PDA

Επιστροφή στο Forum : Protein Pancakes



leftis
19-02-12, 14:02
Παιδιά, μια συνταγή που ανακάλυψα τέλεια για πρωινό και την κάνω ΄κάθε μέρα από τότε που την είδα.

Λοιπόν:
110 γρ κότατζ
80 γρ βρώμη
3 ασπράδια
1 ολόκληρο
1 βανίλια (προαιρετικό)

Όλα μαζί σε ένα μπλέντερ μέχρι να γίνει ένα σχετικά παχύρευστο μίγμα. Το ρίχνετε σε ένα αντικολλητικό τηγάνι σε μέτρια φωτιά και το αφήνετε γύρω στα 2-3 λεπτά κάθε μεριά.
'Ετοιμο να το σερβίρετε. Εγώ προσωπικά το σερβίρω με 1 μπανάνα και 1 σκοοπ πρωτείνη διαλυμένο σε πολύ λίγο γάλα ίσα ίσα να πάρει μορφή μερέντας.

Καλή όρεξη!

billys15
19-02-12, 17:25
Ωραιο φαινεται! Αυτο με την πρωτεϊνη το κανω κι εγω.Βαζω λιγο νερο για να νομιζω οτι τρωω κρεμα JOTIS :green:

Giannistzn
19-02-12, 17:28
Εαν ειναι σοκολατα η πρωτεΐνη βαλτε και λιγο κακαο μεσα. Εμενα μου αρεσει ο συνδιασμος

Stella
19-02-12, 18:54
Ωραίο φαίνεται!
Για τις γυναίκες βγαίνει 2 μεριδούλες!
Θα το δοκιμάσω!;)

leftis
19-02-12, 18:57
Εξυπακούεται πως ο καθένας προσαρμόζει τα γραμμάρια ανάλογα με τις ανάγκες του. Καλύτερα όμως μην πειράξετε αναλογίες γιατί δεν ξέρω αμα θα βγεί το ίδιο καλή μετά ;).

MusclesOfShadow
19-02-12, 18:59
Ποτε δεν ημουν καλος μαγειρας... Ειμαι λιγο...πως να το πω....υπερβολικος:green: Και οι γευσεις μου ειναι παντα μπερδεμενες:turtle:
Ομως θα φτιαξω κιεγω pancake, αυτα τα ψημενα τα καφε, ππωπωπωπ με σιροπακι, πολυ μαρεσουν. Αρκει ναχουν και πρωτενουλα μεσα, τηγανακι, αυγουλακι...πωωω
Η βρωμη ομως δεν τα κανει να φαιονται πολυ με pancakes. Τι θα λεγατε για αλευρι ????

leftis
19-02-12, 19:05
Ποτε δεν ημουν καλος μαγειρας... Ειμαι λιγο...πως να το πω....υπερβολικος:green: Και οι γευσεις μου ειναι παντα μπερδεμενες:turtle:
Ομως θα φτιαξω κιεγω pancake, αυτα τα ψημενα τα καφε, ππωπωπωπ με σιροπακι, πολυ μαρεσουν. Αρκει ναχουν και πρωτενουλα μεσα, τηγανακι, αυγουλακι...πωωω
Η βρωμη ομως δεν τα κανει να φαιονται πολυ με pancakes. Τι θα λεγατε για αλευρι ????

Υποτίθεται ότι στο μπλέντερ η βρώμη αλευροποιήται....Παρ'ολα αυτά εγώ με το που αγοράζω την βρώμη την βάζω σε αλεστήρι καφέ και γίνεται σαν αλέυρι, και το φυλάω σε βαζάκι. Είναι όλα τα λεφτα. Πραγματικά δεν έχει διαφορά απο pancake. Εγώ να φανταστείς την βρώμη δεν την μπορώ καθόλου αλλά έτσι και με σοκολατίτσα απο πάνω (πρωτείνη πάντα :green: ) είναι τέλεια!

nicknick
29-02-12, 16:46
Παιδια το δοκιμασα,

Ειναι ΦΟΒΕΡΟ πραγματικα...Αφαιρεσα τον κροκο και εβαλα μονο τα ασπραδια αλλα και παλι ειναι μαματο!!!
Ηταν ζεστο και εριξα μελι και μπανανα απο πανω για πρωινο. Θατο ξαναφτιαξω το απογευμα με φυστικοβουτηρο και ισως ταχινι κακαο!!

Stella
29-02-12, 18:21
Παιδιά, μια συνταγή που ανακάλυψα τέλεια για πρωινό και την κάνω ΄κάθε μέρα από τότε που την είδα.

Λοιπόν:
110 γρ κότατζ
80 γρ βρώμη
3 ασπράδια
1 ολόκληρο
1 βανίλια (προαιρετικό)

Όλα μαζί σε ένα μπλέντερ μέχρι να γίνει ένα σχετικά παχύρευστο μίγμα. Το ρίχνετε σε ένα αντικολλητικό τηγάνι σε μέτρια φωτιά και το αφήνετε γύρω στα 2-3 λεπτά κάθε μεριά.
'Ετοιμο να το σερβίρετε. Εγώ προσωπικά το σερβίρω με 1 μπανάνα και 1 σκοοπ πρωτείνη διαλυμένο σε πολύ λίγο γάλα ίσα ίσα να πάρει μορφή μερέντας.

Καλή όρεξη!

Το εφτιαξα και γω αλλά προσθεσα και μισό σκουπ γουει βανιλια για γευση!
Τελειο έγινε, νόστιμο και αφράτο μιαμ μιαμ!:thumbup::thumbup::thumbup:

nicknick
04-03-12, 03:03
Πειραματιστικα και ειπα να το μετρατεψω και σε κατι πιο αλμυρο..
Αφαιρεσα τον κροκο και την βανηλια και προσθεσα λιγο αλατι και εγινε σαν κρεπα αλμυρη, εβαλα ανθοτηρο , ντοματα κλπ απο πανω
Εγινε καλυτερο απο οτι το περιμενα οποιοσ θελει ασ το δοκιμασει

leftis
04-03-12, 20:23
Πειραματιστικα και ειπα να το μετρατεψω και σε κατι πιο αλμυρο..
Αφαιρεσα τον κροκο και την βανηλια και προσθεσα λιγο αλατι και εγινε σαν κρεπα αλμυρη, εβαλα ανθοτηρο , ντοματα κλπ απο πανω
Εγινε καλυτερο απο οτι το περιμενα οποιοσ θελει ασ το δοκιμασει

Δεν το είχα σκεφτεί σε αλμυρή version. Θα το δοκιμάσω!