο ψυγειο δε παθαινουν τπτ βραστα με λιγο αλατι μεσα και μην τα ξεφλουδισεις δε παιζει μια να χαλασουν...!!! Εξαλλου αν χαλασει μυριζει χειροτερα και απο πριτς......οποτε θα το καταλαβεις... ;)

s0k0s
22-05-12, 20:33
Εδω το πασχα τα αφηνουν εξω 10 μερες οχι στο ψυγειο δε παθαινουν τπτ βραστα με λιγο αλατι μεσα και μην τα ξεφλουδισεις δε παιζει μια να χαλασουν...!!! Εξαλλου αν χαλασει μυριζει χειροτερα και απο πριτς......οποτε θα το καταλαβεις... ;)

Χειροτερα απο πριτς; :bowdown::rolf:

gym
22-05-12, 20:35
Καλησπερα
αΑυτο που ξερω να σου πω σιγουρα ειναι οτι με τα τσοφλια πρεπει να τα βγαλεις στο ψυγειο, μην τα ξεφλουδισεις,τωρα εγω δε θα τα αφηνα μια βδομαδα, αλλα μεχρι 5 μερες:):welcome:

:thumbup::thumbup: με επιφυλαξη μεχρι και 7 αλλα στανταρ 5

Apollonas
22-05-12, 20:46
Χειροτερα απο πριτς; :bowdown::rolf: Χαχαχχα έμα πια...!! Αμπουλα σκέτη σου λέω...!!!:p

jim-jimakos
22-05-12, 20:51
εγω αυτο κάνω.. τα αφηνω 5-6 μέρες και είναι :thumbup:

εχω παρατηρήσει σε ενα που το ειχα ξεχάσει καμιά 10αριά μέρες.... μόλις το "ξεφλούδισα" ήταν μαλακό λες και είχε λιώσει. μάλλον θα είχε αλλοιωθεί.
Και μην συγκρίνετε τα Πασχαλινά αυγά... με τόσα χημικά που έχουν φάει στο βαψιμο, λογικό είναι να μην παθαίνουν τίποτα, είναι σαν "βαλσαμωμένα", εγω προσωπικά τα αποφευγω

Apollonas
22-05-12, 21:01
εγω αυτο κάνω.. τα αφηνω 5-6 μέρες και είναι :thumbup:εχω παρατηρήσει σε ενα που το ειχα ξεχάσει καμιά 10αριά μέρες.... μόλις το "ξεφλούδισα" ήταν μαλακό λες και είχε λιώσει. μάλλον θα είχε αλλοιωθεί.Και μην συγκρίνετε τα Πασχαλινά αυγά... με τόσα χημικά που έχουν φάει στο βαψιμο, λογικό είναι να μην παθαίνουν τίποτα, είναι σαν "βαλσαμωμένα", εγω προσωπικά τα αποφευγω Μα δεν εχει σχεση το τσοφλι με το εσωτερικο...εγω με 8 που τρωω καθε μερα δε προλαβαινει να μεινει τπτ...αλλη πατεντα ειναι βραστα απο βραδυς και φατα το πρωι...

giwrgaras
23-05-12, 00:22
παντως δεν ξερω αν τρωτε κ τους κροκους γτ συμφωνα με ερευνες απο το 2008 οι κροκοι ειναι ακινδυνοι ενω περιεχουν 3 γρ πρωτεινης κ 6 γρ καλου λιπους. Εγω τρωω μεχρι 2 κροκους το πολυ καθε μερα, τα υπολοιπα μονο ασπραδια

Ariel
23-05-12, 00:42
Εδω το πασχα τα αφηνουν εξω 10 μερες οχι στο ψυγειο δε παθαινουν τπτ βραστα με λιγο αλατι μεσα και μην τα ξεφλουδισεις δε παιζει μια να χαλασουν...!!! Εξαλλου αν χαλασει μυριζει χειροτερα και απο πριτς......οποτε θα το καταλαβεις... ;)

χαχαχαχ...κλαιωωωωωω:green:
εχω διαβασει πως οι κροκοι στο ψυγειο αντεχουν μια το πολυ 2 μερες...απο κει και περα...ναι..πας με τη μυρωδια!:P:shock:

Apollonas
23-05-12, 18:25
χαχαχαχ...κλαιωωωωωω:green:εχω διαβασει πως οι κροκοι στο ψυγειο αντεχουν μια το πολυ 2 μερες...απο κει και περα...ναι..πας με τη μυρωδια!:P:shock: Όλοι έχετε διαβασει για τους κροκους, μονο εγω περασα στο σταδιο της πραξης...:/ Εγω λεβεντη μου τους τρωω και 5 μέρες μετά (εμβολια του στρατου ανοσια). Απλα μην τα καθαρισεις, βρασε λιγα και βαλτα στο ψυγειο αν τα φοβασαι..

leftis
01-06-12, 13:14
47116

Φρέσκο φρέσκο από το facebook του Πάρη Νικολάου. Τα βρήκε στο macro λέει. Είναι μόνο παστεριωμένα ασπράδια.

Ηλαπ
01-06-12, 13:38
Τα macro ειναι σουπερ μαρκετ????? :shock:

Lao
01-06-12, 13:40
47116

Φρέσκο φρέσκο από το facebook του Πάρη Νικολάου. Τα βρήκε στο macro λέει. Είναι μόνο παστεριωμένα ασπράδια.

Έχουμε καμιά ιδέα πόσα γρ πρωτείνη βγάζει ένα ποτήρι (250 ml);

leftis
01-06-12, 13:44
Έχουμε καμιά ιδέα πόσα γρ πρωτείνη βγάζει ένα ποτήρι (250 ml);


Ξέρω οτι το ενα λίτρο είναι 33 ασπραδια. So, do the math.

Lao
01-06-12, 13:46
Ξέρω οτι το ενα λίτρο είναι 33 ασπραδια. So, do the math.

Βρήκα το εξής:

http://www.sovimo.gr/pdf/LIQUIDeng-01.pdf

Αυτό είναι;

Ηλαπ
01-06-12, 13:47
εγω βρηκα αυτο http://www.ebbze.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=4&theid=4&open1=4&open2=&thepid=179&page=1 αλλα δν εχει πληροφοριες

Lao
01-06-12, 13:54
Βρήκα το εξής:

http://www.sovimo.gr/pdf/LIQUIDeng-01.pdf

Αυτό είναι;

Λοιπόν, εάν διαβάζω και καταλαβαίνω σωστά, στο 1kg Egg Whites έχουμε 9% πρωτεϊνη, άρα 90 γραμμάρια.

Επομένως, 90 / 4 = 22,5 γραμμάρια ανά ποτήρι 250 ml.

Not bad!

ελμερ
01-06-12, 13:55
Μπορουμε να μαθουμε ποσο κοστιζει το λιτρο?ξερει καποιος?:unsure: :welcome:

leftis
01-06-12, 20:46
Θα πάω αύριο στο μάκρο παλλήνης και θα σας πώ.

vaggan
01-06-12, 21:31
υπαρχει η ovo fresco τους ειχα παρει τηλ και μου ειχαν πει 3 ευρω το λιτρο αν θυμαμαι καλα.πιστευω πως κωλολεει:clap::clap::clap:δυστυχως στην περιοχη μου δεν φερνουν

vaggan
01-06-12, 21:45
http://www.ovofresco.gr/proionta.php

leftis
01-06-12, 21:55
Αν όντως είναι 3€ το κιλό λέει πολύ γιατί είναι 30 ασπράδια ουσιαστικά. 3,χχ έδινα για 30 αυγά εκ των οποίων τα περισσότερα τα έτρωγα ασπράδια μόνο...
Πως παραγγέλνουμε όμως?

primordial
01-06-12, 22:00
Τους βλέπω να τρώνε καμία φρίκη με τις παραγγελίες που μπορεί να δεχτούν αν μας πούνε τον τρόπο κ εάν φυσικά μπορούν να πουλήσουν...!!!
Έχουν πολλά στόματα να θρέψουν (ζωή να έχουμε...:green:)... όχι τίποτα άλλο, αλλά σκέφτομαι τις καημένες τις κοτούλες, ξεκινάνε υπερωρίες μου φαίνεται.

tolis93
01-06-12, 22:06
εχει στο μακρο αλλα στο μακρο κηφφισου παιδες.καλως η κακως μονο εκει.μακαρι να χε κ στο μακρο παλληνης αλλα εφεραν μια γυρα κ τα κοψαν.εχει μηλησει κανενας με την εταιρια η να παρω πρωτοβουλια να αρχισουν παραγκελιες?παντως πηρα και πρωτεινη αυγου σε σκονη απο το μπαχαρ και δε με χαλασε καθολου μα καθολου

ΙΟΝ
01-06-12, 22:21
εχει στο μακρο αλλα στο μακρο κηφφισου παιδες.καλως η κακως μονο εκει.μακαρι να χε κ στο μακρο παλληνης αλλα εφεραν μια γυρα κ τα κοψαν.εχει μηλησει κανενας με την εταιρια η να παρω πρωτοβουλια να αρχισουν παραγκελιες?παντως πηρα και πρωτεινη αυγου σε σκονη απο το μπαχαρ και δε με χαλασε καθολου μα καθολου

εμενα τουλαχιστον αλμπουμινη που δοκιμασα δεν πινοταν με τιποτα τι δοκιμασα και με hemo αλλα τιποτα απαισια γευση
πιστευω ο χυμος.. να ειναι καλυτερος

tolis93
01-06-12, 22:25
εμενα τουλαχιστον αλμπουμινη που δοκιμασα δεν πινοταν με τιποτα τι δοκιμασα και με hemo αλλα τιποτα απαισια γευση
πιστευω ο χυμος.. να ειναι καλυτερος

σκετο δε τρωγεται νταξει.αλλα ανακατευεται τελεια σε πιτακια μεσα σε γαλα κτλπ.ακομα κ αν βραζεις μακαρονια η ρυζι π τραβανε νερο κ ριξεις μεσα πρωτεινη αυγου (ουσιαστικα ασπραδι σε σκονη) το τραβανε.αρκει να βαλεις οσο νερο θελουν για να τραβηξουν.(ανα 100 γρ 300 μλ νερο)
τωρα το συγκεκριμενο παντα στο αντικολλητικο το βαζα κ το κανα πιιτακια οποτε....

εστειλα κ μειλ στην εταιρια.περιμενω απαντηση

Lao
01-06-12, 22:53
Παιδιά, να τα βάλουμε λίγο κάτω;

Έστω ότι η τιμή είναι 3 ευρώ το λίτρο.

Με αυτά τα 3 ευρώ, παίρνουμε 4 ποτήρια, 22,5 γραμμάρια πρωτεϊνη το καθένα.

Ας πάρουμε π.χ. την Whey Shake, η οποία κάνει κάπου 50 ευρώ, στο scoop βγάζει 23 γραμμάρια και αρκεί για περίπου 70 scoops.

Με 50 ευρώ, αγοράζουμε 16-17 λίτρα από το παρόν, άρα 16x4=64 ποτήρια των 22,5 γρ πρωτεϊνη το καθένα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Μια οικονομική και αξιοπρεπής Whey, συμφέρει περισσότερο. ;)

leftis
01-06-12, 23:16
Παιδιά, να τα βάλουμε λίγο κάτω;

Έστω ότι η τιμή είναι 3 ευρώ το λίτρο.

Με αυτά τα 3 ευρώ, παίρνουμε 4 ποτήρια, 22,5 γραμμάρια πρωτεϊνη το καθένα.

Ας πάρουμε π.χ. την Whey Shake, η οποία κάνει κάπου 50 ευρώ, στο scoop βγάζει 23 γραμμάρια και αρκεί για περίπου 70 scoops.

Με 50 ευρώ, αγοράζουμε 16-17 λίτρα από το παρόν, άρα 16x4=64 ποτήρια των 22,5 γρ πρωτεϊνη το καθένα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Μια οικονομική και αξιοπρεπής Whey, συμφέρει περισσότερο. ;)


Άλλη χρήση το ένα, άλλη χρήση το άλλο παρ'όλα αυτά. Επίσης πληρώνεις το ότι δεν χρειάζεται πλεόν να σπας και να διαχωρίζεις αυγά. Και σε σχέση με μια 30αδα αυγών που την έπερνα 3κάτι € αν θυμάμαι καλά νομίζω συμφέρει.

Lao
01-06-12, 23:59
Άλλη χρήση το ένα, άλλη χρήση το άλλο παρ'όλα αυτά. Επίσης πληρώνεις το ότι δεν χρειάζεται πλεόν να σπας και να διαχωρίζεις αυγά. Και σε σχέση με μια 30αδα αυγών που την έπερνα 3κάτι € αν θυμάμαι καλά νομίζω συμφέρει.

Την πρωτεϊνη δεν θέλουμε βρε leftis; ;)

Προφανώς και το να σπας και να διαχωρίζεις αυγά δεν συμφέρει οικονομικά, αλλά το ίδιο ισχύει και με το παρόν, πάντα σε σχέση με την Whey.

leftis
02-06-12, 00:01
Την πρωτεϊνη δεν θέλουμε βρε leftis; ;)

Προφανώς και το να σπας και να διαχωρίζεις αυγά δεν συμφέρει οικονομικά, αλλά το ίδιο ισχύει και με το παρόν, πάντα σε σχέση με την Whey.

Ναι, την πρωτείνη θέλουμε αλλά δεν έχουν την ίδια χρήση παρ'όλα αυτά. Τα αυγά τα βάζουμε σε πιτάκια, και χίλιες δυο συνταγές δεν μπορούμε να παίρνουμε όλη μας την πρωτείνη από whey. Καταντάει μονότονο

Lao
02-06-12, 00:32
Ναι, την πρωτείνη θέλουμε αλλά δεν έχουν την ίδια χρήση παρ'όλα αυτά. Τα αυγά τα βάζουμε σε πιτάκια, και χίλιες δυο συνταγές δεν μπορούμε να παίρνουμε όλη μας την πρωτείνη από whey. Καταντάει μονότονο

Σε αυτό που λες δεν έχω αντίρρηση. Απλά συνέκρινα το value for money κάνοντας την ίδια χρήση.:toast:

ArgoSixna
02-06-12, 00:40
Δεν θελουμε την πρωτεινη (καλα μην βαρατε την θελουμε) , θελουμε τα ασπραδια για ευκολια ωστε να φτιαξουμε την ομελετα , το πιτακι και μπαρες! Να μασησουμε και λιγο τροφη!

Αν και εμενα με εχει βολεψει το εξης.. Πλαστικα ποτηρια 500ml απο τα μακρο 2ευρω/50τεμ , σπαω τα ασπραδια 1-2 κροκους και τα χτυπαω στο μιξερ για 5δευτερολεπτα. Αν θελουμε συμπληρωνουμε βρωμη. ουτε πλυσιμο δευτερο πιατο/πηρουνι ουτε τιποτα!

tolis93
06-06-12, 23:01
μαλλον γινεται κανονικοτατος εφοδιασμος μαγκες. πηρα μειλ και με ρωτησαν για ποιο προιον ενδιαφερομαι.λογικα για τις ποσοτητες π το θελω τη δουλεια τη κοβω να προμηθευει γυρω γυρω απο εκει π ειναι.μωλις απαντησουν ενημερωνω

nicknick
06-06-12, 23:17
47116

Φρέσκο φρέσκο από το facebook του Πάρη Νικολάου. Τα βρήκε στο macro λέει. Είναι μόνο παστεριωμένα ασπράδια.



Ειναι καλη φαση τοσο καιρο ο μονος λογος που δεν ειχα παρει ειναι οτι ευρισκα κατι οτι να ναι μαρκες απο κατι οτι να ναι χωρες του εξωτερικου..

Οχι οτι ντε και καλα θα παθαινα κατι αλλα στο συγγεκριμενο θεμα ειμαι πολυ επιφιλακτικος ιδιως με τον τροπο συντηρησης κατα τη μεταφορα τους απο την αλλη ακρη της ευρωπης ως εδω..

Απο οτι βλεπω ομως ειναι απο ελληνικη εταιρεια οποτε το ψηνω ασχημα.. Τα γραμμαρια πρωτεινης ειναι κανονικα η χανει λογω της παστεριωσης?

tolis93
06-06-12, 23:24
Ειναι καλη φαση τοσο καιρο ο μονος λογος που δεν ειχα παρει ειναι οτι ευρισκα κατι οτι να ναι μαρκες απο κατι οτι να ναι χωρες του εξωτερικου..

Οχι οτι ντε και καλα θα παθαινα κατι αλλα στο συγγεκριμενο θεμα ειμαι πολυ επιφιλακτικος ιδιως με τον τροπο συντηρησης κατα τη μεταφορα τους απο την αλλη ακρη της ευρωπης ως εδω..

Απο οτι βλεπω ομως ειναι απο ελληνικη εταιρεια οποτε το ψηνω ασχημα.. Τα γραμμαρια πρωτεινης ειναι κανονικα η χανει λογω της παστεριωσης?

πρεπει να ειναι ελαχιστα κατω.αλλα και παλι.λιγο περισσοτερο να βαλει κανεις σε σχεση με το να πεταει κροκους...καλυτερο το θεωρω

Madd_Chadd
06-06-12, 23:31
Προσωπικα δε θα επαιρνα ποτε ασπραδια μεσα σε μπουκαλια η κουτια εκτος και μονο αν ημουν αμερικη που το θεμα "ασπραδια σε συσκευασια" ειναι επιστημη και το κανουν αρκετα χρονια.

Δεν εμπιστευομαι τον καθε τυχαιο που κανει δοκιμες στην ευρωπη.

gym
07-06-12, 11:20
Προσωπικα δε θα επαιρνα ποτε ασπραδια μεσα σε μπουκαλια η κουτια εκτος και μονο αν ημουν αμερικη που το θεμα "ασπραδια σε συσκευασια" ειναι επιστημη και το κανουν αρκετα χρονια.

Δεν εμπιστευομαι τον καθε τυχαιο που κανει δοκιμες στην ευρωπη.

μπα...και παλι ρε συ...θα εμπιστευτεις ασπραδια σε μπουκαλι?>:shock:
αν ησουν εκει ειναι τοσο φθηνα ολα κ σε τοσο μεγαλυτερες συσκευασιες που συμφερει...

μην κοιταμε μονο την ευκολια μας...σε λιγο θα βγαλουνε κ ασπραδια σε κρεμα δηλαδη ελεος

Θεμιστοκλης
07-06-12, 11:43
Παιδια εγω ανακαλυψα στο ''Νιτσιακο'' χαρτινα κουτια (σαν του χυμου) τους ενος λιτρου με ασπραδια και πραγματικα μου εχουν λυσει τα χερια!
Τωρα οσο για τη τιμη τους αυτο παιζει, επειδη ειναι σχετικα καινουργιο προιον εχουν χασει λιγο τη μπαλα, τη μια μου τα δινουν 3 ευρω και την αλλη 3,5...
Οπως και να 'χει συμφερει και πολυ μαλιστα και γλυτωνουνε τη μανουρα να χωριζουμε κροκους και απραδια καθως επισης γλυτωνουμε χωρο στο ψυγειο απο τις καρτελες με τ 'αυγα! :thumbup:

tolis93
07-06-12, 11:46
θεμιστοκλης απο που τατσιμπας αυτα?
επι της ευκαιριας. μωλις με πηραν τηλεφωνο.απο αυριο θα φερνουν στο μακρο παλλινης οποιος ενδιαφερεται ....;) χρυσα αυγα τα συσκευαζει. οσο για το οτι εινα ισε μπουκαλι εμενα δε μ λεει τπτ.οτι κανω σπιτι μ κανουν κ εκει.κρατανε τους κροκους για αλλο αναλογο μπουκαλι.κ τα παστεριωνουν κιολας...

Θεμιστοκλης
07-06-12, 11:50
θεμιστοκλης απο που τατσιμπας αυτα?
επι της ευκαιριας. μωλις με πηραν τηλεφωνο.απο αυριο θα φερνουν στο μακρο παλλινης οποιος ενδιαφερεται ....;) χρυσα αυγα τα συσκευαζει. οσο για το οτι εινα ισε μπουκαλι εμενα δε μ λεει τπτ.οτι κανω σπιτι μ κανουν κ εκει.κρατανε τους κροκους για αλλο αναλογο μπουκαλι.κ τα παστεριωνουν κιολας...

Απο το ΝΙΤΣΙΑΚΟ, ειναι καταστηματα που πουλαν μονο πουλερικα και γαλακτοκομικα.
Ειναι σε χαρτοκουτο, 1 λιτρο, παστεριωμενα και ομογενοποιημενα και παραγονται στην ελλαδα! Τωρα που κοιταω το κουτι εχει και σαιτ, www.ovofresco.gr

Madd_Chadd
07-06-12, 12:13
μπα...και παλι ρε συ...θα εμπιστευτεις ασπραδια σε μπουκαλι?>:shock:
αν ησουν εκει ειναι τοσο φθηνα ολα κ σε τοσο μεγαλυτερες συσκευασιες που συμφερει...

μην κοιταμε μονο την ευκολια μας...σε λιγο θα βγαλουνε κ ασπραδια σε κρεμα δηλαδη ελεος

Ελενη,μου ειχαν φερει φωτογραφιες απο αμερικανικα σουπερμαρκετ 2 φιλοι οταν πηγαν για το natural olympia και ομολογω οτι μπορει να μη τα εμπιστευομαι 100% αλλα τα λυμπιστικα!! (ειχε με γευση φυστικοβουτυρο-σοκολατα-βανιλια) ;)

Επισης εχεις απολυτο δικιο για την ευκολια διοτι ψαχνουν ολοι τροπους να γλυτωσουν χρονο.(των 5 λεπτων) Καλο θα ηταν εφοσον μπορουμε και παιρνουμε φρεσκα αυγα αντι για παρασκευασμενα οπως σε αλλες χωρες να μη χαλιομαστε για τον χρονο που αφιερωνουμε στο σπασιμο.:toast:

gym
07-06-12, 13:33
Ελενη,μου ειχαν φερει φωτογραφιες απο αμερικανικα σουπερμαρκετ 2 φιλοι οταν πηγαν για το natural olympia και ομολογω οτι μπορει να μη τα εμπιστευομαι 100% αλλα τα λυμπιστικα!! (ειχε με γευση φυστικοβουτυρο-σοκολατα-βανιλια) ;)

Επισης εχεις απολυτο δικιο για την ευκολια διοτι ψαχνουν ολοι τροπους να γλυτωσουν χρονο.(των 5 λεπτων) Καλο θα ηταν εφοσον μπορουμε και παιρνουμε φρεσκα αυγα αντι για παρασκευασμενα οπως σε αλλες χωρες να μη χαλιομαστε για τον χρονο που αφιερωνουμε στο σπασιμο.:toast:

νταξει με επεισες....τι αλλο θα ακουσω θεε μου...ασπραδι σε συσκευασια με γευση σοκολατα κιολας...:puke::puke::puke:


βρε τσοφλι κ παλι τσοφλι...:green:

Madd_Chadd
07-06-12, 18:13
Οπως το βλεπει ο καθενας ! ;) :toast:

leftis
07-06-12, 18:21
Γιατί ρε παιδιά, τα αυγά που παίρνουμε με τον κατακίτρινο κρόκο είναι πιο φυσικά? Να έχει κάποιος κότες δικές του και να τα τρώει φρέσκα να πώ οκ αλλά ούτε με τα αυγά που αγοράζουμε ξέρουμε τι παίζει.

Giannistzn
07-06-12, 18:24
^ Τι πιστευεις οτι μπορει να εχουν? Η αυγοπαραγωγη ειναι απλη για να πουλησουν φθηνα, και μπορει να γινει αρκετα συνθετη (οπως με οποιο αλλο ζωο) για να φτασεις απο την ποιοτητα Γ στην ποιοτητα ΑΑ

Madd_Chadd
07-06-12, 19:25
Σκεψου απλα οτι 1 κοτα μεγαλωνει σε 30 μερες,γιαυτο το κοτοπουλο ειναι το πιο φτηνο κρεας.Οποτε τα ασπραδια εχουν γελοια τιμη.

kokolakis
07-06-12, 19:29
τηλ-> γιαγια αυγα....! την επομενη ερχετε με τα κτελ κουτα με καμια κατοσταρα.....! :P

vaggan
07-06-12, 19:31
Γιατί ρε παιδιά, τα αυγά που παίρνουμε με τον κατακίτρινο κρόκο είναι πιο φυσικά? Να έχει κάποιος κότες δικές του και να τα τρώει φρέσκα να πώ οκ αλλά ούτε με τα αυγά που αγοράζουμε ξέρουμε τι παίζει.εγω εχω δικες μου κοτες:nana::bbbiceps:

tolis93
07-06-12, 21:32
εγω εχω δικες μου κοτες:nana::bbbiceps:

σε φανταζομαι καπως ετσι (http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=el&client=firefox-a&hs=ayN&rls=org.mozilla:el:official&channel=np&tbm=isch&tbnid=mQjzDUQT9_jY7M:&imgrefurl=http://www.facebook.com/BIGCOUNTRYMUSCLE&docid=5IL30lR-YG4mQM&imgurl=http://sphotos.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/c0.0.403.403/p403x403/577687_393744597330633_767623141_n.jpg&w=403&h=403&ei=6fLQT4OuHa7T4QTRxMTUDA&zoom=1&iact=rc&dur=356&sig=108798850673181838536&page=1&tbnh=136&tbnw=139&start=0&ndsp=27&ved=1t:429,r:1,s:0,i:70&tx=56&ty=40&biw=1270&bih=762) αυτη τη στιγμη

tolis93
24-06-12, 13:26
πηγα χθες μακρο.πηρα και τα αυγουλακια μ.εφεραν και στης παλλινης.απλα η τιμη τσουζει λιγο.2,80 πληρωσα αλλα με 50 ασπραδια μεσα χαλαλι.τα συγκεκριμενα δε χαλανε σε 3-4 μερες αλλα λεει συνισταται γρηγορη καταναλωση.δλδ καμια βδομαδα με 10 μερες απο οτι μ παν.ε 50 αυγα ειν αυτα :green: η συγκεκριμενη εταιρια εχει ωραια γευση παντως σα τα κανονικα αυγα θα λεγα.δε καταλαβα διαφορα.σα να σπασα αυγα να τα βαλα σε μπουκαλι κ να τα παιρνω

MUSKLGEORGE
25-06-12, 17:00
Για οσους μενουν προς νοτια προαστεια,εδω θα συχναζετε πλεον
http://levantabio.blogspot.gr/2011/12/blog-post.html

MUSKLGEORGE
25-06-12, 17:40
3,48 ευρα το λιτρο.αρκετα καλα και χωρις σπασιμο αυγων και νευρων.

vaggan
25-06-12, 18:46
πηγα χθες μακρο.πηρα και τα αυγουλακια μ.εφεραν και στης παλλινης.απλα η τιμη τσουζει λιγο.2,80 πληρωσα αλλα με 50 ασπραδια μεσα χαλαλι.τα συγκεκριμενα δε χαλανε σε 3-4 μερες αλλα λεει συνισταται γρηγορη καταναλωση.δλδ καμια βδομαδα με 10 μερες απο οτι μ παν.ε 50 αυγα ειν αυτα :green: η συγκεκριμενη εταιρια εχει ωραια γευση παντως σα τα κανονικα αυγα θα λεγα.δε καταλαβα διαφορα.σα να σπασα αυγα να τα βαλα σε μπουκαλι κ να τα παιρνωμε 2,80 50 ασπραδια αυγων μεσα?:shock::shock::shock:παμφθηνο ειναι ρε συ τολη...ποια εταιρια ειναι?

MUSKLGEORGE
26-06-12, 01:48
επισης στη γλυφαδα με 2κιλα και 5κιλα παστεριωμενα ασπραδια.
http://www.krokos-eggs.gr/index.php?cPath=36

tolis93
26-06-12, 09:43
με 2,80 50 ασπραδια αυγων μεσα?:shock::shock::shock:παμφθηνο ειναι ρε συ τολη...ποια εταιρια ειναι?

αυτα εδω (http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=el&client=firefox-a&rls=org.mozilla:el:official&channel=np&tbm=isch&tbnid=WRmL8d1dbVVj4M:&imgrefurl=http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php%3F1874-%25CE%2591%25CF%2583%25CF%2580%25CF%2581%25CE%25AC%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25B1-%25CE%25B1%25CF%2585%25CE%25B3%25CF%258E%25CE%25BD-%25CF%2583%25CE%25B5-%25CF%2583%25CF%2585%25CF%2583%25CE%25BA%25CE%25B5%25CF%2585%25CE%25B1%25CF%2583%25CE%25AF%25CE%25B1/page3&docid=eBfFxLyYUTFReM&imgurl=http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php%253Fattachmentid%253D47116%2526d%253D1338545740&w=720&h=537&ei=3FnpT5beOIjotQa90JGuDg&zoom=1&iact=hc&vpx=965&vpy=203&dur=1352&hovh=194&hovw=260&tx=204&ty=98&sig=108798850673181838536&page=1&tbnh=124&tbnw=167&start=0&ndsp=28&ved=1t:429,r:6,s:0,i:86&biw=1270&bih=732) ειναι.κ εχει κ αναμεικτα κ κροκους αλλα λιγο πιο ακριβα.δλδ 3,40 και 3,80 αν θυμαμαι καλα.συμφερει γιατι επαιρνα τα 30 με 3,70-3,80 και τωρα παιρνω 50 με τοσο και δε καθαριζω τσοφλια κιολας

deluxe
26-06-12, 10:13
Μπορεις να το πιεις και ετσι χυμα; Εφοσον ειναι παστεριωμενο και απαλλαγμενο απο την σαλμονελα, οπως λενε..

spartan77
26-06-12, 10:26
επισης στη γλυφαδα με 2κιλα και 5κιλα παστεριωμενα ασπραδια.
http://www.krokos-eggs.gr/index.php?cPath=36


ωραιος:thumbup:
η δουλεια μου ειναι πολυ κοντα θα το προτιμησω:turtle:
ξερεις τιμες 2κιλα και 5κιλα ασπραδια?

MUSKLGEORGE
26-06-12, 12:24
οχι,ακομα δεν εχω παει να παρω.παρε τους τηλεφωνο

tolis93
26-06-12, 13:24
Μπορεις να το πιεις και ετσι χυμα; Εφοσον ειναι παστεριωμενο και απαλλαγμενο απο την σαλμονελα, οπως λενε..

δε θες να το κανεις αυτο...μεχρι κ εγω π ειμαι σαπιλας δε το καταφερα.για εμετο ειναι ετσι ωμο λογω παστεριωσης δεν εχει γευση αυγο.αν το αναμιξεις με πρωτεινη μαλτο η κατι αλλο λογικα πινεται.απλα εχει περιεργη γευση ωμο

koulara!
26-06-12, 13:43
και πως το συνδυαζεις αυτο ρε μαγκες?δλδ παιρνεις το βουκαλι και ριχνεις μια ποσοτητα στο τιγανη και βγαινει ομελετα?τετοια φαση?

tolis93
26-06-12, 14:32
και πως το συνδυαζεις αυτο ρε μαγκες?δλδ παιρνεις το βουκαλι και ριχνεις μια ποσοτητα στο τιγανη και βγαινει ομελετα?τετοια φαση?

η σε πιτακια βρωμης η σε κεικ με βρωμη κτλπ;)

koulara!
26-06-12, 19:06
ειναι ασφαλη ομως ρε φιλε!?

tolis93
26-06-12, 23:29
ειναι ασφαλη ομως ρε φιλε!?

κοιτα μεσα στην εταιρια δε δουλευω.αλλα το ιδιο δε ρωτας κ για τις σκονες?το ιδιο δε ρωτας για τους υδατανθρακες σου και ακομα κ για τα αυγα π παιρνεις?η συγκεκριμενη εταιρια εχει ονομα στο θεμα αυγων.απλα τα παστεριωνουν κ τα χωριζουν.μετα σε μπουκαλια κ στο εμποριο.μη σ πω για μενα πιο ασφαλη ειναι.αν κ δε καταλαβαινω τι εννοεις ασφαλη.τι να εχουν δηλαδη?ισα ισα περνανε κ παστεριωση αυτα

kostas321
27-06-12, 17:54
επισης στη γλυφαδα με 2κιλα και 5κιλα παστεριωμενα ασπραδια.
http://www.krokos-eggs.gr/index.php?cPath=36

Παιδια,ξερει κανεις αν συνεργαζεται καποια μεγαλη αλυσιδα σουπερ μαρκετ πχ καρφουρ,βεροπουλος,βασιλοπουλος κλπ με την κροκος?? Επειδη η γλφαδα μου πεφτει μακρυα :unsure:

tolis93
27-06-12, 17:58
Παιδια,ξερει κανεις αν συνεργαζεται καποια μεγαλη αλυσιδα σουπερ μαρκετ πχ καρφουρ,βεροπουλος,βασιλοπουλος κλπ με την κροκος?? Επειδη η γλφαδα μου πεφτει μακρυα :unsure:
απο οσο ξερω μονο με ζαχαροπλαστεια συνεργαζονται γιατι χρησιμοποιειται ευρεως το αυγο στη παρασκευη γλυκων.αν εισαι μακρυα απο γλυφαδα και δε μπορεις να μπεις σε μακρο παρε σβαρνα τα ζαχαροπλαστεια η μιλησε με την εταιρια;) εγω ετσι εκανα κ εφεραν και στο μακρο παλληνης

antreas111
28-06-12, 06:57
Γεια σας παίδες θα ηθελα να σας ρωτήσω αν είναι καλό το ασπράδι αυγού και ποσά ασπράδια να πίνω την ημέρα...Kάνουν κακό τα ασπράδια?και αν κάνουν...που?

sTeLaKoS
28-06-12, 10:02
Τι σχέση είχε με τα Νέα Μέλη και το άνοιξες εκεί;

Btw, στο συγχώνευσα. Διάβασε τα παραπάνω ποστ αλλά και αυτό: Αυγά (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2393-Αυγά)

kostas321
28-06-12, 14:17
Οκ βλεπω να τα δοκιμαζω ολα:P Να σαι καλα!

SGP
05-07-12, 03:45
παιδια χρειαζετε η ειδικη καρτα για να ψωνισεισ απο τα μακρο??αλλιως δεν γινεται ε?

tolis93
05-07-12, 08:46
παιδια χρειαζετε η ειδικη καρτα για να ψωνισεισ απο τα μακρο??αλλιως δεν γινεται ε?

δυστυχως

spiroskafk
15-11-12, 16:42
Υπάρχει κανα παλικάρι απο εδώ που μένει πάτρα και ξέρει που μπορώ να βρω ασπράδια αυγών σε συσκευασία? Μέχρι και στο μάκρο έφτασα(και ας μένω στην αλλη ακρη :banghead: ) και δεν βρήκα...έχω ρωτήσει και σε βασιλόπουλο και τίποτα....

T0ny
15-11-12, 17:24
Για Παγκράτι-Ζωγράφου-Καισαριανή όποιος γνωρίζει αν πουλάει που8ενά ας μας το πεί!!!!:P:P

ska
22-11-12, 21:31
Βρηκα ασπραδι αυγου σε συσκευασια του 1 λιτρου σε καταστημα με βιολογικα προιοντα στο Περιστερι,εκανε 3,20 και ειχε μεσα περιπου 30 ασπραδια

nikos salma
14-12-12, 00:07
ρε παιδια παιζει να ξερει κανεις αν πουλανε καπου μπουκαλια με ασπραδια αυγου?????????

NASSER
14-12-12, 00:11
υπάρχει ήδη θέμα... δεν χρησιμοποίησες την αναζήτηση?
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1874-%CE%91%CF%83%CF%80%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1/page8

Mitsen
14-12-12, 02:22
να κάνω μια ερώτηση?
Εφόσον το ασπράδι πλέον είναι έξω από το τσόφλι, χίμα, δεν χαλάνε τα θρεπτικά συστατικά του?:unsure:

Λογικά το συσκευασμένο ασπράδι δεν θα εμπεριέχει συντηρητικά?:unsure:

NASSER
14-12-12, 10:30
Mitsen σίγουρα θα περιέχει συντηρητικά. Ότι είναι σε συσκευασία που έχει μέρες διάρκειας κατανάλωσης, έχει συντηρητικά μέσα. Μόνο ορισμένες αποξηραμένες τροφές- φρούτα καμιά φορά δεν έχουν, αλλά και αυτό πλέον σπάνιο στο εμπόριο.

FITNESS GIRL
23-01-13, 02:39
ασπραδακια αυγων στη γλυφαδα

http://www.krokos-eggs.gr/index.php?cPath=36

:thumbup::thumbup:

Turbolifter
23-01-13, 02:48
Τα εχω δοκιμασει αυτα που ποσταρε η FITNESS GIRL. Μεσα στο χαρτονι εχει μια πλαστικη σακουλα με ταπα. Παστεριωμενα ειναι, οποτε, μπορεις να τα πιεις και ετσι!

Δεν κραταει πολυ στο ψυγειο, αλλα, μπορεις να το βαλεις στην καταψυξη για οσο θες. Το προβλημα ειναι οτι οταν το ξεπαγωνεις, για καποιο λογο δεν γινεται πιτακι... Σπαει η συνοχη οταν το ψηνεις και σπαει νευρα.

FITNESS GIRL
23-01-13, 02:50
Τα εχω δοκιμασει αυτα που ποσταρε η FITNESS GIRL. Μεσα στο χαρτονι εχει μια πλαστικη σακουλα με ταπα. Παστεριωμενα ειναι, οποτε, μπορεις να τα πιεις και ετσι!

Δεν κραταει πολυ στο ψυγειο, αλλα, μπορεις να το βαλεις στην καταψυξη για οσο θες. Το προβλημα ειναι οτι οταν το ξεπαγωνεις, για καποιο λογο δεν γινεται πιτακι... Σπαει η συνοχη οταν το ψηνεις και σπαει νευρα.

ποσες μερες σου κρατησανε στο ψυγειο ?

Metalhead|T|
23-01-13, 02:53
μιλησε κανεις για πιτακι ?:green::green::green:



http://www.krokos-eggs.gr/userfiles/image/DSCN2665.JPG

FITNESS GIRL
23-01-13, 02:55
μιλησε κανεις για πιτακι ?:green::green::green:



http://www.krokos-eggs.gr/userfiles/image/DSCN2665.JPG

μ αυτο φτιαχνεις πιτακι για ενα μηνα :turtle:

Turbolifter
23-01-13, 03:08
ποσες μερες σου κρατησανε στο ψυγειο ?

Ειχα αγορασει 10 x 2kg. Δεν μου εδινε λιγοτερα ο προμυθευτης. Εχει ημερομηνια ληξης πανω αλλα ηταν κατω απο μηνα...
Αν το ανοιξεις κραταει λιγοτερο απο την αναγραφομενη. Εκτος κι αν το κανεις σε αποστειρωμενο περιβαλλον!
Το τελευταιο που ειχα ξεπαγωσει, ειχαν περασει ηδη 3 μηνες απο την ημερομηνια ληξης και δεν επαθα τπτ.
Για ζαχαροπλαστεια προοριζονται αυτα κυριως..

200γρ / γευμα θελεις για 20γρ πρωτεινης. 10 γευματα βγαζει το 2kg. Αν σου δωσει 1, μια χαρα ειναι!

Η τιμη ειναι ιδια με το να βρεις 5ευρω τα 30 μεγαλα αυγα. Αν τα αγοραζεις πιο ακριβα, συμφερει να το αγορασεις γιατι κερδιζεις χρονο.

Action man
23-01-13, 21:24
Βρηκα ασπραδι αυγου σε συσκευασια του 1 λιτρου σε καταστημα με βιολογικα προιοντα στο Περιστερι,εκανε 3,20 και ειχε μεσα περιπου 30 ασπραδια

Το κατάστημα αυτό είναι επί της Θηβών; Δίπλα στη στάση του Μετρό προς Αιγάλεω;
Γενικότερα,ξέρει κανείς κάπου κοντά Περιστέρι-Αιγάλεω-Πειραιά ή ακόμα και Αθήνα που μπορώ να βρώ;

just chris
23-01-13, 22:26
ασπραδακια αυγων στη γλυφαδα

http://www.krokos-eggs.gr/index.php?cPath=36

:thumbup::thumbup:

fit αν παρεις απο δαυτο,ενημερωσε σχετικα με γευση κτλ τι λεει?
δεν νομιζω να φτανει την ομελετουλα του φρεσκου ασπραδιου....

FITNESS GIRL
23-01-13, 23:28
fit αν παρεις απο δαυτο,ενημερωσε σχετικα με γευση κτλ τι λεει?
δεν νομιζω να φτανει την ομελετουλα του φρεσκου ασπραδιου....

οκ αν παρω θα σου πω

anastacia
16-03-13, 21:12
λοιπον παιδια σχετικα με το ασπραδι.
πηρα τηλ. στη κροκος στη γλυφαδα και ναι μεν δινουν λιανικη τη συσκευασια των 2κιλων η οποια ομως περιεχει γυρω στα 60 απραδια και πρεπει εφοσον ανοιχθει να καταναλωθει σε δυο μερες . -πραγμα αδυνατον για εμενα-
βρηκα λοιπον και αγορασα ασπραδι ενος λιτρου απο την οvofresko, το οποιο αφου ανοιχθει πρεπει να καταναλωθει εντος 6 ημερων. μεχρι εδω οκ αλλου ειναι το προβλημα. στη συσκευασια γραφει πως πρεπει να διατηρειται σε ψυγειο και σε θερμοκρασια απο 0 εως 3 βαθμων. αυτη τη στιγμη εχω ενα θερμομετρο ψυγειο μου, το εχω βαλει σε διαφορα σημεια , εχω κατεβασει τερμα κατω τη θερμοκρασια και η πιο χαμηλη θερμοκρασια που ειχα ηταν 5 βαθμοι. τωρα δε ξερω ποσο ευαισθητο ειναι το παστεριωμενο ασπραδαλλα αν δε καταφερω να πετυχω τη θερμοκρασια δε θα ξανααγορασω

sTeLaKoS
16-03-13, 22:05
Αναστασία τα ψυγεία έχουνε θερμοστάτη, μήπως δε το έχεις ρυθμισμένο στο τέρμα γι αυτό δεν ρίχνει άλλο τη θερμοκρασία;
Η θερμοκρασία συντήρησης τροφίμων, θεωρητικά είναι στους 4 βαθμούς Κελσίου.

Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι γιατί το ένα να έχει ημερομηνία λήξης 2 ημέρες και το άλλο 6? Διαφορετικός βαθμός παστερίωσης ίσως :unsure:

vaggan
16-03-13, 22:13
λοιπον παιδια σχετικα με το ασπραδι.
πηρα τηλ. στη κροκος στη γλυφαδα και ναι μεν δινουν λιανικη τη συσκευασια των 2κιλων η οποια ομως περιεχει γυρω στα 60 απραδια και πρεπει εφοσον ανοιχθει να καταναλωθει σε δυο μερες . -πραγμα αδυνατον για εμενα-
βρηκα λοιπον και αγορασα ασπραδι ενος λιτρου απο την οvofresko, το οποιο αφου ανοιχθει πρεπει να καταναλωθει εντος 6 ημερων. μεχρι εδω οκ αλλου ειναι το προβλημα. στη συσκευασια γραφει πως πρεπει να διατηρειται σε ψυγειο και σε θερμοκρασια απο 0 εως 3 βαθμων. αυτη τη στιγμη εχω ενα θερμομετρο ψυγειο μου, το εχω βαλει σε διαφορα σημεια , εχω κατεβασει τερμα κατω τη θερμοκρασια και η πιο χαμηλη θερμοκρασια που ειχα ηταν 5 βαθμοι. τωρα δε ξερω ποσο ευαισθητο ειναι το παστεριωμενο ασπραδαλλα αν δε καταφερω να πετυχω τη θερμοκρασια δε θα ξανααγορασωπου το βρηκες? σε ποιο σουπερ μαρκετ γιατι με ενδιαφερει

Giannistzn
16-03-13, 23:27
Αναστασία τα ψυγεία έχουνε θερμοστάτη, μήπως δε το έχεις ρυθμισμένο στο τέρμα γι αυτό δεν ρίχνει άλλο τη θερμοκρασία;
Η θερμοκρασία συντήρησης τροφίμων, θεωρητικά είναι στους 4 βαθμούς Κελσίου.

Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι γιατί το ένα να έχει ημερομηνία λήξης 2 ημέρες και το άλλο 6? Διαφορετικός βαθμός παστερίωσης ίσως :unsure:

Δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο. Η παστεριωση ειτε ταχεια ειτε βραδεια (εχει να κανει με σχεση χρονου/θερμοκρασιας που υφισταται θερμικη επεξεργασια το προΐον) εχει το ιδιο αποτελεσμα.

Ισως να εχει να κανει με συντηριτικα (αν βαζουν) ή με παραπληροφορηση

anastacia
22-03-13, 01:06
που το βρηκες? σε ποιο σουπερ μαρκετ γιατι με ενδιαφερει
θα παρεις τον ηλεκτρικο και στο μαρουσι στο σταθμο διπλα απο τα goodys υπαρχει ενα μαναβικο. εκει

anastacia
22-03-13, 01:11
Δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο. Η παστεριωση ειτε ταχεια ειτε βραδεια (εχει να κανει με σχεση χρονου/θερμοκρασιας που υφισταται θερμικη επεξεργασια το προΐον) εχει το ιδιο αποτελεσμα.

Ισως να εχει να κανει με συντηριτικα (αν βαζουν) ή με παραπληροφορηση

η αληθεια ειναι πως εχει μεσα συντηριτικο αλλα απο τα ακινδυνα. τωρα σχετικα με τις πληροφοριες οπως ειπα πηρα τηλ στο κροκο και μιλησα με την υπευθυνη για το ασπραδι, ενω στη δευτερη περιπτωση απλα διαβαζω οτι γραφει η συσκευασια

RAMBO
22-03-13, 01:20
Σε εστιατοριο που δουλευα παλιοτερα χρησιμοποιουσαν κροκο και ασπραδι σε μπουκαλι σαν αυτα για το γαλα,αντεχε αν θυμαμαι καλα κανα 3ημερο..

john39
23-04-13, 14:04
καλο ειναι ναμην βαριεστε και να γαοραζεται φρεσκα αυγα.η τιμη ειναι μια χαρα.
δεν ειανι δυνατον να τρωμε τα παντα αμφιβολου προελευσεως,
κανουμε γυμναστικη και θελουμε να ειμαστε πανω απο ολα υγιεις.
δυστιχως με ολο αυτο το τρυπακι σε συμπληρωματα και ευκολες λυσεις πολλοι καταληγουν να αρωσταινουν πιο συχνα απο υπερβαρους και αγυμναστους

tolis93
23-04-13, 21:38
τι εννοεις ?:unsure: τι ειδους ασθενειες εννοω. ισως να εξαρταται τη καταναλωση π κανει κανεις.αν οντως παθαινει κανεις κατι απο αυτα.προσωπικα αυγα παστεριωμενα χρησιμοποιω αρκετα συχνα δν επαθα ποτε κατι:unsure:

john39
25-04-13, 02:40
τι εννοεις ?:unsure: τι ειδους ασθενειες εννοω. ισως να εξαρταται τη καταναλωση π κανει κανεις.αν οντως παθαινει κανεις κατι απο αυτα.προσωπικα αυγα παστεριωμενα χρησιμοποιω αρκετα συχνα δν επαθα ποτε κατι:unsure:

μιλησα γενικα για συμπληρωματα οχι για τα παστεριωμενα αυγα,
για εμενα ειναι αθλιο να αγοραζουμε παστεριωμενα αυγα οταν μπορουμε να παρουμε απο την λαικη 30 αυγα large 5ε
η παστεριωση απο μονη της καταστρεφει πολυτιμα συστατικα.
επισης ουδειςγνωριζει την προελευση αυτων των αυγων ,τα αυγα πλεον εχουν τυπωμενο επανο τους αριθμο ελενγχου,
με τις διοξινες,,την σογια και το ενα καρο που βαζουν παντου καλο ειναι να αποφευγουμε τις ευκολες λυσεις.
τα ασπραδια αυτα προοριζοντε για την ζαχαροπλαστικη και οχι για να τα καταναλωνει καποιος 10-10,οταν αναμειχθουν με τα 1000 μυρια μεσα σε μια τουρτα 2-3 ασπραδια δεν υπαρχει θεμα αφου δεν τρωωει κανεις 3 τουρτες,
θεμα ομως υπαρχει αν δεν ειναι καλα οταν φας 10 ασπραδια τετοια
για εμενα με τιποτα/
καποτε υπηρχε μια εταιρια ελληνικη που εβγαζε πρωτεινη αυγου..δεν γραφω ονομα ...
απ εξω εγραφε θαυματα!!..τελικα εγινε ελεγχος και βρηκαν οτι 1)εβαζε μεσα και το κελυφος για να κερδιζει ακομη πιο πολλα,, 2)δεν τα επλεναν καν!!!,τοτε δεν ειχε γινει θορυβος ουτε για διοξινες ουτε για ασθενειες των πτηνων..
οι ανθρωποι τα εβαζαν ολα μεσα και εκαναν παστηριωση για να μην παθει κανεις σαλμονελα....
..την εκλεισε ο εοφ

just chris
10-10-13, 18:30
guys μολις σημερα πηρα ασπραδι αυγου παστεριωμενο egg pro
απο 'δω http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDIQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.krokos-eggs.gr%2Findex.php%3FcPath%3D36&ei=osZWUtLkNZDasgb4joDADQ&usg=AFQjCNHTfNtIP182gF57D9wI7VKRvO4Z5g&bvm=bv.53899372,bs.1,d.Yms
δεν εχει καμια μα καμια διαφορα απο το φρεσκο ασπραδι,εφτιαξα ομελετα κ βγηκε τελεια.συμφερει κ
σου λυνει τα χερια.το συνιστω με κλειστα ματια

vaggan
10-10-13, 19:35
guys μολις σημερα πηρα ασπραδι αυγου παστεριωμενο egg pro
απο 'δω http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDIQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.krokos-eggs.gr%2Findex.php%3FcPath%3D36&ei=osZWUtLkNZDasgb4joDADQ&usg=AFQjCNHTfNtIP182gF57D9wI7VKRvO4Z5g&bvm=bv.53899372,bs.1,d.Yms
δεν εχει καμια μα καμια διαφορα απο το φρεσκο ασπραδι,εφτιαξα ομελετα κ βγηκε τελεια.συμφερει κ
σου λυνει τα χερια.το συνιστω με κλειστα ματιαποσο εχει το κουτι φιλε ποσα ασπραδια μεσα?

polygyros156
10-10-13, 19:39
το πηρα και εγω απο makro 31 ασπραδια λεει το κουτι 1κιλο βαρος καλη λυση και οχι ακριβη γυρω στα 3 ευρω και κατι βγαινει

just chris
10-10-13, 19:39
εχει μεσα ασπραδια απο 30 αυγα κ κανει 3 ευρω παρακαλω!!!

polygyros156
10-10-13, 19:46
τωρα κατι παραπανω κανει δεν θυμαμαι σιγουρα αλλα συμφερει και λογω του οτι ειναι παστεριωμενα καταπινεται και ομως
στο τηγανι δεν τα εβαλα ακομα δυο φορες ηπια μαζι με βρωμη.31 ασπραδια λεει το κουτι σιγουρα συμφερει αρκετα σε σχεση με τα ολοκληρα αυγα
γιατι δεν παει τιποτα χαμενο στην τριανταδα ολοκληρων αβγων τα 20 οι κροκοι πηγαιναν χαμενοι....

just chris
10-10-13, 19:51
το eggpro πηρες κ 'συ ή καποιο αλλο?

vaggan
10-10-13, 20:31
το eggpro πηρες κ 'συ ή καποιο αλλο?μπορω και να τα παραγγειλω αυτα??βλεπω οτι εχει 5 κιλες και 10 κιλες συσκευασιες:thumbup:

just chris
10-10-13, 20:38
στελνουν μονο σε εστιατορια ποσοτητες,πρεπει να πας απο 'κει.εχει στη σοφοκλεους 20,εγω εκει πηγα.
μην παρεις ποσοτητα βαγγ,οταν το ανοιξεις κραταει 3 με 4 ημερες.κ νομιζω 20 μερες με 1 μηνα στο ψυγειο,κλειστο παντα.οποτε παρε μονοκιλο κ βλεπεις....

vaggan
10-10-13, 20:45
στελνουν μονο σε εστιατορια ποσοτητες,πρεπει να πας απο 'κει.εχει στη σοφοκλεους 20,εγω εκει πηγα.
μην παρεις ποσοτητα βαγγ,οταν το ανοιξεις κραταει 3 με 4 ημερες.κ νομιζω 20 μερες με 1 μηνα στο ψυγειο,κλειστο παντα.οποτε παρε μονοκιλο κ βλεπεις....σκατα ελλαδα ειναι μονο η αθηνα:rolf::rolf::turtle:απο ευβοια ειμαι:turtle:

just chris
10-10-13, 20:52
οοοοοοχι ρε φιλε,πω πω ακυρο! μ'εστειλες τωρα.
κριμα βαγγ... ναι αλλα σκας κ απο δω ρε,ετσι δεν ειναι?
νομιζω οτι ειχες παει για καφε με τον κομπρα ή μλκιες λεω?

sAVAZz
10-10-13, 20:54
chris αυτο που τα πηρες ειναι διπλα απο το μπαχαρ???

just chris
10-10-13, 21:05
σαββα δε προσεξα να σου πω την αληθεια,αυτο που προσεξα ειναι οτι βρισκεται
πισω απο το notos home ακριβως ομως.

vaggan
10-10-13, 21:08
οοοοοοχι ρε φιλε,πω πω ακυρο! μ'εστειλες τωρα.
κριμα βαγγ... ναι αλλα σκας κ απο δω ρε,ετσι δεν ειναι?
νομιζω οτι ειχες παει για καφε με τον κομπρα ή μλκιες λεω?μωρε σκαω και μπορει να σκασω και μονιμα αλλα προς το παρον οχι

just chris
10-10-13, 21:11
οταν σκασεις,σφυρα!
να σου πω που βρισκεται να πας να παρεις ενα τελαρο
να γουσταρεις:toast:

vaggan
10-10-13, 21:16
οταν σκασεις,σφυρα!
να σου πω που βρισκεται να πας να παρεις ενα τελαρο
να γουσταρεις:toast::rolf::rolf::rolf::rolf:οκ

No Fear
11-10-13, 07:31
Bαγγελη ρωτα σε καποιο ζαχαροπλαστειο στην περιοχη σου.
Εγω ειχα παρει ασπραδι απο το Μακρο και το εχω στην καταψυξη και βγαζω οποτε χρειαστει μια συσκευασια.
Ειχα ρωτησει εναν συμμαθητη μου που εχει ζαχαροπλαστειο και μου ειπε πως παιρνει για εκεινον 5κιλες συσκευασιες,οποτε μπορεις να παρεις και να την χωρισεις σε μπουκαλια αν θες.
Δεν εχω χρειαστει ακομα,αλλα οταν ερθει η ωρα θα του ξαναμιλησω,μιας και σπανια ανεβαινω στην Αθηνα πλεον.

vaggan
11-10-13, 10:33
Bαγγελη ρωτα σε καποιο ζαχαροπλαστειο στην περιοχη σου.
Εγω ειχα παρει ασπραδι απο το Μακρο και το εχω στην καταψυξη και βγαζω οποτε χρειαστει μια συσκευασια.
Ειχα ρωτησει εναν συμμαθητη μου που εχει ζαχαροπλαστειο και μου ειπε πως παιρνει για εκεινον 5κιλες συσκευασιες,οποτε μπορεις να παρεις και να την χωρισεις σε μπουκαλια αν θες.
Δεν εχω χρειαστει ακομα,αλλα οταν ερθει η ωρα θα του ξαναμιλησω,μιας και σπανια ανεβαινω στην Αθηνα πλεον.ναι νομιζω ειναι σε σκονη θα τσεκαρω:thumbup:

No Fear
11-10-13, 11:57
Eμενα παντως μου ειχε δειξει ασπραδι σε συσκευασια tetrapack.
Ψαξε το,αξιζει τον κοπο και μιας και θα ειναι μεγαλη η συσκευασια πιστευω πως θα ειναι και φθηνοτερο!

falus
29-10-13, 12:13
Eπειδη εδω και αρκετό καιρό εχω αντικαταστησει τα φρεσκα αυγα με τα παστεριωμενα αυγα(χρυσα αυγα η μαρκα) απο το Μάκρο ξέρουμε καθλου τις διαφορες σε αποροφηκοτητα απο τα φρεσκα?Ειναι πιο γρηγορα αποροφήσιμα απο τα φρεσκα?

PanosGlyf
18-12-13, 14:48
Εμένα άνοιξε ένας φίλος μου μαγαζί στη Γλυφάδα με βότανα κτλπ , και έφερε αυγά σε υγρή μορφή(ασπράδι,ολόκληρο,κρόκο).
Τα δοκίμασα και μπορώ να πω ότι σα γεύση είναι μια χαρά και από τιμή κάνει 3,80ευρώ το κιλό.Κοινώς βγάζω 3 μέρες εύκολα και το κυριότερο το πρωί δε κάθομαι να σπάω αυγά και να διαχωρίζω κρόκους με ασπράδια.

ΚΡΟΚΟΣ
17-01-14, 12:40
79490
79491
Προδιαγραφές Προϊόντων
Περιγραφή Προϊόντος
ΟΝΟΜΑ Ομογενοποιημένο παστεριωμένο λευκό (λεύκωμα) αυγού όρνιθας (Gallus gallus domesticus)
ΤΥΠΟΣ Προϊόν έτοιμο για χρήση με ή χωρίς θερμική επεξεργασία , 100 γρ αναλογούν σε 3 αυγά περίπου
Συσκευασία / Αποθήκευση / Διανομή / Χρόνος Ζωής Προϊόντος
ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ Αποστειρωμένη σακούλα κατάλληλη για τρόφιμα εντός χαρτοκιβωτίου. Εμπορικές συσκευασίες 2,5,10 e kg.
Άλλες συσκευασίες κατόπιν παραγγελίας.
ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ Υπό ψύξη 0 - 3°C
ΔΙΑΝΟΜΗ Υπό ψύξη 0 - 3°C με φορτηγά αυτοδύναμου ψύξεως
ΧΡΟΝΟΣ ΖΩΗΣ 20 ημέρες για τον κλειστό περιέκτη από την ημερομηνία παράγωγης
Προδιαγραφές Ποιότητας (Οργανοληπτικά Χαρακτηριστικά)
ΧΡΩΜΑ Άχροο - ωχρό χαρακτηριστικό του λευκού αυγού
ΕΜΦΑΝΙΣΗ / ΣΧΗΜΑ Αφορμή – υγρή εύκολα αφρίζουσα
ΟΣΜΗ Ελαφρά Χαρακτηριστική του λευκού αυγού
ΓΕΥΣΗ Χαρακτηριστική του λευκού αυγού
ΥΓΡΑΣΙΑ 88±1%
ΛΙΠΟΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ >.3%
ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ 11±1 (συντελεστής πρωτεϊνικής μετατροπής 6,25)
ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ 1%
pH 8.9±0.5

Test n c m
cfu/g M
cfu/g
Salmonella spp 25g 5 0 Απουσία Απουσία
Enterobacterıaceae 1g 5 2 <1 <5

SkillBill
17-01-14, 12:59
τιμη?τι διαφορα εχει η μπλε με την πρασινη συσκευασια?

υγ:δεν ξερω αν επιτρεπονται τετοια ποστς

Fataoulas
17-01-14, 13:02
Oλα καλα και ολα ωραια σαν αξιολογηση προιοντος, μεχρι τη τελευταια παραγραφο που υποδηλωνει οτι κανεις διαφημηση.
Και ως γνωστον, θα επρεπε πρωτα να επικοινωνησεις με καποιον αρμοδια της ιστοσελιδας προκειμενου να διαφημιστεις ;)

vasilisot
17-01-14, 15:24
Οποιος γνωριζει που μπορω να τα βρω ας μου στελει ενα πμ γιατι δεν βρισκω πουθενα..

spartan77
20-01-14, 11:48
τελικα πηρα 3 συσκευασιες...ρωτησα για τις διαφορες και ειναι ακριβως τα ιδια(eggpro muscle-eggpro fitness)

@vasilisot εαν δεν εχεις μαθει πληροφοριες στειλε μου πμ να σου πω.....

pepito
20-05-14, 14:10
υπαρχει και αυτο στην Καλλιθέα 83361



το δικο σασ δε το βρηκα πουθενά υπάρχει στο μακρό???

Metalhead|T|
20-05-14, 14:36
καλλιθεα που και ποσο φιλε?!

Metalhead|T|
20-05-14, 14:44
αστο το βρήκα 1 λιτρο ~30ασπραδια 4ευρω

Δημητρης 1924
20-05-14, 15:37
Που το βρησκουμε στην Καλλιθέα ?

pepito
20-05-14, 17:59
http://levantabio.blogspot.gr/2011/12/blog-post.html

Δημητρης 1924
20-05-14, 18:52
http://levantabio.blogspot.gr/2011/12/blog-post.html

Ευχαριστω::thumbup:

just chris
20-05-14, 21:13
egg pro παστεριωμενο ασπαδι απο 30 αυγα περιπου νομιζω.3 ευρω!
πισω απο το notos home ακριβως (ομονοια).το καταστημα λεγεται κροκος.
παρτε τηλ πριν πατε για παραγγελια,μην πατε τσαμπα.
βασικα πρεπει να το καταναλωσεις μεσα σε 4 μερες αφου το ανοιξεις.συνεπως θα πρεπει να τρελαθεις στο
ασπραδι,καποιους μπορει να μην τους βολευει αυτο.να το εχετε κ αυτο στο νου σας.

edit
μολις τωρα ειδα στην προηγουμενη σελιδα οτι εχει στησει ολοκληρη διαφημιση ο κροκος,χαχα...

christakis
25-06-14, 12:10
καλησπερα παιδια! επειδη με ενδιαφερει και εμενα να αγορασω παστεριωμενο ασπραδι πηρα εδω τηλεφωνο να ρωτησω απο που μπορω να προμηθευτω. http://www.krokos-eggs.gr/index.php
το πιο κοντινο σε μενα που ειμαι ζωγραφου ειναι στο κεντρο, σοφοκλεους 20 και η συσκευασια του λιτρου εχει 3€! μετα υπαρχει και στη γλυφαδα οπως ειπατε πιο πριν..

stef.
25-06-14, 13:38
θεσσαλονικη τιποτα???

a-mad
25-06-14, 14:30
για θεσσαλονικη μπορεις να βρεις στα σουπερμαρκετ deal στο κεντρο π εχει ενα καπου κοντα στην αγια σοφιας.

τιμες δεν θυμαμαι...

Predator1995
25-06-14, 14:41
απο τιμη στην 10αδα την καρτελα με τα αυγα ξερετε ποσο τα δινει εκει στο μαγαζι krokos?? συμφερει να παρω απο εκει η απο την λαικη?? στην λαικη 60 αυγα τα αγοραζω 7 ευρω

christakis
25-06-14, 18:05
ο κροκος τα δινει 3€ το μπουκαλι, οπου ειναι 30 αυγα! ετσι μου ειπαν απο το τηλ τουλαχιστον. οποτε σε ποσοτητα μαλλον σου βγαινει φθηνοτερο..