PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοιλιακοι--με βαρος ή οχι?



billys15
03-05-08, 15:38
Για επιλεξτε :bodybuilder2:

RUHL
03-05-08, 15:59
Tι χαζη ερωτηση ειναι αυτη? :chinese:

Ποιος απαντησε με βαρος για λεγε :evil: γιατι με βαρος :evilno:

toula_nomikou
03-05-08, 17:22
Eγω ruhl απαντησα με βαρος,χωρις βαρος θελω πανω απο 100 κοιλιακους σε καθε σετ να κανω για να καταλαβω αυτο το σημειο,μονο στους πλαινους κοιλιακους δε βαζω βαρος. :P :P :P

RUHL
03-05-08, 17:40
Αργες επαναληψεις :P :P :P γενικα δεν βλεπω οφελος απο τα κιλα αφου ειδα και μερικα ατομα να βαζουν απο 10 και μετα 40 κιλα στους κοιλιακους :affraid: το μονο που καταφεραν ειναι να αποκτησουν προβληματα

toula_nomikou
03-05-08, 18:16
Eχεις δικιο για τις αργες επαναληψεις ειναι πολυ σωστο,αλλα αργουν πολυ οι κοιλιακοι μου να ακουσουν,κ γενικα ο ρυθμος μου στη προπονηση ειναι σχετικα γρηγορος,τωρα πια καταλαβαινω πολυ καλα το σωμα μου κι εχω πανω απο 10ετια να παθω τον παραμικρο τραυματισμο...η αργη προπονηση μου δημιουργει εκνευρισμο...οποτε προτιμω να βαζω βαρη....

RUHL
03-05-08, 18:18
με ποσα κιλα κανεις :green:

toula_nomikou
03-05-08, 19:23
:lol: :lol: παλι κουτσομπολιο?ειναι αναλογα την ασκηση, στο μηχανημα π.χ των κοιλιακων βαζω πανω απο 80 κιλα

RUHL
03-05-08, 20:55
Πωπω πολυ ντρεντυ γυμναστηριο :green: πολυ καιρο εχω να δω τετοιο μηχανημα παντως ο βασηλακης ενοει στους παγκους που κανουμε ελευθερα η στο δαπεδο με κιλα(ε μικρε :| )

billys15
03-05-08, 21:05
Γενικα μιλαω για επιπλεον κιλα Alex,ειτε σε μηχανημα ειτε ελευθερα.

RUHL
03-05-08, 21:47
τρεντιδες με τα μηχανηματα για κοιλιακους :P :P :P :P :P :P :P

flexwheeler99
09-05-08, 17:50
Οπως ολα τα σημεια του σωματος και οι κοιλιακοι πρεπει να γυμναζονται με βαρη πιστευω.

Εγω ετσι το κανω.Με 10 επαναληψεις και 4 σετακια εχω αρκετο πιασιμο για 2 μερες.

4RIS
07-09-09, 18:50
οχι βάρυ στους κοιλιακούς (με αργές επαναλψεις εγω προσοπικά ειμαι μια χαρα)

vAnY
07-09-09, 19:50
Ψηφισα χωρις, διοτι κανω πολλες διαφορες ασκησεις απο 3-4 σετ των 20 επαναλ. καθε φορα και με καλυπτει μια χαρα ;).
Το μηχανημα για κοιλιακους δεν μου αρεσει καθολου με πιανει η μεση μου και γενικα προτιμω ελευθερο.

kafros gate 7
10-09-09, 19:28
εγω σε παγκο που κανω μονο με βαρος με πιανει και απο 7.5 κιλα και πανω.εκτος και αν ειναι να πουμε για πλαϊνους που εκει δεν μπορω να βγαλω χωρις βαρος επαναληψη οχι να βαλω κιολας.

drago
14-09-09, 23:09
Αργες επαναληψεις :P :P :P γενικα δεν βλεπω οφελος απο τα κιλα αφου ειδα και μερικα ατομα να βαζουν απο 10 και μετα 40 κιλα στους κοιλιακους :affraid: το μονο που καταφεραν ειναι να αποκτησουν προβληματα

τι ενοεις προβληματα? υπαρχει κινδυνος τραυματισμου?

iwvi7
16-09-09, 18:37
Με βάρος γιατί αλλίως θα πρέπει να κάνω πολλές επαναλύψεις για να καταλάβω οτι δουλεύω...:unsure: Αλλά εννοείται διαφορά βλέπω όταν μειώνετε το λύπος μου ...:green::green:

kappadee
17-09-09, 02:59
Με βάρος γιατί αλλίως θα πρέπει να κάνω πολλές επαναλύψεις για να καταλάβω οτι δουλεύω...:unsure: Αλλά εννοείται διαφορά βλέπω όταν μειώνετε το λύπος μου ...:green::green:

γιατι να μην κανεις πολλες επαναλυψεις? ειναι λαθος?
εγω μερα παρα μερα κανω 5 σετ. το καθε σετ το χωριζω σε τρεις διαφορετικες ασκησεις που κανω. Η 1η μεχρι να μην μπορω αλλο (απο 75 εως 130 κοιλιακους εκαστο), στην 2η κανω 30 και αλες 20 στην τριτη. Δηλαδη απο την στιγμη που δεν αντεχω αλλο, κανω ακομα 50 επαναληψεις γυμναζοντας διαφορετικο κοματι του μυ.
ολο το σεναριο προσπαθω να το κραταω γυρω στα 7-8 λεπτα. τελειωνωντας αυτο το προγραμμα κανω 3 σετακια απο 10 πλαγιους στο μονοζυγο
με εξτρα βαρος αισθανομαι ενοχληση στο κατω μερος της σπονδιλικης μου.

iwvi7
17-09-09, 18:40
γιατι να μην κανεις πολλες επαναλυψεις? ειναι λαθος?
εγω μερα παρα μερα κανω 5 σετ. το καθε σετ το χωριζω σε τρεις διαφορετικες ασκησεις που κανω. Η 1η μεχρι να μην μπορω αλλο (απο 75 εως 130 κοιλιακους εκαστο), στην 2η κανω 30 και αλες 20 στην τριτη. Δηλαδη απο την στιγμη που δεν αντεχω αλλο, κανω ακομα 50 επαναληψεις γυμναζοντας διαφορετικο κοματι του μυ.
ολο το σεναριο προσπαθω να το κραταω γυρω στα 7-8 λεπτα. τελειωνωντας αυτο το προγραμμα κανω 3 σετακια απο 10 πλαγιους στο μονοζυγο
με εξτρα βαρος αισθανομαι ενοχληση στο κατω μερος της σπονδιλικης μου.

Dεν πιστεύω πως είναι λάθος αυτό που κάνεις. Απλώς θεωρώ πως δουλεύω καλύτερα με βάρος απότι να κάνω αέναες επαναλύψεις,οι κοιλιακοί είναι μυς όπως και οι άλλοι, όπως πχ δικεφάλους δεν κάνω 70 επαναλύψεις με 3kg ΄κάπως έτσι..Βέβαια ο καθένας βλέπει τι δουλεύει καλύτερα στο κορμί του !!;)

TRIANTAFYLLOU
17-09-09, 19:57
Dεν πιστεύω πως είναι λάθος αυτό που κάνεις. Απλώς θεωρώ πως δουλεύω καλύτερα με βάρος απότι να κάνω αέναες επαναλύψεις,οι κοιλιακοί είναι μυς όπως και οι άλλοι, όπως πχ δικεφάλους δεν κάνω 70 επαναλύψεις με 3kg ΄κάπως έτσι..Βέβαια ο καθένας βλέπει τι δουλεύει καλύτερα στο κορμί του !!;)


σωστα οι κοιλιακοί είναι όπως όλοι οι μυς του σώματος και ετσι πρέπει να αντιμετωπίζονται , απλα ανταποκρίνονται καλύτερα στις πολλες επαναλήψειςγύρω στις 20 αλλα και αυτο διαφέρει στον καθένα .

ώς αναφορα στην χρηση βάρους αυτό που εχω να πώ είναι πως όταν σε κάθε σετ βγαζουμε πάνω απο 20 η 30 επαναλήψεις , τότε απλα για να φτανουμε στην κόπωση στον αριθμό που θέλουμε αναγκαστικα πρέπει να αυξήσουμε την αντίσταση και αυτό γίνετε είτε αυξάνοντας την κλίμακα πιθανόν σε πάγκο κοιλιακών η αν δεν υπάρχει αυτη η δυνατότητα κανουμε χρήση βάρους εγω προσωπικα δεν έτυχε να το κανω ποτε γιατι η αύξηση κλίμακας με βόλευε και οι κοιλιακοι μου ανταποκρίνονται πολύ καλά ακόμη και όταν γελάω .

όσο για μηχανή κοιλιακών δεν εχω δοκιμάσει ποτε στην ζωή μου , υπάρχουν πολλοι τρόποι εκγύμνασης που δεν σημαίνει ο ενας είναι σωστός και ο άλλος λάθος , απλα φτάνεις στον προορισμό απο διαφορετικό δρόμο , είναι τι ταιριάζει στον καθένα

Ballbreaker
18-09-09, 11:37
Προσωπικα κανω στην τροχαλια και με βοηθησε πολυ να ξεπερασω το πλατώ μου γιατι ειχα φτασει σε σημειο οπου κουραζα μονο την μεση μου,τους κοιλιακους οχι!

spirospros
04-11-09, 14:03
Χωρίς βάρος αλλιώς επιβαρύνεται η μέση

Όλα τα αλλά είναι παραμύθια

aqua_bill
04-11-09, 14:12
με βαρος.εκει εχω καταληξει μετα απο αναζητηση στο γοογλη και πειραματισμο.και νομιζω βλεπω να τα αποτελεσματα πανω μου.Κυριως σε οτι αφορα το "πρηξιμο" τους.προτημω συνδιασμο μπαλας και βαρους.

vAnY
04-11-09, 14:23
με βαρος.εκει εχω καταληξει μετα απο αναζητηση στο γοογλη και πειραματισμο.και νομιζω βλεπω να τα αποτελεσματα πανω μου.Κυριως σε οτι αφορα το "πρηξιμο" τους.προτημω συνδιασμο μπαλας και βαρους.

:thumbup::rolf::rolf:

PMalamas
10-02-11, 00:41
με το βαρος του σωματος, αν αλλαζεις θεση στα χερια ειναι σα να ανεβαζεις βαρος..