PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδοσφαιρο



Playmobil
26-11-07, 03:49
Λοιπόν είχα πάντα την απορία ένας ποδοσφαιριστής (από τον Beckham με τα καλαμοιδή πόδια αλλά τις τεράστιες και ταχύτατες μπαλιές και τα 17χλμ. ανα αγώνα μέχρι τα γομαρέ (αν και μη συγκρίσιμα σε σχέση με έναν BB) πόδια του R. Carlos) πόσα κιλά να έχει στην πρέσα, τόσο maximum όσο και πόσα παίζει στις 7-8 επαναλήψεις.Υποθέσεις δεν είναι εύκολο να κάνουμε αλλά αν κάποιος έχει τύχει και γνωρίζει κάποια πράγματα θα ήθελα πολύ να μάθω...

Gasturb
26-11-07, 04:10
Τους ποδοσφαιριστές Playmobil δεν τους νοιάζουν οι πιέσεις στην πρέσσα αλλά η άριστη εκτέλεση πλυομετρικών ασκήσεων που τους βοηθάνε σε άλματα, μακρυνά shoot κτλ κ σκοπό έχουν την μέγιστη ταχυδύναμη κ όχι την μυική υπερτροφία.

Gt

Playmobil
27-11-07, 18:00
Ναι Gasturb φαντάζομαι πως έχεις δίκιο.Ωστόσο πιστεύω πως και δύναμη θα έχουνε στα πόδια τους αρκετή, έτσι δεν είναι; Άλλο αν βασικός στόχος είναι όσα είπες...
Ο.Τ. μιας και το ανέφερες καλή άσκηση για απόκτηση ταχυδύναμης στο gym υπάρχει;

gpol
27-11-07, 18:34
Νομιζω οτι αυτο δεν εχει να κανει με τις ασκησεις, αλλα με αλλα κριτηρια. Πχ ενταση 50-75%, επαναλήψεις 6-10, ρυθμος κινησης εκρηκτικος. Αυτα εχουν ως στοχο την εκρηκτικη δυναμη/ταχυδυναμη

Ronaldinho
29-01-09, 15:40
Ρε παιδιά ποδόσφαιρο δεν παίζει κανείς;; Νόμιζα ότι θεωρείται καλή αερόβια γυμναστική και βοηθάει στο κάψιμο λίπους,στην καρδιά κτλ
οποιαδήποτε παραπάνω πληροφορία καλοδεχούμενη : )

Tani Mc'Roth
29-01-09, 18:51
Εγω παιζω με φιλους οποτε οργανωνομαστε οπως και μπασκετ και βολει!!
Ειναι διασκεδαστικο,εκρηκτικο και πολυ καλη αεροβια προπονηση!

TRIANTAFYLLOU
29-01-09, 19:29
συνφωνώ είναι πολύ καλό για φυσική κατασταση αλλά αποτρεπτικό για βαριούς αθλητες , γιατί έχει ακανόνιστες επιβαρύνσεις και γημιουργεί ζημιες σε γόνατα και μέση και όταν αποροφηθείς απο το παιχνίδι δεν μπορείς να ελέγξεις την κατάσταση γιατί προσπαθώντας να κρατήσεις την μπάλα η να μεταβιβάσεις φρενάρεις απότομα και γυρίζεις με αποτέλεσμα να δέχετε ο σκελετός υπερβολικές επιβαρύνσεις ειδικά στούς υπερβαρους ββερ.

_kwstas_
29-01-09, 19:49
εχεις δικιο ηλια!! ενας φιλος μου που ασχολειτε με β.β και ποδοσφαιρο ταυτοχρονα μου εχει πει ακριβως αυτα που λες και εσυ απλα μου εχει πει οτι με τον καιρο συνιθιζεις και σε βοηθαει αρκετα τωρα δεν ξερω αν ισχυει!!

yannis88
29-01-09, 20:26
Μπαλα forever :2guns:

peris
29-01-09, 22:31
Μπαλα forever :2guns:

+1 παλια επαιζα σε ομαδα κανονικα τωρα κανα 5*5 αλλα σπανια εχω καιρο να παιξω τωρα :| :|

kyriakos23
29-01-09, 22:48
το μισω εγω:P:P

slaine
30-01-09, 01:25
ποδόσφαιρο-μπάσκετ κλπ απλά :thumbdown:
για να βλέπω βασικά δε μου αρέσει τίποτα εκτός από ορισμένα στιγμιότυπα απο πιο σκληρά σπορ. μόνο να κάνω. αλλά και πάλι μπάλα-μπάσκετ δε μου λένε τίποτα.[/img]

peris
30-01-09, 01:27
ποδόσφαιρο-μπάσκετ κλπ απλά :thumbdown:
για να βλέπω βασικά δε μου αρέσει τίποτα εκτός από ορισμένα στιγμιότυπα απο πιο σκληρά σπορ. μόνο να κάνω. αλλά και πάλι μπάλα-μπάσκετ δε μου λένε τίποτα.[/img] :smash: :smash: :smash: :smash: :smash: :smash: :smash: :green:

Gasturb
30-01-09, 03:51
Θελω να παιζω ποδοσφαιρο αλλα η παρεα προτιμαει... το τάβλι :spank:

Ronaldinho
30-01-09, 04:35
συνφωνώ είναι πολύ καλό για φυσική κατασταση αλλά αποτρεπτικό για βαριούς αθλητες , γιατί έχει ακανόνιστες επιβαρύνσεις και γημιουργεί ζημιες σε γόνατα και μέση και όταν αποροφηθείς απο το παιχνίδι δεν μπορείς να ελέγξεις την κατάσταση γιατί προσπαθώντας να κρατήσεις την μπάλα η να μεταβιβάσεις φρενάρεις απότομα και γυρίζεις με αποτέλεσμα να δέχετε ο σκελετός υπερβολικές επιβαρύνσεις ειδικά στούς υπερβαρους ββερ.

Ναι έχεις δίκιο Ηλία για εσάς τους βαρείς αθλητές είναι λίγο περίεργο,απλά εγώ το ανέφερα για κάποιον κοινό θνητό που ασχολείται με αθλητισμό και παράλληλα γυμναστήριο σαν εμένα :) hehe

Muscleboss
30-01-09, 12:39
Στη σχολική ηλικία έπιαζα και γώ πολύ ποδοσφαιρο, και σε ομάδα, μετά με το Bodybuilding το άφησα και πλέον 1-2 φορές το χρόνο παίζω και την "ακούω"...

το να είσαι βαρύς είναι πρόβλημα, ειδικά στο πως θα σταματάς και θα ελίσσεσαι, αλλά στα τζαρτταρίσματα δε πέφτεις με τπτ :)

πάντως όσες φορές δοκίμασα να παίξω συνεχόμενες φορές είδα ότι με την πρόπονηση στο ποδόσφαιρο σιγά σιγά μπορόυσα να ανταπεξέλθω χωρίς προβλήματα.

ΜΒ

mantus3
30-01-09, 18:38
εμενα ποτε δεν μου αρεσαι η φυση του αθλιματος... το θεωρω βαρβαρο σαν αθλιμα κ σε καμια περιπτοση να μην τεριαζει σε εναν ανθρωπο.. πρωτιμω το μπασκετ η το ραγμπι (στο δευτερο οποτε παιζω σπανια τα βρισκω σκουρα γιατι ειμαι μικροσομος)... βασικα ουτε κ να βλεπω μου αρεσει, μερικες φορες οταν ειμαι στο γυμναστιριο, κανω ελιπτικο η διαδρομο κ εχουν βαλει κανεναν αγωνα σε ολες τις οθονες μου την σπαει τρελα...

Ronaldinho
30-01-09, 22:19
Θεωρείς βάρβαρο άθλημα το ποδόσφαιρο και όχι το ράγκμπι :???:

Exci
31-01-09, 01:03
Θεωρείς βάρβαρο άθλημα το ποδόσφαιρο και όχι το ράγκμπι :???:Οντως αυτο λιγο μου εκατσε :P
Γενικα να βλεπω σπορ δεν μου αρεσει πολυ να βλεπω εκτος και αν εχω παει γηπεδο (μονο μπασκετ, ποδοσφαιρο σιγα μην πληρωσω να δω 20 μαντραχαλους να πετανε το τοπι περα δωθε για 2 ωρες). Να παιζω ποδοσφαιρο σιγουρα μου αρεσει περισσοτερο απο το να βλεπω

TRIANTAFYLLOU
31-01-09, 02:47
έίναι καθαρα υποκειμενικό παιδιά το τι αρέσει στον καθένα για έναν που δεν είναι επαγγελματίας σε κάτι καλό είναι να είναι πολυπλευρικός , να ασχολείτε και με άλλα πράγματα έτσι δεν ρουτινιάζει.

εγώ έπαιζα μικρός απο το δημοτικό και στο γυμνασιο δεν ήμουν πολύ καλός αλλα όταν είχα την μπάλα επειδή έπαιζα με δύναμη δεν πλησίαζε κανείς , μια φορα σε μια κόντρα έστειλα τον δασκαλο στο νοσοκομείο .

μετά ούτε έβλεπα ούτε ασχολήθηκα απλά πηγαίνει ο γιός μου στην μπάλα και πηγαίνω να τον βλέπω , για να μην νιώθει αδιαφορία αλλά μετα μου άρεσε και μένα .

στην συνέχεια τον άκουσα να λέει είμαι ολυμπιακός , επειδή είναι πρώτος και ήταν ένας φίλος του ,α λέω δεν πάμε καλά ενω δεν έχω πρόβλημα με τις ομάδες ούτε είμαι φανατικός αυτό δεν μου άρεσε γιατί κατάλαβα τον τρόπο που σκεφτετε σαν παιδί και του λέω πρεπει να γίνεις πάοκ , τουλάχιστον είναι ιδεολογία και δεν μας ενδιαφέρει να είναι πρώτος και τελευταίος να είναι δεν πειράζει , τελικά μέχρι και στην τούμπα πήγα για πρώτη φορά στην ζωή μου , εκεί ο μικρός έπαθε πλάκα κατάλαβε κάποια πράγματα ,γιατί μου την είχε πεί , λέει εσυ δεν μου είπες πρέπει να έχουμε ελευθερη σκέψη να αποφασίσουμε τι θα είμαστε και λέω ναι ισχύει αλλά επειδη είσαι μικρός πρέπει να σε βοηθήσω στον τρόπο που σκεύτεσε και μετά αποφάσισε .

και του είπα τώρα μπορείς να είσαι ολυμπιακος μου λέει παοκ είμαι και μάλιστα έγιναν και οι φίλοι του και την τετάρτη εγώ που δεν ασχολήθηκα ποτε ,είδα το ματσ με τον άρη και κοντεψα να πάθω καρδιά στα πέναλτυ.

απλά το ποδόσφαιρο θέλει προπόνηση και βάρη ,γιατί είναι άθλημα με πολλες επιβαρύνσεις ΄,εγώ είχα χρόνια ομάδες στο γυμναστήριο και όλοι οι ποδοσφαιριστές απο την περιοχή μας που πήγαν σε μεγάλες ομάδες ,είχαν περάσει απο το γυμναστήριο πριν μεταγραφούν .

ο ζήσης ο βρύζας είναι απο το χρυσοχώρι ανήκει στο δήμο χρυσούπολης και έχει εμπνεύσει αρκετούς πιτσιρικάδες.

Polyneikos
31-01-09, 11:17
εγω πάντα έπαιζα ποδοσφαιρο,ακομα και σε ερασιτεχνικη κατηγορία,ως ένα σημειο όμως γιατί δυστυχως μου βγηκαν αλλεπαλληλοι τραυματισμοι στα γόνατα.Μου αρεσει πολύ σαν άθλημα και ακομα και σαν αεροβικη ασκηση αν το "χρεώσεις",είναι παρα πολύ καλη άσκηση.

SiCkOheL
27-02-09, 13:19
εγώ έπαιζα 6 χρονια σε ομάδα και φτάσαμε G εθνική μια χρονια αλλα δεν κράτησε πολύ δυστυχώς

slaine
01-03-09, 22:51
αν και το σιχαίνομαι το ποδόσφαιρο, εκεί που ήμουν πριν είδα και το τελευταίο μισό περίπου του ματς των "αιωνίων". πφφφφ..... όλο πουστιά οι γάβροι :thumbdown:

KATERINI 144
01-03-09, 22:59
Με 10 έπαιζε ο παναθηναϊκός σχεδον ολο το δεύτερο ημίχρονο και οι ανάπηροι οι γαυροι επαιζαν άμυνα…………………………………………. Θελω να δω τωρα στην αθλητική Κυριακή τον ʽʼπρόεδροʼʼ βαρουχα τη μ…κιες θα λεει πάλη………………………………………………………..
Γήπεδο σταματήσαμε να πηγαίνουμε, θα σταματήσουμε να βλέπουμε μπάλα και στην τηλεόραση με τα καραγκιοζιλίκια τους………………………………………..


:thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

BRaWNy
02-03-09, 01:23
O Ολυμπιακός ΔΕΝ έχει καλύτερη ομάδα απο τον Παναθηναϊκό.
Φαίνεται στο παιχνίδι, αλλά και στο εξωτερικό, κι ας έχει παραπάνω βαθμούς.

thegravijia
02-03-09, 01:30
O Ολυμπιακός ΔΕΝ έχει καλύτερη ομάδα απο τον Παναθηναϊκό.
Φαίνεται στο παιχνίδι, αλλά και στο εξωτερικό, κι ας έχει παραπάνω βαθμούς.

αν κ ποτε δεν εβλεπα ελληνικο ποδοσφαιρο...

η καλυτερη ομαδα ειναι αυτη που παιρνει τους βαθμους κ τα αποτελεσματα

peris
02-03-09, 17:40
O Ολυμπιακός ΔΕΝ έχει καλύτερη ομάδα απο τον Παναθηναϊκό.
Φαίνεται στο παιχνίδι, αλλά και στο εξωτερικό, κι ας έχει παραπάνω βαθμούς.

αν κ ποτε δεν εβλεπα ελληνικο ποδοσφαιρο...

η καλυτερη ομαδα ειναι αυτη που παιρνει τους βαθμους κ τα αποτελεσματα

για μενα η καλυτερη ειναι αυτη που προσερει θεαμα στο κοσμο και ευχαριστιεται ο αλλος που βλεπει απο το σπιτι η πληρωνει για να δει μπαλα :sneaky:

τι να το κανω αν παιρνει οποιαδηποτε ομαδα λεω το αποτελεσμα και κοντευεις να κοιμηθεις εσυ απο το θεαμα που βλεπεις :banghead: :banghead: :banghead:

KATERINI 144
05-03-09, 17:07
Να ληφθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας της αποστολής του Ολυμπιακού, ενόψει του κυριακάτικου αγώνα πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, ζήτησε ο Σωκράτης Κόκκαλης. Ο πρόεδρος της “ερυθρόλευκης” ΠΑΕ κάνει λόγο για «τεταμένο κλίμα που επιχειρείται να δημιουργηθεί από κάποιους» και απέστειλε επιστολές στον αναπληρωτή υπουργό Εσωτερικών-Δημόσιας Τάξης, κ. Χρήστο Μαρκογιαννάκη, τον εισαγγελέα Θεσσαλονίκης αρμόδιο για θέματα Αθλητισμού, κ. Μπακέλα, και τον πρόεδρο της Σούπερ Λίγκας, Κώστα Πηλαδάκη.



σάλτα και γ.......... ρε καραγκιόζηδες,

ο χοχοχο καλά ειναι να βάλει τα ψοφίμια του να παίξουν μπαλα και να σταματήσουν να παριστάνουν τους τερματοφύλακες (με τις βουτιές που κάνουν),
και καλά στην μπανανία ολα περνάνε, και τα κοράκια και οι τερματοφύλακες, αλλά στην ευρώπη οι διαιτητές παιζουν 50-50 και απο τους βαθμούς που δεν μπορούν να μαζέψουν παίζουν προκριματικά με την ανόρθωση και αποκλείονται απο το CL,
και αφού οι βουτιές δεν περνάνε στο CL παίζουν ουεφα με την τελευταία του γαλικου πρωταθλήματος και αποκλείονται και εκεί,
τελικά μήπως η διαιτησία κάνει κακό στην ομάδα του χοχοχο?! αν δεν τους έπαιζε τόσο πολύ στην μπανανια θα ήταν ποιο ψημένοι και θα πηγαίναν καλύτερα στην ευρώπη.

τη κρίμα........................................ :pale:

KATERINI 144
05-03-09, 17:16
πέρα απο την πλάκα είμαι πολύ σπασμένος απο εχθές που έβλεπα τον αγώνα, τετοιο καραγκιοζιλίκι δε μπορώ να το χωνέψω ρε φίλε....................σίχαμα σκέτο................κόντεψα να σπάσω την τηλεόραση χθες, και δεν είμαι καν ΠΑΟΚ.............................. :cursing: :cursing: :cursing: :cursing:

slaine
05-03-09, 17:20
φίλε εγώ σιχαίνομαι τη μπάλα αλλά έτυχε να δω λίγο χθες και την κυριακή και λέω τι είναι αυτά.... :clown2:

vagg
05-03-09, 17:46
Να ληφθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας της αποστολής του Ολυμπιακού, ενόψει του κυριακάτικου αγώνα πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, ζήτησε ο Σωκράτης Κόκκαλης. Ο πρόεδρος της “ερυθρόλευκης” ΠΑΕ κάνει λόγο για «τεταμένο κλίμα που επιχειρείται να δημιουργηθεί από κάποιους» και απέστειλε επιστολές στον αναπληρωτή υπουργό Εσωτερικών-Δημόσιας Τάξης, κ. Χρήστο Μαρκογιαννάκη, τον εισαγγελέα Θεσσαλονίκης αρμόδιο για θέματα Αθλητισμού, κ. Μπακέλα, και τον πρόεδρο της Σούπερ Λίγκας, Κώστα Πηλαδάκη.



σάλτα και γ.......... ρε καραγκιόζηδες,

ο χοχοχο καλά ειναι να βάλει τα ψοφίμια του να παίξουν μπαλα και να σταματήσουν να παριστάνουν τους τερματοφύλακες (με τις βουτιές που κάνουν),
και καλά στην μπανανία ολα περνάνε, και τα κοράκια και οι τερματοφύλακες, αλλά στην ευρώπη οι διαιτητές παιζουν 50-50 και απο τους βαθμούς που δεν μπορούν να μαζέψουν παίζουν προκριματικά με την ανόρθωση και αποκλείονται απο το CL,
και αφού οι βουτιές δεν περνάνε στο CL παίζουν ουεφα με την τελευταία του γαλικου πρωταθλήματος και αποκλείονται και εκεί,
τελικά μήπως η διαιτησία κάνει κακό στην ομάδα του χοχοχο?! αν δεν τους έπαιζε τόσο πολύ στην μπανανια θα ήταν ποιο ψημένοι και θα πηγαίναν καλύτερα στην ευρώπη.

τη κρίμα........................................ :pale:


πέρα απο την πλάκα είμαι πολύ σπασμένος απο εχθές που έβλεπα τον αγώνα, τετοιο καραγκιοζιλίκι δε μπορώ να το χωνέψω ρε φίλε....................σίχαμα σκέτο................κόντεψα να σπάσω την τηλεόραση χθες, και δεν είμαι καν ΠΑΟΚ.............................. :cursing: :cursing: :cursing: :cursing:


sorry φιλε αλλα δεν ειναι τροπος αυτος...τη μπαλα καθενας τη βλεπει με τις παροποιδες του,εσυ με τις δικες σου εγω με τις δικες μου...λοιπον δεν μπορεις να εισαι ετσι απολυτος ουτε να λες καραγκιοζηδες και τετοια...γιατι αρχιζω και εγω να λεω τα δικα μου κλειδωνει το τοπικ και ηρεμουμε και οι δυο

KATERINI 144
05-03-09, 20:28
παραγοντας/μετοχος του θρυλικου θρυλου εισαι και πιανει και σενα το καραγκιοζιδες?! :?

αλοπυτος ειμαι γιατι αυτο πιστευω,
αν εσυ πιστευεις κατι αλλο οπως πχ οτι η σουπερ ομαδα σου περνει άξια και παιζοντας μπαλα πρωταθληματα/κιπελα δεν εχεις παρα να πεις την αποψη σου, με παροπιδες η χωρις.....................................................

vagg
05-03-09, 21:02
μα οταν βλεπεις μονο τη συντριβη απο τους γαλλους που ειναι τελευταιοι και δεν βλεπεις τη νικη με 4-0 στην χερτα που αν δεν κανω λαθος ειναι πρωτη στη γερμανια φορας παροποιδες...
η δικια μου αληθεια λοιπον με παροπιδες η χωρις λεει οτι ο ολυμπιακος ηταν καλυτερος οσο παιζαν 11-11...δεν εχω δει στην τv ta replay γιατι ημουνα γηπεδο αλλα ακουσα οτι οι αποβολες ητανε...3 ματσ εχουμε παιξει με τον παοκ σε ολα ξυλο παιζανε....στο πρωτο ματσ στο καραισκακι βαραγε ο αλλος μπουνιες εκτος φασης


οταν μιλας για τον κοκκαλη αλλα μετα βαζεις πληθυντικο(καραγκιζηδες) προφανως αναφερεσε και σε αυτους που βρισκουν σωστη την κινηση να ζητησει προστασια αρα με περνει η μπαλα....

Muscleboss
05-03-09, 21:03
peace guys... :toast:

γαυρός εδώ :green:

ΜΒ

KATERINI 144
05-03-09, 21:29
ναι οι αποβολές ητανε (ασχετα αν στην αποβολή του ιβιτς πριν εγινε φαουλ στον αραμπατζη που δεν το ειδε!? το κορακι) οταν εφαρμόζετε κατα γραμμα ο νομος (και αυτο συμβαίνει μονο υπερ σας)
αποβολη ηταν και το μαρκαρισμα του παπαδοπουλου στον μπακαγιοκο ομως δεν εφαρμόστηκε ο νομος! ουτε καν φαουλ δε δοθηκε γιατι ηταν σε καλη θεση για γκολ...............................

τεσπα, τα ιδια εγιναν προχθές και με τον αρη, τα ιδια ακομα και οταν δεν μπορουσατε να κερδισετε τον θρασυβουλο (πέναλτι πετσινο στο 94+) τα ιδια και με τον πανιωνιο (δεν πηρε πέναλτι στο τελος οταν ο φοβερος μπαλαδορος Παντος εκανε κεφαλοκλειδωμα στον επιθετικο του πανιωνιου) και πολλα αλλα....................................

δεν σταματαει μονο εκει το κακο ομως, περση πηρατε το πρωταθλημα για ενα βαθμο απο την αεκ ενω επρεπε να ειστε δυο βαθμους κατω με τον εξης τροπο:
ο αμερόληπτος και ευεργέτης του ελληνικου ποδοσφαιρου γκαγκατσης διαβεβαίωνε την καλαμαρια πως δεν υπαρχει προβλημα με τη σημετοχη ενος παικτη (δε θυμάμαι ονομα) και οταν χασατε το ματσ ο ιδιος σφυριξε στον χοχοχο πως υπάρχει εκρεμοτιτα με τον συγκεκριμενο παικτη.............................. και πήρατε το πρωταθλημα στα χαρτια αφου πηρατε τους τρεις βαθμους μετα καποιες αγωνιστικες......................................................

κοιτα κανεις δεν αμφιβάλει πως ο ολυμπιακος ειναι μεγαλη ομαδα, και κανεις δεν αμφιβαλει πως η ομαδα σου εχει πολύ καλους παικτες, το θεμα αυτοι οι παικτες να παιζουν μπαλα για να κερδιζουν τα παιχνιδια να τους χειροκροταμε και να γουσταρουμε και μεις βλεπωντας μπαλα,

αυτο που λεω στα προηγουμενα ποστ πως σας κανει κακο αυτη η κατασταση στην ελλαδα οντως συμβαινει φιλε, αν δεν εχεις ανταγωνισμο γιατι σου εχει γινει νοοτροπια πως με τον ενα η τον αλλο τροπο θα παρεις το ματς τραβαει δεν τραβαει η ομαδα ειναι κακο, οχι μονο για μενα που σπαζομε βλεποντας καραγκιοζιλικια, ειναι κακο και για την ομαδα σου οταν παιζει στην ευρωπη και δεν παει στη θεση που τις αξίζει.


σκεψου το και πες μου αν ειναι ετσι η οχι......................................

Polyneikos
05-03-09, 21:32
Παιδια μην μπαίνετε στο τριπακι με τις ομαδες,δεν είναι αυτός ο λογος να αγχωνομαστε μεταξυ μας.Ουτε εμενα ο Παναθηναϊκος θα με πεισει ότι έχει καλυτερη ομάδα,ούτε εγω θα πείσω τον Παοκτζη ότι έχω καλυτερη ομάδα,όλοι αντιμετωπίζουμε την αγαπη μας σε μια ομαδα με μια υποκειμενικη αντικειμενικότητα.Είναι σαν να προσπαθησεις να πείσεις έναν Πασοκτζη ότι η Νέα Δημοκρατία είναι καλυτερη παράταξη.Ο καθενας έχει ραμματα για την γούνα του άλλου.Οι παραγοντες είναι σαν τους πολιτικους,ο καθενας φυλαει τα νωτα του και το μαγαζί του.
Απλά να προσέχουμε τις διατυπώσεις μας γιατί σε ένα φόρουμ υπάρχουν φίλαθλοι όλων των ομάδων,δεν είναι σωστο και δεν έχει νόημα να πιανουμε τι έγινε σε ενα ματς και τι έγινε σε ένα άλλο,είναι φαυλος κύκλος. :rocking:

vagg
05-03-09, 21:43
με τον πανιωνιο πιο ματς λες;;το 4-0 φετος;;;
με το 8ρασυβουλο δεν ηταν πεναλτι αλλα και ο διαιτητης δεν εχει δυναμομετρο να δει αν εσπρωξε πολυ η λιγο....
με τον παοκ το πρωτο ματσ δεν επρεπε να εχει αποβληθει ο γκαρσια;;;με τον οφη στην κρητη δεν επρεπε να μεινουν με 9 και με 8
για τον παπαδοπουλο χ8ες εγω ειδα οτι με το σωμα τον εριξε...ουτε χερια ουτε ποδια...
υπαρχει φιλε περιπτωση ο γκαγκατσης να τους ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα;;;ο κανονισμος ειναι ξεκαθαρος...ενας παιχτης δεν μπορει να παιξει σε 3 ομαδες την ιδια σεζον...προσεξε να μεταγραφει μπορει,να παιξει δεν μπορει...το ιδιο εγινε και στην πορτογαλια την ιδια περιοδο αν το εχεις ακουσει και εκει του βγαλανε την καρτα κανονικα τη στειλαν στην ομαδα,αυτοι τον βαλανε να παιξει και τελικα χασανε το ματς στα χαρτια...και εκει ο γκαγκατσης τα κανονισε;;;γιατι δηλαδη να μην κανουμε ενσταση;;για να το παρει ο παναθηναικος δωρο για τα 100 χρονια;;;

goutsos
05-03-09, 22:00
εγω εχω να πω οτι το ποδοσφαιρο στην ελλαδα βρισκεται σε περιπου ιδια μοιρα με το ββιγκ...ειναι σχεδον ανυπαρκτο σε οργανωση υποδομη θεαμα κ μερακι για αυτο κ δεν βλεπουμε τις ομαδες μας ψηλα στην ευρωπη...Ενω υπαρχουν ταλεντα κ δυνατοτητες πανε τα περισσοτερα χαμενα...φανταζομαι ετσι κ στο ββιγκ απο οσα ξερω.Εμενα με παθιαζει να βλεπω τν ομαδα πλεον απλα κ μονο γτ την υποστηριζω οχι γτ μ προσφερει κατι αλλο οπως θεαμα κτλ.


Νομιζω οτι να τσακωνομαστε για αυτα ειναι χαζομαρα μιας κ σαν κωστας,γιωργος,μητσος η μπαμπης σουγιας δεν εχμε τιποτα να κερδισουμε :cyclops:

JohnyB
05-03-09, 22:04
Δεν θα κατσω να τα αναλυσω ολα απλα θα πω για τον Gkarsia που μ εχουν ζαλισει ολοι!!!!!!Μηπως θυμαται κανεις οτι ο παιχταρας ο Ντιογκο τον εβρυσε και τον εφτυσε στην προηγουμενη φαση?????????
Αλλα αυτο το διξανε μονο μια φορα και γρηγορα μονο η ΕΡΤ3 το εδειχνε συνεχεια!!!!!!!

KATERINI 144
05-03-09, 22:13
πως να το θυματε καποιος αφου δεν το διχνει καν η τηλεοραση, μηπως εδιξε το πρωτο οφσαιτ που δεν ηταν, στο οσφπ-παο την κυριακη?! φευγανε σαλπιγκιδης ρουκαβινα μονοι τους................................................

δεν εχει τελειωμο η κουβεντα, για την ιστορια αεκ ειμαι οχι παο ουτε παοκ.........................................

peris
05-03-09, 22:42
με τον πανιωνιο πιο ματς λες;;το 4-0 φετος;;;
με το 8ρασυβουλο δεν ηταν πεναλτι αλλα και ο διαιτητης δεν εχει δυναμομετρο να δει αν εσπρωξε πολυ η λιγο....
με τον παοκ το πρωτο ματσ δεν επρεπε να εχει αποβληθει ο γκαρσια;;;με τον οφη στην κρητη δεν επρεπε να μεινουν με 9 και με 8
για τον παπαδοπουλο χ8ες εγω ειδα οτι με το σωμα τον εριξε...ουτε χερια ουτε ποδια...
υπαρχει φιλε περιπτωση ο γκαγκατσης να τους ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα;;;ο κανονισμος ειναι ξεκαθαρος...ενας παιχτης δεν μπορει να παιξει σε 3 ομαδες την ιδια σεζον...προσεξε να μεταγραφει μπορει,να παιξει δεν μπορει...το ιδιο εγινε και στην πορτογαλια την ιδια περιοδο αν το εχεις ακουσει και εκει του βγαλανε την καρτα κανονικα τη στειλαν στην ομαδα,αυτοι τον βαλανε να παιξει και τελικα χασανε το ματς στα χαρτια...και εκει ο γκαγκατσης τα κανονισε;;;γιατι δηλαδη να μην κανουμε ενσταση;;για να το παρει ο παναθηναικος δωρο για τα 100 χρονια;;;

αφου δεν τον εριξε με χερια και με ποδια και τον εριξε με το σωμα δεν ειναι φαουλ ε?? τι λες ρε φιλε εποικοινωνεις η μας κοροιδευεις φαουλ και κοκκινη καρτα ηταν

τωρα τη προσπαθεις να μας πεις οτι ο ολυμπιακος δεν ειχε τη διαιτησια τα προηγουμενα χρονια αφου ρε ειχε αποδειχτει η παεραγκα του κοκκαλη ασχετα αν κουκουλωθηκε

ποια χερτα μου λες τωρα και ποια αλλα η ουσια ειναι χασατε απο τη προτελευταια του γαλλικου πρωταθληματος και μεινατε εκτος απο το ουεφα εκει οι τουμπες δε πιανουν οποτε μεινετε στη μιζερια του ελληνικου πρωταθληματος και του κυπελλου και πολυ σας παει γιατι ευρωπη ουτε με κυαλια :1laugh:

JohnyB
05-03-09, 22:58
Και εκει παλι δωρο τους εκαναν!!!!!
Μην ξεχναμε το πεναλτι!!!!!!!! :cyclops:

TRIANTAFYLLOU
05-03-09, 23:00
να μην μπαινουμε στο τρυπάκι να μιλαμε επιθετικά γιατί αυτό δεν οδηγεί πουθενα ας είμαστε αντικειμενικοί εγω στενοχωριέμε γιατί αυτό που έγινε στο καραισκάκη μηπως πυροδοτήσει αντιδρασεις άσχημες και για το κακό του παοκ , που αυτή η ομάδα μην ξεχνάμε πέρυσι κόντεψε να διαλυθεί και να υποβιβαστεί και φέτος με τις προσπάθειες του ζαγορακη και ζηση καταφερε να σταθεί εδω που είναι.

αν πούμε οτι ο διαιτητής ήταν αυστηρός δεν μπορεί να του καταλογήσει κανείς τίποτε, αλλά γιατί μόνο στην μια πλευρα .

και να σας πώ κάτι που δεν το έχετε σκευτεί γι αυτό μιλάτε ετσι ξέρετε οτι οι παίχτες μετα οταν βλέπουν φασεις μπορεί με όριμη σκέψη να λένε αυτό έκανα λάθος εκείνο έκανα λάθος , γιατί η υπερένταση στο γύπεδο τους κάνει να μην σκεύτονται όριμα και αυτό το ξέρουν οι διαιτητές και όταν θέλουν να μερολυπτήσουν τότε δημιουργούν καταστασεις που φτανουν τους παίχτες της ομάδας που θέλουν στα όρια όπως και μη δίνοντας το φάουλ πρίν την κόκκινη του ιβιτσ αυτός λειτούργησε επιθετικα και έκανε το λάθος .

η αυτό με τον γκαρσία που λέτε όλα τα μέσα έδειξαν την φαση με την μπουνια του γκαρσία κανένα όμως τι προηγήθηκε και έφτασε εκεί και λογικο είναι όταν όλα τα μέσα είναι με το χρήμα που σημαίνει δύναμη .

ενω στον παοκ πληροφοριακα σας λέω ο μεγαλομέτοχος είναι ο κόσμος που αγόρασε τις μετοχες της ομάδας και σε κάθε αγώνα δεν υπάρχει χώρος ούτε στα σκαλοπάτια της τούμπας , δεν υπάρχει άλλος και πρόεδρος ο ζαγοράκης και ο κόσμος στηρίζει σε χαρες και λύπες όχι μόνο στις χαρες .

και στο προηγούμενο παιχνίδι με τον ολυμπιακο στην τούμπα έλεγε ο τζόρτζεβιτς στον καινούριο εναν άγγλο θα πάμε να παίξουμε σε δύσκολη έδρα δεν έχεις δεί κάτι τέτοιο και αυτός του είπε εγω έχω παίξει σε γήπεδα με 80000 κόσμο και πραγματικά επειδή ήμουν στον αγώνα με φίλο ολυμπιακό μαζί μου είδα τον καινούριο παιχτη του ολυμπιακου ,με το κινητό του να τραβάει βίντεο την κερκίδα γεμάτος απορία .

και πιστέψετε κανένας γνήσιος παοκσής με ιδεολογία δεν θα ήθελε να του χαρίσουν τίποτε αλλά να μην του στερήσουν το δικαίωμα να αγωνιστεί η ομάδα του επί ισης όροις πράγμα που δεν έγινε στο καραισκάκη .

και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την αξία σαν ομάδα τον ολυμπιακό γιατί ένας παίχτης του είναι ποιό ακριβός απο όλη την ομάδα του παοκ και σαν ποιοτητα παικτών , απλά στον παοκ είναι καθαρα η ψυχολογία που όλοι που ενσωματώνονται ξένοι και έλληνες μπαίνουν στο κλίμα και γίνονται τρελαμένοι ειδικά όταν παίζουν στην έδρα , όπως μου είπε ένας ολυμπιακος δεν έχετε ομάδα ρε σεις την καβαλα να βάλεις με φανελα του παοκ και να παιξουν στην τούμπα θα κερδίσουν.

και δεν νομίζω να έχει να πεί κατι ο ολυμπιακος για θεματα διαιτησίας γιατί εκεί που χρειάζετε πάντα είναι στο πλευρό του στην περίπτωση του γκαρσία εκτός του οτι δεν χρειάστηκε γιατί είχε προηγηθεί στο σκόρ θα έπρεπε να δεί τι προηγήθηκε και έγινε το σκηνικό.

Rhimz
03-02-12, 03:12
Ασχολουμαι καποιους μηνες με το ποδοσφαιρο, παω αρκετα καλα σε θεματα αντοχης και αποδοσεων αλλα θελω να βελτιωθω ακομα περισσοτερο και μπορω να πω οτι οι προπονησεις που κανουμε δεν ειναι οτι πιο καλυτερο. Πως μπορω να αυξησω τις αντοχες μου? και γιατι πολλες φορες στους αγωνες παροτι εχω αποθεματα ενεργειας και αντοχες τα ποδια μου βαρενουν με αποτελεσμα να μην μπορω να αποδοσω?

NASSER
03-02-12, 10:55
***Έγινε συγχώνευσε με παλαιότερο θέμα για να είναι συγκεντρωμένες όλες οι απόψεις γύρω από το άθλημα.***



Rhimz όπως λες, ασχολείσαι κάποιους μήνες και επόμενο είναι να μην έχει βελτιώσει αρκετές παραμέτρους γύρω απο το άθλημα. Σε καθοδηγεί ο προπονητής? Είσαι σε ομάδα?

Rhimz
03-02-12, 14:44
Δεν προσεξα οτι υπηρχε ειδη θεμα. Ναι παιζω σε ομαδα κανονικα συγκεκριμενα σε β τοπικο αλλα μην περιμενεις προκοπη απο προπονητες τετοιας κατηγοριας, οι περισσοτεροι παιζανε παλια ποδοσφαιρο και απλα ασχολουνται πλεον για να ασχολουνται η για να τσεπωσουν κανενα φραγκο δεν ειναι ουσιαστικοι γνωστες συνεπως δεν μπορουν να βοηθησουν ιδιαιτερα, εδω ο δικος μου μου λεει να μην πηγαινω γυμναστηριο και οτι η περιοστιτιδα που εχω φταινε τα παπουτσια με τις ταπες και οχι με τη σχαρα, η μου ελεγε να πινω γαλα και να βαζω οινοπνευμα οτι να ναι μιλαμε

TRIANTAFYLLOU
03-02-12, 17:56
στο ποδόσφαιρο τα βάρη είναι αναπόσπαστο κομμάτι της προπόνησης , ειδικα σε ερασιτεχνικές κατηγορίες που οι προπονήσεις είναι ελλειπής.

άλλο πρόγραμμα κάνεις σε περίοδο προετοιμασίας , που εκεί σκοπό έχεις να δυναμώσεις και παράλληλα να βάλεις καθαρούς μύς , αλλα παράλληλα αυτούς τούς μύς με την προπόνηση του ποδοσφαίρου να τούς προσαρμόσεις στο άθλημα του ποδοσφαίρου .

ενω σε μεσοαγωνιστική περίοδο περισσότερο κάνουμε συντήρηση των μυών και κυκλική προπόνηση όστε να μην γαλακτώνουν οι μύς και βγαίνει κούραση και μειωμένη απόδοση , σε μια περίοδο που μετράει η απόδοση αγωνιστικά .

εκείνο όμως που δεν πρέπει να παραλείπει ποτε ένας ποδοσφαιριστής , επαγγελματίας η ερασιτέχνης , είναι οι διατάσεις μετα την προπόνηση την κανονική του ποδοσφαίρου η μετα τα βάρη και πρέπει να τηρείτε με ευλάβεια .

ευλύγιστοι μύς σημαίνει καλύτερη απόδοση και λιγότεροι τραυματισμοί σε αρθρώσεις , μυικα τραβήγματα και θλάσεις
το ποδόσφαιρο είναι άθλημα που χρειάζετε αντοχή , ταχύτητα και αντοχή στη δύναμη , οπότε και η προπόνηση είναι σ αυτη την κατεύθυνση , δεν ενδιαφέρει δηλαδή η προπόνηση που γίνετε με σκοπό καθαρα την μυική ανάπτυξη

TRIANTAFYLLOU
03-02-12, 18:06
επίσης τα πόδια των ποδοαφαιριστών ώς πρός τον όγκο είναι και θέμα γεννετικών προδιαγραφών , άλλος μπορεί να έχει αδύνατα πόδια απο την φύση του αλλα να αποδίδουν εξίσου καλά και να είναι καλός ποδοαφαιριστής , αλλα υπάρχουν και μερικοί με χοντρά πόδια και δυνατά χωρίς να κάνουν κάτι ιδιαίτερο στην προπόνηση , όπως πχ σε έλληνα τού Σαλπιγγίδη που έχει ποδάρες και σχεδόν ποτε δεν τραυματίζετε , φίλος μου συμπαίκτης του μου έλεγε όταν κάναν προπόνηση σκιζόταν τα σορτσάκια απο το πρήξιμο των ποδιών και μέχρι και οι κάλτσες του απο τις γάμπες , είναι θέμα κατασκευής του καθένα

Kazmaier
03-02-12, 21:34
επίσης τα πόδια των ποδοαφαιριστών ώς πρός τον όγκο είναι και θέμα γεννετικών προδιαγραφών , άλλος μπορεί να έχει αδύνατα πόδια απο την φύση του αλλα να αποδίδουν εξίσου καλά και να είναι καλός ποδοαφαιριστής , αλλα υπάρχουν και μερικοί με χοντρά πόδια και δυνατά χωρίς να κάνουν κάτι ιδιαίτερο στην προπόνηση , όπως πχ σε έλληνα τού Σαλπιγγίδη που έχει ποδάρες και σχεδόν ποτε δεν τραυματίζετε , φίλος μου συμπαίκτης του μου έλεγε όταν κάναν προπόνηση σκιζόταν τα σορτσάκια απο το πρήξιμο των ποδιών και μέχρι και οι κάλτσες του απο τις γάμπες , είναι θέμα κατασκευής του καθένα

πως θα γινει να σκισουμε και εμεις καμια καλτσα ρε ηλια ? μονο με κανα σουγιαδακι ε:green:

TRIANTAFYLLOU
03-02-12, 22:19
πως θα γινει να σκισουμε και εμεις καμια καλτσα ρε ηλια ? μονο με κανα σουγιαδακι ε:green:

άσε μωρε που να μπαίνουμε στα έξοδα τώρα , ας τις προσέχουμε τις κάλτσες μας :P:P:P

Rhimz
03-02-12, 22:58
Καταλαβαινω, συκγκεριμενα εχω μεγαλο προβλημα στα καλαμια μου γιατι εχω περιοστιτιδα με αποτελεσμα να ποναω αρκετα σε εντονες προπονησεις η σε περιοδο κοπωσης. Παω γυμναστηριο αναμεσα στις μερες προπονησης αλλα στοχος μου ειναι ο ογκος δεν νομιζω οτι μπορω να κανω κατι αλλο, οσο για το θεμα τον ποδιων δεν εχω προβλημα με τα ποδια μου κανενα ισα ισα που ειμαι πολυ περιφανος. Ειναι γυμνασμενα μεν αλλα οχι τουμπανα, σε σουτ και πασσες ειναι μια χαρα αν και θα θελα κατι παραπανω, οσο για τραυματισμους? Μπορω να σου πω ηλια οτι τροω κλοτσιες χωρις καλαμιδες και δεν καταλαβαινω τιποτα.. μονο μια φορα πονεσα π επεσε ενας 2 φορες πανω στο γονατο μου και μια το κλειδωσε και αυτο περασε μετα απο 2-3 μερες, σε αντιθεση με ενα παλικαρι που εχουμε ο οποιος εχει τα πιο τελεια ποδια που εχω δει κανονικου επαγγελματια μιλαμε αλλα ο τυπος ειναι και αμπαλος και με το παραμικρο χτυπαει (συγκεκριμενα 3 φορες εχει κανει φυσικοθεραπεια μεχρι στιγμης).

sTeLaKoS
03-02-12, 23:33
Έχουμε ένα άρθρο για τη διατροφή των ποδοσφαιριστών, βάλω το λινκ για να υπάρχει κι εδώ: Ο ρόλος της διατροφής στο άθλημα του ποδοσφαίρου (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?934-Ο-ρόλος-της-διατροφής-στο-άθλημα-του-ποδοσφαίρου)

Rhimz
05-02-12, 13:45
Ωραιο το αρθρο αλλα ανουσιες λεπτομερειες... διαβαζα διαβαζα στο τελος μπορω να πω οτι μπερδευτικα κιολας, παντως εμαθα αρκετα καλα πραγματα :P

Winman21
22-03-12, 15:35
Πιστεύετε μπορεί κάποιος να συνδυάσει το ποδόσφαιρο(επαγγελματικά κατηγορίες Β-Γ εθνική) και τα βάρη ;; Πως το εννοώ;; Δηλαδή να κάνει 4 προπονήσεις την εβδομάδα προπόνηση και έναν αγώνα την Κυριακή και 4 φορές να κάνει βάρη πριν την προπόνηση (αν η προπόνηση είναι ξεκινάει 15.30 οπότε τα βάρη κάπου κατά τις 11.00-11.30).Το ερώτημα μου είναι αν μπορεί ο οργανισμός να ανταπεξέλθει!

niksamaras
04-04-12, 10:37
Πιστεύετε μπορεί κάποιος να συνδυάσει το ποδόσφαιρο(επαγγελματικά κατηγορίες Β-Γ εθνική) και τα βάρη ;; Πως το εννοώ;; Δηλαδή να κάνει 4 προπονήσεις την εβδομάδα προπόνηση και έναν αγώνα την Κυριακή και 4 φορές να κάνει βάρη πριν την προπόνηση (αν η προπόνηση είναι ξεκινάει 15.30 οπότε τα βάρη κάπου κατά τις 11.00-11.30).Το ερώτημα μου είναι αν μπορεί ο οργανισμός να ανταπεξέλθει!


Εφοσον τα βαρη ειναι σωστα δομημενα σε σχεση με τις προπονησεις του ποδοσφαιρου, φυσικα. 9 προπονησεις/εβδομαδα δεν ειναι καθολου πολλες. Ομως, η διατροφη του πρεπει να ειναι αριστη για να μπορεσει να ανταπεξελθει. Αν η προπονηση ξεκιναει 15:30, τοτε τα βαροι πρεπει να γινουν το λιγοτερο 6 ωρες πριν, οποτε παμε για τις 09:30 να εχει τελειωσει απο το γυμναστηριο. Γενικα, το ποδοσφαιρο ειναι ενα αθλημα οχι ιδιαιτερα επιβαρυντικο για το ΚΝΣ, οποτε δεν θα πρεπει να υπαρχουν προβληματα. Τωρα κατα ποσο χρειαζεται ενας ποδοσφαιριστης 4 μερες την εβδομαδα βαροι, ειναι αλλη συζητηση... :P

Polyneikos
04-04-12, 16:16
Πιστεύετε μπορεί κάποιος να συνδυάσει το ποδόσφαιρο(επαγγελματικά κατηγορίες Β-Γ εθνική) και τα βάρη ;; Πως το εννοώ;; Δηλαδή να κάνει 4 προπονήσεις την εβδομάδα προπόνηση και έναν αγώνα την Κυριακή και 4 φορές να κάνει βάρη πριν την προπόνηση (αν η προπόνηση είναι ξεκινάει 15.30 οπότε τα βάρη κάπου κατά τις 11.00-11.30).Το ερώτημα μου είναι αν μπορεί ο οργανισμός να ανταπεξέλθει!

Οχι.Tα βαρη στο ποδοσφαιρο συνηθίζονται κατα την διαρκεια της προετοιμασίας και όχι κατά τη σεζον όπου οι ποδοσφαιριστες έχουν σαφως διαφορετικες επιδιωξεις από την προπονηση τους (ταχυτητα,αντοχή,ευλυγισία).Ειναι αταιριαστα αθληματα και αν θελεις να κανεις καλή πορεία ή στο ένα ή στο αλλο,θα εχεις απώλειες και όχι τα μεγιστα ωφέλη για τον χρόνο που θα σπαταλάς.
Αν τα κανεις για την πλακα σου και ότι βγει,οκ,απλα θελει καλο προγραμματισμο προπονησεων/γευματων και κυριως ξεκουρασης.

Doctorg
31-05-12, 23:53
Παίζω σε ομάδα 8χ8 σε ερασιτεχνικό πρωτάθλημα. Τα παιχνίδια γίνονται στου Ρέντη κάθε Παρασκευή 10 με 11 το βράδυ και ψάχνουμε χαφ σκύλους. Υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται; ...Να είσαι καλός ε; :P

nikosf
20-06-13, 14:20
γεια σας.ασχολουμαι με το ποδοσφαιρο και λεω τωρα το καλοκαιρι να αρχισω γυμναστηριο για να δυναμωσω λιγο.Το θεμα ειναι δεν ξερω τι ακριβως να κανω(ασκησεις,επαναλληψεις).Το μονο που ξερω ειναι οτι δεν πρεπει να κανω προπονηση για ογκο γιατι αυτο δεν θα με βοηθησει,αντιθετος θα μου κανει κακο.Μηπως μπορει καποιος να με διαφωτισει .ευχαριστω εκ των προτερων.

TRIANTAFYLLOU
20-06-13, 19:35
θα ξεκινήσεις για 2 εβδομαδες κυκλικη προπόνηση περιλαμβάνοντας βασικές μυικές ομάδες δηλαδη για στηθος 2 ασκήσεις οριζόντιο επικληνή πάγκο , για πλάτη 2 , εμπροσθολαίμιες και κωπηλατική πόδια , εξτεισον και μηριαίους , μια άσκηση για ώμους και κοιλιακούς ραχιαίους , κοιλιακούς καλο είναι να κάνεις και άρσεις ποδιών με λυγισμένα πόδια και ανασήκωση της λεκάνης , γιατι αυτοι γυμνάζουν και λαγόνιους όπου βοηθάν στο τρεξιμο
για να μην μπερδεύεσαι σε κάθε άσκηση θα κάνεις απο 4 σετ τα δυο πρώτα να είναι ελαφριά κιλα σαν σετ προθέρμανσης και τα επόμενα 2 τα λειτουργικα απο 10-12

και πάρα πολλες διατασεις στα πόδια μέχρι σπαγκάτο να κάνεις που λεει ο λόγος , η ευλυγισία ειδικα στο ποδόσφαιρο είναι υψίστης σημασίας

μετα την περίοδο προσαρμογης μπορεις να χωρίσεις το πρόγραμμα με τα πόδια χωριστα και να βάλεις ημικαθίσματα πρέσσα και προσαγωγούς και το πανω μερος σε 2 μερες με μια μερα στηθος πλάτη , αλλα μόνο βασικες ασκήσεις και την άλλη ώμους και απο μια άσκηση για χερια

ο σκοπός είναι να χτίσεις λίγους μυς ώστε στην προετοιμασία που κάνετε για το ποδόσφαιρο να προσαρμοστούν αυτοι οι μυς στην προπονητική του ποδοσφαίρου , όλα τα παιδια ποδοαφαιριστες απο την περιοχή μας είχαν κάνει υποδομη με βαρη πρίν πάρουν μεταγραφη σε ομαδες της σουπερ λίγκ ένας απο αυτους γνωστος ο αντωνης λαδάκης παίχτης πρωην του αστερα , μετα πανθρακικου και τωρα ξάνθης

και κάποιος βεβαια να σε δείξει τις ασκήσεις ώς προς την εκτέλεση και άλλη προπόνηση κάνεις σε μη αγωνιστικη περίοδο , άλλη σε προετοιμασία και άλλη στην αγωνιστικη περίοδο όπου εκεί μόνο συντηρείς τα αποτελέσματα
και ενοείτε τρέξιμο σε φυσικο περιβάλον αλλα όχι σε ώρες με πολυ ζέστη διατάσεις και σωστη διατροφη γιατι αλλιως τζάμπα ο κόπος , πολυ νερό με ηλεκτρολύτες απαραίτητα τωρα το καλοκαίρι

το μυστικο στον ποδοσφαιριστη είναι να έχει δυνατους μυς ειδικα στα πόδια , αλλα και να είναι ευλύγιστος γιατι το ποδόσφαιρο έχει εντονες καταπονήσεις και τραυματισμούς και όσο πιο ελαστικοι είναι οι μυς τοσο μειώνονται οι πιθανότητες τραυματισμών

στην πορεία αν έχεις προπονητη η γυμναστη στο ποδόσφαιρο δίνουν αυτοι εξειδικευμενα προγράμματα όπου εκτελείς με κάποια καθοδήγηση

adiPREME
12-03-14, 01:23
Παιδιά θέλω βοήθεια σχετικά με συμπλήρωμα που θα μπορούσε να βελτιώσει τις επιδώσεις μου σε θέμα ποδοσφαίρου(sprint,συγκέντρωση,αντοχή).

billy89
12-03-14, 01:58
Καφείνη - κρεατίνη.