PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχινοπιτα νηστισιμη!!!



aggeliki
04-02-12, 21:28
ΥΛΙΚΑ:
1/2 φλυτζανι τσαγιου ζαχαρη μαυρη ή ζαχαρινη ή και καθολου ζαχαρη
1 φλυτζανι τσαγιου ταχινι
1 1/2 φλ. νερο χλιαρο
1 1/2φλ. χυμο πορτοκαλι
3 φλ.αλευρι για ολες τις χρησεις(μπορεις και ολικης)
1 φλ.σταφιδες ξανθες και σκουρες...βασικα βαζεις οσες θες αν σας αρεσουν πολυ
1 φλ.καρυδια χοντροκομενα
1 φακελακι μπεικιν παουντερ
1 κουταλακι σοδα
2 βανιλιες
1/2 κουταλακι γλυκου αλατι
1 κ.γ κανελα
1 κγ γαρυφαλλο τριμμενο

Χτυπας με το μιξερ το ταχινι .το χυμο πορτοκαλιου.ζαχαρη,σοδα και το αλατι
ριχνεις σε αλλο μπολ το αλευρι,μπεικιν,καρυδια,σταφιδεςκανελλα,γαρυφαλο και τα ανακατευεις ολα μαζι με τα προηγουμενα
βαζεις το μειγμα σε φορμα σιλικονης(που δεν θελει βουτηρωμα) και ψηνετε σε προθερμασμενο φουρνο στον 180 βαθμους για 50 λεπτα(αναλογα το φουρνο)

ειναι πεντανοστιμη ....και νηστισιμη!!!καλη επιτυχια!!!!:thumbup::thumbup:

Gianna
04-02-12, 21:32
ΥΛΙΚΑ:
1/2 φλυτζανι τσαγιου ζαχαρη μαυρη ή ζαχαρινη ή και καθολου ζαχαρη
1 φλυτζανι τσαγιου ταχινι
1 1/2 φλ. νερο χλιαρο
1 1/2φλ. χυμο πορτοκαλι
3 φλ.αλευρι για ολες τις χρησεις(μπορεις και ολικης)
1 φλ.σταφιδες ξανθες και σκουρες...βασικα βαζεις οσες θες αν σας αρεσουν πολυ
1 φλ.καρυδια χοντροκομενα
1 φακελακι μπεικιν παουντερ
1 κουταλακι σοδα
2 βανιλιες
1/2 κουταλακι γλυκου αλατι
1 κ.γ κανελα
1 κγ γαρυφαλλο τριμμενο

Χτυπας με το μιξερ το ταχινι .το χυμο πορτοκαλιου.ζαχαρη,σοδα και το αλατι
ριχνεις σε αλλο μπολ το αλευρι,μπεικιν,καρυδια,σταφιδεςκανελλα,γαρυφαλο και τα ανακατευεις ολα μαζι με τα προηγουμενα
βαζεις το μειγμα σε φορμα σιλικονης(που δεν θελει βουτηρωμα) και ψηνετε σε προθερμασμενο φουρνο στον 180 βαθμους για 50 λεπτα(αναλογα το φουρνο)

ειναι πεντανοστιμη ....και νηστισιμη!!!καλη επιτυχια!!!!:thumbup::thumbup:

Πραγματικά είναι πολύ νόστιμη, την είχα κάνει πρόπερσι που έκανα νηστεία όλη τη Σαρακοστή πρώτη φορά στη ζωή μου και είχε φύγει απίστευτη ποσότητα με τη μία!!!!!!!!!!!

COBRA_STYLE
04-02-12, 21:32
WOW nice:thumbup:

αυτα ειναι thx:green:

aggeliki
04-02-12, 21:37
εμενα ο αντρας μου που δεν τρωει ταχινι σκετο η με μελι του κανω εκει μια ταχινοπιτα και την τσακιζει!!ειναι και ευκολη η προετοιμασια..μπορουν ολοι να την κανουν!!

primordial
04-02-12, 22:48
:bowdown::bowdown::bowdown:.....
Χτύπησες φλέβα.....την λατρεύω την ταχινόπιτα, δεν έχω κάνει ποτέ κ η μοναδική που είχα δοκιμάσει κ μου έχει μείνει αξέχαστη ήταν στην Κύπρο όταν υπηρετούσα... Τα σέβη μου κ πάλι...:bowdown::bowdown::bowdown:

eli_din3
05-02-12, 17:11
δεν ειναι λιγο παχυντικη?? και ταχινι... και πιτα?? :P

Gianna
05-02-12, 17:39
δεν ειναι λιγο παχυντικη?? και ταχινι... και πιτα?? :P

Αν φας ένα φυσιολογικό κομμάτι π.χ για πρωινό, σιγά το παχυντικό. Εντάξει σαν πρωϊνό θα του λείπει πρωτεϊνη, αλλά αν είναι χτυπάς και μια whey σε νερό από δίπλα ή 4 ασπραδάκια και γίνεται ένα πλήρες πρωινό που καλύπτει και την λιγούρα μας για γλυκό (κατά τη γνώμη μου πάντα). Καλά εγώ μην ακούσω ταχίνι, τρέχω:turtle:

Γιάννηςς
05-02-12, 17:42
Δεν εχω δοκιμασει ποτε ταχινι,και μαλλον δεν θα το επιχειρησω απο φοβο εθισμου.Οσους βλεπω και μιλανε για το ταχινι σαν αμβρωσια το περιγραφουν :shock::P

NASSER
05-02-12, 17:44
Έχω τη συνταγη απο μια πιο ελαφρυά ταχυνόπιτα με λιγότερα υλικά και πραγματικά πολύ νόστιμη. Μόλις τη εντοπίσω θα την ποστάρω.

eli_din3
05-02-12, 18:45
καλα τοσο ωραιο ειναι το ταχινι πια? δεν εχω δοκιμασει ποτε :s

aggeliki
06-02-12, 10:17
Έχω τη συνταγη απο μια πιο ελαφρυά ταχυνόπιτα με λιγότερα υλικά και πραγματικά πολύ νόστιμη. Μόλις τη εντοπίσω θα την ποστάρω.

τελεια!!! εγω δεν τρωω ακομα βεβαια γιατι θελω να ριξω λιγο λιπος αλλα καποια στιγμη σιγουρα θα την φτιαξω γιατι ειναι τελεια..οποτε μπορεσεις ποσταρε την!:turtle:

aggeliki
06-02-12, 10:18
καλα τοσο ωραιο ειναι το ταχινι πια? δεν εχω δοκιμασει ποτε :s

εμενα σκετο δεν μου αρεσει καθολου αλλα ετσι ...γινεται μουρλια..σαν κεηκ ειναι βασικα απλα οχι τοσο αφρατο!