PDA

Επιστροφή στο Forum : 14 χρονων



crazydoctor
04-02-12, 18:12
γεια σας παιδια...το αδερφακι μου ειναι 14 χρονων..λατρευει την γυμναστικη(σαν κι εμενα)αλλα θελει να ξεκινησει προπονηση με βαρη (σχετικα ελαφρια) προχτες ειχε τα γενεθλια του τον ρωτησα τι ηθελε και μου ειπε αλτηρες..ετσι του πηρα και θελω να ρωτησα καποια πραγματακια...εχω ακουσει οτι τα βαρη επηρεαζουνε την αναπτυξη αλλα εγω διαφωνω καθετα...εχω ακουσει οτι μονο deadlifts, και squat μπορουνε να επιρεασουνε την αναπτυξη...με 7κιλους αλτηρες θα δει αποτελεσματα??(θα του δωσω ενα προγραμματακι) επισης για ποδια οπως προβολες σκουωτ και τετοιες ασκησεις καλυτερα να τις κανει χωρις βαρη..με σωματικο βαρος (μονο για ποδια σωματικο βαρος) θα γυμναστουνε καλα τα ποδια του;;;

ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα..

leftis
04-02-12, 18:19
γεια σας παιδια...το αδερφακι μου ειναι 14 χρονων..λατρευει την γυμναστικη(σαν κι εμενα)αλλα θελει να ξεκινησει προπονηση με βαρη (σχετικα ελαφρια) προχτες ειχε τα γενεθλια του τον ρωτησα τι ηθελε και μου ειπε αλτηρες..ετσι του πηρα και θελω να ρωτησα καποια πραγματακια...εχω ακουσει οτι τα βαρη επηρεαζουνε την αναπτυξη αλλα εγω διαφωνω καθετα...εχω ακουσει οτι μονο deadlifts, και squat μπορουνε να επιρεασουνε την αναπτυξη...με 7κιλους αλτηρες θα δει αποτελεσματα??(θα του δωσω ενα προγραμματακι) επισης για ποδια οπως προβολες σκουωτ και τετοιες ασκησεις καλυτερα να τις κανει χωρις βαρη..με σωματικο βαρος (μονο για ποδια σωματικο βαρος) θα γυμναστουνε καλα τα ποδια του;;;

ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα..


Πιστεύω πιό αποτελεσματικό θα ήταν να του έφτιαχνες ένα προγραμματάκι με Pushups, pullups, κοιλιακούς και handstands γιατί έτσι και αλλιώς στην ηλικία του είναι δύσκολο να δει μυική ανάπτυξη. Ενώ με bodyweight ασκήσεις φτιάχνεις και φυσική κατάσταση.

crazydoctor
04-02-12, 18:24
Πιστεύω πιό αποτελεσματικό θα ήταν να του έφτιαχνες ένα προγραμματάκι με Pushups, pullups, κοιλιακούς και handstands γιατί έτσι και αλλιώς στην ηλικία του είναι δύσκολο να δει μυική ανάπτυξη. Ενώ με bodyweight ασκήσεις φτιάχνεις και φυσική κατάσταση.

φιλε αυτα που λες τα εχει κανει αλλα...θελει να αναπτυξει κιαλλο τους μυς του..κανει διατροφη δεν εχει λιπος....εχει καλο σωματακι αλλα θελει να τους αναπτυξει πιο πολυ...οποτε λες οτι με 7κιλους αλτηρες δεν θα δει αποτελεσματα;;(το εχει παρει αποφαση να κανεις με βαρη..)

billys15
04-02-12, 18:54
Δεν θα επηρεαστει η αναπτυξη του.Απλα να προσεξει την τεχνικη στην αρχη για να μην τραυματιστει,να κανει με πολυ αστεια κιλα για να μαθει τελεια την κινηση,και σιγα σιγα να ανεβαζει.Αποτελεσματα με 7κιλους αλτηρες δεν θα δει,αλλα παλι απο το τιποτα ειναι μια χαρα,για φυσικη κατασταση ειναι ΟΚ.

crazydoctor
04-02-12, 19:04
Δεν θα επηρεαστει η αναπτυξη του.Απλα να προσεξει την τεχνικη στην αρχη για να μην τραυματιστει,να κανει με πολυ αστεια κιλα για να μαθει τελεια την κινηση,και σιγα σιγα να ανεβαζει.Αποτελεσματα με 7κιλους αλτηρες δεν θα δει,αλλα παλι απο το τιποτα ειναι μια χαρα,για φυσικη κατασταση ειναι ΟΚ.

οταν λες δε 8α δει αποτελσματα ενοεις καθολου αποτελεσματα??δε θα γραμμωσει???δηλαδη τσαμπα θα ασχοληθει πιστευεις?

ευχαριστω

billys15
04-02-12, 19:44
Οχι τσαμπα δεν θα ασχοληθει,αλλα ουτε θα "γραμμωσει".Αν διωξει το λιπος του κανοντας εντατικα βαρη,τοτε θα φανει η γραμμωση που αναφερεις.

crazydoctor
04-02-12, 20:01
Οχι τσαμπα δεν θα ασχοληθει,αλλα ουτε θα "γραμμωσει".Αν διωξει το λιπος του κανοντας εντατικα βαρη,τοτε θα φανει η γραμμωση που αναφερεις.

λιπος δεν εχει..οταν λεω θα γραμμωσει ενοω αν θα τονωσει λιγο τους μυς..αν με καταλαβαινεις..

billys15
04-02-12, 21:36
Ε ναι μια σχετικη διαφορα θα την δει,αλλα γνωριζεις κι εσυ φανταζομαι οτι για να δεις μεγαλη διαφορα χρειαζεται καποιος χρονος και ανεβασμα σε κιλα.Ας ξεκινησει και στην πορεια ας γραφτει και σ'ενα γυμναστηριο.

crazydoctor
04-02-12, 21:38
Ε ναι μια σχετικη διαφορα θα την δει,αλλα γνωριζεις κι εσυ φανταζομαι οτι για να δεις μεγαλη διαφορα χρειαζεται καποιος χρονος και ανεβασμα σε κιλα.Ας ξεκινησει και στην πορεια ας γραφτει και σ'ενα γυμναστηριο.

οκαυ ευχαριστω πολυ..

crazydoctor
04-02-12, 23:45
στα ποσα κιλα πιστευεις οτι θα δει αποτελεσματα...και πχ οταν κανεις ασκησεις οπως bench press πρεπει να βαζεις περισσοτερα κιλα απο τα κιλα που βαζεις οταν κανεις καμψεις δικεφαλων ετσι??διοτι εχουμε δισκους μεχρι 50 κιλα για καθε αλτηρα αλλα πχ για δικεφαλους για να βγαλει καλα και με σωστη τεχνικη τις επαναληψεις βαζει 7 κιλα...αλλα μου λεει οτι για στηθος ασκησεις μπορει να βαλει και περισσοτερα (εχουμε και παγκο γυμναστικης)

billys15
05-02-12, 00:12
Δεν μπορω να ξερω ποτε θα δει διαφορα :) Αφου υπαρχει και εξοπλισμος ας αρχισει και σιγα σιγα ανεβαινει..

crazydoctor
07-02-12, 16:58
Δεν μπορω να ξερω ποτε θα δει διαφορα :) Αφου υπαρχει και εξοπλισμος ας αρχισει και σιγα σιγα ανεβαινει..

τωρα ανεβηκε...λιγο..για δικεφαλα πηγε στα 11 κιλα στο ενα χερι...στηθος βαζει πιο πολλα..

billys15
07-02-12, 17:03
Ετσι,καλη συνεχεια ;)

crazydoctor
07-02-12, 17:08
Ετσι,καλη συνεχεια ;)

ευχαριστω εκ μερος του..ο στοχος του ειναι να φτασει στο επιπεδο του Στελιου Κτιστακη...πολις τον ειδε ειδε κ επαθε..