PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα λιποκύτταρα



gym
25-01-12, 13:04
38696

Κατά τη γέννηση ενός ανθρώπου ο αριθμός των λιποκυττάρων, ο οποίος συντελεί στην αποθήκευση λίπους στο σώμα, είναι ένας σχετικά σταθερός αριθμός. Το ίδιο συμβαίνει και με πολλούς άλλους τύπους κυττάρων στο ανθρώπινο σώμα, συμπεριλαμβανομένων και των μυϊκών ινών. Κάνοντας, για παράδειγμα, άρση βαρών δε μεγαλώνει η μυϊκή μάζα. Απλώς μεγαλώνει ο μυϊκός όγκος και η εμφάνιση γίνεται πιο δυναμική. Το ίδιο συμβαίνει και με τα λιποκύτταρα. Το σώμα δεν παράγει περισσότερα, αντιθέτως γεμίζει τα ήδη υπάρχοντα κύτταρα με επιπλέον λίπος.



Στους ενήλικες δεν αυξάνεται ο αριθμός των λιποκυττάρων και η οποιαδήποτε αύξηση του πάχους οφείλεται σε αύξηση του μεγέθους τους. Μερικές μελέτες έχουν δείξει ότι το σώμα παχύσαρκων ατόμων με Δείκτη Μάζας Σώματος μεγαλύτερο του 35 έχει την ικανότητα να παράγει νέα λιποκύτταρα από την στιγμή που η χωρητικότητα των αρχικών έχει φτάσει στο μέγιστο. Αυτό σημαίνει πως δε μειώνεται ο αριθμός των λιποκυττάρων, αλλά μόνο αυξάνεται όταν σε ακραίες περιπτώσεις με την υπέρμετρη κατανάλωση τροφής το μέγεθος των λιποκυττάρων φτάσει στο μέγιστο όγκο του, οπότε και επέρχεται υπερπλασία των λιποκυττάρων.

Η εναπόθεση του λίπους στα λιποκύτταρα είναι μια σχετικά απλή διαδικασία. Όταν τρώτε ένα σάντουιτς, για παράδειγμα, το σώμα σας αποδομεί κάθε ένα από τα συστατικά των τροφίμων σε μικρότερα συστατικά, όπως υδατάνθρακες, πρωτεΐνες και λίπη. Η ενέργεια που προκύπτει από την αποδόμηση των συστατικών αυτών χρησιμοποιείται για να τροφοδοτήσει τις βασικές μεταβολικές διαδικασίες του σώματος, όπως η αναπνοή και ο καρδιακός παλμός, αλλά και σε πιο πολύπλοκες διαδικασίες, όπως η κίνηση των μυών κατά τη διάρκεια της άσκησης. Το σώμα αντλεί το μεγαλύτερο μέρος των πηγών ενέργειας από τη διάσπαση των υδατανθράκων και των πρωτεϊνών και αποθηκεύει την ενέργεια αυτή με τη μορφή γλυκογόνου. Το γλυκογόνο είναι ένας πολυσακχαρίτης, που αποθηκεύεται στους μύες και το ήπαρ και θεωρείται μια βραχυπρόθεσμη, άμεσα διαθέσιμη και εύκολα εξαντλήσιμη ενεργειακή ρεζέρβα.

Ενώ τα λίπη μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως πρωταρχική πηγή ενέργειας σε πολύ δραστήρια άτομα και αθλητές, θα πρέπει πρώτα να περάσουν από μια πιο εκτεταμένη διαδικασία και να διασπαστούν από μια διαδικασία που ονομάζεται β-οξείδωση, η οποία προετοιμάζει τα μόρια του λίπους για να χρησιμοποιηθούν ως ενέργεια. Οτιδήποτε εισέρχεται στο σώμα σας και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ή να αποθηκευτεί αποβάλλεται.

Ένα φυσιολογικό ποσοστό σωματικού λίπους που βοηθά στο σχηματισμό του λιπώδους ιστού απαιτείται για να διατηρήσει σε φυσιολογικό επίπεδο τις λειτουργίες του σώματος και, επίσης, χρησιμεύει ως μέσο μόνωσης και προστασίας των οργάνων. Μόνο όταν υπάρχει θερμιδική ανισορροπία και το σώμα σας καίει λιγότερες από αυτές τις θερμίδες που λαμβάνει, τότε αρχίζει να συσσωρεύεται και να αποθηκεύεται επιπλέον λίπος στα λιποκύτταρα.

Οι συνέπειες του υπερβολικού σωματικού λίπους είναι εκτεταμένες και εφόσον το άτομο θεωρηθεί παχύσαρκο είναι πιθανό να νοσήσει από σχετιζόμενες παθήσεις γνωστές και ως μεταβολικό σύνδρομο, που περιλαμβάνουν αντίσταση στην ινσουλίνη, υψηλή αρτηριακή πίεση, δυσλιπιδαιμία και καρδιαγγειακή νόσο. Η κατανόηση του πώς το λίπος αποθηκεύεται στο σώμα, δηλαδή ως συνέπεια της ανισορροπίας σε θερμίδες ή αλλιώς αρνητικό ισοζύγιο, μπορεί να είναι σημαντική για τη διατήρηση του σωματικού λίπους σε αποδεκτά και φυσιολογικά επίπεδα.

Τα τελευταία χρόνια δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στον τρόπο με τον οποίο είναι κατανεμημένο το σωματικό λίπος στον άνθρωπο. Όταν λέμε κατανομή του σωματικού λίπους στο ανθρώπινο σώμα μιλάμε συνήθως για τον τρόπο με τον οποίο το αποθηκευμένο λίπος είναι κατανεμημένο στα διάφορα μέρη του σώματος. Επομένως, μπορούμε να πούμε πως το λίπος βρίσκεται σε διάφορα σημεία στο σώμα.

Πού, λοιπόν, αποθηκεύεται περισσότερος λιπώδης ιστός; Υπάρχει διαφορετική κατανομή και συσσώρευση λίπους μεταξύ ανδρών και γυναικών; Σε γενικές γραμμές, το λίπος βρίσκεται κάτω από το δέρμα (υποδόριο λίπος). Υπάρχει, επίσης, και γύρω από τα νεφρά. Εκτός από το λιπώδη ιστό, λίπος αποθηκεύεται στο συκώτι και σε μικρότερη ποσότητα στους μυς. Το πού αποθηκεύεται το λίπος στο σώμα σας εξαρτάται και από το φύλο.

Ένας παχύσαρκος ενήλικας άνδρας έχει περισσότερο σωματικό λίπος στο στήθος, στην κοιλιά και τους γλουτούς του, δίνοντας του το γνωστό σε όλους
σχήμα «μήλο». Αυτή η μορφή παχυσαρκίας ονομάζεται «κεντρικού τύπου», είναι συχνότερη στους άνδρες και συνδέεται με αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης καρδιαγγειακών παθήσεων. Η κεντρικού τύπου παχυσαρκία χαρακτηρίζεται από την αύξηση του υποδόριου λίπους, δηλαδή του λίπους που είναι κάτω από το δέρμα και από την αύξηση του ενδοκοιλιακού (σπλαχνικού) λίπους, δηλαδή του λίπους που βρίσκεται πίσω και ανάμεσα στα έντερα. Αυτός ο τύπος παχυσαρκίας θεωρείται ο πιο επικίνδυνος για την υγεία.

Μια υπέρβαρη ενήλικη γυναίκα έχει την τάση να αποθηκεύει λίπος στο στήθος, τους γοφούς, τη μέση και τους γλουτούς, δημιουργώντας ένα σχήμα που θυμίζει «αχλάδι». Αυτή η μορφή παχυσαρκίας ονομάζεται «γυναικείου τύπου», γιατί παρατηρείται πιο συχνά στις γυναίκες. Μπορούμε, όμως, να δούμε και γυναίκες με «ανδρικού τύπου» παχυσαρκία. Άτομα με «γυναικείου τύπου» σωματότυπο διατρέχουν λιγότερους κινδύνους από τις επιπλοκές της παχυσαρκίας.

Η διαφορά στην κατανομή του λίπους εξαρτάται από τις ορμόνες του φύλου, τα οιστρογόνα και την τεστοστερόνη. Τα λιποκύτταρα σχηματίζονται στο αναπτυσσόμενο έμβρυο κατά τη διάρκεια του τρίτου τριμήνου της εγκυμοσύνης, και αργότερα κατά την έναρξη της εφηβείας, όταν οι ορμόνες των φύλων «χτυπάνε κόκκινο». Είναι κατά τη διάρκεια της εφηβείας όταν οι διαφορές στην κατανομή του λίπους μεταξύ ανδρών και γυναικών αρχίζουν να παίρνουν μορφή.

Αρκετά ενδιαφέρον είναι το γεγονός ότι η λιποπρωτεϊνική λιπάση συσχετίζεται περισσότερο με τις γυναίκες παρά με τους άνδρες. Η λιποπρωτεϊνική λιπάση είναι ένα ένζυμο απαραίτητο για την αποθήκευση του σωματικού λίπους στις γυναίκες. Η λιποπρωτεϊνική λιπάση βρίσκεται γύρω από τα τείχη του συστήματος κυκλοφορίας και μεταφέρεται σε όλο το σώμα ελέγχοντας την κατανομή του σωματικού λίπους σε διάφορες αποθήκες στο σώμα σας. Η λιπάση έχει δευτερεύοντα ρόλο στους άνδρες, αλλά λόγω έλλειψης του ενζύμου που παρουσιάζεται σε αυτούς, παρατηρείται πιο συχνά στις γυναίκες να διαθέτουν μεγαλύτερη συγκέντρωση αυτής και να δραστηριοποιείται κυρίως στην περιοχή των ποδιών.

Δεδομένου ότι οι κίνδυνοι για την υγεία από την παχυσαρκία σχετίζονται με την κατανομή λίπους στο σώμα και το υπερβολικό κοιλιακό λίπος, χρησιμοποιούμε τους δείκτες περιφέρειας για τον ορισμό της παχυσαρκίας. Πρόσφατες μελέτες δείχνουν ότι η αναλογία της περιμέτρου της μέσης προς αυτή των γοφών (waist-hip ratio ή WHR) αποτελεί το καλύτερο δείκτη για τον προσδιορισμό της παχυσαρκίας και των σχετιζόμενων με αυτήν χρόνιων παθήσεων. Οι συνιστώμενες θέσεις για τη μέτρηση αυτών των περιμέτρων είναι στο στενότερο σημείο της μέσης και στη μέγιστη περιφέρεια των γλουτών. Η μεγάλη τιμή αυτής της αναλογίας, δηλαδή του WHR, δείχνει μεγαλύτερη κατανομή στο κεντρικό μέρος του σώματος, ενώ η μικρή τιμή της αναλογίας αυτής μεγαλύτερη κατανομή στην περιφέρεια. Ο κίνδυνος της παχυσαρκίας αυξάνεται πάνω από μια περιφέρεια μέσης των 94 εκατοστών στους άνδρες και πάνω από 80 εκατοστά στις γυναίκες.

Ο ανθρώπινος οργανισμός δημιουργεί ένα συγκεκριμένο αριθμό λιποκυττάρων μέχρι την ηλικία των 14 ετών, ο οποίος διατηρείται σταθερός για την υπόλοιπη ζωή του ατόμου, δίνοντας έτσι μια συγκεκριμένη μορφή σε κάθε σώμα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να υπάρχουν σώματα με ασύμμετρη κατανομή λίπους, να παρατηρούνται δηλαδή τοπικές δυσμορφίες, των οποίων η κατασκευή κατά ένα μεγάλο ποσοστό επηρεάζεται και από την κληρονομικότητα. Οι δυσμορφίες αυτές οφείλονται στη μεγάλη συγκέντρωση λίπους σε αυτά τα σημεία, δηλαδή στις λιποαποθήκες, και συντελούν στην εμφάνιση του τοπικού πάχους. Ακόμα και μετά από μεγάλη απώλεια βάρους τα σημεία αυτά αφήνουν το "στίγμα" τους, δηλαδή ότι το συγκεκριμένο σημείο παρουσίαζε έντονο τοπικό πάχος.

Ο εφιάλτης του τοπικού πάχους εμφανίζεται κυρίως γύρω από τη περιοχή της κοιλιάς, στην περιφέρεια, στους μηρούς ή και γύρω από τα χέρια. Η μείωση του βάρους και του τοπικού πάχους γίνεται με αλλαγή του τρόπου ζωής. Συστηματική άσκηση και σωστή διατροφή είναι το άλφα και το ωμέγα της προσπάθειας. Όταν αποφασίσουμε, λοιπόν, να παλέψουμε για τα περιττά κιλά, θα δούμε πως το τοπικό πάχος θα μειώνεται πολύ πιο αργά σε σχέση με το αποθηκευμένο λίπος στα υπόλοιπα σημεία του σώματος μας.

Η μεσογειακή διατροφή αποτελεί τη βάση μιας υγιούς και ισορροπημένης σύγχρονης διατροφής, η οποία σε συνδυασμό με τη συστηματική σωματική άσκηση βοηθούν το άτομο να αποκτήσει το σωστό βάρος, να το συντηρήσει αλλά και να υιοθετήσει στην καθημερινότητά του αυτόν τον τρόπο ζωής. Ουσιαστικά απαιτείται ένα πρόγραμμα διατροφής και άσκησης που να ακολουθεί τη μεσογειακή διατροφή και να μη μειώνει το ρυθμό του μεταβολισμού.

Πηγη-
http://diatrofi.gr/index.php/diaita/item/909-%CF%84%CE%B1-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%8D%CF%84%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B1

jimmy007
26-01-12, 23:53
Ωραίο άρθρο. Συζητούσα για τα λιποκύτταρα σήμερα κατά σύμπτωση..:thumbup:

2 επισημάνσεις:

Κάνοντας, για παράδειγμα, άρση βαρών δε μεγαλώνει η μυϊκή μάζα. Απλώς μεγαλώνει ο μυϊκός όγκος και η εμφάνιση γίνεται πιο δυναμική. Το ίδιο συμβαίνει και με τα λιποκύτταρα. Το σώμα δεν παράγει περισσότερα, αντιθέτως γεμίζει τα ήδη υπάρχοντα κύτταρα με επιπλέον λίπος.


Με την άρση βαρών μεγαλώνει η μυική μάζα. Τα μυικά κύτταρα αυξάνουν σε μέγεθος(υπερτροφία) και όχι σε αριθμό(υπερπλασία), τουλάχιστον μετά την εφηβεία.

Αντίστοιχα, μπορεί να γίνει υπερπλασία λιποκυττάρων μέχρι την εφηβεία, τα οποία μετά δεν καταστρέφονται γιατί τα λιποκύτταρα δεν κάνουν απόπτωση.



Η μεσογειακή διατροφή αποτελεί τη βάση μιας υγιούς και ισορροπημένης σύγχρονης διατροφής, η οποία σε συνδυασμό με τη συστηματική σωματική άσκηση βοηθούν το άτομο να αποκτήσει το σωστό βάρος, να το συντηρήσει αλλά και να υιοθετήσει στην καθημερινότητά του αυτόν τον τρόπο ζωής. Ουσιαστικά απαιτείται ένα πρόγραμμα διατροφής και άσκησης που να ακολουθεί τη μεσογειακή διατροφή και να μη μειώνει το ρυθμό του μεταβολισμού.


Η διατροφή πλούσια σε πρωτείνες,γαλακτοκομικά και με προσοχή στις θερμίδες είναι πολλές σκάλες ανώτερη από την μεσογειακή.

gym
27-01-12, 00:28
Η διατροφή πλούσια σε πρωτείνες,γαλακτοκομικά και με προσοχή στις θερμίδες είναι πολλές σκάλες ανώτερη από την μεσογειακή.

ο λογος?επειδη ειναι πλουσια σε πρωτεινες?
δεν ειμαι τοσο σιγουρη τελικα...και η μια και η αλλη εχουν τα θετικα τους...εγω προσωπικα δεν τις ξεχωριζω...;)

jimmy007
27-01-12, 00:44
ο λογος?επειδη ειναι πλουσια σε πρωτεινες?
δεν ειμαι τοσο σιγουρη τελικα...και η μια και η αλλη εχουν τα θετικα τους...εγω προσωπικα δεν τις ξεχωριζω...;)

Ναι και όχι μόνο.:thumbup::thumbup: Υπάρχουν και το ασβέστιο με τη βιταμίνη D βοηθούν στην λιποδιάλυση. Έχω πετύχει μία έρευνα όπου τις συνέκριναν. Αν την βρω θα την ανεβάσω αύριο που θα ψάξω γιατί τώρα θα διαβάσω...:(

gym
27-01-12, 00:51
Ναι και όχι μόνο.:thumbup::thumbup: Υπάρχουν και το ασβέστιο με τη βιταμίνη D βοηθούν στην λιποδιάλυση. Έχω πετύχει μία έρευνα όπου τις συνέκριναν. Αν την βρω θα την ανεβάσω αύριο που θα ψάξω γιατί τώρα θα διαβάσω...:(

μην μου ταζεις εμενα κυριος και με αφηνεις ετσι...περιμενω ερευνα !ΝΑ την βρεις!:green:

Giannistzn
27-01-12, 01:53
Ερώτηση.. Κάποιος παχυσαρκος έφηβος λοιπόν αυξάνει (θεωρητικά) σε μεγάλο αριθμο τα λιποκυτταρα του, σε σχέση με ενα φυσιολογικου βάρους άνθρωπο. Στη συνέχεια μετα την εφηβεία χάνει κάποια κιλά. Όπως είπαμε όμως τα λιποκυτταρα δεν αποπιπτουν, άρα έχει τάση να γεμίζει να πολυπληθή λιποκυτταρα του μόλις υπερβεί θερμίδες.

Η ερώτηση μου, αυτός ο αριθμός λιποκυτταρων μπορει να ελαττώθει σε τέτοια περίπτωση μόνιμα;

Devil
27-01-12, 02:31
με νυστερι ναι.... :green:

υπαρχουν σε πειραματικο σταδιο καποιοι μεθοδοι... αλλα δεν γνωριζω πολλα σε αυτο...

Giannistzn
27-01-12, 14:26
με νυστερι ναι.... :green:

υπαρχουν σε πειραματικο σταδιο καποιοι μεθοδοι... αλλα δεν γνωριζω πολλα σε αυτο...

Mε φοβιζεις :turtle:

Η λιπαναροφηση τι κανει ουσιαστικα? Δεν αφαιρει κυτταρα?

Galthazar
27-01-12, 15:36
η λιποαναροφηση ουσιαστικα αδειαζει το λιπος απο τα κυτταρα αυτα απ ο,τι ξερω..τα κυτταρα δυστυχως παραμενουν

xelashai
27-01-12, 15:52
Είναι γνωστό ότι τα λιποκύτταρα πολλαπλασιάζονται όταν ένα άτομο είναι σε φάση ανάπτυξης. Όταν έχει ολοκληρώσει την ανάπτυξή του δεν υπάρχει πολλαπλασιασμός των λιποκυττάρων. Αυτό μπορεί να συμβεί μόνο στην περίπτωση που το άτομο έχει υπερβεί το 200% του ιδανικού του βάρους. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις η αποθήκευση του λίπους γίνεται μέσα στα ήδη υπάρχοντα λιποκύτταρα και όταν το αποθηκευμένο λίπος αυξάνει, απλώς αυξάνει ο όγκος των λιποκυττάρων, χωρίς να αυξηθεί ο αριθμός τους. Επομένως, όταν παχαίνουμε, απλώς διογκώνονται τα ήδη υπάρχοντα λιποκύτταρα

Η λιποαναρρόφηση αφαιρεί κάποιον αριθμό λιποκυττάρων. Αυτά δεν ξαναδημιουργούνται, διότι ο οργανισμός δεν έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει καινούρια λιποκύτταρα

rey1989
27-01-12, 16:27
επειδή έχω τρομάξει λίγο...
πιάνω κάτω απο το δέρμα μου (αν το τραβήξω) σε μερικά σημεία κάτι σαν σωληνάκια η μπαλίτσες , δεν ξέρω τι ακριβός είναι και μιας και ήμουν ΠΟΛΛΑ κιλά πριν λιγότερο απο ενα χρόνο αναρωτιέμαι αν εχουν σχέση με τα λιποκύτταρα αυτά που πιάνω :unsure:

το περίεργο ειναι πως αυτη την στιγμή σε ενα σημείο του χεριού που τα ειχα πιάσει πριν λιγο καιρό πλέον δεν τα νιώθω και μου κάνει εντύπωση

xelashai
27-01-12, 16:41
επειδή έχω τρομάξει λίγο...
πιάνω κάτω απο το δέρμα μου (αν το τραβήξω) σε μερικά σημεία κάτι σαν σωληνάκια η μπαλίτσες , δεν ξέρω τι ακριβός είναι και μιας και ήμουν ΠΟΛΛΑ κιλά πριν λιγότερο απο ενα χρόνο αναρωτιέμαι αν εχουν σχέση με τα λιποκύτταρα αυτά που πιάνω :unsure:

το περίεργο ειναι πως αυτη την στιγμή σε ενα σημείο του χεριού που τα ειχα πιάσει πριν λιγο καιρό πλέον δεν τα νιώθω και μου κάνει εντύπωση

:unsure:ενιωθες να σε ποναει οταν το επιανες?

xelashai
27-01-12, 16:51
38805η ανατομια του λιπους
38806η κατανομη του στο σωμα

38807τα λιποκυτταρα

rey1989
27-01-12, 16:57
:unsure:ενιωθες να σε ποναει οταν το επιανες?

όχι , και ευτυχώς δεν ήταν στο στήθος γιατί θα φοβόμουν για γυναικομαστία με αυτά που έχω διαβάσει στο εν λόγο θρέντ.
Πάντως κάπου είχε πάρει το μάτι μου να το αναφέρει και κάποιος άλλος εδώ στο φόρουμ αλλά έκανα αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι.

τελικά έχει σχέση η όχι ?

xelashai
27-01-12, 17:04
όχι , και ευτυχώς δεν ήταν στο στήθος γιατί θα φοβόμουν για γυναικομαστία με αυτά που έχω διαβάσει στο εν λόγο θρέντ.
Πάντως κάπου είχε πάρει το μάτι μου να το αναφέρει και κάποιος άλλος εδώ στο φόρουμ αλλά έκανα αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι.

τελικά έχει σχέση η όχι ?

σκεφτηκα μηπως ηταν λιπωμα αλλα αφου εφυγε δεν ηταν κατι τετοιο..
να επιανες τα διογκωμενα λιποκυτταρα??δεν ξερω..
σε ανθρωπους που εχουν κυτταριτιδα..στα ψωμακια για παραδειγμα..αν πιασεις το δερμα νιωθεις τετοια μπαλακια..οποτε μαλλον θα ειναι επιφανειακο λιπος..μαλλον κατι τετοιο θα ηταν και σε σενα

Devil
27-01-12, 20:15
Mε φοβιζεις :turtle:

Η λιπαναροφηση τι κανει ουσιαστικα? Δεν αφαιρει κυτταρα?

ναι αφαιρει... αυτο εννοω με το νυστερι...:green:

απο εκει και περα γινοντε ερευνες απο οσο ξερω με διαφορα topicals και αλλα.... μερικα διχνουν να προκαλουν αποπτοση στα λιποκυταρα...

Giannistzn
27-01-12, 20:17
Αν εχεις κανενα λινκ ευκαιρο, πετα το εδω οποτε μπορεσεις.

Devil
27-01-12, 20:28
Αν εχεις κανενα λινκ ευκαιρο, πετα το εδω οποτε μπορεσεις.

οκ οτι βρω σχετικο θα το πεταξω εδω μεσα...;)

gebs
31-07-12, 15:40
Η λιποαναρρόφηση - όπως το λέει και η ίδια η Λέξη αλλα και ο Πλαστικός χειρούργος ΚΑΠΟΣΙΤΑΣ είναι η "απορρόφηση των κυττάρων".
Αντίρρηση; :P

tolis93
01-08-12, 00:40
ωραιο καλοριζικο χαζο ποστ φιλε:green: αλλα ευχαριστω π ανεβασες το αρθρο στην επιφανεια. απο οσο διαβασα πρεπει να υπερεβει καποιος το 35 σε ΔΜΣ.που σημαινει να φτασει σε σημειο να ναι σα κεφτες με ποδια λιγο πολυ.οποτε καποιος π ειχε 25-27 πχ μπορει ανετα να ξεφορτοθει αρκετο λιπος κ να παει στο 7-8 η και αγωνιστικα ακομα και στο 4-6 χωρις προβλημα. με αυτους π τρωνε τον αμπακο και δεν εχουν ιχνος πανω τους απορω τι γινεται