PDA

Επιστροφή στο Forum : Elias's log...



Γιάννηςς
24-01-12, 00:21
Ειπα να φτιάξω και γω ημερολογιο μπας και παρω καμια συμβουλη αλλα και για να βλεπω τη βελτιωση μου σιγα σιγα.Να ποστερω και τη διατροφη μου να μου πειτε τι κανω λαθος.Απο τα Χριστουγεννα εχω παει απο 68 κιλά 75!!Ολοι μου λενε οτι δεν εχω παχυνει,και στον καθρέφτη δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη αλλαγή!Πρεπει να τραβηξω φοτος και να συγκρίνω...Άλλα άρχησα και βάρη αυτό τον καιρό και μπορεί να είναι και λίγα μϋικα μιας και ειμαι στον 2ο μηνα...αν και δεν νομιζω!Οχι ακόμα!

Στατς: Υψος 1,75,Κιλά 74-75,Ηλικια 15(Τον Μαρτη 30 16)

Ασχολουμε με το γυμναστηριο 7-8 μήνες,οπου έχω χάσει 33 κιλά αν και τώρα ξαναπήρα μερικά όπως είπα.Τις τελευταιες 3 βδομαδες εφτιαξα διατροφη,αλλά απο σημερα ουσιαστικα μετράω ακριβως τις θερμιδες και τις ποσοτητες!Να πω οτι εχω και προβλημα με υπερφαγηκα επεισόδια στα τσιτ το σ/κ και στις γιορτες(τα χρισουγεννα γι αυτο πηρα και κιλα!).Βεβαια παλευω και μαλλον τωρα βρήκα τη λυση να μην στερουμε την αγαπημενη μου σοκολάτα και να μην παχαινω με μια συνταγη μερεντας που θα μπορω να τρωω καθε μερα λίγο.


Η διατροφη μου σήμερα:

Πρωι: 200ml γάλα 1,5% με 70 γρ μουσλί.
Σχολείο:1τοστ μαυρο ψωμί με 1 φέτα τυρί 10% και 2 φέτες γαλοπούλα,η εναλλακτικα 3 φέτες γαλοπουλα no τυρι
Μεσημεριανό:200 γραμμάρια βοδινό κρέας στο φούρνο με ελαιόλαδο και 200 γρ πατάτες φούρνου με 1 παξιμάδι κριθαρένιο και 1 μπολ σαλάτα μαρούλι και φρέσκο κρεμμύδι και μπρόκολο με λίγο λάδι και ξύδι.
1 μπανανα μετα απο 2 ωρες γιατι μετα απο μιση ωρα ειχα 1 ωρα αεροβιο εντονο στο γυμν(ειναι προγραμμα αίθουσας)
Μετα την προπονηση:Μαρουλι με φρεσκο κρεμμύδι και λιγο λαδι και ξύδι,1 γιαουρτι 200 γρ 2%,1 φέτα πολύσπορο(50 γρ) ψωμί με 4 φέτες γαλοπούλα,4 ασπράδια και 2 κροκάδια στο τηγάνι χωρίς λάδι
Βραδυνο:1 φέτα πολύσπορο(50 γρ) με 4 φέτες γαλοπουλα και 1 γιαουρτι 2% και 30 γρ αμύγδαλα


Εχω διαλύσει τις γαλοπούλες και τα ασπραδια και τους τονους γιατι δεν βρησκω αλλη πηγη πρωτεϊνης αμμεση!Ετσι σκεφτομαι να παρω συμπλήρωμα πρωτεϊνης(αυτα τα whey) αλλα δεν ξερω..να συνεχίσω ετσι η με whey?
Γενικα πως ειναι η διατροφη; Σκοπος ειναι οι 2700 θερμίδες...υποθερμιδική γιατί κάνω 12 ωρες γυμν τη βδομάδα οπου 4 απο αυτες ειναι βαρυ και οι 3 απο αυτες τις 4 ειναι βαρη σε μορφη αερόβιο(body pump....ξερω οτι δεν ειναι για ογκο κτλ,αλλα προς το παρον με καλυπτει...εξάλλου πιο πολύ θέλω αθλητικό σώμα οχι τοσο ογκο γιατι ασχολουμε με πολεμικες τεχνες και αυτο με νοιαζει περισσοτερο).Οποτε ουσιαστικα 11 ωρες αερόβιο και 1 βάρη κανονικά στα σίδερα.Μπορει να ειναι καπως,αλλα πριν 2(και λιγοτερο) μηνες ξεκινησα...σε λιγο καιρο μολις προσαρμοστω λιγο πιστευω θα το αλλαξω. Ο Βασικος μεταβολισμος μου με καθιστικη ζωη ειναι 2160 θερμίδες,και με συντελεστη 1.8 για την άσκηση που κάνω είναι 3240.Οποτε μειώνω στις 2700 για να εχω σταδιακη απώλεια λίπους μιας και χαρης την σαβουροδιατροφη μου μεχρι προτεινως και την λιγη ασκηση που εκανα ειμαι λιπωμενος αρκετα!...

http://desmond.imageshack.us/Himg37/scaled.php?server=37&filename=26122011343.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg854/scaled.php?server=854&filename=26122011344.jpg&res=medium

Εδω ειμαι πριν τα Χριστουγεννα..θα ποσταρω για μετα τα χριστουγεννα οπου εχω παρει 6-7 κιλα!Τα πηρα λογω υπερφαγιας στα τσιτ και γενικα δεν προσεχα τις θερμιδες...δυσκολευτηκα στο ανα αλλαξω διατροφη,γιατι στην αρχη εκανα 2 γευματα την μερα,και ετσι μετα το μεσημερι δεν ετρωγα τιποτα,και μετα το αλλαξα σε 5 τη μερα με την προοπτικη την μειωση της μεριδας,αλλα τελικα παλι ετρωγα πολυ...τωρα εχω βγρει μια ισσοροπια γιατι μετραω ποσοτητες!...Και οσο για την υπερφαγια,θα ενταξω τη μερεντα στο πρωινο με μια φετα τοστ για να μην στερουμε.Εξαλλου η μερεντα ειναι ο κυριος πειρασμος μου! :/

Ααα και μαι λεπτομερεια που δεν εχω αναφερει ποτε...Ηλια με λενε.Ο λογαρισμος ειναι εναος παιδιου που μου τον ειχε δωσει για να βλεπω τα θεματα,αλλαδεν μπαινει πλεον...και ετσι τον κρατησα :P

Γιάννηςς
25-01-12, 23:41
Σήμερα δεν ειχα προπονηση.
Η σημερινή διατροφη:

Πρωι: 200ml γαλα 65gr muesli
Δεκατιανο:2 φετες τοστ μαυρο με 2 γαλοπουλες
Μεσημεριανο:1λουκανικο 100 γρ κοτοπουλο,1 λουκανικο 100~ γρ μοσχαρι,και 1 35γρ φρανκφουρτης...και 1 τηγανιτη πατατα απο το φαγητο της υπολοιπης ικογενειας xD(αλλα ειμαι τοσο τραγικος που πηγα να φαω αλλη μια και την εφτυσα xD).Επεισης 2 φετες μαυρο ψωμι τοστ,και σαλατα με μαρουλι και φρεσκο κρεμμυδι με 2 κσ λαδι,και 200 γρ ρυζι μαυρο.
Απογευματινο:1 φετα πολυσπορο ψωμι,400 ml γαλα,και 7 φετες γαλοπουλα(δεν εβρισκα εκεινη τη στιγμη αλλο μεσω για πρωτεϊνη :P),και μια φετα τοστ.
Βραδυνο:1τονο σε νερο,50-60 γρ κοτοπουλο βραστο,μαρουλι φρεσκο κρεμμυδι,μια κσ λαδι.
Σαλατα τρωω πολυ μεγαλες ποσοτητες!Δηλαδη 1 μπολ μονος μου τεραστιο το μεσημερι και ενα τωρα.

Γιάννηςς
25-01-12, 23:43
Και για χθες η διατροφη μου ηταν αυτη: http://img823.imageshack.us/img823/8035/23052607.png
Προπονηση χθες: 1 ωρα body pump(βαρη για μυικη ενδυναμωση) και 1 ωρα κικ μποξινγκ

Γιάννηςς
26-01-12, 23:54
Η σημερινή διατροφή : 38779

Γιάννηςς
28-01-12, 00:31
38839
Η σημερινη

Γιάννηςς
29-01-12, 00:05
θερ υδατ λιπη πρωτ.
General - Chicken, Boiled Breast Meat, 9.52 oz 295 0 0 57
Pork - Fresh, loin, whole, cooked, roasted, 50 g 124 0 7 14
Eggs - Poached (whole egg), 3 large 221 1 15 19
Unh Phili - Egg Whites, 6 Eggs 129 2 0 30


Ειναι λιγα αλλα το πρωι εκανα τσιτ μεγάλο και μετα πηγα γυμν και γυρησα στις 4..οποτε αυτα ειναι απο τις 4 και μετα

Εντιτ βγαινει χαλια...ειναι: συνολο χωρις το τσιτ 3 υδατ 22 λιπη(καλα) και 120 πρωτ.

Γιάννηςς
29-01-12, 13:46
Xθες εκανα push ups,και σήμερα έχω doms!Eνώ όταν κάνω βάρη στο γυμν,σχεδών ποτε δεν εμφανίζω την επόμενη μέρα doms...μόνο με τα push ups!...Aυτο μαλλον σημαίνει οτι δεν κανω σωστα την άσκηση έτσι;;:unsure:

Γιάννηςς
01-02-12, 23:53
39329

billys15
02-02-12, 06:13
Καλη αρχη! Κρατα γερα και ευχομαι να μην τα παρατησεις!

Σχετικα με τα doms,επειδη δεν εχω διαβασει γι'αυτα,μηπως δεν ειναι απαραιτητα κακο και ειναι καλο?

Giannistzn
02-02-12, 14:26
Δεν νομιζω οτι τα doms ειναι κατι το οποιο θα πρεπει να σε ανησυχει. Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι στη διατροφη σου καθημερινα ξεφευγεις.

Θες να εισαι υπερθερμιδικα ή κανεις ατασθαλιες? Γιατι αν εχεις σα στοχο το 1970 και εισαι καθε μερα 500θ πανω, κατι κανεις λαθος μαλλον

Γιάννηςς
02-02-12, 23:22
Oχι οχι μην κοιτατε τι λεει εκει περα...δεν ειναι 1970 :P Τα εβαλα στην τυχη αυτα.Πρεπει να παιρνω καθημερινα εως και 2800 θερμιδες...και αμα δεις ολα εκει γυρω κυμαινονται...υπερθερμιδικα κινουμε ναι.Με θερμιδες συντηρησης γυρω στις 3200...και πραγματικα δουλευει...απο την προηγουμενη δευτερα που αρχησα εχω χασει 2 κιλα σχεδων.πορει και λιιιιγο παραπανω.Βασικα χθες εμαθα οτι δεν χρειαζομαι τοση πρωτΕϊνη...180γρ πρεπει να παιρνω τελικα..εγω δουλευα με 35% των θερμιδων μου να ειναι πρωτΕϊνες...236 γρ δηλαδη. :P Eυχαριστώ!

Giannistzn
03-02-12, 01:28
Oχι οχι μην κοιτατε τι λεει εκει περα...δεν ειναι 1970 :P Τα εβαλα στην τυχη αυτα.Πρεπει να παιρνω καθημερινα εως και 2800 θερμιδες...και αμα δεις ολα εκει γυρω κυμαινονται...υπερθερμιδικα κινουμε ναι.Με θερμιδες συντηρησης γυρω στις 3200...και πραγματικα δουλευει...απο την προηγουμενη δευτερα που αρχησα εχω χασει 2 κιλα σχεδων.πορει και λιιιιγο παραπανω.Βασικα χθες εμαθα οτι δεν χρειαζομαι τοση πρωτΕϊνη...180γρ πρεπει να παιρνω τελικα..εγω δουλευα με 35% των θερμιδων μου να ειναι πρωτΕϊνες...236 γρ δηλαδη. :P Eυχαριστώ!


Κατι κανεις λαθος τοτε, αν εισαι υπερθερμιδικα και χανεις τοτε απλα δεν εισαι υπερθερμιδικα. Εκτος εαν ηθελες να γραψεις υπο-θερμιδικα

Γιάννηςς
03-02-12, 01:55
Σορρυ ναι :P Παπαντζες γραφω βραδιατυκο...υποθερμιδικα θελω να πω :green:
Αυτο που με ςντυποσιαζει παντως στην διατροφη ειναι το εξης:
1ον ο οργανισμος ο μεταβολισμος ακομα και οι ορεξεις και οι συνηθειες προσαρμόζονται πολυυυυ γρήγορα στις νεες αλλαγές!Και επιπλεον: Παλια εκανα φουλ σαβουροδιατροφη..ημουν και παχυσαρκος πριν μερικους μηνες!Ετρωγα σχετικα λιγα πραγματα μπροστα στις ποσοστητες που τρωω τωρα!Κι ομως εφτανα μεχρι και 4...και 5.000 θερμιδες μερικες φορές!...Απλα και μονο επειδη ηταν σαβούρα!Τώρα πραγματικά δεν πεινάω ποτέ!!Τρώω συνέχεια,τρώω μεγάλες ποσότητες,το έχω συνηθήσει και χάνω και κιλά!...Δηλαδή αναρωτιέμαι τώρα γιατί δεν κάνουν όλοι οι παχύσαρκοι τέτοια διατροφή!..Μου φένεται πολύ εύκολο!Στο μυαλο μου παλια εμοιαζε πολυ πολυπλοκο ολο αυτο!:green:

Γιάννηςς
03-02-12, 02:09
39475

Πολλη πρωτΕϊνη μου βγηκε παλι... :shock:

Γιάννηςς
04-02-12, 01:06
39540

Οι θερμίδες είναι λίιγο λιγότερες...σε μερικά επειδή δεν θυμαμαι καλά βάζω παραπάνω για να είμαι μέσα :P

Γιάννηςς
26-02-12, 15:30
Λοιπόν συνεχίζω απλά η μόνη αλλαγή που έχω κάνει είναι οτι δεν μένω κάθε μέρα σταθερός σε θερμίδες.Άλλες μέρες έχω 3000 και άλλες 2400.Σήμερα που δεν είχα προπόνηση τις έριξα στις 2400.

41031

Τα λίπη είναι καλά ή πρέπει να ανεβάσω;Συνήθως είναι ελαφρώς πιό πάνω.
Οι υδατάνθρακες συνήθως κυμαίνονται στους 200,αλλά ανεβαίνουν τις μέρες που έχω μεγάλες προπονήσεις.
Οι πρωτεΐνες μου βγαίνουν περισσότερο απ όσο αντιστοιχούν στα κιλά μου κάποιες μέρες,όπως σήμερα.Μήπως πρέπει να μειώσω πρωτεΐνες και να αυξήσω λίπη;
Ααα,και φρούτα δεν έχω καθημερινά.Μες στην βδομάδα 2-3 φορές τρώω φρούτα.