PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύσφιξη



ICNEZ
02-05-08, 19:04
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σήμερα πήγα για μια λιπομέτρηση επειδή είχα κάποιες αμφιβολίες σχετικά με το ποσοστό λίπους μου στην περιοχή της κοιλίας. Τα απολέσματα είναι: ποσοστό λίπους: 9,5
ποσοστό νερού: 61,8

Οπότε το οτι δεν φαίνονται οι κοιλιακοί δεν είναι απο το υπερβολικό νερό ή απο το λίπος αλλά απο την χαλάρωση του δέρματος επειδή είχα κάποια επιπλέον κιλά. Η γιατρός μου πρότινε μια ισορροπημένη διατροφή και μου είπε να βρω ένα πρόγραμμα σύσφιξης για την περιοχή της κοιλιάς. Στο γυμναστήριο μου είπαν πως μόνο τα μηχανίματα με τις δονήσεις κάνουν καλή σύσφιξη.

Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω; Αν υπάρχει πρόγραμμα σύσφιξης για την κοιλία;

RUHL
02-05-08, 20:03
Δεν υπαρχει συσφηξη :chinese:

με τα χρονια ισως επανελθη το δερμα και κατσι κανονικα πανω στους μυεις αλλα δεν μπορεις να κανεις και πολλα για αυτο περα απο κανονικη προπονηση κοιλιακους και αεροβια

9,5% ναι καλα :joker: :joker:

υψος και κιλα? :chinese:

KATERINI 144
02-05-08, 20:16
πρέπει να μείνεις σταθερά στα κιλά σου για κάποιο διάστημα και όλα θα είναι οκ :awesome:

ICNEZ
02-05-08, 20:17
Ύψος: 1,83
Βάρος: 78κιλά

Δηλαδή δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω για να σφίξει λίγο το δέρμα;

ICNEZ
02-05-08, 20:20
αμα συνεχίσω την αερόβια θα χάσω κιάλους μυείς χώρις αποτέλεσμα...

ioannis1
02-05-08, 20:45
φιλε μου συσφιξη υπαρχει θα διαφωνησω και γινεται μονο με βαρη και σωστη διατροφη με αρκετη πρωτεινη λιγους υδατανθρακες και βασικα λιπαρα οξεα.παρατηρησε ποσες κοπελες κανουν μονο αεριμπικ η αεροβια σε μηχανηματα και οχι βαρη.αδυνατιζουν αλλα ειναι πλαδαρες.ειναι παχιοι σκελετοι οπως λεω εγω.πρεπει να κανουν και ενα σωστο προγραμμα με βαρη με ενταση και κιλα.και θα δεις διαφορα.

ICNEZ
02-05-08, 21:01
Μπορείς να μου δώσεις μια σχετική διατροφή για σύσφιξη; Προπονητικό πρόγραμμα κάνω για γράμμωση αλλά το όλο σκηνικό μου την χαλάει!

TRIANTAFYLLOU
02-05-08, 21:47
το ευκολότερο πράγμα είναι η συσφιξη αλλά να εξηγήσω απο την πρώτη εβδομάδα που κάποιος γυμνάζετε θα νιώσει το σώμα να σφίγγει τους μυς να πιάνονται, μέ ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα γυμναστικής με βάρη, οσο για τις πλατόρμες δόνησης αυτά υποτίθετε κάνουν την δουλειά που κάνουν τα βάρη βάλτε το μυαλό να σκεφτει πώς είναι δυνατόν να γίνει αυτό όταν δεν έχουμε πλήρη κίνηση συσπαση διαστολή τού μυ ούτε ενεργοποίηση του νευρικού συστήματος ,αυτά κάνουν δουλειά σαν συμπλήρωμα και για μια ενεργοποίηση του μυικού συστήματος που θέλει ώρα να αναλύσω και που δεν έχει καμία σχέση με το δέρμα όλα αυτά έχουν να κάνουν με τούς μύς το λίπος δεν σφίγγει αλλά καίγετε . τώρα όσο αναφορά τό δέρμα τό αποτομο χάσιμο βάρους δημιουργεί χαλάρωση η ραγάδες και η απότομη αυξηση επίσης ραγάδες αυτό όμως έχει να κάνει με την ποιότητα τού δέρματος μια σωστή διατροφή με πολύ νερό σαλάτες φρούτα γενικά πλούσια σε βιταμίνες βοηθάει σταδιακά στην συσφιξη και ελαστικότητα τού δέρματος άρα και στην σταδιακή μείωση των συμπτωμάτων χαλάρωσης και ραγάδων αυτό μπορεί να γίνει και εξωγενής βάζοντας τοπικά κρέμες με βιταμίνες και για ενυδάτωση αυτά όμως πάντα σε συνδιασμό με αυτά που προανέφερα όλα τα άλλα που ακούγονται θέλουν προσοχή γιατί παίζει και πολύ διαφήμιση που ο κάθε πικραμένος-νη τα πιστεύει και όταν διαπιστώσει ότι είναι μούφα είναι αργά ήδη εχει δώσει τον οβολό του και χωρίς ουσία .

ICNEZ
02-05-08, 22:11
δηλαδή να τρώω πολλά φρούτα και σαλάτες και πρωτεϊνες και να μην τρώω πολλόυς υδατάνθρακες; Ένα ολοκληρομένο πρόγραμμα δεν υπάρχει;

KATERINI 144
02-05-08, 22:16
Οπότε το οτι δεν φαίνονται οι κοιλιακοί δεν είναι απο το υπερβολικό νερό ή απο το λίπος αλλά απο την χαλάρωση του δέρματος επειδή είχα κάποια επιπλέον κιλά.
επιμένω και λέω πως με τον καιρό θα κολλήσει το δέρμα πάνω στους μύες και θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
λάβε υπόψιν και αυτά που λέει ο Ηλίας για τις τροφές, θα βοηθήσουν για να έχεις ποιο γρήγορα το αποτέλεσμα που θέλεις,
δε μιλάω για άσκηση και διατροφή γιατί έχεις πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους, και από αυτά που λες προφανώς δε σε ενδιαφέρει να χτίσεις επιπλέον μυς.

ICNEZ
02-05-08, 22:18
με ενδιαφέρει για μετα το καλοκαίρι. Ετσι κι'αλλιώς είχα κάνει καλή περίοδο όγκου. απλα αυτο με τις τροφές δεν ξέρω πως να κάνω πρόγραμμα.

KATERINI 144
02-05-08, 22:23
δες λίγο τα άρθρα για τη διατροφή, κανε ένα πλάνο και το βλέπουμε.

ICNEZ
02-05-08, 22:30
οι διατροφές είναι μόνο για γράμμωση και όγκο...

KATERINI 144
02-05-08, 22:39
:? όπα πιαστήκαμε αδιάβαστοι τώρα :lol:

MB δεν έχουμε άρθρο για διατροφή συντήρησης :banghead:

βασικά η διατροφή γραμμωσης θα είναι οκ, με προσαρμογή των θερμίδων (έτσι ώστε να μείνεις σταθερός στα κιλά σου) .

KATERINI 144
02-05-08, 22:41
ρίξε μια ματιά εδώ:

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1162

TRIANTAFYLLOU
02-05-08, 22:42
δηλαδή να τρώω πολλά φρούτα και σαλάτες και πρωτεϊνες και να μην τρώω πολλόυς υδατάνθρακες; Ένα ολοκληρομένο πρόγραμμα δεν υπάρχει;

η δατροφή καλή η κακή κρίνετε από το αποτέλεσμα που έχει στόν καθένα δεν ξέρω τι διατροφή έκανες αλλα αν σου έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα ΄χωρίς παρενέργεις δηλ απώλεια μυικής μάζας συμπτώματα καταβολισμού τότε είναι καλή αλλά συγχρόνως να έχεις αυξηση του μυικού ιστού εφόσον γυμνάζεσε.
αν σου παρουσίασε συμπτώματα ραγάδων και χαλάρωσης τότε πρόσθεσε σε κάθε κύριο γεύμα σαλάτες λαχανικών και φρούτα και πίνε νερό απλά πράγματα και όχι να κόψεις υδατάνθρακες και τα φρούτα υδατάνθρακες ειναι το λέω για να παίρνεις τις βιταμίνες που χρειάζεσε με φυσικό τρόπο και πάρε και το συμπλήρωμα να έχεις τα μέγιστα αποτελέσματα .
όσο για προγράμματα διατροφής το φόρουμ είναι γεμάτο απλά οκαθένας κάνει αυτο που του ταιριάζει συμφωνα με τον μεταβολισμό τον τρόπο ζωής του τις δραστηριότητες που κάνει ακόμη και αν έχει ιατρικό ιστορικό και πρέπει να αποφεύγει η να προσθέσει κάποιες τροφές με λίγα λόγια στα απλά πράγματα είναι η ουσία μην τα μπερδεύουμε .

RUHL
02-05-08, 22:44
Ηλια για τις ραγαδες βρηκες τιποτα εχει τιποτα καλο? :roll: :( (αν μπορουσες να πεις 2 κουβεντες αμα ξερεις κατι θα το εκτημουσα )

(αμα πεις καμια κρεμα στην απαντηση πες και ονομα :chinese: )

toula_nomikou
02-05-08, 23:06
Ruhl δυστυχως οι ραγαδες ειναι το μονο που δε διορθωωεται με τιποτα κ οι κρεμες που λενε ειναι βλακειες απλα οταν βαζεις βαρος η χανεις να κρατας ενυδατωμενα αυτα τα σημεια για να μη γινουν ακομα πιο βαθειες ,κατι πολυ οικονομικο που μπορεις να κανεις ειναι να σπας τις Ε καψουλες κ να βαζεις πανω στα σημεια,ουτε καν τα λειζερ δε βοηθανε

TRIANTAFYLLOU
02-05-08, 23:08
εγώ μια φορά που είχα έναν που έκανε ραγάδες πήγε σε ένα δικό μου φαρμακοποιό και του έδωσε μια αλοιφή που βάζουν και οι εγκυες γυναίκες και έκανε δουλειά αλλά έχει χρόνια και δεν θυμάμαι μαρκα ασε που δεν με ενδιέφερε κιόλας πάντως βρίσκετε σε φαρμακείο η σε αισθητικό αλλά πρέπει να είναι εμπιστο άτομο για να μην φορτώσει αχρηστα πράγματα πάντως υπάρχουν πολλά τέτοια προιόντα γιατί δεν αφορούν μόνο αυτούς που γυμνάζονται και θέλουν μια καλή εμφάνηση αλλα γενικότερα ανθρώπους που έχουν προβλήματα οργανικά η απο ελειψη βιταμινών λόγω κακής διατροφής .

RUHL
02-05-08, 23:10
οπα :affraid: :affraid: εγω τις Ε τις επινα τι κολπα ειναι αυτα ναι τουλα δεν λεω να εξαφανηστουν αυτες δεν φευγουν αλλα μην βγαλουμε αλλες γιατι ασε αμανικα δεν φοραω τοσο συχνα :chinese: πια καταραμενο δερμα

toula_nomikou
02-05-08, 23:13
Aυτο Ηλια μου το κανουν οι γυναικες κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης πριν γινουν μετα ειναι αργα δυστυχως.

toula_nomikou
02-05-08, 23:18
Πρεπει να κρατας οσο πιο πολυ μπορεις ενυδατωμενα αυτα τα σημεια ruhl,k σιγα μη δε βαζεις κοντομανικα για τισ ραγαδες τοσο κοπο κανεις ρε ruhl μη μασας. :lol: :lol:

TRIANTAFYLLOU
02-05-08, 23:21
μην ξεχνάμε κάτι δεν μετράει τι βάζουμε στο δέρμα αλλά τι δυνατότητα απορόφησης έχει για να γίνει δραστικό και αυτό μπορει ναγίνει μόνο με συνδιασμό που δεν κάνει να το πώ εγώ γιατί δεν είμαι δερματολόγος η αισθητικός αλλά πιστέψετε υπάρχουν διάφορα οξέα φρούτων που βοηθάν την διύσδηση των συστατικών μέσα στο δέρμα και βγάζουν νέα κύταρα απο μέσα πρός τα πάνω ενω συγχρόνως γίνετε απολέπιση της επιφάνειας του δέρματος και έχει καλύτερη υφή αυτά πάντα με σωστή διατροφή για ακόμηκαλύτερη ανάπλαση . αλλά τα άτομα πού έχουν προδιάθεση καλό είναι να τηρούν αυτά που λέμε περί διατροφής καιεξωτερικής περιποιησης για να μήν υπάρξουν συμπτώματα .

ICNEZ
02-05-08, 23:26
Η βλακία είναι οτι προσπαθούσα τόσο καιρό να κάνω ένα καλό σώμα και το έκανα στον ογκο και μετα στη γραμμωση ελεγα "μα γιατι δεν φευγει αυτο το λιπος ή νερο" και παω για λιπομετρηση και μου βγαζει 9,5% λιπος που κανονικα επρεπε να ειχα την τελεια γραμμωση σχεδον με τοσο ποσοστο... τωρα δεν ξερω τι αλλο να κανω για να πετυχω τον στοχο μου μεχρι το καλοκαιρι...

KATERINI 144
02-05-08, 23:27
ρε Ηλία ο άνθρωπος δε βλέπεται στη φάτσα (και μαλί ακόμη χειρότερο), η ραγάδες τον πείραξαν?! :affraid:

:green: :green:



οκ πλάκα κάνω έχει πρόβλημα ο RUHL, έχω δει φωτογραφίες του, πολύ βαθιές ραγάδες. :(

RUHL
02-05-08, 23:30
1ον λαθος ηταν το 9,5% με προσεγμενη διατροφη πας εκει και μπολικη αεροβια τι μεθοδο χρησημοποιησε για να σου βρει το ποσοστο?

Γενικα δεν ειναι αρκετα ελαστικο το δερμα δεν εχει κολαγονο περνω Ε και C 1+2 gram ανα μερα λενε βοηθαει κατα ποσο τωρα δεν ξερω

TRIANTAFYLLOU
02-05-08, 23:40
ρε Ηλία ο άνθρωπος δε βλέπεται στη φάτσα (και μαλί ακόμη χειρότερο), η ραγάδες τον πείραξαν?! :affraid:

:green: :green:



οκ πλάκα κάνω έχει πρόβλημα ο RUHL, έχω δει φωτογραφίες του, πολύ βαθιές ραγάδες. :(
μπορούμε να το πούμε και αλλιώς βαθιά κοψίματα έχει ο άνθρωπος βαθειές γραμμές .

SOLID
03-05-08, 02:42
Οι ραγαδες ειναι προβλημα αυτο που ειπε η Τουλα ισως ειναι το καλυτερο.Κατι ειχα ακουσει και εγω για αυτες τις κρεμες που χρησημοποιουν οι εγκυες γυναικες αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλες.Καποτε ειχα χρησημοποιησει μια κρεμα νομιζω κελοσοφτ την ελεγαν αν θυμαμαι καλα δεν περνω και ορκο ειχε καποια αποτελεσματα αλλα μονο για οσο καιρο την εβαζα.

Muscleboss
06-05-08, 17:11
συμφωνώ με τα περισσότερα που είπώθηκαν.

σχετικά με ραγάδες, από προσωπική εμπερία, οι κρέμες βοηθούν στην επούλωση, αλλά δεν θα εξαφανιστούν τελείως ποτέ. είναι ζήτημα ατόμικό και ανάλογο με την ελαστικότητα του δερματος που έχει ο καθένας. έχω χρησιμοποιήσει και βιτ Ε για να παρατηρήσω ότι οι ραγάδες έμειναν στάσιμες και με την κρέμα επουλώθηκαν ελαφρώς αλλά όχι τελείως.

σχετικά με χαλάρωση, και εκεί μπαίνουν ατομικοί παράγοντες σχετικά με την επιδερμίδα σου αλλά και την ηλικία σου, μια χαλαρή επιδερμίδα ενός 20χρονου μπορεί σύντομα να σφίξει με σωστή διατροφή και προπόνηση. Σε μεγαλύτερες ηλικίες όμως 35,40+ είναι πιο δύσκολο και πρέπει να χρησιμοίηθούν και άλλες τεχνικές βοήθειας.

Μέσα στη βδομάδα θα ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες ενός φίλου και τα απίστευτα αποτελέσματα σύσφιξης που είχε το σώμα του ακολουθώντας προπόνηση και διατροφή bodybuilding.

ΜΒ

ICNEZ
06-05-08, 19:35
Muscleboss μπορείς στο post που θα κάνεις να δόσεις διατροφή και ένα πρόγραμμα με βάρη για σύσφιξη; δεν παλεύετε αλλο το πράγμα να έχω κουραστή να κάνω όγκο και γράμμωση και να βλέπω οτι δεν έχω τα επιθυμιτά αποτελέσματα...