PDA

Επιστροφή στο Forum : Organic Cacao Nibs (Frontier Natural Products)



average_joe
27-01-12, 22:59
38836


38835



Supplement Facts
Supplement Facts
Serving Size: 1/4 cup (30 g)
Amount per Serving %Daily Value*
Calories 170
Calories from Fat 140
Total Fat 16 g 25%
Saturated Fat 10 g 50%
Trans Fat 0 g
Cholesterol 0 mg 0%
Sodium 0 mg 0%
Total Carbohydrate 2 g 1%
Dietary Fiber 7 g 28%
Sugars 0 g
Protein 4 g
Vitamin A 0%
Calcium 2%
Vitamin C 0%
Iron 15%
*Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet.



Description
Natural Products
CO-OP
Fair Trade Certified
USDA Organic
Theobroma Cacao
Kosher
Certified Organic by QAI
The nibs are made by roasting and breaking the cocoa beans into its naturally grown segments which are about 1 to 3 mm in diameter. The nibs are cleaned and calibrated.

Suggested Use
They can then be used in various baking applications as a crunchy cocoa ingredient.




το attached δεν ξερω πως να το σβησω sorry

sTeLaKoS
02-04-12, 11:50
Λοιπόν αγόρασα πριν λίγο καιρό τα εν λόγω κακαοτρίματα επειδή ήτανε οικονομικά σε σχέση με άλλες πηγές κακάο και έχουν μεγάλο ποστοστό λίπους, όμως δε θα τα ξαναπροτιμήσω.
Η γεύση τους είναι αρκετά πικρή, με πικρόξινη επίγευση, το πρόβλημα όμως δεν είναι στη γεύση αλλά στη δυσκολία κατανάλωσης.
Προσπάθησα να τα φάω σκέτα αλλά είναι αδύνατο να φάω παραπάνω από λίγα γραμμάρια, δοκίμασα να τα τρίψω σε μπλέντερ για να τα βάζω στο ρόφημα πρωτείνης μου αλλά δε γίνονται σκόνη και δε λιώνουν ακόμη και σε καυτό νερό.
Δε τα προτείνω, καλύτερα μείνετε σε έτοιμη σκόνη κακάο ή σοκολάτες 70+% κακάο. :thumbup:

average_joe
02-04-12, 13:30
ρε συ @sTeLaKoS τι διαλα?:P
με εχετε κανει να αρχισω να αμφιβαλλω για τους γευστικους μου καλυκες.:unsure:
βεβαια, η χρονια χρηση νικοτινης προφανως εχει κανει τη δουλεια της.:green:
οσον αφορα το προιον πραγματι πικρα, δεν καταναλωνονται απο μονα τους αλλα σε shake εγω πραγματικα την εχω καταβρει.
σε γευση ιδια μου φαινονται με της navitas απλα πολυ πιο φθηνα.

sTeLaKoS
02-04-12, 13:37
Από γεύση παλεύεται μωρέ, αλλά μου τη δίνει που δε μπορώ να τα κάνω σκόνη. Μένουνε χοντροί κόκκοι μέσα στο σέικερ και αν μείνει για λίγα δευτερόλεπτα κατακάθονται.
Είχα εναποθέσει τις ελπίδες μου στο καυτό νερό, αλλά δε κατάφερα τίποτα. :green:

Έχεις βρει άλλο τρόπο να τα καταναλώνεις πέραν του shake;

average_joe
02-04-12, 13:41
οχι, δεν εχω σκεφτει κατι, μαλλον σε γλυκα αλλα κατι μου λεει οτι δεν ειναι ο σωστος τροπος χρησης τους :green: