PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή πρωτεΐνης



Lawless
15-01-12, 23:22
Καλησπέρα.

Είμαι 18 χρονών και κάνω βάρη εδώ και περίπου ένα χρόνο (πιο παλία έκανα αερόβια μόνο). Έχω αποκτήση γράμμωση, αλλά επειδή είμαι λεπτός θα ήθελα να πάρω καμιά 10ρια κιλά. Προσπαθώ να τρώω όσο περισότερο μπορώ και να έχω αρκετή πρωτεΐνη στην διατροφή μου αλλά δεν παίρνω πολλά κιλά. Τώρα σκέφτομαι να πάρω κάποιο συμπλήρωμα πρωτεΐνης για να αυξήσω τα κιλά μου. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να επιλέξω κάποιο? και μια ακόμα ερώτηση, μπορεί να προκαλέσει επίπτωσης στην υγεία η λήψη συμπληρωμάτων διατροφής?

Δανάη
16-01-12, 00:38
καλησπερα και καλως ηρθες,δυστυχως ολοι οι νεαροι της ηλικιας σου αλλα και μικροτεροι νομιζουν οτι η σκονη πρωτεινης ειναι μια μαγικη ουσια η οποια θα σας μεταμορφώσει δεν ξερω και γω σε τι.Παραπάνω "ποιοτικά" κιλα θα πάρεις μονο απο το φαγητο,προσπάθησε να τρως 6-7 φορες την ημερα,οι πολυ μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης μπορει νσ επιβαρυνουν το συκώτι και τα νεφρα σου

Lawless
16-01-12, 01:02
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση κατ'αρχάς.Γνωρίζω πως δεν θα γίνω Σταλόνε απλά παίρνοντας συμπλήρωμα :) απλά πιστεύω πως χρειάζομαι κάποιο βοήθημα.Εφόσον δεν θα κάνω κατάχρηση,μπορεί ακόμα κι έτσι να είναι βλαβερό για την υγεία μου;

amateur666
16-01-12, 01:09
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση κατ'αρχάς.Γνωρίζω πως δεν θα γίνω Σταλόνε απλά παίρνοντας συμπλήρωμα :) απλά πιστεύω πως χρειάζομαι κάποιο βοήθημα.Εφόσον δεν θα κάνω κατάχρηση,μπορεί ακόμα κι έτσι να είναι βλαβερό για την υγεία μου;

oxi