PDA

Επιστροφή στο Forum : πονος στον καρπο



antonis90
02-11-08, 16:28
παιδιά όταν κάνω άσκηση για δικέφαλα με στραβόμπαρα με πονάνε οι καρποί μου όταν την αφήνω αυτό γιατί γίνεται?
μήπως την κρατάω λάθος?

RUHL
02-11-08, 16:35
Επειδη κλεβεις(σε λογικα πλεσια δεν ενοω να προπονης και γαμπες οταν κανεις την ασκηση) και χρησημοποιεις μεγαλο βαρος απο οτι μπορεις βγαλε 10 κιλα και ξανακανε θα δεις οτι θα εξαφανηστει αυτο που λες
Το ειχα παλια εγω τα δικεφαλα δεν θελουν πολλα κιλα αλλα σωστες επαναληψεις

antonis90
02-11-08, 16:45
ευχαριστω αμα ειναι θα το δοκιμασω...γιατι οταν την αφησω νιωθω τον πονο στους καρπους αλλα μετα δεν συνεχιζει να με ποναει σε καποια αλλη ασκηση...
και κατι αλλο δηλαδη στα δικεφαλα δεν χρειαζονται πολλα κιλα?πιο πολυ μετραει η τεχνικη?
αυτο ισχυει και για την μπαρα και για τους αλτηρες???

RUHL
02-11-08, 17:06
.γιατι οταν την αφησω νιωθω τον πονο στους καρπους αλλα μετα δεν συνεχιζει να με ποναει σε καποια αλλη ασκηση...
Ναι τα ιδια και σε μενα σωστη διαγνωση εκανα

Και το παρατηρησα μονο οταν εκανα μπαρα στους αλτηρες ποτε αν και δεν εχουμε τοσο μεγαλους για να κανω σαν 1η ασκηση τελος παντων :geek:



πιο πολυ μετραει η τεχνικη?
Ναι αλλα οχι ακριβως να κανεις σωστα την ασκηση=που το λετε τεχνικη αλλα να μην πηγαινεις την μπαρα απο το α σημειο στο β πρεπει να κανεις συνδεση νου με μυεις και να κανεις συσπασεις και πρηξηματα ,κρατηματα για να βγει καλο αποτελεσμα περισσοτερη ποιοτητα στις επαναληψεις εχει διαφορες τεχνικες μην ειμαστε ρομποτακια πανω κατω μπορει να δεις κατι αλλα δεν ειναι το βελτηστο που υπαρχει

tezaman
02-11-08, 17:31
Dr.RUHL[/color]]
ασκηση...
Ναι τα ιδια και σε μενα σωστη διαγνωση εκανα

:lol:

antonis90
03-11-08, 03:30
ok ευχαριστώ για τις συμβουλες...

slaine
03-11-08, 04:14
πέρα απο τα όσα σου είπανε ήδη καλό θα ήταν να δυναμώσεις τους καρπούς σου με μερικές έξτρα ασκήσεις. παράδειγμα κάμψεις καρπών με μπάρα κλπ
επίσης πολλές διατάσεις
καλή συνέχεια :bbbiceps:

RUHL
03-11-08, 09:12
δεν ειναι τοσο το προβλημα στους καρπους η δυναμη εκανα 170 κιλα αρσεις χωρις στραπς καμια φορα τα παλευα ο πονος βγαινει επειδη ειναι πολλα τα κιλα και ναι μεν φενετε να κανεις καλα τις επαναληψεις αλλα πολυ πιεσεη ασκητε στην παπια :greenalien:

tezaman
03-11-08, 13:34
που πάει το παπακι? που πάει το παπι? :shifty:

peris
03-11-08, 15:16
που πάει το παπακι? που πάει το παπι? :shifty: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: παλι off topic ρε χρηστο καλα κανεις και εγω μαζι σου :green: :green: :green:

antonis90
03-11-08, 15:29
ευχαριστω slaine για τη συμβουλη οντως χρειαζονται και οι ασκησεις για καρπους αλλα οπως ειπε και ο ruhl μεγαλη πιεση ασκειται και στη παπια...

slaine
03-11-08, 16:17
γενκά οι ασκήσεις για πήχεις-παπια-καρπούς χρειάζονται όπως επίσης και οι διατάσεις και η παγοθεραπέια μετά απο προπόνηση που έχεις ενοχλήσεις. :wave:

antonis90
03-11-08, 18:28
οταν λες παγοθεραπεια τι εννοεις ακριβως?

slaine
03-11-08, 18:45
αν δεν έχεις παγοκύστες κλπ βάζεις σε μία πετσέτα ή σε ένα σακουλάκι πάγο και μετά την προπόνη βάζεις εκεί που πονάς για κανα μισάωρο δέκα λεπτά ον δέκα οφ κλπ και γενικά όσο πιο συχνά μπορείς και όσο το αντέχεις με προσοχή όμως γιατί και ο πάγος κάνει ζημιά αν το παρακάνεις.

γενικά να ξέρεις ότι στη συντριπτικη πλειοψηφία των τραυματισμών/ενοχλήσεων ο πάγος βοηθάει την ανάρρωση και περιορίζει τη ζημιά.

μην βάζεις θερμαντική πριν ή μετά τον πάγο ούτε να κάνεις ζεστό ντους όυτε να βάλεις πάγο και στο καπάκι προπόνηση

RUHL
03-11-08, 18:50
slaine αν δεν το επαθες δεν μπορεις να καταλαβεις

πολυ περιεργο ολη μερα φιλε οτι ασκηση να κανεις απο αρσεις μονοζυγα οτι θελεις δεν ποναει αν πας να κανεις την μπαρα με πολλα κιλα τραβαει μολις αφησεις κατω την μπαρα φευγει ο πονος εντελως!
πολυ περιεργο οποτε δεν νομιζω να θελει παγο

slaine
03-11-08, 19:00
το έχω πάθει στον αριστερό κα΄ρπό από κούραση. μετά σε συνδοιασμό με κάτι άλλους τραυματισμο΄ςυ από λαβές έπαθα τενοντίτιδα για παραπάνω από ενάμιση χρόνο και επίσης έχω βγάλει τον ίδιο καρπό και τον έχω σπάσει. αν δεν έχεις σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα που θέλει επέμβαση τότε όλα διορθώνονται απλά με σωστή γυμναστική διατάσεις σε βάθος χρόνου

antonis90
04-11-08, 01:48
παντως αυτο που ειπε ακριβως ο ruhl νιωθω...δηλαδη αμα θελω να βαλω παραπανω κιλα δεν θα μπορω???δεν νομιζω πωσ τωρα βαζω και πολλα κιλα...στη στραβομπαρα βαζω 35 κιλα...ποσο πιο κατω να βαλω 20?

peris
04-11-08, 01:59
παντως αυτο που ειπε ακριβως ο ruhl νιωθω...δηλαδη αμα θελω να βαλω παραπανω κιλα δεν θα μπορω???δεν νομιζω πωσ τωρα βαζω και πολλα κιλα...στη στραβομπαρα βαζω 35 κιλα...ποσο πιο κατω να βαλω 20?

βασικα αυτο το παθαινω οταν κλεβω για να ανεβω στα κιλα δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη αμα δε μπορεις τα 35 βαλε 2-3 κιλα πιο κατω αμα ειναι να κανεις 8 επαναληψεις και να κλεβεις σε ολες δεν εχει νοημα και το καρπο τραυματιζεις και τεχνικη θυσιαζεις για τα κιλα

διαλεξε και παρε :awesome:

tezaman
04-11-08, 02:12
διαλεξε και παρε :awesome:

εδώ τα καλά σπαράγγια :inandout:

KATERINI 144
04-11-08, 02:14
δοκίμασε να δέσεις τους καρπούς σου με επίδεσμο, όχι ελαστικό, ιδικό, κλπ. Με απλο επίδεσμο αυτόν που δένουμε τις μεγάλες πληγές,
όχι πολύ σφιχτά αλλά ούτε και χαλαρά ,( να μπορείς να κουνάς τους καρπούς)
εγώ μόνο με αυτό γλίτωσα, δοκιμασε το.

antonis90
04-11-08, 15:57
δεν κλεβω κανω κανονικα 8 επαναληψεις απλα οταν αφηνω την μπαρα ποναω...θα δοκιμασω να βαλω και επιδεσμουσ οπως ειπε ο katerini και θα δω διαφορα...

TRIANTAFYLLOU
04-11-08, 17:06
το δέσιμο βοηθάει όπως ανέφεραν πιό πάνω αλλά αυτό τώρα που πρέπει να δοκιμάσεις είναι να αλλάξεις γωνία στην λαβή , τι ενοώ υπάρχουν 3 λαβές στην μπάρα ως προς την μορφολογία μία είναι η ίσια , η άλλη είναι η στραβόμπαρα με μεγάλη γωνία και υπάρχει και στραβόμπαρα με μικρότερη κλίση , βρίσκουμε ποιά λαβή μας ταιριάζει ώστε όταν κάνουμε την άσκηση να μην μας πονάει, ενοείτε και όταν αφήνουμε , απο κει και έπειτα παίζει ρόλο και το άνοιγμα των χεριών δοκιμάζουμε και αν παρ όλα αυτά δεν υποχωρεί ο πόνος τότε καλύτερα να κάνουμε με αλτήρες .

γιατί ο καρπός είναι μία αρθρωση που συνέχεια καταπονείται και θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατί μπορεί να βγεί κάποια σοβαρή φλεγμονή μέχρι και συνδρομο καρπιαίου σωλήνα που είναι κάτι πολύ σοβαρό .

εχω παράδειγμα συναδέλφου στο μηχανουργείο όταν δουλευα που επειδή είχε χάσει το ένα χέρι στη δουλειά αναγκαστικά δούλευε μόνο το ένα με αποτέλεσμα απο υπερκόπωση να πάθει φλεγμονή και να αναγκαστεί για μεγάλο διάστημα να το έχει σε ακινησία .

γι αυτό θέλει να προσέχεις και σε άλλες ασκήσεις που επιβαρύνονται οι καρποί ασχέτως αν εκεί δεν εντοπίζετε το πρόβλημα δεν παύει να δέχετε επιβάρυνση .
γι αυτό καλό δέσιμο να περιορίσουμε την επιβάρυνση και να σταθεροποιήσουμε ώστε να δώσουμε περιθώριο ανάρωσης γιατί αν κάθε φορά φτάνουμε στα όρια τότε επιδεινώνετε η κατάσταση

και ενώ λυπόμαστε αν χάσουμε κάποια προπόνηση μπορεί αν δεν προσέξουμε να αρκούμαστε στο να βλέπουμε τους άλλους να γυμνάζονται γιατί η λαβη που χρησιμοποιούμε σε ότι άσκηση και άν κάνουμε ενεργοποιεί τον καρπό οπότε καταλαβαίνετε την σημασία , αν λείπουν κάποια δάχτυλα μπορεί κάποιος να γυμναστεί με πρόβλημα στον καρπό όμως τίποτε .

antonis90
04-11-08, 19:25
ευχαριστω πολυ ηλια για τις συμβουλες σου!!!

RUHL
04-11-08, 21:39
δοκίμασε να δέσεις τους καρπούς σου με επίδεσμο, όχι ελαστικό, ιδικό, κλπ. Με απλο επίδεσμο αυτόν που δένουμε τις μεγάλες πληγές,
όχι πολύ σφιχτά αλλά ούτε και χαλαρά ,( να μπορείς να κουνάς τους καρπούς)
εγώ μόνο με αυτό γλίτωσα, δοκιμασε το.

ΜΕ ΠΕΡΙΚΑΡΠΙΑ ΤΕΡΜΑ ΔΕΜΕΝΑ παλι τα ιδια

Spyro D
05-11-08, 13:11
Σε πιο μικρη ηλικια [16-17χρον]ειχα σοβαρο προβλημα με τους καρπους κ τους αγκωνες μου ταυτοχρονα.μην με ρωτησετε γιατι.....δεν ξερω!Πονουσα τοσο πολυ που δεν αντεχα να στεκωμε......!Τωρα ευτυχως εχουν να με ενοχλησουν 5 χρονια.Η χαζομαρα μου ειναι οτι εκεινη την εποχη δεν πηγα στον γιατρο........ημουν τυχερος κ το ξεπερασα!Οποτε λεω αν συνεχησει πηγαινε να το κοιταξεις κ να διαλησεις αυτην την γ@$%$# φλεγμωνη που σε ταλεπωρη!! :bounce:

KATERINI 144
07-11-08, 21:03
δοκίμασε να δέσεις τους καρπούς σου με επίδεσμο, όχι ελαστικό, ιδικό, κλπ. Με απλο επίδεσμο αυτόν που δένουμε τις μεγάλες πληγές,
όχι πολύ σφιχτά αλλά ούτε και χαλαρά ,( να μπορείς να κουνάς τους καρπούς)
εγώ μόνο με αυτό γλίτωσα, δοκιμασε το.

ΜΕ ΠΕΡΙΚΑΡΠΙΑ ΤΕΡΜΑ ΔΕΜΕΝΑ παλι τα ιδια

τη λες ρε?! δεν καταλαβα.

foko
16-05-10, 21:00
Μετα απο πεσιμο βαζοντας τις παλαμες των χεριων για να μην σκασω με τα μουτρα αρχισε ενας πονος στον καρπο που κραταει εδω κ 5 μερες.
Δεν υπαρχει συνεχης πονος παρα μονο σε στριψιμο του καρπου (ειδικα οταν πεφτω για καμσεις - μπαρα για στηθος) ουτε πριξιμο , μαλλον φλεγμονη.

Την ασκηση την σταματαω μεχρι την αναρωση ή αμα δεσω τον καρπο τον προστατευω τοτε ΟΚ????

Jony_To_Bratsoni
17-05-10, 15:42
αυτο το εχω παθει και εγω ,,, καλητερεψε πολυ απο τοτε που αρχησα να κανω ασκησεις για καρπους και πηχεις αλλα μετα ανεβασα κοιλα στην στραβομπαρα και εχω παλι τα ιδια ,οποτε απλα πιστευω οτι γινεται επιδει ειναι αδυναμοι οι πηχεις-καρποι

Jumaru
19-05-10, 10:31
Είχα το ίδιο πρόβλημα , όπως είπε κάποιος μόνο στην μπάρα το πάθαινα και εγώ. Κατέβασα λίγα κιλά, έκανα την άσκηση πιο σιγά και δοκίμασα στη στραβόμπαρα άλλη κλίση. Προς το παρόν όλα οκ.

PAPA_JOHN
18-06-10, 09:24
Καλημέρα,εχθεσ εκει που έκανα ώμους σε μια ασκηση απο εκει που δεν μεν ενοχλούσε καθόλου ο καρπος εκανε ενα κρακ και με εχει πεθανει απο εκεινη τηνν στιγμη.Δεν εχω ιστορικο με τον καρπο.

paulakos
19-06-10, 04:16
Ok ξεκουρασε το λιγες μερες,κανε ποδια!

sogoku
21-06-10, 23:32
Πανε κατα την γνωμη μου σε καλο ιδιωτη ορθοπαιδικο.Το κρακ μπορει να σημαινει πολλα.Πανε οπωσδηποτε.....

silk
22-06-10, 14:22
μν αγχωνεσαι.παρασκευη εκαν ωμους στν σμιθ οπισθολαιμιες και επαθα ακιβως το ιδιο.το ειχα παθει πιο παλια και συνεχησα ολη τν βδομαδα τις προπονησεις και με ποναγε για καμια 15αρια μερες.
κοφτα ολα ολα κοιτα ν μν σηκωνεις ουτε ποτηρι και γενικα χαλαρωσε το λιγακι.
εμενα μου περασε τελειως χτες.

spidy
01-03-11, 01:28
Τελη οκτωμβριου πηγα στο νοσοκομειο με ενοχλησεις στο καρπο,αρκετα εντονες.Εκανα ακτινα και ο γιατρος διεγνωσε κακωση.Μου εδεσε το καρπο και μου ειπε να το ξεκουρασω 14 μερες.Εγω το ξεκουρασα 21 μερες.Επεστρεξα ξανα στο γυμναστηριο και μετα απο 10 μερες ξανα ειχα ενοχλησεις.Σταματησα αλλο ενα μηνα και ξαναξεκινησα μετα ξανα γυμναστηριο.Μολις εκανα στραβομπαρα για να γυμνασω τους τραπεζοειδης με ξαναεπιασε ο πονος.Γυμναζομαι 3.5 χρονια.Ελπιζω καποιος απο εσας να μπορει να με συμβουλεψει.

eri_87
01-03-11, 17:29
Τί συμβουλή ζητάς ακριβώς; :unsure:
Το θέμα σου είναι ορθοπεδικό προφανώς, οπότε γιατί δε συμβουλεύεσαι κάποιον ειδικό που μπορεί να σε βοηθήσει σαφώς καλύτερα από ένα φορουμ;

spidy
01-03-11, 18:42
Τί συμβουλή ζητάς ακριβώς; :unsure:
Το θέμα σου είναι ορθοπεδικό προφανώς, οπότε γιατί δε συμβουλεύεσαι κάποιον ειδικό που μπορεί να σε βοηθήσει σαφώς καλύτερα από ένα φορουμ;


Ελπιζω μηπως ειχε καποιος ενα παρομοιο τραυματισμο και μπορει να με συμβουλεψει

sogoku
01-03-11, 18:47
Για αρχη βγαλε τις ασκησεις που σου προκαλουνε πονο κανε καλο ζεσταμα με καλες διατασεις και βαζε παγο συχνα μεσα στην μερα.Αν συνεχισει να σε ενοχλει επισκεψου παλι τον γιατρο.

Nive
09-03-11, 19:40
Ο γιατρός από την στιγμή που`βγαλες το ναρθηκάκι το ξανάδε...εννοώ έκανε μία εκ νέου αξιολόγηση?
Αυτός και μόνο αυτός ξέρει καλύτερα το τι έγινε ή δεν έγινε σωστά.
Προφανώς όμως μετά από τόσες μέρες ακινητοποίηση το χέρι σου ατρόφησε μερικώ...οπότε ρώτα και για το ενδεχόμενο αποθεραπείας.;)

ANTO1034
23-07-11, 21:09
Καλησπέρα!


Όταν κάνω γυμναστική στην οποία συμβάλουν οι καρποί, ο αριστερός πονάει όταν του κάνω 90 μοίρες περιστροφή. Αν τον αφήσω για μία μέρα ο πόνος φεύγει σχεδόν εντελώς. Αυτήν την ιστορία την έχω εδώ και λίγες εβδομάδες.. ποτέ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με τον καρπό μιας και είδα ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό. Αλλά όλο αυτό με τον καρπό με κρατάει πίσω στην γυμναστική του πήχη και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να περάσει και να μην ξαναεμφανιστεί.

SOSTARAS
23-07-11, 21:40
Καλησπέρα!


Όταν κάνω γυμναστική στην οποία συμβάλουν οι καρποί, ο αριστερός πονάει όταν του κάνω 90 μοίρες περιστροφή. Αν τον αφήσω για μία μέρα ο πόνος φεύγει σχεδόν εντελώς. Αυτήν την ιστορία την έχω εδώ και λίγες εβδομάδες.. ποτέ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με τον καρπό μιας και είδα ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό. Αλλά όλο αυτό με τον καρπό με κρατάει πίσω στην γυμναστική του πήχη και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να περάσει και να μην ξαναεμφανιστεί.

προσπαθησε σιγα σιγα να κανεισ γυμ μονο τον πηχη και να τον δυναμωσεισ και εγω το ειχα αυτο και με την γυμ εφυγε σιγα σιγα!!και εκανε και ενα κτακ κτακ οταν εκανα με στραβομπαρα την ασκησει για τραπεζοειδη εκανε παρα πολυ !!

ANTO1034
23-07-11, 23:57
προσπαθησε σιγα σιγα να κανεισ γυμ μονο τον πηχη και να τον δυναμωσεισ και εγω το ειχα αυτο και με την γυμ εφυγε σιγα σιγα!!και εκανε και ενα κτακ κτακ οταν εκανα με στραβομπαρα την ασκησει για τραπεζοειδη εκανε παρα πολυ !!


Δηλαδή να το γυμνάζω και ας πονάει για να περάσει;

SOSTARAS
24-07-11, 18:37
Δηλαδή να το γυμνάζω και ας πονάει για να περάσει;

κοιτα αμα αρχισεισ σιγα σιγα πιστευω μολισ ζεσταθει ο μυσ θα περασει απλα δεν θελει κατευθειαν να τον πλακωσεισ!!!κανε πηχη και δεσ τι γινεται !!

kwstas.1987
07-09-11, 21:46
Ίσως θα μπορούσε να μου πει κανείς,τι μπορεί να έχω πάθει..σε ασκήσεις για τρικεφάλους που έκανα με αλτήρες.τον τελευταίο καιρό έχω ενοχλήσεις στον καρπό του δεξιού μου χεριού.όταν κάνω ασκήσεις για δικεφάλους δεν νιώθω την παραμικρή ενόχληση.δηλαδή πονάω οταν κρατάω τον αλτήρα ετσι ώστε να είναι κάθετος προς το έδαφος.Ξέρει κανέις τι μποεί να είναι? Συνήθως τι μπορεί να είναι ενας τέτοιος πόνος?.Έχω αγχοθεί,δε θέλω να είναι τίποτα πιό σοβαρό γιατί οχι μόνο θα μείνω πίσω στην εντατική μου προπόνηση αλλά και δε θα μπορώ να εργαστώ..( πάντα σε ασκήσεις με βάρη χρησιμοποιώ περικάρπια).

LowInertia
20-12-11, 08:50
Πριν από 5-6 μέρες, καθώς ...μαλακιζόμουν στο σάκο, με ένα ατσούμπαλο direct τραυμάτισα τον καρπό μου. Πιο συγκεκριμένα, ο καρπός γύρισε κάπως βίαια προς τα μέσα (τη μεριά του αντίχειρα) και τώρα πονάω όχι μόνο όταν χτυπάω το σάκο (duh) αλλά και όταν γυρίζω το χέρι μου με την παλάμη να κοιτάει προς τα πάνω. Επίσης, ανακάλυψα χθες ότι οταν πιέζω το κόκκαλο στη βάση του καρπού, κάτω από τον δείκτη πονάω.
Παίζει να καταλαβαίνετε αν έχω κάνει καμιά χοντρή ζημιά στο χέρι? Ξέρω, καλύτερα να ρωτήσω γιατρό αλλά αυτή τη στιγμή ...κωλύωμαι οικονομικά. Επίσης, κανείς δεν μου έχει δείξει πως να βαράω το σάκο. Μόνο ό,τι έχω δει από video και ο,τι έχω διαβάσει από forum. Είμαι αυτοδημιούργητος. :P

paulakos
20-12-11, 19:58
Γιαυτο να βαζεις μπανταζ και να δενεις πολυ σφιχτα τον καρπο.Τοσο που να μουδιαζει το χερι σου,οσο για τον τραυματισμο αραξε καμια εβδομαδα χωρις να κανεις τιποτα και θα ειναι καλυτερα,αν ειχες χοντρη ζημια θα ποναγες πολυ την επομενη,παρα πολυ..περαστικα.

Kazmaier
20-12-11, 21:07
Πριν από 5-6 μέρες, καθώς ...μαλακιζόμουν στο σάκο, με ένα ατσούμπαλο direct τραυμάτισα τον καρπό μου. Πιο συγκεκριμένα, ο καρπός γύρισε κάπως βίαια προς τα μέσα (τη μεριά του αντίχειρα) και τώρα πονάω όχι μόνο όταν χτυπάω το σάκο (duh) αλλά και όταν γυρίζω το χέρι μου με την παλάμη να κοιτάει προς τα πάνω. Επίσης, ανακάλυψα χθες ότι οταν πιέζω το κόκκαλο στη βάση του καρπού, κάτω από τον δείκτη πονάω.
Παίζει να καταλαβαίνετε αν έχω κάνει καμιά χοντρή ζημιά στο χέρι? Ξέρω, καλύτερα να ρωτήσω γιατρό αλλά αυτή τη στιγμή ...κωλύωμαι οικονομικά. Επίσης, κανείς δεν μου έχει δείξει πως να βαράω το σάκο. Μόνο ό,τι έχω δει από video και ο,τι έχω διαβάσει από forum. Είμαι αυτοδημιούργητος. :P

που μενεις ρε φιλε?στο κατ ειναι πολυ φτηνη η εξεταση(νομιζω 5 ευρω) θα φας βεβαια λιγη ταλαιπωρια στην ουρα αλλα αξιζει να πας για να σε σιγουρος , οπως και να χει η αποχη ειναι μονοδρομος για καποιες μερες

LowInertia
21-12-11, 22:52
Paulakos, έβαζα στην αρχή ιμάντες και τους έδενα σφιχτά όπως είχα διαβάσει αλλά όπως είπες, μούδιαζα και νόμιζα πως έκανα κάτι λάθος οπότε τους παράτησα. Μάλλον θα αρχίσω να ξαναβάζω όμως. Thnx.

Kazmaier, μένω προς Εύβοια μεριά οπότε είναι σχετικά μακριά το ΚΑΤ.

Εχω ήδη 2-3 μέρες που κάνω αποχή αλλά έχω μια απορία: Αλλες ασκήσεις όπως βάρη ή μονόζυγο να τις αποφύγω? Επίσης, οι κάμψεις με γροθιές έχω ακούσει ότι δυναμώμουν τον πήχη και τον καρπό. Ισχύει?

paulakos
22-12-11, 00:52
Κανε ζεσταμα και μετα βαλτα,ας μουδιαζουν δεν θα παθεις κατι για μιση ωρα απλα να τα σφιγγεις καλα στον καρπο αλλα στο υπολοιπο χερι ας ειναι λιγο χαλαρο.Μην κανεις ουτε μονοζυγο ουτε τιποτα.Μπορεις να κανεις ποδια,κανε προβολες και σκουοτς καλυτερα!;)

LowInertia
22-12-11, 01:04
Κανε ζεσταμα και μετα βαλτα,ας μουδιαζουν δεν θα παθεις κατι για μιση ωρα απλα να τα σφιγγεις καλα στον καρπο αλλα στο υπολοιπο χερι ας ειναι λιγο χαλαρο.Μην κανεις ουτε μονοζυγο ουτε τιποτα.Μπορεις να κανεις ποδια,κανε προβολες και σκουοτς καλυτερα!;)

Ευχαριστώ πολύ. :thumbup:

Βtw, για τις κάμψεις με κλειστές γροθιές που είπα πιο πάνω, τι λες?

Roid Rage
22-12-11, 14:44
Στο νοσοκομειο θα σου βγαλουν ακτινα, θα δουν οτι δεν τοχεις σπασει και θα σε διωξουν, δε θα βγαλεις ακρη. Θα περασει μονο του σιγα σιγα,βαλε παγο, ανεβασε τα αντιφλεγμονωδη C, ωμεγα 3 (boswellia, bromelain αν εχεις) κτλ. Σε μια βδομαδα θα`χει περασει περιπου κατα 70% και τελειως θα περασει σε κανενα μηνα. Δε μπορεις να κανεις τπτ αλλο.

LowInertia
22-12-11, 15:50
Στο νοσοκομειο θα σου βγαλουν ακτινα, θα δουν οτι δεν τοχεις σπασει και θα σε διωξουν, δε θα βγαλεις ακρη. Θα περασει μονο του σιγα σιγα,βαλε παγο, ανεβασε τα αντιφλεγμονωδη C, ωμεγα 3 (boswellia, bromelain αν εχεις) κτλ. Σε μια βδομαδα θα`χει περασει περιπου κατα 70% και τελειως θα περασει σε κανενα μηνα. Δε μπορεις να κανεις τπτ αλλο.

Πραγματικά με έχασες. :oops: Για εξήγα μία αν μπορείς, τι είναι αυτά και τι κάνουν.

Roid Rage
22-12-11, 17:34
Για να μην πας και παρεις αντιφλεγμονωδη φαρμακα (πχ. voltaren, mesulid) υπαρχουν φυσικα αντιφλεγμονωδη, οπως βιταμινη C και ψαρολαδα. Για τα αλλα βοτανια δε λεω, δεν ασχολεισαι. Παντως απλα θα βοηθησουν, δε θα περασει γρηγορα.

LowInertia
23-12-11, 14:31
Για να μην πας και παρεις αντιφλεγμονωδη φαρμακα (πχ. voltaren, mesulid) υπαρχουν φυσικα αντιφλεγμονωδη, οπως βιταμινη C και ψαρολαδα. Για τα αλλα βοτανια δε λεω, δεν ασχολεισαι. Παντως απλα θα βοηθησουν, δε θα περασει γρηγορα.

Ok. Ευχαριστώ πολύ. :thumbup:

g1annakis
29-01-12, 16:03
παιδια εχω πονους στον καρπο οταν κανω παγκο η καμψεις και επισης αμα κανω καμια ατσαλη κινηση με τον καρπο θα νιωσω καποιο τσιμπημα..ρωτησα εναν απο το γυμναστιριο και μου ειπε θα σου περασει ειναι μεχρι να δυναμωσει ο καρπος σου... δικαιο εχει η πρεπει να το κοιταξω?

gym
29-01-12, 16:13
παιζει να εχεις λαθος θεση του καρπου σου οταν κανεις πχ πιεσεις....πρεπει ο καρπος σου να μην σπαει και να ειναι σε μια ευθεια με την παλαμη..

σιγουρα θα δυναμωσει αλλα δες το κ αυτο..τωρα αν εχεις κατι αλλο...:unsure::unsure:
προσεχε ομως...πολυς κοσμος την εχει πατησει μα τον καρπο...κ ποναειιιιιιιιιιιι

g1annakis
29-01-12, 18:52
παιζει να εχεις λαθος θεση του καρπου σου οταν κανεις πχ πιεσεις....πρεπει ο καρπος σου να μην σπαει και να ειναι σε μια ευθεια με την παλαμη..

σιγουρα θα δυναμωσει αλλα δες το κ αυτο..τωρα αν εχεις κατι αλλο...:unsure::unsure:
προσεχε ομως...πολυς κοσμος την εχει πατησει μα τον καρπο...κ ποναειιιιιιιιιιιι

Οκ ευχαριστω...

makos13gr
05-03-12, 01:33
καλησπερα γραφω εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα.

σημερα το πρωι ξυπνησα με ενα πονο στον καρπο χωρις καποιον προφανη λογο. δηλαδη δεν τραυματιστηκα πουθενα. πριν λιγο εκανα ωμους και με ενοχλουσε εντονα. τι να κανω να του δωσω 1-2 μερες ξεκουραση και να το ξαναδω?
(σαραβαλο ειμαι μου φαινεται, μια με τον αστραγαλο την αλλη με τον καρπο...)

kleiza7
05-03-12, 03:22
εγω αντιστοιχα εχω πονους που και που σε συγκεκριμενο σημειο στον δεξι μου ωμο. Χωρις να εχω τραυματιστει καποτε.
ΘΕΩΡΩ για τη δικη μου περιπτωση, και στο λεω για να το "ελεγξεις' και εσυ , οτι οι δικοι μου πονι ωφειλονται σε ¨λαθη του παρελθοντος" οπου δεν εκτελουσα την ασκηση με σωστη τεχνικη, εβαζα περισσοτερα κιλα απο εκεινα που αντεχα ωστε να γινει σωστα η ασκηση κ.τ.λ και οι καρποι ειναι κατι....περιεργο στο σωμα, διοτι πολλες φορες ελεγζουμε πιο ευκολα την σωστη θεση της πλατης των χεριων των ποδιων κ.ο.κ αλλα τους καρπους τους "παιζουμε" περιεργα σε καποιες ασκησεις(εχω πιασει τον εαυτο μου δηλαδη) ωστε να "βγουνε' τα κιλα που λενε...

ελπιζω να ειναι κατι περαστικο φιλε που μαλλον ετσι θα ειναι:thumbup:

makos13gr
05-03-12, 09:54
μπορει να ειναι και ετσι αλλα ρε συ με επιασε σου λεω εντελως ξαφνικα μετα τον βραδυνο υπνο. και σημερα συνεχιζει ακομα. για να μην πω οτι το νοιωθω και χειροτερα. τελος παντων θα κανω μια διακοπη 2 μερες και βλεπω.

kleiza7
06-03-12, 17:05
μπορει να ειναι και ετσι αλλα ρε συ με επιασε σου λεω εντελως ξαφνικα μετα τον βραδυνο υπνο. και σημερα συνεχιζει ακομα. για να μην πω οτι το νοιωθω και χειροτερα. τελος παντων θα κανω μια διακοπη 2 μερες και βλεπω.

οπως λες κανε μια διακοπη 2-3 μερες και μετα στο gym μην το παιδεψεις απο την αρχη... σταδιακα ανεβασε. δες το σαν τεστ. αν πονας πηγαινε και σε κανεναν γιατρουδακο, μην ειναι κατι ελαφρυ και χειροτερεψει. Που δεν νομιζω αλλα προσεχουμε για να εχουμε!!!
περαστικα και παλι!

johny_8
06-03-12, 17:18
ξεκούρασε το και δοκίμασε εκ νέου να μην έπιασε τον τένοντα. Καλύτερα πρόληψ γτ αλλιώς μετά δε σε αφήνουν

asterix33
06-03-12, 23:25
Ξεκουρασου παραπανω μερες φιλε ετσι ξεκινησε κ μενα και δεν μ αφηνει με τιποτα.Μιλαμε τιναζομαι απο τον πονο και εχω πλακωθει στα χαπια κ στις αλοιφες σου ευχομαιι καλη αναρρωση

CapoFighter
06-03-12, 23:46
Προσοχη στις τενοντιτιδες...Ξεκαθαριστε που ακριβως ειναι ο πονος και αν ειναι κοντα στον τενοντα τοτε πατε καλυτερα σε ενα γιατρο.Γενικα οπως ειπαν και οι παραπανω δωστε καποιες μερες ξεκουραση στον καρπο και δειτε πως αντιδραει με τις επομενες προπονησεις. Εμενα με βοηθησε η ξεκουραση και οι ιμαντες στα χερια. Πλεον κοιταω να γυμναζω την μια μερα με ιμαντες -στην πλατη και την επομενη φορα στην πλατη χωρις ιμαντες! Οπως και να εχει θελει ξεκουραση και προσοχη για τις τενοντιτιδες...

makos13gr
07-03-12, 10:51
ο πονος στην δικη μου περιπτωση ειναι στο κοκκαλο στο σημειο που ειναι κυκλωμενο στην φωτογραφια. σημερα ειναι λιγοτερος αλλα ακομα υπαρχει.

41705

Silvester
19-04-12, 15:05
Γεια σας παιδια...την προηγουμενη φορα που ειχα χερια στο τελος εκανα ασκησεις για πηχεις αλλα παρατηρησα πως οταν εκανα ασκησεις πονουσανε οι καρποι μου με αποτελεσμα να μη μπορω να βγαλω ολα τα σετ και μετα πονουσανε για καμια ωρα..
Ξερετε γιατι;;
Σας συμβαινει αυτο;;
Με πονανε πιο πολυ οταν κανω καθοστος με μπαρα για πηχεις.!

MusclesOfShadow
19-04-12, 15:12
Σε πονουσανε και μετα την ασκηση?? :shock:
Υπαρχει περιπτωση να τραυματιστηκαν ελαφρως,με τις ασκησεις του πηχη ειναι αρκετα ευκολο να υπαρουν μικροι τραυματισμοι στον καρπο, απο την μεγαλη ταση που δεχονται. Ξεκουρασου και αν την επομενη φορα σου ξαναγινει (νασαι πιο προσεκτικος ομως και μην χρησιμοποιεις πολλα κιλα), τοτε δες καποιον ειδικο

sTeLaKoS
19-04-12, 15:13
Στο συγχώνευσα με μερικά παρόμοια τόπικ. Διάβασε το θέμα από την αρχή, ίσως βοηθηθείς. :thumbup:

Silvester
19-04-12, 15:44
Σε πονουσανε και μετα την ασκηση?? :shock:
Υπαρχει περιπτωση να τραυματιστηκαν ελαφρως,με τις ασκησεις του πηχη ειναι αρκετα ευκολο να υπαρουν μικροι τραυματισμοι στον καρπο, απο την μεγαλη ταση που δεχονται. Ξεκουρασου και αν την επομενη φορα σου ξαναγινει (νασαι πιο προσεκτικος ομως και μην χρησιμοποιεις πολλα κιλα), τοτε δες καποιον ειδικο

φιλε το εχω δοκιμασει αυτο..να ξεκουραστω και να κανω παλι την επομενη εβδομαδα αλλα πονανε με την 3η επαναληψη τα κιλα δεν ειναι πολλα η μπαρα αδεια ποσα κιλα ειναι;;
Βαζω 7 κιλα απο τη μια και 7 απο την αλλη....και μετα την προπονηση δε πονανε πολε κανα 10λεπτο..

Silvester
19-04-12, 15:46
μμ την επομενη φορα θα κανω με αλτηρες ενα ενα χερι μπας και αλλαξει...Ευχαριστω πολυ για τη συγχωνευση!

giannis_ex
06-06-12, 23:39
Καλως ηρθα και εγω στο κλαμπ του πονεμενου καρπου και πηχυ απο στραβομπαρα!

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τι ειναι προτιμοτερο να βαζω, παγο ή θερμαντικη και ποτε, τακτικα μεχρι να καλυτερευσει ή αμεσως μετα την προπονηση για δικεφαλους που με χτυπαει (μονο μη μου πειτε να κανω οφφ, αυτο δεν παιζει!).

Ευχαριστω.

vickypek
06-06-12, 23:46
Καλως ηρθα και εγω στο κλαμπ του πονεμενου καρπου και πηχυ απο στραβομπαρα!

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τι ειναι προτιμοτερο να βαζω, παγο ή θερμαντικη και ποτε, τακτικα μεχρι να καλυτερευσει ή αμεσως μετα την προπονηση για δικεφαλους που με χτυπαει (μονο μη μου πειτε να κανω οφφ, αυτο δεν παιζει!).

Ευχαριστω.

παγος-η καλυτερη αντιφλεγμονωδης θεραπεια- στο οξυ σταδιο(το πολυ 2-3 μερες απ τη μερα που σε πρωτοεπιασε) 4-5 φορες τη μερα 10λεπτα..αν εισαι ηδη μετα το 3ημερο μπορεις να συνεχισεις με παγο κακο δεν κανει!10λεπτα παλι 3 φορες/μερα..καλες διατασεις απαραιτητωςςςςςςςςς..... και καμια μαλαξη με φορα προς τα πανω....

DMTRS90
07-06-12, 00:07
τα ίδια ακριβώς κ εγώ..μετά απο βραδινό ύπνο με έπιασε!πήγα γιατρό και διέγνωσε κάκωση!Δέσιμο -πάγος 3 φορές την μέρα-αλοιφή nimesulide-και ασκήσεις με μπαλάκι για ενδυνάμωση!σε μια εβδομάδα συνήλθα..

giannis_ex
26-06-12, 22:22
Δεν περναει ο καρπος και με εχει ριξει αισθητα στον αντιστοιχο δικεφαλο, τα νευρα μου... Ενω δεν με ενοχλει γενικα, οταν παω να ξαναπαιξω χερια (εννοειται φουλ διατασεις) με ξανατσιγκλαει.

Να ρωτησω κατι αλλο, απο αλοιφες ποια ειναι καλυτερη για να χρησιμοποιησω μετα απο τις 3 μερες παγο, voltaren, biofreeze, counter-pain κτλ?

Επισης σε μια βδομαδα ακριβως σκοπευω να ξαναπαιξω χερια, μηπως ειναι προτιμοτερο να το αφησω μια βδομαδα ακομα μπας κ γιανει καλυτερα?