PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ



xontroula26
03-02-12, 23:31
Καλησπερα σε ολους ,
Ειμαι γυναικα 26 ετων 1.63 60 Κιλα.(θελω να φτασω τα 52-53 κιλα σε βαρος με χαμηλο ποσοστο σε λιπος)
εδω και ενα μηνα ειμαι σε διαιτολογο ξεκινησα απο 64,5 κιλα η λιπομετρηση εδειξε
ΒΜΡ 1375 KCAL
FAT% 31,1%
FAT MASS 20,1KG
την Τεταρτη θα κανω νεα λιπομετρηση σκεφτομαι λοιπον να γραφτω γυμναστηριο για να καψω λιπος πιο γρηγορα τι ασκησεις μου προτεινετε
κυριως εχω το προβλημα στον κορμο κοιλια,μπουτια κλπ...
θελω να πηγαινω 4-5 φορες την εβδομαδα απο μια ωρα την ημερα συνηθως οι γυμναστες δινουν οτι να ναι προγραμμα οποτε προτιμω να μου προτεινει καποιες ασκησεις καποιος απο δω ποιο ειδικος...

ενδεικτικα η διατροφη μου απο τον διαιτολογο ειναι ως εξης:
πρωινο ενα ποτηρι γαλα
δεκατιανο 1 μπαρα δημητριακων
μεσημεριανο 1 μπιφτεκι με σαλατα, η ψαρι με σαλατα, η μπριζολα χωρις λιπος ψητη με σαλατα, μια φορα την εβδομαδα οσπριο, 1 φορα αυγο, 1 φορα Σαλατα με ψωμι
απογευματινο 1 φρουτο
βραδυ κατι ελαφρυ οπως 2 φρυγανιες με τυρι, σαλατα με τυρι, 1 μπιφτεκι με σαλατα, πιτσα 3 κομματια, 1 τοστ κλπ... αναλογως το μεσημεριανο.

δεν ξερω ποσες θερμιδες ειναι παντως αναγκαστικα πρεπει να τρωω το μεσημεριανο με το αντιστοιχο βραδυνο πχ μπιφτεκι με σαλατα μεσημερι το ιδιο το βραδυ, μπριζολα το μεσημερι βραδυ μονο 2 φρυγανιες με 2 φετες τυρι...υπολογιζω περιπου 1300 με 1400 θερμιδες την ημερα.

Stella
04-02-12, 00:25
Καλωσήρθες!:welcome:
Καλή επιτυχία στο στόχο σου!
Σίγουρα το γυμναστήριο θα σε βοηθήσει και να μειώσεις το λίπος αλλά και γενικότερα θα νοιώθεις μεγαλύτερη ευεξία!
Προσωπικά η διατροφή σου μου φαίνεται πολύ στερητική. Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα τις ανάγκες σου!Χορταίνεις μ΄αυτά που σου έχει βάλει;
Πρόγραμα για το γυμναστήριο δεν είμαι ειδική για να σου δώσω...
Περίμενε να απαντήσουν και τα υπόλοιπα παιδιά...;)

xontroula26
04-02-12, 00:29
μπορω να πω πως δεν λυσσαω τις πεινας ενταξει η δουλεια μου ειναι σε γραφειο - καθιστικη δεν σκαβω κι ολας ισως γι αυτο μου εδωσε τετοια διαιτα τι να πω
οταν ξεκινησω γυμναστηριο θα μου το αλλαξει το διαιτολογιο πιστευω.. παντως εχω συνηθισει και δεν πειναω το εχω βαλει και πεισμα να πεσει το κ...λιπος! δεν αντεχω αλλο το παχος!

Γιάννηςς
04-02-12, 00:32
Kαλή αρχή και καλή δύναμη! :D

GeoDask
04-02-12, 00:50
Καλή αρχή άλλα όχι και χοντρούλα 60 κιλά, υποτιμάς τον ευατό σου. Άλλαξε νικ πάραυτα !!! :jason:

gym
04-02-12, 00:58
καλως ηρθες στην παρεα μας και καλη συνεχεια στην επιτευξη του στοχου σου!

κατ αρχας...δεν εισαι χοντρουλα καλε!απλα εχεις λιγα κιλακια παραπανω!ζουμερη!;)

ο στοχος σου θα δεις οτι δεν θα ειναι κατι δυσκολο αρκει να εχεις παρει αποφαση οτι αυτο πραγματικα θελεις πραγμα που απο οτι διαβασα..θες να διωξεις το παχος μια και καλη!

το γυμναστηριο σαφεστατα και θα σε βοηθησει οχι μονο στο να χασεις το λιπος αλλα και γενικοτερα να διατηρησεις το σωμα που θα φτιαξεις περα απο το καλο που θα σου προσφερει στην ζωη σου η προπονηση!

ως αρχαρια στο γυμναστηριο θα σου δωσουν ενα προγραμμα...

οταν με το καλο πας και στο δωσουν,ποσταρε το στο φορουμ για να σου πουμε και την γνωμη μας...


εννοειται οτιδηποτε αλλο θελεις,εδω ειμαστε!
το φορουμ ειναι πηγη γνωσεων και αν το ξεκοκκαλισεις θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα θεματα αλλα και θα σου λυθουν πολλες αποριες!

και παλι καλη συνεχεια!:welcome::welcome::toast:

xontroula26
04-02-12, 01:02
ωωω σας ευχαριστω ολους μου ανεβασατε την διαθεση!!! ανυπομονω να ξεκινησω στο γυμναστηριο να ποσταρω το προγραμμα!!!
ειμαι μια ευτυχισμενη χοντρουλα τωρα! :P χιχι καλα θα αλλαξω το νικ με φαγατε!

beefmeup
04-02-12, 01:05
ι καλα θα αλλαξω το νικ με φαγατε!

πολυ αργα,δυστυχως..:turtle:
δεν αλλαζει..
θα σε ακολουθει για πααααααντααααααααα:P:P:P:P

καλη δυναμη κ απο μενα:toast:

tolis93
04-02-12, 11:08
Καλώς ήρθες καταρχας. Μόνο χιντρουλα δεν είσαι είπαμε... για μένα από θέμα διατροφής θα σου προτεινα να αντικαταστησεις τις μπάρες με 1-2 φρουτακια. Τώρα τα υπόλοιπα αν σε βολεύουν όλα οκ. Δε ξέρω κ πολλά από. Γυναικεία διατροφή. Άρχισε γυμναστήριο πάντως θα βοηθήσει. Α. Κ BTW ωραία φωτό

vaggan
04-02-12, 11:48
θελουμε ολοσωμες φωτο για να βγαλουμε πορισμα αν θες μπορεις να ανεβασεις φωτο στα νεα μελη εκει θα σε βοηθησουμε καλυτερα:welcome:

xontroula26
07-02-12, 18:46
:green:
Πρωτη μερα στο γυμναστηριο σημερα! δεν κρατιομουν να μην το γραψω!...
μου ειπαν πως η πρωτη βδομαδα ειναι προσαρμογης οποτε και δεν εχω καποιο προγραμμα να αναρτησω
θα επανελθω σε λιγες μερες με φωτο και προγραμμα που μου δωσανε για να μου πειτε την γνωμη σας!
ΥΓ: Ειμαι πιασμενη παντου χοχο! αλλα μαλλον αυτο ειναι καλο ε?
:turtle:

ελμερ
07-02-12, 18:49
καλως ηρθες....μια χαρα ειναι πως εισια πιασμενη..σημαινει πως εγινε δουλεια....και γω "χοντρουλης " ξεκινησα...μην σε αγχωνει αυτο....αν το παρεις ζεστα το θεμα ακομα και μεχρι το καλοκαιρι θα χεις δει καλη διαφορα......καλη αρχη :toast::welcome:

xontroula26
07-02-12, 18:50
αχ μακαρι!!! ;)

ελμερ
07-02-12, 18:52
στανταρ...προσεξε τη διατροφη σου οσο γινεται πιο πολυ...κανε διαδρομο,ελλειπτικο και βαρη και θα βλεπεις διαφορα....(εγω πριν 2 χρονια εχασα 20 κιλα σε 9 μηνες) :welcome:

lila_1
07-02-12, 19:32
ενδεικτικα η διατροφη μου απο τον διαιτολογο ειναι ως εξης:
πρωινο ενα ποτηρι γαλα
δεκατιανο 1 μπαρα δημητριακων
μεσημεριανο 1 μπιφτεκι με σαλατα, η ψαρι με σαλατα, η μπριζολα χωρις λιπος ψητη με σαλατα, μια φορα την εβδομαδα οσπριο, 1 φορα αυγο, 1 φορα Σαλατα με ψωμι
απογευματινο 1 φρουτο
βραδυ κατι ελαφρυ οπως 2 φρυγανιες με τυρι, σαλατα με τυρι, 1 μπιφτεκι με σαλατα, πιτσα 3 κομματια, 1 τοστ κλπ... αναλογως το μεσημεριανο.

υπολογιζω περιπου 1300 με 1400 θερμιδες την ημερα.

Με το ζόρι 800.....
Εφόσον τρώς ότι γράφεις

xontroula26
07-02-12, 19:35
hahahaha!
ti na ton kanw ton axaireyto ton diaitologo einai kai kalo paidi!
se ligo ekei paw na mou kanei lipometrisi kai na mou dwsei neo programma gia na doume...
tha exei fai ayti ti fora i pali nisteia

xontroula26
07-02-12, 21:25
Μολις γυρισα απο τον διαιτολογο τα αποτελεσματα της λιπομετρησης ως εξης:
Λιπομετρηση 05/01/2012
64,6 kg
bmi 24.3
bmr 1375 kcal
fat% 31.1%
fat mass 20 kg

Λιπομετρηση σημερινη 08/02/2012
58.5 kg
bmi 22
bmr 1339
fat% 24,9%
fat mass 14,6 kg

Διατροφη για δυο εβδομαδες ως εξης:
Πρωινο 1 ποτηρι γαλα η χυμο
δεκατιανο 3 κρακερς η μια φετα ψωμι με τυρι χαμηλα λιπαρα
Μεσημεριανο Κοτοπουλο στηθος με σαλατα, φακες με 1 μπαστουνακι τυρι φετα και 1 φετα ψωμι, 1 μπιφτεκι σαλατα, σολωμο με σαλατα, χωριατικη 1 φετα ψωμι, ντακο, φασολακια με τυρι και 1 φετα ψωμι
Απογευματινο 1 φρουτο η χυμο
Βραδυνο αντιστοιχο κατα σειρα με το μεσημεριανο 2 φρυγανιες + 2 φετες τυρι, 1 γιαουρτι 2% με 1 κουταλια μελι, 1 μπιφτεκι + σαλατα, 1 γιαουρτι 2% με 1 φρουτο, 1 σουβλακι αλαδωτη, 1 γλυκο της αρεσκειας μου, 1 τοστ γαλοπουλα τυρι.

Αυτα... μου φαινονται μια χαρα παντως σε σχεση με αυτα που ετρωγα τις προηγουμενες εβδομαδες...
δεν πολυ πειναγα ειχα κατι λιγουρες αλλα συγκρατιομουν οσο μπορουσα! ο θεος βοηθος και το bodybuilding.gr ελπιζω να φτασω τον στοχο μου!

tolis93
08-02-12, 00:48
wtf?εχασες μονο λιπος ?:shock: μου κανει τρελη εντυπωση....φενεται οτι σκιζεις :green: παουερ πας. αλλα κατι μ λεει οτι χανεις πολυ πολυ γρηγορα...

xontroula26
08-02-12, 09:24
Και μενα μου φαινετε λιγο περιεργο τι να πω... η δικια μου ζυγαρια με δειχνει 59 κατι (ειναι λιγο οτι να ναι η δικια μου ομως)
την πρωτη φορα που εκανα λιπομετρηση ειχα φαει και πιει ακριβως πριν παω ισως να φταει αυτο τι να πω...η το μηχανημα να εκανε λαθος
παντως υπαρχει αισθητη διαφορα στα ρουχα και στον καθρεφτη! αυτο ειναι το καλο.

lila_1
08-02-12, 09:34
μΟνο λίπος σίγουρα δεν έχασε αν κοιτάξεις τα ποσοστά, πάνω όμως απο τα μισά που έχασε ήταν λίπος...οπότε πολύ καλά!
Καιρός να ξεκινήσεις το γυμ πιστεύω

εντιτ..άκυρο...τα ξανακοίταξα..όντως όλα λίπος είναι...παίζει να έχει γίνει λάθος εκτός αν είσαι τόσο κωλόφαρδη

xontroula26
08-02-12, 15:08
τσαμπα χαρηκα δηλαδη :( :( :(

crazydoctor
08-02-12, 17:53
τσαμπα χαρηκα δηλαδη :( :( :(

1.μην απογοητευεσαι...
2.δεν εισαι καθολου χοντρη
3.ειμαι σιγουρος οτι θα δεις τα αποτελεσματα που θες
4.στο γυμναστηριο θα δεις μεγαλες διαφορες μιας και εισαι αρχαρια
5.να θυμασαι οτι οι γυναικες εχουνε πιο πολυ Bf
6.κανε αεροβικη
7.καλη επιτυχια και αμα θες βαλε καμια φοτο...μη φοβασαι...ειμαι σιγουρος οτι θα τα πας μια χαρα :welcome::welcome::welcome::welcome:

tolis93
11-02-12, 14:18
τσαμπα χαρηκα δηλαδη :( :( :(

φυσικα και οχι. ισα ισα λεμε οτι αν εχασες τοσο βαρος κ ηταν ολο λιπος εχεις επιδωσεις superman:green:

xontroula26
14-02-12, 23:31
Διαβαζοντας αρκετα ποστ στο φορουμ εχω λιγο χαθει, η διατροφη που κανω τωρα οπως εχω γραψει παραπανω ισχυει για δυο βδομαδες και πιστευω ειναι καπου στις 1200-1300 θερμιδες τωρα που ξεκινησα γυμναστηριο ειναι λιγες? θα χαλασω τον μεταβολισμο μου ετσι? το κακο ειναι πως μετα το γυμναστηριο δεν πειναω καθολου.
θελω να χασω αρκετο λιπος ακομα κυριως απο την κοιλια. εχω καταμπερδευτει ο διατροφολογος μου δινει μια διατροφη νηστειας και εδω βλεπω πως πεφτει πολυ φαι
μηπως να αυξησω θερμιδες?
ΥΓ: μεχρι στιγμης σε μια βδομαδα εχασα μονο λιγα γραμμαρια αρχιζω δλδ και χανω αργα σε σχεση με τον προηγουμενο μηνα που ξεκινησα....
καθε αποψη δεκτη.

SepTum
15-02-12, 04:15
Διαβαζοντας αρκετα ποστ στο φορουμ εχω λιγο χαθει, η διατροφη που κανω τωρα οπως εχω γραψει παραπανω ισχυει για δυο βδομαδες και πιστευω ειναι καπου στις 1200-1300 θερμιδες τωρα που ξεκινησα γυμναστηριο ειναι λιγες? θα χαλασω τον μεταβολισμο μου ετσι? το κακο ειναι πως μετα το γυμναστηριο δεν πειναω καθολου.
θελω να χασω αρκετο λιπος ακομα κυριως απο την κοιλια. εχω καταμπερδευτει ο διατροφολογος μου δινει μια διατροφη νηστειας και εδω βλεπω πως πεφτει πολυ φαι
μηπως να αυξησω θερμιδες?
ΥΓ: μεχρι στιγμης σε μια βδομαδα εχασα μονο λιγα γραμμαρια αρχιζω δλδ και χανω αργα σε σχεση με τον προηγουμενο μηνα που ξεκινησα....
καθε αποψη δεκτη.
1300 θερμιδες για γυναικα στο υψος σου δεν ειναι νηστειας σιγουρα.Θα μπορουσες να εισουν 100-200 θερμιδες πανω και να εχανες με ποιο αργο ρυθμο για να μην κρεμασεις αλλα δε νομιζω να το εχεις αναγκη.Αν εχεις κολησσει,σιγουρα δεν θα αυξησεις θερμιδες αλλα θα προσθεσεις αεροβια τρωγοντας οπως τωρα,και οταν και αν ξανακολλησεις ριχνεις και αλλες.Γενικα μην χαθεις στα νουμερα,τρωγε καθαρα και νορμαλ ποσοτητες και θα εισαι ενταξει.

NASSER
15-02-12, 11:26
Ακόμα είσαι σε φάση προσαρμογής. Τίποτα δεν είναι στανταρ. Ο διαιτολόγος σου καλά έκανε και σου έβγαλε αυτή τη διατροφή σύμφωνα με τις δραστηριότητες που είχες μέχρι τότε. Ότι αρχικά έχασες απότομα κιλά είναι επόμενο, καθώς έκανες σταθερό πρόγραμμα διατροφής και μαζί με λίπος έφυγαν πολλά υγρά που εκφράστηκαν ως λίπος.
Όσο χάνεις κιλά, ο ρυθμός μείωσης λίπους θα είναι πιο αργός, αυτό είναι δεδομένο. Τη διαφορά μπορεί να στη κάνει το γυμναστήριο και κυρίως η αεροβική (ποδήλατο, διάδρομος, ελλειπτικό κ.α. )
Εγώ θα έλεγα να συνεχίσεις ότι σου προτείνει ο διαιτολόγος σου άσχετα αν ξεκίνησες γυμναστήριο και καλό είναι να τον ενημερώσεις για ότι κάνεις. Όσο αφορά το γυμναστήριο είσαι ακόμα στο ξεκίνημα. Δώσε έμφαση στην αεροβική και διατάσεις και σιγά σιγά θα προσαρμοστείς και στην άσκηση και έπειτα στη διατροφή που χρειάζεται να υποστηρίξει την προπόνηση με βάρη.

xontroula26
15-02-12, 12:26
Σας ευχαριστω πολυυυ! συνεχιζω δυναμικα τοτε!! :toast:

xontroula26
16-02-12, 18:38
εδω και δυο μερες εκανα παρασπονδιες στην διαιτα εχθες εφαγα εξτρα ενα τηγανιτο αυγο με μια φετα ψωμι ΤΟ ΒΡΑΔΥ!
και σημερα αντι για μπιφτεκι που ειχα με σαλατουλα για μεσημεριανο, εφαγα ρεβυθια με κρεας και ρυζι συν μια κουπα απαχο γαλα με δημητριακα
ουφ τα ειπα και ξελαφρωσα η αμαρτωλη! πραγματικα δεν αντεχα ρε γμτ ζητουσα λιγη λιγδα σαφως θα προτιμουσα πιτογυρο αλλα κρατηθηκα :P

Γιάννηςς
16-02-12, 23:55
Θα συνθησεις ψυχολογικα στη διαιτα μαλλον.Εγω οταν αρχησα διατροφη απο την αποτομη αλλαγη με επιαναν βουλημικα επεισόδια.Τώρα μετά από κανα μήνα έχω συνηθήσει..και γενικά παρατηρώ οτι τροφές που συχαινόμουν και δεν τις ειχα σε υποληψη,τώρα τις υπερεκτιμάω και μου αρέσουν κιόλας...πχ βρώμη κτλ...Κουράγιο και δύναμη! :green:

xontroula26
21-02-12, 23:41
Ετοιμο το προγραμμα απο το γυμναστηριο!!!
Α εχασα αλλο ενα κιλο πλεον ζυγιζω 59 απο 60. ευχομαι να ειναι κ λιπακι σε αυτο!

10 Λεπτα προθερμανση σε στεπ η ποδηλατο η διαδρομο
30 λεπτα αποθεραπεια σε διαδρομο

Κυκλικο προγραμμα εναλλαξ εκτος απο ΚΟΙΛΙΑ που πρεπει να γυμναζω καθε φορα
ΚΟΙΛΙΑ
Ροκανισματα 4 x max
abdominal 3 x 20
Πλαγιοι κοιλιακοι 3 x 20
ραχιαιοι 3 x 20


Μερα 1
ΣΤΗΘΟΣ - chest press 3 x 15
ΠΛΑΤΗ - Ελξεις εμπροσθολαιμιες 3 x 15
ΩΜΟΙ - Lateral raise 3 x 15
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ - εκτασεις στην τροχαλια 3 x 15
ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ - arm curl (σιχαμερο το μισω) 3 x 15
ΠΟΔΙΑ - Leg press 3 x 15 , Leg extension 3 x 15, Leg curl 3 x 15, Απαγωγοι και προσαγωγοι 3 x 15 το καθενα επισης

Μερα 2
ΣΤΗΘΟΣ - Pectoral fly 3 x 15
ΠΛΑΤΗ - seated row 3 x 15
ΩΜΟΙ - προτασεις με αλτηρες καθιστη 3 x 15
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ - triceps extension 3 x 15
ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ - καμψεις με αλτηρες καθιστη 3 x 15
ΠΟΔΙΑ - Leg press 3 x 20 , εκτασεις γλουτιαιων 3 x 15, Απαγωγοι και προσαγωγοι 3 x 15 το καθενα επισης

πως σας φαινεται για αρχαρια? εμενα μια χαρα αν και δοκιμασα και με ευχαριστησε περισσοτερο και εβγαλα πιο ευκολα την προπονηση
να χωριζω 1η μερα στηθος, πλατη, ωμοι, τρικεφαλοι, δικεφαλοι
και 2η μερα τα ποδια
αυτο ειναι λαθος? να ακολουθησω καλυτερα το κυκλικο? ευχομαι να πειτε ΟΧΙ!
:P

tolis93
22-02-12, 00:28
το προγραμματακι μαρεσει. μισο σωμα(πανω μερος) και μισο την επομενη(κατω) εκτος απο κορμο π γυμναζεις καθε φορα αλλα δε καταλαβαινω γιατι στο βαλανε καθε φορα κοιλιακους.οπως κ να εχει μαρεσει το προγραμματακι.

οσο για τις παρασπονδιες σου.σιγα το πραγμα τπτ δν εγινε.και αν σε παρηγορει δεν εχει ιδιαιτερη σημασια αν φας βραδυ η πρωι το ψωμι και το αυγο...:green:;)

lila_1
22-02-12, 10:39
Κυκλικό για όλο το σώμα είναι αυτό που γράφει τόλη...
Για αρχάρια καλό είναι
Κράτα το έτσι και άλλαξέ το σε upper-lower που λες αργότερα