PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια διατροφης



johny
25-04-08, 19:57
Παιδια εχω μια απορια που μου εμφανιστηκε πριν μερικες μερες την οποια θα την δωσω στο τελος υπο μορφη ερωτησης.

Μεχρι πιο σημειο μπορουμε να φτασουμε με καλη διατροφη, ρωταω γιατι μου ηρθε ο εξης συλλογισμος. παραδειγμα, εγω ειμαι 23 χρονων, 1,88 με 88 κιλα και πηγαινω 4 φορες γυμναστηριο, με ολα τα παραπανω για να μπορεσω να βαλω κιλα θα πρεπει να καταναλωνω 3,900 καλ. και αυτο ακριβως κανω, απο αυτες τις θερμιδες 300+ ερχονται απο πρωτεινη, ~500 απο υδατανθρακα και ~70-80 λιπος. Εχτες αποφασισα οτι η ληψη πρωτεινης μου ειναι πολυ υψηλη (3,3 γραμ ανα κιλο) και ειχα καποιες ψιλοενοχλησεις στους νεφρους και αποφασισα να την κατεβασω. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να κατεβασω κατι η ακομα και να ανεβασω για το λογο οτι ολα ειναι οριακα. Δηλαδη τι εννοω με αυτο, εαν κατεβασω πρωτεινη θα χασω απο θερμιδες αρα θα πρεπει να ανεβασω απο καπου αλλου, πχ υδατανθρακες, αλλα δεν μπορω να τους ανεβασω για το λογο οτι ειναι ηδη αρκετοι 500 γρ, απο λιπος μια απο τα ιδια. Οποτε τι γινετε?
Υποθεση) Εαν καταφερω να ανεβασω κιλα με τις 3,900 και καταφερω και παω μεχρι 90-92, για να μπορεσω να συνεχισω να ανεβαινω και αλλο θα πρεπει να ανεβασω και αλλο τις θερμιδες, που αυτο θα σημαινε περισοτερη ληψη πρωτεινης,υδατανθρακα,λιπους και αυτο θα σημαινε σιγουρο προβλημα με νεφρους και επισης πολυ περισοτερο ποσοστο λιπους.
Αρα για ενα ατομο που θελει να ειναι μαχ μεχρι 90 κιλα με διατροφη και συμπληρωματα ειναι αρκετα ευφικτο αλλα αρκετα δυσκολο (και παντα μιλαω για 90 κιλα με ενα νορμαλ % λιπους 11-15)

Ποσες φορες λεμε οτι αρκετοι αθλητες Βρισκουνε το πικ της διαπλασης τους μετα τα 30 μηπως αυτο οφειλετε διοτι χαμηλωνει ο μεταβολισμος τους και μπορουνε και κανουνε δουλεια με τις 4000 θερμιδες (Eνας στα 20-30 καιει περισοτερες θερμ απο εναν στα 30+)
Δεν πιστευω οτι ενας ανθρωπος μπορει να καταναλωσει πανω απο 4000 θερμιδες καθαρα.


Να αναφερω οτι πινω 3-3,5 λιτρα νερο.

Η τελικη ερωτηση
Μηπως τελικα δεν θα κανουμε τιποτα χωρις λιγο χημικο(οποιαςδηποτε μορφης) για να ξεφυγουμε απο τα 90 κιλα μεχρι τα 30 μας χρονια?

Θα επιθυμουσα τους ειδικους να μου λυσουνε την απορια.
Ευχαριστω

RUHL
25-04-08, 20:18
σοβαρεψου και βαλε ξανα τους στοχους σου τι σημαινει αμεσως στα ευκολα τα χημικα μια χαρα μπορεις να πας εκει που θες σχετικα απλο ειναι επειδη εισαι ψηλος πρεπει να περασεις τα 100 κιλα στον ογκο τοτε μπορεις να πεσεις εκει που θελεις δλδ στα 90 και 92 κιλα με χαμηλο ποσοστο λιπους

Οσο για την πρωτεινη ενταξη υπαμε εσυ το παρακανεις για ογκο ειναι παρα πολυ περασες και μενα πια :chinese: δεν χρειαζετε τοσο στον ογκο δεν αυξανεις πρωτεινη ουτε λιπος απο διατροφη παρα μονο τον υδατανθρακα απο εκει αυξανεις θερμιδες κατεβασε τις πρωτεινες στα 2,5

αν σου πω οτι εχω ιδιο υψος με σενα και εχω ξεπερασει τα 100 κιλα σωματικο βαρος με 3500-3700 θερμιδες μονο απλος θελουν καιρο ολα υπομονονη δεν θα γινεις τουμπανο σε 3 μηνες οπως γινοντε με χημικα αλλα με επιμονη στην διατροφη σου σε ενα 8 μηνο σε καθαρο ογκο εφοσον τα τηρεις 100% θα δεις καλες διαφορες :thumbup: :thumbup:

Μπορει να απογοητευτηκες οταν σου ειπαμε 4-5 χρονια αλλα ετσι ειναι αυτα τα πραγματα και μην ξεχνας οσο πιο δυσκολα θα το χτησεις τοσο πιο δυσκολα θα φυγει και το αναποδο

Οι στοχοι σου ειναι υπερ αρκετα εφηκτοι απλος θελουν χρονο και τα φαρμακα τι να τα κανεις για να κρατησης τα κερδη μετα πρεπει να ξανακανεις χρηση και ο κοσμος εδω κατακρινει αυτους που διχνουν οτι εχουν παρει οποτε για ποιο λογω να τα παρεις? εκτος αν θα κατεβεις αγωνες τοτε αλαζει το πραμα

Γραψε την διατροφη σου να δουμε που κολησες αυτο με τον μεταβολισμο που λες ειναι μετα τα 21 στα 30 πιο δυσκολα κανεις τα "μπρατσα" που μπορεις να κανεις στα 20 γιατι φτανουν στην ακμη τους στα 30 ε λογικο ειναι και εγω οταν θα παω εκει στα 30 θα εχω 15 χρονια προπονησης στην πλατη

Στο ξαναλεω οι στοχοι σου ειναι "ευκολοι" σχετικα κανε καθαρο ογκο ξεπερνα τα 100 κιλα η κοντα εκει μετα κατεβα στα 90 και εισαι εκει αλλα μετα ισος αλαξεις γνωμη και γουστραεις να πας 95 πιο γραμμωμενα κτλ κτλ ατιμο ββινγ με προτυπο σωματος μοντελου ξεκινας και καταληγεις να θελεις να γινεις σαν τον Markus ruhl(λεμε τωρα) ατιμη κοινωνια :lol: :lol: :lol: :banghead: :green: :geek:

βασικα ετσι ημουν παλια εγω δεν ετρωγα δεν εκανα και απορουσα μα γιατι δεν περνω ογκο τελικα ολα ηταν θεμα συνχρωνισμου και σωστα γευματα τις ωρες που επρεπε και ολα ηρθαν μονα τους

Spyro D
25-04-08, 20:50
Καταρχας μην ανχωνεσαι!!!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΚΟΣ αλλα μπορω να σου πω στα σιγουρα οτι με παρα πολυ δουλεια πιστη κ μερακι μπορεις να κανεις ενα σωμα τοσο αξιζηλευτο που θα γυρνανε ολοι να σε βλεπουν λες κ εισαι απο αλλο πλανητη.....!!!!Αυτο μπορει να γινει ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ.Δεν μιλαω οτι θα εχεις εμφανιση επαγγελματια...προς θεου!!Αλλα θα εχεις ενα.....φανταστηκο σωμα!!!

Αρα 1)μακρια απο τα φαρμακα.....[οσο τουλαχιστον δεν κανεις πρωταθλητισμο....αλλα κ παλι............... :cry: ]

2)Ολο το μυστικο ειναι στην διατροφη οπως κ θα εχεις καταλαβεις!!Μην κανεις δραατικες αλλαγες....πχ οπως ακους που κανουν οσοι κανουν πρωταθλητισμο.Κανε τα βασικα.Πρωτεινη-υδατανθρακα-λιπος να ειναι σχετικα σε ισσοροπια σε καθε γευμα.Τωρα οταν ερθει η ωρα κ θες να κοψεις,απλα αυξησε την ληψη πρωτεινης κ μειωσε τους ιδατανθρακες....
[στα λεω πολυ χοντρικα.....δεν μπορω να σου τα πω ολα σε ενα μηνυμα...sorry]

3)Δεν καταλαβα το προβλημα που ειπες ε τα νεφρα.... :unsure: δεν καταλαβα ακριβως τι θες να πεις..!!Οτι θα παθουν κατι αν περωεις πολυ πρωτεινη κ λιπος..........δεν καταλ!!!Αν αυτο λες παντως........ :P Οχι απο το φαι...η τα συμπληρωματα!!!!Εκτος αν κανεις χαζομαρες!! :thumbdown:

Πριν εφαρμωσεις οτιδιποτε περιμενε να σου απαντησουν οι πιο εμπειροι...


Καλη προπονηση. :army2:

RUHL
25-04-08, 21:14
Ναι οταν περνεις μπολικη πρωτεινη τα νεφρα κανουν υπεροριες αυτο ενοουσε

billys15
25-04-08, 22:01
Απλα ριξε την πρωτεϊνη και μην φοβασαι,δεν γινονται "τραγικες" αλλαγες απο αυτο που θα κανεις.

Τωρα Alex οσον αφορα αυτο

για να κρατησης τα κερδη μετα πρεπει να ξανακανεις χρηση και ο κοσμος εδω κατακρινει αυτους που διχνουν οτι εχουν παρει

Ακομα εσυ σκεφτεσαι τι λεει ο κοσμος? :D Ο κοσμος που βλεπει εναν με λιγο μεγαλυτερο χερι απο τον μεσο ορο και τον κατακρινει,ο κοσμος που λεει οτι μεσα σε ενα 2μηνο γινεσαι τουμπανο,ειδικα αν παιρνει "τις κρεατινες και τις πρωτεϊνες που παιρνεις εσυ"? Δεν συνεχιζω.Εγω τους εχω γραψει εδω και καιρο παντως :D (btw,δεν κατακρινω εσενα που ειπες αυτο ε,τον κοσμο κατακρινω,μην παρεξηγηθουμε κιολας :green: )

ioannis1
25-04-08, 23:02
καταρχην μη βιαζεστε να παρετε τετοια πραγματα.αφηστε το σωμα να ωριμασει ορμονικα,καντε πολυ και σκληρη προπονηση,και πανω απολα διατροφη πολυ καθαρη πρωτεινη,μετριους υδατανθρακες συνθετους,βασικα λιπη.οσο και να φαινεται παραξνο εγω μεχρι τα 35 δεν τα ηξερα καν.και το σωμα μου ηταν καλο.λοιπον δουλεια και τιποτε αλλο. :clap:

Spyro D
25-04-08, 23:34
:thumbup:

johny
26-04-08, 17:38
Παιδια πραγματικα ευχαριστω για τις ανταποκρισεις σας.

Ruhl την εχω ποσταρει την διατροφη μου (και μου εγραψες σχολιο κιολας) { :love: :geek: ερωτευμενος εισαι?}


Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, ειχα κανει το καλοκαιρι δυο κυκλους με προορμονικα (1ad)
βεβαια ημουνα αρχαριος εντελως και δεν πολυενδιαφερομουνα για διατροφες
με αποτελεσμα απο τα 84 που ημουνα να παω στα 95 μεσα σε 1,5 μηνα αλλααα με 25% λιπος. Ναι ειναι αληθεια, ενα πραγμα θα πω, πριν τον υπνο 300 γρ ασπρα μακαρονια :smash: :affraid:

pikolo
26-04-08, 23:03
Ναι ειναι αληθεια, ενα πραγμα θα πω, πριν τον υπνο 300 γρ ασπρα μακαρονια :smash: :affraid:



ντοιν!!!φιλε τι λες?μακαρονια πριν τον υπνο και ασπρα για πιο λογο?δες το γευμα μετα τον υπνο πως πρεπει να ειναι και μη τρως μακαρονια!!! :spank: :spank: :spank:

RUHL
27-04-08, 03:03
kαλα κανει και οι σουμο την ιδια διατροφη ακουλουθουν :green: :green: :green:


Ξεχασα οτι ποσταρες την διατροφη εχω πολλα στο μιαλο μου τελευτεα :chinese:

Αλλα θα σε ρωτησω το εξης ημερολογια προπονησεων διατροφης και προοδου κρατας?

Τι ενοω καθε 2 εβδομαδες ζυγιζομε εγω τωρα στον ογκο ειμε και σημειωνω αμα αυξηθηκε το βαρος διατροφη λαθη τυχον αν εκανα

γενικα λες εχεις προβλημα να παρεις βαρος μπααα δεν νομιζω απλος πρεπει να κανεις τα εξης βρησκεις που δεν χανεις ουτε βαζεις βαρος και απο εκει αυξανεις απο 200-500 θερμιδες ανα 2 εβδομαδες εφοσον δεν περνεις βαρος καλη τακτικη και περνεις και λιγοτερο λιπος εφοσον τρως καθαρα γενικα μην βιαζεσαι αλλα μεταξυ μας οι στοχοι που βαζεις δεν ειναι "ελαφρυ" σωμα τωρα το ειδα το τοπικ λες 95 κιλα με 10 η 8% λιπος οποτε στον ογκο πρεπει να φτασεις τουλαχιστον τα 105 οποτε keep eating αφου εχεις τετοιους στοχους εγω θα σου ελεγα να συνεχεισης καθαρο ογκο να βαλεις καμια αεροβια μεσα εφοσον βλεπεις οτι λιπονεις και θα σου ελεγα ασε αυτο το καλοκαιρι μην βγαλεις κοιλιακους του χρονου καλυτερα :thumbup: :thumbup:


τι στατς εχεις και τι κιλα παιζεις στις βασικες?

johny
27-04-08, 17:52
Ευχαριστω παιδες.

Ruhl. Δυστυχως η ευτυχως δεν κραταω ημερολογιο.

Δεν το πολυεβλεπα για να βγαλω γραμμες φετος αν και κρατιεμαι οκ.
Να σε ρωτησω, θα μπορουσε να ειναι ενας λογος που δεν βαζω κιλα το οτι περπαταω αναγκαστικα καθε μερα απο μεσα οκτωμβριου μεχρι και σημερα 2-3 χιλ. λογο πανεπιστημιου.

Δεν εχω κανει μετρησεις για στατς αλλα ουτε ξερω το μαξ των βασικων για τον απλουστατο λογο οτι στο @@ γυμναστηριο που παω στην Αγγλια (ευρωπαικων προδιαγραφων) με λιγα λογια για φλωρους, δεν εχουν ελευθερα :banghead: :banghead: :eleph: :shoot:
Αν ειναι δυνατον.
Εχω παρατηρησει οτι για παγκο και σκουατ στο σμιθ δεν κανει σωστη δουλεια, οποτε παιζω με αλτηρες πιο πολυ, 30 κιλα για παγκο * 6 συνηθως

RUHL
27-04-08, 18:02
Με τιποτα 2-3 χιλιομετρα τι ειναι? :chinese: σιγα

Μαλον στον επομενο ογκο σου πρεπει να κρατησεις ημερολογια για να βλεπεις που πας αλλιως πας στα τυφλα χωρις προγραμα και οτι νανε

και να αλαξεις γυμναστηριο :chinese:


αλλα εισαι επικυνδινος εσυ απο τωρα πηρες προομονικα σε λιγο καιρο τι θα κανεις :chinese:

RUHL
27-04-08, 18:05
αλλα κατι μου λεει οτι δεν τηρεις την διατροφη σχετικα καλη ειναι αν κανεις αναλογη προπονηση σε μερικους μηνες πρεπει να ανεβει σιγουρα η ζυγαρια

κανε καμια εξεταση θειροειδη να δεις τι παιζει αμα εισαι οκ

αλλη εξηγηση δεν υπαρχει η εισαι καταραμενος :chinese: απο γενετικης αποψης :chinese:

johny
27-04-08, 18:21
lol δεν παω για παραπανω εκτος προορμονικων και αυτα απο καταποση οχι ενεσιμα. οχι οτι ειναι υγιεστερα οι λιγοτερο επικινδυνα αλλα εχουνε λιγοτερες παρενεργειες, και το συγκεκριμενο δεν σε κλεινει κιολας ουτε pct χρειαζετε.

για το γυμναστηριο κανω υπομονη μεχρι να κατεβω επιτελους Ροδο σε 1 μηνα και να πορωθω.
στο ιδιο γυμναστηριο παω με το παιδι που ποσταρε κατι φωτο του (μανολης σταυριας) απο τα μεγαλυτερα γυμναστηρια και πληρεστερα.

Για θυροειδη που λες εαν επαιζε προβλημα θα επρεπε να βαζω η να χανω κιλα, η κανω λαθος. Αλλα θα το τσεκαρω ουτως η αλλος

Παντως προγραμμα κραταω οχι στα κουτουρου, απλα δεν γραφω ποσα κιλα σηκωσα σημερα, εχτες, κλπ

Btw εσυ τι στατς εχεις?
ποσα χρονια στα σιδερα?

RUHL
27-04-08, 20:10
Ελα ασε τα ανεκδοτα δεν σε κλεινουν οι προορμονες(γενικα) κτλ :green:

κατα τα χαπια γενικα ειναι πιο επικυνδινα παρα οι ενεσεις ετσι να το ξερεις :chinese:

με τον θειροειδη γινεται να εχεις και τα 2 που ειπες και να περνεις βαρος χωρις να τρως τιποτα ιδιαιτερο και να τρως τα κερατα σου και να μην περνεις 1 γραμαριο

Στατς εχω πολυ καιρο να μετρηθω με μεζουρα :chinese:
αλλα πριν κανενα 2μηνο ηταν 126 στηθος χερια 44,5 μεση 92-94 καπου εκει

γενικα υψος 1,88 βαρος αυριο εχω ημερα ζυγησματος :green: :chinese: :chinese:

8 χροννια στο αθλημα μαλον να το πω καλα 7+1 επειδη εκανα θητεια

johny
28-04-08, 19:00
παω πασο 8 χρονια ειναι βαρβατα.
Εγω δεν εχω κλεισει χρονο ακομα.
Για τα χαπια οκ ναι επιβαρυνουνε συκωτι πιο πολυ αλα δεν τις αντεχω τις ενεσεις ουτε αιμα δεν μπορω να δωσω.

RUHL
28-04-08, 20:03
στην αρχη εισαι ακομα οποτε μαμ + :hantel: + :sleeping: και επαναληψη

μακαρι να ημουν στον πρωτο μου χρονο με γνωσεις :banghead: :banghead: ποσες @@ θα γλυτωνα

TRIANTAFYLLOU
28-04-08, 21:35
τα φάρμακα δεν είναι μονόδρομος όποιος αγαπήσει την προπόνηση και υιοθετήσει τον τρόπο ζωής του ββ θα δεί αργά και σταθερά ότι θα έχει οφέλει που θα τόν ικανοποιούν η βιασύνη και η λάθος πληροφόρηση θα οδηγήσουν σε τέτοιες αποφάσεις. το έχω ξαναπει και σε άλλο τόπικ όπώς και σε μια εκπομπή στήν τv πού αν μού δώσουν το cd θα το βάλω στο φόρουμ.
έχω πολλά παραδείγματα αθλητών σε κατηγορίες εφήβων που δεν πήραν τίποτε και όμως έχουν κερδίσει πανελλήνια και θέσεις στην τριάδα μέσα σ αυτούς είναι και ο στρατής ο αργυράκης για να μήν νομίζετε οτι μιλάω για φανταστικά πρόσωπα απλα το κρητήριο επιλογής εκτός απο τα σωματικά προσόντα είναι και ο χαρακτήρας και η δύναμη της θέλησης βέβαια αυτοί οι αθλητες ήταν οι πιο λίγοι σε μάζα με τα ρούχα αλλά πάνω στην σκηνή φαινόταν αρμονικοί και είχαν τέλεια γράμωση μπορεί κάποιος να το διαπιστώσει βλέποντας παλιές φοτο απο το ξεκίνημα όπως και δικές μου και θα καταλάβει . ούτε θα γίνει κάποιος πιό ωραίος για την παραλία αν πάρει φάρμακα πιο αποδεκτό είναι ένα όμορφα γυμνασμένο σώμα χωρίς υπερβολές .
είναι ένα λεπτό θέμα που χρειάζετε σωστη πληροφόρηση αλλά από τα κατάληλα άτομα γιατί όποιος πιστέψει οτι χωρίς αυτά δεν κάνει τίποτε έχασε το παιχνίδι .
ώς αναφορά τώρα για αγώνες ένας πού δεν θέλει να κολυμπήσει στα βαθειά υπάρχουν και κατηγορίες φίτνεςς αλλά ένα να ξέρετε ένα αρμονικό σώμα με καλή γράμμωση κερδίζει άνετα ενα πολύ ογκοδέστερο.

Spyro D
28-04-08, 21:44
Ηλια μας εδωσες πολυ ενεργεια με αυτα που ειπες για να συνεχησουμε να προσπαθουμε!Παιδια οπως εγω που θελουμε να κατευουμε σε αγωνες μας γεμιζει χαρα αυτα που λες...Πραγματικα αν μου το εεγε καποιος αυτο [το οτι μπορεις να κατευεις χωρις φαρμακο...εστω κ να χτυπησεις πιο κατω θεσεις]θα τον ελεγα τρελο!!Αλλα για να το λες εσυ κατι θα ξερεις παραπανω...Ειναι πραγματικα ενα τεραστιο προβλημα που βαζεις πιο πολυ εμας τους νεους αθλητες....το τι να κανουμε για να τα αποφηγουμε....
Να εισαι σιγουρος οτι προτιμω να λυποθημησω απο την ενταση της προπονησης παρα να παρω φαρμακα...κ αυτη η θεληση μου[κ αλλων αθλητων]ελπιζω στο τελος να με δικαιωσει,κ να μην ειναι μονοδρομος τα φαρμακα... :banghead:

TRIANTAFYLLOU
28-04-08, 21:55
το κυριότερο είναι ότι θα το κρατήσεις και θα το χαρείς για πολά χρόνια και θα μάθεις να χαίρεσε την όποια διαφορά βλέπεις στο σώμα σου .
είναι όπως κάποιος που έχει ένα πολύ ακριβό αυτοκίνητο και πολά άλλα δεν ξέρει να το εκτιμάει ενώ κάποιος που αγόρασε ένα φτηνό με κόπο και έπειτα από αρκετό χρόνο το πλένει το προσέχει και χαίρετε την κάθε βόλτα πού θα κάνει . βγάλτε συμπέρασμα για ποιόν έχει την μεγαλύτερη αξία όλα είναι σχετικά.

johny
28-04-08, 21:58
Ηλια εχεις απολυτο δικιο οτι ενα σωμα συμμετρικο και οχι ογκωδες ειναι γενικα πιο ωραιο και πιο αποδεκτο, αλλα ο καθενας λαμβανει διαφορετικα τα κριτηρια του ωραιου και του καλαισθητου, οπως επισης και η παραμετρος για το τι καλουπια εχει ο καθενας.
Πχ εγω στα 88 κιλα φαινομαι αρκετα αδυνατος, σε αντιθεση με ενα γνωστο μου ο οποιος ειναι 81 κιλα και φαινεται μυικοτερος και μεγαλυτερος (με το ιδιο υψος και οι δυο)

εκτος αυτου σε πολλα ατομα ερχετε και η ψιλοαπογοητευση μετα απο καποιο διαστημα, και σαν παραδειγμα θα φερω παλι τον εαυτο μου που 6 μηνες συνεχους προπονησεις και αυστηρης καθαρης διατροφης δεν εχω βαλει ουτε γραμμαριο, και καταναλωνω σχεδον με 4000 θερμιδες σε 7 γευματα.

Φυσικα οπως και προανεφερες τα φαρμακα δεν ειναι μονοδρομος αλλα ουτε και η λυση, αλλα πες μου τι μπορω να κανω? ο Ρουλ μου ειπε να κανω εξετασεις για θυροειδη, θα το δοκιμασω και αυτο αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι οκ

TRIANTAFYLLOU
29-04-08, 02:40
Ηλια εχεις απολυτο δικιο οτι ενα σωμα συμμετρικο και οχι ογκωδες ειναι γενικα πιο ωραιο και πιο αποδεκτο, αλλα ο καθενας λαμβανει διαφορετικα τα κριτηρια του ωραιου και του καλαισθητου, οπως επισης και η παραμετρος για το τι καλουπια εχει ο καθενας.
Πχ εγω στα 88 κιλα φαινομαι αρκετα αδυνατος, σε αντιθεση με ενα γνωστο μου ο οποιος ειναι 81 κιλα και φαινεται μυικοτερος και μεγαλυτερος (με το ιδιο υψος και οι δυο)

εκτος αυτου σε πολλα ατομα ερχετε και η ψιλοαπογοητευση μετα απο καποιο διαστημα, και σαν παραδειγμα θα φερω παλι τον εαυτο μου που 6 μηνες συνεχους προπονησεις και αυστηρης καθαρης διατροφης δεν εχω βαλει ουτε γραμμαριο, και καταναλωνω σχεδον με 4000 θερμιδες σε 7 γευματα.

Φυσικα οπως και προανεφερες τα φαρμακα δεν ειναι μονοδρομος αλλα ουτε και η λυση, αλλα πες μου τι μπορω να κανω? ο Ρουλ μου ειπε να κανω εξετασεις για θυροειδη, θα το δοκιμασω και αυτο αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι οκ

συμφωνώ ότι είναι υποκειμενικό πάντα κοιτάμε τα δικά μας κριτήρια και αν δεν έχουμε τότε πρέπει να διμιουργήσουμε γιατί ο σωστός στόχος είναι το πάν αν κοιτάμε με τα κριτήρια των άλλων που πολλές φορές είναι μειοψηφία τότε την πατήσαμε .
αν εμείς οι ίδιοι δεν υποστηρίξουμε το σώμα μας τότε να μην περιμένουμε τους άλλους πιο απλά μας ενδιαφέρει να αισθανόμαστε εμεις καλά με το σώμα μας στο κάτω κάτω αυτό μας έδωσε η φύση τι να κάνουμε ο καθένας είναι διαφορετικός και αυτό έχει την ομορφιά του φανταστείτε σε εναν αγώνα ββ όλοι να είναι ιδια καλούπια ιδια γράμμωση και μυικότητα τελείως ανιαρό.

όσο για την απογοήτευση όλα είναι θέμα παιδείας γι αυτό και γράφω στο φόρουμ γιατί αισθάνομαι ότι έχω την υποχρέωση να πω την αποψή μου μετά απο αυτα που έχω βιώσει παρ όλο που δεν έχω χρόνο ούτε και έχω ταλέντο στήν δακτυλογραφία (αλλά το απέκτησα) η απογοήτευση έρχετε σ αυτούς που νομίζουν οτι κάνοντας ββ ο μόνος σκοπός είναι ο τελικός προορισμός δηλ να φτιάξουμε το σώμα που ονειρευόμαστε , ξεχνάν τα περισότερα οφέλη του ββ που είναι η καλή φυσική κατάσταση και η ευαιξία ακόμη και η αίσθηση αυτοπεποίθησης και το παμπινκ που νιώθουμε ειδικά μετά την προπόνηση με βάρη απλά κάποιοι άνθρωποι έχουν περισσότερη μυικότητα και ανταποκρίνετε καλύτερα το σώμα τους εγώ πχ μόλις απολύθηκα απ τον στρατό με 5 μήνες προπόνηση βγήκα 2ος mr βόρειος ελλάς και πήρα το έπαθλο του πλέον μυώδη τρώγωντας ότι να ναι άλλοι όμως μπορεί να μήν είχαν το πλεονέκτημα το δικό μου αλλά έφτασαν πολύ ψηλά αλλά σε περισσότερο χρόνο ενας απ αυτούς ήταν και ο γιάννης ο ελευθεριάδης αν όμως δεν είχαν υπομονή και δεν χαιρόταν την διαδρομή παρά μόνο τον τελικό προορισμό όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ τότε θα τα παρατούσαν και τότε σίγουρα αν έκαναν ενα απολογισμό θα διαπίστωναν ένα τραγικό λάθος οτι θα έχαναν μια σημαντκή επένδυση για την υγεία τους
οσο γι αυτό που λές δεν έβαλες ούτε γραμμάριο πολλά μπορεί να φταινε δεν φτάνει να λάμε πέρνουμε τόσες θερμίδες πχ 4000 αλλά και απο πού προέρχονται ένας με αδύνατο σκαρί και πολύ γρήγορο μεταβολισμό δεν υπάρχει περίπτωση να βάλει κιλά με μόνο ρύζι και κοτόπουλο αλλά και λιγη καλή σαβούρα εγώ πχ ετρωγα και κρέμα γάλακτος πολλούς ξηρούς καρπούς
ειδικά φυστίκια αμύγδαλα ξερά φρούτα κόκκινο κρέας και πολύ σαλάτα βέβαια αν ένας σωματότυπος έχει την προδιάθεση να βάζει λίπος τότε προσέχουμε να μήν υπερβαίνουμε τις θερμίδες που πρέπει αλλά δεν αποφεύγουμε τα καλά λιπαρά σε τακτά διαστήματα γιατί δεν αναγκάζουμε τον οργανισμό να κρατάει λίπος πάντα όμως πειραματιζόμαστε και ελεγχουμε τα αποτελέσματα σε τακτά διαστήματα για να βλέπουμε έστω και την μικρη διαφορά, για να μήν χάνουμε χρόνο .
ούτε πρέπει να συγκρίνουμε τον εαυτό μας με κάποιον που πέρνει φάρμακα ενα αλλο λάθος είναι η υπερπροπόνηση πολλές φορές στην προσπάθεια για μέγιστα αποτελέσματα το κάνουμε με καταστροφικές συνέπειες. εγώ θυμάμαι έκανα 6 μέρες την εβδομάδα δυο φορες καθε μυική ομάδα ενώ δούλευα σε μηχανουργείο και την κυριακή δούλευα στα χωράφια και το αποτέλεσμα ενώ έκανα 25 σετ δικέφαλο τρικέφαλο ειχα 43 εκατοστά χέρια με χυδαία γράμωση αλλά 4 χρόνια σταθερά από όγκο την επόμενη χρονιά τα κάνω 15 τα σέτ και πήραν 2 πόντους μετά ταγύμναζα κάθα δύο εβδομάδες τελικά τα έκανα 8 με 10 σετ αλλά ενοείται αυστηρα και με τον καιρο είχαν φτάσει 50 εκατοστά σε αγώνες που τα χέρια ήταν το αδύντο μου σημείο σε μάζα γιατί ήταν μακρυά και δείχναν άδεια
επίσης κάνε και αυτές τις εξετάσεις όπως και ορμονικές ειδικά τεστοστερόνη όπως αν δέν έκανες αιματολογικές να κάνεις κυρίως τον σήδηρο και φεριτίνη γιατί πεσμένος σίδηρος σημαίνει πεσμένες επιδόσεις ,να έχεις καλύτερη εικόνα και να μην έχεις αμφιβολίες για να συγκεντρωθείς στήν προπόνηση και διατροφή .

Antonio
29-04-08, 09:58
Μέσα σε ένα ποστ τα είπες όλα! :awesome:
Θα κάνω copy paste το τελευταίο ποστ να το κρατήσω αρχείο!

RUHL
29-04-08, 12:19
:army2: :army2: :lift2hand:

Οποτε οπως ειπε ο ηλιας συγκρισεις με τον εαυτο σου και οχι με τον γυρο κοσμο οποιος θελει να συγκριθει με τους γυρω του παει αγωνες και τον συγκρινουν αλλοι

Οσο για τις θερμιδες να ξανατονησω οτι δεν εχει σημασια ποσες τρως 4 χιλιαδες 5 6 10 χιλιαδες εφοσον δεν περνεις βαρος πρεπει να τις αυξησεις