PDA

Επιστροφή στο Forum : HMB



sakisboy
03-07-06, 12:53
thelo na paro Kreatini kai HMB.

ti gnomi exetai kai ti dosi einai i kaliteri gia megista apotelesmata?

----
edited by Muscleboss: Είπαμε όχι links

anastasisk
12-09-06, 18:28
Gia pros olous.
Perimeno na mou erthei to HMB tis EAS.I dosologia pou protinei einai 4 caps me kathe geuma.Pisteuo oti 12 xapia einai ligo ipervolika kai leo na ksekiniso me 2 caps ana geuma.
Oi gnomes sas metrane.Thanks

Keep PUMPING . . . :bodybuilder2:

ajax
13-09-06, 01:45
den exo akousei ta kalytera gia to HMB......

sakisboy
13-09-06, 12:37
arxina me 4

billys15
13-09-06, 21:45
paides ti akrivos einai to hmb? ksero mono oti auksanei tin dinami kai tin alipi myiki maza.to erotima einai an aksizei na to pareis i einai akoma mia "koroidia" ton etaireion?

pushhead
13-09-06, 22:25
paides ti akrivos einai to hmb? ksero mono oti auksanei tin dinami kai tin alipi myiki maza.to erotima einai an aksizei na to pareis i einai akoma mia "koroidia" ton etaireion?

einai metavoliths ths leytkinhs pou anhkei sta aminoksea diakladismenhs alisidas(bcaa) kai ypotithete oti ayksanei thn apaxh myikh maza....
egw den phra akoma kai den kserw na sou pw an isxeiei!

anastasisk
13-09-06, 22:35
To eixe xrisimopoiisi enas gnostos mou kai mou eixe pei oti eixe dei poli kala apotelesmata.
Tha to xrisimopoiiso kai ego kai meta tha sas po tin apopsi mou.Elpizo na piasei. . .

muaythaispirit
14-09-06, 00:12
ego to exo xrisimopoiisei kana 2 fores kai malista to sugkekrimeno tis eas k den exo katalavei kapio apotelesma!gnostos diatrofologos mou pe oti thelei na to perneis kana dimino gia kalutera apotelesmata.episis lene oti einai kalutera na to perneis se syndiasmo me kreatini!ayta genika den sto sunisto...

Elliot
14-09-06, 00:12
εξαρταται την περιεκτικότητα ανα ταμπλέτα λένε οτι χρειάζεται 3 γρ HMB ημερησίως αναλογα λοιπόν την περιεκτικότητα ανα ταμπλέτα.Για καλύτερα αποτελέσματα χρησιμοποίησε δεξτρόζη για καλύτερη απορρόφηση εγώ που το χρησιμοποίησα είδα αποτελέσματα στην ανάρρωση αλλα οχί και τρελά αποτελέσματα στην άυξηση μυικής μάζας .

Duke-Nukem
14-09-06, 03:43
paides ti akrivos einai to hmb? ksero mono oti auksanei tin dinami kai tin alipi myiki maza.to erotima einai an aksizei na to pareis i einai akoma mia "koroidia" ton etaireion?

to HMB einai paragogo tis leukinis. pistevete(den exei eksakrivothei 100%) oti ebodizei tin katastrofi tou miikou istou se katastaseis varias proponisis kai oti mionei to stres.episis ipothete oti voithaei stin auksisi tis dinamis kai ton mion ALLA se agimnasta atoma pou prosfata ksekinisan proponisi.se proxorimena den eixe kapia allagi. nomizo oti prokite gia psilo apati prosopika.merikoi xristes lene oti o sindiasmos tou me kreatini apodidei.
i dosi einai 38mg ana kilo somatikou varous tin imera (px kapios 100 kila tha prepei na pernei 4gr).parapano doseis einai xasimo xrimaton.kalo einai i doseis na einai mirasmenes.

gorilakos
14-09-06, 15:45
ego to exo xrisimopoiisei kana 2 fores kai malista to sugkekrimeno tis eas k den exo katalavei kapio apotelesma!gnostos diatrofologos mou pe oti thelei na to perneis kana dimino gia kalutera apotelesmata.episis lene oti einai kalutera na to perneis se syndiasmo me kreatini!ayta genika den sto sunisto...

eixa kanei palia ena programa me HMB kai kreatini eixa parei to Betagen kai to Betatec kai eixa ontos kalla apotelesmata.

asmodeus
14-09-06, 21:27
To Topic μετά από αυτο το σημείο είναι στη κατηγορία "Γενικές Συζητήσεις"

newbie
23-10-06, 10:11
Και εγώ έχω την ίδια απορία γενικότερα όμως για το ΗΜΒ και τι ακριβώς κάνει....

Muscleboss
23-10-06, 12:03
Το ΗΜΒ δε θα στο πρότεινα καθώς δεν υπάρχουν αποδείξεις για τη πραγματική χρησιμότητά του στους bodybuilders.

Για τη χρήση μονουδατικής κρεατίνης κοίτα εδώ:

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=149


Muscleboss

newbie
23-10-06, 12:15
ευχαριστω muscleboss

billys15
23-10-06, 19:46
το ΗΜΒ αυξανει τη μυικη μαζα και καιει λιπος,αλλα αφου ο Muscleboss λεει δεν αξιζει,κατι θα ξερει.εγω νομιζα ειναι καλο,αλλα μαλλον κανω λαθος

Muscleboss
25-10-06, 10:15
Είχε ανοίξει ένα θέμα ο sprinter60 νομίζω και μιλούσαμε αναλυτικά γιατί το ΗΜΒ είναι άχρηστο... δεν μπορώ να το βρώ τώρα...

ΜΒ

newbie
25-10-06, 14:06
το βρήκα είναι στην τρίτη σελίδα με θέμα του anastask....

εγω πάντως παιδια το πήρα σε συνδιασμό με κρεατίνη βασικά μου είπαν

να πάρω ΗΜΒ (1 πρωί, 2 πριν το γυμναστήριο και μια αμέσως μετά)
μονουδρική κρεατίνη (1 κουταλιά του γλυκού) και μαζί της δεξτρόζη (1 κουταλιά της σούπας)
και φυσικά πρωτείνη...3 φορές την ημέρα (πρωί και βράδυ με γάλα και μετα το γυμναστήριο με νερό

αν και σήμερα τελειώνει η φάση υπερπλήρωσης κρεατίνης... βασικά βλέπω αποτελέσματα αλλά δεν ξέρω αν είναι ο συνδιασμός τους ή κάποια από αυτά...

Gasturb
25-10-06, 15:11
Είχε ανοίξει ένα θέμα ο sprinter60 νομίζω και μιλούσαμε αναλυτικά γιατί το ΗΜΒ είναι άχρηστο... δεν μπορώ να το βρώ τώρα...

ΜΒ

MuscleBoss ήταν δυστυχώς μαζι με ανούσια posts στο topic 'ΗΜΒ μπακλαβάς'... οπότε κ σβήστηκε.

newbie
25-10-06, 15:21
MuscleBoss ήταν δυστυχώς μαζι με ανούσια posts στο topic 'ΗΜΒ μπακλαβάς'

xaxaxaxaxaxaxaxxaxa ακου μπακλαβας

r1ddl3r
29-10-06, 12:38
Προσωπικα πιστευω τοι το ΗΜΒ εχει συγκεκριμενη και πολυ στενη χρησιμοτητα, μονο σε περίοδο εξαντλητικης διαίτας ως μεσο αντικαταβολισμου και οταν το κόστος δεν ειναι παράγων. Βέβαια υπάρχουν συμπληρώματα με αποδεδειγμένα ισχυρή αντικαταβολίκή δράση και πολυ πιο φθηνά ( l-leucine, BCAA) :wink:

Gasturb
29-10-06, 16:01
To HMB μπορεί να έχει τα όποια αποτελέσματα (μόνο) στους beginners, αλλά δεν δικαιολογεί το τόσο υψηλό κόστος του, τη στιγμή που με σωστή προπόνηση κ με το ιδανικό μεταπροπονητικό ρόφημα τα οφέλη είναι περισσότερα.

r1ddl3r
29-10-06, 18:07
To HMB μπορεί να έχει τα όποια αποτελέσματα (μόνο) στους beginners, αλλά δεν δικαιολογεί το τόσο υψηλό κόστος του, τη στιγμή που με σωστή προπόνηση κ με το ιδανικό μεταπροπονητικό ρόφημα τα οφέλη είναι περισσότερα.

Το κόστος του ειναι αποτέλεσμα της πατέντας. Ειναι προϊον οριακα χρήσιμο για αθλητη σε σκληρή δίαιτα, με χρήματα να διαθέσει. Και πάλι θα επαναλάβω οτι τα BCAA και η l-leucine ειναι πολυ καλύτερα συμπληρώματα..

Ουσιαστικά Gasturb συμφωνούμε :wink:

muaythaispirit
29-10-06, 19:26
δεν εχω δει αποτελεσματα τις δυο φορες που το χω δοκιμασει!διαιτολογος μου πε οτι δουλευει μετα απο δυο μηνες τουλαχιστον εγω το χο παρει μαξιμουμ εναν

banteras
04-09-09, 01:13
απλα θα ηθελα να μαθω την γνωμη σας για τα HMB τα οποια μου προτεινε διατροφολογος ειδικευμενος σε θεματα αθλησης-διατροφης. Βρηκα καποια μεσω internet αλλα μου φαινονται ακριβα, τα μονα φθηνα που βρηκα ειναι τα HMB 750 MG / 120 caps (MDY) (sorry αν κανω διαφημιση) τα ξερει κανενας; please help :turtle:

narta
04-09-09, 18:33
Ο διατροφολογος ειναι λιγο για τα μπαζα. Το HMB θα σου χρησιμευε μονο σε περιοδους αυστηρης γράμωσης και παλι με αναμεικτα αποτελεσματα.

Τι στοχους εχεις; Ποσο καιρο κανεις γυμναστικη; Τί γυμναστικη κανεις;

manos_
04-09-09, 19:06
Αυτοι οι διατροφολογοι που ειναι και καλα ειδικευμενοι στην αθλητικη διατροφη ειναι οντως για τα μπαζα.Σου εδωσε παραγωγο της λευκινης πες μου γιατι.(οχι εσυ γενικα μιλαω)

banteras
04-09-09, 21:26
Ο διατροφολογος ειναι λιγο για τα μπαζα. Το HMB θα σου χρησιμευε μονο σε περιοδους αυστηρης γράμωσης και παλι με αναμεικτα αποτελεσματα.

Τι στοχους εχεις; Ποσο καιρο κανεις γυμναστικη; Τί γυμναστικη κανεις;

πηγαινω γυμναστηριο εδω και 7 μηνες. ειμαι 22 χρονων, 1.87 κ 78 κιλα οποτε οπως ειναι προφανες θελω λιγο ογκο (δεν μου αρεσουν οι υπερβολες) και οσο γινεται γραμμωση.
Υ.Γ τον διατροφολογο τον ρωτησα να μου πει τα πιο ''ακινδυνα'' (χωρις παρενεργειες) συμπληρωματα που μπορουν να βοηθησουν..

narta
04-09-09, 21:30
Απο διατροφη και προπόνηση πως εισαι; Αν εχεις ποιοτικη διατροφη με ελαχιστες θερμιδες πανω απο την συντηρηση (100-300 πχ) και βαριες προπονησεις με βασικες ασκησεις θα παρεις ογκο σιγουρα (αργα και σταθερα)

Bane
04-09-09, 21:53
Leucine>HMB

narta
04-09-09, 22:12
Και αν εχεις δωρεαν κανα κιλο σκονη HMB πχ, δεν αξιζει να το χρησιμοποιήσεις οταν εισαι σε υποθερμιδικη δίαιτα?

Bane
04-09-09, 22:28
Και αν εχεις δωρεαν κανα κιλο σκονη HMB πχ, δεν αξιζει να το χρησιμοποιήσεις οταν εισαι σε υποθερμιδικη δίαιτα?

Αν έχεις δωρεάν ναι. Το θέμα είναι ότι το ΗΜΒ κοστίζει πολλά στις αποτελεσματικές δώσεις και γενικά για τα ίδια λεφτά υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

narta
04-09-09, 23:03
Τυπικες δοσεις ή 3-5 γρ?

Bane
04-09-09, 23:16
Κάπου λιγότερο


Most studies advise taking 3 grams of HMB daily for maximal benefit [[31 (http://www.nutritionandmetabolism.com/content/5/1/1#B31),36 (http://www.nutritionandmetabolism.com/content/5/1/1#B36),41 (http://www.nutritionandmetabolism.com/content/5/1/1#B41),43 (http://www.nutritionandmetabolism.com/content/5/1/1#B43)], &[38 (http://www.nutritionandmetabolism.com/content/5/1/1#B38)]]. For instance, Nissen et al. [36 (http://www.nutritionandmetabolism.com/content/5/1/1#B36)] found that HMB in servings of 0, 1.5, and 3 grams improved performance in a dose dependent manner. However, it would have been interesting to observe the efficacy of higher dosages. More recently, Gallagher et al. [19 (http://www.nutritionandmetabolism.com/content/5/1/1#B19)] found that 6 grams of HMB did not improve LBM or strength gains over 3 grams.
To the current authors knowledge, this study by Gallagher et al. [19 (http://www.nutritionandmetabolism.com/content/5/1/1#B19)], along with the previously discussed Kreider et al. [64 (http://www.nutritionandmetabolism.com/content/5/1/1#B64)] study in trained individuals are the only studies to investigate the efficacy of dosages of HMB above 3 grams. Thus, it would be advisable that other scientists replicate these results under varying circumstances.

narta
05-09-09, 00:58
Κάπου λιγότερο

Thanks :toast:

banteras
05-09-09, 13:52
Απο διατροφη και προπόνηση πως εισαι; Αν εχεις ποιοτικη διατροφη με ελαχιστες θερμιδες πανω απο την συντηρηση (100-300 πχ) και βαριες προπονησεις με βασικες ασκησεις θα παρεις ογκο σιγουρα (αργα και σταθερα)

απο θεμα προπονησης, 3-4 φορες την εβδομαδα τους τελευταιους 2 μηνες ενω παλιοτερα 6. Τωρα απο θεμα διατροφης δεν ξερω να σου πω την αληθεια.. δεν ασχολουμε με θερμιδες και τετοια (γιατι δεν γνωριζω και πολλα..) απλως προσπαθω να τρωω οσο πιο υγιεινα μπορω 3-4 φορες την μερα.. Α! παιρνω κ whey100% της on εδω κ 3 μηνες περιπου

narta
05-09-09, 14:09
απο θεμα προπονησης, 3-4 φορες την εβδομαδα τους τελευταιους 2 μηνες ενω παλιοτερα 6. Τωρα απο θεμα διατροφης δεν ξερω να σου πω την αληθεια.. δεν ασχολουμε με θερμιδες και τετοια (γιατι δεν γνωριζω και πολλα..) απλως προσπαθω να τρωω οσο πιο υγιεινα μπορω 3-4 φορες την μερα.. Α! παιρνω κ whey100% της on εδω κ 3 μηνες περιπου

Αν μπορεις ποσταρε την προπονηση σου πιο αναλυτικα και τι τρως μεσα σε μια τυπικη ημερα και μετα να δουμε αν χρειάζεται κατι αλλαγη και πως μπορει να προσαρμοστει πανω σε εσενα.

Για θερμιδες κοιτα τα παρακτω site
www.fitday.com
www.calorieking.com

Bane
05-09-09, 14:43
Για θερμιδες κοιτα τα παρακτω site
www.fitday.com (http://www.fitday.com)
www.calorieking.com (http://www.calorieking.com)

Επίσης: www.nutritiondata.com

Exci
05-09-09, 16:28
Επίσης: www.nutritiondata.com (http://www.nutritiondata.com)
Personal favourite. Το μονο κακο ειναι οτι δεν ειμαι καλος με τις αγγλικες ονομασιες φαγητων. Αντε να βρεις φασολακια :turtle:

banteras
05-09-09, 19:20
Αν μπορεις ποσταρε την προπονηση σου πιο αναλυτικα και τι τρως μεσα σε μια τυπικη ημερα και μετα να δουμε αν χρειάζεται κατι αλλαγη και πως μπορει να προσαρμοστει πανω σε εσενα.

Για θερμιδες κοιτα τα παρακτω site
www.fitday.com
www.calorieking.com

λοιπον... η προπονηση μου χωριζεται σε 3 διαφορετικες ομαδες 1) στηθος- δικεφαλοι 2) πλατη-τρικεφαλοι 3) ωμοι-ποδια. οπως προειπα προπονουμαι 3-4 φορες την εβδομαδα οποτε το ολοκληρωνω μια φορα. στην 1 ομαδα για στηθος κανω μπαρα, peck-deck, pull-over κ πιεσεις στηθους (ολα 4x15). για δικεφαλους κανω αρσεις αυτοσυγκεντρωσης, στραβομπαρα, σφυρια ( κ αυτα 4x15).
στην 2 ομαδα για πλατη κανω κωπηλατικη, pull-back (νομιζω ετσι το λενε) κ τροχαλια με ανοιχτη λαβη κ για τρικεφαλους 3 ασκησεις που δεν ξερω καθολου πως λεγονται (οι 2 σε τροχαλια κ η αλλη με αλτηρες).. (ολα αυτα 4x15).
και στην 3 ομαδα για ποδια κανω πρεσα,τετρακεφαλους κ γαμπα ενω για ωμους 3 ασκησεις με αλτηρες (στην μια τεντωνω προς τα πανω, στην αλλη προς τα μπροστα κ στην τελευταια με λυγισμενα χερια στα πλαγια..). (ασκησεις για ποδια κ ωμους 4x12). επισης καθε φορα κανω κοιλιακους (πανω,κατω κ πλαγιους ξεχωριστα 4x25) ραχιαιους 3x15 κ 10λεπτη προθερμανση. αυτα!
επισης ηθελα να ρωτησω αν οι επαναληψεις μου ειναι καλες..( γιατι προσωπικα μου φαινονται αρκετες αλλα τοσες μου ειπε η γυμναστης)

οσο για την διατροφη σε μια νορμαλ μερα... τρωω κατα τις 12 που ξυπναω (οπως βλεπεις ειμαι πρωινος τυπος :) ) ενα μπωλ δημητριακα με κανονικο γαλα (οχι λαιτ δλδ), μετα κατα τις 2:30-3:00 οτι μαγειρεψει η μανα μου :) (ενα πιατο κ συνηθως με λιγο τυρι χωρις ψωμι..) κ μετα τρωω το απογευμα κατα τις 7:00-8:00 κανα δυο τοστακια με γαλοπουλα κ γκουντα..(μερικες φορες τρωω κ απο κανενα φρουτο η γλυκο ενδιαμεσα του μεσημεριανου κ του βραδινου).. πιστευω το ανελυσα οσο πιο αναλυτικα μπορουσα..

banteras
05-09-09, 19:27
επισης αν ξερει κανεις να μου πει.. ενας φιλος μου ειχε αγορασει κατι συμπληρωματα τα οποια επειδη σταματησε να ασχολειται μου τα πουλαει ( πρωτεινη syntha-6 και αμινοξεα superior amino αλλα και universal amino 1900). επειδη μου τα δινει σε ευκαιρια να τα παρω (πρωτεινη και ενα απο τα αμινοξεα) η να του ριξω ακυρο; (αν ξερετε τπτ γενικα για αυτα πειτε που)

Niiick
05-09-09, 20:15
αμα στα δινει οικονομικα τσιμπα τα

banteras
05-09-09, 20:30
και εγω ετσι την βλεπω την δουλεια φιλε.. αλλα μεχρι τωρα μονο τις whey ηξερα κ τωρα που διαβασα για αυτην μπερδευτηκα.. εχει λεει 6 διαφορετικες κ δεν ειναι για αμεσως μετα την προπονηση οπως οι whey.. :unsure:
επισης ποια απο τα αμινοξεα λες να παρω;

Niiick
05-09-09, 20:54
μια χαρα κανει και η πρωτεινη της bsn για μετα την προπονηση..μη σε απασχολει αυτο. τωρα τα αμινοξεα που λες ειναι και τα 2 απο αξιοπιστες εταιριες με ονομα και ειναι οκ. τα πρωτα εχουν λιγη παραπανω περιεκτικοτητα αλλα μαλλον ερχεται μια η αλλη γιατι θα χρειαζεσαι περισοτερα χαπια. παλι πιο φτηνα=καλυτερα

narta
05-09-09, 21:34
λοιπον... η προπονηση μου χωριζεται σε 3 διαφορετικες ομαδες 1) στηθος- δικεφαλοι 2) πλατη-τρικεφαλοι 3) ωμοι-ποδια. οπως προειπα προπονουμαι 3-4 φορες την εβδομαδα οποτε το ολοκληρωνω μια φορα. στην 1 ομαδα για στηθος κανω μπαρα, peck-deck, pull-over κ πιεσεις στηθους (ολα 4x15). για δικεφαλους κανω αρσεις αυτοσυγκεντρωσης, στραβομπαρα, σφυρια ( κ αυτα 4x15).
στην 2 ομαδα για πλατη κανω κωπηλατικη, pull-back (νομιζω ετσι το λενε) κ τροχαλια με ανοιχτη λαβη κ για τρικεφαλους 3 ασκησεις που δεν ξερω καθολου πως λεγονται (οι 2 σε τροχαλια κ η αλλη με αλτηρες).. (ολα αυτα 4x15).
και στην 3 ομαδα για ποδια κανω πρεσα,τετρακεφαλους κ γαμπα ενω για ωμους 3 ασκησεις με αλτηρες (στην μια τεντωνω προς τα πανω, στην αλλη προς τα μπροστα κ στην τελευταια με λυγισμενα χερια στα πλαγια..). (ασκησεις για ποδια κ ωμους 4x12). επισης καθε φορα κανω κοιλιακους (πανω,κατω κ πλαγιους ξεχωριστα 4x25) ραχιαιους 3x15 κ 10λεπτη προθερμανση. αυτα!
επισης ηθελα να ρωτησω αν οι επαναληψεις μου ειναι καλες..( γιατι προσωπικα μου φαινονται αρκετες αλλα τοσες μου ειπε η γυμναστης)

Καταρχιν το πρόγραμμα σου ειναι λιγο ακυρο. Θα σου πρότεινα να κανεις κατι με λιγότερες ασκήσεις, το οποιο θα επικεντρώνεται σε βασικες και βαριες. Αν ψαξεις λιγο στο forum θα βρεις αρκετες και καλες προτάσεις απο διάφορα μελη.



οσο για την διατροφη σε μια νορμαλ μερα... τρωω κατα τις 12 που ξυπναω (οπως βλεπεις ειμαι πρωινος τυπος :) )
ενα μπωλ δημητριακα με κανονικο γαλα (οχι λαιτ δλδ),
μετα κατα τις 2:30-3:00 οτι μαγειρεψει η μανα μου :) (ενα πιατο κ συνηθως με λιγο τυρι χωρις ψωμι..) κ μετα τρωω το
απογευμα κατα τις 7:00-8:00 κανα δυο τοστακια με γαλοπουλα κ γκουντα..(μερικες φορες τρωω κ απο κανενα φρουτο η γλυκο ενδιαμεσα του μεσημεριανου κ του βραδινου).. πιστευω το ανελυσα οσο πιο αναλυτικα μπορουσα..

1)Προσθεσε 3 ασπραδια και ενα ολοκληρο αυγο το πρωι
2)Ενδιάμεσα απο πρωι-μεσιμερι βαλε κανενα τοστακι ή ενα κεσεδακι γιαουρτι και μια χουφτα αμυγδαλα
3)Ενδιάμεσα απο μεσημερι-απογευμα παλι κατι σε στυλ 2)
4)Το βραδακι και πριν απο το κρεβατι δλδ πριν κοιμηθεις κανα μισαωρο φαε μισο κεσεδακι cottage με μια κουταλια φυστικοβούτυρο


Αν καποιο απο τα παραπάνω πεφτει κοντα στην προπονηση απλα κοιτα να εχει αποσταση 1μιση με 2 ωρες πριν την προπονηση

banteras
06-09-09, 02:56
ok μαγκες σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας.. :toast:

crow
07-09-09, 13:20
Ειναι κριμα να κατακρινετε ολους τους διατροφολογους....σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν σωστα κ αξιοπιστα ατομα που γουσταρουν αυτο που κανουν.
Βεβαια υπαρχουν κ παρα πολλα λαμογια.
Στο θεμα μας: ειναι κριμα να βγαζετε αχρηστο ενα απο τα λιγα συμπληρωματα που πραγματικα αξιζουν γιατι δουλευει.
Το ΗΜΒ ειναι απο τα λιγα φυσικα συστατικα που η επιστημονικη ερευνα εχει αποδειξει οτι υποστηριζει την μυικη αναπτυξη κ την απωλεια λιπους.
Το ΗΜΒ ειναι το «Β Υδροξυμεθυλβουτυρικο οξυ», ειναι ενας μεταβολίτης του αμινοξεως λευκίνη(ένα απο τα πιο συμαντικα αμινοξεα του σωματος).Παράγεται φυσικά στον ανθρώπινο οργανισμο αλλα βρίσκεται κ σε τροφές.
Παρότι λοιπόν το βρίσκουμε σε μικρές ποσότητες σε καποιες τροφες, ειναι πολυ επωφελής για τον εντονα ασκούμενο η συμπληρωματική προσληψη του.
Το ΗΜΒ εχει την ικανοτητα να αυξανει την αντοχη κ για αυτο χρησιμοποιητε απο αθλητες αντοχης.Επισης εχει την ικανοτητα να βοηθαει την καύση λιπους κ την αυξηση του μυικου ιστου μετα απο προπονηση.
Συμφωνα με μια προσφατη μελετη,μια ομαδα αθλητων(κωπηλάτες) παιρνοντας 3γρ ΗΜΒ την ημερα για 3 βδομαδες κερδισε τριπλασια μυικη μαζα σε σχεση με αλλη ομάδα(control group) που έλαβε εικονικα στοιχεια(placebo).
Το ΗΜΒ φαινεται πως αυξανει τον ρυθμο χρήσης την πρωτεινης για μυικη αναπτυξη,ενω μειωνει το μυικο καταβολισμο κατα τη διαρκεια της προπονησης κ βοηθάει τους αθλητες να εχουν μια πιο γρηγορη αποθεραπεία.
Προσωπικα χρησιμοποιω ΗΜΒ 10 χρονια.Αυτο που εχω καταλαβει ειναι
Α)οντως παντα με βοηθούσε στην βελτιωση της αντοχης μου
Β)αν έκανα μονο προπονηση με βαρη,μονη βελτίωση που εβλεπα ητανε στην αποκατασταση μου κ στο οτι ξεκουραζομουνα πιο γρηγορα μεσα στη προπονηση.
Γ)Για να ειναι αποροφησημο πρεπει να ειναι απο πολυ καλη εταιρεια που χρησιμοποιει αριστες πρωτες υλες(εχω παρει κατα καιρους απο εταιρειες που πραγματικα εκλεγα τα λεφτα μου)
Δ) κ δεν ειναι απαραιτητο να παρεις πανω απο 3γρ ημερησιος
Τωρα βεβαια ειναι φανερο πως με μια καλη διατροφη θα εχεις κ πιο γρηγορα αυξηση δυναμης κ αυξηση μυικης μαζας.(μιας κ το σωμα σου ξεκουραζετε πιο γρηγορα κ εχει καλυτερη πρωτεινοσυνθεση)

sctp
07-09-09, 13:49
Το ΗΜΒ πρεπει να κανει δουλεια αλλα κοστιζει αρκετα,μονο ενα 5% της συνολικης λευκινης μεταβολιζεται σε ΗΜΒ και αυτο δεν ειναι 100% σιγουρο γιατι απαιτειται συγκεκριμενο ηπατικο ενζυμο για την διεργασια αυτη,οποιος μπορει να το παρει,αξιζει τα λεφτα του πιστευω ειδικα σε περιοδο γραμμωσης.:thumbup:

Bane
07-09-09, 13:52
Στο θεμα μας: ειναι κριμα να βγαζετε αχρηστο ενα απο τα λιγα συμπληρωματα που πραγματικα αξιζουν γιατι δουλευει.


Δεν είναι άχρηστο. Απλά για λιγότερα λεφτά υπάρχουν συμπληρώματα που κάνουν την ίδια δουλειά (Λευκίνη, λευκίνη, λευκίνη)

crow
07-09-09, 14:18
Δεν είναι άχρηστο. Απλά για λιγότερα λεφτά υπάρχουν συμπληρώματα που κάνουν την ίδια δουλειά (Λευκίνη, λευκίνη, λευκίνη)

Ο καθενας παιρνει κ βαζει στο σωμα του αυτο που πιστευει οτι ειναι καλυτερο.
Κανενα συμπληρωμα δεν κανει την ιδια δουλια, κ καθε οργανισμος ανταποκρινετε διαφορετικα.
Δεν ξερω ποσο το παιρνεις κ το θεωρεις τοσο ακριβο.
Εγω παλι δεν θεωρω οτι ειναι κ τοσο ακριβο.

pepeismenos karga
07-09-09, 22:09
As shown in numerous studies, taking 3 g of HMB per day while resistance training can add 2 lbs or more to the average bench press per week and double lean body mass gains. Results are generally noticeable in 3-4 weeks and continue while on your training program. And don't forget to adjust the dose to your specific body weight. 38 mg/kg-body weight is optimal which means a 250 lb person should take about 4.3 g/day for optimal results.

Does this mean that—if you took 3 g HMB/day for a year (52 weeks)—you would add 104 pounds to your average bench press, and gain 20 pounds of lean body mass instead of 10?

Well, noooooo...not quite. The actual research papers tell a less impressive story. For example, one of Dr. Nissen's published studies shows a net gain of 1.5 kg of lean body mass (lbm) vs. controls (+2.6 kg vs. 1.1 kg) after 7 weeks of HMB supplementation combined with resistance exercise. Thus, it's fair to say that the HMB supplemented group had "double lean body mass gains."

But the graph of the measurements clearly indicates that the increase in lbm occurred only in the first half of the study; then declined slightly over subsequent weeks. In other words, HMB supplementation provided an initial "bump" in gains, but no more.

There's a similar problem with the vaunted "2 lbs or more" added to "the average bench press per week" claim. It's true that the supplement group in this study added 15 pounds to their bench over 7 weeks, vs. only 5.4 pounds for the controls. It's also true, however, that the HMB group was significantly outperformed by the controls in terms of absolute weight lifted (314 lb vs. 321 lb).

Even though the two groups were matched for average size and lbm, the HMB group was far less proficient than the controls at the beginning of the study (299 lb vs. 315 lb). An alternate explanation, therefore, is that they simply had a greater capacity to respond to the training.

It's interesting to speculate about what might have happened over a longer period of training and supplementation. Would any differences between the groups still have existed after 3–4 months?

Other studies have shown that HMB supplementation can increase aerobic capacity, reduce markers of exercise-induced muscle damage, and moderately improve cardiovascular risk factors (serum cholesterol and blood pressure). But once again, the benefits appear to be modest, and the short-term nature of these studies can't tell us much about the results of long-term supplementation.

The hype also doesn't take the negative research into account. Contrary to Dr. Nissen's portrayal, a number of studies have found no significant changes in strength, body composition, markers of muscle damage or sports performance with HMB supplementation. Looking closely at these studies reveals an interesting difference, however. The positive studies used either untrained subjects or subjects with varied training experience. In contrast, the negative studies used highly trained athletes.

Perhaps this explains the disparity in results. For example, it's possible that a) experienced athletes need a larger dose; b) need to take it longer to see results; or c) both.

In my opinion, however, another—and more likely—possibility, is that HMB provides a small, but significant boost for people who are just starting to work out. It's a different story for people who are adapted to training.

aris1988
26-04-10, 18:59
Οπως σας ειχα πει παιδεια εχω ενα προβλημα με το θυροειδη πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι μπορω να παιρνω οτι συμπληρωματα θελω εκτος απο οσα περιεχουν καφεινη και γενικα οσα ειναι θερμογενετικα..Αυτο το ημβ τι ειναι?τι ακριβως κανει?Απο οτι εχω καταλαβει δεν περιεχει κατι θερμογεννετικο σωστα?

panzor
28-04-10, 17:43
Δεν είναι άχρηστο. Απλά για λιγότερα λεφτά υπάρχουν συμπληρώματα που κάνουν την ίδια δουλειά (Λευκίνη, λευκίνη, λευκίνη)


μπορείς να μας προτείνεις κάποια τέτοια συμπληρώματα που να έχουν λευκίνη φίλε μου? :welcome:

trelos
12-05-10, 14:25
Για το ΗΜΒ ποια ειναι η γνωμη σας?οντως δουλευει(απωλεια λιπους,αναρωση και κερδοι σε μυικη μαζα)?επειδη αρκετες εταιριες το πουλανε και σε αρκετα υψηλη τιμη....

aris1988
14-05-10, 00:42
ναι ρε παιδεια για πειτε για αυτο το συμπληρωμα

trelos
14-05-10, 11:13
απαντηση υπαρχει περιπτωση να παρουμε?

-beba-
14-05-10, 11:18
Κάντε αναζήτηση γιατί αν θυμάμαι καλά κάτι έχω δει για το συγκεκριμένο συμπλήρωμα.

Polyneikos
14-05-10, 11:24
Παιδια καλό είναι να ψαχνεστε λίγο καλύτερα μεσα στο φόρουμ πριν να ανοίγετε καινουργια θεματα..Συγχωνευτηκε με το ήδη υπάρχον.

trelos
14-05-10, 14:24
εψαξα αλλα δεν μου εβγαλε τιποτα....

leftis
21-06-12, 09:38
Κανα νέο? Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς να μας πεί τι λέει?

manosthess24
16-08-12, 18:15
Θελω να ρωτησω την αποψη σας γι αυτο το συμπληρωμα το HMB,ειναι καλο?κανει δουλεια?αυτο παει σε σνδυασμο με καποιο αλλο συμπληρωμα?

beefmeup
17-08-12, 12:45
καποιες μελετες λενε πως κατι κανει,αλλες παλι πως οχι.
εχω δοκιμασει κανα 2 φορες κ τεινω προς το "οχι"..

manosthess24
18-08-12, 00:21
εγω παλι παιδια πιστευω τα μονα που κανουν καλη δουλεια,ειναι πρωτεινη,αμινοξεα,τα bcaa,γλουταμινη,κρεατινη,ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε,το λεω επειδη φετος δοκιμασα πολυ περισοτερα συμπληρωματα και δεν ειδα καμια διαφορα(εγω προερχομαι απο αλλο αθλημα ομως)!

vaggan
18-08-12, 14:35
μουφα συμπληρωμα ο ορισμος του πεταμενα λεφτα μαζι με την γλουταμινη

jackalos
06-10-12, 20:01
Έχω αγοράσει ΗΜΒ και από την Δευτέρα θέλω να το συνδυάσω με την κρεατίνη της REFLEX και θα ήθελα να μου προτείνετε το καλύτερο τρόπο δοσολογίας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

jackalos
06-10-12, 23:59
Έχω αγοράσει ΗΜΒ και από την Δευτέρα θέλω να το συνδυάσω με την κρεατίνη της REFLEX και θα ήθελα να μου προτείνετε το καλύτερο τρόπο δοσολογίας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

bjj
20-06-14, 23:26
γεια σας παιδια εχει παρει κανεις απο αυτα; εχει να προτεινει καποια καλη ετιαρια απο οτι ειδα HBM βγαζει μονο η EFX

beefmeup
20-06-14, 23:34
το 2ο τι ακριβως ειναι?

billy89
20-06-14, 23:37
^ "Αν αφαιρέσουμε τον Β- δεσμό από την αλυσίδα του ΗΜΒ δημιουργούμε μια ακόμα πιο δυνατή έκδοση του κλασσικού ΗΜΒ με μεγαλύτερη απορροφητικότητα και ισχυρότερη αντικαταβολική δράση." μας λέει η εταιρία...

beefmeup
20-06-14, 23:38
α,μαλιστα..οπως μας λεει κ για την κρεαλκαλινη..:turtle:

KARAOLANIS
23-06-14, 22:24
αυτο το HMB ΤΙ ειναι ακριβως ρε παιδια? εχω διαβασει πολλα θετικα

beefmeup
23-06-14, 22:26
μεταβολιτης της λευκινης ειναι..περισοτερα πιο πισω...

beefmeup
12-10-16, 22:56
κανω ενα μικρο ξεθαμα..
εχει δοκιμασει κανεις αυτο εδω σε σοβαρες δοσεις?
κ οταν εννοω σοβαρες δοσεις, αν σκεφτει κανεις οτι ενα καλο (πανω απο το μεσο) ΗΜΒ συμπληρωμα δινει με φουλ δοση 3γρ ημερησιως, μιλαω για δοσεις απο 5γρ κ βαλε.
με ενα κλασσικο συμπληρωμα εταιριας, δεν βγαινουν αυτες οι δοσεις ανα μερα εκτος αν παρεις καμια 10αρα+ καπς..
γενικα, πλεον εχουν βγει αρκετες μελετες πανω σε αυτο, σε σχεση με παλιοτερα κ ολες το βγαζουν αρκετα υποσχομενο συμπληρωμα..
καμια αποψη απο προσωπικη εμπειρια κανεις με αυτες τις δοσεις?

billy89
13-10-16, 01:12
Τον τελευταίο μήνα 3 γρ τη μέρα. Με αυτή τη δόση έγιναν οι έρευνες που λες.

Παρατηρώ καλή ανάρρωση με μεγάλο volume

Κάνω συνεχώς volume prs σε 15 μέρες θα φανεί αν μου έδωσε καθόλου στο total

Αλλά μπορεί να ευθύνονται 1000 παράγοντες, δεν είμαι πλέον σε υποθερμιδική, το συνδυάζω με κρεατίνη, πιάνω επιτέλους φόρμα μετά την καλοκαιρινή διακοπή.

Αυτά από strength training από μυικότητα nothing special.

Για τις έρευνες έχει γράψει ένα ωραίο άρθρο ο nuckols ο οποίος με λίγα λόγια τις αμφισβητεί το βρίσκεις εδώ (http://strengtheory.com/hmb/)

beefmeup
13-10-16, 14:40
Παρατηρώ καλή ανάρρωση με μεγάλο volume


εγω παιρνω 5γρ τη μερα εδω κ περιπου 1 μηνα..
εχω παρατηρησει ακριβως αυτο, σε σημειο που με παιρνει να πηγαινω κ πιο συχνα γυμναστηριο..
το συνδιαζω με κρεατινη κ β-αλανινη, αλλα σιγουρα δεν δινουν κατι παραπανω αυτα (αποτι δινουν δλδ) γιατι γενικα κρεατινη παιρνω σχεδον ολο τον χρονο, κ β-αλανινη ειχα ξαναπαρει για 2 μηνες πριν το καλοκαιρι..
θελω κ γω να δω πως θα παει στη συνεχεια..
θενκς για το λινκ, θα το διαβασω:thumbup:

amateur666
13-01-17, 13:42
καπου ειχα διαβασει οτι το συγκεκριμενο στο μονο λογο που ειναι καλυτερο απο λευκινη ειναι επειδη βοηθαει περισσοτερο στον καταβολισμο ισχυει?? ή μλκς διαβαζα :P....με δεδομενο αυτο..και επειδη το βρηκα τα 250γρ 11ευρω(οσο η λευκινη πανω κατω)..να το παρω απο τωρα που δεν κανω γραμμωση μαζι με τα bcaa ή να το αφησω για την γραμμωση κ την υποθερμιδικη διατροφη

kostas kou
28-03-17, 23:47
εχω μια απορια σχετικα με τον τροπο ληψης, σκευτομαι να παιρνω 1γρ 3 φορες την μερα, αλλα εχω μπερδευτει λιγο ως προε την καταναλοση...
μπορω παιρνω ενα γρ μαζι με το πρωινο 1 μετα απο 4 ωρες μαζι με πρωτεινη (στο ιδιο σεικερ) και ενα μετα την προπονηση παλι μαζι με πρωτεινη?
γιατι ακουσω πως δρουν καλυτερα αν τα παιρνεις σκετα (με νερο) και μετα απο 15' φας η παρεις πρωτεινη

Akis_04
21-07-17, 09:34
kalws sas vrika olous k oles kala mpania na exoume!!
Tha ithela thn gnwmi sas gia to HMB douleyei k an ws ti...auxisi myikis mazas h antikatavoliko,genika axizei ta lefta tou?

Nikolas_mk2
21-07-17, 11:00
Γεια σου φίλε, γράφε σε παρακαλώ μ'ελληνικους χαρακτήρες, τα greeklish απαγορευονται! :welcome:

Panhell34
21-07-17, 11:35
Μάλλον ψάχνεις αυτό
https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12641-HMB-(Warriorlab)&highlight=%28warriorlab%29