PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτεϊνη και γυναικες



vanna
10-02-12, 02:04
Καλησπερα σας!Ειμαι καινουργια τοσο στο φορουμ οσο και στον τομεα της γυμναστικης γενικοτερα,γιαυτο θα θελα αρχικα να σας πω τα συγχαρητηρια μου για το φορουμ σας που μου χει φανει πολυ χρησιμο!Ειμαι 19 χρονων και γυμναζομαι τους τελευταιους 6-7 μηνες εντατικα χωρις ομως να εχω δει και ιδιαιτερα αποτελεσματα.Ειμαι 52 κιλα και εχω υψος 1.66.Δεν ακολουθω καποια συγκεκριμενη διατροφη ωστοσο προσπαθω γενικοτερα να τρωω υγειινα.Τον τελευταιο καιρο λοιπον σκεφτομαι να παρω καποια καθαρη πρωτεινη για γυναικες αλλα δεν γνωριζω επακριβως αν εχει καμια επιπτωση στον οργανισμο η εαν θα με ωφελησει και πως(τι αποτελεσματα θα χει κτλ).Το μονο που εχω ακουσει ειναι οτι βοηθα στην γραμμωση.Μηπως θα μπορουσατε να με ενημερωσετε με τα σχετικα??:)

marvin
10-02-12, 02:17
Καλησπερα σας!Ειμαι καινουργια τοσο στο φορουμ οσο και στον τομεα της γυμναστικης γενικοτερα,γιαυτο θα θελα αρχικα να σας πω τα συγχαρητηρια μου για το φορουμ σας που μου χει φανει πολυ χρησιμο!Ειμαι 19 χρονων και γυμναζομαι τους τελευταιους 6-7 μηνες εντατικα χωρις ομως να εχω δει και ιδιαιτερα αποτελεσματα.Ειμαι 52 κιλα και εχω υψος 1.66.Δεν ακολουθω καποια συγκεκριμενη διατροφη ωστοσο προσπαθω γενικοτερα να τρωω υγειινα.Τον τελευταιο καιρο λοιπον σκεφτομαι να παρω καποια καθαρη πρωτεινη για γυναικες αλλα δεν γνωριζω επακριβως αν εχει καμια επιπτωση στον οργανισμο η εαν θα με ωφελησει και πως(τι αποτελεσματα θα χει κτλ).Το μονο που εχω ακουσει ειναι οτι βοηθα στην γραμμωση.Μηπως θα μπορουσατε να με ενημερωσετε με τα σχετικα??:)


vanna :welcome: καλως ηρθες.Δεν ξερω τι ακριβως αποτελεσματα περιμενεις να δεις πανω σου αφου ετσι και αλλιως τα κιλα με το υψος σου δειχνουν οτι εισαι αδυνατη.Οταν θελεις να μπεις στην διαδικασια γραμμωσης ,εννοειτε πως εχεις χτυσει καποιους μυες και θελεις να καθαρισουν ..να φανουν!!!Εσυ απο οτι λες γυμναζεσαι μονο 6-7 μηνες.Πιστευω πως ο χρονος η καλη διατροφη και ενα καλο προγραμμα γυμναστικης θα σε βοηθησουν να πετυχεις μια καλη μυικοτητα πρωτα και μετα μια γραμμωση .Καμια πρωτεινη η συμπληρωμα δεν ειναι πανάκια!!!Το ροφημα της πρωτεινης σε βοηθαει στην αναπληρωση καποιον γευματα απο αποψη χρονου και αποροφησης απο τον οργανισμο.Ομως και το καλο φαγακι βοηθαει εξισου.Πιστευω πως χρειαζεσαι χρονο για να δεις αποτελεσματα,υπομονη και επιμονη.:turtle:

TRIANTAFYLLOU
10-02-12, 04:56
Καλησπερα σας!Ειμαι καινουργια τοσο στο φορουμ οσο και στον τομεα της γυμναστικης γενικοτερα,γιαυτο θα θελα αρχικα να σας πω τα συγχαρητηρια μου για το φορουμ σας που μου χει φανει πολυ χρησιμο!Ειμαι 19 χρονων και γυμναζομαι τους τελευταιους 6-7 μηνες εντατικα χωρις ομως να εχω δει και ιδιαιτερα αποτελεσματα.Ειμαι 52 κιλα και εχω υψος 1.66.Δεν ακολουθω καποια συγκεκριμενη διατροφη ωστοσο προσπαθω γενικοτερα να τρωω υγειινα.Τον τελευταιο καιρο λοιπον σκεφτομαι να παρω καποια καθαρη πρωτεινη για γυναικες αλλα δεν γνωριζω επακριβως αν εχει καμια επιπτωση στον οργανισμο η εαν θα με ωφελησει και πως(τι αποτελεσματα θα χει κτλ).Το μονο που εχω ακουσει ειναι οτι βοηθα στην γραμμωση.Μηπως θα μπορουσατε να με ενημερωσετε με τα σχετικα??:)

καλώς ήρθες στην παρέα μας , πιστεύω στο φόρουμ θα βρείς ότι χρειάζεσαι και θα λυθούν πολλες απορίες σου , άλλωστε υπάρχει και το τόπικ που απευθύνετε καθαρα για γυναίκες ,απλα εκεί νοιώθετε πιο οικεία , γιατι ελάχιστη διαφορα στην προπόνηση μπορεί να έχει το γυναικείο με το αντρικό σώμα , η διαφορα περισσότερο αφορά τον όγκο προπόνησης τα κιλά και την ποσότητα στο φαγητό .

οι προπονητικές αρχές όμως είναι ίδιες και επειδή απο την φύση σας οι γυναίκες έχετε λιγότερους μύς , ένα σωστό και ολοκληρωμένο πρόγραμμα με βάρη σε συνδιασμό με αερόβια και διατροφή , δεν θα πηγαίνει μέρα χαμένη και κάθε 10 μέρες θα μπορείς να βλέπεις αλλαγές στο σώμα σου .
το ότι γυμνάζεσαι είναι καλό και σου δίνει φυσική κατάσταση , αλλα για να δείς διαφορές και σε πόσο σύντομο χρόνο , εξαρτάτε απο το είδος προπόνησης και προγράμματος που ακολουθείς , αλλα και την διατροφή που κάνεις , γιατι μπορεί να κάνεις κάποια λάθη που ίσως δεν ήξερες η δεν σε διόρθωσαν .

όσο για την πρωτείνη που λές ,το σώμα σε καθημερινή βάση χρειάζετε κάποια θρεπτικά συστατικά , η πρωτείνη είναι μέσα σ αυτα και θεωρείτε βασικό , δεν είναι κάτι που έχει συσωρευτικό χαρακτήρα και θα σε πειράξει , δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να πάθεις υπερπρωτείνωση , απλα οι απαιτήσεις σε πρωτείνη σε μια γυναίκα εκτός του ότι είναι λιγότερες απο ότι σε άντρα , εξαρτώνται και απο την προπόνηση που κάνεις

η προπόνηση με βάρη η συστηματική απαιτεί πρωτείνη , για να χτιστούν οι μυς , βεβαίως την πέρνουμε απο το φαγητό, αλλα μπορούμε να συμπληρώσουμε απο κάποιο σκεύασμα , γιατι μας παρέχει μόνο τα συστατικά που χρειαζόμαστε , χωρίς άλλα που δεν τα χρειαζόμαστε και κυρίως λιπαρά , αλλα ποτε δεν ξεχνάμε πως η βάση είναι το φαγητό και συμπληρώνουμε ανάλογα με τις απαιτήσεις .

η γράμμωση έχει να κάνει με διατροφή, προπόνηση με βάρη και αερόβια , η πρωτείνη βοηθάει όταν κόψουμε ποσότητα φαγητού και θερμίδες , επειδή μειώνετε αναγκαστικά και η πρόσληψη πρωτείνης απο το φαγητό , για να μην καταβολιστούμε και να μπορούμε να χτίσουμε τούς μυς , την παίρνουμε ένα μερος σε συμπλήρωμα .

μπορείς διορθώνοντας κάποια τυχόν λάθη η είδος προπόνησης να έχεις σε πολύ σύντομο διάστημα , μεγαλύτερη διαφορά απο ότι είχες μέχρι τώρα , άλλωστε τα στάτους σου βοηθάν σε κάτι τέτοιο , δεν έχεις παραπανήσια κιλα με βάση το ύψος σου , απλα αλλάζει η κατανομή του βάρους με την προπόνηση

Stamer
10-02-12, 05:31
:welcome::welcome:

gym
29-06-12, 08:00
Ποιες πρωτεινες εχετε δοκιμασει γενικα?

Εγω αν και δεν παιρνω σταθερα αλλα οταν μου ηρθε η ορεξη ειχα παρει της INKOSPOR MUSCLE 95 την αγευστη,μια αλλη φορα ειχα παρει την ΟΝ WHEY σοκολατα και καποτε ειχα παρει την ATP σοκολατα παλι.

Απο αυτες η καλυτερη απο γευση ηταν εννοειται το νουμερο δυο αλλα και το νουμερο ενα ηταν πολυ καλο μετα απο λιγο εφοσον την συνηθισα αλλα οκ,πολυ πιο ακριβη!

vickypek
29-06-12, 08:48
εγω πρωτη που δοκιμασα και τωρα τελειωνει gold standard γευση μοκα καπουτσινο!!σε οσες αρεσει ο καφες(εγω πεθαινω) ειναι θεικηηηηηη!!!

Stella
29-06-12, 16:26
Eω δοκιμάσει τις περισσότερες από την ΟΝ, τις Dymatize, Reflex, Syntrax, Scitec Nutrition, Bodytronics, Hρακλής, Myofusion, Nutrisport, Whey Gourmet σε κάποιες από τις γευσεις τους.
Καλύτερες η Dymatise σοκολάτα, Whey Syntrax σοκολάτα και φράουλα, Bodytronics φοβερή σε σοκολάτα και βανίλια πολύ πλουσια πηχτη γευση, η Scitec Nytrition βγάζει κάτι περιεργες πχ. με καρύδα, με λευκή σοκολάτα και άλλα τετοια όλες που δοκίμασα ωραιες, ιδιαιτερες.

Και θέλω να δοκιμάσω οπωσδήποτε το Muscle milk light της cytosport και τη Syntha 6 της BSN!;)

gym
30-06-12, 13:28
Στελλα νταξει μιλαμε εχεις δοκιμασει τα παντα!Εγω παλι ειμαι πολυ επιφυλακτικη στο θεμα με τα συμπληρωματα γενικοτερα και ειδικοτερα με τις πρωτεινες και γι αυτο αλλωστε στην ζωη μου εχω παρει πολυ λιγες !


Αυτην την περιοδο,σου την εχει απαγορεψει ο γιατρος σου λογω εγκυμοσυνης και αν ναι,με τι δικαιολογια?

Stella
30-06-12, 18:38
Δεν είναι πολλές βρε Ελένη αν σκεφτεις ότι μιλάμε από το 2004, για 8 χρόνια δηλαδή. Και δεν ήταν και όλες οι συσκευασίες δυομισάκιλες.
Και δεν παιρνω και γω συχνά. Πολλές φορές μεσολαβουν και μήνες χωρίς whey.
Ναι τώρα στην εγκυμοσύνη δεν παιρνω κανένα συμπλήρωμα, μόνο ότι μου δίνει η γιατρός.
Δε θα κατανάλωνα ποτέ σκευασμα χωρίς τη συσταση του γιατρού. Εδώ ούτε ασπιρίνη δεν κάνει να καταναλώνεις αυτή την περίοδο, πρέπει να είσαι προσεκτική ακόμα και με τη χλωρίνη που μυρίζεις, πόσο μάλλον να καταναλώσω κάτι που δεν είμαι 1000% σίγουρη για τα συστατικά του.
Στα περισσότερα συμπληρώματα γράφει αν δεις να μην καταναλώνονται κατα τη διαρκεια της κύησης και της γαλουχίας.

Και εκτός αυτού δε μου είναι καθόλου απαραιτητη μιας και την κατανάλωνα κυρίως μετα από προπόνηση που τώρα έτσι κι αλλιως δεν κάνω, ή σε περιόδους δίαιτας που και πάλι δεν κάνω.:)

gym
01-07-12, 09:05
Δεν είναι πολλές βρε Ελένη αν σκεφτεις ότι μιλάμε από το 2004, για 8 χρόνια δηλαδή. Και δεν ήταν και όλες οι συσκευασίες δυομισάκιλες.
Και δεν παιρνω και γω συχνά. Πολλές φορές μεσολαβουν και μήνες χωρίς whey.
Ναι τώρα στην εγκυμοσύνη δεν παιρνω κανένα συμπλήρωμα, μόνο ότι μου δίνει η γιατρός.
Δε θα κατανάλωνα ποτέ σκευασμα χωρίς τη συσταση του γιατρού. Εδώ ούτε ασπιρίνη δεν κάνει να καταναλώνεις αυτή την περίοδο, πρέπει να είσαι προσεκτική ακόμα και με τη χλωρίνη που μυρίζεις, πόσο μάλλον να καταναλώσω κάτι που δεν είμαι 1000% σίγουρη για τα συστατικά του.
Στα περισσότερα συμπληρώματα γράφει αν δεις να μην καταναλώνονται κατα τη διαρκεια της κύησης και της γαλουχίας.

Και εκτός αυτού δε μου είναι καθόλου απαραιτητη μιας και την κατανάλωνα κυρίως μετα από προπόνηση που τώρα έτσι κι αλλιως δεν κάνω, ή σε περιόδους δίαιτας που και πάλι δεν κάνω.:)

Ναι βρε δεν αντιλεγω αλλα περισσοτερες απο τις δικες μου σιγουρα ειναι αλλα οκ εγω χρησιμοποιω εδω και δυο χρονια το πολυ.

Το γνωριζω αυτο για την κυηση αλλα ο καθε γιατρος εχει τη δικη του φιλοσοφια.
Παντως ειναι ενα θεμα αυτο...

TRIANTAFYLLOU
02-07-12, 22:23
πολλα απλα συμπληρώματα μπορεί να είναι ασφαλή και θα πρέπει να είναι ασφαλή για κατανάλωση απο έγκυες γυναίκες , παρ όλα αυτα όμως ακούω πολλους να λένε αυτη την δοκίμασα και είναι καλή η άλλη δεν είναι και ρωτάω και γω με το φτωχό μου μυαλό πώς ρε φίλε εσυ ξέρεις αν είναι καλή η όχι? λέει έχει καλή γεύση δυαλύετε εύκολα , λέω δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να έχει σαβούρα και να διαλύετε και εύκολα?

εσύ με λέει πως το ξέρεις όταν αναφέρεσαι σε ενα σκεύασμα και λές είναι καλό , εγώ ενω πολλα μπορεί να είναι καλά και αξιόπιστα μιλάω μόνο με αποδείξεις , ειδικα όταν με είχαν καλέσει κάποτε σε εκπομπή για τα συμπληρώματα και κατα πόσο είναι ασφαλή , τότε λοιπόν είχα μαζί στοιχεία απο δειγματοληπτικούς ελέγχους στο εργοστάσιο , με επίσημη μετάφραση στα ελληνικά επικυρωμένη που είχε ελέγχους ακόμη και την πρώτη ύλη αλλα και την συνταγή του σκευάσματος αν τα συστατικα είναι σωστα αναμειγμένα

αλλιώς δεν θα μπορούσα να είμαι 100% σίγουρος , απλα όσο αναφορα την έγκυο γυναίκα οι γιατροί λογικά είναι πιο αυστηροί , γιατι όλα μεταφέρονται στο έμβρυο και παρ όλο που μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα είναι παραπάνω επιφυλακτικοί

άλλωστε αν τρώει σωστα μια έγκυος γυναίκα καλύπτει σε όλα το μωρό , αλλα για να πούν με σιγουρια για χρήση πρωτείνης εφόσον όπως είπα ο γιατρός δεν μπορεί να πεί είναι καλή επειδη έχει ωραία γεύση η διαλύετε εύκολα , αλλα χρειάζετε παραπάνω αξιόπιστα στοιχεία γι αυτο και είναι αρνητικός και έχει κάποια λογική .

εδω λέμε ακόμα και το στρές επηρεάζει το έμβρυο που βρίσκετε στην κοιλιά , δεν παίζουμε με αυτα

katerina_lifeguard
15-10-15, 23:09
Καλησπέρα :) Θέλω να πάρω συμπλήρωμα πρωτεινης για 2 φορές την βδομάδα μετά την προπόνηση (TRX και crossfit). Σκοπεύω να χάσω 4 κιλά κ να κάνω γράμμωση. Είμαι ανάμεσα σε τέσσερις. 1) Dymatize iso 100 2) ΟΝ whey 3) iso whey zero biotech 4) scitec nutrition 100% whey isolate. Για τον σκοπό που το θέλω ποια μου προτείνετε? Να πίνετε κι όλας μην κλείνω την μύτη μ :P

stad
27-01-17, 00:06
γεια χαρα! εχω περιπου 3 χρονια π γυμναζομαι αλλα τον τελευταιο 1,5 χρονο πιο εντατικα (3φορες/εβδομαδα) και εχω αρχισει ν βλεπω σιγα σιγα αλλαγες στο σωμα μου. Θα ηθελα ομως να φαινεται λιγο περισσοτερο η γραμμωση μου κυριως στους κοιλιακους. Πιστευετε με μια πρωτεινη (εχω στο ματι την IMPACT WHEY ) θα εχω το αποτελεσμα π θελω ή απλα χρειαζομαι περισσοτερη προπονηση? ευχαριστωωω :)

beefmeup
27-01-17, 00:13
συνδιαστικα, ειναι ολα αυτα..
αν κανεις αρκετες προπονησεις κ δεν καλυπτεσαι απο την διατροφη σου, στις αναγκες που εχεις για πρωτεινη, αναγκαστικα πας στο συμπληρωμα για να μην υπονομευεις τυχων κερδη που μπορει να εχεις απο τις προπονησεις..
αυτο το βλεπεις κ το ρυθμιζεις εσυ, αναλογα την διατροφη που κανεις..
η πρωτεινη που αναφερεις, ειναι μια χαρα παντως..