PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηγανισμα για εναν ασχετο...



CapoFighter
01-02-12, 10:08
Πως να τηγανισω μπριζολες στο τηγανι (αντικολιτικο βεβαια) ?(ποση ωρα απο την καθε πλευρα?)
καθε φορα που προσπαθω οι μπριζολιτσες μου καταληγουν ειτε να τις καιω,ειτε να τις τρωμε ωμες(με πολυ αιμααα μεσα) ειτε και εγω δεν ξερω τι... Μια απλη συνταγη ζηταω! Να μην εχει ουτε μπαχαρικα,ουτε λαδι,ουτε νερο,ουτε καν μπριζολες ...lol...:1laugh:

Υ.Γ. εχω 10 μικρες μπριζολιτσες 70 γρ η καθε μια. Οποτε κατι γρηγορο ετσι ωστε οταν τελιωσουν οι 2-3 να βαλω τις επομενες, οχι να περιμενω 3 ωρες για την καθε μια.

Dakonblackblade
01-02-12, 10:31
Αλλειψέ τες με λάδι , μη βάλεις στο τηγάνι καθώς και με αλάτι.Αν είναι χοιρινές δεν γίνονται τόσο ωραίες όσο οι μοσχαρίσιες. Τρυπα τις και λίγο με ένα πηρούνι όσο είναι στο τηγάνι να γίνουν μέσα στα ζουμιά τους. Πάντως εμένα μου αρέσουν ζουμερές. Οι μπριζόλες.

gym
01-02-12, 10:36
Πως να τηγανισω μπριζολες στο τηγανι (αντικολιτικο βεβαια) ?(ποση ωρα απο την καθε πλευρα?)
καθε φορα που προσπαθω οι μπριζολιτσες μου καταληγουν ειτε να τις καιω,ειτε να τις τρωμε ωμες(με πολυ αιμααα μεσα) ειτε και εγω δεν ξερω τι... Μια απλη συνταγη ζηταω! Να μην εχει ουτε μπαχαρικα,ουτε λαδι,ουτε νερο,ουτε καν μπριζολες ...lol...:1laugh:

Υ.Γ. εχω 10 μικρες μπριζολιτσες 70 γρ η καθε μια. Οποτε κατι γρηγορο ετσι ωστε οταν τελιωσουν οι 2-3 να βαλω τις επομενες, οχι να περιμενω 3 ωρες για την καθε μια.

ζεσταινεις αντικολλητικο
παιρνεις δυο σταγονες νερο κ τις ριχνεις ...αν ακουσεις ενα τσιρ τσιρ ειναι ετοιμο...αν οχι αστο ακομα λιγο να καει
οοταν ακουσεις το τσιρ τσιρ βαλε το κρεας σου

αφηνεις λιγα δευτερολεπτα να παρει λιγο χρωμα η μια πλλευρα
γυρνας να παρει κ η αλλη

μετα χαμηλωνεις την φωτια
βαζεις ενα πιατο απο πανω η αλουμινοχαρτο κ το αφηνεις να σιγοψηθει
μπαχαρικα βαλε οτι θες αλειψε τες...εγω δεν θα βαζα λαδι...νβγαζουν ηδη απο μονες τους δικο τους λιπος

καθε τοσο τα κοιτας
κ μετα με ενα πιρουνακι-μαχαιρι ανοιγεις λιγο να δεις ποσο κοκκινο το θες κ αναλογως το βγαζεις

πιατο κ μαμ

Καραφλό Ακτινίδιο
01-02-12, 10:46
Ότι σου είπαν από επάνω + αντί για πιάτο βάλε ένα καπάκι απο μεγάλη κατσαρόλα που θα καλύπτει το τηγάνι (για ευκολία το λέω ) και ρίξε και νερό μέσα ώστε να μαλακώσουν περισσότερο

tolis93
01-02-12, 12:12
one more tip... παρε ενα μαχαιρι κ ανοιξε λιγες τριπιτσες στο κεντρο. θα ψηθει κ μεσα το κρεας σου,η ακομα καλυτερα περνα ενα μικρο ανοξειδωτο καθαρο καρφακι απο το κεντρο.η θερμοτητα περναει απο το καρφι μεσα στο κρεας.αν το πιεζεις κ δεν ξανα επανερχεται θελει κ αλλο ψησιμο.αν επανερχεται αργα εχει ψηθει μετρια κ αν το πιεζεις κ ειναι σκληρο κ δν πιεζεται εχει καλοψηθει.χωρις το ανχος για το αν ψηθηκε μεσα.εχει κανει δουλεια το καρφακι η λογω των ανοιγματων εχει ψηθει κ μεσα. καλη ορεξη

Giannistzn
01-02-12, 13:28
^ Αν και δεν καταλαβαινω τι ακριβως ενοοεις, οταν ψηνουμε-τηγανιζουμε κρεας δεν ειναι καλο ουτε να το κοβουμε για να δουμε αν εχει ψηθει ουτε να ανοιγουμε τρυπες. Χανει τα υγρα του και βγαινει στεγνο.

Μετα απο μερικα ψησιματα αποκτας εμπειρια για να ξερεις πανω κατω ποτε ειναι ετοιμο δεν ειναι και πυρινικη επιστημη :P

CapoFighter
01-02-12, 13:46
Thx anyway για την απαντηση αλλα παλι μου βγηκε πετρα.Εβαλα ελαχιστο λαδι και μολις πηγε να καψει λιγο το εριξα. Μετα επλενα τις μπριζολιτσες και τις εβαλα μεσα μαζι με τα νερα τους. Το αποτελεσμα ηταν μετα απο 5 λεπτα απο την μια και 3 απο την αλλη να μου βγουν κατι πετρινες χαροκαμενες κοτρωνες... Τελικα τις δοκιμασα μαζι με λιγο λαχανο απο γευση ηταν καλες αλλα απο υφη αστα,καλυτερα να τις εβαζα στα θεμελια του σπιτιου μου-τουβλα σας λεω...:P