PDA

Επιστροφή στο Forum : Έφηβος συμπλήρωμα. (σκόνη, σοκολάτες)



Fedder
19-01-12, 01:43
Καλημερίζω την παρέα του φόρουμ!
Λοιπόν είμαι 17 ετών, 74 κιλά, 183 εκατοστά!

Επειδή είμαι σε περίοδο όγκου και θέλω φούσκωμα:bodybuilder2:, τρώω πολύ και κυρίως τροφές με πρωτεϊνη αλλά βλέπω να μην μου φτάνουν.
Θέλω να πάρω κάποια πρωτεϊνη σε σκόνη, αλλά οι γονείς μου είναι αρνητικοί σε αυτό, μένοντας επιφυλακτικοί σε θέματα συμπληρωμάτων... Εάν παίρνω μετά από κάθε προπόνηση μία σοκολατίτσα 30-40 gr πρωτεϊνης, πιστεύετε να με βοηθήσει ? :unsure:

DimitrisT
19-01-12, 02:01
Καλημερίζω την παρέα του φόρουμ!
Λοιπόν είμαι 17 ετών, 74 κιλά, 183 εκατοστά!

Επειδή είμαι σε περίοδο όγκου και θέλω φούσκωμα:bodybuilder2:, τρώω πολύ και κυρίως τροφές με πρωτεϊνη αλλά βλέπω να μην μου φτάνουν.
Θέλω να πάρω κάποια πρωτεϊνη σε σκόνη, αλλά οι γονείς μου είναι αρνητικοί σε αυτό, μένοντας επιφυλακτικοί σε θέματα συμπληρωμάτων... Εάν παίρνω μετά από κάθε προπόνηση μία σοκολατίτσα 30-40 gr πρωτεϊνης, πιστεύετε να με βοηθήσει ? :unsure:

Δε θα δεις διαφορα, το ''προβλημα'' ειναι στη διατροφη σου. Κανενα συμπληρωμα δε θα σε φουσκωσει.

Fedder
19-01-12, 02:07
Είχα την εντύπωση πως η πρωτεϊνη λειτουργεί και γι αυτό το λόγο! Πάντως από θέμα διατροφής πιστεύω είμαι αρκετά καλά αφού, από 63 που ήμουν πήγα 74 σε 6 μήνες και συνεχίζω την ίδια διατροφή!

Άρα η πρωτεϊνη σε τι με βοηθάει?

DimitrisT
19-01-12, 02:29
Είχα την εντύπωση πως η πρωτεϊνη λειτουργεί και γι αυτό το λόγο! Πάντως από θέμα διατροφής πιστεύω είμαι αρκετά καλά αφού, από 63 που ήμουν πήγα 74 σε 6 μήνες και συνεχίζω την ίδια διατροφή!

Άρα η πρωτεϊνη σε τι με βοηθάει?

Πρωτεινη παιρνεις απο τη διατροφη σου, δε θα κανουν τα 30gr του συμπληρωματος τη διαφορα.
Εκτος και αν θες να παρεις συμπληρωμα για ψυχολογικους λογους.

Fedder
20-01-12, 17:03
Όχι δεν θα φτάσω σε τέτοιο σημείο. Έχω ακούσει πως κάθε μέρα πρέπει να παίρνεις το διπλάσιο των κιλών σου σε πρωτεϊνες (δηλ 74x2=148) πράγμα που μου φαίνεται αρκετά δύσκολο.

Άποψή σου είναι ότι με τις σοκολάτες πρωτεϊνης δεν θα βοηθηθώ ή γενικά με τα συμπληρώματα ?

Keirox
20-01-12, 17:06
Εφόσων παίρνεις κιλά τρώγε ότι τρώς, και πίνε 3/4/5 ποτήρια γάλα (πλήρες) την ημέρα.

Δεν χρειάζεσε πρωτείνη ακόμα. Αν τελικά αγοράσεις θα σου πρότεινα να την πίνεις μετά την γυμναστική μόνο.

Fedder
21-01-12, 01:12
Την μέρα πίνω 1 λίτρο γάλα! Ένα ποτήρι το πρωί, δύο μετά την προπόνηση και ένα πριν τον ύπνο. Τρώω κοτόπουλα, αυγά, ταχίνια, πιτάκια βρώμης κτλπ. αλλά αποτέλεσμα τίποτα.

Αρχίζω να σκέφτομαι ότι μπορεί να φταίει και η έλλειψη ύπνου, διότι τις περισσότερες φορές κοιμάμαι μετά τις 12 και ξυπνάω 7.
Εσύ ποιο σκεύασμα πρωτεϊνης θα μου πρότεινες για αρχή?

DimitrisT
21-01-12, 01:23
Όχι δεν θα φτάσω σε τέτοιο σημείο. Έχω ακούσει πως κάθε μέρα πρέπει να παίρνεις το διπλάσιο των κιλών σου σε πρωτεϊνες (δηλ 74x2=148) πράγμα που μου φαίνεται αρκετά δύσκολο.

Άποψή σου είναι ότι με τις σοκολάτες πρωτεϊνης δεν θα βοηθηθώ ή γενικά με τα συμπληρώματα ?

Εαν εισαι 74 κιλα τοτε 148gr, ισως και λιγο παραπανω, πρωτεινης ειναι καλα.
Δεν ειναι και τοσο δυσκολο οσο νομιζεις, ειδικα αν εχεις κρεας στη διατροφη σου. Αν θυμαμαι καλα τονος σε νερο (κονσερβα) εχει 45gr πρωτεινης..
Το συμπληρωμα θα σε βοηθησει στο να ''συμπληρωσεις'' την ημερησια προσληψη, βεβαια προτιμοτερο ειναι το φαγητο απο τις σκονες.
Οι σοκολατες που λες δε μου γεμιζουν το ματι γιατι εχουν ζαχαρη μεσα.
Τωρα για την ερωτηση σου, αποτελεσμα με μια μπαρα/σκονη δε νομιζω να δεις, το τι τρως την υπολοιπη μερα ειναι το ζουμι της υποθεσης.

Chris92
21-01-12, 01:26
αμα τρως καλα οπως λες φιλε τοτε το προβλημα ειναι μαλλον αλλου...κοιτα τη προπονηση σου