PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψυχολογια στην περιοδο γραμμωσης



Spyro D
28-04-08, 17:02
Παιδια με την ευκαιρια που αρχισα σημερα την γραμμωση μου για φετος[που θα διαρκεσει περιπου 2 μηνες.....]σας εχω ενα καλο ερωτημα!!Εσεις πως αντιμετωπιζεται τα νευρα κ την κακη ψηχολογια που εχετε κατα την διαρκεια αυτου του καιρου που κανετε διετα???Ολες οι προτασεις ανοιχτες γιατι ξερω τι εχω να τραβηξω κ φετος....... :banghead:

johny
28-04-08, 19:03
Παιδια με την ευκαιρια που αρχισα σημερα την γραμμωση μου για φετος[που θα διαρκεσει περιπου 2 μηνες.....]σας εχω ενα καλο ερωτημα!!Εσεις πως αντιμετωπιζεται τα νευρα κ την κακη ψηχολογια που εχετε κατα την διαρκεια αυτου του καιρου που κανετε διετα???Ολες οι προτασεις ανοιχτες γιατι ξερω τι εχω να τραβηξω κ φετος....... :banghead:



Εγω θα σου προτεινα αν και δεν εχω μπει ποτε για γραμμωση,
καλο υπνο
Βαλεριανα
και αποφευγε τους καφεδες

stavro
28-04-08, 19:42
spyro σου προτεινω :idea: :idea: ναβρεις ενα cd με τον εθνικο σταρ Ευαγγελατο να τραγουδα Εντιθ Πιαφ ε λοιπον εχεις να ριξεις τοσο γελιο που θα σου φευγουν τα νευρα αμεσως

RUHL
28-04-08, 20:00
stavro :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

Ποια νευρα? στον ανθρωπο ειναι εγω μονο θυμονα οταν δεν ειχα το καταληλο γευμα στο σπιτι τιποτα αλλο

Spyro D
28-04-08, 20:43
Καλη η ιδεα σταυρο αλλα θα νευριασω περισσοτερο....... :banghead:

TRIANTAFYLLOU
28-04-08, 21:02
εγώ παιδια πιστεύω πως τα νεύρα είναι και θεμα χαρακτήρα αυτοελέγχου και ιδιοσυγκρασίας όλοι μπορεί να έχουν νεύρα όχι γιατί πεινάνε αλλά λόγω στέρησης κάποιων τροφών που μας αρέσουν και τις κόβουμε ειδικά στο τέλος που χαμηλώνουν τα ποσοστά λίπους και όχι στην αρχή της δίαιτας η στη μέση είναι καθαρά ψυχολογικό δεν νομίζω να πεινάει κανείς η πεινα είναι στην αρχή μετά μαζεύει το στομάχι και χάνετε η αίσθηση της πείνας απλά τρώμε ποιοτικά.
εγω πχ στην δίαιτα τρώω περίπου 4000 θερμίδες και ίσως και παραπάνω θα ήταν ψέματα να πω ότι πεινάω όσο για τα νεύρα τα ελέγχω δεν φταίει κανένας να ανέχετε τα δικά μου νεύρα επειδή κάνω δίαιτα και ούτε μου αρέσει να διμιουργώ τέτοια αρνητική εικόνα , έτσι ακριβώς λειτουργεί και ο γιάννης ο ελευθεριάδης όπως και ο στρατής ο αργυράκης που και οι δύο πετυχαίνουν τέλεια γράμωση.
όλα είναι θέμα μυαλού και χαρακτήρα .

asdf
28-04-08, 21:05
+1 Στον Ηλια as usual :)

toula_nomikou
28-04-08, 22:34
Συμφωνω με τον Ηλια ομως η κακη ψυχολογια οσο θα κατεβαινει το λιπος θα υπαρχει οπως κ το οτι θα γινεσαι κυκλοθυμικος τη μια θα εισαι χαρουμενος με το σωμα σου την αλλη μερα θα θες να τα παρατησεις τα νευρα ειναι ψυχολογικο και μπορεις να το ελενξεις...πειθαρχια κ υπομονη και να μη βγαινεις με ατομα που μπορει να σε παρασυρουν,μονο με αυτα που στηριζουν τη προσπαθεια σου.Θα δεις οτι οσο κατεβαζεις το λιπος σοθ θα βαριεσαι να νευριασεις :lol: :lol:

Sourlas
29-04-08, 14:03
Τουλα +1 :awesome:

Έτσι ακριβώς ήμουνα. Το κακό ήταν ότι δεν ήμουν ποτέ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, πράγμα που με έκανε ακόμα χειρότερα. Ήταν βέβεα και ταραχώδης περίοδος για μένα - έφαγα και στη μαπα για ολόκληρη μετακόμιση.Πάντως πιστεύω και γω ότι είναι όλα θέμα χαρακτήρα και συγκυριών την τρέχουσα χρονική περίοδο...


Υ.Γ Μόνο ένα πράγμα μου έλειψε και δεν ήταν το φαί... 8)

Spyro D
29-04-08, 16:44
Καταρχας...καλοστον!!![σουρλας που ησουν τοσο καιρο..?]

Σουρλας....τι σου ελειψε?αν ειναι αυτο που νομιζω....γιατι :???:
Λογο κουρασης..?

Sourlas
29-04-08, 17:19
Οχι Σπυρο δεν ειναι αυτό που φανταστικες. :lol: :lol:
Δε λεω τι γιατί θα με κράξουν εδω μέσα.


offtopic: Χάθηκα γιατί λόγω δουλειάς τώρα είμαι σε φάση αναπροσαρμογής γενικότερα. Θα επανέλθω.Ίσως με καμιά μίνι ερασιτεχνική προετοιμασία πάλι.Ακούς Πάνο ???

dreads
29-04-08, 17:57
βαστα σουρλα !!
και εγω το ιδιο προβλημα με εσενα εχω οταν κανω διαιτα αλλα το καλυτερο ειναι να το πολεμησεις ,να προσπαθεις να το βλεπεις οσο πιο θετικα γινετε και να βλεπεις αυτο που θες να καταφερεις καθε φορα που το μυαλο σου παιζει παιχνιδια:)

Spyro D
30-04-08, 18:55
Παιδια ειναι η τριτη μερα διετας.Προς το παρον το μονο προβλημα που εχω ειναι ο πονος στο στομαχι απο την πεινα.....κ η εξαντληση που νιωθω στην προπονηση απο το πρωτο μισαωρο :banghead: !!Τα περιμενα φυσικα....κ τα εχω ξανανιωσει!!δεν ειναι η πρωτη χρονια που κανω γραμμωση....
Αλλα αυτο που δεν μπορω να ξεπερασω με τιποτα ειναι το εξης τρελλο που μου συμβαινει καθε χρονο!!!!!Ειναι η τριτη μερα...κ ομως με βλεπω στον καθρεφτη κ νομιζω οτι εχω χασει καμμια 10κιλα...[μυς..θελω να πω..]Φυσικα κ βαζω το μυαλο μου πανω απο αυτο που ....θελει να βλεπει απο την πεινα κ την κουραση!Δηλαδη οτι δεν εχει αλλαξει τιποτα κ οτι ολα ειναι καλα!! :shock:

RUHL
30-04-08, 19:02
και δεν γραφεις την διατροφη σου ετσι απο περιεργια να δω(δουμε) τι κανεις http://imageshack.gr/files/thzvjcecuo0l9q3ahvbp.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=thzvjcecuo0l9q3ahvbp.gif)http://imageshack.gr/files/thzvjcecuo0l9q3ahvbp.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=thzvjcecuo0l9q3ahvbp.gif)http://imageshack.gr/files/thzvjcecuo0l9q3ahvbp.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=thzvjcecuo0l9q3ahvbp.gif)και πως ειναι δυνατον απο την 3 μερα να στερησε και να εξαντλησε κατι δεν μου ακουστηκε καλα σε αυτη την προταση


ρε μηπως κανεις την πρωτη(οχι αυτη που ειναι λιγα ποστ πιο κατω την περισηνη) διετα του Pikolo(starmember:army2: ) :chinese:

Spyro D
30-04-08, 19:09
Ειναι λογικο να νιωθω εξαντληση για 2 λογους.
1]Απο εκει που εκανα επι 5 μηνες 2-3 λεπτα διαέια μεταξυ των σετ τωρα κανω 20-30 δευτερολ.
2]{κανω ενα λαθος κ το ξερω...}Οταν απο την μια μερα στην αλλη απο τις 4000θερμιδες πεφτεις στις 1500...ειναι λογικο.

Συνηθος τα νιωθω αυτα τις πρωτες 5-6 μερες...μετα συνηθιζω κ ειναι ολα οκ..

billys15
30-04-08, 19:24
1)Γιατι πεφτεις αποτομα στις 1500? Ετσι χανεις και μυες περισσοτερους και η ενεργεια σου ειναι μηδεν και ο μεταβολισμος χαλαει.

2)Δεν θες να κατεβεις αγωνες του χρονου? Γιατι τοτε κανεις γραμμωση και θυσιαζεις καιρο οπου θα μπορουσες να βαλεις περισσοτερο κρεας?

RUHL
30-04-08, 19:53
2]{κανω ενα λαθος κ το ξερω...}Οταν απο την μια μερα στην αλλη απο τις 4000θερμιδες πεφτεις στις 1500...ειναι λογικο.



1 βημα(στον ογκο) μπροστα 2 βηματα πησω(στην γραμμωση)

ειδες κατι επιασε το ματι μου οτι κατι δεν στεκει διαβασε το αρθρο του βοςς πριν πας 3 βηματα πησω

Εδω και ατομα που κατεβαινουν αγωνες δεν ριχνουν 1500 θερμιδες(ακομα που εχουν τοση προστασια-φαρμακα ωστε να μην σπαταλησει μυικη μαζα-) τοση γνωση στα ποδια σου τετοια λαθη τα καναμε παλια οταν δεν ξεραμε
οποτε κανεις το παλιο προγραμμα του πικολο :geek:

Το διαλημα μια χαρα ειναι απλος διαφορετικος ρυθμος τιποτα παραπανω

Προσοχη με τετοιες τακτικες παιζει να καταληξης και σταθης ψαλτης :affraid:

Spyro D
30-04-08, 21:25
1]παιδια εχουμε προβλημα στο forum κ δεν μπορω να βλεπω τα αδιαβαστα post...αρα sorry αν δεν απανταω...

Κανω γραμμωση για δυο λογους.Πρωτον γιατι μετα απο περιπου 5 μηνες ογκου,δεν αντεχω αλλο φαι κ πολλα κιλα στο gym...κουραστηκα!Δεν παει αλλο για φετος!Κ δευτερων για λογους υγειας κ για να καθαρισω τον οργανισμο μου..[3 φορες κρεας ετρωγα την βδομαδα..]Θελω γενικα να [καθαρισω]Ασε που επιβαλετε γραμμωση το καλοκαιρι...παιδια δεν αντεχω το παραπανησιο λιπος οταν εχει ζεστη κ τα λοιπα...θελω να ειμαι στεγνος κ ανετος!δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι λεω.... :turtle:

Antonio
30-04-08, 21:55
Γενικά το πλάνο σου και ο τρόπος σκέψης σου είναι εντελώς λάθος.

Για τους αγώνες είναι 2φορές παραπάνω.

Εγώ θα επιμείνω σε αυτό που σου είχα πρωτοπεί. Αν θές να κατέβεις αγώνες πόσταρε φώτο με τις βασικές πόζες και βλέπουμε...

Και για να είμαστε και λίγο ον τόπικ, η ψυχολογία μου στην περίοδο δίετας είναι 2 φορές καλύτερη από αυτή στην ΄περίοδο όγκου.
Εκτός του ότι είναι όλα στο μυαλό και από άποψη σωματίκη δεν στερήσε δα και τοσα πολλά. Μόν στα τελικά στάδια της διέτας μπορείς να πείς οτι ζορίζεται κάποιος αλλά και αυτό εξαρτάται από τους στόχους του καθενώς.

Spyro D
30-04-08, 22:08
Ρε Antonio σεβαστα αυτα που λες αλλα εισαι υπερβοληκος...δεν μπορω εγω να καταλαβω το δικο σου σκεφτηκο...για μενα εσυ κανεις λαθος απλα....!Θα σου εξηγησω.Βρησκεις λαθος το οτι μετα απο 5 μηνες ογκου,πρεπει να κανεις γραμμωση..?Μετα απο καποιο διαστημα αχιζεις κ δεν αντεχεις...δεν μπορεις τα πολλα κιλα κ το σωμα σου δεν περνει αλλο λογο κουρασης!τοτε πολυ απλα ξεκουραζεσε κ η συνεχιζεις η κοβεσαι.Το να λες οτι εχω λαθος σκεφτηκο δεν στεκει.Να το εξηγησεις για να διορθοσω τα λαθοι μου!

Spyro D
30-04-08, 22:15
ruhl διαβασα την διατροφη του xidakis οπου λετε οτι ειναι καλη.Με πολυ μικρες διαφορες[ελαχιστες][οχι βρωμη το πρωι μονο]κανω τα ιδια!!Εκανα λαθος για τις 1500 θερμιδες.....[στο λεω γιατι μου ειπες να την ανεβασω αλλα βαριεμαι να την περναω στο pc..

Antonio
30-04-08, 22:19
Ωραία λοιπόν.

1) Οποιοσδήποτε και αν είναι ο στόχος σου δεκτός. Δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου πέι μπές σε γράμμωση ή σε όγκο ή κατέβα σε αγώνες γιατί πολλά απλά δεν ξέρω το σώμα σου και πολύ περισσότερο του στόχους σου. Ακόμα και έτσι όμως η πτώση των θερμίδων σου από 4000 σε 2500 είναι τραγικό λάθος. Το γιατί βαριέμαι να στο εξηγήσω, ούτως ή α΄λλως θα έπρεπε να το ήξερες καθώς επίσης υπάρχει η απάντηση σε παλαιότερα πόστ (βλ. άρθρο γράμμωσης ΜΒ)

2) Από την άλλη από την πρώτη στιγμή που μπήκες σε αυτό το φόρουμ ανέφερες οτι θές να κατέβεις του χρόνου σε αγώνες. Κατα την γνώμη μου, και χωρίς να είμαι ο πλέον ειδικός, δεν επιτρέπονται τέτοια λάθη σε επαγγελματίες.
Και επειδή φαίνεται πως έχεις την όρεξη όχι όμως και τις απαραίτητες γνώσεις για να συνεχίσεις σε τέτοιο επίπεδο η καλύτερη συμβουλή που έχω να σου δώσω ήταν αυτή με τις φώτο για να κρίνουν οι pro αν έχεις το επίπεδο να κατέβεις σε αγώνες.

Αυτά τα ολίγα κ πάντα φιλικά.

RUHL
30-04-08, 22:25
που κολανε? αυτα? να ειμε στεγνος και ανετος ? αφου και στην γραμμωση σταδιακα κοβεις 300 θερμιδες την φορα και αυξανεις αεροβια και στο τελος γραμμωνεις και εισαι στεγνος κοματια φετες :green: ψωμια τυρια :green:

αν σοκαρεις(1500 θερμιδες) τον οργανισμο σου και το στερεις θα εχεις αντιθετα αποτελεσματα

παντως ολο το σκεπτικο σου ειναι λαθος και δεν μπορουμε να λεμε τα ιδια και με τετοια προσεγκιση που χρησημοποιεις απιθανο να κατεβεις αγωνες του χρονου

Τι σημαινει κουραστηκα?θελω να καθαρησω δεν μπορω να σηκωνω πολλα κιλα? ετσι δεν πας μπροστα μονο πησω

και γενικα αμα ηθελες να κατεβεις αγωνες απο ποτε λες να αρχησεις προετημασια γιατι οχι τωρα? αμα δεν βαλεις πανω σου μυικη μαζα χλωμο να κανεις οτιδηποτε

εγω αμα ημουν στην θεση σου θα εκανα καθαρο ογκο μεχρι του χρονου με στοχο αυξησης μυικη μαζα και οσο το δυνατον λιγοτερο λιπος να βαλεις(και αν παραπατας(και βαλεις λιπος) αυξανεις αεροβια κοβεις υδατανθρακες δλδ ρυθμιζεις να μην παρεις λιπος) και 3 η 4 μηνες πριν τον αγωνα αρχηζεις διετα

Ετσι μια γνωμη που πολλοι πιστευω θα συμφωνουσαν


**
3 φορες κρεας ετρωγα την βδομαδα.
Γιατι τις αλλες 4 τι ετρωγες χορτα? :green: εδω ολο το φορουμ τρωει κρεας 7 φορες την εβδομαδα για να μην χασει μυιες


*το θεμα προσεγκισης σου ειναι λαθος αυτο λεει ο αντωνιο εγω και ο βασιλακης(αντε ας πει ενας ακομα να γινουμε 4 :green: )

Spyro D
30-04-08, 22:27
Antonio thanks!!για τη διατροφη μου κοιτα τι λεω λιγο παραπανω.Οσο για το επιπεδο φυσικα κ δεν το εχω για φετος....αλλαουτε κ θα το αποκτισω του χρονου απο μονος μου..!!!Η προσπαθεια μου θα γινει πρωτα ο θεος με προπονητη κ μονο...!!
Αλλα οσο δουλευω μονος μου κανω οτι καλυτερο μπορω..για φετος...

RUHL
30-04-08, 22:31
Το μονος σου που λες ειναι καπως σχετικο εχει τοσα ατομα εδω που μπορουν να σου πουν τι μπορεις να κανεις να εισαι οκ απο απλους χρηστες εως επαγκελματιες οποτε δεν δουλευεις και τοσο μονος σου σε εισαγωγικα απλος το ζορι ειναι γνωστο δεν θα το τραβηξουμε εμεις αλλα εσυ αλλα οι συμβουλες εκει ειναι που δουλευεις με αλλους οποτε δεν εισαι "μονος"

γενικα διαβαζε!!!!!!!!! η γνωση ειναι δυναμη

Spyro D
30-04-08, 22:47
Λοιπον για να μπορεσουμε να βγαλουμε ακρη....γιατι ruhl το μονο που συνεχιζω να περνω απο σενα ειναι απλα....αρνηση για τα παντα κ πιστεψε με μου κανει πολυ πολυ πολυ κακο στην ψυχολογια μου.
Εξηγησα....πανω κατω κανω τα ιδια με τον xidakis.ok?Μπορει αυτο απλα να σχολιαστει?Ειδα τον Γιαννη να σχοιαζει την διατροφη του κ να λεει οτι ειναι αρκετα καλη...[δεν την διαβασα κ μετα εκανα την δικια μου.]Απλα ειδα οτι πανω κατω κανουμε τα ιδια.ειναι οκ αυτο?Απλα λογια ζηταω....οχι επιστημονες ruhl....απλα λογια....

RUHL
30-04-08, 22:59
Και του χλιδακη η διατροφη τι νομηζεις καθε εβδομαδα κοβεις ραβεις αν δεν την περνεις οπως ειναι και τελος εχεις διαβασει το αρθρο του βοςς για γραμμωση ? το εχεις κατανοηση?

δεν γινετε να λεμε τα ιδια αν εχεις καποια απορια πανω στο αρθρο οκ απλος η γραμμωση ειναι μεγαλο κεφαλεο δεν μπορεις με ενα ποστ διατροφης να εισαι οκ επειδη καθε εβδομαδα αλαζεις αναλογως πως ειναι το σωμα σου