PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπιφτέκια με νιφάδες βρώμης



gym
21-01-12, 17:33
Χρόνος Προετοιμασίας:
Χρόνος Μαγειρέματος:
Άτομα:

Υλικά


1 κιλό κιμάς
¾ κούπας τριμμένο κρεμμύδι
2 κουταλιές μαϊντανό
5 κουταλιές νιφάδες βρώμης
1 μικρή ντομάτα, τριμμένη (προαιρετικά)
1-2 κουταλάκια ρίγανη
¼ κούπας λάδι
Αλάτι, πιπέρι
2 κρόκους αυγά
2 κουταλάκια ξύδι

38329


Εκτέλεση


Σε ένα μπολ ανακατέψτε τον κιμά με τα υπόλοιπα υλικά.
Ζυμώστε καλά το μίγμα, βρέχοντας συχνά τις παλάμες σας με νερό.
Αν θέλετε να γίνουν ακόμα πιο αφράτα, προσθέστε στο μίγμα του κιμά ¼ κουταλάκι σόδα διαλυμένη σε λίγο νερό.
Προαιρετικά, σκεπάστε το μίγμα κι αφήστε το να σταθεί στο ψυγείο 2 ώρες.
Πλάστε 8-10 μπιφτέκια, αλείψτε τα με λάδι και ψήστε τα στο γκριλ 7-8 λεπτά από την κάθε πλευρά.
Σερβίρετε με πράσινη σαλάτα και αναποφλοίωτο ρύζι, για ένα ελαφρύ και ισορροπημένο γεύμα.:toast::toast:

http://www.kxenos.gr/index.php?ID=sidayes&Rec_ID=1419

xelashai
21-01-12, 19:02
μπραβο βρε ελενη...τα μπιφτεκια μου γινονται παντα χαλια...να φταει που τα ψηνω πολυ..40λεπτα?δεν ξερω...θα τη δοκιμασω σιγουρα αυτη...

Gianna
21-01-12, 19:56
Μιάμ, μιάμ!!! Πολύ ζουμερά θα βγαίνουν, ειδικά με την ντομάτα:P

RAMBO
21-01-12, 19:57
τρελενομαι για μπιφτεκια αυτα θα εχουν ενδιαφερον.....(ειδικα με λεμονακι και τηγανιτες πατατουλες λιποθυμω)

Γιάννηςς
21-01-12, 20:28
Aκριβώς αυτή τη συνταγή χωρίς τα κροκάδια έκανε σήμερα η μάνα μου :P

dimitrispump
22-01-12, 10:12
ωραια γινονται ετσι τα μπιφτεκια,τα τιμαω συχνα,μπραβο

PEGY
08-02-12, 22:22
Σήμερα εφτιαξα τα μπιφτεκάκια σου κ τώρα τα τρώω.
Νόστιμα, ωραία, ελαφριά, σούπερ! Στο αλάτι δεν τα πολύπέτυχα, ίσως θέλαν κιάλλο. Νεξτ ταιμ!
Ευχαριστούμε;)

gym
08-02-12, 22:23
ωραια πεγκουλινι μου!χαιρομαι που σου αρεσαν!:toast:

NASSER
31-08-12, 20:44
Επαναφέρω το θέμα να σας πω πως κάνω τα μπιφτέκια μου με βρώμη.

Υλικά:
1 κιλό κιμά από άπαχο κρέας (μοσχάρι, χοιρινό, στήθος κοτόπουλο)
2 αυγά ολόκληρα
1 μεγάλο κρεμμύδι ή δυο μικρά τριμμένα.
Κύμινο, αλάτι (και ότι άλλο μπαχαρικό αρέσει στον καθένα ή κάτι επιπρόσθετο)
30-40 γραμμάρια βρώμη

Με ένα μεγάλο μπολ, βάζουμε όλα τα υλικά και τα ανακατεύουμε ώστε το μείγμα να γίνει πηχτό και να μπορεί να πλάθεται. Το αφήνουμε για πέντε λεπτά και έπειτα πλάθουμε τα μπιφτέκια σε ότι μέγεθος θέλουμε και τα τοποθετούμε σε ένα πιάτο-πιατέλα. Βάζουμε αντικολλητικό τηγάνι στη φωτιά να ζεσταθεί και έπειτα βάζουμε τα μπιφτέκια, τα οποία φροντίζουμε να αναποδογυρίζουμε ώστε να μην αρπάξουν πολύ. Μέγιστος χρόνος ψησίματος 12-15 λεπτά.
Όποτε τα κάνω είναι μαλακά, ωραία δεμένα και από γεύση τέλεια!

Υ.Σ. Δεν βάζω λάδι ούτε στοιχεία που κατεβάζουν νερά εκτός από το κρεμμύδι που το βάζω με τα νερά του.

marvin
02-09-12, 00:47
Νασερ προλαβαινει να βραχει η βρωμη σου για να μαλακωσει;Δεν ειδα να ειχει κατι σε υγρη μορφη,εξαλλου το αναφερεις οτι σκοπιμος δεν βαζεις.
Να φανταστω οτι παιρνει απο κρεμυδι και ισως αυγα:unsure:

NASSER
02-09-12, 00:51
Αν τα έκανες με φρυγανιά, γιατί βάζεις τη φρυγανιά? Αν ήταν να βάλεις νερό, γιατί θα το έβαζες? Προσπέρασες κάτι στην όλη διαδικασία, για σκέψου πιο είναι...

marvin
02-09-12, 00:53
Δεν τα κανω με φρυγανια..τα κανω με βρωμη που την βρεχω σε γαλα ,γιαυτο και η ερωτηση μου!

Περαν τουτου η φρυγανια ρουφαει αμεσως αλλα και δεν μενει στερεα μεσα στη ζυμη οπως η βρωμη..εκτος και αν βαζεις αλεσμενη!!

NASSER
02-09-12, 01:18
Η φρυγανιά μπαίνει αλεσμένη, υπάρχει σε φακελάκια γιαυτό το λόγο. Διαφορετικά αποξηραμένο ψωμί το μουσκεύουμε ελάχιστα για να σπάσει και το ανακατεύουμε με τον κιμά.
Τα κρέατα γενικά όταν ψήνονται αποβάλλουν υγρά. Η Βρώμη έχει ήδη μαλακώσει όταν με το το ανακάτεμα με τον κιμά, αφήνουμε το μείγμα για κανα 5λεπτο να τραβήξει. Στο ψήσιμο ότι υγρά αποβάλλονται εκ των πλείστων θα τα τραβάει η βρώμη. Έτσι έχουμε διπλό αποτέλεσμα: Τα μπιφτέκια δεν σπάνε(εδώ συμβάλλει φυσικά και το αυγό), δεν ξεραίνονται και τα τρώμε πάντα μαλακά. Εμφανισιακά θα δείχνουν πιο αφράτα. Τα επιπρόσθετα υλικά καλό είναι να τα διαλύουμε-ψιλοκόβουμε όσο το δυνατόν περισσότερο.

Η βρώμη όταν ζεσταίνεται γίνεται πιο απορροφητική και σε πιο σύντομο χρόνο. Από την άλλη στην αγορά υπάρχει και αλεσμένη και η υφή της είναι μαλακή, με αποτέλεσμα να είναι ακόμα πιο απορροφητική.

marvin
02-09-12, 12:52
Mαλιστα,σε ευχαριστω Σεφ Νασερ :) ,μεταξυ μας ουτε τα δικα μου με μουσκεμενη βρωμη σε γαλα δεν σπανε και παντα βγαινουν αφρατα αλλα μαλλον ο καθενας εχει τα ''μυστικα'' του στο μαγειρεμα!!!Η δικη μου βρωμη ειναι ολοκληρη!Δεν μου αρεσει η αλεσμενη μου κανει κατι σε λασπη οταν βρεχεται!!:welcome:

NASSER
02-09-12, 13:00
Δώσε ολόκληρη τη συνταγή να υπάρχει εδώ. Οι ολόκληρες νιφάδες βρώμης θέλουν οπωσδήποτε μούσκεμα και με το ψήσιμο θα τραβήξουν κι άλλο.

marvin
02-09-12, 13:06
Υπαρχει ηδη στο φορουμ μιας και απο εδω την εχω αντιγραψει!

marvin
02-09-12, 13:14
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11639-%CE%91%CF%86%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%B9%CF%86%CF%84%CE%B5%CE%BA%CE%B9%CE%B1&p=275506&viewfull=1#post275506 :welcome:

NASSER
02-09-12, 17:13
Καλή συνταγή και αυτή Νίκη αλλά θα την έκανα χειμώνα κια όχι σε περίοδο γράμμωσης :thumbup: Η βρώμη είναι σε υπερβολική ποσότητα.

dorita
02-09-12, 23:20
εγω δεν βρεχω καθολου την βρωμη ....απλα μεσα προσθετω κολοκυθι κ ντοματα να γινονται πιο αφρατα..
κ οταν εχω κεφια βαζω κ μπαλσαμικο να του δωσει ωραιο αρωμα!

kokolakis
02-09-12, 23:37
οπως ειπε και ο νασσερ ο ρολος ττης βρωμης ειναι για να τραβαει τα υγρα και του αβγου για να δενει το μιγμα....!
μετα τα υπολοιπα μυρωδικα βαζει ο καθενας οτι του αρεσει...

(ουτε εγω την βρεχω την βρωμη πριν την βαλω)

marvin
03-09-12, 00:35
Καλή συνταγή και αυτή Νίκη αλλά θα την έκανα χειμώνα κια όχι σε περίοδο γράμμωσης :thumbup: Η βρώμη είναι σε υπερβολική ποσότητα.

Αυτο εννοειτε!!Την συνταγη δεν την χρησιμοποιω για εμενα - μιας και σε γραμμωση τρωω μονο κοτα και ελαχιστο μοσχαρι που και που ψαρι - αλλα για την υπολοιπη οικογενεια που προσπαθω να τρωει υγιεινα!! Καθως και προτιμω απαχο τον κιμα απο το να παρω χοιρινο :toast:


dorita
εγω δεν βρεχω καθολου την βρωμη ....απλα μεσα προσθετω κολοκυθι κ ντοματα να γινονται πιο αφρατα..
κ οταν εχω κεφια βαζω κ μπαλσαμικο να του δωσει ωραιο αρωμα!

ντοριτα μου και τα δυο εχουν πολλα υγρα εξου και σε καλυπτουν σε υγρα!!:welcome:

Κοκο,εχω σκοπο να δοκιμασω και εγω την συνταγη του Νασερ..παντα κανω δοκιμες σε οτι διαβασω !!:welcome: