PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια πολεμικη τέχνη να επιλεξω;



anasm
15-02-12, 13:28
Γεια χαρά!

θα 'θελα παρα πολύ, τη γνώμη σας για κάτι.

Είμαι 35άρης, με σχετικά καλή φυσική κατάσταση.
Δεν είναι τα κάποια κιλάκια που έχω πάρει,
όσο η ανάγκη για άθληση και γυμναστική, σαν ενέργεια και αναζωογόνηση σώματος και ψυχής.

Ξέρω ότι αν γραφτώ σε Γυμναστήριο,
ύστερα από λίγο καιρό, πιθανά θα το αφήσω,
γιατί νιώθω ότι θέλω να κάνω κάτι αφενός πιο ομαδικό,
και αφετέρου κάτι που να το βιώνω σαν μια διαδοχική εξέλιξη...

Η "εξέλιξη" του κλασσικού Γυμναστηρίου,
με τη σταδιακή αύξηση της μυϊκής μάζας και την αντίστοιχη σταδιακά μειούμενη ευλυγισία -αλτικότητα,
το νιώθω ότι δεν με γεμίζει πια...

Σκεφτόμουνα για κάποια Πολεμική Τέχνη,
αν και κάπως
καθυστερημένα, το καταλαβαίνω...:unsure:

Τι θα μου προτείνατε?
Κάθε σκέψη σας, σεβαστή και ευπρόσδεκτη. :welcome:

morgoth
15-02-12, 13:40
υπαρχουν παρα πολλά ειδη πολεμικών τεχνών. ανάλογα τι ειναι αυτο που σε τραβαει.
θες πολύ επαφή? παλη κτλ? τζουντο, γκραμπλινγκ, μαχη υποταγης κτλ
θες κλωτσομπουνιδια? κικ μποξ, μποξ, ται μποξ κτλ.
θες κατι πιο τεχνικο? κουνφου, καρατε, ταε κβο ντο.
θες κατι πιο ηρεμο? ται τσι, αικιντο.

επειδή εισαι 35 θεωρώ πως κατι που συνδυαζει εντονη γυμναστική και ευκολη εκμαθηση βασικών τεχνικών για να εχει και ενδιαφερον ειναι αυτο που θα σου ταιριαζε. Χωρις πολλες πολλες φιλοσοφιες, συστηματα, τεχνικες κτλ.

Lao
15-02-12, 13:41
Καλωσήρθες κατ'αρχήν.

Κατά δεύτερον, όλα όσα λες είναι πολύ γενικά και λόγω αυτού γενικές και οι απαντήσεις που θα πάρεις.

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη λοιπόν, όταν λες «Πολεμική Τέχνη», τι έχεις στο μυαλό σου;

vaggan
15-02-12, 15:58
Γεια χαρά!

θα 'θελα παρα πολύ, τη γνώμη σας για κάτι.

Είμαι 35άρης, με σχετικά καλή φυσική κατάσταση.
Δεν είναι τα κάποια κιλάκια που έχω πάρει,
όσο η ανάγκη για άθληση και γυμναστική, σαν ενέργεια και αναζωογόνηση σώματος και ψυχής.

Ξέρω ότι αν γραφτώ σε Γυμναστήριο,
ύστερα από λίγο καιρό, πιθανά θα το αφήσω,
γιατί νιώθω ότι θέλω να κάνω κάτι αφενός πιο ομαδικό,
και αφετέρου κάτι που να το βιώνω σαν μια διαδοχική εξέλιξη...

Η "εξέλιξη" του κλασσικού Γυμναστηρίου,
με τη σταδιακή αύξηση της μυϊκής μάζας και την αντίστοιχη σταδιακά μειούμενη ευλυγισία -αλτικότητα,
το νιώθω ότι δεν με γεμίζει πια...

Σκεφτόμουνα για κάποια Πολεμική Τέχνη,
αν και κάπως
καθυστερημένα, το καταλαβαίνω...:unsure:

Τι θα μου προτείνατε?
Κάθε σκέψη σας, σεβαστή και ευπρόσδεκτη. :welcome:πυγμαχια απλη και πρακτικη

Lao
15-02-12, 16:43
πυγμαχια απλη και πρακτικη

Απλή, φαινομενικά ναι. Πρακτική, πολύ πιθανόν, όπως οτιδήποτε.

Πολεμική Τέχνη όμως, όχι.

jojosmj
15-02-12, 18:44
lao υ πυγμαχια αποδεδειγμενα ειναι ισως οτι ποιο πρακτικο ...
οταν λεμε πολεμικη τεχνη παιδια ενωουμε κατι που εχει παραδοση,διαλογισμο,φορμες με αναπνεσυτικο μερος,μαχη ορθια-εδαφος ,οπλα .
κ οταν ο Lao λεει πολεμικη τεχνη ενωει τον τροπο ζωης π.χ το Kung fu ειναι τροπος ζωης.
στον οποιο μας ειναι δυσκολο να μπουμε...
μακροχρονια μια πολεμικη τεχνη ειναι καλυτερο απο οτι διποτε αθλητικο μαχητικο αθλημα γτ η πολεμικη τεχνη θα εχει γινει τροπος ζωης ,
π.χ θα εχεις μαθει αυτοσυγκεντρωση -το πως να αναπνεεις κ να οξυγωνονεις τον εγκεφαλο κ.α πολλα που δν θα καταλαβουν πολοι αν τα αναπτυξω ...
αυτα απο μενα

vaggan
16-02-12, 13:00
Απλή, φαινομενικά ναι. Πρακτική, πολύ πιθανόν, όπως οτιδήποτε.

Πολεμική Τέχνη όμως, όχι.δε θα παιζουμε με τις λεξεις τωρα πυγμαχια ειναι το νουμερο ενα για να προστατεψεις τον εαυτο σου στο δρομο βασικα ειναι κατι πολυ παραπανω απο πολεμικη τεχνη ειναι μαχητικο σπορ δεν εχω δει ποτε μαχη στο δρομο που ο αλλος δεν χρησιμοποιησε γροθιες..ακομα και καρατεκα που ειδα να πλακωνεται στο ξυλο γροθιες χρησιμοποιουσε ενστικτωδως.

Lao
16-02-12, 14:26
δε θα παιζουμε με τις λεξεις τωρα πυγμαχια ειναι το νουμερο ενα για να προστατεψεις τον εαυτο σου στο δρομο βασικα ειναι κατι πολυ παραπανω απο πολεμικη τεχνη ειναι μαχητικο σπορ δεν εχω δει ποτε μαχη στο δρομο που ο αλλος δεν χρησιμοποιησε γροθιες..ακομα και καρατεκα που ειδα να πλακωνεται στο ξυλο γροθιες χρησιμοποιουσε ενστικτωδως.

Από που προκύπτει ότι η πυγμαχία είναι το Νο1 για να προστατέψεις τον εαυτό σου;

Και όταν λες ότι «είναι κάτι πολύ παραπάνω από πολεμική τέχνη», τι εννοείς; Είναι ανώτερα τα μαχητικά σπορ από τις ΠΤ;

BlooDdeaD_MefiSt
16-02-12, 17:00
Eίναι ανάλογα τι σου αρέσει. Όλες καλές είναι διαλεξε μία που σου αρέσει και καντην.

@Lao εσύ τι Π.Τ κάνεις?

vaggan
16-02-12, 17:25
Από που προκύπτει ότι η πυγμαχία είναι το Νο1 για να προστατέψεις τον εαυτό σου;

Και όταν λες ότι «είναι κάτι πολύ παραπάνω από πολεμική τέχνη», τι εννοείς; Είναι ανώτερα τα μαχητικά σπορ από τις ΠΤ;δεν πιστευω στα διαφορετικα στυλ πολεμικων τεχνων μονο αν υπαρξει ειδος ανθρωπου που εχει τρια χερια και τεσσερα ποδια θα μπορουσε να υπαρξει διαφορετικο στυλ πολεμικων τεχνων...αυτο ειναι δικο μου πιστευω οτι η πυγμαχια ειναι το νουμερο 1 για να προστατεψεις τον εαυτο σου.αν δεις ξυλο στο δρομο θα καταλαβεις το γιατι.κανεις δεν εφαρμοζει περιτεχνες τεχνικες και κλειδωματα στο δρομο γιατι μπορει να χτυπισει και ο ιδιος.αμα η μαχη που γινεται στο δρομο καταληξει στο εδαφος ακομα και ομαχητης που γνωριζει τα μυστικα της παλης μπορει να χτυπησει.:welcome:ενω αμα γνωριζεις απο πγμαχια δινεις δυο μπουνιες καλες και εληξε το θεμα:welcome:

anasm
16-02-12, 17:25
Καλωσήρθες κατ'αρχήν.

Κατά δεύτερον, όλα όσα λες είναι πολύ γενικά και λόγω αυτού γενικές και οι απαντήσεις που θα πάρεις.

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη λοιπόν, όταν λες «Πολεμική Τέχνη», τι έχεις στο μυαλό σου;

Γειά χαρά!

Καταρχάς, σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους, για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

Πράγματι, η πρώτη, ίσως βασική ερώτηση,
είναι το "τί έχει κανείς στο μυαλό του".
Αυτό σε συνδιασμό, με την αδρή κατηγοριοποίηση, που έκανε λίγο παραπάνω, ο morgoth,
θα έλεγα οτι,
σίγουρα ΔΕΝ θέλω κλωτσο-μπουνίδια, μαυρισμένα μάτια, και σπασμένες μύτες.
Γενικά, πόσο μάλλον τώρα -"ηλικιακά",
έχω μάθει να λύνω στον όποιο βαθμό, τις όποιες διαφορές μου, κουβεντιάζοντας με πραγματική (και όχι δήθεν...) καλή πρόθεση,
και κοιτάζοντας κατάματα τον άλλον...

Μάλλον, κάτι πιο τεχνικό, νομίζω...
Που να γυμνάζει το σώμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ιδιαίτερη μυϊκή υπερτροφία,
να βελτιώνει σημαντικά τη φυσική κατάσταση, και να σε κάνει να νιώθεις μια κάποια ευεξία...
Βέβαια,
το να μάθεις, σε ένα κάποιο βαθμό, κάποιες βασικές Τεχνικές, που θα διευκόλυναν σε φάση αυτοάμυνας, σίγουρα, θα ήταν καλοδεχούμενο...!

Σας μπέρδεψα περισσότερο...? :)

vaggan
16-02-12, 19:56
Γειά χαρά!

Καταρχάς, σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους, για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

Πράγματι, η πρώτη, ίσως βασική ερώτηση,
είναι το "τί έχει κανείς στο μυαλό του".
Αυτό σε συνδιασμό, με την αδρή κατηγοριοποίηση, που έκανε λίγο παραπάνω, ο morgoth,
θα έλεγα οτι,
σίγουρα ΔΕΝ θέλω κλωτσο-μπουνίδια, μαυρισμένα μάτια, και σπασμένες μύτες.
Γενικά, πόσο μάλλον τώρα -"ηλικιακά",
έχω μάθει να λύνω στον όποιο βαθμό, τις όποιες διαφορές μου, κουβεντιάζοντας με πραγματική (και όχι δήθεν...) καλή πρόθεση,
και κοιτάζοντας κατάματα τον άλλον...

Μάλλον, κάτι πιο τεχνικό, νομίζω...
Που να γυμνάζει το σώμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ιδιαίτερη μυϊκή υπερτροφία,
να βελτιώνει σημαντικά τη φυσική κατάσταση, και να σε κάνει να νιώθεις μια κάποια ευεξία...
Βέβαια,
το να μάθεις, σε ένα κάποιο βαθμό, κάποιες βασικές Τεχνικές, που θα διευκόλυναν σε φάση αυτοάμυνας, σίγουρα, θα ήταν καλοδεχούμενο...!

Σας μπέρδεψα περισσότερο...? :)εγω σου ξαναλεω πυγμαχια και γυμναζει το σωμα και σε κανει να νοιωθεις ευεξια.και απλη ειναι και αν ποτε χρειαστει θα ξερεις πως να αμυνθεις στο δρομο και να ριξεις δυο γροθιες ειπα αν χρειαστει....τωρα αν θες κατι πιο τεχνικο γουιν τσουν και αυτο πολυ λιτο και αποτελεσματικο.

Ηλαπ
16-02-12, 20:00
εγω σου ξαναλεω πυγμαχια και γυμναζει το σωμα και σε κανει να νοιωθεις ευεξια.και απλη ειναι και αν ποτε χρειαστει θα ξερεις πως να αμυνθεις στο δρομο και να ριξεις δυο γροθιες ειπα αν χρειαστει....τωρα αν θες κατι πιο τεχνικο γουιν τσουν και αυτο πολυ λιτο και αποτελεσματικο.

Τρ αυτο με την αμυνα το λες σοβαρα?????Εχεις ριξει ποτε μπουνια χωρις μπανταζ και γαντι του μποξ????

COBRA_STYLE
16-02-12, 21:17
Vagg δεν ειναι το ιδιο το να ριχνεις γροθιες στις προπονησεις οπου φορας γαντια με το να ριξεις γροθια με γυμνο χερι στο δρομο...μπορεις πολυ ευκολα να τραυματισεις τα δαχτυλα σου...υπαρχουν περιπτωσεις ατομων που την εχουν παθει.

vaggan
16-02-12, 21:43
Vagg δεν ειναι το ιδιο το να ριχνεις γροθιες στις προπονησεις οπου φορας γαντια με το να ριξεις γροθια με γυμνο χερι στο δρομο...μπορεις πολυ ευκολα να τραυματισεις τα δαχτυλα σου...υπαρχουν περιπτωσεις ατομων που την εχουν παθει.καλα αυτο σιγουρα αλλα τα παντα εμπεριεχουν ρισκο πχ και ενας grapler θα μπορουσε να χτυπησει καθως θα πηγαινε να μεταφερει τη μαχη στο εδαφος αλλα σκεψου και αυτο αν τραυματισει τα δαχτυλα του αυτος που πυγμαχει σκεψου πως θα εχει γινει πρωτα η μουρη του αλλου:green::green:

Lao
17-02-12, 03:58
δεν πιστευω στα διαφορετικα στυλ πολεμικων τεχνων μονο αν υπαρξει ειδος ανθρωπου που εχει τρια χερια και τεσσερα ποδια θα μπορουσε να υπαρξει διαφορετικο στυλ πολεμικων τεχνων...αυτο ειναι δικο μου πιστευω οτι η πυγμαχια ειναι το νουμερο 1 για να προστατεψεις τον εαυτο σου.αν δεις ξυλο στο δρομο θα καταλαβεις το γιατι.κανεις δεν εφαρμοζει περιτεχνες τεχνικες και κλειδωματα στο δρομο γιατι μπορει να χτυπισει και ο ιδιος.αμα η μαχη που γινεται στο δρομο καταληξει στο εδαφος ακομα και ομαχητης που γνωριζει τα μυστικα της παλης μπορει να χτυπησει.:welcome:ενω αμα γνωριζεις απο πγμαχια δινεις δυο μπουνιες καλες και εληξε το θεμα:welcome:

Ένας άνθρωπος που κάνει πυγμαχία, έχει μάθει να χρησιμοποιεί πολύ καλά τα χέρια του. Δεν εξετάζω καν το αν μπορεί να κάνει κάτι και χωρίς γάντια, δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε τόσο πολύ.

Το πρόβλημα όμως με την πυγμαχία, είναι ότι δεν έχει μεγάλο ρεπερτόριο κινήσεων. Αυτό, αν πέσεις σε έναν άσχετο δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Έτσι και αλλιώς, αν είσαι προπονημένος και δεν διστάσεις, θα του ρίξεις μια-δυο και πάπαλα.

Αν όμως πέσεις σε κάποιον που ξέρει πως να αμυνθεί και να αντεπιτεθεί... την έβαψες. Γιατί κάποιος που ξέρει 2-3 βασικά πράγματα, είναι αρκετά εύκολο να μπλοκάρει μια γροθιά. Υπάρχουν άπειρα πράγματα που μπορεί να κάνει, για την ακρίβεια.

Παρεπιπτόντως, οι Πολεμικές Τέχνες υπάρχουν εδώ και αιώνες και από τότε ακόμα οι άνθρωποι είχαν 2 χέρια και 2 πόδια, όπως και σήμερα. :green:

Εκεί που θέλω να καταλήξω όμως, είναι το εξής: για μένα, δεν υπάρχει «Νο1 για τον δρόμο». Αυτές είναι γενικεύσεις, αστικοί μύθοι αν θέλεις, που έχουν βγει συμπερασματικά κυρίως από τα ΜΜΑ, τα οποία ΜΜΑ ό,τι και να είναι δεν παύουν να είναι ΑΓΩΝΕΣ.

Δεν υπάρχει λοιπόν «Νο1». Τα πάντα μπορούν να δουλέψουν και τα πάντα μπορούν να είναι άχρηστα. Είναι τόσο πολυπαραγοντικό το θέμα, που είναι αδύνατο να αποφανθούμε για κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον εγώ, δεν μπορώ.

Πάντως, το μποξ δεν είναι αυτό που ο κόσμος ονομάζει «Πολεμική Τέχνη», όπως και το Karate ή το Kung Fu ή ό,τι άλλο παραπλήσιο θες, δεν είναι «αθλήματα». Και το επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά εδώ μέσα, απλά και μόνο για να έχουμε έναν μπούσουλα.

Lao
17-02-12, 04:04
Γειά χαρά!

Καταρχάς, σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους, για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

Πράγματι, η πρώτη, ίσως βασική ερώτηση,
είναι το "τί έχει κανείς στο μυαλό του".
Αυτό σε συνδιασμό, με την αδρή κατηγοριοποίηση, που έκανε λίγο παραπάνω, ο morgoth,
θα έλεγα οτι,
σίγουρα ΔΕΝ θέλω κλωτσο-μπουνίδια, μαυρισμένα μάτια, και σπασμένες μύτες.
Γενικά, πόσο μάλλον τώρα -"ηλικιακά",
έχω μάθει να λύνω στον όποιο βαθμό, τις όποιες διαφορές μου, κουβεντιάζοντας με πραγματική (και όχι δήθεν...) καλή πρόθεση,
και κοιτάζοντας κατάματα τον άλλον...

Μάλλον, κάτι πιο τεχνικό, νομίζω...
Που να γυμνάζει το σώμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ιδιαίτερη μυϊκή υπερτροφία,
να βελτιώνει σημαντικά τη φυσική κατάσταση, και να σε κάνει να νιώθεις μια κάποια ευεξία...
Βέβαια,
το να μάθεις, σε ένα κάποιο βαθμό, κάποιες βασικές Τεχνικές, που θα διευκόλυναν σε φάση αυτοάμυνας, σίγουρα, θα ήταν καλοδεχούμενο...!

Σας μπέρδεψα περισσότερο...? :)

Νομίζω ότι κατάλαβα αρκετά καλά τι θέλεις.

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να κοιτάξεις να ασχοληθείς με μια παραδοσιακή Πολεμική Τέχνη, όπως το Kung Fu και το Karate. Πάνω απ'όλα όμως, να έχεις στο μυαλό σου ότι αυτό που χρειάζεσαι είναι να βρεις μια σωστή Σχολή και έναν Δάσκαλο που να είναι Δάσκαλος και όχι απλός εκπαιδευτής/μαχητής.

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16419-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CF%8E%CE%BD

Λογικά αυτά που έχω γράψει θα σε βοηθήσουν στην αναζήτηση Σχολής. Το μόνο που μπορώ να σου πω προς το παρόν, είναι... καλή τύχη. :toast:

Lao
17-02-12, 04:07
@Lao εσύ τι Π.Τ κάνεις?

Ένα σύστημα Kung Fu.

vaggan
17-02-12, 09:43
Ένας άνθρωπος που κάνει πυγμαχία, έχει μάθει να χρησιμοποιεί πολύ καλά τα χέρια του. Δεν εξετάζω καν το αν μπορεί να κάνει κάτι και χωρίς γάντια, δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε τόσο πολύ.

Το πρόβλημα όμως με την πυγμαχία, είναι ότι δεν έχει μεγάλο ρεπερτόριο κινήσεων. Αυτό, αν πέσεις σε έναν άσχετο δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Έτσι και αλλιώς, αν είσαι προπονημένος και δεν διστάσεις, θα του ρίξεις μια-δυο και πάπαλα.

Αν όμως πέσεις σε κάποιον που ξέρει πως να αμυνθεί και να αντεπιτεθεί... την έβαψες. Γιατί κάποιος που ξέρει 2-3 βασικά πράγματα, είναι αρκετά εύκολο να μπλοκάρει μια γροθιά. Υπάρχουν άπειρα πράγματα που μπορεί να κάνει, για την ακρίβεια.

Παρεπιπτόντως, οι Πολεμικές Τέχνες υπάρχουν εδώ και αιώνες και από τότε ακόμα οι άνθρωποι είχαν 2 χέρια και 2 πόδια, όπως και σήμερα. :green:

Εκεί που θέλω να καταλήξω όμως, είναι το εξής: για μένα, δεν υπάρχει «Νο1 για τον δρόμο». Αυτές είναι γενικεύσεις, αστικοί μύθοι αν θέλεις, που έχουν βγει συμπερασματικά κυρίως από τα ΜΜΑ, τα οποία ΜΜΑ ό,τι και να είναι δεν παύουν να είναι ΑΓΩΝΕΣ.

Δεν υπάρχει λοιπόν «Νο1». Τα πάντα μπορούν να δουλέψουν και τα πάντα μπορούν να είναι άχρηστα. Είναι τόσο πολυπαραγοντικό το θέμα, που είναι αδύνατο να αποφανθούμε για κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον εγώ, δεν μπορώ.

Πάντως, το μποξ δεν είναι αυτό που ο κόσμος ονομάζει «Πολεμική Τέχνη», όπως και το Karate ή το Kung Fu ή ό,τι άλλο παραπλήσιο θες, δεν είναι «αθλήματα». Και το επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά εδώ μέσα, απλά και μόνο για να έχουμε έναν μπούσουλα.αυτο πιστευω και εγω οτι ο δρομος ειναι η πραγματικη δοκιμασια για μια πολεμικη τεχνη.αυτο που ειπες οτι μπορει να πεσει σε καποιον που μπορει η να αμυνθει η αντεπιτεθει μπορει να το παθει καλλιστα και καποιος απειρος πολεμικοτεχνιτης απεναντι σε καποιον πεπειραμενο πυγμαχο και παει λεγοντας:green:
ομως στο δρομο εχεις ελαχιστες πθανοτητες σε μια συρραξη να τα βαλεις με πεπειραμενους στυλιστες καποιας πολεμικης τεχνης η πυγμαχιας εκτος και αν εισαι τοσο γκαντεμης.:green:αυτο που προσπαθω να εξηγησω ειναι οτι η απλοτητα ειναι βασικη στην αυτοαμυνα αν παει να μπλεξει με περιτεχνες λαβες και κλειδωματα ενας απειρος μαχητης το πιθανοτερο ειναι να τον ξαπλωσουν κατω πριν προλαβει να πει κειμηνο.ενω πιστευω οτι ενας σχετικα απειρος αθλουμενος πυγμαχος μπορει να ανταπεξελθει πιο ευκολα στο δρομο.βασικα για εμενα αυτο αμυνα δεν ειναι απαραιτητα σκοπος να νικησεις τον αντιπαλο αλλα να μπορεσεις να του αντισταθεις εστω για λιγο ωστε να σου δωσει χρονο ειτε για να απομακρυνθεις απο την κατασταση ειτε να καλεσεις για βοηθεια.οτι και να μαθει παντως καποιος ειτε καρατε ειτε μποξ ειτε κουνγκ φου ειτε παλη ειτε οτι δηποτε ειναι καλο.απλα εναν ανθρωπο 35 ετων δεν μπορεις τωρα να τον μαθεις να κλωτσαει και να του μαθεις δεν ξερω και εγω ποσες λαβες που εχουν τα περισσοτερα συστηματα αλλα σιγουρα μπορει να μαθει να ριχνει αποτελεσματικα 3 ειδη γροθιων κροσε ντιρεκτ απερκατ....λαο εσυ με τι πολεμικη τεχνη ασχολησαι αν επιτρεπετε?τι συστημα κουνγκ φου κανεις?

morgoth
17-02-12, 13:02
του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε. :P

vaggan
17-02-12, 13:25
του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε. :Pακριβως η καλυτερη αμυνα ειναι η κοπανα:P:P:P

friksos
17-02-12, 15:03
αυτο πιστευω και εγω οτι ο δρομος ειναι η πραγματικη δοκιμασια για μια πολεμικη τεχνη.αυτο που ειπες οτι μπορει να πεσει σε καποιον που μπορει η να αμυνθει η αντεπιτεθει μπορει να το παθει καλλιστα και καποιος απειρος πολεμικοτεχνιτης απεναντι σε καποιον πεπειραμενο πυγμαχο και παει λεγοντας:green:
ομως στο δρομο εχεις ελαχιστες πθανοτητες σε μια συρραξη να τα βαλεις με πεπειραμενους στυλιστες καποιας πολεμικης τεχνης η πυγμαχιας εκτος και αν εισαι τοσο γκαντεμης.:green:αυτο που προσπαθω να εξηγησω ειναι οτι η απλοτητα ειναι βασικη στην αυτοαμυνα αν παει να μπλεξει με περιτεχνες λαβες και κλειδωματα ενας απειρος μαχητης το πιθανοτερο ειναι να τον ξαπλωσουν κατω πριν προλαβει να πει κειμηνο.ενω πιστευω οτι ενας σχετικα απειρος αθλουμενος πυγμαχος μπορει να ανταπεξελθει πιο ευκολα στο δρομο.βασικα για εμενα αυτο αμυνα δεν ειναι απαραιτητα σκοπος να νικησεις τον αντιπαλο αλλα να μπορεσεις να του αντισταθεις εστω για λιγο ωστε να σου δωσει χρονο ειτε για να απομακρυνθεις απο την κατασταση ειτε να καλεσεις για βοηθεια.οτι και να μαθει παντως καποιος ειτε καρατε ειτε μποξ ειτε κουνγκ φου ειτε παλη ειτε οτι δηποτε ειναι καλο.απλα εναν ανθρωπο 35 ετων δεν μπορεις τωρα να τον μαθεις να κλωτσαει και να του μαθεις δεν ξερω και εγω ποσες λαβες που εχουν τα περισσοτερα συστηματα αλλα σιγουρα μπορει να μαθει να ριχνει αποτελεσματικα 3 ειδη γροθιων κροσε ντιρεκτ απερκατ.... +1

Lao
17-02-12, 15:44
αυτο πιστευω και εγω οτι ο δρομος ειναι η πραγματικη δοκιμασια για μια πολεμικη τεχνη.αυτο που ειπες οτι μπορει να πεσει σε καποιον που μπορει η να αμυνθει η αντεπιτεθει μπορει να το παθει καλλιστα και καποιος απειρος πολεμικοτεχνιτης απεναντι σε καποιον πεπειραμενο πυγμαχο και παει λεγοντας:green:
ομως στο δρομο εχεις ελαχιστες πθανοτητες σε μια συρραξη να τα βαλεις με πεπειραμενους στυλιστες καποιας πολεμικης τεχνης η πυγμαχιας εκτος και αν εισαι τοσο γκαντεμης.:green:αυτο που προσπαθω να εξηγησω ειναι οτι η απλοτητα ειναι βασικη στην αυτοαμυνα αν παει να μπλεξει με περιτεχνες λαβες και κλειδωματα ενας απειρος μαχητης το πιθανοτερο ειναι να τον ξαπλωσουν κατω πριν προλαβει να πει κειμηνο.ενω πιστευω οτι ενας σχετικα απειρος αθλουμενος πυγμαχος μπορει να ανταπεξελθει πιο ευκολα στο δρομο.βασικα για εμενα αυτο αμυνα δεν ειναι απαραιτητα σκοπος να νικησεις τον αντιπαλο αλλα να μπορεσεις να του αντισταθεις εστω για λιγο ωστε να σου δωσει χρονο ειτε για να απομακρυνθεις απο την κατασταση ειτε να καλεσεις για βοηθεια.οτι και να μαθει παντως καποιος ειτε καρατε ειτε μποξ ειτε κουνγκ φου ειτε παλη ειτε οτι δηποτε ειναι καλο.απλα εναν ανθρωπο 35 ετων δεν μπορεις τωρα να τον μαθεις να κλωτσαει και να του μαθεις δεν ξερω και εγω ποσες λαβες που εχουν τα περισσοτερα συστηματα αλλα σιγουρα μπορει να μαθει να ριχνει αποτελεσματικα 3 ειδη γροθιων κροσε ντιρεκτ απερκατ....λαο εσυ με τι πολεμικη τεχνη ασχολησαι αν επιτρεπετε?τι συστημα κουνγκ φου κανεις?

Ουσιαστικά, πάνω-κάτω τα ίδια λέμε σε ό,τι αφορά τον δρόμο.

Έτσι είναι, αν πέσεις σε άπειρο και δεν τα χάσεις, είτε ασχολείσαι με κάποια ΠΤ, είτε με κάποιο ΜΑ, είτε με τα ΜΜΑ, το μποξ, την πάλη και ό,τι άλλο θες, θα έχεις καλύτερες πιθανότητες σε σχέση με αυτόν. Αν πέσεις σε έμπειρο όμως, είναι τόσο πολυπαραγοντικό το θέμα που είναι αδύνατο να βγει ένα συμπέρασμα.

Θα διαφωνήσω λίγο με το θέμα του πόσο μπορεί να προχωρήσει ένας 35άρης σε μια ΠΤ. Εκτός του ότι δεν έχουν όλοι την ίδια υπομονή, την ίδια υποδομή, την θέληση, την αφοσίωση κ.ο.κ. τουλάχιστον εγώ έχω δει πολλούς στα 30+ και στα 40+ να ξεκινούν να ασχολούνται. Το τι θα καταφέρει ο καθένας, είναι απείρως σχετικό. Αδερφικός μου φίλος, για παράδειγμα, ξεκίνησε στα 37 του και αυτή την στιγμή είναι σε πραγματικά καλό επίπεδο. Αφοσιώθηκε, έκανε 5 προπονήσεις την βδομάδα, πρόσεξε την διατροφή του κτλ και πλέον έχει βάλει πλώρη να γίνει Δάσκαλος.

Όλα μπορούν να γίνουν. Θέληση και χρόνος να υπάρχει. ;)

Από κει και πέρα, αν κάποιος δεν θέλει πολλά-πολλά και είναι ικανοποιημένος με το να ξέρει να κάνει 2-3 χτυπήματα, και πάλι μια χαρά είναι. Προσωπικά, σέβομαι τα πάντα, από το μποξ και την πάλη, μέχρι το Aikido και το Krav Maga. Αν κάποιος βρίσκει τον εαυτό του στο μποξ, είναι για μένα το ίδιο σαν να τον βρίσκει στα ΜΜΑ, την πάλη ή το Karate. Όλα καλά και σεβαστά.

Όσον αφορά το με ποιο σύστημα KF ασχολούμαι, δεν θέλω να το αναφέρω για τους δικούς μου λόγους. :toast:

vaggan
17-02-12, 16:04
Ουσιαστικά, πάνω-κάτω τα ίδια λέμε σε ό,τι αφορά τον δρόμο.

Έτσι είναι, αν πέσεις σε άπειρο και δεν τα χάσεις, είτε ασχολείσαι με κάποια ΠΤ, είτε με κάποιο ΜΑ, είτε με τα ΜΜΑ, το μποξ, την πάλη και ό,τι άλλο θες, θα έχεις καλύτερες πιθανότητες σε σχέση με αυτόν. Αν πέσεις σε έμπειρο όμως, είναι τόσο πολυπαραγοντικό το θέμα που είναι αδύνατο να βγει ένα συμπέρασμα.

Θα διαφωνήσω λίγο με το θέμα του πόσο μπορεί να προχωρήσει ένας 35άρης σε μια ΠΤ. Εκτός του ότι δεν έχουν όλοι την ίδια υπομονή, την ίδια υποδομή, την θέληση, την αφοσίωση κ.ο.κ. τουλάχιστον εγώ έχω δει πολλούς στα 30+ και στα 40+ να ξεκινούν να ασχολούνται. Το τι θα καταφέρει ο καθένας, είναι απείρως σχετικό. Αδερφικός μου φίλος, για παράδειγμα, ξεκίνησε στα 37 του και αυτή την στιγμή είναι σε πραγματικά καλό επίπεδο. Αφοσιώθηκε, έκανε 5 προπονήσεις την βδομάδα, πρόσεξε την διατροφή του κτλ και πλέον έχει βάλει πλώρη να γίνει Δάσκαλος.

Όλα μπορούν να γίνουν. Θέληση και χρόνος να υπάρχει. ;)

Από κει και πέρα, αν κάποιος δεν θέλει πολλά-πολλά και είναι ικανοποιημένος με το να ξέρει να κάνει 2-3 χτυπήματα, και πάλι μια χαρά είναι. Προσωπικά, σέβομαι τα πάντα, από το μποξ και την πάλη, μέχρι το Aikido και το Krav Maga. Αν κάποιος βρίσκει τον εαυτό του στο μποξ, είναι για μένα το ίδιο σαν να τον βρίσκει στα ΜΜΑ, την πάλη ή το Karate. Όλα καλά και σεβαστά.

Όσον αφορά το με ποιο σύστημα KF ασχολούμαι, δεν θέλω να το αναφέρω για τους δικούς μου λόγους. :toast:σεβαστο.καλες προπονησεις.

anasm
19-02-12, 23:45
Γειά χαρά και πάλι..! :thumbup:

Κάνοντας ένα πέρασμα από το YouTube, και βλέποντας,
χαρακτηριστικά ίσως videάκια, από διάφορες Πολεμικές Τέχνες,
θα ‘θελα να ρωτήσω τη γνώμη –εμπειρία σας,
σχετικά με :

• Tai chi
• Aikido

Οι σκέψεις που έκανα, με δεδομένη εννοείται την απειρία μου,
ήταν ότι,
θα με ενδιέφερε ίσως, πάρα πολύ,
μια Πολεμική Τέχνη, που να εστιάζει, κατά κύριο λόγο στα άνω άκρα,
αφήνοντας στα κάτω άκρα, έναν ρόλο επικουρικό,
και κατά βάση καλής ισορροπίας του σώματος.
Κάπου νιώθω δηλαδή,
ότι το Karate, το Muay Thai,και άλλα «παρεμφερή» (συγχωρήστε με για τον παραλληλισμό),
ίσως,
δίνουν ισόποσο σχεδόν ρόλο, σε άνω και κάτω άκρα,
με αποτέλεσμα, λόγω και κάποιων προβλημάτων στα γόνατα,
ίσως να μην έπρεπε να το δοκιμάσω…

Τι λέτε κι εσείς…?

Lao
20-02-12, 02:04
Γειά χαρά και πάλι..! :thumbup:

Κάνοντας ένα πέρασμα από το YouTube, και βλέποντας,
χαρακτηριστικά ίσως videάκια, από διάφορες Πολεμικές Τέχνες,
θα ‘θελα να ρωτήσω τη γνώμη –εμπειρία σας,
σχετικά με :

• Tai chi
• Aikido

Οι σκέψεις που έκανα, με δεδομένη εννοείται την απειρία μου,
ήταν ότι,
θα με ενδιέφερε ίσως, πάρα πολύ,
μια Πολεμική Τέχνη, που να εστιάζει, κατά κύριο λόγο στα άνω άκρα,
αφήνοντας στα κάτω άκρα, έναν ρόλο επικουρικό,
και κατά βάση καλής ισορροπίας του σώματος.
Κάπου νιώθω δηλαδή,
ότι το Karate, το Muay Thai,και άλλα «παρεμφερή» (συγχωρήστε με για τον παραλληλισμό),
ίσως,
δίνουν ισόποσο σχεδόν ρόλο, σε άνω και κάτω άκρα,
με αποτέλεσμα, λόγω και κάποιων προβλημάτων στα γόνατα,
ίσως να μην έπρεπε να το δοκιμάσω…

Τι λέτε κι εσείς…?

Αν έχεις πρόβλημα με τα γόνατα, το Tai Chi και το Aikido είναι αρκετά καλές επιλογές.

Ό,τι να σου πει ο οποιοσδήποτε όμως, αυτό θα φανεί στην πράξη γιατί Σχολή από Σχολή μπορεί να κάνει τελείως διαφορετικό μάθημα.

anasm
20-02-12, 17:17
Αν έχεις πρόβλημα με τα γόνατα, το Tai Chi και το Aikido είναι αρκετά καλές επιλογές.

Ό,τι να σου πει ο οποιοσδήποτε όμως, αυτό θα φανεί στην πράξη γιατί Σχολή από Σχολή μπορεί να κάνει τελείως διαφορετικό μάθημα.


Να 'σαι καλά! Σ'ευχαριστώ πολύ.

Τί θα με συμβούλευες, εννοείται εντελώς υποκειμενικά,
προκειμένου να συνοψίσω τα όχι "τεχνικά", αλλά τα πιο "πρακτικά" σημεία μεταξύ Tai Chi και Aikido...?
Για παράδειγμα,
ενδεχόμενο κόστος, κατά μέσο όρο, των μαθημάτων, κόστη ενδυμασίας, συχνότητα προπονήσεων κλπ...?

Dimitrios Giannikos
20-02-12, 17:34
Καλησπέρα φίλε μου ! Το wing chun είναι καλή λύση, κατά κύριο λόγο χρησιμοποιεί χέρια, που είπες ότι σε ενδιαφέρει .
Ψάξε στο ίντερνετ, θα βρείς πληροφορίες !
Ελπίζω να βοήθησα , ότι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις ! :)

vaggan
20-02-12, 20:30
Γειά χαρά και πάλι..! :thumbup:

Κάνοντας ένα πέρασμα από το YouTube, και βλέποντας,
χαρακτηριστικά ίσως videάκια, από διάφορες Πολεμικές Τέχνες,
θα ‘θελα να ρωτήσω τη γνώμη –εμπειρία σας,
σχετικά με :

• Tai chi
• Aikido

Οι σκέψεις που έκανα, με δεδομένη εννοείται την απειρία μου,
ήταν ότι,
θα με ενδιέφερε ίσως, πάρα πολύ,
μια Πολεμική Τέχνη, που να εστιάζει, κατά κύριο λόγο στα άνω άκρα,
αφήνοντας στα κάτω άκρα, έναν ρόλο επικουρικό,
και κατά βάση καλής ισορροπίας του σώματος.
Κάπου νιώθω δηλαδή,
ότι το Karate, το Muay Thai,και άλλα «παρεμφερή» (συγχωρήστε με για τον παραλληλισμό),
ίσως,
δίνουν ισόποσο σχεδόν ρόλο, σε άνω και κάτω άκρα,
με αποτέλεσμα, λόγω και κάποιων προβλημάτων στα γόνατα,
ίσως να μην έπρεπε να το δοκιμάσω…

Τι λέτε κι εσείς…?τζουντο

anasm
21-02-12, 12:51
τζουντο

Όχι ρε μεγάλε! Κόψε το δούλεμα :)
Κάνοντας judo, μάλλον, θα πρέπει κάθε φορά να ξέρω χωρίς καθυστερήσεις το πλησιέστερο εφημερεύον...!

anasm
21-02-12, 12:54
Καλησπέρα φίλε μου ! Το wing chun είναι καλή λύση, κατά κύριο λόγο χρησιμοποιεί χέρια, που είπες ότι σε ενδιαφέρει .
Ψάξε στο ίντερνετ, θα βρείς πληροφορίες !
Ελπίζω να βοήθησα , ότι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις ! :)

Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
Ειδικά το wing chun, βλέποντας κάποια βιντεάκια, είδα οτι, χρησιμοποιεί υπερβολικά, και σχεδόν αποκλειστικά τα χέρια...
Άσε που, πηγαίνουν κυρίως κορίτσια,
γιατί, αν δεν κάνω λάθος, θεωρείται από τις πιο γρήγορες Τεχνικές Αυτοάμυνας για ένα κορίτσι. ;)

Dimitrios Giannikos
21-02-12, 13:16
Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
Ειδικά το wing chun, βλέποντας κάποια βιντεάκια, είδα οτι, χρησιμοποιεί υπερβολικά, και σχεδόν αποκλειστικά τα χέρια...
Άσε που, πηγαίνουν κυρίως κορίτσια,
γιατί, αν δεν κάνω λάθος, θεωρείται από τις πιο γρήγορες Τεχνικές Αυτοάμυνας για ένα κορίτσι. ;)


Τίποτα φίλε μου :) !! Χρησιμοποιεί πολύ τα χέρια, πολύ σωστά, όπως συμβαίνει κατά κύριο λόγο και σε περιπτώσεις που χρειάζεται να προστατέψεις τον εαυτό σου στο 'δρόμο', γι αυτό και δουλεύουμε πάρα πολύ το chi sao, ( κολλημένα χέρια ) που εκπαιδεύεσαι την αίσθηση, ώστε να αντιδράς άμεσα σε ερεθίσματα. Απο τα πόδια όμως ξεκινούν όλα και εκεί καταλήγουν. Καμία σχέση, άν μου επιτρέπεις, με το ότι έρχονται κυρίως κορίτσια, το 90 % είναι άνδρες. :)

Lao
21-02-12, 13:20
Να 'σαι καλά! Σ'ευχαριστώ πολύ.

Τί θα με συμβούλευες, εννοείται εντελώς υποκειμενικά,
προκειμένου να συνοψίσω τα όχι "τεχνικά", αλλά τα πιο "πρακτικά" σημεία μεταξύ Tai Chi και Aikido...?
Για παράδειγμα,
ενδεχόμενο κόστος, κατά μέσο όρο, των μαθημάτων, κόστη ενδυμασίας, συχνότητα προπονήσεων κλπ...?

Σχετικά με το κόστος, εξαρτάται... Στην Αθήνα π.χ. οι φτηνές Σχολές παίζουν γύρω στο 50ευρω το μήνα.

Κόστη ενδυμασίας; Ανάλογα με την Σχολή και πάλι. Στην δική μου π.χ. απλά πρέπει να φοράς μαύρο μπλουζάκι και μαύρη φόρμα από κάτω.

Συχνότητα προπονήσεων; Για μένα, 4 φορές την βδομάδα είναι αρκετά καλά, αλλά έχει να κάνει και με το πως γίνεται το μάθημα. Δεν είναι απόλυτα αυτά. Γενικά πάντως, όπως έλεγα και σε ένα άλλο παιδί εδώ μέσα, οι ΠΤ θέλουν αφοσίωση αν θες σοβαρό αποτέλεσμα.

Όταν λες τεχνικά και πρακτικά σημεία του Tai Chi και του Aikido, τι εννοείς;

vaggan
21-02-12, 13:30
απο τα ποστ του εγω καταλαβα οτι θελει να περασει την ωρα του και οχι κατι σοβαρο.

Lao
21-02-12, 13:55
απο τα ποστ του εγω καταλαβα οτι θελει να περασει την ωρα του και οχι κατι σοβαρο.

Εγώ δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα.

Απαντάω όπως θεωρώ ότι πρέπει να απαντήσω σε κάποιον που ρωτάει 2-3 πράγματα.

Πως και έχεις σχηματίσει τέτοια εικόνα;

vaggan
21-02-12, 14:24
γιατι ενω του εχουμε προτινει με τι να ασχοληθει και εχουμε αιτιολογησει με επιχηρηματα την αποψη μας αυτος συνεχιζει να λεει τα δικα του. διαβασε και το ποστ 31 και θα καταλαβεις εμενα μου δινει την εντυπωση οτι δεν ενδιαφερεται να μαθει τιποτα.ρωταει για ται τσι και αικιντο και καταληγει στο γουινγκ τσουν επειδη πανε και πολλα κοριτσια κατα την γνωμη του.

anasm
21-02-12, 14:26
Τίποτα φίλε μου :) !! Χρησιμοποιεί πολύ τα χέρια, πολύ σωστά, όπως συμβαίνει κατά κύριο λόγο και σε περιπτώσεις που χρειάζεται να προστατέψεις τον εαυτό σου στο 'δρόμο', γι αυτό και δουλεύουμε πάρα πολύ το chi sao, ( κολλημένα χέρια ) που εκπαιδεύεσαι την αίσθηση, ώστε να αντιδράς άμεσα σε ερεθίσματα. Απο τα πόδια όμως ξεκινούν όλα και εκεί καταλήγουν. Καμία σχέση, άν μου επιτρέπεις, με το ότι έρχονται κυρίως κορίτσια, το 90 % είναι άνδρες. :)

Να 'σαι καλά!
Θα κοιτάξω τα σχετικά βιντεο στο προφιλ σου, και ό,τι απορία έχω, θα σου γράψω.
Σ'ευχαριστώ πάντως, πάρα πολύ :thumbup:



απο τα ποστ του εγω καταλαβα οτι θελει να περασει την ωρα του και οχι κατι σοβαρο.

Σεβαστή η αντίληψή σου, αλλά, δεν είναι έτσι...;)




Σχετικά με το κόστος, εξαρτάται... Στην Αθήνα π.χ. οι φτηνές Σχολές παίζουν γύρω στο 50ευρω το μήνα.

Κόστη ενδυμασίας; Ανάλογα με την Σχολή και πάλι. Στην δική μου π.χ. απλά πρέπει να φοράς μαύρο μπλουζάκι και μαύρη φόρμα από κάτω.

Συχνότητα προπονήσεων; Για μένα, 4 φορές την βδομάδα είναι αρκετά καλά, αλλά έχει να κάνει και με το πως γίνεται το μάθημα. Δεν είναι απόλυτα αυτά. Γενικά πάντως, όπως έλεγα και σε ένα άλλο παιδί εδώ μέσα, οι ΠΤ θέλουν αφοσίωση αν θες σοβαρό αποτέλεσμα.

Όταν λες τεχνικά και πρακτικά σημεία του Tai Chi και του Aikido, τι εννοείς;


Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ, πραγματικά (!!), για την υπομονή σου, την καρτερικότητά σου, και τη σοφία που διέπει τις απαντήσεις σου...!
Πράγματι,
η γνήσια ΠΤ, διαπλάθει βαθιά το χαρακτήρα μας, και τη στάση ζωής μας,
και αυτό νομίζω,
αποδεικνύεται ολοκάθαρα μέσα από τις απαντήσεις που δίνεις, σ'ένα άγνωστο και άσχετο μέλος του Forum, όπως είμαι εγώ...!

Η "ορολογία", ενός εντελώς "εκτός πνεύματος", είναι λογικό και αναμενόμενο, πολλές φορές, να είναι κάπως "off -side"...
Πράγματι,
το "πρακτικό μέρος", ήταν αυτό που με υπερκάλυψες, και που εναπόκειται στο Καταστατικό της κάθε Σχολής...
Δηλαδή, ενδυμασία, συχνότητα προπονήσεων, κόστη κλπ...
Το "τεχνικό μέρος",
αφορά, στην αντίληψή μου πάντα (...),
το τί, αναπόφευκτα γυμνάζεις, μέσω της αντίστοιχης Προπόνησης, και των αντίστοιχων Τεχνικών που διδάσκεσαι στην κάθε ΠΤ.

Οπότε, θα 'θελα πραγματικά, μια καλοπροαίρετη σύγκριση,
ως προς τις μυικές ομάδες, που αναπόφευκτα γυμνάζονται, στην περίπτωση :
Tai Chi vs. Aikido vs. Wing Chun

Το "vs.", εννοείται, δεν είναι στο παιδαριώδες πνεύμα, του ποιά είναι η "καλύτερη", η περισσότερο "γ@μ@ω" ΠΤ,
αλλά, στο Πλαίσιο του να γίνει μια κάποια αντιπαραβολή,
σε μεταξύ τους "τεχνικά κομμάτια"...

Να 'σαι καλά! ;)



Υ.Γ. Συγνώμη για τον ενικό, ειλικρινά, είναι εντελώς καλοπροαίρετος... :thumbup:

anasm
21-02-12, 14:34
γιατι ενω του εχουμε προτινει με τι να ασχοληθει και εχουμε αιτιολογησει με επιχηρηματα την αποψη μας αυτος συνεχιζει να λεει τα δικα του. διαβασε και το ποστ 31 και θα καταλαβεις εμενα μου δινει την εντυπωση οτι δεν ενδιαφερεται να μαθει τιποτα.ρωταει για ται τσι και αικιντο
και καταληγει στο γουινγκ τσουν
επειδη πανε και πολλα κοριτσια κατα την γνωμη του.

Ώπα μεγάλε...!
Με παρεξήγησες άγρια...:unsure:

Σε καμμία περίπτωση, δεν "κατέληξα",
πολύ περισσότερο ΔΕΝ "κατέληξα, επιλέγοντας" το Wing Chun, επειδή "πάνε πολλά κορίτσια",
και άρα, είναι καλή ευκαιρία για "οφθαλμόλουτρα"...! :unsure:

Τέσπα!
Δεν σου τη λέω, σε καμμία περίπτωση, ίσως να μην το διατύπωσα σωστά, δημιουργώντας ασάφεια, και ως εκ τούτου, αφορμή για παρερμηνείες... ;)

vaggan
21-02-12, 14:39
Ώπα μεγάλε...!
Με παρεξήγησες άγρια...:unsure:

Σε καμμία περίπτωση, δεν "κατέληξα",
πολύ περισσότερο ΔΕΝ "κατέληξα, επιλέγοντας" το Wing Chun, επειδή "πάνε πολλά κορίτσια",
και άρα, είναι καλή ευκαιρία για "οφθαλμόλουτρα"...! :unsure:

Τέσπα!
Δεν σου τη λέω, σε καμμία περίπτωση, ίσως να μην το διατύπωσα σωστά, δημιουργώντας ασάφεια, και ως εκ τούτου, αφορμή για παρερμηνείες... ;)μακαρι να ειμαι λαθος και να βρεις αυτο που ψαχνεις εγω την αποψη περι του τι να επιλεξεις στην εχω πει εξαρχης ειτε πυγμαχια ειτε γουινγκ τσουν εχει δεν εχει κοριτσια:P:P

Lao
21-02-12, 15:01
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ, πραγματικά (!!), για την υπομονή σου, την καρτερικότητά σου, και τη σοφία που διέπει τις απαντήσεις σου...!
Πράγματι,
η γνήσια ΠΤ, διαπλάθει βαθιά το χαρακτήρα μας, και τη στάση ζωής μας,
και αυτό νομίζω,
αποδεικνύεται ολοκάθαρα μέσα από τις απαντήσεις που δίνεις, σ'ένα άγνωστο και άσχετο μέλος του Forum, όπως είμαι εγώ...!

Η "ορολογία", ενός εντελώς "εκτός πνεύματος", είναι λογικό και αναμενόμενο, πολλές φορές, να είναι κάπως "off -side"...
Πράγματι,
το "πρακτικό μέρος", ήταν αυτό που με υπερκάλυψες, και που εναπόκειται στο Καταστατικό της κάθε Σχολής...
Δηλαδή, ενδυμασία, συχνότητα προπονήσεων, κόστη κλπ...
Το "τεχνικό μέρος",
αφορά, στην αντίληψή μου πάντα (...),
το τί, αναπόφευκτα γυμνάζεις, μέσω της αντίστοιχης Προπόνησης, και των αντίστοιχων Τεχνικών που διδάσκεσαι στην κάθε ΠΤ.

Οπότε, θα 'θελα πραγματικά, μια καλοπροαίρετη σύγκριση,
ως προς τις μυικές ομάδες, που αναπόφευκτα γυμνάζονται, στην περίπτωση :
Tai Chi vs. Aikido vs. Wing Chun

Το "vs.", εννοείται, δεν είναι στο παιδαριώδες πνεύμα, του ποιά είναι η "καλύτερη", η περισσότερο "γ@μ@ω" ΠΤ,
αλλά, στο Πλαίσιο του να γίνει μια κάποια αντιπαραβολή,
σε μεταξύ τους "τεχνικά κομμάτια"...

Να 'σαι καλά! ;)



Υ.Γ. Συγνώμη για τον ενικό, ειλικρινά, είναι εντελώς καλοπροαίρετος... :thumbup:

Μου ζητάς να συγκρίνω τελείως ανόμοια μεταξύ τους συστήματα και το ίδιο ισχύει και με το τι γυμνάζει ποιο.

Θα πρέπει να καταλάβεις ότι στις ΠΤ δεν υπάρχει «γυμνάζω την τάδε μυική ομάδα» ή κάτι ανάλογο. Και θα πρέπει επίσης να καταλάβεις ότι το σώμα, και πάλι στις ΠΤ, αντιμετωπίζεται ως εργαλείο, ως μέσο αν θες, για την επίτευξη κάποιων στόχων.

Εν ολίγοις, μια πλήρης ΠΤ η οποία διδάσκεται σωστά (τονίζω το «διδάσκεται σωστά») γυμνάζει όλο το σώμα ταυτόχρονα. Όταν ασκείσαι στις ΠΤ, κινούνται όλες οι μυικές ομάδες, καθώς πρέπει να εκτελέσεις συχνά περίπλοκες κινήσεις οι οποίες απαιτούν συντονισμό, ισορροπία, δύναμη, ευλυγισία, ταχύτητα, έκρηξη και αντοχή.

Τέλοσπάντων, εγώ είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζεται να το ψάχνεις άλλο, ούτε να προσπαθείς μέσα από ένα forum να αποφασίσεις τι σου ταιριάζει. Αυτό θα το καταλάβεις μόνο στην πράξη, γιατί ό,τι και να σου πω εγώ ή ο καθένας, μπορεί να απέχει πολύ από αυτό που θα συναντήσεις.

Εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16419-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CF%8E%CE%BD

είπες ότι το είδες και ότι «βάζω τις συντεταγμένες» κτλ. Αν πράγματι το πιστεύεις αυτό, τότε θα ακολουθήσεις αυτό που έχω ήδη γράψει εκεί, και είναι το εξής:



Ένα συχνό λάθος που κάνουν αρκετοί όταν αποφασίζουν να ασχοληθούν με μια ΠΤ, είναι ότι επιλέγουν σύστημα και όχι Σχολή. Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι βασικός σκοπός των παραδοσιακών ΠΤ είναι να φέρουν τον μαθητή σε μια ισορροπία σώματος - πνεύματος και ψυχής. Για να γίνει αυτό πραγματικότητα όμως, το παν είναι ο Δάσκαλος να μπορεί να σε καθοδηγήσει και να ξέρει πως να εφαρμόσει και να μεταδόσει το σύστημα που κατέχει.

Με άλλα λόγια, το πιο πλούσιο σε κινήσεις σύστημα μπορεί να είναι σκάρτο αν ο Δάσκαλος κάνει λάθος μάθημα και το πιο φτωχό να είναι αληθινός θησαυρός, αν ο Δάσκαλος ξέρει πως να κάνει το μάθημα.

Σε μια Σχολή παραδοσιακών ΠΤ, όλα αρχίζουν και ξεκινάνε από τον Δάσκαλο, λοιπόν. Αν είναι αληθινός, έχει περάσει πολλά χρόνια μελετώντας και έχει ασχοληθεί με προπονητική, διατροφή, υγιεινή κτλ, οι πιθανότητες να γίνεται ολοκληρωμένο μάθημα είναι αρκετές.

Αν πάλι είναι Δάσκαλος μόνο κατά τίτλο, τα παραπάνω απλά δεν θα ισχύουν.

Αυτά από εμένα. :toast:

Υ.Γ.: Πρόσεξε, γιατί κάποιες φορές κοιτάμε πολύ το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

Dimitrios Giannikos
21-02-12, 15:09
Να 'σαι καλά!
Θα κοιτάξω τα σχετικά βιντεο στο προφιλ σου, και ό,τι απορία έχω, θα σου γράψω.
Σ'ευχαριστώ πάντως, πάρα πολύ :thumbup:


Ότι θέλεις φίλε μου ! ! :) Παρακαλώ πολύ, δεν κάνει τίποτα !! :)

Michaelangelo
21-02-12, 16:13
Γειά χαρά και πάλι..! :thumbup:

Κάνοντας ένα πέρασμα από το YouTube, και βλέποντας,
χαρακτηριστικά ίσως videάκια, από διάφορες Πολεμικές Τέχνες,
θα ‘θελα να ρωτήσω τη γνώμη –εμπειρία σας,
σχετικά με :

• Tai chi
• Aikido

Οι σκέψεις που έκανα, με δεδομένη εννοείται την απειρία μου,
ήταν ότι,
θα με ενδιέφερε ίσως, πάρα πολύ,
μια Πολεμική Τέχνη, που να εστιάζει, κατά κύριο λόγο στα άνω άκρα,
αφήνοντας στα κάτω άκρα, έναν ρόλο επικουρικό,
και κατά βάση καλής ισορροπίας του σώματος.
Κάπου νιώθω δηλαδή,
ότι το Karate, το Muay Thai,και άλλα «παρεμφερή» (συγχωρήστε με για τον παραλληλισμό),
ίσως,
δίνουν ισόποσο σχεδόν ρόλο, σε άνω και κάτω άκρα,
με αποτέλεσμα, λόγω και κάποιων προβλημάτων στα γόνατα,
ίσως να μην έπρεπε να το δοκιμάσω…

Τι λέτε κι εσείς…?

Aδερφέ, πολύ καλές και οι 2, ειδικά το aikido. Αλλά είσαι 35χρονών, θα σου πρότεινα κάτι, που στην ηλικία αυτή σε πλειοψηφία είναι πιο ενδιαφέρον, πιο εύκολο και γρήγορο να μάθεις. Δυστυχώς οι πολύπλοκες πολεμικές τέχνες, ίσως σιγά σιγά σε ξενερώσουν, εκτός του ότι δύσκολα θα βρεις καλή σχολή στην Ελλάδα. Γιατί δεν αρχίζει με το κλασσικό και παραδοσιακό μπόξ; Πιστεύω είναι το πιο γρήγορο να χρησιμοποιήσεις ότι μάθεις, ενδιαφέρον και επίσης δεν χρησιμοποιείς κάτω άκρα. Νομίζω μόλις αρχίσεις να μαθαίνεις ειδικά κλασσικές τεχνικές, κινήσεις και συνδυασμούς πιθανώς και να πορωθείς και να μη θες να σταματήσεις. Παρόλο που κάνω muay-thai, πήγαινα μια περίοδο ταυτόχρονα πυγμαχία για βελτίωση πυγμαχικών ικανοτήτων (έχω μεγάλο πλεονέκτημα στη δύναμη στα χέρια έναντι άλλων αθλητών) και μπορώ να πω ότι στεναχωρήθηκα όταν έπρεπε να το αφήσω.




υπαρχουν παρα πολλά ειδη πολεμικών τεχνών. ανάλογα τι ειναι αυτο που σε τραβαει.
θες κλωτσομπουνιδια? κικ μποξ, μποξ, ται μποξ κτλ.
λ.

Τι εννοείς ται μποξ; Γιατί αν εννοείς το Muay - Thai σαν κλωτσομπουνίδι, απλά ιεροσυλία! Καταλαβαίνω βέβαια ότι δεν ξέρεις πολλά σχετικά με αυτό οπότε δεν πειράζει. Στα τεχνικά μπαίνει αυτό αδερφέ, στα πολύ τεχνικά μάλιστα. Χρησιμοποιείς 8 άκρα (9 για όσους χρησιμοποιούν κεφάλι στο παραδοσιακό :P) και το παραδοσιακό έχει και λαβές.

anasm
22-02-12, 13:54
μακαρι να ειμαι λαθος και να βρεις αυτο που ψαχνεις εγω την αποψη περι του τι να επιλεξεις στην εχω πει εξαρχης ειτε πυγμαχια ειτε γουινγκ τσουν εχει δεν εχει κοριτσια :P:P

Είσαι αθεράπευτα "ωραίος" !!!
Με την καλή έννοια πάντα !!! :P:P

anasm
22-02-12, 14:09
Aδερφέ, πολύ καλές και οι 2, ειδικά το aikido. Αλλά είσαι 35χρονών, θα σου πρότεινα κάτι, που στην ηλικία αυτή σε πλειοψηφία είναι πιο ενδιαφέρον, πιο εύκολο και γρήγορο να μάθεις. Δυστυχώς οι πολύπλοκες πολεμικές τέχνες, ίσως σιγά σιγά σε ξενερώσουν, εκτός του ότι δύσκολα θα βρεις καλή σχολή στην Ελλάδα. Γιατί δεν αρχίζει με το κλασσικό και παραδοσιακό μπόξ; Πιστεύω είναι το πιο γρήγορο να χρησιμοποιήσεις ότι μάθεις, ενδιαφέρον και επίσης δεν χρησιμοποιείς κάτω άκρα. Νομίζω μόλις αρχίσεις να μαθαίνεις ειδικά κλασσικές τεχνικές, κινήσεις και συνδυασμούς πιθανώς και να πορωθείς και να μη θες να σταματήσεις. Παρόλο που κάνω muay-thai, πήγαινα μια περίοδο ταυτόχρονα πυγμαχία για βελτίωση πυγμαχικών ικανοτήτων (έχω μεγάλο πλεονέκτημα στη δύναμη στα χέρια έναντι άλλων αθλητών) και μπορώ να πω ότι στεναχωρήθηκα όταν έπρεπε να το αφήσω.

Να 'σαι καλά φίλε μου.
Σ'ευχαριστώ πολύ, για το χρόνο σου και τις παρατηρήσεις σου.

Απλά,
προτιμώ κάτι, ας πούμε πιο "εγκεφαλικό", παρά κάτι έντονα επιθετικό...
Κάπου έχω συνδέσει το μποξ, και την πυγμαχία, με μαυρισμένα μάτια και μώλωπες "νύχτας"...
Οπότε, μάλλον, θα έλεγα όχι... :unsure:

jojosmj
22-02-12, 14:21
το tai chi δν το θεωρω τοσο πολεμικι τεχνη οσο εσωτερικη δυναμη σιγουρα εχει τεχνικες κ αυτομυνα αλα ο κυριως λογος του δν στοχευει στο να σε κανει τοσο να αμυνεσε οσο στο να μαθεις ποιος εισαι κ που θες να πας .
αν κ το αγαπαω το tai chi (1 χρονο που μαι απο το ατυχημα tai chi Κανω με εχει βοηθησει ) απο την αλη αν σου αρεσει εγω λεω να το κανεις αν κανεις αρκετα χρονια 3-5 π.χ σαφως κ θα εχεις μαθει πραματα
το aikido θελει κ αυτο γονατα οσο περιεργο κ αν σου φενετε για να κανεις ριψεις στον αλον παιζει ρολο ο βηματισμος σου κ το κατω μερος του σωματος σου
πολυ καλο κ το aikido κοιτα κ wing chun το οποιο ειναι λυτο.
αυτα απο μενα .

anasm
22-02-12, 14:40
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16419-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CF%8E%CE%BD[/url]

είπες ότι το είδες και ότι «βάζω τις συντεταγμένες» κτλ. Αν πράγματι το πιστεύεις αυτό, τότε θα ακολουθήσεις αυτό που έχω ήδη γράψει εκεί, και είναι το εξής:



Αυτά από εμένα. :toast:

Υ.Γ.: Πρόσεξε, γιατί κάποιες φορές κοιτάμε πολύ το δέντρο και χάνουμε το δάσος.


Να 'σαι καλά!

Νομίζω, είναι (για άλλη μια φορά) πολύ διαφωτιστική η επισήμανσή σου.
Είναι ουσιαστικό, και τελικά καθοριστικό στην τελική επιλογή,
να νιώθεις οτι,
στο Χώρο της Σχολής, η προπόνηση και η διδασκαλία -εξάσκηση σε Τεχνικές, έχει κάτι από μυσταγωγία...

Επίσης πολύ καλή η τελευταία παρατήρησή σου, περί "δέντρου" και "δάσους"...! :)
Η αλήθεια είναι, οτι πολλές φορές, δεν έχω "μέτρο" ως προς αυτό...! ;)

Michaelangelo
24-02-12, 19:15
Να 'σαι καλά φίλε μου.
Σ'ευχαριστώ πολύ, για το χρόνο σου και τις παρατηρήσεις σου.

Απλά,
προτιμώ κάτι, ας πούμε πιο "εγκεφαλικό", παρά κάτι έντονα επιθετικό...
Κάπου έχω συνδέσει το μποξ, και την πυγμαχία, με μαυρισμένα μάτια και μώλωπες "νύχτας"...
Οπότε, μάλλον, θα έλεγα όχι... :unsure:

To υποτιμάς το μπόξ! :P

Μαθαίνεις στην πυγμαχία να μην δέχεσαι χτυπήματα και να μπλοκάρεις και πότε να επιτεθείς, δεν είναι απαραίτητα τόσο επιθετικό όσο νομίζεις, είναι πιο τεχνικό. Δυστυχώς δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω για σένα, το μποξ θεωρώ είναι το μοναδικό για ''όλα τα γούστα''!

Alex D
21-03-12, 01:33
υπαρχουν παρα πολλά ειδη πολεμικών τεχνών. ανάλογα τι ειναι αυτο που σε τραβαει.
θες πολύ επαφή? παλη κτλ? τζουντο, γκραμπλινγκ, μαχη υποταγης κτλ
θες κλωτσομπουνιδια? κικ μποξ, μποξ, ται μποξ κτλ.
θες κατι πιο τεχνικο? κουνφου, καρατε, ταε κβο ντο.
θες κατι πιο ηρεμο? ται τσι, αικιντο.

επειδή εισαι 35 θεωρώ πως κατι που συνδυαζει εντονη γυμναστική και ευκολη εκμαθηση βασικών τεχνικών για να εχει και ενδιαφερον ειναι αυτο που θα σου ταιριαζε. Χωρις πολλες πολλες φιλοσοφιες, συστηματα, τεχνικες κτλ.

Είμαι ακριβώς στην ίδια ηλικία και μου έχει κάτσει κουτί, είναι εξαιρετικό και αποτελεσματικό. Αν είστε Καλλιθέα κοιτάξτε στο www.amyntor.gr για την δ/νση. Δεν έχει βίντεο κλπ γιατί είναι καινούργιο και ανανεώνεται.

Keirox
31-03-12, 12:50
Αυτό ίσως να σε βοηθήσει.

42542

grtech
31-03-12, 14:27
Καλό :green:. χιχιχιχιχι


Do you want to win this fight?
Θες να κερδίσεις σίγουρα την μάχη;

Yes......
Ναι......

Use Pipebomb.
Χρησιμοποίησε χειροβομβίδα.

--------------------------------------------------------------------------

Did you swallow a broomstick as a kid?
Μήπως κατάπιες κανένα σκουπόξυλο όταν ήσουν μικρός;

Yes......
Ναι......

Μάθε Wing Chun.

nopain
02-04-12, 17:06
ρε παιδιά κάποια πολεμική τέχνη που να σε εξαντλεί σωματικά?
έχω κάνει αρκετό καιρό grav maga αλλά όταν έφευγα από προπόνηση ένιωθα απλά κούραση

Lao
03-04-12, 14:03
ρε παιδιά κάποια πολεμική τέχνη που να σε εξαντλεί σωματικά?
έχω κάνει αρκετό καιρό grav maga αλλά όταν έφευγα από προπόνηση ένιωθα απλά κούραση

Όλες οι ΠΤ μπορούν να σε εξαντλήσουν σωματικά, αν τις δουλεύεις σοβαρά.

Ageroxos
01-06-12, 01:39
Γεια σας ειμαι γύρω στο 185-190 με κιλα 86-96 (έχω καιρό να μετρηθώ) σπουδάζω Θεσ/νίκη και θα ήθελα να ασχοληθώ με κάποια πολεμική τέχνη. Παλαιότερα έκανα judo και στίβο. Τώρα ασχολούμαι με μπασκετ πιο πολυ, ερασιτεχνικά πάντα, για να διατηρώ ένα επίπεδο φυσικής κατάστασης. TKD όταν δοκίμασα δεν με ενθουσίασε.
Ελπίζω να επαρκούν οι πληροφορίες για να με κατατοπίσετε.

Ηλαπ
01-06-12, 01:51
Δεν μας λες τι ακριβως θες ομως :P Πως θα σε βοηθησουμε??? :turtle::turtle::turtle:

Ageroxos
01-06-12, 13:12
Έγραψα στοιχεία σωματοδιάπλασης και προηγούμενη ενασχόληση με αθλητισμό γενικά αλλά και ειδικά με πολεμικές τέχνες. Ζήτησα κάποιες προτάσεις, από όσο ξέρω Θεσσαλονίκη δεν έχει δα και τόσες πολλές σχολές. Εννοώντας πολεμικές τέχνες δεν μιλάμε για kick-boxing κτλ. Θεώρησα επομένως ότι επαρκούν οι πληροφορίες για κάποιες προτάσεις.

Ηλαπ
01-06-12, 13:25
Αρα απ οτι καταλαβα δν θες μαχητικο αθλημα (μμα,μποξ,κικ πλεον και το μουα ται γτ ετσι οπως το κανουν δν ειναι πολεμικη τεχνη, γραπλινγ,ζιου ζιτσου κλπ κλπ κλπ) ή καποιο συστημα αυτοαμηνας (πχ γραβ μανγκα) αλλα καποια πολεμικη τεχνη...Σωστα???

Δν μας λες ομως τι ακριβως θες απο αυτην την πολεμικη τεχνη.....Θες να ειναι περισσοτερο αεροβια??θες να ειναι περισσοτερο ρεαλιστικη και να μπορεις να την εφαρμωσεις???Θες να εξησοροπεις νου και σωμα???Τι ακριβως θες????

Εμενα δν μου λεει κατι ο σωματοτυπος σου.....ΠΑντου υπαρχουν "μαχητες" ολων τον κατηγοριων καιι διαφορετικων υψων και κιλων...Το θεμα ειναι να σου αρεσει και σιγα σιγα το σωμα θα προσαρμωστει στην προπο και αμα εχεις και καλο αδσκαλο η προπο σου θα προσαρμωστει στο σωμα σου....
Πχ εγω κανω μμα και εχω μακρια ποδια..Μου ειναι πλ ευκολο να πιασω το τριγωνο (κατι που δν ειναι ευκολο για εναν με κοντα ποδια) αλλα μου ειναι πιο δυσκολο να κλεισω μετα τα κενα για να γινει καλα ο πνηγμος(κατι τετοιο δν γινεται τοσο οσο αφορα τον κοντο)...Αρα οποως βλεπεις καθε σωματοτυπος εχει τα + του και τα - του....Οποτε δν πρεπει το σωμα σου αν ειναι ο γνωμονας για να επιλεξεις αλλα το τι σου αρεσει!!

Ageroxos
01-06-12, 16:59
όπως το θέτεις έχεις δίκιο. θα προτιμούσα να έχει εκμάθηση με προσομοίωση πραγματικών καταστάσεων και κατά το δυνατόν λαβές, ωστόσο δεν ξέρω αν κάτι τετοιο έχει στην Θεσσαλονίκη οπότε και κάτι όπως kungfu ή karate θα μου άρεσε να ασχοληθώ.

Ηλαπ
01-06-12, 19:25
Αφου θα σου αρεσε να ασχοληθεις με καρατε και κουνγκ φου τοτε τι ακριβως περιμενεις απο εμας να σου πουμε???? :unsure:

skourias
01-06-12, 19:51
Φίλε τα έχεις μπλέξει λίγο.

Οι παραδοσιακές π.τ. δεν έχουν και πολύ σχέση με πραγματικές καταστάσεις (μεγάλο θέμα, το αφήνουμε..)

Επίσης τι σχέση έχει το καλούπι σου?
Οτιδήποτε μπορείς να κάνεις αν το θέλεις.

Lao
02-06-12, 00:41
@Ageroxos, δες αυτό:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16419-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CF%8E%CE%BD

Ageroxos
02-06-12, 03:21
Lao ιδιαίτερα χρήσιμο το λινκ. Αυτό είχα στο μυαλό μου και δεν το έθεσα σωστά απλά από ότι ακούω είναι χαμηλό το εκπαιδευτικό επίπεδο. Προτιμώ κάτι με λαβές αλλά άμα δεν έχω δάσκαλο τι να το κάνω. Το ίδιο ισχύει και για karate/kung fu. Άμα κάποιος γνωρίζει ή έχει ακούσει καλά λόγια για σχολή/δάσκαλο ας μου πει. ευχαριστώ.

Jusportsdude
07-06-12, 19:43
Μην ακους κανεναν!Λοιπον πρεπει να καταλαβεις οτι αν δεν εισαι διαθεσιμος να πονεσεις και να αφοσιοθεις σαυτο δεν θα καταφερεις τιποτα!οσο αναφορα για την πυγμαχια λενε μπουρδες.Η πυγμαχια ειναι πολεμικο αθλημα και οδηγει τους αθλητες σε "τρυπακια" τυπου "οτι βλεπω θελω να το δειρω για να δειξω πως ειμαι μαγκας"φυσικα αυτο δεν ισχυει σε ολους τους ανθρωπους.Η πυγμαχια κυριως η αγωνιστικη οπου κατεβαινεις σε αγωνες μπορει να προκαλεσει ανεπανωρθωτες βλαβες στο κεφαλι καθως και σπασιμο μυτης!Και στην τελικη παρολο που μου αρεσει η πυγμαχια δεν ειναι σε καμια περιπτωση αυτοαμυνα!
Θα σε συμβουλευα να το ψαξεις σοβαρα αυτο το θεμα να δεις τι σου ταιριαζει!Αν θελεις κατι σε αυτοαμυνα κυριως θα πρότεινα JU JUTSU(οχι brazilian) και αν θες να αγωνιζεσαι κιολας πιο σοβαρα θα σου προτεινα κατι σε Ιαπωνεζικης καταγωγης οπως JUDO Karate και αλλα!Και φυσικα επειδη ειμαστε Ελληναράδες εχε υποψην το Παγκρατιο!Οι ανθρωποι η οποιοι ουτε εχουν ασχοληθει με πολεμικες τεχνες ουτε εχουν πονεσει ποτε στη ζωη τους,ουτε εχουν φαει γροθια στη μουρη στο δρομο ,δεν μπορουν να εχουν αποψη.Ελπιζω να βοηθησα!

vaggan
07-06-12, 20:00
Μην ακους κανεναν!Λοιπον πρεπει να καταλαβεις οτι αν δεν εισαι διαθεσιμος να πονεσεις και να αφοσιοθεις σαυτο δεν θα καταφερεις τιποτα!οσο αναφορα για την πυγμαχια λενε μπουρδες.Η πυγμαχια ειναι πολεμικο αθλημα και οδηγει τους αθλητες σε "τρυπακια" τυπου "οτι βλεπω θελω να το δειρω για να δειξω πως ειμαι μαγκας"φυσικα αυτο δεν ισχυει σε ολους τους ανθρωπους.Η πυγμαχια κυριως η αγωνιστικη οπου κατεβαινεις σε αγωνες μπορει να προκαλεσει ανεπανωρθωτες βλαβες στο κεφαλι καθως και σπασιμο μυτης!Και στην τελικη παρολο που μου αρεσει η πυγμαχια δεν ειναι σε καμια περιπτωση αυτοαμυνα!
Θα σε συμβουλευα να το ψαξεις σοβαρα αυτο το θεμα να δεις τι σου ταιριαζει!Αν θελεις κατι σε αυτοαμυνα κυριως θα πρότεινα JU JUTSU(οχι brazilian) και αν θες να αγωνιζεσαι κιολας πιο σοβαρα θα σου προτεινα κατι σε Ιαπωνεζικης καταγωγης οπως JUDO Karate και αλλα!Και φυσικα επειδη ειμαστε Ελληναράδες εχε υποψην το Παγκρατιο!Οι ανθρωποι η οποιοι ουτε εχουν ασχοληθει με πολεμικες τεχνες ουτε εχουν πονεσει ποτε στη ζωη τους,ουτε εχουν φαει γροθια στη μουρη στο δρομο ,δεν μπορουν να εχουν αποψη.Ελπιζω να βοηθησα!γιατι ναι ναι στο ζιου ζιτσου και οχι στο μπραζιλιαν?γιατι ναι στο τζουντο και το καρατε και οχι στο μουι ται η το wing tsun?η την παλη?και τελος ειναι αστειο να υποστηριζεις το παγκρατιο σαν ελληνικο.καλα για την πυγμαχια δεν σχολιαζω καν γιατι ειμαι λατρης και θα μου πεις οτι φοραω παρωπιδες

Jusportsdude
08-06-12, 18:23
Το παγκρατιο ειναι ελληνικο αμα δεν πιστευεις ψαξε και δες τι ειναι!Μιλαμε για εναν ανθρωπο που ειναι 35 χρονων!Οχι πως τον πηραν τα χρονια ο τυπος ειναι νεος ακομα αλλα δεν το θεωρεις βλακεια να παει να μαθει να ριχνει και να τρωει μπουνιες και να υπαρχει κινδυνος γτν υγεια του?Ενω μπορει να κανει κατι πολυ καλυτερο αναγνωρισμενο και πιο αποτελεσματικο?Το τι θα κανει ειναι δικο του θεμα εγω απλως προτεινα συμφωνα με αυτα που λεω με την κοινη γνωμη και την εμπειρια μου.

s0k0s
08-06-12, 18:56
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BF


http://www.youtube.com/watch?v=-JJ34gl76YI&feature=related

vaggan
08-06-12, 21:28
Το παγκρατιο ειναι ελληνικο αμα δεν πιστευεις ψαξε και δες τι ειναι!Μιλαμε για εναν ανθρωπο που ειναι 35 χρονων!Οχι πως τον πηραν τα χρονια ο τυπος ειναι νεος ακομα αλλα δεν το θεωρεις βλακεια να παει να μαθει να ριχνει και να τρωει μπουνιες και να υπαρχει κινδυνος γτν υγεια του?Ενω μπορει να κανει κατι πολυ καλυτερο αναγνωρισμενο και πιο αποτελεσματικο?Το τι θα κανει ειναι δικο του θεμα εγω απλως προτεινα συμφωνα με αυτα που λεω με την κοινη γνωμη και την εμπειρια μου.απαντησες πληρως σε οτι σε ρωτησα..:clap::clap::clap::clap::clap:αντε γεια:welcome::welcome::welcome:με εμπειρια εναμισυ χρονου ειμαι σιγουρος οτι ξερεις απο μαχητικα σπορ και πολεμικες τεχνες

jojosmj
12-06-12, 13:45
Παλι με το παγκρατρειο ? δν καταλαβενετε η δν διαβαζετε?
εχω αναφερει τοσες φορες πως δν υπαρχει πραγματικο παγκατιο ως π.τ κ χαθηκε με τα χρονια .

προς σκουριας τι λες ρε φιλος σοβαρα?
Οι παραδοσιακές π.τ. δεν έχουν και πολύ σχέση με πραγματικές καταστάσεις (μεγάλο θέμα, το αφήνουμε..)

κ τι εχει σχεση με την αυτο αμυνα στον δρομο για για πες μου ?

δν εχει το aikido ? δν εχει το wing chun που αν εχετε ιδιεα τι ειναι υο grav maga που το υποστηριζετε?
δν εχει το jiu jitsu δηλαδη τι ειναι για τον δρομο ?
τα μαχητικα αθληματα που βαρας με γαντια κ οταν ριχνεις μπουνια στον δρομο κοματιαζετε το χερι σου
να ξερουμε τι λεμε κ να μην λεμε ασυναρτησιες ρε lao γτ τα αφηνεις ασχολιαστα αυτα?
σαφως κ η π.τ εχουν σχεση με τον δρομο κ μονο ,τωρα το οτι υπαρχουν απατεωνες παρα πολοι ποσοι κανουν πραγματικα π.τ ελαχηστοι

Lao
12-06-12, 14:06
ρε lao γτ τα αφηνεις ασχολιαστα αυτα?


Για πολλούς λόγους:

1. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την άποψή του.

2. Όσο επαρκές ή ανεπαρκές είναι ένα σύστημα, στον δρόμο αυτό που έχει την μεγαλύτερη σημασία είναι η διατήρηση της ψυχραιμίας, το καθαρό μυαλό και μια καλή φυσική κατάσταση, πάντα με την προϋπόθεση ότι ο μαχητής έχει γράψει και κάποια χιλιόμετρα κάνοντας sparring. Αν μπορούσα να το συνοψίσω όλο αυτό με μία λέξη, θα διάλεγα την εξής: «ετοιμότητα».

3. Είμαι της άποψης ότι συζητήσεις του στυλ «τι δουλεύει καλύτερα στον δρόμο» δεν οδηγούν πουθενά, γιατί τα πράγματα είναι απείρως σχετικά.

4. Είμαι επίσης της άποψης ότι ο καθένας πρέπει να ασχολείται με αυτό που τον γεμίζει περισσότερο, τον εκφράζει καλύτερα και του κάνει καλό στο σώμα, στο μυαλό και στην ψυχή. Αυτή είναι η ουσία για εμένα. Αν λοιπόν, και πάλι, μπορούσα να συνοψίσω το όλο concept σε μία λέξη, θα διάλεγα την εξής: «εξέλιξη».

Με λίγα λόγια λοιπόν, θεωρώ τις συζητήσεις αυτού του τύπου (παίρνοντας πάντα σαν δεδομένο ότι δεν γίνονται εκ του πονηρού - ο νοών νοείτο), ως άτοπες, ανούσιες και παιδικές.

Το μόνο που θέλω να προσθέσω, κλείνοντας, είναι ---> ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΚΑΒΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΟΚΕΣ.

Όσο δυνατοί, θαρραλέοι, ατρόμητοι και καλοί μαχητές νομίζετε ότι είσαστε, εκεί έξω πάντα υπάρχει κάποιος που μπορεί να σας κάνει ζημιά, και τα νοσοκομεία στις μέρες μας δεν έχουν και την καλύτερη εξυπηρέτηση...:P

Υ.Γ. Sorry προς όλους αν δίνω μια πεζή και απαξιωτική εντύπωση, αλλά στα 36 μου και έχοντας στον χώρο των ΠΤ μια αρκετά μακρόχρονη ιστορία, εδώ και καιρό έχω επιλέξει να ασχολούμαι με πιο ουσιώδη, για μένα τουλάχιστον, πράγματα.

jojosmj
12-06-12, 19:27
αν ειναι τοτε ετσι να μην συζηταμε...
κ αν ειναι να λεμε ολοι την αποψη μας ετσι ...
τι 8α πει δηλαδη οι π,τ δεν ειναι για τον δρομο ?
κ η αυτο αμυνα απο που βγηκε ?
το θεμα αν ο αλος εχει ψυχη να της παιξει στον δρομο η να αποφυγει μια δυσκολη κατασταση αυτο ειναι αλο ο φιλος εκρινε της π.τ κ οχι ανθρωπους κ καταστασης ...
τεσπα μαλον εγω φταιω που ασχολουμαι ...

Lao
13-06-12, 00:37
αν ειναι τοτε ετσι να μην συζηταμε...
κ αν ειναι να λεμε ολοι την αποψη μας ετσι ...

Ακριβώς, στο είπα ήδη, θεωρώ συζητήσεις που έχουν να κάνουν με το ποια ΠΤ ή ΜΑ είναι καλύτερο, ανούσιες. Και επειδή είναι για μένα ανούσιες, δεν έχει νόημα να συζητάμε... μέχρι τελικής πτώσης. Κανένας δεν θα πείσει κανέναν και εδώ που τα λέμε δεν βλέπω τον λόγο γιατί πρέπει να πείσει κάποιος κάποιον.

Άκου jojosmj... όποτε ένας αρχάριος μαθητής μου κάνει τέτοιες ερωτήσεις, συνήθως του ρίχνω 1-2 ψιλές και τον κάνω να σκέφτεται αυτό που κάνει. Ζεν φάση, αν με καταλαβαίνεις :P και πολύ αποτελεσματική.



τι 8α πει δηλαδη οι π,τ δεν ειναι για τον δρομο ?
κ η αυτο αμυνα απο που βγηκε ?
το θεμα αν ο αλος εχει ψυχη να της παιξει στον δρομο η να αποφυγει μια δυσκολη κατασταση αυτο ειναι αλο ο φιλος εκρινε της π.τ κ οχι ανθρωπους κ καταστασης ...

Όποιος λέει κάτι τέτοιο... ας το λέει. Προσωπικά δεν έχω καμιά δουλειά να πείσω τον οποιονδήποτε για αυτονόητα πράγματα, πόσο μάλλον μέσα σε ένα forum.



τεσπα μαλον εγω φταιω που ασχολουμαι ...

Κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς για τον εαυτό σου και... that's all. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να αναλώνεσαι σε forum battles. :P

ilias19
21-07-12, 14:31
Γεια σας παιδια θα ηθελα να κν μια ερωτηση ενδιαφερομαι να μαθς μια πολεμικη τεχνη η Μαχητηκα αθληματα να γυμναστω και να προπονηθω...θα με ενδιεφερε κτ τ στυλ mma ufc εσεις τι λετε?
θα μπορουσατε να μ πειτε τησ δικες σας γνωμες και γενικα να μου πειτε και γ αλλεσ πολεμικες τεχνες και μαχητηκα αθληματα και να μου πειτε τι παιζει στο καθενα απο αυτο ωστε να παρω μια αποφαση?
ευχαριστω!:)

tolis93
21-07-12, 14:35
Γεια σας παιδια θα ηθελα να κν μια ερωτηση ενδιαφερομαι να μαθς μια πολεμικη τεχνη η Μαχητηκα αθληματα να γυμναστω και να προπονηθω...θα με ενδιεφερε κτ τ στυλ mma ufc εσεις τι λετε?
θα μπορουσατε να μ πειτε τησ δικες σας γνωμες και γενικα να μου πειτε και γ αλλεσ πολεμικες τεχνες και μαχητηκα αθληματα και να μου πειτε τι παιζει στο καθενα απο αυτο ωστε να παρω μια αποφαση?
ευχαριστω!:)

αναζητηση παιδια.... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19492-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B7-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CF%89&highlight=%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82+%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82)

ilias19
21-07-12, 15:12
Καταρχην γεια σε ολους!:) Με λενε ηλια και ειμαι 19 ετων..
Διαβασα αρκετα σχολια και απλα με ενδιαφερει και εμενα να ασχοληθω με καποιο ειδος πολεμικης τεχνης / μαχητηκα αθληματα και εχω πολλες ερωτησεις και πιστευω πως θα μπορουσατε να με βοηθησετε..
Εχμ θα μ αρεσε κτ σε στυλ mma ufc...θα θελα τσ δικες σας γνωμες τι θα πιστευατε πως θα μπορουσα να κν?

Lao
21-07-12, 15:44
Καταρχην γεια σε ολους!:) Με λενε ηλια και ειμαι 19 ετων..
Διαβασα αρκετα σχολια και απλα με ενδιαφερει και εμενα να ασχοληθω με καποιο ειδος πολεμικης τεχνης / μαχητηκα αθληματα και εχω πολλες ερωτησεις και πιστευω πως θα μπορουσατε να με βοηθησετε..
Εχμ θα μ αρεσε κτ σε στυλ mma ufc...θα θελα τσ δικες σας γνωμες τι θα πιστευατε πως θα μπορουσα να κν?



http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16419-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CF%8E%CE%BD

ilias19
21-07-12, 16:29
φιλε Lao ειναι πραγματικα ειναι αψογο, ομως απο οτι διαβασα εδω λες με πια κριτιρια να διαλεξουμε μια σχολη η κανω λαθος?
Αν κν λαθος συγνωμη, απλα εγω θα ηθελα να μαθω μερικα πραγματα μερικες αποψεις με τι θα μ προτεινατε να ασχοληθω. θα μ αρεσε πολυ να κν ΜΑ αλλα δν αποριπτω τς ΠΤ ειναι εντιπωσιακες, εσυ τι θα μ προτεινες? Εγω θα ηθελα κτ σε ΜΑ γτ πιστευω πως ειναι πιο κοντα σε καποιον καβγα στν δρομο ας τ πω ετσι ισως κανω και λαθος.. εσυ τι λες?

Lao
21-07-12, 16:44
εσυ τι λες?

Ότι κάνεις λάθος...

ilias19
21-07-12, 16:59
δλδ?

Lao
21-07-12, 20:19
δλδ?

Είσαι σίγουρος ότι διάβασες καλά το link που σου έδειξα;

Αν ναι, τότε αναφέρω ρητά ότι:



Ένα συχνό λάθος που κάνουν αρκετοί όταν αποφασίζουν να ασχοληθούν με μια ΠΤ, είναι ότι επιλέγουν σύστημα και όχι Σχολή. Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι βασικός σκοπός των παραδοσιακών ΠΤ είναι να φέρουν τον μαθητή σε μια ισορροπία σώματος - πνεύματος και ψυχής. Για να γίνει αυτό πραγματικότητα όμως, το παν είναι ο Δάσκαλος να μπορεί να σε καθοδηγήσει και να ξέρει πως να εφαρμόσει και να μεταδόσει το σύστημα που κατέχει.

Με άλλα λόγια, το πιο πλούσιο σε κινήσεις σύστημα μπορεί να είναι σκάρτο αν ο Δάσκαλος κάνει λάθος μάθημα και το πιο φτωχό να είναι αληθινός θησαυρός, να ο Δάσκαλος ξέρει πως να κάνει το μάθημα.

Σε μια Σχολή παραδοσιακών ΠΤ, όλα αρχίζουν και ξεκινάνε από τον Δάσκαλο, λοιπόν. Αν είναι αληθινός, έχει περάσει πολλά χρόνια μελετώντας και έχει ασχοληθεί με προπονητική, διατροφή, υγιεινή κτλ, οι πιθανότητες να γίνεται ολοκληρωμένο μάθημα είναι αρκετές.

Αν πάλι είναι Δάσκαλος μόνο κατά τίτλο, τα παραπάνω απλά δεν θα ισχύουν.

Τα ίδια ισχύουν και αν πας σε ένα προπονητήριο/gym ΜΑ.

Από κει και πέρα, πρέπει να κατανοήσεις ότι άλλο τα Μαχητικά Αθλήματα, άλλο οι Πολεμικές Τέχνες και... ακόμα πιο άλλο τα ΜΜΑ τα οποία είναι απλά ένα show.

Αν θεωρείς ότι τα ΜΑ είναι ό,τι αποτελεσματικότερο για ένα συμβάν στον δρόμο, θα σου πρότεινα να βάλεις το μυαλό σου να σκεφτεί πως είναι δυνατόν ένα άθλημα να είναι πιο αποτελεσματικό από μια ΠΤ.

Anyway, για να μην μακρυγορώ και επαναλαμβάνω πράγματα που έχω ξαναγράψει Ν φορές εδώ μέσα, αυτή την στιγμή λόγω του ότι δεν έχεις καμία πρακτική εμπειρία, δεν είσαι σε θέση να ξέρεις τι ισχύει και τι όχι.

Προσωπικά δεν θα σου πω τι να επιλέξεις και με τι να ασχοληθείς, γιατί καλά-καλά και εσύ μάλλον δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις. Σκέψου το, γράψε λίγο πιο αναλυτικά τι επιθυμείς και αν έχω να σου πω κάτι, θα στο πω.

jojosmj
15-09-12, 10:03
σιγουρα ο δασκαλος ειναι το Α-Ω αλα αν δεν σε εκφραζει η πολεμικη τεχνη που κανεις δεν γινετε δουλια ετσι .
το να ξερει ενας αρχαριος αν ειναι καλος δασκαλος ο αλος η οχι το αποκλειω μονο αν παθει θα μαθει γιαυτο ασχοληθειτε με οτι θελετε κ μην το ψαχνετε τοσο πολυ,για να πεσετε σε καλο δασκαλο (πραμα απιθανο) θα πρεπει να εχετε καποιον φιλο η γνωστο με πολυ μεγαλη εμπιρια κ αντιληψη γυρω απο τις πολεμικες τεχνες ωστε να κρινει σωστα.συστηχως ολοι ειναι στο εμενα ο δασκαλος μου,ασε εμενα να δεις λες κ κανουνε διαγωνησμο

knife
16-09-12, 17:36
σιγουρα ο δασκαλος ειναι το Α-Ω αλα αν δεν σε εκφραζει η πολεμικη τεχνη που κανεις δεν γινετε δουλια ετσι .


θα συμφωνισω απολητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εχω πολλα χρονια που ασχολουμε με πτ και μα σε διαφορα στυλ και με διαφορους δασκαλους....
ο δασκαλος ειναι το α-ω!!!! σε σημειο που εχω αρχισει να πιστευω πως σημασια δεν εχει τοσο
τι τεχνη εχεις αποφασισει να κανεις αλλα ποσο μπορει να σε <προχωρισει> και να σε <βελτιωσει>
ο ανθρωπος που σε διδασκει......


υγ lao, jojosmj με τι στυλ ασχολιστε???

Lao
16-09-12, 21:34
υγ lao, jojosmj με τι στυλ ασχολιστε???

Ένα σύστημα Kung Fu.

jojosmj
18-09-12, 00:28
wing chun kung fu(3) (me ekfrazei apoluta, ) + crump kali (sxedon 1)
sevomai ta pada eixa xekhnhsei me box(2xronia) ,kick box(1) taek won do(1_) ,brazilian jiu jitsu(3) k wu shu(1) (ala kati mou eleipe )

knife
19-09-12, 18:23
wing chun kung fu(3) (me ekfrazei apoluta, ) + crump kali (sxedon 1)
sevomai ta pada eixa xekhnhsei me box(2xronia) ,kick box(1) taek won do(1_) ,brazilian jiu jitsu(3) k wu shu(1) (ala kati mou eleipe )

:toast::toast::toast:

παλιοτερα ειχα κανει 4 χρονια wing tsun και τα τελευταια χρονια κανω kali!!!
σεβομαι ολα τα στυλ....προσοπικα εκτος απο τα παραπανω εχω δοκιμασει
tae kwon do-kickbox-grappling-mma και krav maga

jojosmj
19-09-12, 23:08
tuxaio pou meta to wing chun kanoume kali k oi 2 (egw ta kanw parallhla nomhzw to ena sublhrwni to alo ) ase pou mou fenete polu efkolo logo oti moiazoun polu oi texnikes

COBRA_STYLE
19-09-12, 23:19
τι ειναι το "καλι"?

NASSER
19-09-12, 23:36
wing chun kung fu(3) (me ekfrazei apoluta, ) + crump kali (sxedon 1)
sevomai ta pada eixa xekhnhsei me box(2xronia) ,kick box(1) taek won do(1_) ,brazilian jiu jitsu(3) k wu shu(1) (ala kati mou eleipe )


tuxaio pou meta to wing chun kanoume kali k oi 2 (egw ta kanw parallhla nomhzw to ena sublhrwni to alo ) ase pou mou fenete polu efkolo logo oti moiazoun polu oi texnikes

Γράφουμε με ελληνικους χαρακτηρες...;)

SomatoDomiki
20-09-12, 11:02
Γεια χαρά!

θα 'θελα παρα πολύ, τη γνώμη σας για κάτι.

Είμαι 35άρης, με σχετικά καλή φυσική κατάσταση.
Δεν είναι τα κάποια κιλάκια που έχω πάρει,
όσο η ανάγκη για άθληση και γυμναστική, σαν ενέργεια και αναζωογόνηση σώματος και ψυχής.

Ξέρω ότι αν γραφτώ σε Γυμναστήριο,
ύστερα από λίγο καιρό, πιθανά θα το αφήσω,
γιατί νιώθω ότι θέλω να κάνω κάτι αφενός πιο ομαδικό,
και αφετέρου κάτι που να το βιώνω σαν μια διαδοχική εξέλιξη...

Η "εξέλιξη" του κλασσικού Γυμναστηρίου,
με τη σταδιακή αύξηση της μυϊκής μάζας και την αντίστοιχη σταδιακά μειούμενη ευλυγισία -αλτικότητα,
το νιώθω ότι δεν με γεμίζει πια...

Σκεφτόμουνα για κάποια Πολεμική Τέχνη,
αν και κάπως
καθυστερημένα, το καταλαβαίνω...:unsure:

Τι θα μου προτείνατε?
Κάθε σκέψη σας, σεβαστή και ευπρόσδεκτη. :welcome:



Ξέρω έναν κύριο που ήταν καπετάνιος-τώρα είναι μεσίτης σε αγοροπωλησίες πλοίων-που στα 40 χρόνια του βρέθηκε σε μια χώρα της ανατολής και ξεκίνησε τις πολεμικές τέχνες.Κατάφερε να φτάσει στο υψηλότερο νταν του συστήματος που ακολούθησε
Το τάι τσι τσουάν το δημιούργησε ένας δάσκαλος πολεμικών τεχνών,ο οποίος βλέποντας να περνάνε τα χρόνια και θέλοντας να αντιμετωπίζει νεότερους απ αυτόν μαχητές κάθησε και ψάχτηκε πάνω σε αυτό
Πήγαινε και παρακολούθησε κάποια προπόνηση μήπως και σε εμπνεύσει

knife
20-09-12, 17:01
tuxaio pou meta to wing chun kanoume kali k oi 2 (egw ta kanw parallhla nomhzw to ena sublhrwni to alo ) ase pou mou fenete polu efkolo logo oti moiazoun polu oi texnikes

:toast:
τιποτα δεν ειναι τυχαιο:green:


τι ειναι το "καλι"?

μια γευση απο kali...

http://www.youtube.com/watch?v=jwAOmLsRf5Q

jojosmj
22-09-12, 20:10
καταρχην συγνωμη που δεν εγραφα με ελληνικους χαρακτηρες(μπερδευτηκα γτ ειχα να μπω καιρο στο site ) κ σε αλα που ειμαι επιτρεποντε.
http://www.youtube.com/watch?v=YWrWHaWkQcY να τι ειναι το Kali

vaggan
22-09-12, 20:49
αν σκεφτεσαι να μαχαιρωσεις κανενα καλο ειναι κατα τα αλλα πρακτικα ανεφαρμοστο...εντωμεταξυ μου αρεσει κομπρα που ρωτησες για ενα σωρο συστηματα και για το wing tsun που εκδηλωσες κυριως ενδιαφερον δεν ρωτησες:green:ειδες τιποτα ταινιες με τον yip man τωρα τελευταια?:green:γιατι απο τοτε που βγηκαν αυτες οι ταινιες και η κουτση μαρια θελει να μαθει αυτη τη τεχνη

knife
23-09-12, 01:25
αν σκεφτεσαι να μαχαιρωσεις κανενα καλο ειναι κατα τα αλλα πρακτικα ανεφαρμοστο...

πολλα απο αυτα που μπορεις να κανεις με ενα μαχαιρι μπορεις να τα κανεις και με εναν απλο στυλο;)
και μακαρι να μην βρεθεις ποτε σε θεση που να εισαι αναγκασμενος να τα χρεισιμοποιησεις.....
δεν ειναι μαχητικο αθλημα ειναι πολεμικη τεχνη.....:2guns:

Ηλαπ
23-09-12, 01:55
πολλα απο αυτα που μπορεις να κανεις με ενα μαχαιρι μπορεις να τα κανεις και με εναν απλο στυλο;)
και μακαρι να μην βρεθεις ποτε σε θεση που να εισαι αναγκασμενος να τα χρεισιμοποιησεις.....
δεν ειναι μαχητικο αθλημα ειναι πολεμικη τεχνη.....:2guns:

αυτο δλδ τι σημαινειιι??

knife
23-09-12, 02:06
αυτο δλδ τι σημαινειιι??

υπαρχουν καποιες υποκατηγοριες στις πολεμικες τεχνες και ξεχοριζουν αναλογα
με το για τι προοριζεται το καθενα

πολεμικες τεχνες-μαχητικα αθληματα -αυτοαμυνα

συνηθος οταν λεμε μαχητικα αθληματα εννοουμε καποιες πολεμικες τεχνες που
εχουν <<εξευγενιστει>> για να μπορουν να λειτουργουν και σαν αθλημα
πχ κικ μποχ

το καλι δεν ανοικει σε αυτη την κατηγορια καθως οι τεχνικες του ειναι
ανοθευτες απο περιορισμους που αναγκαστικα υπαρχουν στα αθληματα
πχ χτυπημα στα γεννητικα οργανα η στον λαιμο....

vaggan
23-09-12, 02:11
πολλα απο αυτα που μπορεις να κανεις με ενα μαχαιρι μπορεις να τα κανεις και με εναν απλο στυλο;)
και μακαρι να μην βρεθεις ποτε σε θεση που να εισαι αναγκασμενος να τα χρεισιμοποιησεις.....
δεν ειναι μαχητικο αθλημα ειναι πολεμικη τεχνη.....:2guns:τι θα τον κανεις δηλαδη με το στυλο θα τον ξεκοιλιασεις??:green:αλλα αντε και τον χτυπας στο λαιμο με το στυλο παλι σαν φονικο οπλο το χρησιμοποιεις οποτε...παλι σε τσιμπησαν και παλι τραβηγματα με το νομο

Ηλαπ
23-09-12, 02:12
Ναι φιλε μ οοοολα αυτα τα ξερω....Αυτο π δν μπορω να καταλαβω ειναι αυτο π λες οτι μακαρι να μν βρεθεις ποτε σε φαση να το χρησιμοποιησεις....
Δν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο χωρις τις πτ απο τα μαχητικα αθληματα, πανω σρ αυτο το κομματι!

knife
23-09-12, 02:13
τι θα τον κανεις δηλαδη με το στυλο θα τον ξεκοιλιασεις??:green:αλλα αντε και τον χτυπας στο λαιμο με το στυλο παλι σαν φονικο οπλο το χρησιμοποιεις οποτε...παλι σε τσιμπησαν και παλι τραβηγματα με το νομο

καλα ναι δεν εχεις και αδικο:green::green::green:

knife
23-09-12, 02:16
Ναι φιλε μ οοοολα αυτα τα ξερω....Αυτο π δν μπορω να καταλαβω ειναι αυτο π λες οτι μακαρι να μν βρεθεις ποτε σε φαση να το χρησιμοποιησεις....
Δν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο χωρις τις πτ απο τα μαχητικα αθληματα, πανω σρ αυτο το κομματι!

ισως ο γραπτος λογος ειναι καμια φορα λιγο παρεξηγησιμος........
δεν νομιζω πως λεμε κατι το διαφορετικο.....
αν θες ξαναδιατιποσε την ερωτιση σου;)

Ηλαπ
23-09-12, 02:19
Γουελ αυτο που εννοουσα ηταν σε τετοιες φαασεις δν υπαρχει πτ ή μαχητικο αθλημα ειναι γενικα να μν σου τυχει!
Ηταν καπως σαν ρητορικη ερωτισηη!

knife
23-09-12, 02:23
Γουελ αυτο που εννοουσα ηταν σε τετοιες φαασεις δν υπαρχει πτ ή μαχητικο αθλημα ειναι γενικα να μν σου τυχει!
Ηταν καπως σαν ρητορικη ερωτισηη!

τελικα οντως συμφωνουμε:toast:

jojosmj
30-09-12, 19:46
τι θα κανεις με τον στυλο?
ματι
λαιμο
αυτη
κοιλια
πολλα ειναι να μην σου τυχουν αμα εκπεδευεσε για να γινεις φονιας κ τραμπουκος το σιγουρο ειναι πως θα τα κανεις μονο εκει που σε περνει
οταν εκπεδευεσε για να φτασεις ενα στοχο κ αφιερωθεις θα επυτιχεις .
τπτ δεν ειναι ακατορθωτο κ το wing chun που δειχνουν στις ταινιες με το yip man κ o donie yun ειναι απαραδεκτο...

jojosmj
30-09-12, 19:48
τι θα κανεις με τον στυλο?
ματι
λαιμο
αυτη
κοιλια
πολλα ειναι να μην σου τυχουν αμα εκπεδευεσε για να γινεις φονιας κ τραμπουκος το σιγουρο ειναι πως θα τα κανεις μονο εκει που σε περνει
οταν εκπεδευεσε για να φτασεις ενα στοχο κ αφιερωθεις θα επυτιχεις .
τπτ δεν ειναι ακατορθωτο ολα βγαινουν αρκει να το προσπαθεις (π.χ για να βγαλω με 10 αρια πυγμαχικα γαντια κηνησεις του wing chun Κ να μπορω να παλευω κοσμο με γαντια για ring εκανα 1 χρονο 3-6 ωρες sparing με γαντια) κοπο θελει
κ το wing chun που δειχνουν στις ταινιες με το yip man κ o donie yun ειναι απαραδεκτο...

vaggan
30-09-12, 19:50
τι θα κανεις με τον στυλο?
ματι
λαιμο
αυτη
κοιλια
πολλα ειναι να μην σου τυχουν αμα εκπεδευεσε για να γινεις φονιας κ τραμπουκος το σιγουρο ειναι πως θα τα κανεις μονο εκει που σε περνει
οταν εκπεδευεσε για να φτασεις ενα στοχο κ αφιερωθεις θα επυτιχεις .
τπτ δεν ειναι ακατορθωτο ολα βγαινουν αρκει να το προσπαθεις (π.χ για να βγαλω με 10 αρια πυγμαχικα γαντια κηνησεις του wing chun Κ να μπορω να παλευω κοσμο με γαντια για ring εκανα 1 χρονο 3-6 ωρες sparing με γαντια) κοπο θελει
κ το wing chun που δειχνουν στις ταινιες με το yip man κ o donie yun ειναι απαραδεκτο...μας το πες:green::green::P

COBRA_STYLE
30-09-12, 20:26
Για να κανει καποιος kali ειναι προτιμοτερο να εχει κανει καποιο συστημα kung-fu πριν ή μπορει να τα αφομιωσει και με χωρις?εννοω αν θα δυσκολευτει να μπει στο νοημα


αν σκεφτεσαι να μαχαιρωσεις κανενα καλο ειναι κατα τα αλλα πρακτικα ανεφαρμοστο...εντωμεταξυ μου αρεσει κομπρα που ρωτησες για ενα σωρο συστηματα και για το wing tsun που εκδηλωσες κυριως ενδιαφερον δεν ρωτησες:green:ειδες τιποτα ταινιες με τον yip man τωρα τελευταια?:green:γιατι απο τοτε που βγηκαν αυτες οι ταινιες και η κουτση μαρια θελει να μαθει αυτη τη τεχνη
για το wc ξερω καποια πραγματα και εχω μιλησει με το jojo σε pm.Απλα ηθελα να παρω και μια ιδεα για τα αλλα τι παιζει στο περιπου.

knife
30-09-12, 23:01
[QUOTE]Για να κανει καποιος kali ειναι προτιμοτερο να εχει κανει καποιο συστημα kung-fu πριν ή μπορει να τα αφομιωσει και με χωρις?εννοω αν θα δυσκολευτει να μπει στο νοημα
QUOTE]

οσο περισοτερη προηπηρεσια εχεις στις πτ τοσο καλητερα....
(γνωμη μου)


απο εκει και περα δεν ειναι απαρετητο να εχεις κανει καποια αλλη πτ
πριν ξεκινησεις καλι;)

knife
30-09-12, 23:04
τι θα κανεις με τον στυλο?
ματι
λαιμο
αυτη
κοιλια
πολλα ειναι να μην σου τυχουν αμα εκπεδευεσε για να γινεις φονιας κ τραμπουκος το σιγουρο ειναι πως θα τα κανεις μονο εκει που σε περνει
οταν εκπεδευεσε για να φτασεις ενα στοχο κ αφιερωθεις θα επυτιχεις .
...

:thumbup::thumbup::thumbup:
ετσι ακριβως.....

marakib
01-10-12, 22:26
Εψαχνα στο Google διαφορες πολεμικες τεχνες και μολις βρηκα αυτο το site εκανα εγγραφη κατευεθειαν!

Ειμαι κοριτσι 14 ετων (εντελως ασχετη απο πολεμικες τεχνες) και θελω να ξεκινησω καποια τεχνη κυριως για να γυμναστω και να μην φοβαμαι να κυκλοφορω στον δρομο μιας και δεν μενω σε μια απο τις καλυτερες περιοχες!
Λοιπον,θελω μια τεχνη με επαφη αλλα οχι και να γυρισω σπιτι με μελανιες και να με σταματησει κατευθειαν η μανα μου.
Επισης θελω να μην ειναι πολλες φορες την εβδομαδα λογω των φροντιστηριων. Εεμ,δεν ξερω τι αλλο να πω:P Ρωτηστε με για περισσοτερα στοιχεια! :)

Lao
02-10-12, 02:30
Εψαχνα στο Google διαφορες πολεμικες τεχνες και μολις βρηκα αυτο το site εκανα εγγραφη κατευεθειαν!

Ειμαι κοριτσι 14 ετων (εντελως ασχετη απο πολεμικες τεχνες) και θελω να ξεκινησω καποια τεχνη κυριως για να γυμναστω και να μην φοβαμαι να κυκλοφορω στον δρομο μιας και δεν μενω σε μια απο τις καλυτερες περιοχες!
Λοιπον,θελω μια τεχνη με επαφη αλλα οχι και να γυρισω σπιτι με μελανιες και να με σταματησει κατευθειαν η μανα μου.
Επισης θελω να μην ειναι πολλες φορες την εβδομαδα λογω των φροντιστηριων. Εεμ,δεν ξερω τι αλλο να πω:P Ρωτηστε με για περισσοτερα στοιχεια! :)

Γνώμη μου είναι να ΜΗΝ ασχοληθείς με τις ΠΤ προς το παρόν.

vaggan
02-10-12, 09:06
τι θα κανεις με τον στυλο?
ματι
λαιμο
αυτη
κοιλια
πολλα ειναι να μην σου τυχουν αμα εκπεδευεσε για να γινεις φονιας κ τραμπουκος το σιγουρο ειναι πως θα τα κανεις μονο εκει που σε περνει
οταν εκπεδευεσε για να φτασεις ενα στοχο κ αφιερωθεις θα επυτιχεις .
τπτ δεν ειναι ακατορθωτο κ το wing chun που δειχνουν στις ταινιες με το yip man κ o donie yun ειναι απαραδεκτο...εσυ δηλαδη εκπαιδευσαι για να γινεις φονιας?για διασαφηνισε το λιγο γιατι μπορει να μην καταλαβα τι εννοεις..

marakib
02-10-12, 13:03
Γνώμη μου είναι να ΜΗΝ ασχοληθείς με τις ΠΤ προς το παρόν.

Γιατι; :unsure:

Lao
02-10-12, 13:26
Γιατι; :unsure:

Για αρκετούς λόγους.

Καταρχάς, το να θεωρείς στα 14 σου ότι θα ασχοληθείς με μια ΠΤ και αυτό θα σε κάνει να μπορείς να κυκλοφορείς με περισσότερη ασφάλεια στην περιοχή σου, σε κάνει εύκολο «θήραμα» για διάφορους επιτήδειους «Δασκάλους». Και στην εποχή μας, υπάρχουν μπόλικοι.

Ακόμα και αν πέσεις σε σωστό Δάσκαλο ο οποίος θα σε προσγειώσει στην πραγματικότητα, είναι πολύ εύκολο να υπερεκτιμήσεις αυτά που (νομίζεις ότι) ξέρεις και να μπλεχτείς σε μια κατάσταση που δεν θα έπρεπε. Καλό είναι να έχεις στο μυαλό σου, ότι ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης του κινδύνου είναι να μην είσαι εκεί όταν λαμβάνει χώρα.

Εκτός αυτών, για να μάθεις πραγματικά μια ΠΤ και να μπορείς να την εφαρμόσεις αν απειληθεί η ακεραιότητά σου, απαιτεί πολλά χρόνια άσκησης που να περιλαμβάνει όσο το δυνατόν περισσότερες «επαφές» (άρα και μελανιές κτλ που δεν θες) και σχεδόν καθημερινή εξάσκηση 2 και 3 ωρών, κάτι που επίσης είπες ότι δεν μπορείς να ανταποκριθείς.

Για όλους αυτούς τους λόγους, στην παρούσα φάση, δεν σου προτείνω να ασχοληθείς με το αντικείμενο. Ειδάλλως, θα χάσεις αρκετά χρήματα και χρόνο, τον οποίο στην ηλικία σου μπορείς να τον εκμεταλλευτείς πιο παραγωγικά.

Υ.Γ. Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά ότι μάλλον σου λέω πράγματα που δεν θέλεις να ακούσεις και ίσως να σε απογοητεύω. Κάποιες φορές όμως, καλό είναι να ακούμε μια υπεύθυνη γνώμη που την λέει κάποιος με γνώμονα το καλό μας, και ας μην μας είναι αρεστή.

marakib
02-10-12, 13:36
Για αρκετούς λόγους.

Καταρχάς, το να θεωρείς στα 14 σου ότι θα ασχοληθείς με μια ΠΤ και αυτό θα σε κάνει να μπορείς να κυκλοφορείς με περισσότερη ασφάλεια στην περιοχή σου, σε κάνει εύκολο «θήραμα» για διάφορους επιτήδειους «Δασκάλους». Και στην εποχή μας, υπάρχουν μπόλικοι.

Ακόμα και αν πέσεις σε σωστό Δάσκαλο ο οποίος θα σε προσγειώσει στην πραγματικότητα, είναι πολύ εύκολο να υπερεκτιμήσεις αυτά που (νομίζεις ότι) ξέρεις και να μπλεχτείς σε μια κατάσταση που δεν θα έπρεπε. Καλό είναι να έχεις στο μυαλό σου, ότι ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης του κινδύνου είναι να μην είσαι εκεί όταν λαμβάνει χώρα.

Εκτός αυτών, για να μάθεις πραγματικά μια ΠΤ και να μπορείς να την εφαρμόσεις αν απειληθεί η ακεραιότητά σου, απαιτεί πολλά χρόνια άσκησης που να περιλαμβάνει όσο το δυνατόν περισσότερες «επαφές» (άρα και μελανιές κτλ που δεν θες) και σχεδόν καθημερινή εξάσκηση 2 και 3 ωρών, κάτι που επίσης είπες ότι δεν μπορείς να ανταποκριθείς.

Για όλους αυτούς τους λόγους, στην παρούσα φάση, δεν σου προτείνω να ασχοληθείς με το αντικείμενο. Ειδάλλως, θα χάσεις αρκετά χρήματα και χρόνο, τον οποίο στην ηλικία σου μπορείς να τον εκμεταλλευτείς πιο παραγωγικά.

Υ.Γ. Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά ότι μάλλον σου λέω πράγματα που δεν θέλεις να ακούσεις και ίσως να σε απογοητεύω. Κάποιες φορές όμως, καλό είναι να ακούμε μια υπεύθυνη γνώμη που την λέει κάποιος με γνώμονα το καλό μας, και ας μην μας είναι αρεστή.

Μαλιστα...Ενταξυ με καλυψες:P

difight
08-06-13, 19:01
γεια σας!θα πρωτοτυπήσω λέγοντας σας,πως είμαι κοπέλα..κατέληξα σε αυτό το φορουμ,γιατί έψαχνα εναγωνιωδώς στο ιντερνετ κάτι που με προβληματίζει τελευταία.δεν είμαι καμιά συγκλονιστική μαχητής.έχω κάνει πυγμαχία που αγαπώ πολύ,λίγο mma που μου έδωσε πολύ ενέργεια κ αυτοπεποίθηση αλλά τώρα κάπου στα μισά των πρώτων άντα,αποφάσισα να ασχοληθώ με πολεμικές τέχνες.παρακολουθώ σχεδόν εδώ και 10 μήνες μία σχολή στην επαρχία με ένα δάσκαλο πολύ ενημερωμένο κ καλά εκπαιδευμένο.νομίζω περισσότερες λεπτομέρειες δε χρειάζονται..όμως τελευταία κάτι δε μου κολλάει.θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω.στο kung fu..πόσο λογικό είναι να ασχολείσαι αποκλειστικά κ κυρίως με φόρμες;είναι λογικό πως δεν κάνουμε σχεδόν καθόλου πρακτική εφαρμογή τους κ σπάρινγκ;δε λέω να κοπανιόμαστε απλά..πόσες φορές να κάνω μία συγκεκριμένη φόρμα;το ξέρω καλά πως η τελειότητα σε μία φόρμα δεν επιτυγχάνεται σε καμία περίπτωση μέσα σε 10 μήνες..αλλά καθόλου πρακτική εφαρμογή;επιπλέον είναι λογικό πως ο δάσκαλος τελευταία μας αφήνει ουσιαστικά να προπονούμαστε μόνοι μας κ απλά που κ που παρακολουθεί..σημειώνω πως δεν κάνω ται τσι.διάβασα όλα αυτά που έχει αναρτήσει ο lao κ τις απαντήσεις κ αισθάνομαι πως εδώ θα βρω κάποια επιπλέον φώτιση στο αν απλά είμαι παράξενη κ ανυπόμονη ή στο αν ο δάσκαλος κάπου χωλαίνει.μαρέσει το συγκεκριμένο στυλ κ δε θα ήθελα να το εγκαταλέιψω εύκολα μόνο από άγνοιά μου.σημειώνω πως όποτε έκανα κουβέντα με το δάσκαλο για το εν λόγω θέμα..μου έταζε πως σύντομα θα τα κάνουμε κι αυτά.όμως ο χρόνος περνάει κ έχω παραμείνει μόνο στις φόρμες.

ninjamousegr
09-06-13, 00:31
γεια σας!θα πρωτοτυπήσω λέγοντας σας,πως είμαι κοπέλα..κατέληξα σε αυτό το φορουμ,γιατί έψαχνα εναγωνιωδώς στο ιντερνετ κάτι που με προβληματίζει τελευταία.δεν είμαι καμιά συγκλονιστική μαχητής.έχω κάνει πυγμαχία που αγαπώ πολύ,λίγο mma που μου έδωσε πολύ ενέργεια κ αυτοπεποίθηση αλλά τώρα κάπου στα μισά των πρώτων άντα,αποφάσισα να ασχοληθώ με πολεμικές τέχνες.παρακολουθώ σχεδόν εδώ και 10 μήνες μία σχολή στην επαρχία με ένα δάσκαλο πολύ ενημερωμένο κ καλά εκπαιδευμένο.νομίζω περισσότερες λεπτομέρειες δε χρειάζονται..όμως τελευταία κάτι δε μου κολλάει.θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω.στο kung fu..πόσο λογικό είναι να ασχολείσαι αποκλειστικά κ κυρίως με φόρμες;είναι λογικό πως δεν κάνουμε σχεδόν καθόλου πρακτική εφαρμογή τους κ σπάρινγκ;δε λέω να κοπανιόμαστε απλά..πόσες φορές να κάνω μία συγκεκριμένη φόρμα;το ξέρω καλά πως η τελειότητα σε μία φόρμα δεν επιτυγχάνεται σε καμία περίπτωση μέσα σε 10 μήνες..αλλά καθόλου πρακτική εφαρμογή;επιπλέον είναι λογικό πως ο δάσκαλος τελευταία μας αφήνει ουσιαστικά να προπονούμαστε μόνοι μας κ απλά που κ που παρακολουθεί..σημειώνω πως δεν κάνω ται τσι.διάβασα όλα αυτά που έχει αναρτήσει ο lao κ τις απαντήσεις κ αισθάνομαι πως εδώ θα βρω κάποια επιπλέον φώτιση στο αν απλά είμαι παράξενη κ ανυπόμονη ή στο αν ο δάσκαλος κάπου χωλαίνει.μαρέσει το συγκεκριμένο στυλ κ δε θα ήθελα να το εγκαταλέιψω εύκολα μόνο από άγνοιά μου.σημειώνω πως όποτε έκανα κουβέντα με το δάσκαλο για το εν λόγω θέμα..μου έταζε πως σύντομα θα τα κάνουμε κι αυτά.όμως ο χρόνος περνάει κ έχω παραμείνει μόνο στις φόρμες.


δεν γνωρίζω απο παραδοσιακές τέχνες και πολλά. Παρόλο που έχω διδαχτει ιαπωνικό jujutsu παραδοσιακό (καμία σχέση με τα καραγκιοζιλίκια την Ελληνικής ομοσπονδίας) και judo, δεν κατάλαβα κάτι το παραδοσιακό ποτέ. Ηταν σαν να κάνω μμα αλλά για δρόμο στην περίπτωση του jujutsu και στην περίπτωση του judo θα πω απλά οτι μπένει κατευθείαν στο ψητό και δεν ασχόλειται καθόλου με φορμες, τουλς κτλ. Θα σου πω οτι αν ψάχνεις κάτι το ποιο πνευματικό, το kung fu θα σε καλύψει. Τώρα για το αν είναι σωστό να κάνεις φόρμες ένα χρόνο χωρίς να κάνεις κάτι το χειροπιαστό θα το απαντήσουν τα παιδιά που ασχολούνται χρόνια. Αν ψάχνεις κάτι σε πολεμική τέχνη με την πολύ στενή έννοια (που για εμένα είναι ωμότητα, βαρβαρότητα, απλές τεχνικές άμεσες αποτελεσματικές) δεν θα σε καλύψει.

Lao
10-06-13, 12:02
γεια σας!θα πρωτοτυπήσω λέγοντας σας,πως είμαι κοπέλα..κατέληξα σε αυτό το φορουμ,γιατί έψαχνα εναγωνιωδώς στο ιντερνετ κάτι που με προβληματίζει τελευταία.δεν είμαι καμιά συγκλονιστική μαχητής.έχω κάνει πυγμαχία που αγαπώ πολύ,λίγο mma που μου έδωσε πολύ ενέργεια κ αυτοπεποίθηση αλλά τώρα κάπου στα μισά των πρώτων άντα,αποφάσισα να ασχοληθώ με πολεμικές τέχνες.παρακολουθώ σχεδόν εδώ και 10 μήνες μία σχολή στην επαρχία με ένα δάσκαλο πολύ ενημερωμένο κ καλά εκπαιδευμένο.νομίζω περισσότερες λεπτομέρειες δε χρειάζονται..όμως τελευταία κάτι δε μου κολλάει.θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω.στο kung fu..πόσο λογικό είναι να ασχολείσαι αποκλειστικά κ κυρίως με φόρμες;είναι λογικό πως δεν κάνουμε σχεδόν καθόλου πρακτική εφαρμογή τους κ σπάρινγκ;δε λέω να κοπανιόμαστε απλά..πόσες φορές να κάνω μία συγκεκριμένη φόρμα;το ξέρω καλά πως η τελειότητα σε μία φόρμα δεν επιτυγχάνεται σε καμία περίπτωση μέσα σε 10 μήνες..αλλά καθόλου πρακτική εφαρμογή;επιπλέον είναι λογικό πως ο δάσκαλος τελευταία μας αφήνει ουσιαστικά να προπονούμαστε μόνοι μας κ απλά που κ που παρακολουθεί..σημειώνω πως δεν κάνω ται τσι.διάβασα όλα αυτά που έχει αναρτήσει ο lao κ τις απαντήσεις κ αισθάνομαι πως εδώ θα βρω κάποια επιπλέον φώτιση στο αν απλά είμαι παράξενη κ ανυπόμονη ή στο αν ο δάσκαλος κάπου χωλαίνει.μαρέσει το συγκεκριμένο στυλ κ δε θα ήθελα να το εγκαταλέιψω εύκολα μόνο από άγνοιά μου.σημειώνω πως όποτε έκανα κουβέντα με το δάσκαλο για το εν λόγω θέμα..μου έταζε πως σύντομα θα τα κάνουμε κι αυτά.όμως ο χρόνος περνάει κ έχω παραμείνει μόνο στις φόρμες.

Πόσο καιρό ασχολείσαι με το Σύστημά σου;

difight
10-06-13, 15:50
Πόσο καιρό ασχολείσαι με το Σύστημά σου;

10 μήνες περίπου..το θέμα είναι πως αρχικά κάναμε πολλά απλικέσιον κ τώρα πια όχι.όπως κάναμε κ 1-2 φορές σπάρινγκ το οποίο επίσης σταμάτησε.(δεν υπήρξε κανένας τραυματισμός).

Lao
10-06-13, 16:56
10 μήνες περίπου..το θέμα είναι πως αρχικά κάναμε πολλά απλικέσιον κ τώρα πια όχι.όπως κάναμε κ 1-2 φορές σπάρινγκ το οποίο επίσης σταμάτησε.(δεν υπήρξε κανένας τραυματισμός).

Τι είναι οι φόρμες για εσένα; Για ποιο λόγο τις κάνει ένας ασκούμενος;

difight
10-06-13, 17:02
Τι είναι οι φόρμες για εσένα; Για ποιο λόγο τις κάνει ένας ασκούμενος;

αυτό που μας έχει πει ο δάσκαλος κ έχω καταλάβει από αυτά,τα λίγα, που έχω κάνει ως τώρα,είναι διάφορες τεχνικές αυτοάμυνας ''χορογραφημένες'' γιατί αλλιώς θα ήταν τεράστια η ύλη να διδαχθεί.επιπλέον βοηθάει στην αυτοσυγκέντρωση,την εξάσκηση της αναπνοής,την εκμάθηνση των βάσεων.

Lao
10-06-13, 17:33
αυτό που μας έχει πει ο δάσκαλος κ έχω καταλάβει από αυτά,τα λίγα, που έχω κάνει ως τώρα,είναι διάφορες τεχνικές αυτοάμυνας ''χορογραφημένες'' γιατί αλλιώς θα ήταν τεράστια η ύλη να διδαχθεί.επιπλέον βοηθάει στην αυτοσυγκέντρωση,την εξάσκηση της αναπνοής,την εκμάθηνση των βάσεων.

Φόρμες = Δρόμος.

Είναι ένα σύνολο κινήσεων, το οποίο έχει σκοπό να μεγαλώνει η αντίληψη του μαθητή, να αποκτάει ένα «touch» με το Σύστημά του, αν θέλεις. Είναι σαν να μαθαίνεις να φτιάχνεις προτάσεις, αν καταλαβαίνεις.

difight
10-06-13, 21:25
Φόρμες = Δρόμος.

Είναι ένα σύνολο κινήσεων, το οποίο έχει σκοπό να μεγαλώνει η αντίληψη του μαθητή, να αποκτάει ένα «touch» με το Σύστημά του, αν θέλεις. Είναι σαν να μαθαίνεις να φτιάχνεις προτάσεις, αν καταλαβαίνεις.

νομίζω ναι..κ καταλαβαίνω κ τη χρησιμότητά τους..απλά αναρωτιέμαι αν είναι μόνο αυτό.ή για πόσο καιρό είναι αποκλειστική η διδασκαλία φορμας.χωρίς τίποτα άλλο.ευχαριστώ πολύ κ τους 2 σας για τις απαντήσεις σας.

Lao
11-06-13, 10:51
νομίζω ναι..κ καταλαβαίνω κ τη χρησιμότητά τους..απλά αναρωτιέμαι αν είναι μόνο αυτό.ή για πόσο καιρό είναι αποκλειστική η διδασκαλία φορμας.χωρίς τίποτα άλλο.ευχαριστώ πολύ κ τους 2 σας για τις απαντήσεις σας.

Τις φόρμες δεν τις σταματάς ποτέ.

Ο Φουνακούσι έλεγε, χαριτολογώντας, ότι για να φτάσει να κάνει κανείς μια φόρμα σε καλό επίπεδο, πρέπει να την κάνει 7.000 φορές

Από κει και πέρα, προφανώς και η διδασκαλία δεν περιορίζεται μόνο σε φόρμες, αλλά το πότε κάνει κάποιος κάτι, έχει να κάνει με τον Δάσκαλο, την ύλη, τον ίδιο τον μαθητή κτλ.

Η δική μου εμπειρία λέει ότι μία σωστή εκπαίδευση στο ΚΦ πρέπει να περιλαμβάνει πολλά πράγματα ακόμα, όπως τεχνικές, στρατηγικές, βηματισμούς, στάσεις και τεχνοτροπίες ζώων, προκαθορισμένες και ελεύθερες μάχες, όπλα, ακροβατικά και πτώσεις κτλ κτλ κτλ.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά η γυμναστική πρέπει να είναι πολύπλευρη. Ένα ολοκληρωμένο μάθημα ΚΦ, πολλές φορές μπορεί να είναι 2 ώρες γυμναστική και 2 ώρες τεχνικό μέρος.

difight
11-06-13, 19:49
Τις φόρμες δεν τις σταματάς ποτέ.

Ο Φουνακούσι έλεγε, χαριτολογώντας, ότι για να φτάσει να κάνει κανείς μια φόρμα σε καλό επίπεδο, πρέπει να την κάνει 7.000 φορές

Από κει και πέρα, προφανώς και η διδασκαλία δεν περιορίζεται μόνο σε φόρμες, αλλά το πότε κάνει κάποιος κάτι, έχει να κάνει με τον Δάσκαλο, την ύλη, τον ίδιο τον μαθητή κτλ.

Η δική μου εμπειρία λέει ότι μία σωστή εκπαίδευση στο ΚΦ πρέπει να περιλαμβάνει πολλά πράγματα ακόμα, όπως τεχνικές, στρατηγικές, βηματισμούς, στάσεις και τεχνοτροπίες ζώων, προκαθορισμένες και ελεύθερες μάχες, όπλα, ακροβατικά και πτώσεις κτλ κτλ κτλ.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά η γυμναστική πρέπει να είναι πολύπλευρη. Ένα ολοκληρωμένο μάθημα ΚΦ, πολλές φορές μπορεί να είναι 2 ώρες γυμναστική και 2 ώρες τεχνικό μέρος.

νομίζω με κάλυψες απόλυτα...αυτά ακριβώς μας έλεγε κ εν μέρει μας έκανε ο δάσκαλος,μέχρι κ αυτόν τον τελευταίο καιρό που έχουμε πια περιοριστεί στις φόρμες.
προφανώς κ κάποιο λόγο έχει...απλά σκέφτομαι σοβαρά να βάλω κ εγώ ένα περιθώριο μέσα μου,ως πότε θα αντέξω ένα μάθημα στο οποίο κάνω μόνη μου μία φόρμα,χωρίς μάλιστα επίβλεψη.

σευχαριστώ πολύ!
υγ..ζηλέυω πολύ μια τέτοια προπόνηση!

Lao
11-06-13, 21:29
σευχαριστώ πολύ!
υγ..ζηλέυω πολύ μια τέτοια προπόνηση!

Μην παίρνεις όρκο.

difight
11-06-13, 22:25
Μην παίρνεις όρκο.

ότι τη ζηλεύω παίρνω..ειλικρινά.κι ότι θα ήθελα πολύ να προσπαθήσω.αν θα τα κατάφερνα δεν το ξέρω..καλή συνέχεια.