PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με Τελωνειο.. - Συμπληρωματα



stevengr
29-04-08, 15:00
Εκανα παραγγελια απο το γνωστο Αμερικανικο μαγαζι 1 κρεατινη και με πηρε τηλεφ. σημερα η FEDEX οτι το πακετο το ανοιξανε στο τελωνειο και οτι θα πρεπει να παρω εγκριση απο τον ΕΟΦ. Μαλιστα θα πληρωσω και τελη εκτελωνισμου.

Μου ειπαν να περασω απο τον ΕΟΦ να το κανονισω, και τους ειπα οτι ειμαι απο επαρχια και οτι δεν υπαρχει περιπτωση να κατεβω Αθηνα για μια κρεατινη.

Μου ειπε η κοπελα οτι θα μου στειλει στο email αναλυτικες πληροφοριες για το πως θα επικοινωνησω με τον ΕΟΦ καθως επισης θα μου εχουν και μια "προσφορα" για τον εκτελωνισμο! Ελεος.

Αν ειναι 5-10ευρω θα το παρω το πακετο αν ειναι περισσοτερα το στελνω πισω (με χρεωση του καταστηματος) και τελος.

Μου εκανε εντυπωση παντως που σταματησανε το πακετο, εχω παραγγειλει απειρες φορες και δεν τα ανοιξανε ποτε.
Λογω ντοπινγκ της Εθνικης μας οι ελεγχοι πλεον ειναι αυστηροτεροι!

Γνωριζει μηπως κανεις σας τι διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησω στον ΕΟΦ; Γιατι το email απο FEDEX ακομη δεν εφτασε.

RUHL
29-04-08, 16:29
προβλεπω κλειδαρια :green: :green: :green: :green: :green:

ψαξε σε αλλα φορουμ :chinese: και το ειχαν πει 500 φορες να μην περνεις απο το γνωστο στην αμερικη 1 στις 2 σταματανε να περνεις απο το αλλο :chinese:

Antonio
29-04-08, 16:39
Πήγε να εκμεταλλευτεί την πτώση του δολλαρίου γι'αυτό δεν πήρε απ' τ'άλλο..!

stevengr
29-04-08, 17:20
Γιατι κλειδαρια RUHL; Ουτε ονομα καταστηματος αναφερθηκε ουτε ονομα προϊοντος αναφερθηκε.

Αν ειναι να μιλαμε με κωδικες λεξεις τοτε.. Το οτι το ειπε καποιος 500φορες δεν σημαινει οτι ισχυει παντα. Οπως ειπα εχω αγορασει παμπολες φορες και ουδεποτε ειχα προβλημα.

Anyway αν τυχον γνωριζει καποιος για τον ΕΟΦ ας ενημερωσει.

billys15
29-04-08, 17:50
Γι'αυτο πρεπει τις παραγγελειες απο America να τις επιλεγουμε με airmail και οχι με courier.

RUHL
29-04-08, 20:06
Λοιπον 2 ειναι τα μαγαζια εκει εξω το "μεγαλο"Β και ενα αλλο που παραγγελνουν πολλα ατομα το Ν απο το αλλο δεν ετοιχε ουτε μια φορα να σταματησουν καποιον εφοσον εκανε αυτο που λεει ο βασιλακης ενω στο Β 1 στις 2

ωστοσο οπως το βλεπω μαζι με φορους δαπανες κτλ μπορει να σου βγει ο κουκος αιδονη και πληρωσεις την ιδια τιμη που θα τα επερνες απο ελαδα :lol: αμα θυμαμε καλα τι χρεωσεις εβαζαν

στην θεση σου δεν θα ασχολιωμουν με αυτους γιατι μεχρι να το στηλουν εοφ και να κτλ κτλ θα περασει πολυς καιρος θα περιμενεις πεστους να το στηλουν πησω πολυ απλα και ξαναπαρε απο το Ν με ταχυδρομιο και ολα καλα :rocking:

stevengr
29-04-08, 21:18
Ναι αναλογα τι τιμη θα μου πουν για Τελωνειο. Ισως και να με συμφερει, διοτι ειχα και εκπτωτικο κουπονι στην αρχικη τιμη και ισως συμψιφιστει τελικα.

Θα ενημερωσω..

RUHL
29-04-08, 22:09
Βασικα ευκολο ειναι ρωτα τους ποσο θα χρειαστει για λαδωμα μαλον να το πω πιο καλα φορους δασμους εκτελωνισμους και το περνεις

σε πολλες περιπτωσεις δεν συμφερε

msdmn
30-04-08, 03:12
με courier περνάει 100% τελωνείο για να τσεπώσουν τον εκτελωνισμό
δε νομίζω να βγάλεις άκρη σύντομα και ανέξοδα

flexwheeler99
12-05-08, 16:31
Σε μενα δε περασε καποτε.Και ηταν μονο πρωτεινη.Ηθελε αδεια ΕΟΦ αλλα την εκοψα μεγαλη μανουρα και τα εστειλα πισω.Πηρα ομως αποζημιωση και μαλιστα κερδισα κατι ψιλα γιατι εκεινες τις μερες ανεβαινε το Euro :)

Adinamos
20-10-10, 11:25
Παιδια την πατησα. Παραγγελια απο αμερικη σταματησε στο τελωνειο. Μου εστειλαν χαρτι σπιτι με το οποιο μου ζητανε χαρτι απο τον ΕΟΦ, αλλιως μετα απο 10 μερες θα τα στειλουν πισω στην αμερικη.
ΤΙ ΣΚ@ΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ???????

giannis64
20-10-10, 13:28
ριξε μια ματια εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=24523

Mentzer
25-10-10, 16:00
Οτι δεν υπαρχει στην Ελληνικη αγορα απλα δεν το χρειαζεσαι !