PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωστή εκτέλεση στα Καθίσματα - Squat



asdf
20-04-08, 23:24
Με ειδε ενας τυπος ( ο ιδιος με τις αρσεις θανατου) και μου ειπε οτι δεν εχω σωστη τεχνικη στο squat για πειτε γνωμες γιατι θα με τρελλανουνε (35+35 τα κιλα ειναι ) ...


http://i245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/th_Movie.jpg (http://s245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/?action=view&current=Movie.flv)

ioannis1
21-04-08, 09:32
καταχην συγχαρητηρια για την βελτιωση σου.μπραβο.συνεχισε ετσι.θελει χρονια υπομονη και σιγα σιγα θα φτιαξουν τ ποδια.εγω αυτα που ειδα ειναι βαζεις αρκετα πλατη.νομιζω ενας καθρεφτης μπροστα θα βοηθησει πολυ.εχεις την μπαρα πολυ ψηλα στο λαιμο.βαλτη πανω στους τραπεζοειδεις σηκωσε ψηλα το κεφαλι,και μη κλειδωνεις τα ποδια πανω.παντως πας βαθεια καλο αυτο.μπραβο.

RUHL
21-04-08, 11:05
Ωραιο παρτενερ εχεις :lol: :lol: "βαλτην δεν σηκωνεις αλλα" :sneaky: πως θα πας ετσι μπροστα για διωξτον παρε αλλο :P :P :geek:


Οτι ειπε ο γιαννης βαζεις πλατη δλδ γερνεις λιγο μπροστα δεν σηκωνεσε σε ευθεια

Κατι ακομα μαλλον να ρωτησω τους αλλους μου φενετε η εχει τα ποδια σχετηκα μεσα(λιγοτερα απο τους ομους) ενταξη αμα δουλευεις γωνιες μεσα εξω αλλα δεν πιστευω να εφτασε εκει ακομα ο asdf που να τον νιαζει τοσο εξω κεφαλι μεσα κεφαλη

Κατι ακομα νομιζω θα σε βοηθηση αν βαζεις την μπαρα στον τραπεζιο και οχι τοσο στο λαιμο(βλεπε τοπικ με σκουωτ ποσταρα κατι αναλογο εκει)

Αλλα ωραιος αρκετα κατω κατεβαινεις :thumbup:

asdf
21-04-08, 15:12
Αυτος ρε c ειναι ο αναπληρωματικος μου παρτενερ- cameraman και δεν ξερει ακομα τι κιλα τραβαω :P

Thanks Γιαννη και Alex για τις διορθωσεις. Απο οτι καταλαβα πρεπει να γινονται πιο αυστηρα, οσο το δυνατο πιο ευθεια "ραχη" και η μπαρα να στηριζεται πιο κατω.

billys15
21-04-08, 15:44
Μπορεις να δοκιμασεις να σφιγγεις ταυτοχρονα τους τραπεζιους για καλυτερη στηριξη,και οχι απλα να τοποθετεις πανω τους την μπαρα.Ετσι πρηζονται και αυτοι (να τι κανουν τα σκουωτ,δεν στοχευουν μονο ποδια οπως νομιζουν πολλοι :bbbiceps: )

RUHL
21-04-08, 15:49
ε??? τι κολπα ειναι αυτα παλι μου φενεται δεν την γλιτονεις :spank: :spank: :spank: :spank: :spank:

billys15
21-04-08, 16:05
Ε πες μου οτι δεν νιωθεις να πιανονται οι τραπεζοειδεις απο τα σκουωτ,να με τρελανεις!!! :sneaky:

Gasturb
21-04-08, 17:37
Πιάνονται billy λόγω της μπάρας όχι της άσκησης.

Ένα παραπάνω αν δεν xρησιμοποιείς - οπως εγώ - μαξιλαράκι. Αλλα αυτο γίνεται στην αρχή μεχρι να συνηθίσει κ να δυναμώσουν τα σημεία στα οποία ακουμπάει η μπάρα μετα δεν θα σε πιάνεται καθόλου.

Gt

billys15
21-04-08, 17:51
Απο την μπαρα εννοω κι εγω Στρατο.

Gasturb
21-04-08, 17:57
Βιλλακο τσέκαρε το παρακάτω

http://www.exrx.net/WeightExercises/Quadriceps/BBSquat.html

αυτά γυμνάζονται, πόδια κυρίως με βοηθητικά ράχη κ κοιλιακούς.

Αν έχεις ένα τσουβάλι άμμο στα πόδια σου για 10 λεπτά κάθε μέρα θα πιαστουν αλλα δεν σημαινει οτι γυμνάζονται κιόλας - το ίδιο κ η μπάρα στους τραπεζοειδής.

Gt

billys15
21-04-08, 18:26
Καταλαβα τι θες να πεις,αλλα εννοω οτι,αφου δεχονται ενα φορτιο,λογικο δεν ειναι να αναπτυχθουν λογω αυτου του φορτιου? Δεν λεω οτι θα παρουν το ερεθισμα οπως το παιρνουν απο τα shrugs π.χ.,ειναι αυτονοητο.Τελοσπαντων,ας μην το κουρασουμε αλλο :)

Και μιας και ειδα αυτο απο το exrx,δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν σκυβουμε τοσο την πλατη,ετσι? Εννοειται οτι την κραταμε ισια.Το θεμα,ομως,ειναι οτι προσωπικα δεν μπορω να την εχω πιο πανω,ειναι θεμα μοχλισμου,σωστα?

RUHL
21-04-08, 19:26
oκ θα κατσω πανω σου εγω τοτε :twisted: :twisted: να δουμε θα παρεις μυικη αναπτυξη :twisted: :twisted:

Vson
26-04-08, 05:23
βασικα asdf πολυ ταλαντωση... κατα τη διαρκεια της ασκησης αν ειναι λογο κιλων τοτε κανε λιγοτερα κιλα ετσι ωστε να ειναι σταθερη η ασκηση, εγω μονο αυτοβλεπω σαν προβλημα και θελει προσοχη ... γενικως ταλαντωσεις οταν κανεις βαρη ειναι θανατηφορες, δες και εσυ το βιντεο και δες οτι καμια φορα κανεις κατι αποτομες κινησεις(λεκανη πισω παει πανω κατω πριν ανεβεις ^^) - εκτος κ αν ειμαι λαθος αν παντως εχω δικιο λιγοτερα κιλα για πιο σταθερη κινηση αλλιως δεν θα'σαι οκ

παντως σωστα φαινεται να την κανεις , αν εξαιρεσουμε οτι δεν κανεις αποτομη ταλαντωση και κανεις την ασκηση πολυ σταθερα & οτι δεν εχεις ενοχλησεις στα γονατα εισαι οκ παντως να κανεις τα διαλειματα στο squat/deadlift καθε 2 μηνες για 1-2 μηνες και να μην ανησυχεις η δυναμη σου δεν θα χαθει

κατα ταλλα στη κινηση φαινεσαι σωστος , εχεις ισια τη πλατη προσοχη μονο στις αποτομες, αληθεια δεν χρειαζεται να το παρακανεις μετ α κιλα εφοσον μια ασκηση δεν ΤΗΝ εχεις εντελως σταθερα καλυτερα να την επανεξετασεις, σταθερη - δυνατη κινηση ειναι αυτο που κανει μυς και εντονη(αρα και αποτελεσματικη) ασκηση

flexwheeler99
12-05-08, 14:15
Καλα το κανεις.Κατεβασε τη μπαρα λιγο πιο χαμηλα για να μη γερνεις τοσο μπροστα και βγαλε αυτα τα γαντια και τα σφουγγαρια απτη μπαρα!Θα πιασεις πολυ καλυτερα τη μπαρα και θα κατσει στο σβερκο σου σαν χαλβας.Θα εχιες πολυ καλυτερη αισθηση του κιλου.

Τι νοημα εχουν ολα αυτα???Το πολυ πολυ να βγαλεις λιγο καλους ατα χερια και να μελανιασουν οι τραπεζοειδης.Και αυτο για τις πρωτες μερες.Μετα δε θα καταλαβαινεις τπτ.

flexwheeler99
12-05-08, 14:18
παντως σωστα φαινεται να την κανεις , αν εξαιρεσουμε οτι δεν κανεις αποτομη ταλαντωση και κανεις την ασκηση πολυ σταθερα & οτι δεν εχεις ενοχλησεις στα γονατα εισαι οκ παντως να κανεις τα διαλειματα στο squat/deadlift καθε 2 μηνες για 1-2 μηνες και να μην ανησυχεις η δυναμη σου δεν θα χαθει



Γιατι να κανει διαλειματα σε αυτες τις ασκησεις και πως ειναι δυνατον να μη χαθει η δυναμη αφου δε θα γυμναζει τους συγκεκριμενους μυες?

RUHL
12-05-08, 14:58
Τα πολλα κιλα πονανεhttp://imageshack.gr/files/bkqumg5afnykf7du10gw.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=bkqumg5afnykf7du10gw.gif)http://imageshack.gr/files/bkqumg5afnykf7du10gw.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=bkqumg5afnykf7du10gw.gif)και αν δεν φορας γαντια σε αλλες ασκησεις βγαζεις καλουςhttp://imageshack.gr/files/bkqumg5afnykf7du10gw.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=bkqumg5afnykf7du10gw.gif)http://imageshack.gr/files/bkqumg5afnykf7du10gw.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=bkqumg5afnykf7du10gw.gif)http://imageshack.gr/files/bkqumg5afnykf7du10gw.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=bkqumg5afnykf7du10gw.gif)

flexwheeler99
12-05-08, 16:28
Σιγα τον πονο.Απολαυση ειναι αυτη η πιεση.

asdf
12-05-08, 17:43
Sry παιδες αλλα προτιμω να εχω χερια πιανιστα παρα μπετατζη :idea:

RUHL
12-05-08, 18:11
+1http://imageshack.gr/files/pkt0qeb6ieamb1hyckq5.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=pkt0qeb6ieamb1hyckq5.gif)

Vson
13-05-08, 10:23
παντως σωστα φαινεται να την κανεις , αν εξαιρεσουμε οτι δεν κανεις αποτομη ταλαντωση και κανεις την ασκηση πολυ σταθερα & οτι δεν εχεις ενοχλησεις στα γονατα εισαι οκ παντως να κανεις τα διαλειματα στο squat/deadlift καθε 2 μηνες για 1-2 μηνες και να μην ανησυχεις η δυναμη σου δεν θα χαθει



Γιατι να κανει διαλειματα σε αυτες τις ασκησεις και πως ειναι δυνατον να μη χαθει η δυναμη αφου δε θα γυμναζει τους συγκεκριμενους μυες?

περιοδικα διαλειματα , δεν χανεται η δυναμη... αν νομιζεις οτι με την ξεκουραση χανεις δυναμη τοτε καλη σου τυχη ,η κουραση απαιτει κ ξεκουραση αλλιως μπορουσαμε να κανουμε γυμναστικη 10 ωρες τη μερα κ να'χουμε το καλυτερο σωμα, αυτο ομως δεν γινεται.
μπορει καποιος ψυχολογικα να αντεχει καποιο φορτιο παραπανω αλλα αυτο δεν παει να πει οτι το σωμα του αντεχει οσο και η ψυχολογια του & το αντιθετο.
Ασκηση χωρις σωστη ξεκουραση & διαλειμα πολλες φορες = αδυναμια, squat το θεμα ειναι πολυ μπλεγμενο και επειδη τα γονατα ειναι πολυ ευαθητα λογω της δομης τους πρεπει να τα προσεχεις περισοτερο, επισης ο ανθρωπος δεν ειναι μηχανη και καμια φορα οτι χαλαει δεν ειναι ανταλακτικο αυτοκινητου οποτε μια σοβαρη προσεγγιση δεν βλαπτει, ιδιως οταν μιλαμε για ωμους και γονατα
ο πρωταθλητισμος ειναι πολλες φορες μεγαλο ρισκο, δεν χρειαζεται να ρισκαρεις τοσο πολυ για να κανεις ενα μακροπροθεσμα δυνατο σωμα, αναλογως τι θελεις ειναι κ αυτο που πρεπει να δωσεις.
Παντως αν δεν υπαρχει λογος καλο ειναι να τηρεις τα διαλειματα κ την απαραιτητη ξεκουραση γιατι πολυ απλα θα σε καταστρεψεις χωρις λογο.


Πρεπει ο καθενας μας να μαθει τα ορια του και να λειτουργει προσωπικα.Δεν μπορεις να πιεζεις το σωμα σου στα ακρα για παντα ουτε ομως πρεπει και να εισαι απολυτα χαλαρος με τον εαυτο σου, βρες τη μεση οδο και θα δεις μεγαλα αποτελεσματα.
Μερικοι φοβουνται να σηκωσουν παραπανω κιλα κ αλλοι απλως ξεσκιζονται χωρις λογο και πολλες φορες δεν φερνουν αποτελεσματα, εγω λεω οτι οταν βλεπεις αποτελεσματα στο σωμα σου παει να πει οτι κανεις σωστο balance.

Ειναι καλο να ακους τους αλλους ειδικα ατομα καταξιωμενα στο χωρο για διαφορες οδηγιες και tips αλλα το πιο βασικο στο body building ειναι να ακους τον εαυτο σου, ειναι προσωπικο το body building αν καποιος νομιζει οτι ακουγοντας καποιον 100% και ποτε να μη βαλει το χερακι του στη προσπαθεια αυτη τοτε παει χαμενος απο χερι, και ο Colemann να σου δινει οδηγιες θα αποτυχεις ετσι, πιστευω:P.
Για τυχον παρεξηγησεις δεν λεω να μην ακους τους παλαιοτερους αλλα πιστευω οτι η κυριως δουλεια προερχεται απο προσωπικους παραγοντες, κανεις δεν μπορει να σε νιωσει αλλωστε για να σου πει ακριβως.

απλα πραγματα

flexwheeler99
13-05-08, 17:00
Μετα απο 15 μερες παυσης εκγυμνασης μιας μυικης ομαδας η δυναμη μου αρχιζει να πεφτει.Προφανως εννοεις οτι κατα τη διαρκεια της παυσης θα γυμναζονται οι μυες με αλλες ασκησεις συμπληρωματικες.

Δε ξερω αν χρειαζεται παυση αλλα στην αρση ειναι οι μονες ασκησεις που καναμε και τις καναμε καθε μερα επι ωρες χωρις προβλημα και σαφως υπηρχε αναπτυξη.Εκει παντως δε μπορουσες να κανεις κατι αλλο.Ξεκοληματα,τραβηγματα,πισω ποδια,μπροστα ποδια,τζερκ πρες,πους πρες,αρασε,ζετε.

Ολες οι ασκησεις ειχαν τρελα κιλα.Ετσι και εκανες παυση 1-2 μηνες ποδια,καληνυχτα ρεκορ.

Vson
13-05-08, 19:52
μη μπερδευεις τον πρωταθλητισμο με τον καθε ατομο που γυμναζεται, εσυ ξερεις οτι σχεδον ολοι οι αρσηβαριστες εχουν δισκοκοιλες και προβληματα υγειας και ειναι γεματοι επεμβασεις λογω της προπονησης που κανουν;
βεβαιως και αντεχει το σωμα να κανεις squat καθε μερα χωρις περιοδικες
διακοπες αλλα το τιμημα ειναι βαρυ και μπορει το σωμα σου να λυγησει καποτε, το θεμα ειναι να μην πανε ολοι σε αυτο το δρομο εκτος κ αν εξαρχης ειναι ατομα που πανε για ρεκορ κ κανουν πρωταθλητισμο, ενας ξεμπαρκος που θελει απλως να κανει σωμα γιατι να ακολουθησει αυτο τον επιπονο δρομο; ειναι βλακεια , εκτος κ αν εξαρχης το ατομο ειναι αποφασισμενο κ ξερει το στοχο του που στη προκειμενη ειναι ο πρωταθλητισμος οπου οπως λεμε παντα δεν υπαρχουν ορια προβληματα και easy feelings.

to sum up δεν ζητανε ολοι αποδωσεις τρελες η μυς Coleman υπαρχουν κατηγοριες και αυτο προσπαθω να εξηγησω, και αν βρισκεσαι στη κατηγορια του casual body builder με την καμια δεν πρεπει να σε επιβραδυνεις κ να βαζεις σε κινδυνο την υγεια σου , εκει παει το να ξερεις τα ορια σου στους πρωταθλητες βεβαια οτι και να πεις δεν εχει σημασια οι ανθρωποι αυτοι ειναι φτιαγμενοι για να κανουν τις υπερβολες τους για ρεκορ και χιλιους αλλους λογους, να ξερουμε ομως κ τι θελουμε

flexwheeler99
13-05-08, 21:46
Με την ιδια λογικη γιατι να μη κανουμε και κανα δυο μηνες διαλειμα στους ωμους?

Κι αυτοι τραυματιζονται ευκολα.

tasosfit
14-05-08, 00:27
[quote="asdf"]Με ειδε ενας τυπος ( ο ιδιος με τις αρσεις θανατου) και μου ειπε οτι δεν εχω σωστη τεχνικη στο squat για πειτε γνωμες γιατι θα με τρελλανουνε (35+35 τα κιλα ειναι ) ...


Φτιάξε τους αγκώνες σου να κοιτούν ''καρφί'' στο έδαφος και τα σημαντικότερα λάθη σου θα βελτιωθούν... :chinese:

Vson
15-05-08, 18:46
Με την ιδια λογικη γιατι να μη κανουμε και κανα δυο μηνες διαλειμα στους ωμους?

Κι αυτοι τραυματιζονται ευκολα.

γιατι οι ωμοι δεν λειτουργουν κ πιεζονται ολο το 24ωρο οπως η μεση , ουτε δεχονται πιεσεις οπως τα γονατα αλλα κυριως η μεση.

οι ωμοι ξεκουραζονται ευκολοτερα και μπορεις να συνεχιζεις να τους γυμναζεις παντοτε, μη συγκρινεις τη μεση μαζι με αυτο επειδη:

το squat ειναι η πιο δυναμικη ασκηση μαζι με τα deadlift , βαζουν σε λειτουργεια σχεδον ολοκληρο το νευρικο σου συστημα και η μεση ειναι υπο πιεση 24 ωρες τη μερα ακομα και οταν κοιμασαι η μεση σου ειναι αυτη που δεν ξεκουραζεται,
κατσε κ σκεψου τωρα το γιατι κ το πως

το οτι τα γονατα κ οι ωμοι εχουν λεπτη σχεδιαση και τραυματιζονται ευκολα δεν σημαινει οτι κουραζονται ευκολα και απαιτουν ξεκουραση οπως η μεση που δεχεται ολες τις πιεσεις και ποτε δεν ξεκουραζεται, και κυριως πιεσεις απο τη καθημερινοτητα οχι απο τη γυμναστικη

kafros gate 7
01-09-09, 17:26
παιδια εχω μια απορεια σχετικα με τα squat.βαζω και γαντια και τα σφουγγαρια αυτα που εχει για την μπαρα.πουομως ακριβως πρεπει να βαζουμε την μπαρα?εκει που τη βαζει και το παιδι στο βιντο?πιο χαμηλα?μηπως αν δεν την βαλουμε σε σωστο σημειο υπαρχει περιπτωση να δημιουργησουμε προβλημα στον σβερκο??

Exci
01-09-09, 17:37
Τελικα δεν εχω καταλαβει πως ειναι η σωστη τεχνικη για squat. Μεχρι τωρα ηξερα για ισια πλατη, και ειδα τα βιντεο του rippetoe ο οποιος προτεινει η κινηση να γινεται με "hip drive". Ισως να προκειται απλα για διαφορα εκτελεσης bodybuilding - powerlifting.

kafros gate 7
01-09-09, 23:11
ας μας απαντησει καποιος πιο εμπειρος...!!!

billys15
02-09-09, 14:20
Προσωπικα παντως εχω παρατηρησει οτι με βολευει περισσοτερο αυτο που λεει ο Rippetoe,να χρησιμοποιεις το hip drive δηλαδη,και μου φαινεται πιο φυσικο το squat με αυτην την κινηση.Αυτην προτιμω απο την αλλη,περαν του οτι δεν νιωθω πιεση σε γονατα και μεση.

bb-fitness
04-09-09, 12:46
λογω μοχλισμου της μεσης και γεννετικης κατασκευης: μακρυα ποδια, πιο κοντος κορμός κάποιοι οπως κ ο μοντ μας στο back squat γερνουν προς τα μπροστα αρκετα, για αυτους ειναι καλύτερο το front squat, το οποιο θα βοηθησει στο να μενει ο κορμος πιο "καθετος" και να μην γερνει προς τα μπροστα. Επιπλεον το front squat δινει περισσοτερη εμφαση στα τετρακεφαλα και οι μοιριαιοι δικεφαλοι, γαμπες σταθεροποιουν τα γονατα. Επισης, στο μπροστινο squat oi upper back , upper pecs και ολοκληρη η ωμικη ζωνη δουλευουν υποστηριζοντας το βαρος και η πλατη σταθεροποιωντας τον κορμο.

σε αυτο το βιντεακι αφου συστησει την ομαδα μπλα μπλα , καπου στη μεση αναλυει το back vs front squat. ριξτε μια ματια μπορει να βοηθησει

http://www.bodybuilding.com/fun/team_norton_squat_techniques.htm

Υ.Γ. Βιλλυ ψηλεα κανε front ρε συ και ρωτα κ τον Κατερινι πως του φανηκε και αν το συνεχισε.

narta
04-09-09, 15:52
O Ripptoe χρησιμοποιει hip drive επειδη ενδιαφέρεται για δυναμη κυρίως, οχι υπερτροφία. Ειναι λογικο και επόμενο αν θες να σηκώσεις τα περισσοτερα το δυνατον κιλα να χρησιμοποιείς και τον δυνατότερο μυ της οπίσθιας αλυσίδας.

Αν θελετε αυστηρη ασκηση, leg drive κτλ δοκιμαστε η μπροστινο σκουώτ ή κανονικο με την μπαρα ψηλα στους τραπεζοηδεις.

Υποσσημειωση: Σε ολες τιε εκδοχές η πλατη ειναι ισια και το στηθος τεντωμενο.

Exci
04-09-09, 16:08
O Ripptoe χρησιμοποιει hip drive επειδη ενδιαφέρεται για δυναμη κυρίως, οχι υπερτροφία. Ειναι λογικο και επόμενο αν θες να σηκώσεις τα περισσοτερα το δυνατον κιλα να χρησιμοποιείς και τον δυνατότερο μυ της οπίσθιας αλυσίδας.
Thought so.

anjelica
04-09-09, 16:41
και μη κλειδωνεις τα ποδια πανω.παντως πας βαθεια καλο αυτο.μπραβο.
το μη κλειδωνεις τα ποδια τι παει να πει??? δεν το καταλαβα..:unsure:

Exci
04-09-09, 17:06
το μη κλειδωνεις τα ποδια τι παει να πει??? δεν το καταλαβα..:unsure:
Κλειδωμα ειναι οταν, ενω εισαι στο πανω μερος της κινησης, "κλειδωνεις" τα γονατα φερνοντας τα πισω, πιεζοντας την αρθρωση. Το ιδιο μπορει να συμβει και στον παγκο με τους αγκωνες.

anjelica
04-09-09, 17:12
να ειναι ελαφρος λυγισμενα?

Exci
04-09-09, 17:15
να ειναι ελαφρος λυγισμενα?
Αυτο συνηθως προτεινεται.

anjelica
04-09-09, 17:26
οκ,ευχαριστω,το ηξερα αλλα δεν καταλαβα τι φραση:toast:

narta
04-09-09, 17:44
Κλειδωμα ειναι οταν, ενω εισαι στο πανω μερος της κινησης, "κλειδωνεις" τα γονατα φερνοντας τα πισω, πιεζοντας την αρθρωση. Το ιδιο μπορει να συμβει και στον παγκο με τους αγκωνες.

Μονοα αν κανεις ατσαλα τα κιλα πιεζεις την αρθρωση. Αν ειναι ομαλη η εκτελεση σε ολο το φασμα της δεν υπάρχει προβλημα. Τουλαχιστον εγω δεν εχω προβλημα τοσα χρονια που κανω σκουωτ.

Exci
04-09-09, 18:58
Μονοα αν κανεις ατσαλα τα κιλα πιεζεις την αρθρωση. Αν ειναι ομαλη η εκτελεση σε ολο το φασμα της δεν υπάρχει προβλημα. Τουλαχιστον εγω δεν εχω προβλημα τοσα χρονια που κανω σκουωτ.
Oχι βρε συ, την κινηση για κλειδωμα προσπαθουσα να εξηγησω (μαλλον αστοχα απο φυσικη αποψη αλλα πρεπει να καταλαβε η anjelica τι ελεγα)

anjelica
05-09-09, 12:06
Oχι βρε συ, την κινηση για κλειδωμα προσπαθουσα να εξηγησω (μαλλον αστοχα απο φυσικη αποψη αλλα πρεπει να καταλαβε η anjelica τι ελεγα)

ναι,εγω καταλαβα (αυτο ηταν το ζητουμενο:))και ευχαριστω

billys15
05-09-09, 13:59
Υ.Γ. Βιλλυ ψηλεα κανε front ρε συ και ρωτα κ τον Κατερινι πως του φανηκε και αν το συνεχισε.

Κανω κι εγω,αλλα εχω και τα κλασσικα μεσα:)

LoneWolf
11-09-09, 01:35
Εγω που θα κανω σκουοτ σε σμιθ υπαρχει κανα προβλημα? δλδ θα αναπτυχθουν οι μυς σωστα ή οχι.Γιατι αν κανω ελευθερα θα φυγω προς τα πισω και θα χαλασει και η τεχνικη μιας και αρχιζω τωρα τα σκουοτ οσο για τα γονατα πρεπει να μην ξεπερνανε τις μυτες των ποδιων ετσι δν ειναι?

billys15
11-09-09, 14:39
Αυτός ο μύθος με τα γόνατα είναι συχνός και δεν λέει να σβήσει :)
Και χθες το έγραψα,όχι δεν χρειάζεται να είναι πίσω από τις μύτες των ποδιων.Ο καθένας μας έχει διαφορετική εκτέλεση στα squat.Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από τώρα ελευθερα για να βρείς την δίκια σου συγκεκριμένη,και μην φοβάσαι ότι θα πέσεις πίσω η μπροστά κλπ

Exci
11-09-09, 17:14
οσο για τα γονατα πρεπει να μην ξεπερνανε τις μυτες των ποδιων ετσι δν ειναι?
Aν εχεις υγιη γονατα το ελευθερο squat ειναι μια χαρα. Ισχυει οτι εχεις μια επιπλεον επιβαρυνση στα γονατα οσο αλλαζει η γωνια και η κλιση, αλλα αν θες τετρακεφαλους ειναι μονοδρομος.

kafros gate 7
11-09-09, 17:46
Aν εχεις υγιη γονατα το ελευθερο squat ειναι μια χαρα.

εγω που εχω κανει ριξη μηνισκου αλλα δεν τον εχω βγαλει στο ενα μου γονατο δεν μπορω να κανω σκουοτ?εκανα στο σμιθ αλλα σκεφτομαι να δοκιμασω και ελευθερο.ειναι επικινδυνο???

Exci
11-09-09, 19:30
εγω που εχω κανει ριξη μηνισκου αλλα δεν τον εχω βγαλει στο ενα μου γονατο δεν μπορω να κανω σκουοτ?εκανα στο σμιθ αλλα σκεφτομαι να δοκιμασω και ελευθερο.ειναι επικινδυνο???
Δεν ειμαι ειδικος, εγω απλα ξερω οτι εχω προβλημα στο γονατο και knee-over-toe με ενοχλει :green:

Εχοντας πει βεβαια αυτο, δεν σημαινει οτι προτεινω το squat σε σμιθ (με την εννοια οτι βαζεις τα ποδια μπροστα), μιας και η ασφαλεια του ειναι αμφιλεγομενη.
Αν δεις καποια βιντεακια του Αναγνωστου, κανει σε σμιθ αλλα κανονικα τα ποδια οπως στο ελευθερο. Αυτο πιστευω ειναι καλυτερο, αν και μαλλον υστερει και παλι απο το ελευθερο.

LoneWolf
11-09-09, 22:28
Οκ θα αρχισω σιγα σιγα ελευθερο . Ευχαριστω για την απαντηση.:toast:

thegravijia
25-11-09, 22:29
μπορει καποιος να μου εξηγησει με λεπτομερια πως ειναι η σωστη τεχνικη στο μπροστινο σκουοντ??
που ακριβως βαζουμε την μπαρα..?

κανονικο σκουοντ παιζω 150-160κιλα ελευθερο, ποσο θα πεσω αμα κανω μπροστα..>??
με δυσκολευει πολυ η κινηση κατι κανω λαθος..

drago
26-11-09, 00:42
μπορει καποιος να μου εξηγησει με λεπτομερια πως ειναι η σωστη τεχνικη στο μπροστινο σκουοντ??
που ακριβως βαζουμε την μπαρα..?

κανονικο σκουοντ παιζω 150-160κιλα ελευθερο, ποσο θα πεσω αμα κανω μπροστα..>??
με δυσκολευει πολυ η κινηση κατι κανω λαθος..

ουσιαστικα στηριζεται η μπαρα στους ωμους. οι ακγονες σου δειχνουν ευθεια μπροστα και το κατω μερος του μπρατσου σου παραλληλο με το εδαφος.

οι παλαμες μπορει να ανοιξουν η και να κρατας με 3 δαχτυλα.

απλα, αν βαλεις τους αγκονες πιο κατω τοτε αναγκαστικα κρατας τα βαρη με τα χερια και τρως ητα.

βαλε αρκετα λιγοτερα κιλα μεχρι να συνηθισεις την τεχνικη και να αφηνεις την μπαρα τελειως στους ωμους.

εγω btw δεν την κανω την ασκηση. για καποιο λογο ακομα και με πολυ λιγα κιλα αισθανομαι οτι με χτυπαει στη μεση. εχω και ενα παλιο τραυματισμο και για καποιο λογο με το μπροστα σκουοτ δεν τα παω καλα.

albertob30
26-11-09, 02:17
μπορει καποιος να μου εξηγησει με λεπτομερια πως ειναι η σωστη τεχνικη στο μπροστινο σκουοντ??
που ακριβως βαζουμε την μπαρα..?

κανονικο σκουοντ παιζω 150-160κιλα ελευθερο, ποσο θα πεσω αμα κανω μπροστα..>??
με δυσκολευει πολυ η κινηση κατι κανω λαθος..


λοιπον ΒΙΓΙΑ εγω που εκανα front squat για 3 χρονια συνεχεια ακου τι θα σου πω..για να τελειοποιησω την τεχνικη μου εκανα περιπου 3 βδομαδες..πρωτον..

δευτερον.. βαλε πολυ λιγα κιλα 40kg ή σκετη μπαρα να μα8εις την τεχνικη!! το να εχεισ τους καρπους συνεχως σπασμενους και να στηριζετε η μπαρα στους ομους ειναι δυσκολο στην αρχη γτ ποναει (ειδικα με τα πολλα κιλα)

απομονωνεις πολυ τον τετρακεφαλο και πραγματικα σε μενα τουλαχιστον εβλεπα τρελη διαφορα με το front


τα κιλα ειναι περιπου το 70% του back σαν τις AΘ με τις RDL(70%)

οντως μετα απο ενα διαστημα ενιω8α μια μικρη ενοχληση στους ραχιαιους ειδικα πριν κοιμηθω(ηταν παρα πολυ σφιγμενοι)

αυτα!! αμα θες τπτ ρωτα!

thegravijia
26-11-09, 02:37
εκει που δεν νιωθω ασφαλεια ειναι στο να στηριζω την μπαρα στους ομους...νομιζω οτι θα μου φυγει..εκει εχω προβλημα..

Panoz
10-12-09, 16:50
εκει που δεν νιωθω ασφαλεια ειναι στο να στηριζω την μπαρα στους ομους...νομιζω οτι θα μου φυγει..εκει εχω προβλημα..

Μεγαλο ρολο για το αν τοποθετεις σωστα τη μπαρα στα μπροστινα σκουωτ παιζουν οι καλα ανεπτυγμενοι δελτοειδεις. Αν δεν εχεις λιγο μαζα κ σχημα για να κατσει καλα η μπαρα εκει πανω παντα θα σε ενοχλει

kaiowas
24-12-09, 11:18
κάνω squat στο smith με τα πόδια κάτω από τη μπάρα
http://www.exrx.net/AnimatedEx/Quadriceps/SMSquatQuad.gif


χθές μου είπαν να έχω τα πόδια ένα βήμα μπροστά
http://www.exrx.net/AnimatedEx/GluteusMaximus/SMSquatGlutes.gif

η δεύτερη εικόνα δείχνει γλουτούς για πείτε μου τη γνώμη σας:unsure:
για τετρακέφαλα αναφέρομαι

FortMinor
24-12-09, 13:18
εκει που δεν νιωθω ασφαλεια ειναι στο να στηριζω την μπαρα στους ομους...νομιζω οτι θα μου φυγει..εκει εχω προβλημα..

εμενα με βολευει να κανω με τν μπαρα στους ωμους.. ειναι συνηθεια φιλε μ..:turtle:

-beba-
28-12-09, 13:50
Χτες έκανα σκουωτ με ανοιχτά πόδια.
Αχ αχ αχ τι έπαθα. Πιάστηκαν οι προσαγωγοί μου. Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως περπατάω σήμερα.....................................
Είχα κάνει και προσαγωγούς νωρίτερα στο μηχάνημα. Φαντάζομαι πως θα ήμουν αν δεν είχα κάνει κιόλας.

thegravijia
28-12-09, 14:08
κάνω squat στο smith με τα πόδια κάτω από τη μπάρα
http://www.exrx.net/AnimatedEx/Quadriceps/SMSquatQuad.gif


χθές μου είπαν να έχω τα πόδια ένα βήμα μπροστά
http://www.exrx.net/AnimatedEx/GluteusMaximus/SMSquatGlutes.gif

η δεύτερη εικόνα δείχνει γλουτούς για πείτε μου τη γνώμη σας:unsure:
για τετρακέφαλα αναφέρομαι
κοψε το σκουοντ στο σμιιθ μονο ελευθερο

sTeLaKoS
28-12-09, 14:14
κοψε το σκουοντ στο σμιιθ μονο ελευθερο


Κι όταν το γυμναστήριο δεν έχει ορθοστάτες τι κάνουμε????

Δε μπορώ να εμπιστεύομαι 2 παιδάκια που απλά γυμνάζονται δίπλα μου να σηκώνουν 100+ κιλά πάνω απ το καφάλι μου ωστε να πάρω τα κιλά..
Αρκετά συχνά κάνω στο smith. Δε το προτειμώ αλλά πολλές φορές δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω ελεύθερο.

thegravijia
28-12-09, 14:15
Κι όταν το γυμναστήριο δεν έχει ορθοστάτες τι κάνουμε????

Δε μπορώ να εμπιστεύομαι 2 παιδάκια που απλά γυμνάζονται δίπλα μου να σηκώνουν 100+ κιλά πάνω απ το καφάλι μου ωστε να πάρω τα κιλά..
Αρκετά συχνά κάνω στο smith. Δε το προτειμώ αλλά πολλές φορές δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω ελεύθερο.
κατσε ρε στελακο ..αν δεν εχει ορθοστατες πως κανεις τοτε????
περιεγραψε λιγο τι κανεις ...

sTeLaKoS
28-12-09, 14:23
Με τον ανορθόδοξο τρόπο :shock:
Βάζω 2 άτομα να σηκώσουν τη μπάρα μέχρι το ύψος των ώμων και μπαίνω από κάτω.
Αυτό στην αρχή ήτανε εύκολο αλλά όσο τα κιλά ανεβαίνουν αντιμετωπίζω δυσκολίες, δε μπορούνε όλοι να σηκώσουν μια μπάρα 120 κιλων πχ μέχρι το κεφάλι τους. Άρα δεν έχω βοηθούς, άρα κάνω στο smith.
Εκτός όταν πετυχαίνω δυνατά άτομα και τους ζητώ να μου δώσουν τη μπάρα αλλά και να μου τη κατεβάσουν μετά.

Είναι ένα μικρό συνοικιακό γυμναστήριο που γυμναζόμαστε 15-20 άτομα ΣΥΝΟΛΙΚΑ. Ζήτημα να πετύχω 2-3 τις ώρες που κάνω εγώ προπόνηση.
Δεν έχει χώρο για ορθοστάτες οπότε δε μπορώ να του ζητήσω να βάλει. Με το ζόρι χωράμε εμείς και τα άλλα όργανα.
Δε μπορώ να το αλλάξω..... βολεύομαι με αυτά.

thegravijia
28-12-09, 16:09
Με τον ανορθόδοξο τρόπο :shock:
Βάζω 2 άτομα να σηκώσουν τη μπάρα μέχρι το ύψος των ώμων και μπαίνω από κάτω.
Αυτό στην αρχή ήτανε εύκολο αλλά όσο τα κιλά ανεβαίνουν αντιμετωπίζω δυσκολίες, δε μπορούνε όλοι να σηκώσουν μια μπάρα 120 κιλων πχ μέχρι το κεφάλι τους. Άρα δεν έχω βοηθούς, άρα κάνω στο smith.
Εκτός όταν πετυχαίνω δυνατά άτομα και τους ζητώ να μου δώσουν τη μπάρα αλλά και να μου τη κατεβάσουν μετά.

Είναι ένα μικρό συνοικιακό γυμναστήριο που γυμναζόμαστε 15-20 άτομα ΣΥΝΟΛΙΚΑ. Ζήτημα να πετύχω 2-3 τις ώρες που κάνω εγώ προπόνηση.
Δεν έχει χώρο για ορθοστάτες οπότε δε μπορώ να του ζητήσω να βάλει. Με το ζόρι χωράμε εμείς και τα άλλα όργανα.
Δε μπορώ να το αλλάξω..... βολεύομαι με αυτά.

ε μην ξανακανεις καμια μαλακια...λιγο να χαλαρωσεις την μεση σου οπως στην βαζουνε πανω θα παθεις ζημια ..κοψε της μαλακιες...
μονο στο σμιθ κανε...
πειτε του να βαλω ενα ορθοστατη...σιγα ποσο χωρο χρειαζεται...
η απλα αλλαξε γυμναστηριο ...

Polyneikos
28-12-09, 16:29
Το ίδιο θεμα εχω και εγω,δεν υπαρχουν ορθοστατες ούτε Power rack,οπότε αναγκαστικα σμιθ.
αυτό που βλεπω να κανουν καποιοι βαζουν την μπαρα στον οριζόντιο παγκο στην ψηλη θεση,καθονται στον ίσιο παγκο αναποδα ,βαζουν την μπαρα πανω στην ωμοπλατηκαι από καθιστοί σηκωνονται αλλα αυτο είναι λειτουργικο μόνο στα λίγα κιλα και παλι επίφοβο...Δυστυχως είναι πρόβλημα...

thegravijia
28-12-09, 16:36
Καλα ειναι γνωστο οτι τα γυμναστηρια πανε κατα διαολου ..βγαζουν ολους τους παγκους - σκουυντ και αφηνουν μονο τα μηχανηματα για προσαγωγους και τετοιες πιπες...
σε λιγο θα εχουν και σερβιτορο μεσα να παραγγελνεις φρεντο...
γ@#$%^&& τ^^ π*&&*((^%$ μ&^#$%^& ...
καλα ΡΕ πολυνεικε ο ιδιοκτητης δεν βλεπει οτι παλευουν τα παιδια να κανουν σκουντ με αυτο τον τροπο και ειναι θεμα χρονου να τσακιστεις καποιος δεν μπορει να βαλει ενα ορθοστατη...?

-beba-
28-12-09, 16:39
Ως πριν από λίγο θεωρούσα "φτωχό" το γυμναστήριο που πάω, αλλά με αυτά που διαβάζω κατανοώ ότι είναι πλήρες.

Polyneikos
28-12-09, 17:27
το γυμναστηριο που πηγαινω και είναι το μοναδικο στην περιοχη οπότε δεν εχω επιλογες,ανηκει στην αλυσιδα weider και ο ιδιοκτητης εχει το στυλ "με 140 που δίνετε και ευχαριστημενοι να είστε".

-beba-
28-12-09, 17:34
το γυμναστηριο που πηγαινω και είναι το μοναδικο στην περιοχη οπότε δεν εχω επιλογες,ανηκει στην αλυσιδα weider και ο ιδιοκτητης εχει το στυλ "με 140 που δίνετε και ευχαριστημενοι να είστε".

140 ευρώ για πόσους μήνες?

Polyneikos
28-12-09, 17:50
τον χρονο.

-beba-
28-12-09, 17:55
τον χρονο.

ΟΚ τότε. Με 140 ευρώ το χρόνο τι απαιτήσεις να έχεις?

jmone
28-12-09, 17:57
καλά και εγώ 150 δίνω σε palmos gym αλλά ορθοστάτες έχουμε
σε αλτήρες υπάρχει ένα μικρό θέμα και θα ήθελε καμιά
στραβόμπαρα ακόμα αλλά τουλάχιστον τις βασικές ασκήσεις
τις κάνουμε

Polyneikos
28-12-09, 18:14
Οκ παιδια,εγινε μια παρένθεση,υπαρχουν τόπικς που τα αναλυουμε αυτα, http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6385 ας παραμεινουμε στο θεμα μας !!:thumbup::thumbup:

kaiowas
28-12-09, 22:53
κοψε το σκουοντ στο σμιιθ μονο ελευθερο

Τεραβίγια δεν δοκιμάζω ελεύθερο, ακόμα τουλάχιστον.
Από τις 2 φώτο που έβαλα πια συνιστάται για τετρακέφαλα

thegravijia
28-12-09, 23:15
Τεραβίγια δεν δοκιμάζω ελεύθερο, ακόμα τουλάχιστον.
Από τις 2 φώτο που έβαλα πια συνιστάται για τετρακέφαλα
να φανταστω τον λογο? κατσε...μισο...
1ον θες να χαλασεις τα γονατα σου γρηγοροτερα..
2ον θες να χαλασεις την μεση σου γρηγορτερα..
3ον δεν θες να βαλεις πολα κιλα?

kaiowas
28-12-09, 23:39
να φανταστω τον λογο? κατσε...μισο...
1ον θες να χαλασεις τα γονατα σου γρηγοροτερα..
2ον θες να χαλασεις την μεση σου γρηγορτερα..
3ον δεν θες να βαλεις πολα κιλα?

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω άτομο να με βοηθήσει:turtle:
Απάντηση στο ερώτημα θα πάρω:help:

kafros gate 7
29-12-09, 00:58
Ως πριν από λίγο θεωρούσα "φτωχό" το γυμναστήριο που πάω, αλλά με αυτά που διαβάζω κατανοώ ότι είναι πλήρες.

:P και εγω το ιδιο.εδω περα 7000 ανθρωποι ειναι ολοι και ολοι.τι απαιτησεις να εχω απο γυμναστηριο?ουτε σαββατο ανοιχτα δεν ειναι.

παντως καμια φορα (σας δινω ιδεα) επειδη εχει μια ξεμπαρκη μπαρα απο ελευθερο την παιρνω την βαζω στους ορθοστατες του σμιθ παω την μπαρα του σμιθ πιο μπροστα και κανω ελευθερο.ισως να βολευει...

jam
03-07-13, 03:26
μια ερωτησουλα για τα squats που πραγματικα ακομη δεν βρηκα ακρη ,
στην εξης ασκηση , squats με μπαρα , κλασσικα , η μυτες των ποδιων μας πρεπει να ειναι ισχιες , παραλληλες? η να εχουν μια μικρη κλιση λιγακι ανοικτες προς τα εξω, πια ειναι η σωστη θεση τελικα για να μην εχω προβλημα με τα γονατα ?:unsure:

ΠανοςΒ
03-07-13, 08:41
Υπάρχουν αρκετες παραλλαγες. Εμενα με βολεύει ανοιγμα ποδιων λίγο μεγαλύτερο απο αυτο των ώμων και μυτες λίγο προς τα έξω.

spartan77
03-07-13, 10:02
μια ερωτησουλα για τα squats που πραγματικα ακομη δεν βρηκα ακρη ,
στην εξης ασκηση , squats με μπαρα , κλασσικα , η μυτες των ποδιων μας πρεπει να ειναι ισχιες , παραλληλες? η να εχουν μια μικρη κλιση λιγακι ανοικτες προς τα εξω, πια ειναι η σωστη θεση τελικα για να μην εχω προβλημα με τα γονατα ?:unsure:

οι μυτες των ποδιων ελαφρως προς τα εξω...

nikos1234
03-07-13, 18:15
ελαφρψς εξω ναι

Eddie
07-09-13, 00:03
Τι φορμα εχει ο παιχτης!!!Αυτη ειναι η αγαπημενη μου τεχνικη στο squat,αλλα ειναι μαλλον δυσκολο να φτασεις σε τετοιο επιπεδο ελαστικοτητας.


"Mike Cerbus (-77kg, USA) squatting 232kg last weekend at Pittsburgh Barbell. Cerbus weighed 77.2kg when he did this squat making it a 3x bodyweight ATG "no no no" back squat. No no no is a term coined by Ironmind's Randy Strossen -- basically meaning no belt, no wraps, no spotters. For the poundtards, this is a 511.5lb squat at 170.2lb bodyweight.

71859

SkillBill
17-11-13, 16:02
το γυμναστηριο που πηγαινω και είναι το μοναδικο στην περιοχη οπότε δεν εχω επιλογες,ανηκει στην αλυσιδα weider και ο ιδιοκτητης εχει το στυλ "με 140 που δίνετε και ευχαριστημενοι να είστε".

και γω σε joe παω αλλα αν ειναι δυνατον εχει κανονικοτατο ρακ!εχουμε και ενα δευτερο που δεν το χρησιμοποιει κανεις γιατι δεν εχει καθρεφτη και ειναι πιο πολυ,δεν λες στον ιδιοκτητη σου να παρει τηλ στην ηλιουπολη να το δανειστει??:P

jam μυτουλες λιγο προς τα εξω!δες εδω http://www.youtube.com/watch?v=zoZWgTrZLd8

pankol
05-04-14, 18:44
ρε παιδια, στο low-bar που την πίανουμε την μπάρα; στο ανοιγμα των ώμων;
Εχω κάπου 2 βδομάδες που κάνω low-bar, αντί για high-bar, και με πονάει ο καρπός στο αριστερο χερι απίστευτα.
Την πιάνω σίγουρα λάθος την μπάρα...

TRIANTAFYLLOU
05-04-14, 20:36
Ανοιχτά την πιάνεις την μπάρα για καλύτερη στήριξη , αν πιάνεις στο άνοιγμα τωγ ώμων λόγω κλειστής γωνίας λογικό είναι να στρεσάρονται οι καρποί και μετα να πονάνε
ανοιχτα πιάνεις μιάμιση φορα το άνοιγμα των ώμων και παραπάνω , αλλιώς θα έχεις αυτο το πρόβλημα

και επίσης το κεφάλι κοιτάει ψηλά , αυτο βοηθάει να μην καμπουριάζεις και να "κλειδώνει" η σπονδυλικη στήλη σωστά

TRIANTAFYLLOU
05-04-14, 21:04
82342

pankol
05-04-14, 21:19
Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. θα την εφαρμόσω από βδομάδα!!!

niksamaras
05-04-14, 21:30
ρε παιδια, στο low-bar που την πίανουμε την μπάρα; στο ανοιγμα των ώμων;
Εχω κάπου 2 βδομάδες που κάνω low-bar, αντί για high-bar, και με πονάει ο καρπός στο αριστερο χερι απίστευτα.
Την πιάνω σίγουρα λάθος την μπάρα...



Απο την εμπειρια μου ως χρονιος low bar squatter, εαν δεν δενεις του καρπους σου με wrist wraps,low bar δυσκολα θα κανεις. Τυπικα τα χερια πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα μπορεις, ωστε με το ζορι να μπαινεισ κατω απο την μπαρα, ωστε να εισια πιο σφιχτος, με καλυτερο tension σε ολο το σωμα, ωστε να σηκωσεις και πιο πολλα κιλα. Εαν δεν εχεις wrist wraps, θα προτεινα να μην κανεις low bar. :thumbup:

pankol
05-04-14, 21:39
Όπως βλέπω το αβαταρ σου, έτσι την κρατάω την μπάρα και πάντα λυγίζει ο καρπός.
Wraps δεν έχω, οπότε μέχρι να αγοράσω θα κάνω high-bar, γτ δεν παλεύεται ο πόνος.

TRIANTAFYLLOU
05-04-14, 21:39
όπως είπε και ο Νίκος που το εφαρμόζει αν δεν δένεις τούς καρπούς θα έχεις πρόβλημα , εγω επειδη ποτε δεν τούς έδενα έπιανα πιο ανοιχτα , γιατι ήθελα να έχω συγκέντρωση στην κίνηση και όχι να με αποσυντονίζει η λαβή όταν πονάνε οι καρποί μου
και γενικά κάθε σωματότυπος μπορεί να θέλει ελάχιστες διαφοροποιήσεις , άλλος πχ είναι πιο ελαστικός και κάνει την κίνηση πιο αεράτα , όπως μερικα πόστ πιο πάνω που φαίνετε πόσο σωστα κάνει την κίνηση ο τύπος

MindOverMatter
06-04-14, 00:00
::δεν δενει τους καρπούς του και κάνει low-bar χωρίς κανένα προβλημα::

:P

chro
08-04-14, 22:19
Μπορείς να προσδιορίσεις σε ποιο σημείο του καρπού? Εσωτερικά (δηλαδή κάτω από τον αντίχειρα), Εξωτερικά ή κατά μήκος του καρπού. Ο γενικός κανόνας είναι στα lowbar πιάνουμε κλειστά για να έχουμε πιο σταθερή πλάτη ενώ στα high bar ανοιχτά, όπως ακριβώς ανέφερε ο Ηλίας. Από εκεί και πέρα πρέπει να προσδιορίσεις τι δημιουργεί το πρόβλημα (θέμα ευλιγισίας? Ρίχνεις πολύ βάρος στους καρπούς από λάθος στύριξη της μπάρας? Λάθος τοποθέτηση καρπών? Λάθος κίνηση αγκώνων?). Εγώ έχω παρατηρήσει ότι οι πιο πολλοί πιάνουν λάθος τη μπάρα στα σκουάτ.

TRIANTAFYLLOU
08-04-14, 22:24
κανονικά δεν πρέπει να βάζουμε δύναμη στούς καρπούς απλα κλειδώνουν την μπάρα , η μπάρα αν τοποθετηθεί σωστα στους τραπεζοειδής οι καρποί απλα κλειδώνουν και σταθεροποιούν
αν όμως πονάνε και στρεσάρονται , τότε πολύ απλα χωρίς δεύτερη σκέψη τοποθετούμε τα χέρια σε σημείο που να μην στρεσάρονται και πονάνε , γιατι έτσι είναι άχρηστο και θα κάνουμε ζημιά στούς καρπούς
οι καρποί μπορεί και απο άλλες ασκήσεις να έχουν ευαισθησία και να βγαίνει το πρόβλημα στο σκουώτ στη λαβή της μπάρας

απλα είναι τα πράματα όταν υπάρχει πρόβλημα τότε η λαβή θα είναι τέτοια που να μην το επιδεινώνει

pankol
09-04-14, 00:23
επανερχομαι και παλι.

το ξαναδοκιμασα σημερα, ο πονος ηταν λιγοτερος απο τις αλλες φορες. με ποναει ακριβως στη μεση του καρπού.
πρεπει να ειχα και μια ελαφρά τενοντίτιδα πριν κανα 2μηνο και ισως να μην εχει περασει ακομη, γτ μετα που δοκιμασα να κανω κάμψεις δικεφάλου με μπάρα με πόνεσε και σταμάτησα.
στα μεγαλα κιλα μονο εμφανίζεται το προβλημα στα squat.

Bill81
11-02-15, 10:14
Εχω μια απορια οσον αφορα τα squat ειμαι 2.02 υψος.Οταν κανω βαθυ squat εχω τα ποδια μου στο υψος τον ωμον μου και η μυτεσ τον ποδιον ελαφρος προσ τα εξω.θελω να αλαξω λιγο το ευρος τον ποδιον μου να το κανω πιο κλειστο αλλα δεν μπορω να φτασω στο παραλληλο ωσ εκεινο το σημειο δουλευει ο τετρακεφαλος? η καλητερα να συνεχισω με το βαθυ squat και να κανω κλειστα στην πρεσα? απλα ηθελα να κανω για αλλαγη το αντιθετο κληστα στα squat ανοιχτα στην πρεσα.

beefmeup
11-02-15, 10:18
υπηρχε θεμα:thumbup:

Bill81
11-02-15, 10:53
οκ απλα σε αυτο που ρωτησα δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση :D

beefmeup
11-02-15, 10:54
ναι,θα μπορουσες να ρωτησεις εδω κ να μην ανοιξεις καινουριο θεμα,συνηθως ετσι γινεται:)

procop
14-10-15, 15:11
Εκανα ενα search στο φορουμ και ποσταρω εδω για να μην φωναζει ο beef spank:

Γενικα εμενα με εχει προβληματισει πολυ η τεχνικη στα καθισματα...θεωρω οτι εχω καποια δυσκαμψια και σιγουρα επιβαρυνεται η μεση.
Μετα απο τα καθισματα, νιωθω πιασμενους τους ρςχιαους, σαν να εκανα υπερεκτασεις.

Ακομη και με λιγα κιλα στο 50 τοις εκατο της μεγιστης, εχω την ταση να πεφτω προς τα μπροστα.
Γενικα κανω high bar olympic καθισματα αλλα φευγω μπροστα σαν να μ βγαινει low bar.
Εχω δει video ripp και stronglifts των οδηγο για καθισματα, και θεωρω οτι τα τηρω

1. Ποδια στο ανοιγμα ωμων..εδω δοκιμασα και λιγο πιο στενα, και λιγο πιο ανοιχτα για να δω αν επηρρεαζει..θεωρω οτι στο ανοιγμα ωμων ειναι το ιδανικο για εμενα

2.μπαρα ψηλα πανω στους τραπεζοειδης
3.εξω στηθος
4.χερια μια παλαμη εξω απο το ανοιγμα ωμων, διευκολυνη να διατηρεις εξω το στηθος

5. Ελεγχομενο κατεβασμα λιγο πιο κατω απο το παραλληλο παω γιατι μετα στριβει η λεκανη προς τα κατω.

δεν κανω καθισματα 1η ασκηση αλλα 2η και παω για επαναλ περιπου 10 με 15

τωρα, η μεση οπως ειπα δεν σπαει να με παιρνουν τα κιλα μπροστα και Παρατηρω οτι δεν κατεβαινω καθετα.



ειναι λογικο?πως βελτιωνεται?

Τελος νιωθω οτι δεν κοβομαι απο ελλειψη δυναμης στα ποδια αλλα λογο ραχιαιων.

πασχος
14-10-15, 15:23
Δύο ενδεχόμενα.
1)Είτε οι ραχιαίοι είναι αγύμναστοι και προσπαθούν να προλάβουν τους τετρακέφαλους.
2)Είτε κάνεις καλημέρες λυγίζοντας ταυτόχρονα και γόνατα, αντι για καθίσματα.

Feth
14-10-15, 15:26
Κατεβασε το βάρος μέχρι να μπορέσεις να κάνεις σωστα την τεχνική, πιστευω ότι προφανως δεν κάθεσαι τέρμα πίσω η εχεις πρόβλημα ευλυγισίας όπως και να έχει θα ήταν καλυτερα πιστευω να ανεβαζες ένα βιντεο μιας και μιλάμε για τεχνική ασκησης.

billy89
14-10-15, 16:00
Δούλεψε ankle mobility αν οι αστράγαλοί σου είναι δύσκαμπτοι πάντα θα σε παίρνει μπροστά όταν κατεβαίνεις βαθιά.

Και ένας από τους καλύτερους οδηγούς:


https://www.youtube.com/watch?v=zoZWgTrZLd8

procop
14-10-15, 17:13
Ευχαριστω για τις απαντησεις..
Το καλυτερο ειναι να ανεβασω βιντεο...θα προσπαθησω να τραβηξω καποιο τις ερχομενες μερες

οχι δεν κανω καλημερες..
αυτο που λες για τους ραχιαους οτι ισως να μην ειναι δυνατοι πςιζει, καθως υπαρχει μια βελτιωση απο τοτε π αρχισα να κανω υπερεκτασεις με λιγα κιλα
οσο για το video που ανεβασες billys θα το δω.

pankol
14-10-15, 17:29
Κατά 99% κάνεις αυτό που δείχνει στο video στην αρχή, δλδ προσπαθείς να ανεβάσεις τα κιλά με τη μέση απο ένα σημείο και μετά.
Δεν είναι απαραίτητα λάθος αν δε κάνεις rounding, αλλά δε βοηθάει να πιάνεις βάθος και δεν είναι η σωστή τεχνική.
Δε σημαίνει ότι είναι αδύνατοι οι ραχιαίοι σου.
Το λάθος γίνεται είτε επειδή πετάς πρώτα τους γλουτούς προς τα πίσω όταν κατεβαίνεις, είτε επειδή όταν είσαι στο χαμηλότερο σημείο πας να ανέβεις εκρηκτικά και δε το ελέγχεις καλά.

Χαράλαμπος
14-10-15, 17:30
Άν, πάλι, δεν καταφέρεις να βελτιώσεις πλήρως την τεχνική σου, μπορείς να αντικαταστήσεις το back squat με το front squat που σε...υποχρεώνει να κρατάς πιο ευθυτενή τον κορμό και απομονώνει, αν μη τι άλλο, καλύτερα τους τετρακέφαλους.

johny_8
14-10-15, 18:32
το οτι γερνεις μπροστα δεν σημαίνει ότι έχεις αγύμναστους ραχιαίους αλλα τετρακέφαλα. Στην ουσία το σώμα σου ψάχνει την πιο δυνατή του θέση και επειδή είναι πιο δυνατοι τα hips αναλαμβάνουν αυτά να τραβήξουν το κουπι. Επίσης μήπως φοράς ψηλά παπούτσια; Πάντως το να γύρεις λίγο μπροστά στα βαριά κιλά δεν είναι απαραιτήτως κακό και οι αρσιβαριστες δεν μένουν τελείως upright στα βαριά σετ καθισματων

Ανδρεας
14-10-15, 20:34
Επίσης μήπως φοράς ψηλά παπούτσια; Πάντως το να γύρεις λίγο μπροστά στα βαριά κιλά δεν είναι απαραιτήτως κακό και οι αρσιβαριστες δεν μένουν τελείως upright στα βαριά σετ καθισματων

αρσιβαρίστες ποιους εννοείς; οι powerlifters, κυρίως κάνουν low bar, αλλά υπάρχουν και αυτοί π κάνουν high bar για αλλους λογους (shoulder mob κλπ)

αν κατάλαβα καλά σε περιορίζει το ankle mobility, και πιθανότατα το hip flexion(ακόμα και το knee external rotation, παίζει ρόλο)
ιδανική λύση-τρυπάκι είναι τα olympic-weightlifting shoes, και σε περίπτωση που δεν έχεις πιστεύω ξέρεις ότι τα flat είναι ότι καλύτερο (μετά απο τα oly)

αφού κάνεις high-bar, σημαίνει θες μια κλίση πρπ 30 μοίρες (και όχι εντελώς upright εννοείται)
τώρα το να κάνεις front squat δε θα αλλάξει κάτι πιστεύω αν σε επηρεάζει το ankle mobility. ναι μεν θα είσαι πιο upright αλλα δε θα πιάνεις βάθος.

για αρχή μπορείς να εντάξεις κάποια routines πριν την προπόνηση- ή ακόμη και στις off μερες, για extra mobility work

1) (hip flexion & external rotation) (https://www.youtube.com/watch?v=UY31J5BeKrg)
2) ankle mobility με band (https://www.youtube.com/watch?v=_Gwgm3s2EQ0)
3) πάλι hip, και knee ext rot. (https://www.youtube.com/watch?v=JBHzXF-mVjY)
4) ankle mobility με μπαρα (https://www.youtube.com/watch?v=uwLM5n-rYmA)

και ένα γενικό βίντεο (https://www.youtube.com/watch?v=fZzdgPq0FYc)

υ.γ επειδή το αντιμετωπίζω και γω αυτό το θέμα, όλα που έχω παραθέσει τα δοκίμασα και δουλεύουν μια χαρά. Από κει και πέρα παίρνεις τι σου αρέσει και τι μπορείς να κάνεις και το εντάσσεις στο πρόγραμμα σου

johny_8
14-10-15, 20:56
τους olympic weightlifters μιας και μιλάει για high bar με shoulder width stance

Ανδρεας
14-10-15, 23:50
τους olympic weightlifters μιας και μιλάει για high bar με shoulder width stance

συμφωνώ, αν και (εγώ) θα δοκίμαζα και πιο μεγάλο stance, που θα βοηθούσε στο να μη γερνεις μπροστα

procop
15-10-15, 00:28
Ευχαριστω για τις απαντησεις,σεβαστες οι αποψεις.

Εχετε νιωσει οτι δεν ειναι μαλλον ολοι οι σωματοτυποι ικανοι για squat?εγω αυτη την φαση περναω.

Γενικα με τα καθισματα το ειχα ψαξει αρκετα, ειχα παει και πιο παλια και εκανα 10 προπονησεις στον πανελληνιο για να μαθω να εκτελω καθισματα, αρσεις, επολε

Ειχα λοξα με τα καθισματα,αλλα το σωμα μου δεν τραβαει..
Δεν νοειται να κανω 140 κιλα παγκο και μετα βιας να κανω σετ τα 100 κιλα καθισματα.

Τον τελευταιο καιρο βαζω 50 κιλα και κανω 5 χ 15
Παντα ως δευτερη ασκηση οπου εχει υπαρξει προκοπωση με πρεσσα η με λεγ εξτ
Ο λογος ειναι οτι εξαιτιας σπονδυλολισθησης ο5ι1 ειχα αφησει τα ποδια και ο κορμος δυναμωσε δυσαναλογα με τα ποδια.
Τωρα κανω 2 φορες την εβδομαδα ποδια, βλεπω βελτιωση και στην δυναμη...
Για να αντεξω 2 φορες την εβδομαδα ποδια χωρις να χτυπαει καμπανακι για πιθανους πονους μεσης , οπου εχω καιρο να νιωσω κατι,κανω λιγα κιλα στα καθισματα... για αυτο θελω να βελτιωσω την τεχνικη για να μην ξανατραυματιστω η μαλλον να ξυπνησω της σπονδυλολισθηση

Θα ανεβασω βιντεο προσεχωςς

Χριστοφορος123
15-10-15, 01:27
συμφωνώ, αν και (εγώ) θα δοκίμαζα και πιο μεγάλο stance, που θα βοηθούσε στο να μη γερνεις μπροστα

Οσο μεγαλυτερο stance, τοσο περισσοτερο θα γερνει.. Συνεχισε το high bar και εχει στο νου σου να καθεσαι οσο πιο ισιος καθεσαι και να βαζεις αγκωνες τερμα μεσα οσο κατεβαινεις θα σε βοηθησει να διατηρησεις λορδωση..επισης παρε παπουτσια αρσης βαρων εαν δεν εχεις.

Ανδρεας
15-10-15, 14:26
Οσο μεγαλυτερο stance, τοσο περισσοτερο θα γερνει.. Συνεχισε το high bar και εχει στο νου σου να καθεσαι οσο πιο ισιος καθεσαι και να βαζεις αγκωνες τερμα μεσα οσο κατεβαινεις θα σε βοηθησει να διατηρησεις λορδωση..επισης παρε παπουτσια αρσης βαρων εαν δεν εχεις.

οχι ρε, αφου αμα εχεις μεγαλυτερο stance θα εχεις λιγοτερο knee travel (άρα δε θα τον επηρεάζει το ankle mobility όσο το hip mobility) και θα ειναι πιο upright

πασχος
15-10-15, 15:36
φίλε μου πήγες στον πανελλήνιο και δεν σε βοήθησαν για ανέπτυξε το παραπάνω αν θες.Είμαι στον χώρο της άρσης βαρών και έχω μιλήσει με κομπλεξικό προπονητή του πανελληνίου, υπάρχουν και αυτά παντού. Πιστεύω όμως ακράδαντα ότι δεν υπάρχει σώμα που δεν μπορεί να μάθει καθίσματα ή να εξελίξει την ευλυγισία του και την ευκινησία του μέχρι εκεί που στην ουσία θέλει. Αυτά δεν είναι χαρίσματα που τα έχεις ή δεν τα έχεις. Γυμνάζονται και προπονούνται, και υπάρχουν ειδικές ασκήσεις για να στοχεύσεις. Μάλλον δεν σου έδωσαν σημασία στον πανελλήνιο. Εγώ πιστεύω οτι με τις σωστές ασκήσεις, αν ακούς , έχεις θέληση, όχι μεγάλο εγώ και χρόνο να δουλέξεις πραγματικά σε κάνω να βαράς τέτειες στάσεις:
98673

Χριστοφορος123
15-10-15, 16:11
οχι ρε, αφου αμα εχεις μεγαλυτερο stance θα εχεις λιγοτερο knee travel (άρα δε θα τον επηρεάζει το ankle mobility όσο το hip mobility) και θα ειναι πιο upright

Nope..Οσο πιο κλειστο τοσο πιο ισιος μπορεις να κατσεις.

procop
15-10-15, 16:39
Πασχος , για να μην παρεξηγηθω. Πηγα στον πανελληνιο για να μαθω να εκτελω ασκησεις. Επειτα απο καποιες προπονησεις, απλα σταματησα λογο οτι δεν με βολευαν οι ωρες.
Γενικα ο προπονητης κυριος Γ...ηταν πολυ κατατοπιστικος και παντα απο πςνω μου..δεν εχω παραπονο..
Τωρα οτι ολα γινονται,εως και του σπανου τα γενια εινι σιγουρο..το οτι θελει υπομονη και επιμονη ειναι αυτονοητο.
Απλα πανω στην καποια ελλειψη κατευθυνσης, καποιος που ειναι ηδη παθων σε θεμα μεσης, αν δεν εχει καποιον πραγματικα γνωστη διπλα του κινδυνευει απιστευτα να ξυπνησει η να επιδεινωσει οποια θεματα εχει..
Οταν εκανα μαγνητικη και η διαγνωση εδειξε σπονδυλολισθηση και επισκεφτηκα 2 ιατρους π αρχισαν να μ λενε γιοκ βαρη ξενερωσα απιστευτα...για αυτο πλεοννπροσεχ διπλα και θελω να γυμνασζομαι χωρις αποχες μεγαλης διαρκειας π σε πανε πολυ πισω..

Εν κατακλειδι, θα προσπαθησω οπωςδηποτε να ανεβασω ενα βιντεο για να καταλαβαιτε τι λεω, καθως μεσω του γραπτου λογο βγαινουν εσφαλμενα συμπερασματα, η προωρα.

Overhead squat οπως δειχνει κςι η φωτο, εκανα αλλα με 40 κιλα, μετα δεν ισορροπουσα...

πασχος
15-10-15, 16:49
Τα αφήνεις τότε τα καθίσματα και το βάθος και την κινητικότητα.Στο ΒΒ δεν έχουν σημασία πάνω στη σκηνη. ΟΙ μυς και όγκος έχουν σημασία.Υπάρχουν τόσες άλλες ασκήσεις που μπορείς να κάνεις για πόδια, με όσα κιλά θες, χωρίς να φορτώνεται η μέση σου καθόλου. Άσε τώρα το μυαλό που σου βάζει συνεχεία παγίδες και όσους λένε κατσε έτσι, κάτσε αλλιώς ή , μέχρι εκεί δεν γυμνάζει , πιο κάτω γυμνάζει ... ματζούνια. Leg press, leg extensions, leg curls , απαγωγούς προσαγωγούς, hack squat, προβολές, κτλπ εσύ θα τα ξέρεις καλύτερα από μένα.Γυμνάσου όπως επιβάλει το άθλημα του ΒΒ και ο γιατρός σου, όχι όπως επιβάλει της άρσης βαρών οι κάποιοι σαν κι εμένα στο ίντερνετ.

procop
15-10-15, 17:01
Γενικα φιλτραρω οτι ακουω γυρω μου, μεγαλα παιδια ειμαστε...
Πρεσσα επικληνη κανω και δεν εχω ουτε ειχα ποτε θεμα.
Απλα με τα καθισματα, η ενταση κςι το πρηξιμο π εχω ειναι ανωτερο..και επειδη την θεωρω βασικη ασκηση για να αναπτυξω αντοχη,δυναμη την κανω με λιγα κιλα...μονο π μ εχει μπει στο μυαλο αυτο π ανεφερα πιο πανω
Οτι, τα ποδια ως μεγαλυτερη ομαδα, δεν ειναι λογικο να τραβανε λιγοτερο απο αλλες μικροτερες ομαδες πχ στηθος π κανω πολυ περισσοτερα κιλα...
Ετσι, ξεκινησα να αυξανω σταδιακα, αλλα με γνωμονα να βελτιωσω την τεχνικη οσο γινεται για να μην εχω παλι θεματα

@ chro να δω ποτε θα κανετε καποιο σεμιναριο Αθηνα..

πασχος
15-10-15, 17:31
Φίλε μου σωστά τα λες και ξέρω πως είναι να θες να βελτιωθείς με κάθε κόστος.Προσωπικά μετά τα 30 μου, το "κάθε κόστος" το άφησα πίσω γιατί κοιτάω τα 40 τα 50 κλπ. Τώρα ας κοιτάξουμε την περίπτωση σου:
α)Βρίσκεις εναλλακτικές για τα ποδιά σου που θα φουσκώσουν έτσι κι αλλιώς.
β)Δεν μασάς στο α) και γουστάρεις τρελά καθίσματα, φουλ χαρντκορ. Σου λέω ξεκάθαρα μπορείς να κάνεις οτι ακροβατικό θέλεις όσο βάθος θέλεις ότι κιλά θέλεις.

Χρειάζεται χρόνος και κάποιον κάθε φορά από πάνω σου να σε διορθώνει αλλά το κυριότερο να μπαίνει μέσα στο μυαλό σου και να το "πειράζει".
Εγώ τα ακροβατικά μου τα κάνω,.... με πόδια στο άνοιγμα των ώμων, με πιο πολύ, με πιο λίγο , τελείως κλειστά να ακουμπάνε τα παπούτσια, squat snatch, squat jerk, high bar, pause squats, half squats, front squats και να σου πω είναι ματζούνια , μου είναι όλα τα ίδια, μόνο τα κιλά αλλάζουν σε μερικά από αυτά.Σημασία έχει μόνο τι γίνεται στον αγώνα.Φυσικά υπάρχουν και τα καθίσματα "χωρίς δόντια" είναι τα over head που δεν έπιασαν.

https://www.youtube.com/watch?v=Ll1GEwqE_S8
κάπου έχω και 80 έγκυρη αλλά can't be arsed to upload it.

Ανδρεας
15-10-15, 19:38
Nope..Οσο πιο κλειστο τοσο πιο ισιος μπορεις να κατσεις.

εχεις δικιο, τωρα τ σκεφτηκα
επειδη δε φορω oly, αλλάζει κάπως

αρα αν δοκιμασω πχ εντελως κλειστα τα ποδια θα γέρνω μπροστα επειδη δε θα εχω το απαραίτητο ankle mobility

ενω με oly shoes θα ήμουν οπως λες

procop
15-10-15, 20:02
Πασχος κατανοητα αυτα π λες..γενικα συμφωνω
Αλλα ας μεινουμε στο πρωτο ποστ που ειναι και ο στοχος,
Πως να βελτιωσω την τεχνικη και τι κανω λαθος?
Βεβαια χρειαζεται να ανεβασω βιντεο
για αυτο...λιαν συντομως καθως δεν θελω να εχει κοσμο στο γυμναστηριο......
Βλεπω οτι γυμναζεσαι σε αρσιβαριστικο συλλογο οποτε καθε παρατηρηση σου στο βιντεο θα ειναι ευπροσδεκτη:welcome:

Feth
15-10-15, 20:10
Το καλυτερο ειναι να ανεβασω βιντεο...




Θα ανεβασω βιντεο προσεχωςς






Εν κατακλειδι, θα προσπαθησω οπωςδηποτε να ανεβασω ενα βιντεο ...



Βεβαια χρειαζεται να ανεβασω βιντεο



^^

procop
15-10-15, 22:18
Feth γκρινιαρη
Λοιπον σημερα π ηταν πιο ησυχα τραβηξα το βιντεο
60 κιλα εχω εδω απλα για την εκτελεση της ασκησης

https://m.youtube.com/watch?v=43c0FC0_4b8&feature=youtu.be

Ανδρεας
15-10-15, 23:03
γιατι running shoes?

πασχος
15-10-15, 23:24
Φίλε αυτόν που σε τραβάει με το κινητό πειράζει άμα τον δείρω λίγο?Λίγο όμως, άμα του φέρω το κινητό στο κεφάλι π.χ.Και ο προπονητής μου με τραβάει κάθετα με το κινητό και είναι καμμένα video.Δηλαδή έχει κανείς στο σπίτι του τηλεόραση κάθετη; τι είναι θυροτηλέφωνο;Αφίσα είναι η τηλεόραση;Ωραίο γυμναστήριο.Καλά καθίσματα, δεν ξέρω τι σε χαλάει.

procop
16-10-15, 11:48
Βαρα τον οσο θες...:turtle: το γυμναστηριο εχει πολλα οργανα κι επιλογες να κανεις προπο αλλα ειναι σαπιλα...βρωμα.. κσι ετυχε χθες να ειναι αδειο οπως το βλεπεις ειδαλλως αλλαζεις το προγραμμα σου αναλογα με ποια μηχανηματα,βαρη ειναι ελευθερα

Γενικα η τεχνικη μ εχει βελτιωθει θεωρω, καθως πριν για ενα μεγαλο διαστημα εκανα σε σμιθ και αρχικα οταν ξανα ξεκινησα να κανω ελευθερο με τραβαγε η μεση η μαλλον οι ραχιαοι και αυτο γιατι οι σταθεροποιητες ειχαν αδυνατισει.

Οταν κανω ποδια, γενικα κοβονται οι ραχιαιοι..

Για αυτο θεωρω οτι κανω καποιο λαθος..

Στις τελευταιες επαναλ π φθανω κοντα σε αποτυχια(στα καθισματα παντα αφηνω 2 επαναλ καβατζα προ αποτυχιας), εχω την ταση να φευγω μπροστα... ισως εκει ευθυνεται οτι οι δικεφαλοι πανε να τραβηξουν περισσοτερο..

Ανδρεας τα παπουτσια π φοραω εχουν λιγο τακουνι, δεν ειναι φλατ..ειναι running ...πιο πριν εβαζα και 1 πλακα 1.25 κγ στο πισω μερος κατω απο το τακουνι αλλα δεν με βολευει..

Feth
16-10-15, 14:25
Βαρα τον οσο θες...:turtle: το γυμναστηριο εχει πολλα οργανα κι επιλογες να κανεις προπο αλλα ειναι σαπιλα...βρωμα.. κσι ετυχε χθες να ειναι αδειο οπως το βλεπεις ειδαλλως αλλαζεις το προγραμμα σου αναλογα με ποια μηχανηματα,βαρη ειναι ελευθερα

Γενικα η τεχνικη μ εχει βελτιωθει θεωρω, καθως πριν για ενα μεγαλο διαστημα εκανα σε σμιθ και αρχικα οταν ξανα ξεκινησα να κανω ελευθερο με τραβαγε η μεση η μαλλον οι ραχιαοι και αυτο γιατι οι σταθεροποιητες ειχαν αδυνατισει.

Οταν κανω ποδια, γενικα κοβονται οι ραχιαιοι..

Για αυτο θεωρω οτι κανω καποιο λαθος..

Στις τελευταιες επαναλ π φθανω κοντα σε αποτυχια(στα καθισματα παντα αφηνω 2 επαναλ καβατζα προ αποτυχιας), εχω την ταση να φευγω μπροστα... ισως εκει ευθυνεται οτι οι δικεφαλοι πανε να τραβηξουν περισσοτερο..

Ανδρεας τα παπουτσια π φοραω εχουν λιγο τακουνι, δεν ειναι φλατ..ειναι running ...πιο πριν εβαζα και 1 πλακα 1.25 κγ στο πισω μερος κατω απο το τακουνι αλλα δεν με βολευει..

Βασικά στις πρωτες επαναλήψεις δεν γέρνεις τοσο μπροστα οσο νομιζεις προκοπη, μονο στις τελευταιες επαναλήψεις ηταν λίγο ακραιο το λυγισμα προς τα μπροστα... επισης, θα συμφνωησω με τον αντρέα μην κάνεις squat με παπούτσια για τρέξιμο ... και εγώ στην αρχη θυμαμαι εκανα με nike roshe τα οποια είναι και αυτά για τρέξιμο μέχρι που εκανα ξυπόλητος και έτσι κάνω εκτοτε, βγαλε τα παπούτσια και κάνε ξυπολητος αν δεν έχεις allstarakia ή vans που είναι φλατ το πόδι, πάντως η τεχνική πέρα από το ότι λυγίζεις λιγο είναι σωστή :)

procop
16-10-15, 15:17
Ευχαριστω για τις παρατηρησεις,
Θα δοκιμασω με φλατ παπουτσι αλλσταρακια ειναι μια χαρα..ξυπολητος ντρεπομαι:P

Αυτο π λες με το ακραιο , γινεται πιο συχνα οταν ειμαι προς τα τελευταια σετ, δηλαδη 4ο και 5ο σετ π εχω κουραστει.
Στο βιντεο , εβαλα τα κιλα που κανω στα 5 σετ, χωρις ζεσταμα απλα για να δειξω τεχνικη.Μετα εκανα πανω σωμα που ειχα χθες.

pankol
16-10-15, 15:33
Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα στην τεχνική. Γενικά front squats ήσουν βοηθήσουν γτ κατεβαίνεις εντελώς ίσια.
Εναλλακτικά προσπάθησε να έχεις πάνω πλάτη όσο πιο σφιχτή μπορείς και όταν είσαι τέρμα κάτω προσπάθησε να πιέζεις την πλάτη προς τα πίσω κάπως.