PDA

Επιστροφή στο Forum : dorita's log



Σελίδες : [1] 2 3

dorita
21-01-12, 14:12
:welcome: καλημέρα σε όλους.. μπήκα κ γω στην παρέα ελπίζοντας αυτή να ειναι η τελευταία μου ελπίδα πριν φτάσω τα 30 κ δεν με σώζεις κ εύκολα!!!(γιατί είναι δύσκολο να χτίσεις το σώμα).
λοιπόν από νοέμβριο το μόνο που κάνω είναι 2 φορές την εβδομάδα γιογκα κ συγχρονο. το καλοκαίρι λόγω του ότι ζω σε ένα μικρό αλλά πανέμορφο μέρος πήγαινα για κανα 20λεπτο χαλαρό τρεξιματάκι κ κολύμπι.. μου αρέσει το έξω..η φύση..:awesome:
από το καλοκαίρι έχω πάρει 2κιλά γενικώς λεπτή με λες :unsure:αλλά αγύμναστη...:)δεν έχω κάνει ποτέ πρόγραμμα με βάρη πάνω από ένα μήνα...:(
έχω κανα χρόνο να πάω γυμναστήριο όπου συνήθως έκανα μόνο ομαδικό δυναμικό με βαράκια... θα στείλω κ καμια φώτο... άσε πολύ θα το σκεφτώ..
πετάν από παντού τα ψωμιά...:(
θέλοντας να ξεκινήσω από δευτέρα γυμν. λίγο αερόβια να ζεσταθούμε λίγο κ να δυναμώσω ήθελα την γνώμη σας..επειδη βαριέμαι το μονοτονο συνεχές τρέξιματακι για 30λεπτο... κ μετά βλέπουμε πως θα ξεκινήσω να αρχίσω βάρη ΑΣΧΕΤΗ!!!

gym
21-01-12, 14:53
ντοριτακι μου καλως ηρθες και απο εδω!

τα βαρη δεν τα συνεχισες φανταζομαι επειδη βαριοσουν,δεν ειχες καποιον να σου δειξει...η κατι αλλο?

και η γιογκα και ολα καλο μας κανουν απλα το καθε ειδος στοχευει και σε κατι διαφορετικο...αν εχεις την δυνατοτητα να τα συνδυαζεις,θα ηταν το καλυτερο γιατι ειναι ωραιο να δινουμε στο σωμα μας διαφορετικα ερεθισματα!

μια φωτο σου θα ελυνε πολλες αποριες ...γιατι εσυ μπορει να εισαι οντως πολυ λεπτη και τα ψωμακια να ειναι ανυπαρκτα...;)

απο διατροφη γενικα πως πας?προσεχεις καθολου γενικα του συτλ οχι τηγανητα πολλα γλυκα καθημερινα κτλ κτλ η μπα?

dorita
21-01-12, 15:08
ντοριτακι μου καλως ηρθες και απο εδω!

τα βαρη δεν τα συνεχισες φανταζομαι επειδη βαριοσουν,δεν ειχες καποιον να σου δειξει...η κατι αλλο?

και η γιογκα και ολα καλο μας κανουν απλα το καθε ειδος στοχευει και σε κατι διαφορετικο...αν εχεις την δυνατοτητα να τα συνδυαζεις,θα ηταν το καλυτερο γιατι ειναι ωραιο να δινουμε στο σωμα μας διαφορετικα ερεθισματα!

μια φωτο σου θα ελυνε πολλες αποριες ...γιατι εσυ μπορει να εισαι οντως πολυ λεπτη και τα ψωμακια να ειναι ανυπαρκτα...;)

απο διατροφη γενικα πως πας?προσεχεις καθολου γενικα του συτλ οχι τηγανητα πολλα γλυκα καθημερινα κτλ κτλ η μπα?

ευχαριστω gym..
βάρη η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ξεκινήσω αλλά σκέφτομαι να ξεκινήσω αρχικά αερόβια..ήθελα μια συμβουλή εδώ...
φώτο θα προσπαθήσω να βάλω..τ.ωρα από διατροφή δεν κανω τίποτα ιδιαίτερο

πρωι : ψωμί με βιτάμ κ μέλι + χυμό 'η γάλα με δημητριακα κ χυμό ή σταφιδόψωμο κανα φρούτο ή τοστ, καφέ
μεσημέρι: παραδοσιακα ότι υπάρχρει στο τραπέζι... όσπρια, μακαρονάδες, κοκινιστα, κλπ. πάντα με μια φετα ψωμι κ τυρι.. σπάνια τρώω σαλάτα μόνο τα καλοκαίρι μπολικη ντοματα
απόγευμα: πάντα παρασπονδία σοκολατα, μπισκότα ,παγωτό το καλοκαίρι ότι βρω , σπάνια κανα τοστ με γαλοπούλα ή φρούτο
βραδινο: ποτέ δεν είμαι σταθερή ότι βρω μπορεί να φαω πιτογυρο, κανονικο φαγητό , ή γιαουρτι με μέλι...
αστα

xelashai
21-01-12, 16:13
:welcome:...επ..νατο και το κοριτσι...αντε μπράβο!!!καλη αρχή...
μια φωτο λείπει για ενα σωστό ημερολόγιο ε?ε?;)
άντε οι ντροπαλούλες να πάρουμε τα πάνω μας...

dorita
21-01-12, 18:45
:welcome:...επ..νατο και το κοριτσι...αντε μπράβο!!!καλη αρχή...
μια φωτο λείπει για ενα σωστό ημερολόγιο ε?ε?;)
άντε οι ντροπαλούλες να πάρουμε τα πάνω μας...


grazie...αντε να δουμε τι θα δουμε.....
εγω πάντως έιμαι ετοιμη:box:

eli_din3
21-01-12, 23:15
ευχαριστω gym..
βάρη η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ξεκινήσω αλλά σκέφτομαι να ξεκινήσω αρχικά αερόβια..ήθελα μια συμβουλή εδώ...
φώτο θα προσπαθήσω να βάλω..τ.ωρα από διατροφή δεν κανω τίποτα ιδιαίτερο

πρωι : ψωμί με βιτάμ κ μέλι + χυμό 'η γάλα με δημητριακα κ χυμό ή σταφιδόψωμο κανα φρούτο ή τοστ, καφέ
μεσημέρι: παραδοσιακα ότι υπάρχρει στο τραπέζι... όσπρια, μακαρονάδες, κοκινιστα, κλπ. πάντα με μια φετα ψωμι κ τυρι.. σπάνια τρώω σαλάτα μόνο τα καλοκαίρι μπολικη ντοματα
απόγευμα: πάντα παρασπονδία σοκολατα, μπισκότα ,παγωτό το καλοκαίρι ότι βρω , σπάνια κανα τοστ με γαλοπούλα ή φρούτο
βραδινο: ποτέ δεν είμαι σταθερή ότι βρω μπορεί να φαω πιτογυρο, κανονικο φαγητό , ή γιαουρτι με μέλι...
αστα

αγαπη η διατροφη δεν ειναι και οτι καλυτερο ε? δεν σου λεω να κανεις οτι κανουμε οι υπολοιπες μαζοχες εδω μεσα (:P)
αλλα π.χ πιτογυρο το βραδυ?? κριμα δεν ειναι??

Ariel
22-01-12, 02:47
ειδα φωτογραφιες....βρε...μας τα λες τραγικα!!!!!:P
ΕΣΥ δεν εχεις πολυ δρομο ακομα...
με βαση αυτα που τρως το σωμα σου θα επρεπε να ηταν τελειως διαφορετικο!!!!
καθαρη διατροφη και γυμναστηριο και το σωμα θα παρει τη σωστη πορεια!.....οχι στερησεις....(λιγες μονο!χαχα!)
αν καταλαβα καλα ειμαστε και συντοπιτισες..οποτε παραδεχομαι οτι ειναι δυσκολο να αντισταθεις στους θερμιδογονους γευστικους πειρασμους εκει.....κουραγιο!:green:

marvin
22-01-12, 07:38
dorita καλως ηρθες και καλη αρχη σε οτι κανεις απο εδω και περα.Ποτε δεν ειναι αργα για τιποτα.Ολα ειναι στο μυαλο.Θεληση να υπαρχει και ολα πανε μπροστα.!!!!:turtle:

katerina.
22-01-12, 08:00
καλως ορισες και απο μενα στην παρεα μας ντοριτα!!!πως μου ξεφυγες και δεν σε καλοσορισα!!!:welcome::welcome::welcome::welcome:εχουμε αρχισει να γινομαστε πολλες σιγα σιγα...ολα θα γινουν αρκει να εχουμε ΥΠΟΜΟΝΗ..:green::green:το λεω γαι να το ακουω και εγω!!!!;););)

aggeliki
22-01-12, 17:06
καλη αρχη και απο μενα !!!! καλη δυναμη ευχομαι και θετικη σκεψη !!!:welcome::welcome:

dorita
23-01-12, 01:07
ευχαριστω πολυ....ολες σας κοριτσια!
αυριο πρωι ξεκιναω γυμν.! αεροβια..τρεξιματακι 30ωρο χαλαρο..,διατασεις κ κοιλιακους..
εχω διαβασει στα ποστς σας να αφιερωνουμε κανα 20λεπτο για κοιλικους.. καμια γνωμη εδω;
κ απο αυριο βαρη! λογω του οτι δευτερ τεταρτη απογευμα εχω γιογκα-συγχρονο ελεγα τα βαρη να τα εβαζα τις ενδιαμεσες μερες...τι λετε;

Ariel
23-01-12, 12:34
καλο θα ηταν αν μπορουσες να εκανες κοιλιακους σε κυκλακι...
4 κυκλους με διαλειμματακι μετα τον δευτερο..
δηλαδη βαλε στη σειρα π.χ 5 ασκησεις κοιλιακων,να τισ κανεις την μια μετα την αλλη,ετσι κανεις εναν κυκλο.μετα τον επαναλαμβανεις αμεσως υστερα διαλειμμα και ξανα το ιδιο για τους αλλους δυο....
ειναι κομματακι κουραση...αλλα δουλευει!;)

dorita
23-01-12, 17:18
λοιποοονννν.....πολύ σκουριά ασε΄..θέλω λαδωμα!!!
ξεκινήσαμε σήμερα...τρεξιματάκι το 20λεπτο έφτασα.. διατασεις κ κοιλιακούς
4χ20 ροκανίσματα, 3χ15 χερια κατω από μεση σηκώνοντας πόδια για κατω κοιλ., 3χ15 πλάγιους εναλλαξ..αρσεις κορμου.. κ ραχιαιους
ariel μου ευχαριστώ για τα tips σου;)θα το δοκιμάσω κ θα σου πω..αν κ μου φαινεται λιγο δυσκολο για αρχηη:unsure:
αυριο ξεκιναω βαρη..λόγω του οτι δευτερα-τεταρτη θα κανω αεροβιο κ κοιλια..τριτη-πεμπτη-παρασκευη βαρη θα η΄θελα μια γνωμη πως να τα κατανειμωωω:???:???:

Ariel
23-01-12, 17:20
λοιποοονννν.....πολύ σκουριά ασε΄..θέλω λαδωμα!!!
ξεκινήσαμε σήμερα...τρεξιματάκι το 20λεπτο έφτασα.. διατασεις κ κοιλιακούς
4χ20 ροκανίσματα, 3χ15 χερια κατω από μεση σηκώνοντας πόδια για κατω κοιλ., 3χ15 πλάγιους εναλλαξ..αρσεις κορμου.. κ ραχιαιους
ariel μου ευχαριστώ για τα tips σου;)θα το δοκιμάσω κ θα σου πω..αν κ μου φαινεται λιγο δυσκολο για αρχηη:unsure:
αυριο ξεκιναω βαρη..λόγω του οτι δευτερα-τεταρτη θα κανω αεροβιο κ κοιλια..τριτη-πεμπτη-παρασκευη βαρη θα η΄θελα μια γνωμη πως να τα κατανειμωωω:???:???:
ναι ειναι λιγακι προχωρημενο...αλλα κρατα το για την παρακατω πορεια σου!...:)

dorita
24-01-12, 23:54
λοιπον εχουμε κ λεμε...σημερα ξεκινησα βαρη!!:weights::weights:
ζεσταμα ελλειπτικο 10λεπτο διατασεις...κ
leg extension 3x12 (15kila)
leg curl 3x12 20 (20 kila)
πρεσσα ποδιων 3χ15 (40κιλα)
μηχανημα γλουτων γυρμενη την πλατη μπροστα,σηκωνοντας ποδι πισω 3χ12 (15κιλα)
μηναχημα προσαγωγοι-απαγωγοι με το roll σφουγγαρακι 3χ15(20κιλα)
γαμπες μηχανημα καθισμενη.. 3χ20(25κιλα)
αποθεραπεια ελλειπτικο 10λεπτο κ διατασεις

sorry για την επεξηγηση δεν ξερω πως λεγονται..:)

αυτα κοριτσαρες αν μπορειτε καμια συμβουλη πως να κατανειμω τις 3 μερες τα βαρη:unsure::unsure:

gym
25-01-12, 11:02
μια χαρα τις λες καλε..;)

θες δηλαδη 3ημερο σπλιτ?

1η μερα ποδια μπροστα/πλαι ωμοι/κοιλια

2η μερα πλατη δικεφαλο πισω ωμοι ραχη

3η μερα στηθος τρικεφαλο κοιλια

πολλα μπορεις να κανεις αλλα αυτο ειναι ενα απλο παραδειγμα για 3 μερες...

dorita
26-01-12, 00:01
μια χαρα τις λες καλε..;)

θες δηλαδη 3ημερο σπλιτ?

1η μερα ποδια μπροστα/πλαι ωμοι/κοιλια

2η μερα πλατη δικεφαλο πισω ωμοι ραχη

3η μερα στηθος τρικεφαλο κοιλια

πολλα μπορεις να κανεις αλλα αυτο ειναι ενα απλο παραδειγμα για 3 μερες...

μμμ...:unsure:
σκεφτομουν οτι αφου θα πηγαινω 5φορες γυμν. κ δεν θελω να αφιερωνω πολυ χρονο το εξης..
δευτερα-τεταρτη (αεροβιο 30λεπτο & κοιλιακους)
τριτη .. ποδια μισες ασκησεις(β.β παραπανω), στηθος, δικεφαλα
πεμπτη.. πλατη- ωμοι
παρασκευη .. τα υπολοιπα μισα ποδια, τρικεφαλοι

χρειαζεται καπου κατι παραπανω....gymaki;;;

gym
26-01-12, 18:56
χμ...δεν μου αρεσει εμενα προσωπικα αυτο...γιατι πολυ μισα βλεπω...ποδια με στηθος κ δικεφαλο...πολλα μαζι κ βλεπω να γινονται μισες δουλειες...δεν ξερω...
σε εχω κοψει για τις γυναικες που δεν δινουν σημασια σε ανω κορμο....και...εκει θα σε χτυπησω!:green::green::green:

θες να σου προτεινω εγω ενα σπλιτ η γουσταρεις να το κανεις ετσι?σημασια εχει το τι θες εσυ κ οχι τι θελω εγω...βασικο αυτο!
ολα γινονται παντως...:green:

dorita
27-01-12, 02:06
χμ...δεν μου αρεσει εμενα προσωπικα αυτο...γιατι πολυ μισα βλεπω...ποδια με στηθος κ δικεφαλο...πολλα μαζι κ βλεπω να γινονται μισες δουλειες...δεν ξερω...
σε εχω κοψει για τις γυναικες που δεν δινουν σημασια σε ανω κορμο....και...εκει θα σε χτυπησω!:green::green::green:

θες να σου προτεινω εγω ενα σπλιτ η γουσταρεις να το κανεις ετσι?σημασια εχει το τι θες εσυ κ οχι τι θελω εγω...βασικο αυτο!
ολα γινονται παντως...:green:

Χτυπα με όπου θες....θα άντεξω... τι θα κάνω! Αφου δεν σου αρέσει ομως... δώσε μου τα φωτα σου...
Έχεις δικιο..δεν γυμνάζω πολύ το πάνω μερος γιατί ειμαι στεγνή πάνω κ έχω μεγάλες πλατες σε σχεση με το σώμα μου! το πρόβλημα το έχω κάτω μερος,ιδιαίτερα γλουτοι γιατί ένιαι χαλαροί! Γι'αυτο έλεγα τα ποδιά να τα δουλεύω 2φορες την εβδομάδα! Τι λες;;;;
Από κει πέρα αν θες καλύτερά, τις μέρες του αεροβιου να βάλουμε κ καμια μυϊκή ομαδα!όπως νομίζεις .....
Έχω μπερδευτεί...:( δεν ξέρω! Οτι μου πεις θα κάνω ...boss!!

gym
27-01-12, 02:10
Χτυπα με όπου θες....θα άντεξω... τι θα κάνω! Αφου δεν σου αρέσει ομως... δώσε μου τα φωτα σου...
Έχεις δικιο..δεν γυμνάζω πολύ το πάνω μερος γιατί ειμαι στεγνή πάνω κ έχω μεγάλες πλατες σε σχεση με το σώμα μου! το πρόβλημα το έχω κάτω μερος,ιδιαίτερα γλουτοι γιατί ένιαι χαλαροί! Γι'αυτο έλεγα τα ποδιά να τα δουλεύω 2φορες την εβδομάδα! Τι λες;;;;
Από κει πέρα αν θες καλύτερά, τις μέρες του αεροβιου να βάλουμε κ καμια μυϊκή ομαδα!όπως νομίζεις .....
Έχω μπερδευτεί...:( δεν ξέρω! Οτι μου πεις θα κάνω ...boss!!


http://www.youtube.com/watch?v=Kmv3WlKa6U8παμε μαζι....i feel prettyyyyyyyyy....:green::green:

με αλλα λογια...κουλ!
θα τα δουμε μαζι οκ?
αναμονη αναμονη !;)

dorita
27-01-12, 02:56
Γιατί να μην feel καλε..εννοειτα κ feel! ! Σιγα μην πεσουμε κιόλας! :)
Λοιπόν. .σήμερα εκανα στήθος-δικέφαλα-τρικέφαλα! Από 2ασκήσεις το καθένα.
Ολα 3χ12. στήθος πεκ-τεκ κ πείσεις σε μηχάνημά. 15 κιλά
Δικέφαλο καμψεις με 3κιλβαρακια κ καμψεις στην τροχαλία.
Τρικεφαλο εκτάσεις με 3κιλ βαρακια κ εκτάσεις στην τροχαλία.
Δεν μου έβγαινε σε κανενα παραπάνω. ..αυτά!
Ευχαριστώ κοπελαρα μου που είσαι πάντα παρουσα με τις συμβουλές σου!
ΚΑΛΗΝΎΧΤΑ. ..:-)

gym
27-01-12, 13:04
Χτυπα με όπου θες....θα άντεξω... τι θα κάνω! Αφου δεν σου αρέσει ομως... δώσε μου τα φωτα σου...
Έχεις δικιο..δεν γυμνάζω πολύ το πάνω μερος γιατί ειμαι στεγνή πάνω κ έχω μεγάλες πλατες σε σχεση με το σώμα μου! το πρόβλημα το έχω κάτω μερος,ιδιαίτερα γλουτοι γιατί ένιαι χαλαροί! Γι'αυτο έλεγα τα ποδιά να τα δουλεύω 2φορες την εβδομάδα! Τι λες;;;;
Από κει πέρα αν θες καλύτερά, τις μέρες του αεροβιου να βάλουμε κ καμια μυϊκή ομαδα!όπως νομίζεις .....
Έχω μπερδευτεί...:( δεν ξέρω! Οτι μου πεις θα κάνω ...boss!!

χμ...αρα συνοψιζουμε...εχεις 5 φορες γυμναστηριο ετσι?μια χαρα...

εισαι απλα αδυνατη επανω κ η οπποια διαφορα εκει θα φανει πρωτα...θα τα δουλευεις ολα το ιδιο!παντου θα τα δινεις ολα!μια γυναικα με αναπτυγμενο αρμονικα ανω κορμο με κατω ειναι πολυ καλυτερη απο ενα απλα γυμνασεμνο ποδι με ενα χτικιο απο πανω!;)
δεν λεω οτι εισαι απλα λεω μην γινεις!;);)

θα κανεις το εξης

1η μερα ποδια - κοιλια
2η μερα πλατη- δικεφαλος
3η μερα αεροβιο- κοιλια -ραχη
4η μερα στηθος- τρικεφαλος
5η μερα ωμοι αεροβιο

βαλε τις ασκησεις σου συμφωνα με αυτο το σπλιτ...
μην τα μπερδευεις ολα μαζι ενα απο εδω ενα απο εκει...
απλο σπλιτ ειναι...εσυ θα βαλεις ακριβως αυτα που κανεις συμφωνα με το διαχωρισμο αυτον ...αν θες βεβαια!
αεροβια να παιζεις εναλλαξ κ οχι τα ιδια συνεχεια και σιγα σιγα θα φανουν οι διαφορες πανω σου αν εισαι σχετικα καθαρη σε διατροφη και εισαι σκυλι στην προπονηση!αυτο θα κανει την διαφορα στο σωμα σου ...η ποιοτητα της προπονησης σου!;)

dorita
28-01-12, 02:34
Κουκλαρα στην φωτο!! Ουαααου!
λοιπόν....μου αρέσουν πολύ έτσι που μου τα έβαλες!
Θα ξεκινησω από δευτέρα γέρα! Τώρα όσον αφορα την διατροφή προσπαθώ να τρώω καθαρή τροφή!έχω διαβάσει κ αρκετά άρθρα σχετικά.....οπότε αρχίζω κ εφάρμοζω αρκετά.....
Ευχαριστώ για τα tips σου!!;);)

gym
28-01-12, 02:35
ωραια λοιπον θα περιμενουμε τα νεα σου! αντε αντε να οργανωθουμε!:toast::toast:

dorita
28-01-12, 02:49
Σήμερα εκανα πλάτη-ώμους ολα3χ12
Τροχαλία μπρος κ πίσω 20κιλ.
μονόζυγο με βοήθειά
Κωπηλατικη υψηλή 15κιλά
για ώμους πρεσσα ωμών για 7,5ξεκινησα με 5κατέληξα! !
κ εκτάσεις με αλτηρες 3κιλά.
Από δευτέρα βλέπουμε. .......

gym
28-01-12, 12:31
Σήμερα εκανα πλάτη-ώμους ολα3χ12
Τροχαλία μπρος κ πίσω 20κιλ.
μονόζυγο με βοήθειά
Κωπηλατικη υψηλή 15κιλά
για ώμους πρεσσα ωμών για 7,5ξεκινησα με 5κατέληξα! !
κ εκτάσεις με αλτηρες 3κιλά.
Από δευτέρα βλέπουμε. .......

απο δευτερα εννοεις ξεκινας το σπλιτ που σου εβαλα ε?

dorita
30-01-12, 11:35
απο δευτερα εννοεις ξεκινας το σπλιτ που σου εβαλα ε?

Εννοείται gymaki μου .....

gym
30-01-12, 13:12
αντε ωραια περιμενω νεα σου!;)

dorita
31-01-12, 18:12
gymaki μου, χτες ποδια - κοιλια
ζεσταμα διαδρομο 15λεπτο διατασεις...κ
leg extension 3x12 (15kila)
leg curl 3x12 20 (20 kila)
πρεσσα ποδιων 3χ15 (40κιλα)
μηχανημα γλουτων γυρμενη την πλατη μπροστα,σηκωνοντας ποδι πισω 3χ12 (15κιλα)
μηναχημα προσαγωγοι-απαγωγοι με το roll σφουγγαρακι 3χ15(20κιλα)
γαμπες μηχανημα καθισμενη.. 3χ20(25κιλα)
κ κοιλια ροκανισματα 4χ20 αρσεις κατω ποδιων σηκωνοντας μεση 3χ15, πλαγιους 3χ15 η καθε πλευρα κ ραχιαιους
αποθεραπεια ελλειπτικο 10λεπτο κ διατασεις


ερωτηση : στα ποδια για αρχη πως τα βλέπεις;; γιατι ας πούμε θέλω να κάνω κ καθισματα με μπαρα ενσωματωμενη αλλα τα νιωθω κουρασμένα τι λες;;να τα ζορισω ή ας το αφησουμε για αργοτερα;

gym
01-02-12, 01:52
gymaki μου, χτες ποδια - κοιλια
ζεσταμα διαδρομο 15λεπτο διατασεις...κ
leg extension 3x12 (15kila)
leg curl 3x12 20 (20 kila)
πρεσσα ποδιων 3χ15 (40κιλα)
μηχανημα γλουτων γυρμενη την πλατη μπροστα,σηκωνοντας ποδι πισω 3χ12 (15κιλα)
μηναχημα προσαγωγοι-απαγωγοι με το roll σφουγγαρακι 3χ15(20κιλα)
γαμπες μηχανημα καθισμενη.. 3χ20(25κιλα)
κ κοιλια ροκανισματα 4χ20 αρσεις κατω ποδιων σηκωνοντας μεση 3χ15, πλαγιους 3χ15 η καθε πλευρα κ ραχιαιους
αποθεραπεια ελλειπτικο 10λεπτο κ διατασεις


ερωτηση : στα ποδια για αρχη πως τα βλέπεις;; γιατι ας πούμε θέλω να κάνω κ καθισματα με μπαρα ενσωματωμενη αλλα τα νιωθω κουρασμένα τι λες;;να τα ζορισω ή ας το αφησουμε για αργοτερα;

προτιμω σιγα σιγα να αρχιζεις να βαζεις στην αρχη τα καθισματα και να μειωσεις η και να βγαλεις την ασκηση με τον γλουτο αν νιωθεις οτι ειναι πολλα...
την θεωρω βασικοτερη ασκηση απο αυτην...
για τωρα αν θες δοκιμαστικα στην αρχη μετα και το λεγκ κερλ βαλε δυο σετ καθισματα...οσο πιο σωστη τεχνικη εννοειται,..
κ μετας προχωρας στα αλλα κ βλεπεις πως εισαι...;);)

dorita
01-02-12, 02:16
οκ! :) θα βαλω καθισμαατ με μπαρα αφου ειναι καλυτερη κ βλεπω μετα...
σημερα έκανα πλατη-δικεφαλα.ολα 3χ12
Τροχαλία μπρος κ πίσω 20κιλ.
μονόζυγο με βοήθειά
Κωπηλατικη υψηλή 15κιλά
καμψεισ δικεφαλων με 3κιλο κ τροχαλια 7.5 κιλα.

κανω διαλλειματακι μετα απο καθε σετ.
π.χ. μπορω τελειωνοντας μια ασκηση απο πλατη να παω δικεφαλο να ξεκουραστω κ μετα παλι πλατη;
γιατι την προηγουμενη βδομαδα που ξεκινησα βαρη ενιωθα δυσκολια τελειωνοντας καθε μυικη ομαδα ολα μαζι για να παω στη επομενη.ειτε ποδια ειτε πλατη ειτε ωμοι...γινεται αυτο; ή δεν εχει νοημα;

gym
01-02-12, 02:20
οκ! :) θα βαλω καθισμαατ με μπαρα αφου ειναι καλυτερη κ βλεπω μετα...αν δεν εχεις ξανακανει καθισμα,μαθε την κινηση χωρις μπαρα με κιλα
σημερα έκανα πλατη-δικεφαλα.ολα 3χ12
Τροχαλία μπρος κ πίσω 20κιλ. εννοεις ?δωσε βιντεο
μονόζυγο με βοήθειά ποσα ως υποβοηθηση?
Κωπηλατικη υψηλή 15κιλά
καμψεισ δικεφαλων με 3κιλο κ τροχαλια 7.5 κιλα.

κανω διαλλειματακι μετα απο καθε σετ.:thumbup:
π.χ. μπορω τελειωνοντας μια ασκηση απο πλατη να παω δικεφαλο να ξεκουραστω κ μετα παλι πλατη;οχι...θα κανεις πλατη...τελειωνεις κ μετα δικεφαλο
γιατι την προηγουμενη βδομαδα που ξεκινησα βαρη ενιωθα δυσκολια τελειωνοντας καθε μυικη ομαδα ολα μαζι για να παω στη επομενη.ειτε ποδια ειτε πλατη ειτε ωμοι...γινεται αυτο; ή δεν εχει νοημα;

γινεται ρε συ αν εχει σχεδιαστει ετσι το π[ρογραμμα σου πχ ως κυκλικο η κατι τετοιο...
τωρα να τα κανεις ολα αχταρμα επειδη κουραζεσαι οχι...

θα συνηθισεις κ θα δεις οτι θα σου βγαινουν μια χαρα ναι?;);)

dorita
01-02-12, 02:32
οκ! θα τελειωνω απο καθε μυικη κ μετα θα πηγαινω στη αλλη!!
βιντεο δεν εχω...εισαι καθισμενη κ πιανεις μια μεγαλη τροχαλια απο πανω κ την τεντωνεις μπρος στο στηθος κ πισω απο το κεφαλι
υποβοηθηση μονοζυγο 30 κιλα
καθισματα εχω ξανακανει θ δοκιμασωω..κ βλεπω

gym
01-02-12, 02:33
οκ τωρα καταλαβα ποια λες...

ετσι θα το παμε !:toast::toast:

dorita
01-02-12, 02:36
thank you my diar!!

dorita
01-02-12, 02:41
sorry gymaki μου επειδη αυριο μου εχεις ραχη εκτος απο ραχιαιους υπαρχει άλλη ασκηση για ραχη;;
κοιλιακους μπορω να κανω κ παραπανω φορες ή δεν υαπαρχει νοημα;

gym
01-02-12, 07:44
sorry gymaki μου επειδη αυριο μου εχεις ραχη εκτος απο ραχιαιους υπαρχει άλλη ασκηση για ραχη;;
κοιλιακους μπορω να κανω κ παραπανω φορες ή δεν υαπαρχει νοημα;

κανεις ραχιαιους στηνρωμαικη καρεκλα ?
αν οχι θα κανεις αυτους σαν μια ασκηση κ δευτερη στο στρωμα κατω με τεντωμενα χερια μπροστα εναλλαξ;)

dorita
02-02-12, 16:53
gumaki mou...λοιπον σημερα το πρωι αεροβιο-κοιλια-ραχη

35 τρεξιματακι, διαδρομο - διατασεις
κοιλια- 4χ20 ροκανισματα,
ξαπλωμενη με χερια κατω απο μεση αρση ποδιων μεχρ να σηκωθει μεση 3χ15,
πλαγιους ξαπλωμενη στριμενα ποδια 3χ15 το καθενα
σανιδα 30''
ραχιαους ρωμαικη καρεκλα 3χ15 κ ξαπλωμενη τεντωμενα χερια μπροστα.
ερωτηση:πρεπει να τελειωνουμε ολα τα σετ κοιλιακων για να παμε στους ραχιαιους ή μπορουμε κ ενδοιαμεσα;τι λες;

θα παω κ το απογευμα για στηθος τρικεφαλο γιατι τεμπελιασα εχτες....:(

Stella
02-02-12, 17:57
Ξάπλωσα μια ωρίτσα τώρα το μεσημέρι....ξύπνησα και είχα μια όρεξη για γλυκο......πωπωωωωω...
Ε λοιπόν εφαγα 2 φετούλες μάνγκο αποξηραμμένο και με κάλυψε!!!:)
Θαυμα τα αποξηραμμένα....θαυμα!!!:bowdown:
Νομίζω ότι βρήκα το κόλπο για μένα που είμαι
απειρα γλυκατζού!

dorita
02-02-12, 18:04
Ξάπλωσα μια ωρίτσα τώρα το μεσημέρι....ξύπνησα και είχα μια όρεξη για γλυκο......πωπωωωωω...
Ε λοιπόν εφαγα 2 φετούλες μάνγκο αποξηραμμένο και με κάλυψε!!!:)
Θαυμα τα αποξηραμμένα....θαυμα!!!:bowdown:
Νομίζω ότι βρήκα το κόλπο για μένα που είμαι
απειρα γλυκατζού!

Εγώ να δεις ποσό ειμαι κ ιδιαίτερα με σοκολάτα. ...κ πάντα τις ωρεσ που ξυπνάω από τον υπνο...άλλά ρωτά προσπαθώ να Ρα περιωρισω...

Stella
02-02-12, 18:08
Ωχ βρε ντορίτα συγνώμη ρε καταλάθoς το ποσταρα εδώ στο λογκ σου....
για το female gym tips πήγαινε....sorryyyyyyyy.......:(

gym
02-02-12, 18:15
gumaki mou...λοιπον σημερα το πρωι αεροβιο-κοιλια-ραχη

35 τρεξιματακι, διαδρομο - διατασεις
κοιλια- 4χ20 ροκανισματα,
ξαπλωμενη με χερια κατω απο μεση αρση ποδιων μεχρ να σηκωθει μεση 3χ15,
πλαγιους ξαπλωμενη στριμενα ποδια 3χ15 το καθενα
σανιδα 30''
ραχιαους ρωμαικη καρεκλα 3χ15 κ ξαπλωμενη τεντωμενα χερια μπροστα.
ερωτηση:πρεπει να τελειωνουμε ολα τα σετ κοιλιακων για να παμε στους ραχιαιους ή μπορουμε κ ενδοιαμεσα;τι λες;

αναλογως το προγραμμα...μπορει να ειναι εναλλαξ μπορει να ειναι σουπερ σετ ...
σε σενα ειναι τελειωνεις το ενα πας στο αλλο

θα παω κ το απογευμα για στηθος τρικεφαλο γιατι τεμπελιασα εχτες....:(

αλλα εισαι καλη μαθητρια...!

μην ζοριζεσαι ομως με δυο προπονησεις ρε!
δεν εγινε κατι!;)

dorita
02-02-12, 18:48
gymaki αν μπορεις δωσε μια συμβουλη για τους κοιλιακους που σε ρωτησα..
κ γενικα πως τους βλεπεις αυτούς;;

gym
02-02-12, 18:51
gymaki αν μπορεις δωσε μια συμβουλη για τους κοιλιακους που σε ρωτησα..
κ γενικα πως τους βλεπεις αυτούς;;

καλε σου ειπα με μαυρα γραμματα που μου ρωτησες...:thumbup:
καλε στριμμενα ποδια εννοεις στο πλαι το ενα πανω απο το αλλο κ σηκωνεις λιγο κορμο για πλαγιους η κατι αλλο?

πως την νιωθεις την κοιλια με αυτα?

dorita
02-02-12, 18:51
τωρα το ειδα οκ!!
ειμαι κ γκαβη....γενικα αυτους που κανω πως σου φαινονται..

gym
02-02-12, 18:52
τωρα το ειδα οκ!!
ειμαι κ γκαβη....γενικα αυτους που κανω πως σου φαινονται..

χαχα...κ εγω σου ρωταω καλε πως νιωθεις εσυ με αυτα που κανεις?;)

dorita
02-02-12, 18:52
καλε σου ειπα με μαυρα γραμματα που μου ρωτησες...:thumbup:
καλε στριμμενα ποδια εννοεις στο πλαι το ενα πανω απο το αλλο κ σηκωνεις λιγο κορμο για πλαγιους η κατι αλλο?

πως την νιωθεις την κοιλια με αυτα?

ναι..αυτο εννοω! με πιανει..
για πλαγιους αυτο ειναι καλο;

gym
02-02-12, 18:53
ναι..αυτο εννοω! με πιανει..
για πλαγιους αυτο ειναι καλο;

ναι ειναι οκ αρκει να την κανεις σωστα κ να σε πιανει...
μπορεις να κανεις και κρις κρος για πλαγιους αργα κ σωστα ...
http://www.youtube.com/watch?v=dJ1sl33ZXm0

dorita
02-02-12, 18:54
ευχαριστω κουκλα!

gym
02-02-12, 18:55
bitte!:green::green:

dorita
03-02-12, 00:01
πήγα κ το απογευματακι γυμν.σαν καλο παιδι που είμαι...έκανα στηθος-τρικέφαλο
15λεπτα ελλειπτικο, διατασεις...
όλα 3χ12
πεκ-τεκ 15κιλα, chest press 15kila
τρικεφ. εκτασεις πισω απο το κεφαλι με 3κιλ αλτηρα το καθενα κ εκτασεις στην τροχαλία 10κιλα....
διατασεις

αυτα...

dorita
03-02-12, 23:55
λοιπον, σημερα... ώμοι-αεροβιο

10 λπτα ζεσταμα ποδηλατο..
διατασεις
ωμοι: εκτασεις κ προτασεις 3χ12 με 4κιλο. κ πρεσσα όμων 3χ12 5κιλα...πολυ καιει αυτο!!
μισαωρο τρεξιματακι....διατασεις...

gym
04-02-12, 01:32
εσυ διατροφουλα γραφεις η μπα?

dorita
04-02-12, 01:34
εσυ διατροφουλα γραφεις η μπα?

δεν γραφω.....γιατι δεν κανω...απλως προσεχω τι τρωω!!
αλλα αν θες, θα την γραφω ...μεσα στη μερα τι τρωω..
βεβαια μην περιμενεις μετρημα ...1 φλυτζανι, 2 κουταλιες, τοσα γραμμ.
δεν εχω μετρησει ποτε:unsure::unsure::unsure:

gym
04-02-12, 01:36
οκ τοτε...προσεχε την ποιοτητα..δεν εχεις θεμα εσυ...δεν βαζεις σαν σωματοτυπος απλα οσο γινεται καθαρα γιατι παραμονευουν κυτταριτιδες...:green::green:

dorita
04-02-12, 01:39
οκ τοτε...προσεχε την ποιοτητα..δεν εχεις θεμα εσυ...δεν βαζεις σαν σωματοτυπος απλα οσο γινεται καθαρα γιατι παραμονευουν κυτταριτιδες...:green::green:

κυτταριτιδα η αληθεια είναι ότι έχω αρκετη για τα κιλα μου.....τοσα χρονια τα πιτογυρα κ τα μπισκοτοειδη εκεί πηγαν!!!!:(
αλλά τωρα προσεχω αρκετα...βλεπω κ απο σας σαν ποιοτητα κ ότι απορια έχω την γραφω(βλεπε τυροπιτα:), τυρακι...)

τις ασκησεις που κανω πως τις βλεπεις;;

gym
04-02-12, 01:43
οκ ειναι...καπου θα μπορουσαμε να βελτιωσουμε καποια πραγματακια αλλα ας δουμε πως τα πας ετσι κ εδω ειμαστε./..μην ανησυχεις!πας καλα!;)

Ariel
06-02-12, 13:43
κυτταριτιδα η αληθεια είναι ότι έχω αρκετη για τα κιλα μου.....τοσα χρονια τα πιτογυρα κ τα μπισκοτοειδη εκεί πηγαν!!!!:(
αλλά τωρα προσεχω αρκετα...βλεπω κ απο σας σαν ποιοτητα κ ότι απορια έχω την γραφω(βλεπε τυροπιτα:), τυρακι...)

τις ασκησεις που κανω πως τις βλεπεις;;
η κυτταριτιδα εχει πολλες αιτιες...κυριως ορμονολογικες!

dorita
07-02-12, 13:33
καλημερα κ από εδω....:welcome:
λοιπον.. να γραψω το χθεσινο προγραμμα..
ειχα ποδια-κοιλια, αλλα λογω ότι τα ενιωθα πολυ βαρια τα πόδια μου,εκανα ώμους- κοιλια
15 λεπτα ποδηλατο...διατασεις
προτασεις χεριων 3κιλο 3χ15 εναλλαξ.. μια το ενα μια το αλλο..(δεν ξερω αν ειναι σωτο ετσι)
εκτασεις μ εαλτηρες 3κιλο 3χ12
πρεσσα ώμων 7κιλα 3χ12 με τα πολυ..δυσκολιας
κοιλιακους 4χ20 ροκανισματα με ορθη γωνια
αρσεις ποδιων για κατω κοιλια 3χ15
πλαγιους, αρσεις κορμου με ποδια ορθη γωνια δεξια αριστερα 3χ15
κ τέλος δοκιμασα να κανω μονοζυγο με αρσεις ποδιων ορθη γωνια (τι το'θελα..)
μου βγηκε 20, 10 , 5 ασε σου λεω..
κ ραχιαιους σε ρωμαικη 4χ15

αποθεραπια 7 λεπτα διαδρομο..

σημερα θα δω αν θα παω...

gym
07-02-12, 17:25
ωραια...στο μονοζυγο οκ....θα δυναμωσεις βρε σιγα σιγα!;)

dorita
12-02-12, 19:19
λοιπόν έχουμε κ λεμε...4-5 φορες την εβδομαδα (4 με βολεβει καλυτερα αλλα προς το παρον 5)
1η μερα ποδια - κοιλια
2η μερα πλατη- δικεφαλος
3η μερα αεροβιο- κοιλια -ραχη
4η μερα στηθος- τρικεφαλος
5η μερα ωμοι αεροβιο

πλατη: Τροχαλία μπρος κ πίσω 20κιλ.(3x12)
μονόζυγο με βοήθειά 30κιλ.(3χ12)
Κωπηλατικη υψηλή 15κιλά(3χ12)
δικεφαλος:καμψεισ δικεφαλων με 3κιλο κ τροχαλια 7.5 κιλα. (3x12)
τρικεφαλος: εκτασεις πισω απο το κεφαλι με 3κιλ αλτηρα το καθενα κ εκτασεις στην τροχαλία 10κιλα
στηθος: πεκ-τεκ 15κιλα, chest press 15kila (3χ12)
ωμοι: εκτασεις κ προτασεις 3χ12 με 4κιλο. κ πρεσσα όμων 3χ12 5κιλα
ποδια: leg extension 3x12 (15kila)
leg curl 3x12 20 (20 kila)
πρεσσα ποδιων 3χ15 (40κιλα)
γαμπες μηχανημα καθισμενη.. 3χ20(25κιλα)
κοιλιακους:κοιλιακους 4χ20 ροκανισματα με ορθη γωνια
αρσεις ποδιων για κατω κοιλια 3χ15
πλαγιους, αρσεις κορμου με ποδια ορθη γωνια δεξια αριστερα 3χ15
criss cross 3x15
ραχιαίους: ρωμαικη 3χ12 κ μπρουμητα σηκωνοντας εναλλαξ τα χερια

αεροβιο: γυρω στο 35 λεπτο τρεξιματακι χαλαρο

αλλα βεβαια αυτο που κάνω, ούτε 3 βδομαδες καλα καλα δεν το κανω..

τι γνωμη εχεις;;

dorita
14-02-12, 00:23
ημερολογιο μου ...μου ελειψες πολυ!:green:

σημερα...επιτελους!!
ζεσταμα με σκοινακι 7 λεπτα με διαλλειματα να παρω καμια αναπνοη...καλα ανεβασα με την μια παλμους...ολο τα αλλα ειχαν καταλειψη! διατασεις...
ποδια leg extension 15 κιλα
leg curl 20 κιλα
πρεσσα ποδια 40 κιλα αλλα τ βγαζω ευκολα..
καθισματα με μπαρα στο μηχανημα χωρις κιλα
καθισματα πλιε με αλτηρα 6κιλο κρατωντας το στο κεντρο
προσαγωγους-απαγωγους στο μηχανημα εναλλαξ 25 κιλα
γαμπες ορθια 3χ25 με το βαρος του σωματος, κ καθιστη στο μηχανημα 3χ20
κοιλιακους:4x20 ροκανισματα, 3χ15 κατω, με αρσεις ποδιων..
πλαγιους 3χ15 στριμενα πλαγια τα ποδια κ ορθια με αλτηρες 4κιλα. ριχνωντας κορμο δεξια αριστερα
ραχιαιους πωμαικη καρεκλα 3χ14

διατασεις κ 7 λεπτα ποδηλατο...

gym
14-02-12, 04:23
ημερολογιο μου ...μου ελειψες πολυ!:green:

σημερα...επιτελους!!
ζεσταμα με σκοινακι 7 λεπτα με διαλλειματα να παρω καμια αναπνοη...καλα ανεβασα με την μια παλμους...ολο τα αλλα ειχαν καταλειψη! διατασεις...
ποδια leg extension 15 κιλα
leg curl 20 κιλα
πρεσσα ποδια 40 κιλα αλλα τ βγαζω ευκολα..
καθισματα με μπαρα στο μηχανημα χωρις κιλα
καθισματα πλιε με αλτηρα 6κιλο κρατωντας το στο κεντρο
προσαγωγους-απαγωγους στο μηχανημα εναλλαξ 25 κιλα
γαμπες ορθια 3χ25 με το βαρος του σωματος, κ καθιστη στο μηχανημα 3χ20
κοιλιακους:4x20 ροκανισματα, 3χ15 κατω, με αρσεις ποδιων..
πλαγιους 3χ15 στριμενα πλαγια τα ποδια κ ορθια με αλτηρες 4κιλα. ριχνωντας κορμο δεξια αριστερα
ραχιαιους πωμαικη καρεκλα 3χ14

διατασεις κ 7 λεπτα ποδηλατο...

διατασεις φανταζομαι αυτες τις γρηγορες ε?τις αχχχ να τραβηξω εδω λιγο κ λιγο εκει κ τελος...
τσου....διατασεις αρχισε να δουλευεις με τον ιδιο ζηλο οπως και στην προπονηση...;)

dorita
15-02-12, 00:50
διατασεις φανταζομαι αυτες τις γρηγορες ε?τις αχχχ να τραβηξω εδω λιγο κ λιγο εκει κ τελος...
τσου....διατασεις αρχισε να δουλευεις με τον ιδιο ζηλο οπως και στην προπονηση...;)

οχι, δουλευω διατασουλες...κανω σχεδον παντα αυτες, μου αρεσουν!
http://www.youtube.com/watch?v=JCg2UDQQPLI&feature=player_embedded
με καποιεσ παραλλαγες...καθε φορα!

dorita
15-02-12, 00:54
σημερα.....δουλεψα πλατη-δικεφαλο

7 λεπτα σκοινακι, τελικα μου αρεσει πολυ κ ζεσταινομαι αμεσως..
διατασεις.....
πλατη: Τροχαλία μπρος κ πίσω 20κιλ.(3x12)
μονόζυγο με βοήθειά 30κιλ.(3χ12)
Κωπηλατικη υψηλή 15κιλά(3χ12)
δικεφαλος:καμψεισ δικεφαλων με 3κιλο κ
τροχαλια 7.5 κιλα. (3x12)

διατασουλες κ 7 λεπτα ποδηλατο!

amst
15-02-12, 01:07
οχι, δουλευω διατασουλες...κανω σχεδον παντα αυτες, μου αρεσουν!
http://www.youtube.com/watch?v=JCg2UDQQPLI&feature=player_embedded
με καποιεσ παραλλαγες...καθε φορα!

τέλειο βιντεάκι!
μπορούμε να τις κάνουμε και σε άσχετη στιγμή ή πρέπει αμέσως μετά τις ασκήσεις??

gym
15-02-12, 03:52
τέλειο βιντεάκι!
μπορούμε να τις κάνουμε και σε άσχετη στιγμή ή πρέπει αμέσως μετά τις ασκήσεις??

το καλυτερο ειναι οταν εισαι ηδη ζεστη λιγακι αλλα αν αποφασισεις μεσα στη μερα σου να ξεκινας απαλα σιγα σιγα και να τραβας αμεσως εντονα για να παθεις κανενα τραβηγματακι...

οι διατασεις ειναι οτι καλυτερο αλλα κ αυτα οπως ολα θελουν προσοχη

dorita
16-02-12, 14:50
εχτες....αεροβιο κοιλια - ραχη

35 λεπτα ελλειπτικο (στο ελλειπτικο δεν κουραζομαι ευκολα τα 35 λεπτα διαδρομο τα βγαζω πολυ πιο δυσκολα!)
διατασεις 10'
4χ30 ροκανισματα σε μπαλα
σε μονοζυγο 3χ15
στο παγκο ξαπλωμενη μαζεμα ποδιων πανω 4χ15
πλαγιους ορθια με βαρακι στο 1 χερι δεξια αριστερα
ραχη ρωμαικη καρεκλα 4χ15
ποδηλατο 10' κ διατασεις....

gym
17-02-12, 15:13
και στο ελλειπτικο αν βαλεις πιο δυσκολη ενταση θα σε κουρασει κ πιο γρηγορα μαλιστα.΄..οταν συνηθιζεις σε κατι,φροντισε να αλλαζεις την ενταση,,,κ να ανεβαινεις επιπεδο...

dorita
17-02-12, 22:05
και στο ελλειπτικο αν βαλεις πιο δυσκολη ενταση θα σε κουρασει κ πιο γρηγορα μαλιστα.΄..οταν συνηθιζεις σε κατι,φροντισε να αλλαζεις την ενταση,,,κ να ανεβαινεις επιπεδο...

ok gymaki! θα το δοκιμασω..;)

dorita
17-02-12, 22:08
σημερα εκανα στηθος - τρικεφαλος κ ωμους

10λεπτο ποδηλατο, διατασεις 10'
στηθος: πεκ-τεκ 15κιλα, chest press 15kila (3χ12)
τρικεφαλος: εκτασεις πισω απο το κεφαλι με 3κιλ αλτηρα το καθενα κ εκτασεις στην τροχαλία 10κιλα
ωμοι: εκτασεις κ προτασεις 3χ12 με 4κιλο. κ πρεσσα όμων 3χ12 7.5κιλα

15ελλειπτικο , διατρασεις..

κ αυριο εχει αεροβιο τρεξιματακι εξωωωωωωω..........

gym
21-02-12, 00:47
:unsure::unsure::unsure:

dorita
21-02-12, 00:58
:unsure::unsure::unsure:

ξεχαστηκα καλε μες τις σουσουραδες!!

λοιπον σημερα...εκανα αεροβιο κ κοιλια

εφτασα τρεξιματακι 40 λεπτα'' δεν το πιστευα εφτανα 30 λ. με την γλωσσα εξω, γενικα αεροβιο δεν εκανα σχεδον ποτε μονο καλοκαιρακι!!
διατασουλες ωραιες κ καλες!!!
ροκανισματα 4χ20 μηχανημα με 15κιλα.
κιατω κοιλια στον παγκο ξαπλωμενη σηκονωντας ποδια 4χ15
πλαγιους 3χ15 ρωμαικη
ραχιαιους 3χ15.

γενικα κοιλιακους δεν κανω παντα τα ιδια μου αρεσει να αλλαζω, ειναι λαθος;;

dorita
21-02-12, 23:46
σημερα!!!!

πλατη- δικεφαλος
ζεσταμα 7 λεπτα διαδρομο, διατασεις 10'
πλατη: Τροχαλία μπρος κ πίσω 20κιλ.(3x12)
μονόζυγο με βοήθειά 30κιλ.(3χ10)δεν μπορεσα να βγαλω παραπανω...
Κωπηλατικη υψηλή 15κιλά(3χ12)
δικεφαλος:καμψεισ δικεφαλων με 4κιλο εδω ανεβηκα κ ειναι μια χαρα!
τροχαλια 7.5 κιλα. (3x12)

αποθεραπεια 10 ποδηλατο κ διατασεις!

dorita
21-02-12, 23:50
εχω την εξης απορια την μερα του αεροβιου θα πρεπει να τρωμε διαφορετικα απο την μερα που κανουμε βαρη;;;

NASSER
22-02-12, 17:15
εχω την εξης απορια την μερα του αεροβιου θα πρεπει να τρωμε διαφορετικα απο την μερα που κανουμε βαρη;;;

Με ποιο σκεπτικό κάνεις αυτην την ερώτηση?
Για να κάψεις περισσότερο ή για να μην πάθεις κάποια ζημιά πχ καταβολισμό?

dorita
22-02-12, 17:20
Με ποιο σκεπτικό κάνεις αυτην την ερώτηση?
Για να κάψεις περισσότερο ή για να μην πάθεις κάποια ζημιά πχ καταβολισμό?

ευχαριστω που ρωτας! αν μπορεις τα φωτα σου καπου διαβασα οτι την μερα του αεροβιου πρεπει να τρωμε περισσοτερο υδατανθρακα!!!!:unsure:
ρωταω με σκεπτικο να καιω τις μερες του αεροβιου κ να βοηθαω τους μυες μου τις μερες που κανω βαρη!

NASSER
22-02-12, 17:30
ευχαριστω που ρωτας! αν μπορεις τα φωτα σου καπου διαβασα οτι την μερα του αεροβιου πρεπει να τρωμε περισσοτερο υδατανθρακα!!!!:unsure:
ρωταω με σκεπτικο να καιω τις μερες του αεροβιου κ να βοηθαω τους μυες μου τις μερες που κανω βαρη!

Οι ποσότητες διατροφής έχουν σημασία όταν είναι σταθερές. Προσπαθούμε καθημερινά ή κατα μέσο όρο λίγων ημερών να έχουμε σταθερή ποσότητα θερμίδων. Η προπόνηση με βάρη και η αεροβική ακολουθούν αντίστοιχα ένα πρόγραμμα που υποτίθεται είναι σταθερό. Επομένως δεν χρειαζεται να αλλάξεις τίποτα είτε κάνεις αεροβια είτε μόνο βάρη. Λιγότερες θερμίδες μπορείς να καταναλώσεις τις μέρες ξεκούρασης ή αντίστοιχα να φας κάτι της αρεσκίας σου, εκτός προγραμματισμού. Αυτο βοηθάει να μην μπλοκάρειςτον οργανισμό σου και ειδικά το στομάχι σου. Φυσικά αυτο θα είναι καλό να εφαρμόζεται όσο πιο αραιά γίνεται!
Ελπίζω να σε βοήθησα.

dorita
22-02-12, 17:36
Οι ποσότητες διατροφής έχουν σημασία όταν είναι σταθερές. Προσπαθούμε καθημερινά ή κατα μέσο όρο λίγων ημερών να έχουμε σταθερή ποσότητα θερμίδων. Η προπόνηση με βάρη και η αεροβική ακολουθούν αντίστοιχα ένα πρόγραμμα που υποτίθεται είναι σταθερό. Επομένως δεν χρειαζεται να αλλάξεις τίποτα είτε κάνεις αεροβια είτε μόνο βάρη. Λιγότερες θερμίδες μπορείς να καταναλώσεις τις μέρες ξεκούρασης ή αντίστοιχα να φας κάτι της αρεσκίας σου, εκτός προγραμματισμού. Αυτο βοηθάει να μην μπλοκάρειςτον οργανισμό σου και ειδικά το στομάχι σου. Φυσικά αυτο θα είναι καλό να εφαρμόζεται όσο πιο αραιά γίνεται!
Ελπίζω να σε βοήθησα.

ευχαριστω πολυ!!με κατατοπισες...
απλα μπηκα στο log του μεταπροπονητικου κ μπερδευτηκα με δεξτροζες κ δεν ξερω τι αλλο. επειδη συνηθως γυμναζομαι αργα το απογευμα το μεταπροπονητικο μου ειναι κ το κυριως βραδυνο μου πολλες φορες!!κ το ειχα απορια...

NASSER
22-02-12, 17:45
ευχαριστω πολυ!!με κατατοπισες...
απλα μπηκα στο log του μεταπροπονητικου κ μπερδευτηκα με δεξτροζες κ δεν ξερω τι αλλο. επειδη συνηθως γυμναζομαι αργα το απογευμα το μεταπροπονητικο μου ειναι κ το κυριως βραδυνο μου πολλες φορες!!κ το ειχα απορια...

Το σώμα αντιλαμβάνεται έναν κύκλο διατροφής και όχι το κάθε γεύμα ξεχωριστά. Επομένως όταν θέλουμε να αλλάξουμε στόχους, η αλλαγή πρέπει να αφορά το σύνολο και όχι καποια περίοδο.
Θα μπορούσες όλη μέρα να μην είχες φαει υδατάνθρακα και να φας μετα την προπόνηση μόνο, αλλά δεν θα μπορούσες να φας μόνο το μεσημέρι υδατανθρακα και να μην φας μετα την προπόνηση... είτε το γευμα αυτο είναι αρκετα νορις είτε πολύ αργα.
Τα μεταπροπονητικά γεύματα με συμπληρώματα είναι καλά, αλλά δεν θα τα συνιστούσα σε σένα που δεν εστιάζεις στην ημερίσια πρόσληψη πρωτείνης ή υδατανθράκων και δεν έχεις στόχο την αύξηση της μυικής μάζας.

dorita
22-02-12, 17:53
Το σώμα αντιλαμβάνεται έναν κύκλο διατροφής και όχι το κάθε γεύμα ξεχωριστά. Επομένως όταν θέλουμε να αλλάξουμε στόχους, η αλλαγή πρέπει να αφορά το σύνολο και όχι καποια περίοδο.
Θα μπορούσες όλη μέρα να μην είχες φαει υδατάνθρακα και να φας μετα την προπόνηση μόνο, αλλά δεν θα μπορούσες να φας μόνο το μεσημέρι υδατανθρακα και να μην φας μετα την προπόνηση... είτε το γευμα αυτο είναι αρκετα νορις είτε πολύ αργα.
Τα μεταπροπονητικά γεύματα με συμπληρώματα είναι καλά, αλλά δεν θα τα συνιστούσα σε σένα που δεν εστιάζεις στην ημερίσια πρόσληψη πρωτείνης ή υδατανθράκων και δεν έχεις στόχο την αύξηση της μυικής μάζας.

συγγνωμη που σε κουραζω...ο στοχος μου ειναι να μεινω στα κιλα που ειμαι 58, με χασιμο περιττου λιπους κοιλια κ γλουτους, αλλα με αυξηση της μυικης μαζας μου!

NASSER
22-02-12, 17:55
συγγνωμη που σε κουραζω...ο στοχος μου ειναι να μεινω στα κιλα που ειμαι 58, με χασιμο περιττου λιπους κοιλια κ γλουτους, αλλα με αυξηση της μυικης μαζας μου!

Τότε διάβασε τα άρθρα και κυρίως αυτα που απευθύνονται σε αρχάριους και βγάλε ένα δικό σου πλάνο διατροφής για να το συζητήσουμε.
Φυσικά το πλάνο διατροφής θα είναι ανάλογο των δυνατοτήτων σου ;)

dorita
22-02-12, 17:57
Τότε διάβασε τα άρθρα και κυρίως αυτα που απευθύνονται σε αρχάριους και βγάλε ένα δικό σου πλάνο διατροφής για να το συζητήσουμε.
Φυσικά το πλάνο διατροφής θα είναι ανάλογο των δυνατοτήτων σου ;)

ευχαριστω!

dorita
22-02-12, 22:42
σημερα..λοιπον!!!

ζεσταματακι 7 λεπτα σκοινακι...
διατασεις κανα 15 γιατι ειχα ποδια!

ποδια- leg extension 15 κιλα (3χ12)
leg curl 20 κιλα(3χ12)
πρεσσα ποδια 40 κιλα(3χ15)
καθισματα με μπαρα στο μηχανημα χωρις κιλα (3χ12)
καθισματα πλιε με αλτηρα 6κιλο κρατωντας το στο κεντρο(3χ15)
προσαγωγους-απαγωγους στο μηχανημα εναλλαξ 25 κιλα(3χ15)
γαμπες ορθια 3χ25 με το βαρος του σωματος, κ καθιστη στο μηχανημα 3χ20
κοιλιακους:4x20 ροκανισματα, 3χ15 για κατω με αρσεις ποδιων
πλαγιους 3χ15 ορθια με αλτηρες 4κιλα. ριχνωντας κορμο δεξια αριστερα
ραχιαιους πωμαικη καρεκλα 3χ14

διατασουλες....κ 10 ποδη΄λατο!!

gym
22-02-12, 22:44
σκοινακι κανεις κανονικα η εναλλαξ?

dorita
22-02-12, 22:50
σκοινακι κανεις κανονικα η εναλλαξ?

τι εννοεις κανονικα;;κανω με τα 2 ποδια μετα ενα ενα ποδι ...οπως μου'ρθει..φυσικα σταματαω να παρω κ μια ανασα γιατι ειναι πολυ κουραστικο!
πρεπει να το κανω με καποιο συγκεκριμενο τροπο;

gym
22-02-12, 22:52
τι εννοεις κανονικα;;κανω με τα 2 ποδια μετα ενα ενα ποδι ...οπως μου'ρθει..φυσικα σταματαω να παρω κ μια ανασα γιατι ειναι πολυ κουραστικο!
πρεπει να το κανω με καποιο συγκεκριμενο τροπο;

οχι βρε απλα ρωταω...

η το κανεις με τα δυο...η ενα ενα βρε...αυτο ρωτησα

dorita
22-02-12, 22:55
οχι βρε απλα ρωταω...

η το κανεις με τα δυο...η ενα ενα βρε...αυτο ρωτησα

και με τα δυο κ ενα ενα σηκωνοντας το ποδι ορθη γωνια..:green:

gym
23-02-12, 12:32
και με τα δυο κ ενα ενα σηκωνοντας το ποδι ορθη γωνια..:green:

:thumbup::thumbup:αστερι λεμε!

dorita
24-02-12, 15:59
σημερα υπεροχη μερα, υπεροχη διαθεση..

σηκωθηκα το πρωι... εβαλα φορμουλες πηγα για τρεξιμο εξω για μιση ωριτσα...υπεροχα!!

μετα πηγα γυμν. εκανα διατασουλες...
κ στηθος με τρικεφαλα

στηθος: πεκ-τεκ 15κιλα, chest press 15kila (3χ12)
τρικεφαλος: εκτασεις πισω απο το κεφαλι με 3κιλ αλτηρα το καθενα κ εκτασεις στην τροχαλία 10κιλα

ποδηλατο 7' λεπτα κ λιγο τεντωμα χερια

gym
25-02-12, 12:17
τελεια εξω ε?ωραια...ετσι να εχεις διαθεση κ να βαρας!:weights::weights:

dorita
28-02-12, 16:23
σημερα μιας κ ειμαστε στις τελευταιες μερες του φεβρουαριου...πηρα την αποφαση απο 1 μαρτιουνα ξεκινησω να γραφω κ γω τι τρωω καθε μερα,(δεν ακολουθω καποια συγκεκριμενη διατροφη, απλως εδω κ δυο μηνες προσεχω περιισοτερο την ποιοτητα) για να μπορεσω να βοηθηθω κ να συντονιστω...στοχος να διωξω λιπος κατω κοιλια κ γλουτους κ να διατηρησω το βαρος μου(κ 1 ή 2 κιλα ουδεν προβλημα)..τελευταια μετρηση 58,5 - ύψος 1.72

οποιοσδηποτε κ οποιαδηποτε παρατηρηση σχόλιο ευπροσδεκτο!! ευχαριστω!!

dorita
29-02-12, 00:30
σημερα λοιπον...

7 λεπτα σκοινακι...διατασεις 15'

ποδια-κοιλια
leg extension 15κιλα (3χ12)
leg curl 20kila (3x12)
πρεσσα ποδιων 60 κιλα (3χ15) εδω ανεβασα κιλα
καθισματα πλιε με 6κιλο αλτηρα 3χ20
προβολες στατικες με 3κιλο στο καθε χερι 3χ15, εναλλαξ ποδι
προσαγωγους-απαγωγους στο multi hip 25kila (3x15)
γαμπες καθιστη 25κιλα (3χ20) καιγομαι εδω..

ροκανισματα ορθη γωνια ποδια 4χ20
διπλωσεις στον παγκο με ποδια 3χ15
πλαγιους με ποδι ορθη γωνια κ το αλλο σταυρομενο
ραχιαιους ρωμαικη καρεκλα(3χ15)


διατασεις .....αποθεραπεια

marvin
29-02-12, 00:34
σημερα μιας κ ειμαστε στις τελευταιες μερες του φεβρουαριου...πηρα την αποφαση απο 1 μαρτιουνα ξεκινησω να γραφω κ γω τι τρωω καθε μερα,(δεν ακολουθω καποια συγκεκριμενη διατροφη, απλως εδω κ δυο μηνες προσεχω περιισοτερο την ποιοτητα) για να μπορεσω να βοηθηθω κ να συντονιστω...στοχος να διωξω λιπος κατω κοιλια κ γλουτους κ να διατηρησω το βαρος μου(κ 1 ή 2 κιλα ουδεν προβλημα)..τελευταια μετρηση 58,5 - ύψος 1.72

οποιοσδηποτε κ οποιαδηποτε παρατηρηση σχόλιο ευπροσδεκτο!! ευχαριστω!!

Βαλε εσυ διατροφη..και εχουμε να βρεθουμε εδω να διαφωνησουμε ..οοοοοοοοοοοου ποσοι!!!!:green:

dorita
29-02-12, 00:43
Βαλε εσυ διατροφη..και εχουμε να βρεθουμε εδω να διαφωνησουμε ..οοοοοοοοοοοου ποσοι!!!!:green:

ειμαι σιγουρη γι'αυτο νικη.......:green::green:

gym
01-03-12, 00:33
αναμενουμε λοιπον αυριο κ τη διατροφη σου!

dorita
01-03-12, 00:46
αναμενουμε λοιπον αυριο κ τη διατροφη σου!

οκ!:)καλα μην φανταστεις.......δεν ζυγιζω κ τετοια, απλως θελω λιγο πανω κατω να κατατοπιστω....κ να δω αν καπου μπορω να διορθωσω κατι...

dorita
01-03-12, 00:54
λοιπον σημερα......

ελλειπτικο 10' ...διατασεις κ βουρ για πλατη - δικεφαλο

upper back 15 κιλα 3χ12
εμπροσθολαιμιες κ οπισθολαιμιες στο lat machine ενναλαξ 3χ12 20κιλα
ελξεις στο μονοζυγο.. υποβοηθηση 30 κιλα.. 12+10+10

καμψεις στο scott με 4κιλο αλτηρα ενα ενα χερι 3χ15
ελξεις στην τροχαλια 10κιλα 3χ12

διατασεις κ ποδηλατο 10'

dorita
01-03-12, 14:30
καλο μηνα να εχουμε...εδω μυρισε ανοιξη!!

μετρηση 01/03/2012 58.2, προηγουμενη 58.5 (στοχος οχι <58)

φωτο gymaki αν θα ηθελες να μου δωσεις 1 e-mail ειδαλλως θα την βαλω στο προφιλ μονο για τους φιλους οπως κ τις προηγουμενες... για να δεις σε τι κατασταση βρισκομαι.......

:welcome:

gym
01-03-12, 21:41
καλο μηνα να εχουμε...εδω μυρισε ανοιξη!!

μετρηση 01/03/2012 58.2, προηγουμενη 58.5 (στοχος οχι <58)

φωτο gymaki αν θα ηθελες να μου δωσεις 1 e-mail ειδαλλως θα την βαλω στο προφιλ μονο για τους φιλους οπως κ τις προηγουμενες... για να δεις σε τι κατασταση βρισκομαι.......

:welcome:

elenipsh@gmail.com...περιμενω

dorita
02-03-12, 00:24
elenipsh@gmail.com...περιμενω

ευχαριστω!! αυριο θα τις εχεις!

dorita
02-03-12, 00:32
λοιπον ασ ξεκινησουμε να γραφουμε τι τρωμε...

10.00' 1κουπα γαλα ελαφρυ με δημητριακα κ αμυγδαλα κ σταφιδες μαυρες..
12.00' 1 μπανανα + χυμο πορτοκαλι
2.30' 1 πιατο ρυζι με τριμμενο τυρι 3 μικρα κομ.μοσχαρισιο κρεας (νοα) κ μισο πιατο λαχανο ασπρο με καροτο
5.30 1 χουφτα αμυγδαλα
6.30' 8.00' -προπονηση-
9.30 1 πιατο ρυζι με ζωμο απο το κρεας κ τριμμ.τυρι, 1φετα ψωμι μαυρο, 1 αυγο
11.30' γιαουρτι με λιγο μελι...

dorita
02-03-12, 00:36
-προπονηση-

45 λεπτα διαδρομος..
διατασεις 15'
ροκανισματα με ορθη γωνια ποδια 4χ20
διπλωσεις στον παγκο για κατω κοιλια 4χ15
πλαγιους με ποδι ορθη γωνια κ το αλλο σταυρομενο 3χ15
ραχιαιους ρωμαικη καρεκλα(3χ15)

διατασεις...

gym
02-03-12, 00:45
λοιπον ασ ξεκινησουμε να γραφουμε τι τρωμε...

10.00' 1κουπα γαλα ελαφρυ με δημητριακα κ αμυγδαλα κ σταφιδες μαυρες..
12.00' 1 μπανανα + χυμο πορτοκαλι
2.30' 1 πιατο ρυζι με τριμμενο τυρι 3 μικρα κομ.μοσχαρισιο κρεας (νοα) κ μισο πιατο λαχανο ασπρο με καροτο
5.30 1 χουφτα αμυγδαλα
6.30' 8.00' -προπονηση-
9.30 1 πιατο ρυζι με ζωμο απο το κρεας κ τριμμ.τυρι, 1φετα ψωμι μαυρο, 1 αυγο
11.30' γιαουρτι με λιγο μελι...

αν γινεται καμια μερα μετρα ποσα δημητριακα

χυμος φυσικος δικος σου η απο εξω?

το ρυζι μαζι με ψωμι περιττο....η το ενα η το αλλο...απο αποψη πηγη υδατ....προτιμω το ρυζι

και θα ηθελα κ λιγο κρεας εκει ,ο ζωμος δεν λεει κατι...;)

το μελι περιττο το βραδυ ,,,θα προτιμουσα ξηροκαρπι...


καποια απλα σχολια με βαση τις προτιμησεις μου σε διατροφη...
σιγα σιγα θα διορθωνουμε διαφορα...καλη αρχη κ με την διατροφη!:toast:

dorita
02-03-12, 00:49
αν γινεται καμια μερα μετρα ποσα δημητριακα

χυμος φυσικος δικος σου η απο εξω? (δικος μου ,ποροκαλακια..)

το ρυζι μαζι με ψωμι περιττο....η το ενα η το αλλο...απο αποψη πηγη υδατ....προτιμω το ρυζι

και θα ηθελα κ λιγο κρεας εκει ,ο ζωμος δεν λεει κατι...;)

το μελι περιττο το βραδυ ,,,θα προτιμουσα ξηροκαρπι...


καποια απλα σχολια με βαση τις προτιμησεις μου σε διατροφη...
σιγα σιγα θα διορθωνουμε διαφορα...καλη αρχη κ με την διατροφη!:toast:

ευχαριστω πολυ για τα σχολια.....τα χρειαζομαι πραγματικα!! θελω να διορθωνομαι κ να τα εφαρμοζω!!

gym
02-03-12, 19:46
θες απλα βαρη για να σφιξεις....την επομενη φορα θελω να δω διαφορα παντου!
πανω να σε δω πιο δεμενη κ κατω πιο σφριγιλη!

δουλεψε πολυ στο γυμανστηριο....δεν εχεις κιλα να χασεις αλλα θες εξυπνο χειρισμο στο σωμα σου...

dorita
02-03-12, 22:46
θες απλα βαρη για να σφιξεις....την επομενη φορα θελω να δω διαφορα παντου!
πανω να σε δω πιο δεμενη κ κατω πιο σφριγιλη!

δουλεψε πολυ στο γυμναστηριο....δεν εχεις κιλα να χασεις αλλα θες εξυπνο χειρισμο στο σωμα σου...

αυτο δεν το'χω βρει....μηπως πρεπει να διορθωσω κατι απο αυτα που κανω ή να προσθεσω;;

dorita
02-03-12, 23:43
10.00' γαλα ελαφρυ με δημητριακα - αμυγδαλα-σταφιδες
12.00' μπανανα
2.30' φασολαδα κοκκινιστη με φετα τυρι κ 1 φετα ψωμι
6.00' πορτοκαλαδα κ μηλο
9.30'' 1τοστ με γαλοπουλα κ τυρι 1αυγο , 1 κομ. στηθος κοτοπουλο κ 1φετα τυρι
11.30'' γιαουρτι με αμυγδαλα

προπονηση δεν μπορεσα να παω σημερα...

dorita
04-03-12, 01:34
σημερα
11.00' 2 φετουλες ψωμι μαυρο με βιταμ κ μελι , 1 χυμο πορτοκ.
2.30' μισο πιατο φασολαδα με στηθος κοτοπουλο κ 1 φετα τυρι
6.30' 1 μπανανα
9.30 αναμικτη σαλατα με σπουπιες ψητες κ ελαχιστο ρυζι, 1 ποτηρι λευκο κρασι
11.00' 1 ποτο.....μιας κ γιορταζα........

xelashai
04-03-12, 01:43
φασολαδα με κοτοπουλο??...αληθεια συνδυαζεται?

RAMBO
04-03-12, 01:44
....αμα πεινας:green:

xelashai
04-03-12, 01:47
....αμα πεινας:green:

:rolf::rolf:...μωρε δεν παει..

RAMBO
04-03-12, 01:49
πολλα δεν κανουν μαζι αλλα εμεις στο τελος τα τρωμε....:P

dorita
04-03-12, 01:51
....αμα πεινας:green:

πειναγα ρε παιδια ..πειναγα!!!

RAMBO
04-03-12, 01:51
για να το λεει ο παλιος κατι ξερει:green:

dorita
04-03-12, 01:51
:rolf::rolf:...μωρε δεν παει..

παει καλε πως δεν παει ....ωραια ζεστη φασολαδιτσα με κοτοπουλακι...

xelashai
04-03-12, 01:54
παει καλε πως δεν παει ....ωραια ζεστη φασολαδιτσα με κοτοπουλακι...
..ουτε να το φανταστω....το κοτοπουλακι μπλουμ στη φασολαδα?:green::P:P

dorita
04-03-12, 01:57
..ουτε να το φανταστω....το κοτοπουλακι μπλουμ στη φασολαδα?:green::P:P

καλα με εκανες κ γελασα....:green::green:δεν ειναι μπλουμ... το κοβεις ομορφα κ ωραια το στηθακι κ το βαζεις σε ξεχωρω πιατακι....:green::green::green:

xelashai
04-03-12, 01:58
καλα με εκανες κ γελασα....:green::green:δεν ειναι μπλουμ... το κοβεις ομορφα κ ωραια το στηθακι κ το βαζεις σε ξεχωρω πιατακι....:green::green::green:

στο στομαχακι μπλουμ ειναι..:green:
αντε χαλασα τη γευση που ειχα απο το μπακλαβαδακι..παλιοκοριτσο:P

dorita
04-03-12, 02:00
στο στομαχακι μπλουμ ειναι..:green:
αντε χαλασα τη γευση που ειχα απο το μπακλαβαδακι..παλιοκοριτσο:P

ωωω κριμα πιες λιγο μαστιχα χιου....κ θα καθαρισουν ολα!!

xelashai
04-03-12, 02:04
ωωω κριμα πιες λιγο μαστιχα χιου....κ θα καθαρισουν ολα!!

:shock:..δεν εχω χειροτερο απο τη μαστιχα....!!!εμεις πρεπει να βγουμε παρεα για φαγητο..:green:
:rolf::rolf:

dorita
04-03-12, 02:06
:shock:..δεν εχω χειροτερο απο τη μαστιχα....!!!εμεις πρεπει να βγουμε παρεα για φαγητο..:green:
:rolf::rolf:

δεν πειραζει...εχουμε τοσα αλλα κοινα...................;);)

Miss Fit
04-03-12, 11:36
σημερα
11.00' 2 φετουλες ψωμι μαυρο με βιταμ κ μελι , 1 χυμο πορτοκ.
2.30' μισο πιατο φασολαδα με στηθος κοτοπουλο κ 1 φετα τυρι
6.30' 1 μπανανα
9.30 αναμικτη σαλατα με σπουπιες ψητες κ ελαχιστο ρυζι, 1 ποτηρι λευκο κρασι
11.00' 1 ποτο.....μιας κ γιορταζα........


Χρόνια σου πολλά Doritaki!!!

katerina.
04-03-12, 12:53
XRONIA POLLA !!!:clap:πολυχρονη!!!...

dorita
04-03-12, 14:10
ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!!να'στε καλα!!!:welcome::welcome:

dorita
04-03-12, 14:13
ξυπνησα κ εβαλα τις φορμουλες μου...κ πηγα για 30' τρεξιμο εξω...τελεια ειναι σημερα.....
5λεπτα σκοινακι......, διατασεις κ τωρα θα κανω τα GCD της gym.................:bbbiceps:

gym
04-03-12, 14:35
ωραια κουκλα μου...ο,τι καλυτερο να γυμναζεσαι εξω στην φυση!

dorita
05-03-12, 15:41
4/03....

10.30' 1 γαλλικο καφε...με μια κοφτη ζαχαρη
-τρεξιμο-
12.00' μπανανα
2.30' καλαμαρακια κατσαρολας κοκκινιστα με βιδες κ τριμμενο τυρι....μισο πιατο μαρουλι&λαχανο ασπρο....
5.30' 1 μηλο κ πορτοκαλαδα..
9.30' 2 σουβλακια κοτοπουλο , 1ντοματα , 1 πιτα αλαδωτη
11.30' γιαουρτι με δημητριακα........

dorita
05-03-12, 23:36
5/03
9.30' 1 επρεσσο με λιγη ζαχαρη
11.00' 1 τυροπιτα σπιτικη
2.30' 2 τοστ με γαλοπουλα κ τυρι 1 γιαουρτι
6.00' 1 μπανανα κ φυσ.χυμος πορτοκαλι
7.00'-9.00' προπονηση
10.00' ομελετα με 3αυγα κ κομματακια κοτοπουλου , σαλατα μαρουλι κ μια φετα τυρι
12.00' μηλο με κανελα

προπονηση
1ωρα προγραμμα δυναμικο
leg curl 20kila 3x12
leg extension 17.5 3x12
πρεσσα ποδιων 60κιλα 3χ12
απαγωγους προσαγωγους sto multi-hip εναλλαξ 3χ15+15
γαμπες ορθια με βαρος σωματος 2 ποδια 25, 1-1 ποδι 20
γαμπες καθιστη μηχανημα 3χ15 25κιλα...

κοιλιακους - ροκανισματα ορθη γωνια 4χ20
διπλωσεις στον παγκο 4χ15
πλαγιους στροφη κορμου ενναλλαξ ποδι 3χ15
ραχιαιους 4χ15

ποδηλατο 10' διατασεις 15'

gym
06-03-12, 01:06
4/03....

10.30' 1 γαλλικο καφε...με μια κοφτη ζαχαρη
-τρεξιμο-
12.00' μπανανα
2.30' καλαμαρακια κατσαρολας κοκκινιστα με βιδες κ τριμμενο τυρι....μισο πιατο μαρουλι&λαχανο ασπρο....
5.30' 1 μηλο κ πορτοκαλαδα..
9.30' 2 σουβλακια κοτοπουλο , 1ντοματα , 1 πιτα αλαδωτη
11.30' γιαουρτι με δημητριακα........

ποσα δημητριακα κ τι δημητριακα?

καλυτερα ξηροκαρπια για βραδυ

dorita
06-03-12, 01:09
ποσα δημητριακα κ τι δημητριακα?

καλυτερα ξηροκαρπια για βραδυ

ναι..εχεις δικιο!παντα με ξηροκαρπια το τρωωω πλεον απλα το συγκεκριμενο ειναι το γνωστο γιαουρτι για το στομαχι που εχει τα δημητρικα του απο πανω..(για να μην πω διαφημιση...)δεν βρηκα κατι αλλο εκεινη την ωρα..

gym
06-03-12, 01:10
5/03
9.30' 1 επρεσσο με λιγη ζαχαρη
11.00' 1 τυροπιτα σπιτικη
2.30' 2 τοστ με γαλοπουλα κ τυρι 1 γιαουρτι
6.00' 1 μπανανα κ φυσ.χυμος πορτοκαλι καλυτερα να το τρως το πορτοκαλι κ οχι να το πινεις...για τον κορεσμο στο λεω
7.00'-9.00' προπονηση
10.00' ομελετα με 3αυγα κ κομματακια κοτοπουλου , σαλατα μαρουλι κ μια φετα τυρι εδω αν εβαζες κ λαχανικα θα ησουν πιο γεματη κ δεν θα πειναγες για μηλο βραδυατικα...
12.00' μηλο με κανελα θα προτιμουσα κανενα γαλακτοκομικο με ξηροκαρπι (αν θελεις)

προπονηση
1ωρα προγραμμα δυναμικο???????????????????
leg curl 20kila 3x12
leg extension 17.5 3x12
πρεσσα ποδιων 60κιλα 3χ12
απαγωγους προσαγωγους sto multi-hip εναλλαξ 3χ15+15
γαμπες ορθια με βαρος σωματος 2 ποδια 25, 1-1 ποδι 20
γαμπες καθιστη μηχανημα 3χ15 25κιλα...

κοιλιακους - ροκανισματα ορθη γωνια 4χ20
διπλωσεις στον παγκο 4χ15
πλαγιους στροφη κορμου ενναλλαξ ποδι 3χ15
ραχιαιους 4χ15

ποδηλατο 10' διατασεις 15'

;)

gym
06-03-12, 01:11
ναι..εχεις δικιο!παντα με ξηροκαρπια το τρωωω πλεον απλα το συγκεκριμενο ειναι το γνωστο γιαουρτι για το στομαχι που εχει τα δημητρικα του απο πανω..(για να μην πω διαφημιση...)δεν βρηκα κατι αλλο εκεινη την ωρα..

σιγα καλε δεν ειμαστε κ η μενεγακη...:rolf::rolf::rolf::rolf:

αυτο απο πανω μπορει να ειχε κ μελι κυρια μου...θα το τρωγες?????οχι...(ειναι η σωστη απαντηση)

δεν εγινε κ τιποτα βρε απλα σου λεω μια καλυτερη επιλογη

dorita
06-03-12, 01:15
σιγα καλε δεν ειμαστε κ η μενεγακη...:rolf::rolf::rolf::rolf:

αυτο απο πανω μπορει να ειχε κ μελι κυρια μου...θα το τρωγες?????οχι...(ειναι η σωστη απαντηση)

δεν εγινε κ τιποτα βρε απλα σου λεω μια καλυτερη επιλογη

οκ!..ευχαριστω για τις συμβουλες!!θελω να μου κανεις παρατηρησεις!!

10.00' ομελετα με 3αυγα κ κομματακια κοτοπουλου , σαλατα μαρουλι κ μια φετα τυρι εδω αν εβαζες κ λαχανικα θα ησουν πιο γεματη κ δεν θα πειναγες για μηλο βραδυατικα...
εβαλα μαρουλι εδω...σαν τι αλλο λαχανικο δηλαδη;;

dorita
06-03-12, 01:17
1ωρα προγραμμα δυναμικο.........

το ομαδικο που υπαρχει στο γυμναστηριο με βαρακια...

gym
06-03-12, 01:17
οκ!..ευχαριστω για τις συμβουλες!!θελω να μου κανεις παρατηρησεις!!

10.00' ομελετα με 3αυγα κ κομματακια κοτοπουλου , σαλατα μαρουλι κ μια φετα τυρι εδω αν εβαζες κ λαχανικα θα ησουν πιο γεματη κ δεν θα πειναγες για μηλο βραδυατικα...
εβαλα μαρουλι εδω...σαν τι αλλο λαχανικο δηλαδη;;

xm..ομελετα=ο καλυτερος τροπος να χωσεις πολλα καλουδια αθωα οπως πιπεριες κοκκινες πρασινες....μανιταρια...λαχανο ακομα..σελερι..


η και απλα βρε να ετρωγες μια σαλαταρα;)

dorita
06-03-12, 01:21
xm..ομελετα=ο καλυτερος τροπος να χωσεις πολλα καλουδια αθωα οπως πιπεριες κοκκινες πρασινες....μανιταρια...λαχανο ακομα..σελερι..


η και απλα βρε να ετρωγες μια σαλαταρα;)

α...οκ πολυ καλη ιδεα..εχω δει κ στις συνταγες με ομελετα διαφορα...θα τα δοκιμασω..;)!
να ρωτησω κατι ακομη γιατι προτιμας αποψε το γιαουρτι απο το μηλο ...με ποια σκοπο το λες;;

gym
06-03-12, 01:25
α...οκ πολυ καλη ιδεα..εχω δει κ στις συνταγες με ομελετα διαφορα...θα τα δοκιμασω..;)!
να ρωτησω κατι ακομη γιατι προτιμας αποψε το γιαουρτι απο το μηλο ...με ποια σκοπο το λες;;

το μηλο ειναι φρουτο...υδατανθρακας...δεν το χρειαζεσαι τη δεδομενη στιγμη περα απο τη λιγουριτσα...

προτιμω κατι γαλακτοκομικο οπως γιαουρτι η γαλα ...κατι πρωτεινουχο δηλαδη παρα κατι υδατανθρακουχο...

ειμαι της αποψης οτι τις τροφες τις χειριζομαι σαν εργαλεια...πχ προτιμω ενα μηλο στο πρωινο...σαν ενδιαμεσο...μετα την προπονηση μπαμ μπαμ παρα πριν τον υπνο...

μπορει να μην ξεφευγεις θερμιδικα η οτι το μηλο θα σε παχυνει απλα σου λεω την καλυτερη επιλογη για το καθε τι...

;);)

dorita
06-03-12, 01:28
ευχαριστω!!κατατοπιστηκα πληρως....;);)

dorita
06-03-12, 23:36
6/03...
10.30' γαλα δημητριακα 37γρ.(μετρησα) καρυδια κ μαυρη σταφιδα..
12.00'μηλο κ κανελα
2.30' μακαρονια νε καλαμαρακια κατσαρολας τυρι τριμμενο, σαλατα μαρουλοντοματα
6.00' καφες γαλλικ. κ παστελι
6.30 -προπονηση-
8.30' μπανανα κ 4σταφυλλι γλ.κουταλιου
10.00' μακαρονια με ψητο κοτοπουλο κ 1 ντοματα
11.30-12 γιαουρτι με αμυγδαλα

προπονηση
10 περπατημα γρηγορο με κλιση 5....διατασεις 10'

πλατη κωπηλατικη υψηλη 15κιλ. 3χ12
εμπροσθολαιμιες-οπισθολαιμιες εναλλαξ 3χ12 25 κιλα(εδω ανεβασα..)
μονοζυγο 35 υποβοηθηση 3χ10

δικεφαλος στηριγμενο το χερι στο μεγαλο μαξιλαρι με 4κιλο 3χ12 το ενα
τροχαλια 10κιλ. 3χ10

10'ποδηλατο κ διατασεις...

gym
06-03-12, 23:41
6/03...
10.30' γαλα δημητριακα 37γρ.(μετρησα) καρυδια κ μαυρη σταφιδα..μπραβο...το γαλα ομως το ξεχασες...ιχιχ
12.00'μηλο κ κανελα δεν πειναγες μεχρι τις δυομιση μονο με ενα μηλο...καλο θα ηταν να ειχες κ κατι πρωτεινουχο εδω...ενα κοταζτ...μια πρωτεινη σκουπ αν εχεις...ενα γιαουρτι...
2.30' μακαρονια νε καλαμαρακια κατσαρολας τυρι τριμμενο, σαλατα μαρουλοντοματα φαντζομαι γιοκ απο ποσοτητα δν εχουμε ε?
6.00' καφες γαλλικ. κ παστελι
6.30 -προπονηση-
8.30' μπανανα κ 4σταφυλλι γλ.κουταλιου αγιαγιαι!ειχαμε λιγουριτσες σημερα!
10.00' μακαρονια με ψητο κοτοπουλο κ 1 ντοματα
11.30-12 γιαουρτι με αμυγδαλα

προπονηση
10 περπατημα γρηγορο με κλιση 5....διατασεις 10'

πλατη κωπηλατικη υψηλη 15κιλ. 3χ12
εμπροσθολαιμιες-οπισθολαιμιες εναλλαξ 3χ12 25 κιλα(εδω ανεβασα..):thumbup:
μονοζυγο 35 υποβοηθηση 3χ10

δικεφαλος στηριγμενο το χερι στο μεγαλο μαξιλαρι με 4κιλο 3χ12 το ενα
τροχαλια 10κιλ. 3χ10

10'ποδηλατο κ διατασεις...


ποσοτητουλες ναι?μπορει να σου ειναι κουραστικο αλλα εστω στον υδατανθρακα σου προσπαθησε γιατι ειμαι σιγουρη οτι δεν τρως κ κανα κοτοπουλο τη μερα...;)

dorita
06-03-12, 23:48
ποσοτητουλες ναι?μπορει να σου ειναι κουραστικο αλλα εστω στον υδατανθρακα σου προσπαθησε γιατι ειμαι σιγουρη οτι δεν τρως κ κανα κοτοπουλο τη μερα...;)

ποσοτητες θα προσπαθησω να μετραω...
ερωτηση....
1)γιατι στο δεκατιανο μου λες οχι μηλο αλλα πρωτεινουχο αφου το πρωι ηπια γαλα...
πρεπει σε καθε γευμα να εχουμε κατι πρωεινουχο;;;
2) οταν τρωω μακαρονια με κοτοπουλο ... σε τι αντιστοιχια ειναι καλο να τα τρωω...
(οπως βλεπεις κατηργησα το ψωμι με μακαρονια κ ρυζι..)

gym
06-03-12, 23:51
ποσοτητες θα προσπαθησω να μετραω...
ερωτηση....
1)γιατι στο δεκατιανο μου λες οχι μηλο αλλα πρωτεινουχο αφου το πρωι ηπια γαλα...ειπα ΚΑΙ ΚΑΤΙ πρωτεινουχο...οχι μονο σκετο υδατανθρακα...σε χορταινει κ καλυτερα
πρεπει σε καθε γευμα να εχουμε κατι πρωεινουχο;;;
2) οταν τρωω μακαρονια με κοτοπουλο ... σε τι αντιστοιχια ειναι καλο να τα τρωω...
(οπως βλεπεις κατηργησα το ψωμι με μακαρονια κ ρυζι..)

λογικα θα ειναι ετοιμα τα μακαρονια φανταζομαι...η τα κανεις μονο για σενα?

dorita
06-03-12, 23:54
λογικα θα ειναι ετοιμα τα μακαρονια φανταζομαι...η τα κανεις μονο για σενα?

τα εφτιαξα μονη μου το μεσημερι κ εφαγα κ το βραδυ.....

gym
06-03-12, 23:57
τα εφτιαξα μονη μου το μεσημερι κ εφαγα κ το βραδυ.....

χμ...αναλογως τοτε...θα σου ελεγα το βραδυ η πρωτεινη σου(κοτοπουλο)να ειναι περισσοτερη απο τον υδατ σου (οπως σχολιασαμε κ παραπανω αν θυμασαι...ειδικα για το βραδυ...)

το κοτοπουλο χονδρικα πολυ απλα για να εχεις ενα μπουσουλα εφοσον δεν ζυγιζεις οταν το φτιαχνεις η μετα....να ειναι μια παλαμη...

αν ζυγιζεις να ειναι γυρω στα 100 με 120 ψημενο...


αλλα ρε συ...ολα αυτα ειναι στον αερα αν δεν ξερουμε τι κ τι ακριβως τρως απο ποσοτητες μεσα στη μερα απο ολα...καταλαβες?

εσυ δεν θες να χασεις αλλα ουτε και να βαλεις...

τσεκαρε τα λινκς που σας εδωσα στο τοπικ το φεμαλε κ προσπαθησε να βγαλεις ενα πλανο διατροφης για να εχεις εστω εναν μπουσουλα στο θεμα ποσοτητα

dorita
07-03-12, 00:02
ναι...οκ!!;) ευχαριστω...

οσν αφορα για αυτες τις 2 μυικες ομαδες
πλατη κωπηλατικη υψηλη 15κιλ. 3χ12
εμπροσθολαιμιες-οπισθολαιμιες εναλλαξ 3χ12 25 κιλα(εδω ανεβασα..)
μονοζυγο 35 υποβοηθηση 3χ10

δικεφαλος στηριγμενο το χερι στο μεγαλο μαξιλαρι με 4κιλο 3χ12 το ενα
τροχαλια 10κιλ. 3χ10
μηπως χρειαζεται να προσθεσω καποια ασκηση επιπλεον..
ή ειμαι οκ εδω..

gym
07-03-12, 22:01
ναι...οκ!!;) ευχαριστω...

οσν αφορα για αυτες τις 2 μυικες ομαδες
πλατη κωπηλατικη υψηλη 15κιλ. 3χ12
εμπροσθολαιμιες-οπισθολαιμιες εναλλαξ 3χ12 25 κιλα(εδω ανεβασα..)
μονοζυγο 35 υποβοηθηση 3χ10

δικεφαλος στηριγμενο το χερι στο μεγαλο μαξιλαρι με 4κιλο 3χ12 το ενα
τροχαλια 10κιλ. 3χ10
μηπως χρειαζεται να προσθεσω καποια ασκηση επιπλεον..
ή ειμαι οκ εδω..

νιωθεις οτι καπου δεν εισαι γεματη απο ασκησεις?

πλατη μπορεις να βαλεις αλλη μια ανετα...

δικεφαλο εισαι οκ...αλλα αν θες ντε κ καλα βαλε αλλη μια(το θεωρω περιττο...ηδη εχεις κ μικρουλι δικεφαλο...)δουλευε καλα τις ασκησεις με καλα κιλα οσο μπορεις κ παντα σωστη τεχνικη...

πλατη δωστα ολα

dorita
07-03-12, 23:29
νιωθεις οτι καπου δεν εισαι γεματη απο ασκησεις?

πλατη μπορεις να βαλεις αλλη μια ανετα...

δικεφαλο εισαι οκ...αλλα αν θες ντε κ καλα βαλε αλλη μια(το θεωρω περιττο...ηδη εχεις κ μικρουλι δικεφαλο...)δουλευε καλα τις ασκησεις με καλα κιλα οσο μπορεις κ παντα σωστη τεχνικη...

πλατη δωστα ολα

πλατη σκεφτομαι να βαλω κωπηλατικη χαμηλη...
δικεφαλο οκ..δεν θα βαλω αλλη!!

gym
07-03-12, 23:33
ναι...οκ!!;) ευχαριστω...

οσν αφορα για αυτες τις 2 μυικες ομαδες
πλατη κωπηλατικη υψηλη 15κιλ. 3χ12
εμπροσθολαιμιες-οπισθολαιμιες εναλλαξ 3χ12 25 κιλα(εδω ανεβασα..)
μονοζυγο 35 υποβοηθηση 3χ10

δικεφαλος στηριγμενο το χερι στο μεγαλο μαξιλαρι με 4κιλο 3χ12 το ενα
τροχαλια 10κιλ. 3χ10
μηπως χρειαζεται να προσθεσω καποια ασκηση επιπλεον..
ή ειμαι οκ εδω..

πλατη θα ελεγα ως εξης

μονοζυγο ανοιχτα
τριγωνικη λαβη ελξεις
οπισθολαιμιες
κωπηλατικη τροχαλια χαμηλη

dorita
07-03-12, 23:39
πλατη θα ελεγα ως εξης

μονοζυγο ανοιχτα
τριγωνικη λαβη ελξεις
οπισθολαιμιες
κωπηλατικη τροχαλια χαμηλη

ωραια...αυτες θα κανω 3χ12 στην καθεμια ειμαι οκ;;

gym
07-03-12, 23:43
πλατη θα ελεγα ως εξης

μονοζυγο ανοιχτα 4 *12
τριγωνικη λαβη ελξεις 3*10
οπισθολαιμιες 3*12
κωπηλατικη τροχαλια χαμηλη 3*12:toast:

dorita
07-03-12, 23:45
ευχαριστω γυμακι!!:turtle::turtle:

dorita
07-03-12, 23:50
7/03

10.30 τοστ γαλοπουλα κ τυρι κ χυμ.πορτοκαλι
12.00.. 1 μπανανα
13.00 -προπονηση-
2.30 σπανακορυζο με 2 φετες γαλοπουλα,1φετα τυρι, 1 φετα ψωμι μαυρο
6.00' καφες γαλλικος με 20γρ. χαλβας σιμιγδαλενιος
9.30 2αυγα , 1φετα τυρι, 1 φετα ψωμι κ μαρουλοντοματα
11.30 γιαουρτι με αμυγδαλα..

προπονηση...σημερα ειχα αεροβιο
εβαλα παπουτσια κ βγηκα εξω.....(αγαπω εξω!!)
30' λεπτα τρεξιμο , 5'λεπτα περπατημα,
5'λεπτα σκοινακι... διατασεις 15'..

κοιλιακους ...ροκανισματα ορθη γωνια 4χ20
αρσεις ποδιων 4χ15
criss cross 3x15
ραχιαιους 4χ15 χερι εναλλαξ...

dorita
08-03-12, 16:58
πηρα σημερα σφυγμομετρητη...ηθελα 1 διευκρινηση εδω...
κανω 1-2 φορες την εβδομαδα αεροβιο...(γυμν.40'-45', εξω 30')
το ΜΚΣ μου ειναι...220-27=193

καπου διαβασα...το παρακατω κ θα ηθελα να ρωτησω που θα πρεπει να κυμαινομαι εγω κ για ποση ωρα;;

Κατηγορίες Καρδιακών Ζωνών

1. Healthy Heart Zone

Κυμαίνεται σε ένα ποσοστό 50-60% της Μέγιστης Καρδιακής Συχνότητας και είναι ο ιδανικός τρόπος εκγύμνασης για άτομα που δεν έχουν καλή φυσική κατάσταση. Στη συγκεκριμένη ζώνη καρδιακής συχνότητας καίγεται ένα 10% των υδατανθράκων, ένα 5% πρωτεϊνών και ένα 85% σωματικού λίπους.

2. Fitness Zone

Κυμαίνεται στο 60-70% της Μέγιστης Καρδιακής Συχνότητας και ισχύουν τα ίδια με την προηγούμενη κατηγορία, μόνο που οι θερμίδες που καίγονται είναι ασύγκριτα περισσότερες.

dorita
10-03-12, 00:06
8/03

10.30' γαλα με 40γρ,δημητρι καρυδια κ σταφιδες μαυρες
12.00' μπανανα
2.30 4 γιουβαρλακια, 1 φετα μαυρο ψωμι, 1 φετα τυρι, μαρουλοσαλατα
5.30 καφε γαλ. με παστελι
6.30 προπονηση
8.30 μηλο
22.00 3 γιουβαρλακια, 1 φετα τυρι, 1 ντοματα
11.30 γιαουρτι κ ξηροκαρπ.

........στηθος - τρικεφ
15' λεπτα στεπ , διατασεις.....
chest press 3x12 15 kil.
pek tek 3x12 15 kil.

εκτασεις με αλτηρα 4κιλ. 3χ12
εκτασεις τροχαλια 12κιλ. 3χ12

διατασεις κ 1'ποδηλατο

gym
10-03-12, 05:44
δοκιμασε ανθοτυρο αντι για φετα...;)

οσο για τους παλμους,μην κοιτας με τα προγραμματα αυτου του ρολογιου...δεν ειναι κ τοσο αξιοπιστο

μετρα οπως σου ειπα και βρες ποιο ειναι το 60-70% της ΜΚΣ σου κ δουελευε εκει σταθερο τεμπο...

τωρα αν θες να κανεις χιτ εκει παιζεις σε ψηλοτερα επιπεδα παλμων

dorita
10-03-12, 19:53
δοκιμασε ανθοτυρο αντι για φετα...;)

οσο για τους παλμους,μην κοιτας με τα προγραμματα αυτου του ρολογιου...δεν ειναι κ τοσο αξιοπιστο

μετρα οπως σου ειπα και βρες ποιο ειναι το 60-70% της ΜΚΣ σου κ δουελευε εκει σταθερο τεμπο...

τωρα αν θες να κανεις χιτ εκει παιζεις σε ψηλοτερα επιπεδα παλμων

ωραια αυτο θα κανω...;)
το μκσ παντως βγαινει στανταρ απο 220 - ηλικια ετσι;

dorita
10-03-12, 20:05
9/03

10.30 τοστ γαλοπουλα με τυρι , 1 φυσ.χυμ πορτοκαλι
12.00 μπανανα
2.30' φακες με ελιες κ 1 φετα ψωμι μαυρο
5.00' γιαουρτι με μηλο
6.00' προπονηση
9.30 2 αυγα με μαρουλοσαλατα κ 1 φετα ψωμι
12.00 γιαοουρτι - ξηροκαπ.

προπονηση 45' ελλειπτικο...διατασεις
κοιλιακους

dorita
10-03-12, 20:31
γυμακι μου ξερω οτι εισαι πολυ πιεσμενη.... όποτε κ αν μπορεις ριξε μια ματια στο προγραμματακι μου γιατι θελω να προσθεσω ασκησεις ή επαναλληψεις κ δεν ξερω που κ ποιες....:unsure:
το προγραμμα το κανω τουλαχιστον εναμιση μηνα κ πλεον το νιωθω ελλειπες ειδικα στο πανω μερος ...

στο παραθετω..1η μερα ποδια - κοιλια
2η μερα πλατη- δικεφαλος
3η μερα αεροβιο- κοιλια -ραχη
4η μερα στηθος- τρικεφαλος
5η μερα ωμοι αεροβιο

πλατη: Τροχαλία μπρος κ πίσω 20κιλ.(3x12), εδω εχω ανεβασει κιλ.25
μονόζυγο με βοήθειά 30κιλ.(3χ12)
Κωπηλατικη υψηλή 15κιλά(3χ12)
(για πλατη μου εχεις προτινει πιο πανω ασκησεις..)
δικεφαλος:καμψεισ δικεφαλων με 3κιλο κ τροχαλια 7.5 κιλα. (3x12)..κ δω εχω αυξησει κιλα κ στις 2 (4 κ 10 αντιστοιχα)
τρικεφαλος: εκτασεις πισω απο το κεφαλι με 3κιλ(εδω εχω αυξησει 4) αλτηρα το καθενα
εκτασεις στην τροχαλία 10κιλα (3χ12)
στηθος: πεκ-τεκ 15κιλα, chest press 15kila (3χ12)
ωμοι: εκτασεις κ προτασεις 3χ12 με 4κιλο. κ πρεσσα όμων 3χ12 5κιλα(εδω εχω αυξησει 7.5 κ κανω 3χ10)
ποδια: leg extension 3x12 (15kila)
leg curl 3x12 20 (20 kila)
πρεσσα ποδιων 3χ15 (40κιλα)(εχω αυξησει 60 κιλα αλλα 3χ12)
καθιματα με σμιθ μπαρα 3χ15 κ προβολες 3χ15 με 2κιλα βαρακια
προσαγωγοι-απαγωγοι 3χ15 (25κιλ.)
γαμπες μηχανημα καθισμενη.. 3χ20(25κιλα) κ ορθια
κοιλιακους:κοιλιακους 4χ20 ροκανισματα με ορθη γωνια
αρσεις ποδιων για κατω κοιλια 3χ15
πλαγιους, αρσεις κορμου με ποδια ορθη γωνια δεξια αριστερα 3χ15
criss cross 3x15
ραχιαίους: ρωμαικη 3χ12 κ μπρουμητα σηκωνοντας εναλλαξ τα χερια

σε ολα αυτα ειναι δικες μου αλχημειες δεν ξερω αν πραττω σωστα...γι'αυτο θελω την δικια σου γνωμη...;)

dorita
13-03-12, 14:33
12/03

10.00' 1 γαλα δημητριακα 35 γρ. σταφιδες μαυρες
12.00' μπανανα
2.00' ομελετα με 2 αυγα πιπεριες πρ. κ 2 φετες γαλοπουλα, μαρουλοσαλατα, 1 φετα ψωμι
5.30. γαλ. καφες
6.00' μηλο
7.00'-8.30 προπονηση
9.30 2 σουβ. κοτοπουλο μαρουλοσατα με κρεμμυδι κ ελιες κ 1 φετα τυρι
12.00' γιαουρτι+ξηροκαρπ.

koukoutsaki
13-03-12, 14:34
Θεά....:clap:

gym
13-03-12, 23:34
ωραια αυτο θα κανω...;)
το μκσ παντως βγαινει στανταρ απο 220 - ηλικια ετσι;
ναι

γυμακι μου ξερω οτι εισαι πολυ πιεσμενη.... όποτε κ αν μπορεις ριξε μια ματια στο προγραμματακι μου γιατι θελω να προσθεσω ασκησεις ή επαναλληψεις κ δεν ξερω που κ ποιες....:unsure:
το προγραμμα το κανω τουλαχιστον εναμιση μηνα κ πλεον το νιωθω ελλειπες ειδικα στο πανω μερος ...

στο παραθετω..1η μερα ποδια - κοιλια
2η μερα πλατη- δικεφαλος
3η μερα αεροβιο- κοιλια -ραχη
4η μερα στηθος- τρικεφαλος
5η μερα ωμοι αεροβιο

πλατη: Τροχαλία μπρος κ πίσω 20κιλ.(3x12), εδω εχω ανεβασει κιλ.25
μονόζυγο με βοήθειά 30κιλ.(3χ12)
Κωπηλατικη υψηλή 15κιλά(3χ12)
(για πλατη μου εχεις προτινει πιο πανω ασκησεις..):thumbup::thumbup:
δικεφαλος:καμψεισ δικεφαλων με 3κιλο κ τροχαλια 7.5 κιλα. (3x12)..κ δω εχω αυξησει κιλα κ στις 2 (4 κ 10 αντιστοιχα) κανε καμψεις πλεον σε επικληνη παγκο με αλτηρες
τρικεφαλος: εκτασεις πισω απο το κεφαλι με 3κιλ(εδω εχω αυξησει 4) αλτηρα το καθενα βαλε γαλλικες με στραβομπαρα εδω σε ισιο παγκο
εκτασεις στην τροχαλία 10κιλα (3χ12) βαλε σκοινι και αλλη μια βυθισεις 2 επι οσα βγαλεις
στηθος: πεκ-τεκ 15κιλα, chest press 15kila (3χ12) βαλε πιεσεις σε επικληνη με μπαρα και ανοιγματα σε επικληνη
ωμοι: εκτασεις κ προτασεις 3χ12 με 4κιλο. κ πρεσσα όμων 3χ12 5κιλα(εδω εχω αυξησει 7.5 κ κανω 3χ10)
ποδια: leg extension 3x12 (15kila)
leg curl 3x12 20 (20 kila) ξεκινα με σκουωτ
πρεσσα ποδιων 3χ15 (40κιλα)(εχω αυξησει 60 κιλα αλλα 3χ12) πρεσσα κανε με μεγαλο ανοιγμα πλεον
καθιματα με σμιθ μπαρα 3χ15 κ προβολες 3χ15 με 2κιλα βαρακια
προσαγωγοι-απαγωγοι 3χ15 (25κιλ.) κανε πλιε με αλτηρα για προσαγωγο
γαμπες μηχανημα καθισμενη.. 3χ20(25κιλα) κ ορθια
κοιλιακους:κοιλιακους 4χ20 ροκανισματα με ορθη γωνια προσπαθησε να τεντωσεις τα ποδια λιγο αλλα ποτε να μην σηκωσεις λεκανη...ας ειναι κ λιγο λυγισμενα...
αρσεις ποδιων για κατω κοιλια 3χ15
πλαγιους, αρσεις κορμου με ποδια ορθη γωνια δεξια αριστερα 3χ15 βαλε κρις κρος εδω 3 επι 40 δευτερολεπτα
criss cross 3x15
ραχιαίους: ρωμαικη 3χ12 κ μπρουμητα σηκωνοντας εναλλαξ τα χερια:thumbup:

σε ολα αυτα ειναι δικες μου αλχημειες δεν ξερω αν πραττω σωστα...γι'αυτο θελω την δικια σου γνωμη...;)

εκανα καποιες διορθωσεις...θα το βλεπουμε στην πορεια....
αλλαξα καποιες ασκησεις...οι επαναληψεις μενουν ως εχουν...

βκλεποντας κ κανοντας...εδω ειμαστε:toast:


12/03

10.00' 1 γαλα δημητριακα 35 γρ. σταφιδες μαυρες
12.00' μπανανα
2.00' ομελετα με 2 αυγα πιπεριες πρ. κ 2 φετες γαλοπουλα, μαρουλοσαλατα, 1 φετα ψωμι
5.30. γαλ. καφες
6.00' μηλο
7.00'-8.30 προπονηση
9.30 2 σουβ. κοτοπουλο μαρουλοσατα με κρεμμυδι κ ελιες κ 1 φετα τυρι
12.00' γιαουρτι+ξηροκαρπ.
τι ειναι το 1 γαλα?ποσοτητα να γραφεις

dorita
14-03-12, 00:05
ναι

εκανα καποιες διορθωσεις...θα το βλεπουμε στην πορεια....
αλλαξα καποιες ασκησεις...οι επαναληψεις μενουν ως εχουν...


ευχαριστω gumaki.. οι ασκησεις που εβαλες θα ειναι επιπλεον ή θα αντικαταστισω;;;

gym
14-03-12, 00:07
αντικαθιστας

απλα ομως μια προταση σου εκανα

το προγραμμα σου μπορει να διαμορφωθει κ αλλιως...τιποτα δεν ειναι μονοδρομος

dorita
14-03-12, 00:09
αντικαθιστας

απλα ομως μια προταση σου εκανα

το προγραμμα σου μπορει να διαμορφωθει κ αλλιως...τιποτα δεν ειναι μονοδρομος

πως δηλαδη;;; σε ρωταω απλα γιατι μου φαινονται οι ασκησεις που κανω π.χ. για στηθος κανω μονο 2!

gym
14-03-12, 00:14
ναι αλλα αυτο παει αναλογα με το επιπεδο σου...

ακου λιγο...

για τις μεγαλες ομαδες μπορεις να κανεις 4 με 5 ασκησεις(με 4 για στηθος πχ εισαι οκ)
για μικρες 2 με 3...

αυτο σαν γενικος κανονας...απο εκει και περα παιζουν πολλα οπως το σπλιτ σου και αν εμπλεκεται μια ομαδα με καποια αλλη

αλλα...εσυ πχ τωρα απο τις δυο δεν γινεται να πας αμεσως στις 5 γιατι προσωπικα φοβαμαι οτι θα πιεστεις πολυ...

θα σου προτεινα απλα να αλλαξεις λιγο τις ασκησεις κ δοκιμασε το....

δωσε εμφαση λιγο στα κιλα που σηκωνεις κ στο να δουλευεις γερα...καλυτερα ποιοτητα κ οχι ποσοτητα

προσωπικα εχω κανει και προγραμμα με δυο ασκησεις συνολο και με λιγες επαναληψεις αλλα με τετοιο φορτιο που πιστεψε με δεν ηθελα παραπανω ουτε ασκησεις ουτε σετ....


η επιλογη ειναι δικη σου βεβαια κ αυτα που σου λεω στα λεω πιο πολυ γιατι εχω καταλαβει πανω κατω τι τυπος αθλουμενου εισαι κ θα σε συμβουλευα λιγα και καλα ...
οσο θα βελτιωνεσαι τοσο θα προσθετεις κ κατι κ θα αλλαζεις...

dorita
14-03-12, 00:18
ευχαριστω για την επεξηγηση!εχεις δικιο! συμφωνω!
παντως σε επανα΄ληψεις 3 ή 4 χ12 ειμαι οκ;;

dorita
14-03-12, 14:44
Posted by gym
πλατη θα ελεγα ως εξης


μονοζυγο ανοιχτα 4 *12
τριγωνικη λαβη ελξεις 3*10
οπισθολαιμιες 3*12
κωπηλατικη τροχαλια χαμηλη 3*

12

gymaki η τριγωνικη λαβη υπαρχει μονο στην κωπηλατικη χαμηλη , οποτε ελξεις με τριγωνικη λαβη δεν μπορω να κανω γιατι υπαρχει η μπαρα για εμροσθολαιμιες ...πηγα εχτες γυμν. να τις αλλαξω τις λαβες κ με αγριοκοιταξαν!!
μπορω να κανω κατι διαφορετικο!!;;:unsure:

gym
14-03-12, 14:46
ευχαριστω για την επεξηγηση!εχεις δικιο! συμφωνω!
παντως σε επανα΄ληψεις 3 ή 4 χ12 ειμαι οκ;;

περα απο το ζεσταμα σου κανε 3 λειτουργικα σετ δηλαδη αυτα που δουλευεις....


Posted by gym
πλατη θα ελεγα ως εξης


μονοζυγο ανοιχτα 4 *12
τριγωνικη λαβη ελξεις 3*10
οπισθολαιμιες 3*12
κωπηλατικη τροχαλια χαμηλη 3*

12

gymaki η τριγωνικη λαβη υπαρχει μονο στην κωπηλατικη χαμηλη , οποτε ελξεις με τριγωνικη λαβη δεν μπορω να κανω γιατι υπαρχει η μπαρα για εμροσθολαιμιες ...πηγα εχτες γυμν. να τις αλλαξω τις λαβες κ με αγριοκοιταξαν!!
μπορω να κανω κατι διαφορετικο!!;;:unsure:

μπορεις...την βγαζεις απο εκει κ την βαζεις στην τροχαλια

γιατι αγριοκοιταξαν?αγριοκοιτα κ εσυ...αααααα τσαγανο να εχετε ρε...μην κολλατε

dorita
14-03-12, 14:55
περα απο το ζεσταμα σου κανε 3 λειτουργικα σετ δηλαδη αυτα που δουλευεις....



μπορεις...την βγαζεις απο εκει κ την βαζεις στην τροχαλια

γιατι αγριοκοιταξαν?αγριοκοιτα κ εσυ...αααααα τσαγανο να εχετε ρε...μην κολλατε

γιατι το γυμν. ειναι μικρο κ οσο ανοιγει ο καιρος ...γινεται χαμος εκει μεσα!!!τεσπα.....;)
την τροχαλια στην χαμηλη απο που θα την πιανω κ οι αγκωνες που θα πρεπει να ναι για να το κανω σωστα;;

gym
14-03-12, 15:00
http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/elevated-cable-rows

αλλα εσυ θα εχεις ισια την πλατη κ οχι ελαφρως διαγωνια

dorita
14-03-12, 15:04
http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/elevated-cable-rows

αλλα εσυ θα εχεις ισια την πλατη κ οχι ελαφρως διαγωνια

ωπ...σορρυ γιατι μπερδευτηκα..:unsure: τωρα αυτος την κανει με τριγωνικη λαβη κ οχι με τροχαλια οπως μου εχεις!!

gym
14-03-12, 15:08
ωπ...σορρυ γιατι μπερδευτηκα..:unsure: τωρα αυτος την κανει με τριγωνικη λαβη κ οχι με τροχαλια οπως μου εχεις!!

καλε συ...τροχαλια το λεμε γιατι εχει τροχαλια εκεινο το πραγμα σαν σκοινι που παειιιιιιιιι κ ερχεται :green::green:

οταν λεμε χαμηλη λεμε αυτο που κανει το παιδι :P απο πανω....κ καθεται ετσι!

αυτο ειπα να κανεις...για την κωπηλατικη τροχαλια χαμηλη μιλαω



αν εννοεις τις τριγωνικες ελξεις...την πιανεις την λαβη κανονικα και τραβας μεχρι να φτασει η λαβη στο στηθος σου..μενεις λιγο να νιωσεις κ αργα επανω μεχρι να νιωσεις καλα τη διαταση κ βουρ κατω :green:

http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/v-bar-pulldown

dorita
14-03-12, 15:11
καλα....δεν παιζομαι!!!!η ασχετοσυνη μου δεν εχει όρια!!!!:green::green::green:

ευχαριστω ρε gymaki!!!:P

dorita
15-03-12, 00:25
14/03

10.30 1ποτηρη γαλα με δημητριακα 35γρ. σταφιδες μαυρες
12.00' μπανανα
2.00' σπανακορυζο με 3 φετες γαλοπουλα , 5 ελιες, 1 φετα μαυρο ψωμι
5.00' γαλ. καφες
5.30' 1μηλο
6.30- 7.30 προπονηση
8.00' 5 αμυγδαλα
9.30' 2 σουβλακια κοτοπουλο . 2 κουταλιες τυροσαλτα, σαλατα μαρουλι, καροτο, κρεμμυδι ,πιπεριες
11.30' γιαουρτι με ξηροκ.

-προπονηση-
45' λεπτα ελλειπτικο στο 8 αντιστ.
15' διατασεις

dorita
16-03-12, 01:25
15/03

10.30 1μουστοκουλορο , 1 ποτηρι γαλα με δημητριακα(35 γραμ.)
12.00 μπανανα
2.00 μπιφτεκι με πατατες φουρνου κ σαλατα λαχανο ασπρο με καροτο
5.00 παστελι
6.30 μηλο
7.00' πρποπονηση
9.30 μπιφτεκι ρυζι κ 1 γιαουρτι

προπονηση
ζεσταμα 8 λεπτα' διαδρομος..διατασεις
στηθος: πεκ-τεκ 15κιλα, chest press 15kila (3χ12) βαλε πιεσεις σε επικληνη με μπαρα και ανοιγματα σε επικληνη(πιεσεις με 5κιλ.,3χ12 ανοιγματα με 4+4...3χ12...εδω τωρα μου εχεις μονο τις 2;;σωστα καταλαβα;}
τρικεφαλος: εκτασεις πισω απο το κεφαλι με 3κιλ(εδω εχω αυξησει 4) αλτηρα το καθενα βαλε γαλλικες με στραβομπαρα εδω σε ισιο παγκο(εκανα 3χ12 χωρις κιλα)
εκτασεις στην τροχαλία 10κιλα (3χ12) βαλε σκοινι(εδω μου φανηκε πιο δυσκολη απο την τροχαλια κ εβγαλα μονο 3χ8 με 10 κιλα να κτεβασω κιλα; ή να το αφησω ετσι) και αλλη μια βυθισεις 2 επι οσα βγαλεις(2x15 μονο.. να βαλω αλλη μια επαναληψη;)
διαδρομο 10λεπτα ..διατασεις

gym
16-03-12, 17:18
15/03

10.30 1μουστοκουλορο , 1 ποτηρι γαλα με δημητριακα(35 γραμ.) θα προτιμουσα πιο πολλα δημητριακα παρα αυτο
12.00 μπανανα
2.00 μπιφτεκι με πατατες φουρνου κ σαλατα λαχανο ασπρο με καροτο ποσοτητα δεν ξερεις ε?
5.00 παστελι
6.30 μηλο
7.00' πρποπονηση
9.30 μπιφτεκι ρυζι κ 1 γιαουρτι


ποσοτητες ποσοτητες αλλιως δεν ξερουμε τι παιζει

προπονηση
ζεσταμα 8 λεπτα' διαδρομος..διατασεις
στηθος: πεκ-τεκ 15κιλα, chest press 15kila (3χ12) βαλε πιεσεις σε επικληνη με μπαρα και ανοιγματα σε επικληνη(πιεσεις με 5κιλ.,3χ12 ανοιγματα με 4+4...3χ12...εδω τωρα μου εχεις μονο τις 2;;σωστα καταλαβα;}
τρικεφαλος: εκτασεις πισω απο το κεφαλι με 3κιλ(εδω εχω αυξησει 4) αλτηρα το καθενα βαλε γαλλικες με στραβομπαρα εδω σε ισιο παγκο(εκανα 3χ12 χωρις κιλα) χωρις κιλα η στραβομπαρα?;)
εκτασεις στην τροχαλία 10κιλα (3χ12) βαλε σκοινι(εδω μου φανηκε πιο δυσκολη απο την τροχαλια κ εβγαλα μονο 3χ8 με 10 κιλα να κτεβασω κιλα; ή να το αφησω ετσι) και αλλη μια βυθισεις 2 επι οσα βγαλεις(2x15 μονο.. να βαλω αλλη μια επαναληψη;)
διαδρομο 10λεπτα ..διατασεις
πρωτον κιλα ξερεις εσυ....κανεις τοσα ωστε οι δυο τελευταιες να βγαινουν δυσκολα αλλα με σωστη τεχνικη

δευτερον οι βυθισεις ειναι σε παγκο ε?

αν θες να τις κανεις εκει βαλε κανενα δισκο στον τετρακεφαλο επανω(οχι σε γονατο) κ κανε

αλλιως θα σου συνιστουσα να δοκιμασεις στο διζυγο βυθισεις εστω και με βοηθεια απο κατω

dorita
16-03-12, 17:30
πρωτον κιλα ξερεις εσυ....κανεις τοσα ωστε οι δυο τελευταιες να βγαινουν δυσκολα αλλα με σωστη τεχνικη(ας ειναι κ 3χ8;)

δευτερον οι βυθισεις ειναι σε παγκο ε?ναι σε παγκο τις κανω

αν θες να τις κανεις εκει βαλε κανενα δισκο στον τετρακεφαλο επανω(οχι σε γονατο) κ κανε...οκ!

αλλιως θα σου συνιστουσα να δοκιμασεις στο διζυγο βυθισεις εστω και με βοηθεια απο κατω

ποσοτητες θα προσπαθησω να βαλω!

dorita
18-03-12, 01:28
17/03

10.30 1ποτηρι γαλα με 35γρ. δημητριακα κ μαυρη σταφιδα
12.30 1μηλο με 1κουταλακι μελι κ κανελα
2.00. 1 πιατο φακες με 5 ελιες 3 φετες γαλοπουλα
5.30 γαλ.καφες
6.00' μπανανα
7.00-8.30 προπονηση
9.30 2 αυγα 120 γρ. ρυζι λαχανο καροτο
12.00 γιαουτρι με ξηροκ.

gym
18-03-12, 03:03
17/03

10.30 1ποτηρι γαλα με 35γρ. δημητριακα κ μαυρη σταφιδα
12.30 1μηλο με 1κουταλακι μελι κ κανελα θα προτιμουσα ενα μηλο με γιαουρτι κ κανελα
2.00. 1 πιατο φακες με 5 ελιες 3 φετες γαλοπουλα θα προτιμουσα αντι για γαλοπουλα 100 γρ κοτατζ τσιζ φανταζομαι εβαλες την γαλοπουλα για πρωτεινη η απλα γευση?αν ηταν το πρωτο...αστο....σαλακια το αλλαντικο γενικα
5.30 γαλ.καφες εεεεεετσι
6.00' μπανανα κ ενα γιαουρτι παει μια χαρουλα αν πηγαινες την προπ κατα τις 7.30 με 8 για να μην εισαι μπουκωμενη αλλα κ ετσι ειναι οκ
7.00-8.30 προπονηση
9.30 2 αυγα 120 γρ. ρυζι λαχανο καροτο
12.00 γιαουτρι με ξηροκ.
:toast:

dorita
18-03-12, 14:50
18/03

10.30' τοστ ολικ. μς 2φετες γαλ. κ μια φετα τυρι, 1φυσ.χυμο πρτοκαλι
12.00' 1 γιαουρτακι με ενα κουταλακι μελι
2.30. 1 μπιφτεκι φουρνου με 2 πατατες μεσαιου μεγεθους βραστες , πατζαρια κ μαρουλι
5.00 γαλ.καφες
6.30 1κυπ.ρυζογαλο με κανελα
10.00' 2σουβλακια κοτοπουλο, 1 αραβικη , σαλατα με μαρουλι καροτο κρεμμυδι κ 2 κουταλιες τυροκαυτερη.
12.00' 1 πρασιν. τσαι

gym
18-03-12, 22:08
18/03

10.30' τοστ ολικ. μς 2φετες γαλ. κ μια φετα τυρι, 1φυσ.χυμο πρτοκαλι
12.00' 1 γιαουρτακι με ενα κουταλακι μελι
2.30. 1 μπιφτεκι φουρνου με 2 πατατες μεσαιου μεγεθους βραστες , πατζαρια κ μαρουλι
5.00 γαλ.καφες
6.30 1κυπ.ρυζογαλο με κανελα αμα ηταν κ σπιτικο σε παραδεχομαι
10.00' 2σουβλακια κοτοπουλο, 1 αραβικη , σαλατα με μαρουλι καροτο κρεμμυδι κ 2 κουταλιες τυροκαυτερη.
12.00' 1 πρασιν. τσαι

λοιπον εδω τωρα μια σημειωση να θυμασαι

αν εχει μαγειρευτει το μπιφτεκι κ γενικα το κρεας σου με λαδι προσεχε την συνολικη καταναλωση του στο γευμα σου

δηλαδη αν εχεις λαδι που δεν μπορεις να ελεγξεις στο μπιφτεκι,σκεψου το λαδι που μπορεις να ελεγξεις στη σαλατα σου...;)
φανταζομαι δεν εφαγες σκετα παντζαρια κ μαρουλι σαν κατσικα ε?

εκτος κ αν οντως το μπιφτεκι ηταν στεγνο οποτε εισαι σουπερ κυρια!:green::green:


επισης...σαν να ξαναπηρε το ματι μου σουβλακι κ ας ειναι κ κοτοπουλο...

ειναι σουβλακι...δεν ειμαι σιγουρη αν οντως τρως κοτοπουλο καλο κρεας!;)
περιορισε του οπως σου ειχα πει με φιλετο κοτοπουλο!

η αραβικη μηπως εννοεις του γυρου εκεινες βρε κ οχι τελικα την αραβικη που ξερω εγωω?εεεεεεε?:unsure:

dorita
19-03-12, 16:44
λοιπον εδω τωρα μια σημειωση να θυμασαι

αν εχει μαγειρευτει το μπιφτεκι κ γενικα το κρεας σου με λαδι προσεχε την συνολικη καταναλωση του στο γευμα σου

δηλαδη αν εχεις λαδι που δεν μπορεις να ελεγξεις στο μπιφτεκι,σκεψου το λαδι που μπορεις να ελεγξεις στη σαλατα σου...;)
φανταζομαι δεν εφαγες σκετα παντζαρια κ μαρουλι σαν κατσικα ε?(κ στα 2 ειχα λαδι...απλα σκεφτομαι οτι επειδη δεν θελω να πεσω σε θερμιδες δεν υπαρχει προβλημα με αυτο..:unsure: θα' το 'χω κατα νου παντως!:thumbup:)

εκτος κ αν οντως το μπιφτεκι ηταν στεγνο οποτε εισαι σουπερ κυρια!:green::green:(ειχε ελαχιστο λαδι στο πλασιμο)


επισης...σαν να ξαναπηρε το ματι μου σουβλακι κ ας ειναι κ κοτοπουλο...

ειναι σουβλακι...δεν ειμαι σιγουρη αν οντως τρως κοτοπουλο καλο κρεας!;)
περιορισε του οπως σου ειχα πει με φιλετο κοτοπουλο!

η αραβικη μηπως εννοεις του γυρου εκεινες βρε κ οχι τελικα την αραβικη που ξερω εγωω?εεεεεεε?:unsure:
(δεν ηταν του γυρου...)

το ρυζογαλο σπιτικο:green:

σημερα εφαγα μακαρονια ειπα να ζυγισω να δω τι γινεται κ εφτασαν τα 450γρ. ειναι πολλα;;;:unsure:

koukoutsaki
19-03-12, 16:53
(δεν ηταν του γυρου...)

το ρυζογαλο σπιτικο:green:

σημερα εφαγα μακαρονια ειπα να ζυγισω να δω τι γινεται κ εφτασαν τα 450γρ. ειναι πολλα;;;:unsure:


450 ολομοναχα ή τα εφαγες με κατι αλλο μαζι? μηπως παραβρασανε και κρατησαν πολλα νερα?

koukoutsaki
19-03-12, 16:54
λοιπον εδω τωρα μια σημειωση να θυμασαι

αν εχει μαγειρευτει το μπιφτεκι κ γενικα το κρεας σου με λαδι προσεχε την συνολικη καταναλωση του στο γευμα σου

δηλαδη αν εχεις λαδι που δεν μπορεις να ελεγξεις στο μπιφτεκι,σκεψου το λαδι που μπορεις να ελεγξεις στη σαλατα σου...;)
φανταζομαι δεν εφαγες σκετα παντζαρια κ μαρουλι σαν κατσικα ε?

εκτος κ αν οντως το μπιφτεκι ηταν στεγνο οποτε εισαι σουπερ κυρια!:green::green:


επισης...σαν να ξαναπηρε το ματι μου σουβλακι κ ας ειναι κ κοτοπουλο...

ειναι σουβλακι...δεν ειμαι σιγουρη αν οντως τρως κοτοπουλο καλο κρεας!;)
περιορισε του οπως σου ειχα πει με φιλετο κοτοπουλο!

η αραβικη μηπως εννοεις του γυρου εκεινες βρε κ οχι τελικα την αραβικη που ξερω εγωω?εεεεεεε?:unsure:


Ποια αραβικη λεμε βρε κοριτσια? Αυτη που ειναι λεπτη φλίδα ,σε μαγαζια με βιολογικα , ολικης αλεσεως, πειραζει να την τρωμε?

dorita
19-03-12, 16:55
18/03

10.30 τοστ ολικ. 2 γαλοπ. 1 τυρι, 1 χυμ. πορτοκαλ.
12.00' 1 μηλο με γιαουρτι 2%
2.30' ρυζι γυρω στα 220γρ.(ζυγισα) με 4 καλαμαρακια κατσαρολας , μαρουλοσαλατα
5.00' τσαι με μισο κουταλακι μελι
9.30 ρυζι 200γρ. με 85 γρ. τονο κ 2 κουταλιες καλαμποκι.
11.30 1 γιαουρτι 2%

dorita
19-03-12, 16:57
Ποια αραβικη λεμε βρε κοριτσια? Αυτη που ειναι λεπτη φλίδα ,σε μαγαζια με βιολογικα , ολικης αλεσεως, πειραζει να την τρωμε?

αυτην τρωω...τωρα δεν νομιζω να πειραζει κ τοοσο η συγκεκριμενη!!

dorita
19-03-12, 16:59
450 ολομοναχα ή τα εφαγες με κατι αλλο μαζι? μηπως παραβρασανε και κρατησαν πολλα νερα?

τα εφαγα σημερα με καλαμαρακια κατσαρολας (απο χτες )
απλως πρωτη φορα ζυγιζω τα μακαρονια κ ηθελα να δω πανω κατω κ συνηθως αυτη την ποσοτητα τρωω (πωπω..μακαρονας ετσι οχι αστεια!!!:P)

koukoutsaki
19-03-12, 17:00
αυτην τρωω...τωρα δεν νομιζω να πειραζει κ τοοσο η συγκεκριμενη!!


Ε οχι δα 125 θερμιδες περιπου εχει στα 45 γραμμαρια. Το γραφει απεξω . Κι εγω τετοιες παιρνω !

koukoutsaki
19-03-12, 17:03
τα εφαγα σημερα με καλαμαρακια κατσαρολας (απο χτες )
απλως πρωτη φορα ζυγιζω τα μακαρονια κ ηθελα να δω πανω κατω κ συνηθως αυτη την ποσοτητα τρωω (πωπω..μακαρονας ετσι οχι αστεια!!!:P)



Ααααα εσυ εισαι χειροτερος μακαρονας απο μενα χαχα:turtle:
Κοιτα αμα τα βαλες μαζι με τα καλαμαρια....δεν τα ζυγισες χωρια δηλαδη? Εγω πχ σημερα τα εφαγα βρασμενα στραγγισμενα ζυγισμενα 150 γραμμαρια (δεν τα εφαγα μονα τους φυσικα) ανετα ετρωγα 200 αλλα ειπα μην το ξεφτιλισουμε, παντως με τα αλλα που βαλα μαζι χορτασα.
Βεβαια παλια ηταν βουνο το πιατο :green:

dorita
19-03-12, 17:07
Ααααα εσυ εισαι χειροτερος μακαρονας απο μενα χαχα:turtle:(στο'πα!!!)
Κοιτα αμα τα βαλες μαζι με τα καλαμαρια....δεν τα ζυγισες χωρια δηλαδη?(χωρια!!!) Εγω πχ σημερα τα εφαγα βρασμενα στραγγισμενα ζυγισμενα 150 γραμμαρια (δεν τα εφαγα μονα τους φυσικα) ανετα ετρωγα 200 αλλα ειπα μην το ξεφτιλισουμε, παντως με τα αλλα που βαλα μαζι χορτασα.
Βεβαια παλια ηταν βουνο το πιατο :green:

ευτυχως που η gum με εβαλε να ζυγισω.....νε δουμε που βρισκομαστε...κ ειδου!!:shock:

koukoutsaki
19-03-12, 17:12
ευτυχως που η gum με εβαλε να ζυγισω.....νε δουμε που βρισκομαστε...κ ειδου!!:shock:


Σου λεω και παλι, ανετα ετρωγα ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ αλλα εμεινα στα 150 γιατι ειχα και ασπραδια και αλλα , κ γιατι μετρουσα και θερμιδες (θα δεις το βραδυ στο log μου πως τακανα) καλο θα ηταν να τα ζυγιζες μονα τους χωρις τα καλαμαρακια....τα καλαμαρακια αληθεια στο ποσο βαρος τα κοβες?

dorita
19-03-12, 17:33
Σου λεω και παλι, ανετα ετρωγα ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ αλλα εμεινα στα 150 γιατι ειχα και ασπραδια και αλλα , κ γιατι μετρουσα και θερμιδες (θα δεις το βραδυ στο log μου πως τακανα) καλο θα ηταν να τα ζυγιζες μονα τους χωρις τα καλαμαρακια....τα καλαμαρακια αληθεια στο ποσο βαρος τα κοβες?

χωρια τα μακαρονια τα ζυγισα!...τα καλαμαρια δεν ξερω ποσο..τωρα εχω εξοικιωθει με την ζυγαρια...
λογω του οτι δεν θελω να χασω κιλα ελεγα να συνεχισω οπως τρωω χωρις τα περιττα!

koukoutsaki
19-03-12, 17:48
Εισαι οκ με θερμιδες συντηρησης? η ποσοτητα που εφαγες εννοω

sTeLaKoS
19-03-12, 21:46
σημερα εφαγα μακαρονια ειπα να ζυγισω να δω τι γινεται κ εφτασαν τα 450γρ. ειναι πολλα;;;:unsure:

Μη σε φορτώσω τύψεις αλλά το "πολύ" είναι λίγο :green:
Αν ήταν άσπρα είναι κοντά στις 700 θερμίδες, 25γρ πρωτείνη και 140 γρ υδατ.
Αν ήταν ολικής 550 θερμίδες, 25 πρωτείνη και 120 υδατάνθρακα.
Στο περίπου αυτά γιατί κατακρατεί διαφορετική ποσότητα νερό κάθε φορά. Τα μισά θα ήταν μια καλή ποσότητα για σένα, αλλά που να σε χορτάσουν.
Αυτό είναι το κακό με τα μακαρόνια.Ενώ 200γρ ρύζι βρασμένο, έχει τα ίδια περίπου macros αλλά θα σε είχε σκάσει.

Stella
19-03-12, 23:25
Ναι οκ μπορεί θεωρητικά αυτή η ποσοτητα μακαρονιών να θεωρείται αρκετή αλλά απ΄οτι λέει το ντοριτάκι τόσα τρωει κάθε φορά και σιγουρα προβλημα βαρους δεν έχει, αδύνατη είναι!
Οπότε γιατί να αγχωθεί;
Αφού αυτή η ποσότητα δεν την παχαίνει ποιος ο λόγος να μειώσει ντε και καλά;

sTeLaKoS
19-03-12, 23:51
Δε το είπα για να την αγχώσω, ούτε έχει θέμα βάρους η κοπέλα. Είναι όμως εδώ γιατί θέλει το καλύτερο για το σώμα της, άρα κάποια πράγματα πρέπει να ειπωθούν.
Και σοκολάτες μέχρι αναγούλας να φάει κάποιος, αν την υπόλοιπη-επόμενη μέρα φάει λίγο ή καθόλου δε θα βάλει βάρος.
Ουσιαστικά, ρόλο παίζει το ισοζύγιο θερμίδων στο τέλος της βδομάδας ή του μήνα.
Αυτό που θέλω όμως να πω είναι πως 450γρ μακαρόνια δε μπορούνε να ενταχθούν σε κανένα πλάνο διατροφής. + τα καλαμάρια ή οτιδήποτε φάει κάποιος μαζί.
Τσακ μπαμ χτύπησε μια χιλιάρα θερμίδες. Την υπόλοιπη μέρα με αέρα θα τρέφεται; Όχι. Αναγκαστικά θα φάει άλλες χίλιες.. και θα πάει στις 2000.
Άρα σαν καθημερινό γεύμα αποκλείονται. Σαν τσιτ μπαίνει άνετα, αρκεί να υπολογιστεί το θερμιδικό φορτίο τους και να μειωθεί από τις άλλες μέρες.

Όλα αυτά σε περίπτωση που κάποιος μετράει θερμίδες και απαιτεί απ' το σώμα του το καλύτερο. Αν τρως κουτουρού δε μπορείς να τα υπολογίσεις, πας κουτουράδα.

koukoutsaki
20-03-12, 00:00
Και σοκολάτες μέχρι αναγούλας να φάει κάποιος, αν την υπόλοιπη-επόμενη μέρα φάει λίγο ή καθόλου δε θα βάλει βάρος.
Ουσιαστικά, ρόλο παίζει το ισοζύγιο θερμίδων στο τέλος της βδομάδας ή του μήνα.





Ναιαι εεεε??? Για πες???:green::green::green:

gym
20-03-12, 00:09
Ναιαι εεεε??? Για πες???:green::green::green:

ναι ναι κανε χαρουλες...την κυταρριτιδα μην ξεχνας.!καντο συστημα και θα την συναντησεις συντομα!:green::green:

marvin
20-03-12, 00:19
ναι ναι κανε χαρουλες...την κυταρριτιδα μην ξεχνας.!καντο συστημα και θα την συναντησεις συντομα!:green::green:

Δεν ειναι μονο αυτο.....αν φαει τραφει καποιος με σοκολατες ....που λογικα θα καλυψει μην πω ολο..αλλα κατα πολυ τις ημερησιες θερμιδες του..δεν παιζει με την καμια...να μπορεσει να μεινει νηστικος για την υπολοιπη μερα.Η ζαχαρη θα δωσει ενα αισθημα κορεσμου,αλλα για πολυ λιγο..μετα ομως θα πειναει σαν τρελος,χωρις να ''μπορει'' να ξεγελασει την πεινα του,εκτος και αν υπερβει τις θερμιδες του.Αρα ζημιωμενος βγαινει,αν αυτο γινεται συνεχεια!!!

gym
20-03-12, 00:23
Δεν ειναι μονο αυτο.....αν φαει τραφει καποιος με σοκολατες ....που λογικα θα καλυψει μην πω ολο..αλλα κατα πολυ τις ημερησιες θερμιδες του..δεν παιζει με την καμια...να μπορεσει να μεινει νηστικος για την υπολοιπη μερα.Η ζαχαρη θα δωσει ενα αισθημα κορεσμου,αλλα για πολυ λιγο..μετα ομως θα πειναει σαν τρελος,χωρις να ''μπορει'' να ξεγελασει την πεινα του,εκτος και αν υπερβει τις θερμιδες του.Αρα ζημιωμενος βγαινει,αν αυτο γινεται συνεχεια!!!

συμφωνω συμφωνω απλα τα εχουμε πει τοσες φορες που πραγματικα απορω οταν δεν καταλαβαινουν καποιοι οτι με σαβουροδιατροφη ειναι λογικο να μην χορταινεις το ιδιο οταν εχεις καθαρες τροφες...ασε που ποσο θα αντεξεις να μην χορταινεις?ε...καποια στιγμη θα λυγισεις κ θα τα φας ολα τα χαζα...


συν το οτι θα γεμισεις και με κυταρριτιδουλα ως γυναικα!:green::green:


ρε κοριτσια....το εχω ξαναπει...εξυπνες τροφες ειναι οι καθαρες τροφες χωρις πολλα πολλα...γιατι?γιατι αν τα βαλετε κατω,με τις ιδιες θερμιδες θα σκασετε στο φαγητο!ΘΑ ΣΚΑΣΕΤΕ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΛΕΜΕ....θα εχετε κορεσμο φοουλ


απο την αλλη...αν επιλεξετε να εχετε και γλυκακια κ σαλτσες κτλ κτλ...δικαιωμα σας...αλλα απο καπου θα κοψετε συνολικα αν δεν θελετε να ανεβει το ισοζυγιο σας!:turtle::turtle::turtle:

koukoutsaki
20-03-12, 00:25
ευχαριστω για τις απαντησεις....χρειαζομαι κ τις συμβουλες κ το κραξιμο!!!

λοιπον τωρα επειδη εχω αρχισει να αγχωνομαι πραγματικα!!!!θα ηθελα να με διαφωτισετε πανω σε αυτο το θεμα!!!

αυτες τις μερες ζυγισα μακαρονια κ ρυζι σε τι ποσοτητες τις τρωω...κ ιδου!!! γυρω στα 450 μακαρονια 200-250 ρυζι κ τα 2 ασπρα.
αφου πρεπει λοιπον συμφωνα με τα λεγόμενά σας να μειωσω τις ποσοτητες σε αυτα...τι κ που πρεπει να αυξησω;;;;;ωστε να μην πεσω σε θερμιδες....
p.x. εκει που τρωω το φρουτο να βαζω οπωςδηποτε 1γιαουρτι πληρες ή τι άλλο;;;

συγγνωμη αν κουρασα!!! αλλα θελω μια συμβουλη εδω!!

Μμμμμ δοκιμασε ολικης κ μαυρο ρυζι. το ρυζι σε 200 γρ εμενα καλο μου φαινεται. Στο γιαουρτι σου μπορεις να προσθεσεις μελι η ταχινι. Τα μακαρονια δοκιμασε 300 την επομενη φορα οχι 450.

koukoutsaki
20-03-12, 00:26
ναι ναι κανε χαρουλες...την κυταρριτιδα μην ξεχνας.!καντο συστημα και θα την συναντησεις συντομα!:green::green:

ΧΑΑΧΑΧΑΑΧΑ πως ξερεις να με επαναφερεις εσυυυυυυυυυυυυυυ:green:

koukoutsaki
20-03-12, 00:27
Δεν ειναι μονο αυτο.....αν φαει τραφει καποιος με σοκολατες ....που λογικα θα καλυψει μην πω ολο..αλλα κατα πολυ τις ημερησιες θερμιδες του..δεν παιζει με την καμια...να μπορεσει να μεινει νηστικος για την υπολοιπη μερα.Η ζαχαρη θα δωσει ενα αισθημα κορεσμου,αλλα για πολυ λιγο..μετα ομως θα πειναει σαν τρελος,χωρις να ''μπορει'' να ξεγελασει την πεινα του,εκτος και αν υπερβει τις θερμιδες του.Αρα ζημιωμενος βγαινει,αν αυτο γινεται συνεχεια!!!



Ααααααα γι αυτο οποτε ετρωγα thrash πειναγα μετα απο μιση ωρα???:shock:

dorita
20-03-12, 00:30
ευχαριστω για τις απαντησεις....χρειαζομαι κ τις συμβουλες κ το κραξιμο!!!

λοιπον τωρα επειδη εχω αρχισει να αγχωνομαι πραγματικα!!!!θα ηθελα να με διαφωτισετε πανω σε αυτο το θεμα!!!

αυτες τις μερες ζυγισα μακαρονια κ ρυζι σε τι ποσοτητες τις τρωω...κ ιδου!!! γυρω στα 450 μακαρονια 200-250 ρυζι κ τα 2 ασπρα.
αφου πρεπει λοιπον συμφωνα με τα λεγόμενά σας να μειωσω τις ποσοτητες σε αυτα...τι κ που πρεπει να αυξησω;;;;;ωστε να μην πεσω σε θερμιδες....
p.x. εκει που τρωω το φρουτο να βαζω οπωςδηποτε 1γιαουρτι πληρες ή τι άλλο;;;

συγγνωμη αν κουρασα!!! αλλα θελω μια συμβουλη εδω!!

dorita
20-03-12, 00:36
Δεν ειναι μονο αυτο.....αν φαει τραφει καποιος με σοκολατες ....που λογικα θα καλυψει μην πω ολο..αλλα κατα πολυ τις ημερησιες θερμιδες του..δεν παιζει με την καμια...να μπορεσει να μεινει νηστικος για την υπολοιπη μερα.Η ζαχαρη θα δωσει ενα αισθημα κορεσμου,αλλα για πολυ λιγο..μετα ομως θα πειναει σαν τρελος,χωρις να ''μπορει'' να ξεγελασει την πεινα του,εκτος και αν υπερβει τις θερμιδες του.Αρα ζημιωμενος βγαινει,αν αυτο γινεται συνεχεια!!!

το κατανοω κ θεωρω οτι ειναι το πλεον λογικο αυτο!!!
για να μιλαμε συγκεκριμενα ομως κ να ξαναρωτησω λοιπον....αφου πρεπει να μειωσω κατα πολυ τον υδατανθρακα μες την μερα τι θα επρεπε να βαλω;;;

marvin
20-03-12, 00:54
το κατανοω κ θεωρω οτι ειναι το πλεον λογικο αυτο!!!
για να μιλαμε συγκεκριμενα ομως κ να ξαναρωτησω λοιπον....αφου πρεπει να μειωσω κατα πολυ τον υδατανθρακα μες την μερα τι θα επρεπε να βαλω;;;

Ντοριτα μου για μενα να κανεις αυτο που εγραψα μεσα και στην Ελινα.Προσωπικα παντα πλεον ο υδατανθρακας μου στο πιατο ειναι ισος οπτικα η και λιγοτερος απο την πρωτεινη μου(στο γραφω καπως μπακαλιστικα) .Ομως αυτο το κανω εγω,που δεν με χαλαει γιατι ειναι επιλογη μου.

Δεν ειπε κανεις να μειωσεις κατα πολυ,απλα καλο θα ηταν να αλλαξεις πηγη.Παρε μακαρονια μαυρα..μικροτερη ποσοτητα ,περισσοτερο αισθημα κορεσμου.Φαε πατατα..η ρυζι.;)

dorita
20-03-12, 01:33
thanks marvin μου! το πηρα για τα καλα το χαστουκι μου σημερα απο αυριο προς γνωση κ συμμορφωση!!!

dorita
21-03-12, 01:53
ας γραψουμε το σημερινο...για να ξεχασουμε το χθεσινο με τα μακαρονια!!

20/03
10.30' 200γρ. γιαουρτι 2% με 40 γρ. δημητρ κ αμυγδαλα κ 1κουτλακι μελι
12.30 μπανανα , χυμο πορτοκαλι
2.30 300γρ. αγκιναρες με ρυζι (μαζι ζυγισμενα) , 1 αυγο, 2 κουταλιες cottage, 1φετουλα μαυρο ψωμι
5.30 γαλ.καφε
7.15 μηλο
7.45'-9.30 προπονηση
10.15' 2 αραβ. ολικης, 2 κουταλιες cottage, 2αυγα, 2 φετες γαλοπ. , 4 φυλλα μαρουλι 50 γρ. ρυζι με αγκιναρες
12.00' πρασ. τσαι

eli_din3
21-03-12, 15:29
ας γραψουμε το σημερινο...για να ξεχασουμε το χθεσινο με τα μακαρονια!!

20/03
10.30' 200γρ. γιαουρτι 2% με 40 γρ. δημητρ κ αμυγδαλα κ 1κουτλακι μελι
12.30 μπανανα , χυμο πορτοκαλι
2.30 300γρ. αγκιναρες με ρυζι (μαζι ζυγισμενα) , 1 αυγο, 2 κουταλιες cottage, 1φετουλα μαυρο ψωμι
5.30 γαλ.καφε
7.15 μηλο
7.45'-9.30 προπονηση
10.15' 2 αραβ. ολικης, 2 κουταλιες cottage, 2αυγα, 2 φετες γαλοπ. , 4 φυλλα μαρουλι 50 γρ. ρυζι με αγκιναρες
12.00' πρασ. τσαι

γιατι καλε και ρυζακι και ψωμακι μαζι?? ας εβαζες λιγο πιο πολυ ρυζι!

dorita
21-03-12, 15:54
γιατι καλε και ρυζακι και ψωμακι μαζι?? ας εβαζες λιγο πιο πολυ ρυζι!

γιατι όλη η κατσαρολα ειχε 1 φλυτζανι του καφε ρυζι και τα υπολοιπα αγκιναρες κ καροτα...οποτε να χορτασω λιγο!

eli_din3
21-03-12, 15:56
γιατι όλη η κατσαρολα ειχε 1 φλυτζανι του καφε ρυζι και τα υπολοιπα αγκιναρες κ καροτα...οποτε να χορτασω λιγο!

αντε καλα..με το σωμα που χεις ολα επιτρεπονται βασικα :P α ρε ντοριτακι :P

ΝΑΤΑΛΙΑ
21-03-12, 19:14
αν δοκιμαζες να βαλεις περισσοτερο αυγο και να βγαλεις το ψωμι? αφου ηδη ο υδατανθρακας σου ειναι αρκετα περισοτερος απο την πρωτεινη σου.

dorita
22-03-12, 02:32
21/03

10.30' 250 gr. γαλα πλ. , 40 γρ. δημητρ. ολικ. με αμυγδ. κ 1 κουταλακι μελι
12.30 1 μηλο + φυσ. χυμος πορτοκαλ.
14.45' 270 γραμ. σπανακορυζο , 2 φετες γαλοπουλ, 2 κουταλις cottage
5.30 γαλ.καφες
19.00' μ[πανανα(3δω αφησα μεγαλο κενο)
20.30'-21.45' γυμν.
22.15' 100 γρ. κοτοπουλο , μαρουλι καροτο
00.30' 200γρ. γιαουρτι με 15 αμυγδαλα

gym
22-03-12, 11:41
21/03

10.30' 250 gr. γαλα πλ. , 40 γρ. δημητρ. ολικ. με αμυγδ. κ 1 κουταλακι μελι θα μου αρεσε πολυ εδω να δω ενα μουσλι καλο σπιτικο δικο σου η βρωμη με ξηρικαρπια αν θες...
12.30 1 μηλο + φυσ. χυμος πορτοκαλ.
14.45' 270 γραμ. σπανακορυζο , 2 φετες γαλοπουλ, 2 κουταλις cottage
5.30 γαλ.καφες
19.00' μ[πανανα(3δω αφησα μεγαλο κενο):thumbup:
20.30'-21.45' γυμν.
22.15' 100 γρ. κοτοπουλο , μαρουλι καροτο λαδι?
00.30' 200γρ. γιαουρτι με 15 αμυγδαλα

:toast:

dorita
22-03-12, 13:06
θα ξεκινησω να φτιαχνω σπιτικο καλυτερα...:thumbup: ας τελειωσω τωρα αυτα που εχω να μην πανε χαμενα!!

την γαλοπουλα μου την εχεις σημειωμενη αλλα δεν μου εκανες σχολιο..ξεχασες;;:unsure:

λαδακι βαζω λιγο πια!!:green: αν κ ειναι τοσο κακο;;; αγνο παρθενο!!

gym
22-03-12, 13:22
οχι δεν ξεχασα...εννοω οτι δεν μου αρεσει σαν επιλογη πρωτεινης...το εχω ξαναπει για τα αλλαντικα πολλες φορες;)

gym
22-03-12, 13:23
θα ξεκινησω να φτιαχνω σπιτικο καλυτερα...:thumbup: ας τελειωσω τωρα αυτα που εχω να μην πανε χαμενα!!

την γαλοπουλα μου την εχεις σημειωμενη αλλα δεν μου εκανες σχολιο..ξεχασες;;:unsure:

λαδακι βαζω λιγο πια!!:green: αν κ ειναι τοσο κακο;;; αγνο παρθενο!!

λαδι ειπα να βαλεις...γι αυτο ρωτησα επειδη δεν ειδα να το γραφεις...οταν γραφουμε λογκ τα γραφουμε ολααααααα

αμα γραφεις μισα βρε πως θα φερουμε κ εμεις που το διαβαζουμε?

δεν ειπα πουθενα οτι ειναι κακο;)

dorita
22-03-12, 13:25
λαδι ειπα να βαλεις...γι αυτο ρωτησα επειδη δεν ειδα να το γραφεις...οταν γραφουμε λογκ τα γραφουμε ολααααααα

αμα γραφεις μισα βρε πως θα φερουμε κ εμεις που το διαβαζουμε?

δεν ειπα πουθενα οτι ειναι κακο;)

οκ!!! εχεις δικο!;)
δεν βαζω ουτε μια κουταλια αλλα ουτε κ να κολυμπαει!!3 κουταλιες περιπου!!

gym
22-03-12, 13:27
οκ!!! εχεις δικο!;)
δεν βαζω ουτε μια κουταλια αλλα ουτε κ να κολυμπαει!!3 κουταλιες περιπου!!

1κ σουπας ειναι οκ σε γευμα με σαλατα...

3 ειναι του ματσ

2 ειναι οκ παλι...για μενα ιδανικο το 1 κσουπας αν ειναι παραπανω απο ενα τα γευματα στα οποια βαζεις

ΝΑΤΑΛΙΑ
23-03-12, 00:26
21/03

10.30' 250 gr. γαλα πλ. , 40 γρ. δημητρ. ολικ. με αμυγδ. κ 1 κουταλακι μελι
πρωτεινη αργης αποροφησης. + αμυγδαλα, κανουν αντιθεση ισως με το μελι που ανεβαζει την ινσουλινη.
12.30 1 μηλο + φυσ. χυμος πορτοκαλ.
πολλα ζακχαρα.
14.45' 270 γραμ. σπανακορυζο , 2 φετες γαλοπουλ, 2 κουταλις cottage
5.30 γαλ.καφες
19.00' μ[πανανα(3δω αφησα μεγαλο κενο)
20.30'-21.45' γυμν.
22.15' 100 γρ. κοτοπουλο , μαρουλι καροτο
00.30' 200γρ. γιαουρτι με 15 αμυγδαλα

δεν ξερω. ισως να κανω και λαθος?

dorita
23-03-12, 00:29
δεν ξερω. ισως να κανω και λαθος?

τι θα προτινες;;το πληρες γαλα ειναι αργης απορροφησης;;

dorita
23-03-12, 00:42
22/03

10.30' 250 γαλ.πληρ. 40 γρ. δημ.ολικ. 1κουταλακι μελι
12.30 1 κυπελ. ρυζογαλο
2.45' 280 γρ. φιλετο κοτοπουλο , 80 γρ. σπανακορυζο , 1κουταλια cottage
4.30 1 ωρα ποδηλατο + 45' λεπτα γυμν.
7.30' 200γρ. γιαουρτι2% κ 1 μπανανα
9.30' 150 γρ. φιλετο κοτοπουλο + 50 γρ. σπανακορυζο
12.00' 100' γρ. γιαουρτι + 10 γρ. αμυγδαλ.

ΝΑΤΑΛΙΑ
23-03-12, 00:46
αν μπορουσες να εχεις στο ορωινο μια ομελετα με 3-4-5 αυγα? μπορεις να την εχεις και απο το βραδυ ετοιμη και ας ειναι και κρυα.

dorita
24-03-12, 00:05
23/03
λοιπον σημερα πρωι-πρωι ζυγιστηκα γιατι ενιωθα οτι εχασα ποντους απ' τα ρουχα κ απο 58.3 πηγα στα 57.4 συν τα φουσκωματα απο στηθος κ κοιλια λογω του οτι ξεκινησαν τα συμπτωματα της περιοδου που περιμενω!!!γαμ@το...:(

τελοςπαντων πρεπει να αυξησω θερμιδες κ να δω απο που!!!
10.30' 1τοστ ολικ. με τυρι κ 2 γαλοπουλα κ 2 αυγα
12.30' 200γρ. γιαουρτι 2% κ 1 μπανανα
3.00' 160 γρ. φιλετο κοτοπουλο με 300 γρ. ραδικια κ 2 κουταλιες cottage
6.00' γαλ.καφες
7.00'- 8.15' προπονηση
8.30' 1μπανανα
10.00' 2 αραβ. ολικης, 4κουταλ. κοτταγε, 2φετ. γαλοπυλ. 1 ομελετα με 2 αυγα 4 φυλλ. μαρουλι
12.30 200γρ. γιαουρτι με ξηροκαρπ.

ΝΑΤΑΛΙΑ
24-03-12, 00:14
αν θες βαλε σε καποια γευματα και λιγο ρυζακι αν θες να παρεις σε θερμιδες. θα εισαι ενταξη.

dorita
24-03-12, 00:19
αν θες βαλε σε καποια γευματα και λιγο ρυζακι αν θες να παρεις σε θερμιδες. θα εισαι ενταξη.

thanks!!! μου φαινεται θα αρχισω παλι τα ψωμια μου κ τα μπισκοτα μου!!!!!!!!! :P:P:P(πλακα κανω!!!)

ΝΑΤΑΛΙΑ
24-03-12, 00:20
ΑΧ! αλλο ρυζι αλλο ψωμι και μπισκοτα.:)

Miss Fit
24-03-12, 00:26
Ντοριτα και εγω λέω για ρυζάκι ή γλυκοπατάτα και πολύ κρεατάκι ίσως

dorita
24-03-12, 00:27
Ντοριτα και εγω λέω για ρυζάκι ή γλυκοπατάτα και πολύ κρεατάκι ίσως

ναι miss fetonaki mou!! αυτο θα κανω!

eli_din3
24-03-12, 00:32
ΑΧ! αλλο ρυζι αλλο ψωμι και μπισκοτα.:)

αφηστε τα ψωμια ησυχα εε αντε :(

ντοριτακι αποφασισε..μια γκρινιαζεις για τον υαδατανθρακα οτι ειναι πολυ..μιας θες να τον αυξησεις :P

dorita
24-03-12, 00:37
αφηστε τα ψωμια ησυχα εε αντε :(

ντοριτακι αποφασισε..μια γκρινιαζεις για τον υαδατανθρακα οτι ειναι πολυ..μιας θες να τον αυξησεις :P

ελα μου ντε τωρα ....εχω μπερδευτει!!!:unsure:

απλα εκεινες τις μερες ζυγισα ρυζι κ μακαρονια να δω τι τρωω κ ηταν πολυ παραπανω σε συγκριση με τα αλλα!!!
ουφ...θα το βρω που θα παει.............:)

beefmeup
24-03-12, 00:37
dorita βαλε ρυζι/πατατα στο 3ο γευμα για θερμιδες..νομιζω καπου στο εχουν γραψει κ πιο πισω..

απο πρωτεινη εχεις υπολογισει περιπου ποση περνεις μεσα στην μερα?

dorita
24-03-12, 00:42
dorita βαλε ρυζι/πατατα στο 3ο γευμα για θερμιδες..νομιζω καπου στο εχουν γραψει κ πιο πισω..

απο πρωτεινη εχεις υπολογισει περιπου ποση περνεις μεσα στην μερα?

βαζω δεν ειναι οτι δεν βαζω απλα το θεμα εγινε τοτε για 450γρ. που ετρωγα σε σχεση με πρωτεινη κ ρυζι 300γρ.

οχι... δεν εχω υπολογισει

καπου πρεπει να ξαναδιαβασω τα αρθρα να δω να αρχισω να υπολογιζω κ ποση αναλογια πρωτεινη/ υδατανθρακα / λιπη
αν θα βγαλω ακρη ενας θεος ξερει...

beefmeup
24-03-12, 00:48
καλα..
διαβασε τα,αλλα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να περνεις πρωτεινη χ1.5 το βαρος σου αρχικα,κ μετα υπολογισε ολα τα υπολοιπα..;)

dorita
24-03-12, 00:50
ευχαριστω!!θα πρεπει να αυξησω δοσεις απο beef!!!!:P

beefmeup
24-03-12, 00:52
:rolf::rolf::rolf:

καλα τα λες..:P

αν κ νομιζω οτι περνεις καπου στα 90γρ πρωτεινη αν κρινω απο την τελευταια διατροφη που ποσταρες..οποτε αντε να την ανεβασεις κανα 10-20γρ ακομα..

dorita
24-03-12, 23:41
24/03

10.30' 250gr. γαλ. πληρ. 40γρ. δημητ. ολικ. κ αμυγδαλα
12.30' 200γρ. γιαουρτ. 2% κ 1 μηλο
3.00' 180 γρ. στηθ. κοτοπ. 150γρ. ρυζι , λαχανο καροτο , 2κουτ. λαδι + μηλοξυδο
6.00' 2 τυροπιτακια δικα μου με φετα κ ανθοτυρο
9.30' 120γρ. κοτοπουλ. 70γρ. ρυζι 1 κουταλια κοτταγε
11.30' 200γρ. γιαουρτι με ξηροκ.

koukoutsaki
25-03-12, 17:50
24/03

10.30' 250gr. γαλ. πληρ. 40γρ. δημητ. ολικ. κ αμυγδαλα
12.30' 200γρ. γιαουρτ. 2% κ 1 μηλο
3.00' 180 γρ. στηθ. κοτοπ. 150γρ. ρυζι , λαχανο καροτο , 2κουτ. λαδι + μηλοξυδο
6.00' 2 τυροπιτακια δικα μου με φετα κ ανθοτυρο
9.30' 120γρ. κοτοπουλ. 70γρ. ρυζι 1 κουταλια κοτταγε
11.30' 200γρ. γιαουρτι με ξηροκ.

πολυ μ αρεσει...

τυροπιτακια δικα σου????:clapping: χρυσοχερα δωσε μας συνταγη για μια στο τοσο:P:P:P

ΝΑΤΑΛΙΑ
25-03-12, 23:30
Ντοριτα μου εχεις πολλα λιπαρα και πρωτεινες που απορροφουνται αργα.

βιαστικα να γραψω. η ενσταση ειναι στα λιπαρα και τι ειδος πρωτεινης στο πρωινο. δεν θα ειχα αμυγδαλα καθολου, και απο πρωτεινη οχι μονο γαλα.

dorita
26-03-12, 01:38
ευχαριστω ναταλακι μου για τις παρατηρησεις ....

σημερα δεν γραφω τι εφαγα....γιορταζε ο πατερας μου κ του δωσα κ καταλαβε γιατι ημουν κ πολυ πεσμενη ψυχολογικα κ ειπα να το βρω σαν δικαιολογια!!

gym
27-03-12, 17:01
ευχαριστω ναταλακι μου για τις παρατηρησεις ....

σημερα δεν γραφω τι εφαγα....γιορταζε ο πατερας μου κ του δωσα κ καταλαβε γιατι ημουν κ πολυ πεσμενη ψυχολογικα κ ειπα να το βρω σαν δικαιολογια!!

κακως....δεν ειναι κακο οτι εφαγες κατι αλλα το οτι το συνδυασες το ενα με το αλλο

το συναισθηματικο φαγητο ειναι οτι χειροτερα

κ να χαιρεσαι τον ννταντυ!:green::green:

dorita
27-03-12, 23:38
[/B]

κακως....δεν ειναι κακο οτι εφαγες κατι αλλα το οτι το συνδυασες το ενα με το αλλο

το συναισθηματικο φαγητο ειναι οτι χειροτερα

κ να χαιρεσαι τον ννταντυ!:green::green:

το ξερω..ημουνα αστα να πανε!!!
ευχαριστω για τις ευχες!;)

dorita
27-03-12, 23:43
27/03

11.30' 250 γαλα ελαφ. με 40 δημητριακ.(ολικης)
1.00' 1 πορτοκαλι με 5 αμυγδαλα
2.45 100'γρ. τονο , 200γρ. σπανακορυζο, 2 κουτ. κοτταγε
5.30' γαλ.καφε
7.30 200γρ. γιαουρτι 2% με 1μηλο
8.45-10.15 γυμν.
11.15 200γρ. γιαουρτι με 100γρ. σπανακορυζο , 2 αυγα

dorita
29-03-12, 01:03
28/03

11.30 ' 250 γαλ.ελαφρ. 40 γρ. δημτ. ολικ.
1.00' 1 πορτοκαλι 5 αμυγδαλα
2.45 3 μικρες πατατες βρ. 100'γρ. τονο , 1 αγγουρι (ολο 2κουτ. λαδι)
5.30 γαλλ.καφ
6.30 γιαουρτι με μηλο
7.45-9.15 γυμν.
10.30 1 γιαουτρι 2% , 1πατατα βρ. 2αυγα
12.00' 1πρ.τσαι

dorita
30-03-12, 00:16
29/03

10.30 1 τοστ ολικ. 2 φετ. γαλοπουλα, 1 φετα τυρι , 1 χυμ. πορτοκαλι
12.30. 1 γιαουρτι με μηλο
2.45 150 γρ. στηθ. κοτοπουλο 3 πατατ.βρ. λαχανο-καροτο , 2κουτλ.+μηλοξυδο
5.30 γαλλ.καφ.
6.30 1μπανανα
7.30-8.30:weights:(χαλαρα εκανα σημερα λογω αδιαθεσιας)
9.30 120 γρ. κοτοπουλο 1 πατατα , λαχανο καροτο 2κουτ.+μηλοξυδο
11.00' 1 αυγο
12.30' γιαουτρι + ξηροκαρπ.

dorita
30-03-12, 15:16
30/03

10.00' τοστ ολ. 2φτες γαλοπουλ. 1 τυρι , 1 χυμο φυσ. πορτοκ.
12.30' 1γιαουρτι με 1 μηλο
2.45' φακες (δεν ζυγισα) 1φετα ψωμι ολικ. , 40 γρ. ανθοτυρο
5.00' καφες
7.30 1μπανανα
10.00' 2 αραβικες με κομμ. κοτοπουλο μαρουλι κοτταγε, κ 2 αυγα
κα τα τις 12.00' γιαουρτι 2%

σημερα το απογευμα ανεβαινω θεσ/νικη....θα επιστρεψω δευτερα...οποτε λιγο δυσκολο να γραφω ποσο μαλλον να ζυγιζω....προπονηση τωρα απο τριτη....

koukoutsaki
30-03-12, 15:20
Καλα να περασεις Ντοριτακι :welcome: !!!
Οτι μπορεις με το ματι ;):green:

dorita
30-03-12, 15:22
Καλα να περασεις Ντοριτακι :welcome: !!!
Οτι μπορεις με το ματι ;):green:

ευχαριστω κουκουτσακι...;);)με κλειστη την μυτη θα περναω εξω απο τα ζαχαροπλαστια .....ασε με κ εχω μια λιγουρα για στρουντελ μηλου...:(:( ειναι το αγαπημενο μου!!

koukoutsaki
30-03-12, 17:16
κανε πως δε βλεπεις...κανε πως δε βλεπεις

και μακρια απ τα τριγωνα πανοραματος χααχααχααχαχα