PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαχνω Π.Τ. με παραδοσιακο και αγωνιστικο !



war?!
26-01-12, 18:20
Γεια σε ολους. Νομιζω πως χρειαζομαι την βοηθεια σας ! Ενδιαφερομαι , λοιπον , να ξεκινησω μια πολεμικη τεχνη και να αφιερωθω σε αυτην (εχω ''προυπηρεσια'' δυο χρονια σε kick/thai boxing και αλλα αθληματα στο παρελθον) . Απ τη μια θα ηθελα να εχει καλο παραδοσιακο μερος δηλαδη φορμες, τεχνικες , κινησεις κλπ και απ την αλλη να χει κ αγωνιστικο και ταυτοχρονα να ειναι σε καποιο βαθμο η απολυτα πληρης ( δηλαδη να χει γροθιες , λακτισματα , πιασιματα , ριψεις , λαβες και γιατι οχι και παλη εδαφους ) . Εχω τσεκαρει το Ju jitsu το οποιο μου φαινεται αρκετα πληρες αλλα θα θελα μια πιο εκτενεστερη περιγραφη απο καποιον ειδικο εδω περα και λεπτομερειες για παραδοσιακο κ αγωνιστικο . Επιπλεον εχω τσεκαρει το wushu kung fu το οποιο εχει το sanda ως αγωνιστικο ( ?) και τα Tao Lu στο παραδοσιακο , αν εχω καταλαβει σωστα. Επισης καλο μου φαινεται και το shotokan karate

Ξεκαθαριζω οτι mma , krav maga και τετοια δεν με ψηνουν ιδιαιτερα ...

Ευχαριστω για τις απαντησεις που (ελπιζω οτι) θα παρω !!

spartan77
26-01-12, 18:39
εφοσον εχεις κανει kick/thai boxing ,μμα και κραβ δν τρελε, και σε νοιαζει σε κατι πιο παραδοσιακο και...οπως λες.... ( δηλαδη να χει γροθιες , λακτισματα , πιασιματα , ριψεις , λαβες και γιατι οχι και παλη εδαφους ) ........
ξεκινας να μαθεις WING CHUN KUNG FU!!! ειναι close combat εχει φορμες τεχνικες κινησεις και εχει οοολα αυτα που ψαχνεις!
αλλιως μπορεις και στο jiu jitsu (brasilian η japan) αν σ ενδιαφερουν πιο πολυ λαβες και μαχες τυπου(παλης)

εγω κανω καποια χρονια wing chun και σ αυτα που ζητας τα πιο πολλα περιλαμβανονται ;)

jojosmj
26-01-12, 18:57
αν κ κανω wing chun θα προτεινα να ασχοληθεις με jiu jitsu ειναι ποιο πολυ σε αυτο που ζητας
με ποιο πολες διοργανωσεις κλπ ειτε σε semi contact αγωνες ειτε σε αλες κατηγοριες(εχτος αν εχω καταλαβει λαθος κ δν σε ενδιαφερει το αγωνηστηκο μερος διοργανωσει κλπ κ ενωουσες sparing με το αγωνηστικο μερος)
οι διαφορες τον 2 συστηματων ειναι τεραστιες
http://www.youtube.com/watch?v=rbufYchjFhw (Jiu jiutsu Κανει ασχετα πουθ λενε grav maga,grav maga ειναι μονο στα σημεια με τα οπλα ολο το υπολοιπο ειναι παραδοσιακο Jiu jitsu )
http://www.youtube.com/watch?v=HlGAH9t2bUk wing chun
διαφορες το wing chun ειναι ποιο απλο κ λυτο κ ειναι η μοναδικη πολεμικη τεχνη που εχει αμυνα κ επιθεση ταυτοχρονα (ισως εχουν το ιδιο κ αλα ειδη Kung fu αλα οχι οσο το wing chun γτ πανω σε αυτο εχει φτιαχτει να ειναι οι ποιο γρηγορη πολεμικη τεχνη ) εχει στην ευθεια χτυπηματα ,μαχη εδαφος,ριψης,οπλα ,αφοπλησμους,δν εχει ψηλα λακτησματα κεφαλι κλπ εχει κρυφα λακτισματα θα ελεγα.χαρακρησιστικα του wing chun η εκρηξη κ οι αλυσιδοτες γροθιες,δν εχει περιστροφικες κινησεις γυρηστες κλωτσιες κ γενικος κινησεις που μπορεις να εκτεθεις η να χασεις την ισοροποια σου.
το jiu jitsu ειναι ποιο εντυπωσιακο ,με περισοτερες αρπαγες κ περιστροφες ,ψηλα κ ενα ερια λακτησματα ,μαχη εδαφος ,οπλα ,αφοπλησμους.
χαρακτηριστικα το Jiu jiutsu τα ψηλα λακτησματα ,οι αρπαγες κ τα εναερια λακτισματα κ περιστροφικα χτυπηματα.

war?!
26-01-12, 19:32
Ευχαριστω για τις απαντησεις .
Το wing chun φαινεται πολυ ωραιο στυλ αλλα νομιζω δεν μου ταιριαζει σαν τεχνη και δεν εχει κ αγωνιστικο
Αγωνιστικο για ju jitsu εννοω και σπαρρινγκ και δυνατοτητα για αγωνες . Παραδοσιακο ζιου ζιτσου εχει kata k kihon πχ οπως το καρατε ; πως περνας τις ζωνες ας πουμε ; επισης στο αγωνιστικο μηπως δινει βαρυτητα στις ριψεις κ στην παλη εδαφους ; εχει καποιο περιορισμο σε γροθιες η στο σερι χτυπηματων η καμια σχεση ;

επισης για wushu/sanda/tao lu ξερεις κανεις τιποτα ;

jojosmj
27-01-12, 12:05
το jiu jitsu εχει κανονικα αγωνες με χτυπηματα σε ορθια μαχη κ αγωνες μαχη εδαφους .
εχει φορμες Kata ,περιορησμο χτυπηματων εχει μονο στα χτυπηματα λαιμους κλπ.
οι αγωνες που κανει το jiu jiutsu ειναι semi contact -full contact απλα εχει πολες διοργανωσεις.
βαυτητα στις ριψεις δεν δινει μαλον το μπερδευεις με το brazialin jiu jitsu...
το wu shu κατεβαινει σε αγωνες sanda.
to sanda σε sanda αλα ειναι πολυ φτωχο (δν βρησκω τον λογο να ασχοληθεις με sanda )
μια σοβαρη σχολη wu shu θα σου διχνει kung fu Κ το αγωνηστηκο μερος θα εκτελειτα ως sanda.
το αλο ειδος αν το ξερει μονο ο lao θα το ξερει .

Lao
27-01-12, 13:37
Γεια σε ολους. Νομιζω πως χρειαζομαι την βοηθεια σας ! Ενδιαφερομαι , λοιπον , να ξεκινησω μια πολεμικη τεχνη και να αφιερωθω σε αυτην (εχω ''προυπηρεσια'' δυο χρονια σε kick/thai boxing και αλλα αθληματα στο παρελθον) . Απ τη μια θα ηθελα να εχει καλο παραδοσιακο μερος δηλαδη φορμες, τεχνικες , κινησεις κλπ και απ την αλλη να χει κ αγωνιστικο και ταυτοχρονα να ειναι σε καποιο βαθμο η απολυτα πληρης ( δηλαδη να χει γροθιες , λακτισματα , πιασιματα , ριψεις , λαβες και γιατι οχι και παλη εδαφους ) . Εχω τσεκαρει το Ju jitsu το οποιο μου φαινεται αρκετα πληρες αλλα θα θελα μια πιο εκτενεστερη περιγραφη απο καποιον ειδικο εδω περα και λεπτομερειες για παραδοσιακο κ αγωνιστικο . Επιπλεον εχω τσεκαρει το wushu kung fu το οποιο εχει το sanda ως αγωνιστικο ( ?) και τα Tao Lu στο παραδοσιακο , αν εχω καταλαβει σωστα. Επισης καλο μου φαινεται και το shotokan karate

Ξεκαθαριζω οτι mma , krav maga και τετοια δεν με ψηνουν ιδιαιτερα ...

Ευχαριστω για τις απαντησεις που (ελπιζω οτι) θα παρω !!

Εγώ θα σου λεγα να αποφασίσεις και να επιλέξεις ή παραδοσιακό ή αγωνιστικό. Και τα δύο μαζί, δεν πάνε.

war?!
27-01-12, 16:07
εφοσον γνωριζεις πραγματα πανω στο θεμα (διαβασα αλλα ποστ σου) θα μπορουσες να πεις την αποψη σου σχετικα με αυτα που ρωτησα και οχι να πεταξεις μια ατακα σκετη η οποια δεν λεει κ τιποτα σε εναν που ξερει ελαχιστα οπως εγω...φιλικα παντα
τελοσπαντων..
αν ξερει κανεις σχολη ju jitsu η κουνγκ φου/σαντα στην ευρυτερη περοχη του κεντρου ας στειλει πμ ( μην θεωρηθει και διαφημιση ) thanks!

Lao
27-01-12, 16:40
εφοσον γνωριζεις πραγματα πανω στο θεμα (διαβασα αλλα ποστ σου) θα μπορουσες να πεις την αποψη σου σχετικα με αυτα που ρωτησα και οχι να πεταξεις μια ατακα σκετη η οποια δεν λεει κ τιποτα σε εναν που ξερει ελαχιστα οπως εγω...φιλικα παντα
τελοσπαντων..
αν ξερει κανεις σχολη ju jitsu η κουνγκ φου/σαντα στην ευρυτερη περοχη του κεντρου ας στειλει πμ ( μην θεωρηθει και διαφημιση ) thanks!

Φίλε μου, δεν έχω πάντοτε τον απαιτούμενο χρόνο για να γράφω μακροσκελή posts.

Και στο κάτω-κάτω, αν όντως πιστεύεις ότι γνωρίζω πράγματα πάνω στο θέμα όπως λες, τότε θα μπορούσες να μείνεις σε αυτό που σου είπα, το οποίο είναι η ουσία.

Anyway, αφού θες λεπτομέρειες, θα σου πω μερικές.

Όπως σου είπα λοιπόν, παραδοσιακό και αγωνιστικό δεν πάνε μαζί. Ο λόγος είναι πολύ απλός: τα παραδοσιακά συστήματα δεν έχουν φτιαχτεί για αγώνες και, αντίστοιχα, τα αγωνιστικά συστήματα δεν έχουν την κατεύθυνση των παραδοσιακών.

Παραδοσιακό σύστημα, σημαίνει ότι θα αφιερώσεις πολλά χρόνια για να το μάθεις και όλη σου η εκπαίδευση σε ό,τι αφορά το μαχητικό κομμάτι, θα είναι για να υπερασπίσεις τον εαυτό σου αν χρειαστεί.

Αγωνιστικό σύστημα, σημαίνει ότι θα μάθεις ένα μέρος του παραδοσιακού, πολλά πράγματα από την κανονική ύλη θα απουσιάζουν, και οι προπονήσεις που θα κάνεις θα εστιάζουν σε αγώνες με κανονισμούς, με συγκεκριμένους χρόνους, συγκεκριμένους χώρους κτλ κτλ κτλ.

Από κει και πέρα, όπως ξαναέγραψα, παραδοσιακό σύστημα σημαίνει πολλά επιπρόσθετα πράγματα πέραν του μαχητικού: φιλοσοφία, θεωρία, αναπνευστικές και ενεργειακές ασκήσεις, ανατομία, ιατρική, διατροφή, υιοθέτηση συγκεκριμένων τρόπων σκέψης μέσα στην καθημερινότητα... Είναι, με λίγα λόγια ένας ολόκληρος τρόπος ζωής που εφαρμόζεται από τον μαθητή 24 ώρες το 24ωρο.

Ένα μεγάλο πρόβλημα των Δυτικών, είναι ότι συχνά αδυνατούν να αντιληφθούν πράγματα και καταστάσεις με τον τρόπο που το κάνουν οι Ασιάτες.

Για παράδειγμα, όταν ένας Κινέζος λέει «κάνω Kung Fu», σημαίνει ότι είναι πάρα πολύ καλός σε αυτό που κάνει, είτε αυτό είναι μια ΠΤ, είτε κηπουρική, είτε μαγειρική, είτε οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς.

Από κακή πληροφόρηση, άγνοια, διαφορετικού τρόπου σκέψης κτλ, ο μέσος Δυτικός λέει «κάνω Kung Fu» και εννοεί ότι πάει 1-2 ώρες σε μια Σχολή και μαθαίνει μερικές κινήσεις.

Όπως καταλαβαίνεις, οι διαφορές είναι χαώδεις.

Για να κλείσω λοιπόν το θέμα και να μην με παρεξηγείς, τα παραδοσιακά συστήματα έχουν τελείως άλλη κατεύθυνση σε σχέση με τα αγωνιστικά. Είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Έτσι, είτε θα επιλέξεις ένα παραδοσιακό σύστημα στο οποίο θα αφιερωθείς και θα εφαρμόσεις τις αρχές του ακόμα και στις σχέσεις σου με τους άλλους ανθρώπους, είτε θα πας σε ένα προπονητήριο στο οποίο θα διδάσκεται μια αγωνιστική μορφή και θα έχεις ως στόχο να κατεβαίνεις σε αγώνες.

Και τα δύο μαζί, δεν μπορείς να τα έχεις.

Giannistzn
27-01-12, 16:51
Λαο, προσωπικα εκανα kung fu (ή ετσι πιστευω τουλαχιστον δεν το ειχα ψαξει περισσοτερο για τη σχολη κλπ) και συνδιαζα παραδοσιακο και semi-contact. Στην αρχη εκανα μονο παραδοσιακο για αρκετα χρονια, και οσο μεγαλωνα μπηκα και στο σεμι κοντακτ (ισως εαν ειχα ξεκινησει μαζι να ειχα καλυτερες βασεις).

Αυτο που λες ισχυει και ειναι κανονας, στο παραδοσιακο μαθαινεις κινησεις, πειθαρχια, τεχνικες, να αντιδρας οταν σου επιτεθει ο αλλος. Στο αγωνιστικο κοματι, χρησιμοποιεις ορισμενες μονο κινησεις και η φιλοσοφια ειναι τελειως διαφορετικη.

Ωστοσο, εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι (πιστευω) πως εαν αφοσιωθει ο αλλος στην πολεμικη τεχνη που κανει μπορει να κανει και τα δυο μαζι. Εγω εκανα 2 φορες την εβδομαδα παραδοσιακο(1-1,30 ωρα) και αλλες 2 αγωνιστικο(2-2,30 ωρες) και εξελισσομουν και στα 2 κομματια. Σιγουρα δεν ειχα σαν σκεψη τον πρωταθλητισμο, αλλα ειχα παρει μερος σε αγωνες και ειχα παρει (λιγες) θεσεις. Εχουν να κανουν και αλλοι παραγοντες στο οτι δεν προχωρησα, αλλα πιστευω οτι εαν καποιος το "γουσταρει" μπορει να συνδιασει αυτα τα δυο κομματια, αλλα θα χρειαστει χρονο και δεν ξερω κατα ποσο θα συμβαδισει με προπονησεις γυμναστηριου-διατροφη-σχολειο-σχολη-εργασια ή οτι αλλο μπορει να υπαρξει μεσα στη μερα.

Lao
27-01-12, 17:02
Λαο, προσωπικα εκανα kung fu (ή ετσι πιστευω τουλαχιστον δεν το ειχα ψαξει περισσοτερο για τη σχολη κλπ) και συνδιαζα παραδοσιακο και semi-contact. Στην αρχη εκανα μονο παραδοσιακο για αρκετα χρονια, και οσο μεγαλωνα μπηκα και στο σεμι κοντακτ (ισως εαν ειχα ξεκινησει μαζι να ειχα καλυτερες βασεις).

Αυτο που λες ισχυει και ειναι κανονας, στο παραδοσιακο μαθαινεις κινησεις, πειθαρχια, τεχνικες, να αντιδρας οταν σου επιτεθει ο αλλος. Στο αγωνιστικο κοματι, χρησιμοποιεις ορισμενες μονο κινησεις και η φιλοσοφια ειναι τελειως διαφορετικη.

Ωστοσο, εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι (πιστευω) πως εαν αφοσιωθει ο αλλος στην πολεμικη τεχνη που κανει μπορει να κανει και τα δυο μαζι. Εγω εκανα 2 φορες την εβδομαδα παραδοσιακο(1-1,30 ωρα) και αλλες 2 αγωνιστικο(2-2,30 ωρες) και εξελισσομουν και στα 2 κομματια. Σιγουρα δεν ειχα σαν σκεψη τον πρωταθλητισμο, αλλα ειχα παρει μερος σε αγωνες και ειχα παρει (λιγες) θεσεις. Εχουν να κανουν και αλλοι παραγοντες στο οτι δεν προχωρησα, αλλα πιστευω οτι εαν καποιος το "γουσταρει" μπορει να συνδιασει αυτα τα δυο κομματια, αλλα θα χρειαστει χρονο και δεν ξερω κατα ποσο θα συμβαδισει με προπονησεις γυμναστηριου-διατροφη-σχολειο-σχολη-εργασια ή οτι αλλο μπορει να υπαρξει μεσα στη μερα.

Είναι πολλοί αυτοί που κάνουν αυτό που αναφέρεις. Και όχι μόνο αυτό, αλλά επίσης πολλοί προσπαθούν να συνδυάσουν διαφορετικά μεταξύ τους συστήματα. Κάνουν π.χ. 1 χρόνο Kung Fu, 2 χρόνια Karate, 4 χρόνια Jiu Jitsu και πάει λέγοντας.

Τελικά, καταλήγουν να μην κατέχουν ποτέ πραγματικά κάτι συγκεκριμένο. Στο μυαλό τους τα πάντα γίνονται αχταρμάς, η μια τεχνοτροπία μπλέκεται με την άλλη κτλ κτλ κτλ.

Εκεί που θέλω να καταλήξω λοιπόν, είναι ότι θεωρώ λάθος να ασχολείται κανείς παράλληλα και με άλλα πράγματα, χωρίς πρώτα να ΚΑΤΕΧΕΙ αυτό που κάνει. Είναι απείρως καλύτερα ένας άνθρωπος που ως τώρα δεν είχε καμμία σχέση με τις ΠΤ να μάθει ΜΙΑ και ΚΑΛΑ και ΜΕΤΑ να ασχοληθεί και με κάτι άλλο, παρά από την αρχή να προσπαθεί να μάθει τελείως διαφορετικά πράγματα.

Δεν ξέρω αν διαφωνείς με όσα λέω, πάντως εγώ αυτό που περιγράφω το έχω δει ΠΟΛΛΕΣ φορές. Εκατοντάδες, θα έλεγα.

jojosmj
27-01-12, 17:10
οταν λεμε αγωνηστηκο μερος τι ενωουμε ?
επαγκελματικα δηλαδη να αφοσιωθει καποιος για ring ? γτ τοτε μιλαμε οτι χανεις το 60% απο την γκαμα τον κινησεων σου ,βαλε κ οτι παιζεις με γαντια παμε στο 30% απο αυτα που σου επιτρποντε να κανεις ,εχτος αν μιλαμε να κανεις jiu jitsu κ να κατεβαινεις σε mma αγωνες.
εγω για να συνδιασω κ τα 2 εκανα παντα παραδοσιακο μερος κ κα8ε φορα στο τελος την προπονησης sparing οσο αντεχα. 1-3 ατομα.
εν μερη ο lao εχει δικιο πρωταθλητησμος π.χ για ring κ παραδοσιακο δν γινετε να τα κανεις κ τα 2 σε 1 8α εισαι καλος.
εγω το sparing το εχω μονο για να δω οτι μπορω να βγαζω στον αντιπαλο μου αυτα που εχω διδαχ8ει.
ειτε παραδοσιακο ειτε πρωτα8λητησμο για ring κ τα 2 ειναι τροπος ζωης. οποιος εχει κανει ξερει τι λεω.
κ για να γινεις καλος πρεπει να βρεις ατομα απο διαφορες σχολες κ να εχεις διαφορετικα ατομα για sparing...

Giannistzn
27-01-12, 17:15
Συμφωνω απολυτα. Ειδικα οταν αναφερομαστε σε πολεμικη τεχνη. Γιαυτο και ανεφερα στο 1ο ποστ μου οτι "δεν ξερω κατα ποσο μπορει να συμβαδισει με την καθημερινοτητα του καθενως".

Αλλα πιστευεις οτι εαν ασχοληθει και αφοσιωθει καποιος αρκετα χρονια δεν μπορει να φτασει σε ενα πολυ καλο αγωνιστικο επιπεδο και ταυτοχρονα σε παραδοσιακο? Πιστευω το βελτιστο ειναι να ξεκινησει καποιος απο μικρη ηλικια, γιατι η φιλοσοφια της πολεμικης τεχνης θα δημιουργηθει αλλιως στο μυαλο του και θα μπορεσει να παρει πιο ευκολα καποιες αρχες και την απαραιτητη πειθαρχια.

Και εγω σε αυτο που λες καταληγω, οτι ταυτοχρονα με κατι αλλο (οπως π.χ. γυμναστηριο) απλα θα περναει την ωρα του στην π.τ. Απλα θεωρω οτι μπορουν να υπαρξουν εξαιρεσεις υπο προΰποθεσεις ;)



οταν λεμε αγωνηστηκο μερος τι ενωουμε ?
επαγκελματικα δηλαδη να αφοσιωθει καποιος για ring ? γτ τοτε μιλαμε οτι χανεις το 60% απο την γκαμα τον κινησεων σου ,βαλε κ οτι παιζεις με γαντια παμε στο 30% απο αυτα που σου επιτρποντε να κανεις ,εχτος αν μιλαμε να κανεις jiu jitsu κ να κατεβαινεις σε mma αγωνες.
εγω για να συνδιασω κ τα 2 εκανα παντα παραδοσιακο μερος κ κα8ε φορα στο τελος την προπονησης sparing οσο αντεχα. 1-3 ατομα.
εν μερη ο lao εχει δικιο πρωταθλητησμος π.χ για ring κ παραδοσιακο δν γινετε να τα κανεις κ τα 2 σε 1 8α εισαι καλος.
εγω το sparing το εχω μονο για να δω οτι μπορω να βγαζω στον αντιπαλο μου αυτα που εχω διδαχ8ει.
ειτε παραδοσιακο ειτε πρωτα8λητησμο για ring κ τα 2 ειναι τροπος ζωης. οποιος εχει κανει ξερει τι λεω.
κ για να γινεις καλος πρεπει να βρεις ατομα απο διαφορες σχολες κ να εχεις διαφορετικα ατομα για sparing...

Αγωνιστικο προσωπικα αντιλαμβανομαι τους αγωνες της ομοσπονδιας που εισαι ειτε στο εσωτερικο ειτε στο εξωτερικο.

Στο παραδοσιακο μαθαινεις οπως ειπαμε τεχνικες και χτυπηματα που δεν θα χρησιμοποιησεις ποτε σε εναν αγωνα της ομοσπονδιας π.χ. Επισης, στο αγωνιστικο κομματι, μαθαινεις τροπο κινησης, αποφυγης κλπ που δεν θα σου χρησιμεψουν τοσο στο παραδοσιακο κομματι. Οποτε καποιο θα μεινει πισω, αναλογως που θα δοσεις εμφαση.

Lao
27-01-12, 17:29
Συμφωνω απολυτα. Ειδικα οταν αναφερομαστε σε πολεμικη τεχνη. Γιαυτο και ανεφερα στο 1ο ποστ μου οτι "δεν ξερω κατα ποσο μπορει να συμβαδισει με την καθημερινοτητα του καθενως".

Αλλα πιστευεις οτι εαν ασχοληθει και αφοσιωθει καποιος αρκετα χρονια δεν μπορει να φτασει σε ενα πολυ καλο αγωνιστικο επιπεδο και ταυτοχρονα σε παραδοσιακο? Πιστευω το βελτιστο ειναι να ξεκινησει καποιος απο μικρη ηλικια, γιατι η φιλοσοφια της πολεμικης τεχνης θα δημιουργηθει αλλιως στο μυαλο του και θα μπορεσει να παρει πιο ευκολα καποιες αρχες και την απαραιτητη πειθαρχια.

Και εγω σε αυτο που λες καταληγω, οτι ταυτοχρονα με κατι αλλο (οπως π.χ. γυμναστηριο) απλα θα περναει την ωρα του στην π.τ. Απλα θεωρω οτι μπορουν να υπαρξουν εξαιρεσεις υπο προΰποθεσεις ;)




Στο παραδοσιακο μαθαινεις οπως ειπαμε τεχνικες και χτυπηματα που δεν θα χρησιμοποιησεις ποτε σε εναν αγωνα της ομοσπονδιας π.χ. Επισης, στο αγωνιστικο κομματι, μαθαινεις τροπο κινησης, αποφυγης κλπ που δεν θα σου χρησιμεψουν τοσο στο παραδοσιακο κομματι. Οποτε καποιο θα μεινει πισω, αναλογως που θα δοσεις εμφαση.

Εξαιρέσεις υπό προϋποθέσεις πάντα υπάρχουν, αλλά όπως είναι ευνόητο εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να απαντήσω με βάση τον 1 στους 100.

Σε κάθε περίπτωση, εγώ πάντοτε λέω όσα λέω με γνώμονα το να ασχοληθεί κάποιος με κάτι, να αποκομίσει κάτι ουσιαστικό και να μην πάει χαμένος ο χρόνος αλλά και τα χρήματά του.;)

war?!
27-01-12, 17:42
Lao δεν εννοουσα φυσικα να ξοδεψεις χρονο για να απαντησεις σε μενα , αν θελεις !
και πριν το ειχα διαθεση για να στην πω απλα αυτο που εννοουσα ειναι οτι ειδα μονο το συμπερασμα και οχι συνολικα το πως ανεπτυξες τον συλλογισμο για να καταληξεις
σε αυτο που εγραψες.
Giannistzn που εκανες κουνγκ φου και σεμι κοντακτ ? μπορεις να μου πεις καποιες λεπτομερεις μεσω πμ ? αν θες και εχεις χρονο !

Lao
27-01-12, 17:50
...και μιας και έχω χρόνο αυτή την στιγμή, θα ήθελα να προσθέσω μερικά πράγματα ακόμα.

Έχω διαπιστώσει όλα αυτά τα χρόνια, ότι πολλά άτομα που ξεκινάνε να ασχοληθούν με μια παραδοσιακή ΠΤ, έχουν λόγω ελλειπούς ενημέρωσης λάθος πράγματα στο μυαλό τους.

Καταρχήν, το θέμα του χρόνου: αν κάποιος θέλει πραγματικά να μάθει μια Τέχνη, αυτό σημαίνει ότι θα ασκηθεί ΣΟΒΑΡΑ σε όλα τα επίπεδα (σωματικό, νοητικό και πνευματικό) και για πολλές ώρες εβδομαδιαίως. Στα πλαίσια αυτά, ΣΟΒΑΡΗ ενασχόληση σημαίνει 2-3 ώρες επι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 μέρες την εβδομάδα, και έχοντας πάντα στο νου μας ότι απλά προσπαθούμε να μάθουμε 5 πράγματα, όχι ότι θα γίνουμε Zen Masters.

Δεύτερον, θα πρέπει να ξεχάσει κανείς ότι θα μάθει μια ΠΤ γρήγορα και ότι θα είναι αχτύπητος στον δρόμο κτλ. Στο δικό μου μυαλό, μαυροζωνάς σημαίνει απλά ότι μόλις έχεις αποφοιτήσει από το δημοτικό. Πολλοί το λένε και το υποστηρίζω και εγώ, η ΑΛΗΘΙΝΗ γνώση ενός συστήματος, αρχίζει ΜΕΤΑ την μαύρη.

Τρίτον, και εδώ θέλω να σταθώ ιδιαίτερα, η αληθινή εφαρμογή όσων μαθαίνει κανείς, είναι όταν βρίσκεται εκτός Σχολής. Kung Fu για παράδειγμα, δεν κάνουμε μόνο στις 2 ώρες που κάνουμε μάθημα με τον Δάσκαλο. Kung Fu (το οποίο στα Κινέζικα σημαίνει Καλή Δουλειά ή Υψηλή Γνώση), κάνουμε όλο το 24ωρο. Τις αρχές που μαθαίνουμε από τον Δάσκαλό μας τις εφαρμόζουμε πρακτικά σε οτιδήποτε κάνουμε.

Μετά από αυτά, εάν κάποιος ΚΑΤΕΧΕΙ το σύστημά του, έχει μπει στο πετσί του για να το πω αλλιώς, για μένα τότε και μόνο τότε είναι έτοιμος αν το επιθυμεί και αν το χρειάζεται για κάποιον λόγο να μάθει και κάτι άλλο.

Giannistzn
27-01-12, 17:57
:clap: συμφωνω απολυτα σε ολα

Για εμενα η μαυρη ζωνη υποδεικνυει οτι εμαθες καποια πραματα και εξεταστικες σε αυτα απο μια επιτροπη. Δεν σημαινει οτι εισαι ετοιμος να τα εφαρμοσεις ανα πασα στιγμη που θα σου χρειαστουν. Θελει παρα πολλα χρονια και εμπειρια για να σου βγαινει εμφυτα η κινηση

war?!
27-01-12, 18:06
η αληθεια ειναι οτι ξερω αρκετους που κανουν Π.Τ. αλλα πρωτη αφορα ακουω αυτην την αντιληψη (η οποια προφανως ειναι αυτη που εκφραζει αυτους που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ -με ολη τη σημασια της λεξης- ασχολουνται με Π.Τ.) ! Πολυ ενδιαφερουσα παντως
μαλλον εκφραστηκα λαθος τοτε . θελω αγωνιστικο και κουτσουρεμενο παραδοσιακο ( εξτρα τεχνικες , κινησεις κ φορμες)
lao ξερεις καμια σχολη jujitsu η wushu στο ευρυτερο κεντρο αθηνας ?

Lao
27-01-12, 18:55
η αληθεια ειναι οτι ξερω αρκετους που κανουν Π.Τ. αλλα πρωτη αφορα ακουω αυτην την αντιληψη (η οποια προφανως ειναι αυτη που εκφραζει αυτους που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ -με ολη τη σημασια της λεξης- ασχολουνται με Π.Τ.) ! Πολυ ενδιαφερουσα παντως
μαλλον εκφραστηκα λαθος τοτε . θελω αγωνιστικο και κουτσουρεμενο παραδοσιακο ( εξτρα τεχνικες , κινησεις κ φορμες)
lao ξερεις καμια σχολη jujitsu η wushu στο ευρυτερο κεντρο αθηνας ?

Δεν ξέρω τι εννοείς λέγοντας «θελω αγωνιστικο και κουτσουρεμενο παραδοσιακο ( εξτρα τεχνικες , κινησεις κ φορμες)» καθώς τα αγωνιστικά είναι ακριβώς τα κουτσουρεμένα παραδοσιακά συστήματα.

Για να σου απαντήσω σε ό,τι ρωτάς πάντως, όχι δεν ξέρω κάποια τέτοια Σχολή.

jojosmj
27-01-12, 19:19
σχεδον ολες οι σχολες στην αθηνα κανουν αυτο που θες κουτσουρεμενο.
τις φορμες -Kata για τις 8ες? ξερεις γιατι ειναι ?
εγω κανω φορμες για αναπνοη ,αυτοσυγκεντρωση κ κυριως οι φορμες ειναι κ οι υλη μου ,σχεδον ολες οι τεχνικες μου υπαρχουν μεσα στις φορμες μου.
εσυ απο οτι καταλαβα ψαχνεις σχολη που να εχει το αγωνηστηκο μερος κατα 70% κ ενα 30% παραδοσιακο π.χ για τον δρομο ?
δν βοηθας ομως φιλος με το τσιγκελι στα βγαζω :turtle:

war?!
28-01-12, 15:56
ψαχνω σχολη που να χει αγωνιστικο δηλαδη να γινεται σπαρρινγκ στην προπονηση και να εχει καποιος την δυνατοτητα εαν θελει να κατεβει σε αγωνες και παραλληλα να διδασκονται και καποιες εξτρα τεχνικες και κινησεις οι οποιες δεν θα μπορουν να γινουν ουτε στο σπαρινγκ ουτε θα επιτρεπονται στους αγωνες γιατι θα χουμε σκοτωμους ! !

ειδα στο site μια σχολης οτι δεν ειναι full contact το ju jitsu

Lao
28-01-12, 16:49
ψαχνω σχολη που να χει αγωνιστικο δηλαδη να γινεται σπαρρινγκ στην προπονηση και να εχει καποιος την δυνατοτητα εαν θελει να κατεβει σε αγωνες και παραλληλα να διδασκονται και καποιες εξτρα τεχνικες και κινησεις οι οποιες δεν θα μπορουν να γινουν ουτε στο σπαρινγκ ουτε θα επιτρεπονται στους αγωνες γιατι θα χουμε σκοτωμους ! !

ειδα στο site μια σχολης οτι δεν ειναι full contact το ju jitsu

Λοιπόν...

Νομίζω ότι βρήκα αυτό που θέλεις.

Check:

http://www.brazilianjiujitsu.gr/academy.html

Τόσο τον Χρήστο όσο και τον Άρη, τους ξέρω προσωπικά. Είναι πολύ καλά παιδιά, είναι γνώστες του BJJ και εκεί μέσα έχει ό,τι ζητας.

Μπορείς να πας εκεί και να δεις πως είναι.

jojosmj
28-01-12, 23:24
+1 Κ για να το λεει ο Lao κατι ξερει ,ειναι ψαγμενος ....
ακυρο το Lao απο που το πηρες σημαινει κατι ?

skourias
29-01-12, 00:09
Είναι πολλοί αυτοί που κάνουν αυτό που αναφέρεις. Και όχι μόνο αυτό, αλλά επίσης πολλοί προσπαθούν να συνδυάσουν διαφορετικά μεταξύ τους συστήματα. Κάνουν π.χ. 1 χρόνο Kung Fu, 2 χρόνια Karate, 4 χρόνια Jiu Jitsu και πάει λέγοντας.

Τελικά, καταλήγουν να μην κατέχουν ποτέ πραγματικά κάτι συγκεκριμένο. Στο μυαλό τους τα πάντα γίνονται αχταρμάς, η μια τεχνοτροπία μπλέκεται με την άλλη κτλ κτλ κτλ.



Διαφωνώ.
Δεν είναι απαραίτητο αυτό.
Μπορεί κάποιος αφού εχει δει ότι κάτι δεν τον εκφράζει, να μεταπηδήσει σε κάτι άλλο.
Οτι έχει μάθει και σε οποιοδήποτε επίπεδο, δεν πάει χαμένο.

Εχετε σκεφτεί και για ποιον άλλο λόγο γίνεται αυτό?
Για ποιο λόγο δηλαδή δεν "κάθεται" κάποιος σε κάποιο σύστημα ή τέχνη?
Γιατί δεν ξεδίνει!
Και γιατί δεν ξεδίνει?
Γιατί δεν κάνει sparing...
Nα φύγει από το dojo και να έχει αδιάσει σωματικά αλλά να έχει γεμίσει ψυχικά...

Εκεί θέλω να καταλήξω.
Αν ο war θέλει και έχει την διαθεση να "ψαχτει", να βελτιωθεί, να μπει στο οποιοδήποτε trip ας πάει στην παράδωση.
Αν θέλει να "ηρεμίσει", αγωνιστικό κομάτι ή μαχιτικό αθλημα.

Αλλά αφού το παλικάρι ζητάει παράδωση (και καλά κάνει), προσωπική άποψη, jiu jitsu.
Aν αντέχει η μεσούλα του,;)... bjj.

Lao
29-01-12, 14:45
Διαφωνώ.
Δεν είναι απαραίτητο αυτό.
Μπορεί κάποιος αφού εχει δει ότι κάτι δεν τον εκφράζει, να μεταπηδήσει σε κάτι άλλο.
Οτι έχει μάθει και σε οποιοδήποτε επίπεδο, δεν πάει χαμένο.

Εχετε σκεφτεί και για ποιον άλλο λόγο γίνεται αυτό?
Για ποιο λόγο δηλαδή δεν "κάθεται" κάποιος σε κάποιο σύστημα ή τέχνη?
Γιατί δεν ξεδίνει!
Και γιατί δεν ξεδίνει?
Γιατί δεν κάνει sparing...
Nα φύγει από το dojo και να έχει αδιάσει σωματικά αλλά να έχει γεμίσει ψυχικά...

Εκεί θέλω να καταλήξω.
Αν ο war θέλει και έχει την διαθεση να "ψαχτει", να βελτιωθεί, να μπει στο οποιοδήποτε trip ας πάει στην παράδωση.
Αν θέλει να "ηρεμίσει", αγωνιστικό κομάτι ή μαχιτικό αθλημα.

Αλλά αφού το παλικάρι ζητάει παράδωση (και καλά κάνει), προσωπική άποψη, jiu jitsu.
Aν αντέχει η μεσούλα του,;)... bjj.

Απαραίτητο δεν είναι τίποτα στην ζωή, όμως αυτό που περιέγραψα είναι ο κανόνας.

Δεν είναι όλα τα συστήματα τα ίδια. Πολλά παραδοσιακά, έχουν τεράστια ύλη και αν κάποιος έχει κάτσει σε κάποιο από αυτά 1-2 χρόνια, κατά την άποψή μου απλά θα έχει πάρει μια ιδέα. Όταν λοιπόν κάποιος έχει πάρει μια ιδέα από δω, μια ιδέα από κει και μια ιδέα από παρακεί, τότε γενικά απλά θα θυμάται σκόρπια πράγματα και ποτέ δεν θα κατέχει πραγματικά κάτι.

Όσον αφορά το γιατί συμβαίνει αυτό, ένας λόγος μπορεί να είναι αυτός που λες.

Υπάρχουν και άλλοι, όμως: ο Δυτικός (και ο σύγχρονος Έλληνας δεν αποτελεί εξαίρεση) συνήθως βιάζεται, εύκολα θεωρεί ότι τα ξέρει όλα, δεν ακούει τους εκπαιδευτές και τον Δάσκαλό του. Του είναι εύκολο να κρίνει ένα σύστημα μέσα σε 2-3 μήνες, ακόμα και όταν δεν σκαμπάζει γρι από το αντικείμενο και συχνά απαιτεί να μαθαίνει πράγματα παραπάνω από αυτά που είναι έτοιμος να μάθει.

Ένα κλασσικό παράδειγμα, είναι η τεχνική της «σιδερένιας γροθιάς». Όσοι γνωρίζουν, ξέρουν ότι είναι κάτι αρκετά έως πολύ επικίνδυνο για να το μαθαίνει ο καθένας. Η τεχνική αυτή πρέπει να διδάσκεται μόνο σε ΠΟΛΥ προχωρημένους μαθητές, οι οποίοι επί χρόνια έχουν δείξει το ποιόν του χαρακτήρα τους. Προσωπικά, έχω θυμώσει και έχω αποπάρει πολλούς αρχάριους οι οποίοι έχει τύχει να απαιτήσουν να το διδαχθούν.

Γενικά, στην Ανατολή θεωρείται μεγάλη ασέβεια να γίνονται υποδείξεις προς τον Δάσκαλο ή τους εκπαιδευτές ή στους πιο προχωρημένους μαθητές. Εδώ συμβαίνει το αντίθετο, καθώς ο μαθητής κάπου θεωρεί ότι κάνει τιμή προς τον Δάσκαλο επειδή... καταδέχεται να διδαχθεί.

Διαφορετικές κουλτούρες, διαφορετικοί τρόποι σκέψης...


+1 Κ για να το λεει ο Lao κατι ξερει ,ειναι ψαγμενος ....
ακυρο το Lao απο που το πηρες σημαινει κατι ?

Δεν πάει το μυαλό σου κάπου; ;)

NASSER
29-01-12, 19:14
Εγω συμφωνώ πανω κάτω με όλα όσα λέτε όλοι. Άμα καποιος θέλει να κανει ΜΜΑ τι θα του λέγατε? Απαντήστε όσοι γνωρίζετε απο πολεμικές τέχνες για να έχουμε μια σαφή εικόνα.

skourias
29-01-12, 21:44
Θα του έλεγα να το κάνει.

Θα καταλάβει μόνος του αν του ταιριάζει, και μάλιστα πολύ σύντομα.;)

Θα το αγαπήσει ή θα το μισήσει...

Θα περιμένει πως και πως την επόμενη προπόνηση ή δεν θα ξαναπεράσει από το ίδιο οικοδομικό τετράγωνο.:)

Καραφλό Ακτινίδιο
29-01-12, 22:20
Εγω συμφωνώ πανω κάτω με όλα όσα λέτε όλοι. Άμα καποιος θέλει να κανει ΜΜΑ τι θα του λέγατε? Απαντήστε όσοι γνωρίζετε απο πολεμικές τέχνες για να έχουμε μια σαφή εικόνα.

Για να ξεκινησει κάποιος ΜΜΑ , θα πρέπει να έχει βάσεις τουλάχιστον από μια πολεμικη τεχνη , κανονικα θέλει τουλαχιστον 2 μία grappling (judo, bjj , ελληνορωμαϊκη) και μία striking (kick boxing , tai , πυγμαχια κτλπ ακόμα και παραδοσιακες )

Οι προπονησεις που κάνεις δεν ειναι καθαρα προπονησεις ΜΜΑ , δηλαδη κάνεις ξεχωριστα προπονηση για το grappling και ξεχωριστά για το Striking και υπαρχουν καποιες μέρες την εβδομαδα που τα συνδιαζεις, πχ ένας που θέλει να παίξει εξωτερικο κτλπ ας πουμε οτι κάνει 3 ωρες την μερα, δευτερα , τεταρτη , παρασκευη κανει ας πουμε 1,5 ωρα bjj και 1,5 ωρα πυγμαχια , τρίτες πέμπτες κανει καθαρα σεσιον ΜΜΑ και τα Σαββατα σπάρινγκ δυνατο


Αν κάποιος θέλει να ξεκινήσει ΜΜΑ , σε όποια σχολή και να πάει , αν είναι αρχάριος , δεν θα τον βάλουν να κάνει ΜΜΑ κατευθειαν αλλά ξεχωριστα να μαθει τεχνικες χτυπηματων, ριψεων και εδαφους...

Τωρα για αθηνα εγω θα πρότεινα Δημητριου ή Μαρκεζ , έχω κάνει και στους δυο (και σε αρκετους αλλους ) και νομίζω πως είναι οι καλύτεροι

Ο μαρκέζ ασχόλείται κυρίως με Bjj αλλα έχει κατεβάσει αθλητες-κτηνη σε αγωνες ΜΜΑ

Chris92
29-01-12, 22:34
για θεσσ καμια καλη σχολη?

war?!
29-01-12, 23:08
λοιπον εγω νομιζω οτι ψαχνω κατι σε αυτο : http://www.youtube.com/watch?v=G0OprCc07Cw
http://www.youtube.com/watch?v=ITmDdJgI6Nw&feature=related

ε και με καποιες εξτρα κινησεις , τεχνικες...

Lao
30-01-12, 14:01
λοιπον εγω νομιζω οτι ψαχνω κατι σε αυτο : http://www.youtube.com/watch?v=G0OprCc07Cw
http://www.youtube.com/watch?v=ITmDdJgI6Nw&feature=related

ε και με καποιες εξτρα κινησεις , τεχνικες...

Τα βίντεο αυτά, είναι παραδείγματα αυτού που υποστηρίζω, δηλαδή το πόσο μπορεί να απογυμνωθεί ένα παραδοσιακό σύστημα και να αλλάξει η τεχνοτροπία του, ώστε να γίνει κατάλληλο για αγώνες.

Μπορεί εκ πρώτης όψεως να είναι θεαματικά, αλλά όταν βλέπεις να κάνει π.χ. ο επιτιθέμενος πρώτη κίνηση με λάκτισμα στο κεφάλι του άλλου, δεν μπορείς να μην το σχολιάσεις. Σε αληθινές συνθήκες, είναι λάθος να ξεκινάς την επίθεσή σου έτσι, είναι πολύ εύκολο να ανατραπείς ή να σου σπάσει ο άλλος το πόδι, άσε που είσαι πολύ εκτεθειμένος σε αντεπίθεση στο μέσο του κορμού σου ή χαμηλά.

jojosmj
31-01-12, 01:12
+1 στον Lao κ οσο ποιο εντυπωσιακο ειναι κατι τοσο λειγοτερο λειτουργει.
οταν καποιος ασχολειτε χρονια περναει στα απλα κ λυτα γτ καταλαβενει ποσο ποιο αποδοτικα ειναι .
αλα ενταξει το παιδι ειπε πως ψαχνει κατι τετοιο ...γουστα ειναι αυτα εγω δν απαξιωνω τπτ .
να κανεις mma για να ασχοληεθεις για αγωνες ? για τον δρομο γτ ? η απλα ετσι γτ σου αρεσει το Mma.
το Mma δν ειναι για τον δρομο ειναι για ring η μαχη εδαφους που εχει δν βγαινει στον δρομο,οι ριψεις επησης δεν ειναι για δρομο.
κ αυτο το παντρεμα που κανει το mma ουτε το καταλαβαινω ουτε το υσποστηρηζω το θα ερχεσε απο box κ θα κανεις κ brazilian jiu jitsu δν γινετε ,γιαυτο κ βλεπεις ολους στην ορθια μαχη μετριους(προσωπικα θα ελεγα για μερικους κ απαραδεκτους) κ ριχνουν την μαχη σε take down για να κανει ο αντιπαλος tap out... οι περισοτερες μην πω σχεδον ολες οι πολεμικες τεχνες -μαχητικα αθληματα εχουν διαφορετικο βηματησμο ,νοτροποια διαφορετικο κεντρου βαρους κλπ.

Lao
31-01-12, 02:56
Ο μαρκέζ ασχόλείται κυρίως με Bjj αλλα έχει κατεβάσει αθλητες-κτηνη σε αγωνες ΜΜΑ

Ο Μαρκέζ, αλλιώς Χρήστος Καρατζαφέρης, είναι ο Χρήστος που είπα στο παιδί που άνοιξε το θέμα.

Πολύ καλό παιδί, τον ξέρω προσωπικά όπως είπα. Πάρα πολύ καλός αθλητής του BJJ, και πολύ αφοσιωμένος σε αυτό που κάνει.

Mentzer
01-02-12, 10:58
Μερικα ενδιαφεροντα αρθρα για "παραδοσιακες πολεμικες τεχνες"

http://www.pammachon.gr/old/poia paradosi part 1.htm (http://www.pammachon.gr/old/poia%20paradosi%20part%201.htm)
http://www.pammachon.gr/old/poia paradosi part 2.htm (http://www.pammachon.gr/old/poia%20paradosi%20part%202.htm)
http://www.pammachon.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=68%3Aabsurdity&catid=36%3Aarticles&lang=en

Καραφλό Ακτινίδιο
01-02-12, 11:08
Ο Μαρκέζ, αλλιώς Χρήστος Καρατζαφέρης, είναι ο Χρήστος που είπα στο παιδί που άνοιξε το θέμα.

Πολύ καλό παιδί, τον ξέρω προσωπικά όπως είπα. Πάρα πολύ καλός αθλητής του BJJ, και πολύ αφοσιωμένος σε αυτό που κάνει.

3,5 χρόνια ήμουν εκεί στο παλιό του γυμναστήριο , εγώ σαν χρήστο μαρκεζ τον ήξερα :P:P, και του στέλνω πάντα άτομα που θέλουν να ασχοληθουν με Bjj γιατί απλά είναι κατι επίπεδα πάνω από τους υπόλοιπους..



και λίγο άσχετο , Τωρα να πώ κάτι για τα headkicks που ψιλο απαξιώνετε σε streetfighting , ότι έχω δει αρκετα νοκάουτ στον δρόμο ,με αυτόν τον τρόπο ,πολύ απλά γιατί συνήθως είναι σπάνιες η φορες που κάποιος που θα κάνει φασαρία στο δρόμο θα ξερει να αμυνθεί σωστα. ούτε η guard του δεν ξέρει πια είναι

Lao
01-02-12, 13:21
Μερικα ενδιαφεροντα αρθρα για "παραδοσιακες πολεμικες τεχνες"

http://www.pammachon.gr/old/poia paradosi part 1.htm (http://www.pammachon.gr/old/poia%20paradosi%20part%201.htm)
http://www.pammachon.gr/old/poia paradosi part 2.htm (http://www.pammachon.gr/old/poia%20paradosi%20part%202.htm)
http://www.pammachon.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=68%3Aabsurdity&catid=36%3Aarticles&lang=en

Του Δερβένη δεν είναι αυτά;



και λίγο άσχετο , Τωρα να πώ κάτι για τα headkicks που ψιλο απαξιώνετε σε streetfighting , ότι έχω δει αρκετα νοκάουτ στον δρόμο ,με αυτόν τον τρόπο ,πολύ απλά γιατί συνήθως είναι σπάνιες η φορες που κάποιος που θα κάνει φασαρία στο δρόμο θα ξερει να αμυνθεί σωστα. ούτε η guard του δεν ξέρει πια είναι

Δεν είπα ό,τι είπα με κριτήριο να έχεις αντίπαλο κάποιον που δεν ξέρει, αλλά κάποιον που ξέρει. Με κάποιον που δεν ξέρει, οι πιθανότητές σου να του κάνεις ένα λάκτισμα στο κεφάλι και να αιφνιδιαστεί είναι πολύ περισσότερες από τις σχεδόν μηδαμινές που έχεις απέναντι σε κάποιον που ξέρει να βγάλει μια βασική άμυνα.

war?!
01-02-12, 16:46
Για το ninjutsu τι γνωμη εχετε ; Οποιος ξερει ας περιγραψει λιγο τι παιζει με το συγκεκριμενο συστημα ( ως συστημα οχι τι παιζει στην ελλαδα απο σχολες , δασκαλους κλπ )

Lao
02-02-12, 14:00
Για το ninjutsu τι γνωμη εχετε ; Οποιος ξερει ας περιγραψει λιγο τι παιζει με το συγκεκριμενο συστημα ( ως συστημα οχι τι παιζει στην ελλαδα απο σχολες , δασκαλους κλπ )

Όλα τα συστήματα είναι καλά. Και όπως έχουμε ξαναπεί, το θέμα δεν είναι τόσο το σύστημα, όσο ο Δάσκαλος και ο τρόπος που γίνεται το μάθημα.

Στα θέματα αυτά, η καλύτερη τακτική είναι η «trial and error».

BTW, δες αυτό, θα σε βοηθήσει:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16419-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CF%8E%CE%BD