PDA

Επιστροφή στο Forum : Dandelion Root (Now Foods)



average_joe
30-01-12, 23:30
39133


Dandelion (Taraxacum officinale) is a common flowering plant found abundantly in all temperate zones of the Northern Hemisphere. Considered by many to be a nuisance weed with no redeeming properties, Dandelion Root is a source of many naturally occurring compounds including carotenoids, fatty acids, flavonoids and phytosterols.


Suggested Use

As a dietary supplement, take 2 capsules 2 to 3 times daily, with water. Consider taking this product in combination with NOW Silymarin, Artichoke Extract and Curcumin (Turmeric Root Extract).



Supplement Facts
Supplement Facts
Serving Size: 2 Capsules
Servings Per Container: 50
Amount Per Serving % Daily Value
Total Carbohydrate <1 g <1%*
Dandelion Root (Taraxacum officinale) 1.0 g (1,000 mg) †
* Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet.
† Daily Value not established.


Other Ingredients

Vegetable cellulose, rice flour, calcium silicate

Manufactured to cGMP (current Good Manufacturing Practices) standards; Free of synthetic ingredients.
Warnings

Keep out of reach of children. Do not use if safety seal is damaged or missing. If pregnant, nursing or on medication, consult with your healthcare practitioner. Store in a cool, dry place.




χαρακτηριστικα που αναφερονται σε αλλη εταιρεια

Dandelion root (Taraxacum officinale) has a long history of use as a liver tonic in traditional folklore. The herb helps balance the liver and also serves as a diuretic.

κατα τα αλλα πανφθηνο. για πειτε.

Devil
31-01-12, 00:18
σαν διουριτικο το εχω δει να χρησιμοποιητε περισσοτερο.... δεν το εχω δοκιμασει..... ουτε το εχω ψαξει γενικοτερα...

beefmeup
31-01-12, 00:57
κ γω οπως τα γραψε ο απο πανω το ξερω..
μπορεις να το βρεις κ στα βοταναδικα ευριπιδου μερια..
οποσο ξερω,κ να το βρασεις τυπου τσαι εχει παλι τις ιδιες ιδιοτητες..

average_joe
31-01-12, 01:18
ναι κατι τετοιο για την διουρητικη του δραση.

@beffmeup υποθετω το ζητας ως ταραξακο ε?

στο blog του mr. chaosandpain δινεται και ενα πρωτοκολλο για δαυτο μαζι με καφεινη που φαινεται πως εχουν συνεργιδικη δραση.
αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αναφερονται πολυ μικροτερες δοσεις σε σχεση με αυτες που προτεινει η εταιρεια (και καποιες αλλες)

πιο συγκεκριμενα το πρωτοκολλο στο οποιο αναφερομαι κανει λογο για 250- 500mg απο δαυτο με γευματα 3 φορες τη μερα και 200 - 300mg καφεινης αλλα για ατομο 100 κιλων και για μικρο χρονικο διαστημα (και χρηση καλιου).
αν θελετε πεταω και τα links στα off.

beefmeup
31-01-12, 01:20
ναι ετσι το ζητας..υπαρχει κ σε μαγαζι με οικολογικα..

average_joe
01-06-12, 19:02
review
βασικα πηρα αλλης εταιρειας για να ελεγχω τη δοση.
παραλληλη ληψη καφεινης (2-3 καφεδες, 100- 200 μιλι σε χαπια)
το αρχισα στα 850μιλι που δεν ειδα και καμια διαφορα (αλλα οι επισκεψεις μου ειναι και συχνες :green:)

τελευταιες δυο εβδομαδες το πηγα στα 1700μιλι σπασμενο σε δυο δοσεις.

αυτο που ειδα ηταν οτι ξυπναγα το βραδυ για τουαλετα κατι που δεν συνηθιζω.

οποτε μου φαινεται πως εχει μια ηπια δραση.

σαν standalone δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο (περαν της τιμης του), νομιζω παντως οτι αν φτιαχνει καποιος home made λιποδιαλυτη μπαινει ανετα σε δοση των 800- 1000.

ελαφρως υοθερμιδικη (250 κατω απο συντηρηση)

Yiannis 1989
05-06-12, 16:56
ας το πάρεις σαν τσάι καλύτερα...