PDA

Επιστροφή στο Forum : Pro Grand Prix Athena 1988 (17 Σεπτεμβρίου, Γλυφάδα)



Polyneikos
30-01-12, 00:46
Την δεκαετια του 1980 και πιο συγκεκριμενα στις 17 Σεπτεμβριου 1988,ειχε διοργανωθεί στο κλειστο της Γλυφάδας στην Αθήνα ,ενα επαγγελματικο Grand Prix της ΙFBB.
Επειδή ειναι από τους λίγους επαγγελματικους αγώνες (νομίζω και ο μόνος) που έχουν γινει στην Ελλάδα,πιστευω αξιζει να υπάρχει στο φόρουμ ως αναφορά..

Αυτός ο αγωνας διοργανωθηκε από την Weider Hellas,τον Τρυφωνα Καραχαλιο δηλαδη που ηταν αντιπρόσωπος της εταιρίας Weider στην Ελλάδα εκείνη την περίοδο.

Οι αθλητες που ηρθαν να παίξουν ήταν top.
Lee Labrada,Rich Gaspari,Berry DeMey,Bob Paris,Mike Quinn,Ron Love,Brian Buchanan,Robby Robinson,Eduard Kawak,επίσης θα επαιζε και ο Albert Beckles αλλά λογω τραυματισμου εκανε μόνο guest posing.

Mερικες φωτο που πεσαν στα χερια μου..

39009

39012


39011


39010


39008


39007


39006


39005


39004


39013

Polyneikos
30-01-12, 00:53
Rich Gaspari

39015




39014


Berry DeMey

39022


39021


Μike Quinn

39020


39023

Eduardo Kawak

39019


39018


Bob Paris

39016


39017

Διακογιαννης Γιαννης
30-01-12, 01:50
ΜΠΡΑΒΟ ΚΩΣΤΑ

ΜrΚommatias
30-01-12, 12:01
Ολοι ενας κι ενας!:thumbup::thumbup::thumbup:

Dreiko
30-01-12, 15:09
Kωστα μου εφτιαξες τη μερα....:bowdown::bowdown::bowdown:
Ψαχνω εδω και πολυ καιρο να βρω φωτογραφιες απο το GP του 88!!!!!!
Τρομερο αφιερωμα!:clap::clap::clap:

Polyneikos
30-01-12, 18:15
Μερικες φωτογραφίες από comparisons,όχι τόσο καλες,αλλα ενδεικτικες..

39095


39093


39094


39096


39097


39098



39099


39100

Polyneikos
30-01-12, 19:22
Για την ιστορία η κατάταξη είχε ωε εξής:


1 Lee Labrada

2 Rich Gaspari

3 Berry DeMey

4 Mike Quinn

5 Brian Buchanan

6 Bob Paris

7 Robby Robinson

8 Ron Love

9 Mike Ashley

10 Edouard Kawak

11 Bill Richardson

12 Luiz Freitas



1 Lee Labrada

39111



39108



39109



39110

2 Rich Gaspari


39103

39104


39105


39106


39107

Χρήστος Τριανταφύλλου
30-01-12, 22:57
Λιγοτερες μαζες ,αλλα φαινοντουσαν ποιο καθαρα τα γεννητικα χαρακτηρηστικα των πρωταθλητων εκεινης της εποχης.

Polyneikos
02-02-12, 22:36
Τελειωνω το αφιερωμα σε αυτον τον αγωνα με ότι φωτογραφικο υλικό μου έχει απομείνει.
Ελπίζω συντομα να γινει και αλλο επαγγελματικο grand prix,ειναι κατι που λειπει από το κοινο της Ελλάδας,περα από καποιους guest posers που βλεπουμε κατά καιρους :thumbup:


Albert Beckles

39436


39434

Βrian Buchanan

39435

39433


39432


39431


39430





39429


39438


39437

crow
03-02-12, 00:09
Ποσο πολυ μου αρεσει ο Labrada.....βεβαια ολοι οι αθλητες εκεινη την εποχη για μενα ητανε πολυ δουλεμενοι....σαν αγαλματα σμιλεμενα με καθε λεπτομερεια!!!!
Πρωτη φορα ακουω για αυτο το Grand Prix.....ειναι κριμα παντος που ενω στην Ελλαδα η IFBB μπορουσε να κανει πολλα εμεινε τοσο στασιμη.
Τι να πω Πολυνικε μπραβο ακομη μια φορα για το υλικο....νομιζω πως καποια στιγμη πρεπει να κανεις μια εκθεση φωτογραφειας ;)

TRIANTAFYLLOU
03-02-12, 04:12
αυτόν τον αγώνα τον είχα ευχαριστηθεί πολύ , τον είδα λάιβ και είχαμε κάνει ολόκληρο ταξίδι απο καβάλα με το λεοφωρείο με μεγάλη παρέα να τον δούμε και μάλιστα είχε 2 τιμές εισητηρίων των 4000 και 6000 δραχμών , εμείς πληρώσαμε το ακριβό των 6000 για να είμαστε μπροστα να απολαύσουμε τους αθλητές πρότυπα που είχαμε τότε και είχα εκατονταδες φωτο αλλα δυστυχώς με τις μηχανές που είχαμε τότε δεν είχαν βγεί καλές αλλα σκοτεινές και το μόνο που έμεινε είναι η ανάμνηση απο τις εικόνες των αθλητών που θαυμάζαμε

μου έκανε εντύπωση που απο κοντα δεν ήταν τεράστιοι , αλλα σαν όμορφα σμιλεμένα αγαλματάκια , ειδικα λαμπράντα και γκασπάρι που ήταν και πιο κοντοί
εντύπωση μας έκανε ο μαικ κουίν , που έκανε ενα ωραίο τρελό ποζαρισμα και ξεσήκωσε το κοινό και η αγωνία μας ήταν ότι δεν θέλαμε να βγεί κανένας εκτός τριάδας , επειδή όλοι ήταν εντυπωσιακοί και δεν μπορούσαμε να βάλουμε με το μυαλό μας κάποιον δεύτερο, τρίτο η τέταρτο.

ο κουίν που είχε βγεί 4ος ήταν απο τούς πιο εντυπωσιακούς πάνω στη σκηνή και ξεσήκωνε το κοινό

θεψρώ πως είχε μεγάλη επιτυχία ο αγώνας και ακούστηκε και η χώρα μας , τα δέ έπαθλα ήταν ομοιώματα αρχαίων ελληνικών αμφορέων , πολύ όμορφα και το πρώτο ήταν μεγάλο σχεδόν στο μπόι του λαμπράντα .

το συμπέρασμα είναι πως ενω δεν είχαν τις σημερινές μάζες ήταν εντυπωσιακοί και πρότυπα και σπάνια να έλεγε κάποιος εμένα δεν μου αρέσει αυτο το θέαμα :thumbup::thumbup::thumbup:

Muscleboss
30-12-15, 16:13
Πολλές φορές όταν βρίσκομαι με παλιούς αθλητές και φίλους του bodybuilding έρχεται στην κουβέντα αυτός ο αγώνας. Ενδεχομένως ο μεγαλύτερος αγώνας bodybuilding που έχει γίνει επι ελληνικού εδάφους, και μάλιστα στην χρυσή εποχή του αθλήματος. Τυχεροί όσοι τον είχαν παρακολουθήσει από κοντά.

Αν κάποιοι από τους παλιότερους έχουν προσωπικές φωογραφίες από τον αγώνα θα ήταν ωραίο να τις μοιραστούν μαζί μας. :thumbup:

goldenera
30-12-15, 22:13
Τί λέτε ρε παιδιά? Ήρθαν όλοι αυτοί οι κολοσσοί της τότε αφρόκρεμας του ΒΒ στη Ελλάδα για αγώνα?:shock: Δεν το γνώριζα και το θέμα μου είχε διαφύγει, να είναι καλά ο Muscleboss που το επανέφερε. Φανταστική στιγμή για τους Έλληνες φίλους του αθλήματος, σπουδαιότατος αγώνας, πραγματικά τυχεροί όσοι τον παρακολούθησαν από κοντά, χάρμα οφθαλμών οι αθλητές, μακάρι να έρθει η στιγμή που θα έχουμε ξανά τέτοιες διοργανώσεις στη χώρα μας!!!

TRIANTAFYLLOU
30-12-15, 22:29
αν υπάρξει δυνατός χορηγός και διοργανωτής πάλι μπορεί να ξαναγινουν μεγάλοι αγώνες στην Ελλάδα , όπως και έχουν γίνει , αθλητες τετοιου επιπέδου και αισθητικής είναι δύσκολο να ξαναδούμε , γιατι όλοι αυτοι που εγω όπως προανέφερα τους είδα απο κοντα , ήταν αθλητες Ολύμπια και όμως απο κοντα φαινόταν τόσο ρεαλιστικοί και ανθρώπινοι και όταν τούς έβλεπες με ρούχα δεν φανταζόσουν πως θα έδειχναν πάνω στην σκηνή
τωρα εντυπωσιαζουν διαφορετικά με τις τεράστιες μάζες και σκληράδα που ξεφεύγει απο αυτα τα πρότυπα

Spiros Maragakis
31-12-15, 13:30
Ήμουν από τους τυχερούς που παρακολούθησαν αυτόν τον αγώνα.
Θυμάμαι ακόμα τα νεύρα του Gaspari όταν ανακηρύχθηκε νικητής ο Labrada. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο κατά την άποψή μου. Πολλοί από τους συμμετέχοντες όπως οι Berry DeMey, Brian Buchanan, Kawak και Richardon ήταν πρώην πρωταθλητές της WABBA που μεταπήδησαν στην IFBB για να βρουν το μέλλον τους ως επαγγελματίες.

Κάποιοι έκαναν μία κουβέντα με τον Ζαπατίνα τότε, ότι δηλαδή η WABBA θα έπρεπε να βρει ένα τρόπο να κάνει επαγγελματικούς αγώνες με κύρος και χρήματα για να μην βλέπει αυτήν την διαρροή αθλητών της προς την IFBB. Προφανώς δεν βρέθηκαν χορηγοί που να στηρίξουν οικονομικά μία τέτοια κίνηση.

Ο guest poser Albert Beckles παρά το προχωρημένο της ηλικίας του (ιδιαίτερα για τα τότε δεδομένα) ήταν εντυπωσιακός. Μοναδική εμπειρία για τους Έλληνες φιλάθλους του Σιδερένιου Αθλήματος.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
31-12-15, 13:44
Θα σταθώ πάνω σε αυτό που ανέφερε ο Ηλίας Τριανταφύλλου.Κάποτε έτυχε να συνομιλήσω με το Βασίλη Γρίβα,που ήταν παρεβρισκόμεςνος σε εκείνον το φανταστικό αγώνα.Μου ανέφερε πως ο Richy Gaspari ήταν απαρατήρητος μέσα στο κοινό φορώντας τη φόρμα του.Μόλις όμως άρχισε να κάνει ζέσταμα και γδύθηκε,τότε το στήθος του ξεκίναγε από το σαγόνι.Αυτό είναι δείγμα της ποιότητας ενός αθλητή,που φαίνεται μικρόσωμος ντυμένος,αλλά τρισδιάστατος πάνω στη σκηνή μετά το ζέσταμα,λάδωμα και κατάλληλο φωτισμό.Εξάλλου το άθλημα είναι μια οφθαλμαπάτη.Προσωπικά μου άρεσε ο Gaspari περισσότερο από το Labrada,καθότι πιο μυώδης,συμπαγής και πυκνός.
Άλλες εποχές με δυνατά ονόματα στις χορηγίες (Καραχάλιος-Παπαδογεωργάκης).

Δημητρης 1924
01-01-16, 16:57
Πραγματικα αγάλματα,τρελό motivation για μενα ο Lambrada,θα συμφωνήσω με τον Κ.Τουλιατο για τον gaspari οτι με την φόρμα πέρναγε απαρατήρητος,κατι που πιστεύω γίνεται και σημερα με τον Flex Lewis ( motivation και ο Flex) μέχρι να ανεβεί στη σκηνή.Μακαρι η ΕΟΣΔ-IFBB να μπορέσει να διοργάνωση τέτοιου επιπέδου αγώνα ξανα στην Ελλαδα.

sobral
01-01-16, 22:48
Δεν το ήξερα ότι είχαν έρθει τόσο μεγάλα ονόματα στην Ελλάδα! Τρομερή εποχή! Gaspari και Labrada καταπληκτικοί!! Απ' τους αγαπημένους μου, κοντοί, συμπαγείς, μυώδης σε όλα τα σημεία, φοβερά κοψίματα στα πόδια, γενικά τέλειοι αθλητές. Σε αυτό τον αγώνα για μένα δίκαιος νικητής ο Lee. Όπως και να χει μακάρι να αλλάξει σύντομα το bodybuilding, στο επίπεδο Olympia και να γίνει όπως τότε αν και αμφιβάλλω...

vaggan
03-01-16, 13:39
εχω την ελληνικη εκδοση του μασλ φιτνες με αφιερωμα στον συγκεκριμενο αγωνα μπραιαν μπιουκαναν και μπερυ ντε μευ και δεν ειμαι καλα:bowdown::bowdown:

George Dalianis
12-01-16, 00:45
Ο συγκεκριμένος αγώνας ήταν και θα παραμείνει ως κάτι ανεπανάληπτο για τα ελληνικά δεδομένα. Τον παρακολούθησα αφού, μετά από μεγάλη προσπάθεια, κατόρθωσα να πάρω άδεια από τον στρατό. Στην προ INTERNET εποχή ήταν πρωτόγνωρο να βλέπεις από κοντά τους καλύτερους bodybuilders, ινδάλματα που έβλεπε κάποιος μόνον στα Αμερικανικά περιοδικά του είδους, μία μόλις εβδομάδα μετά το Mr.OLYMPIA και μάλιστα σε εξαιρετική φόρμα. Με εξαίρεση τον Lee Haney και τον Gary Strydom ήσαν όλοι εκεί. Ο αγώνας αυτός σήμανε και την καθοδική πορεία του Gaspari, μετά από μια λαμπρή τριετία, όπου είχε σαν δεδομένο ότι θα έχανε από το Totalee Awesome, για να ακολουθήσει η 4η θέση στο Mr. OLYMPIA του ’89 η Πέμπτη το 1990 και η 10η το 1991.

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες όσον αφορά την οπτική εντύπωση μέσα στα ρούχα. Με εξαίρεση τον μακαρίτη Kawak, ο οποίος όντως έδειχνε και ήταν θηριώδης με τη φόρμα, οι υπόλοιποι δεν έδειχναν τεράστιοι, ακόμη και ψηλοί αθλητές όπως ο Dc Mey και ο Bob Paris. Τα πράγματα άλλαζαν όμως άρδην πάνω στη σκηνή. Ο Gaspari ήταν κοντά στην καλύτερη φόρμα της ζωής του, με τα γνωστά προτερήματα και ελαττώματά του. Συμπαγής, σκληρός, με τρομερή πυκνότητα, φλεβικότητα, αλλά και με κοντά χέρια, σχετικά φαρδιά μέση, όχι ιδιαίτερα ανοικτή πλάτη και σχετικά μεγάλο κεφάλι, γενετικά που κανείς δεν μπορεί να αλλάξει.

O Labrada, καθαρός νικητής, πέτυχε την καλύτερη, πιθανώς φόρμα στην αγωνιστική του πορεία. Δεν είχε τη σκληράδα του Richie, και πάντα παρουσίαζε δυσκολία στο μυϊκό διαχωρισμό πλάτης, γλουτιαίων και οπισθίων δικεφάλων. Είχε όμως αναμφισβήτητα το πλήρες πακέτο: Εξαιρετικό ρηλάξ, κανένα κτυπητά δυνατό ή αδύνατο σημείο, τρομερή ποιότητα επιδερμίδας και άψογη, επαγγελματική παρουσίαση. Το Bodybuilding είναι καθαρά επάγγελμα συγκρίσεων. Ο καθένας μόνος του είναι καλός, η θέση όμως κρίνεται πάνω στη σκηνή. Σε σχέση με αυτό θα ήθελα να αναφέρω και την παρουσία ενός αθλητή που πάντα μου άρεσε, με τα τρομερά χέρια, μια μέση έτοιμη να κοπεί και φοβερές κοιλίες μυών και skin tone: τον Brian Buchanan. Δυστυχώς όμως δεν φαινόταν το ίδιο εντυπωσιακά στις συγκρίσεις με τους top αθλητές, ιδιαίτερα στα πόδια, καθώς σε κάποιες πόζες έδειχνε σχετικά άδειος.

Θα ήθελα όμως να δώσω έμφαση σε κάποια άλλα σημεία. Το πεπειραμένο μάτι, μπορεί να διακρίνει από τις φωτογραφίες, ειδικά τις κοντινές, την ποιότητα, την στιλπνότητα επιδερμίδας και την τρομερή λεπτομέρεια που παρουσίαζαν όλοι οι αθλητές, ακόμα και οι συμμετοχές σχετικά χαμηλών γενετικών προδιαγραφών όπως ο Bill Richardson και ο Luis Freitas. Έβλεπες ξεχωριστά καλούπια με αγώνα και προσπάθεια. Οποιαδήποτε κοντινή φωτογραφία των σημερινών αθλητών, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων θα αποκάλυπτε την έλλειψη ποιότητας και την αρρωστημένη επιδερμίδα των περισσοτέρων.

Θα σταθώ ακόμη στο ατομικό ποζάρισμα των αθλητών που κυμαινόταν από στοιχειωδώς επαρκές έως καθαρά καλλιτεχνικό σε αθλητές όπως ο Labrada, o Demey και o Gaspari, στοιχεία που δείχνουν και την προσωπικότητα, σε αντίθεση με τις φτωχές και άνευ εμπνεύσεως ρουτίνας της σημερινής πλειονότητας.

Διαθέτω στη συλλογή μου δίωρο επαγγελματικό βίντεο το οποίο θα ανεβάσω σε πρώτη ευκαιρία.

goldenera
14-01-16, 00:00
Ευχαριστούμε για την άψογη και εμπεριστατωμένη όπως πάντα ανάλυση!

manos_1983
24-01-16, 18:29
Καλησπέρα στην παρέα,


Ανέβασε ο Γιώργος ολόκληρο τον αγώνα IFBB Athens Grand Prix 1988 στο youtube !!!!!!!

Το link : https://www.youtube.com/watch?v=kDEQW6JJ5cE



http://www.youtube.com/watch?v=kDEQW6JJ5cE

Polyneikos
24-01-16, 19:08
Ευχαριστούμε πολυ για την διάθεση του σπάνιου βίντεο!

υ.γ. Μεταφέρθηκε στο κατάλληλο τόπικ, του αγώνα

Χρήστος Τριανταφύλλου
24-01-16, 20:04
Ειχα μετανιωσει που δεν ειδα αυτον τον σημαντικο αγωνα ,να που ποτε δεν ειναι αργα εστω κ μετα απο 37-38 χρονια;)
Ευχαριστουμε Γιωργο:bowdown: ,εχουμε πολυ μελετη τωρα!:)

Muscleboss
26-01-16, 06:17
Ευχαριστούμε πολύ για το βίντεο! :thumbup: