PDA

Επιστροφή στο Forum : Έρευνα: Preworkout vs Post-Workout



lila_1
19-02-12, 14:35
Η συγκεκριμένη έρευνα κατέληξε στο συμπέρασμα ότι γεύμα πρωτεινών-υ/κων που καταναλώνεται αμέσως ΠΡΙΝ τη προπόνηση με βάρη, είναι σημαντικά καλύτερο (έως και 2 φορές μεγαλύτερη αύξηση πρωτεινοσύνθεσης!) απο το ίδιο γεύμα καταναλωμενο αμέσως ΜΕΤΑ.
Δηλαδή είναι πολύ αποτελεσματικότερο να πίνεις το shake σου ΠΡΙΝ αντί για ΜΕΤΑ που συνηθίζουν όλοι...!

εδώ είναι και το λινκ του επιστημονικού άρθρου

http://ajpendo.physiology.org/content/281/2/E197.full

εμένα με έβαλαν σε σκέψεις πάντως τα αριθμητικά αποτελέσματα που είδα μέσα στο άρθρο...

exkaliber
22-02-12, 19:37
πολυ ενδιαφερον :thumbup:

περιεργο που δεν το σχολιασε κανενας



προσωπικα αμφιβαλω οτι τοσος κοσμος κανει λαθος και περνει σε ποστ

MusclesOfShadow
22-02-12, 19:43
Πιες και πριν, και μετα:unsure:

exkaliber
22-02-12, 19:50
τρωω πριν :P:P

το θεμα δεν ειναι τι κανω εγω,
αλλα να δουμε αν ισχυει αυτο που λεει το αρθρο

vaggan
22-02-12, 20:00
εγω πινω και πριν και μετα ;)

Andrikos
22-02-12, 22:40
Η συγκεκριμένη έρευνα κατέληξε στο συμπέρασμα ότι γεύμα πρωτεινών-υ/κων που καταναλώνεται αμέσως ΠΡΙΝ τη προπόνηση με βάρη, είναι σημαντικά καλύτερο (έως και 2 φορές μεγαλύτερη αύξηση πρωτεινοσύνθεσης!) απο το ίδιο γεύμα καταναλωμενο αμέσως ΜΕΤΑ.
Δηλαδή είναι πολύ αποτελεσματικότερο να πίνεις το shake σου ΠΡΙΝ αντί για ΜΕΤΑ που συνηθίζουν όλοι...!

εδώ είναι και το λινκ του επιστημονικού άρθρου

http://ajpendo.physiology.org/content/281/2/E197.full

εμένα με έβαλαν σε σκέψεις πάντως τα αριθμητικά αποτελέσματα που είδα μέσα στο άρθρο...

Κλασσική έρευνα. Την είχαμε παραθέσει σε άλλο φόρουμ το 2008 ή 9. Yπάρχει και σχετική με nutrient provision και σπριντ από το 11, πάλι θετικά αποτελέσματα.

Mcstefan7
22-02-12, 22:58
αυτό ισχύει αν δεν έχεις φάει καλα κανα 2ωρο πριν...Αν έχεις φάει δν νομίζω να είναι τοσο απαραίτητο όσο το ποστ

Devil
23-02-12, 13:04
οταν λεω εγω οτι με εχετε γραμμενο.... κατι ξερω...:green: καπου την ειχα ποσταρει πιο παλια αυτη.... οταν εκραζα τα αναβολικα παραθυρα πορτες κτλ κτλ...


μιας και βλεπω ενα μικρο ενδιαφερον.... για ερευνες pre/post/intra κτλ κτλ.... τι θα λεγατε να ανοιγαμε ενα αντιστοιχο τοπικ και να βαζαμε μεσα οτι υπαρχει απο ερευνα και να κανουμε μια κουβεντουλα.....?:green:

(καπου εδω θα με κραξει ο beef....:green::turtle:)

COBRA_STYLE
23-02-12, 14:00
Nαι μαζι σου Μητσο.

Και γω απο τα μεσα ΜΑρτιου θα βαζω λευκινη στο pre και στο post μαζι με whey.Αυτο που λενε μερικοι σχετικα με το αν εχεις φαει 2-3 ωρες πριν δε νομιζω να εχει καμια σχεση.

spyros Bodybuilding
23-02-12, 14:06
Κλασσική έρευνα. Την είχαμε παραθέσει σε άλλο φόρουμ το 2008 ή 9. Yπάρχει και σχετική με nutrient provision και σπριντ από το 11, πάλι θετικά αποτελέσματα.

τελικα τι ειναι πιο σωστο,πριν ή μετα?

beefmeup
23-02-12, 14:09
(καπου εδω θα με κραξει ο beef....:green::turtle:)

ναι ρε θα σε κραξω..:green:

οσον αφορα την ερευνα,ειναι γνωστο οτι κ η προ-προπονητικη διατροφη παιζει μεγαλο ρολο..
απο κει κ περα,δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια αν παιζει λιγοτερο η περισοτερο απο αυτη την ερευνα γιατι τα αμινο που πηραν ηταν μετα απο 8ωρη αποχη απο φαγητο..δλδ εννοω οτι αν ειχαν φαει κανα 2ωρο-3 ωρο πριν οπως γραφει κ ο Mcstefan7,μπορει να υπηρχε διαφορα αλλα να μην ηταν ουσιαστικη..
με λιγα λογια,η τρως κανονικα κ μετα απο 3 ωρες πας για προπονα για να εχεις αυξημενη πρωτεινοσυνθση λογω αμινο απο φαγητο..
η αν δεν σε βολευει μπορεις να απεχεις απο φαι για καποιες ωρες κ να παρεις αμινο πριν την προπονα δεδομενο οτι δεν θα κανουν 3 ωρες να περασουν στο αιμα..

"σωστο" κ "λαθος" δεν υπαρχει..τρως κ πριν κ μετα...απλο ειναι.

average_joe
07-07-12, 11:27
bumpαρω γιατι το βρισκω ενδιαφερον (μηπως να παει στις ερευνες? :unsure:)

αφηνω αλλη μια που λεει πανω κατω τα ιδια

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22617396

σε αυτην, παλι σε πειραμα με αντιστασεις, φανηκε οτι

Protein sources producing a slow AA release, when consumed before resistance exercise in sufficient amounts, are as effective as rapidly digested proteins in promoting post-exercise muscle protein synthesis.


"πρωτεινικες πηγες αργης απορροφησης οταν καταναλωθηκαν πριν την ασκηση σε επαρκεις ποσοτητες ειναι το ιδιο αποτελεσματικες οσο οι γρηγορης απορροφησης πηγες στην επαγωγη πρωτεινοσυνθεσης μεταπροπονητικα"

δεν καταλαβαινω βεβαια το "αργης" που λεει, καθως το γευμα ηταν 25gr whey και 5gr leucine:unsure:

beefmeup
07-07-12, 11:41
δεν καταλαβαινω βεβαια το "αργης" που λεει, καθως το γευμα ηταν 25gr whey και 5gr leucine:unsure:

η τριτη ομαδα επερνε το ιδιο πραγμα με την 2η,αλλα χωρισμενο σε δοσεις ανα 15 λεπτα η δοση(15 × 33 mL aliquots of BOLUS drink every 15 min)..
ισως αυτο εννοει.

απλα με την ποσοτητα που πηραν με την μια,τα ατομα της 2ης ομαδας ειχαν διπλασια συγκεντρωση λευκινης στο αιμα αμμεσα.

θα την παω στις μελετες..:thumbup:

average_joe
07-07-12, 12:02
ωραιος:thumbup:
ναι το ειδα και πιθανον να εννοει αυτο τι να πω.

ξεχασα και αυτη που ναι πιο κοντα στο θεμα και συμφωνει με τα ευρηματα της ερευνας που χει παραθεσει η @lila_1 στο πρωτο ποστ.(σημειωστε οτι η ομαδα που εκανε αυτη τη μελετη εχει κοινα μελη- επιστημονες)


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16896166

καταληγει

Arterial amino acid concentrations were elevated by approximately 50%, and net amino acid balance switched from negative to positive following ingestion of proteins at either time.Amino acid uptake was not significantly different between PRE and POST when calculated from the beginning of exercise (67 +/- 22 and 27 +/- 10 for PRE and POST, respectively) or from the ingestion of each drink (60 +/- 17 and 63 +/- 15 for PRE and POST, respectively).

οτι σε ερευνα με whey δεν εχει μεγαλες διαφορες στο χρονισμο (pre και post).

ισως η διαφορα ειναι εδω σε σχεση με τα αμινοξεα στην πρωτη ερευνα
Thus the response of net muscle protein balance to timing of intact protein ingestion does not respond as does that of the combination of free amino acids and carbohydrate
οτι δηλ. αμινοξεα και υδατανθρ ειτε πριν ειτε μετα ειναι καλυτερα απο τη whey αν καταλαβα καλα.

Nikoskom
12-07-12, 12:24
Υδατανθρακων υψηλου γλυκαιμικου δεικτη ?:bbbiceps:

beefmeup
12-07-12, 19:27
καλο ειναι οι υ/ες να μην ειναι με υψηλο γλυκαιμικο..
κ οχι σε μεγαλη ποσοτητα..αναλογα την μορφη που θα τους παρεις βεβαια..αν θα ειναι απο φαι η απο σκονη.

s0k0s
14-07-12, 11:43
Μα τι γευμα μπορεις να καταναλωσεις πριν την προπονηση πρωτ.-υ/α κ να μην σου κατσει βαρυ; :unsure:

aqua_bill
14-07-12, 11:49
εγώ κάνω ένα δικό μου pre με bulk που έχει μεσα waxy,ισολατε,λευκινη. φαναταζομαι πως είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που λέει η ερευνα.

beefmeup
14-07-12, 11:51
Μα τι γευμα μπορεις να καταναλωσεις πριν την προπονηση πρωτ.-υ/α κ να μην σου κατσει βαρυ; :unsure:

αν μιλας για γευμα,κατι με πρωτεινη κ υ/α 2-3 ωρες πριν νομιζω ειναι καλα..γιατι να σου πεσεις βαρυ..
εκτος αν με το γευμα εννοεις καμια πιτσα.

s0k0s
14-07-12, 12:00
αν μιλας για γευμα,κατι με πρωτεινη κ υ/α 2-3 ωρες πριν νομιζω ειναι καλα..γιατι να σου πεσεις βαρυ..
εκτος αν με το γευμα εννοεις καμια πιτσα.

ότι γεύμα πρωτεινών-υ/κων που καταναλώνεται αμέσως ΠΡΙΝ τη προπόνηση με βάρη

Αυτο με μπερδεψε beef.. αμεσως πριν οτι γραφει.. ολα οκ τοτε, απο τοτε που ξεκινησα ναι παντα 2-3 ωρες οπως αναφερες εχω το γευμα πριν την προπονηση με καλο υδατανθρακα για ενεργεια σιγουρα και φυσικα πρωτεινη.

Αμα πας με αδειο στομαχι καταβολιζεις ή απλα πας χωρις ενεργεια;

Επισης και eaa πριν την προπονηση δν θα βοηθουσαν αρκετα;

TheWorst
14-07-12, 12:25
Σιγα μη καταβολισεις με αδειο στομαχι :green: Οταν κανεις 16 ωρες φαστ και πας για προπονηση δλδ θα εξαφανιστεις ? :green:

s0k0s
14-07-12, 12:30
Σιγα μη καταβολισεις με αδειο στομαχι :green: Οταν κανεις 16 ωρες φαστ και πας για προπονηση δλδ θα εξαφανιστεις ? :green:

Αχαα, οποτε το μονο κακο ειναι οταν πας με αδειο στομαχι, οτι εισαι με λιγοτερη ενεργεια.. ετσι;

TheWorst
14-07-12, 12:44
Αχαα, οποτε το μονο κακο ειναι οταν πας με αδειο στομαχι, οτι εισαι με λιγοτερη ενεργεια.. ετσι;

Οχι , η ενεργεια ειναι στα υψη . Κυριολεκτω , δεν ειρονευομαι :)

s0k0s
14-07-12, 12:53
Οχι , η ενεργεια ειναι στα υψη . Κυριολεκτω , δεν ειρονευομαι :)

Δεν ξερω φιλε εγω με αδειο στομαχι δεν κανω δουλεια, με σχεση οταν παω με γευμα... νιωθω τερμα κουρασμενος και καπως πεσμενος..

TheWorst
14-07-12, 13:05
Ναι , ετσι γιατι το θετεις στον εαυτο σου , αυτα λεει ο νους.. Αλλα αν συνυθισεις και μαλιστα με πολλες ωρες νηστειας θα εχεις περισσοτερο energy που λες εσυ. Εγω οταν τρωω υ/ες πριν την προπονηση , και αν ειναι και σε αρκετη ποσοτητα με στελνουν για νανακια

lila_1
14-07-12, 13:07
Ρε παιδιά, τί γεύματα 2-3 ώρες πρίν λέτε?

Η έρευνα μιλάει για υγρό συμπλήρωμα με αμινοξέα(ή πρωτείνη) κ υ/κα αμέσως πρίν....όχι για γεύμα 3 ωρών
Δηλαδή το συνηθισμένο shake που παίρνετε,,,

s0k0s
14-07-12, 13:13
Λιλα στο πρωτο ποστ νομιζω γραφεις για γευμα αμεσως πριν την προπονηση γιαυτο ξεκινησα να σχολιαζω και εγω...

lila_1
14-07-12, 13:23
Οχι, είναι συμπλήρωμα ΑΜΕΣΩΣ πριν τη προπόνηση...
Το είπα 2 φορές ότι είναι το ίδιο shake, στη μία περίπτωση πρίν και στην άλλη μετά

Απλά τώρα που την ξαναείδα, η προπόνηση έγινε μετά από αφαγία.....
Οπότε ενδεχομένως με γεύμα 2-3 ώρες πρίν και ήδη υπάρχουσα ροή αμινοξέων να είχαμε παρόμοια αποτελέσματα....(αυθαιρετο συμπέρασμα όμως)
νοτ σουρ

s0k0s
14-07-12, 13:25
Χωρις να ειμαι σιγουρος γιαυτα που λεω..
Τα γευματα επεξεργαζονται δεν ξερω ποσες ωρες αλλα 2-3 το λιγοτερο ναι. Το ροφημα κανα μισαωρο (γουει). Οποτε και 2-3 ωρες πριν οπως τα ειπες να φας λογικα το ιδιο θα ναι...

lila_1
14-07-12, 13:29
Χωρις να ειμαι σιγουρος γιαυτα που λεω..
Τα γευματα επεξεργαζονται δεν ξερω ποσες ωρες αλλα 2-3 το λιγοτερο ναι. Το ροφημα κανα μισαωρο (γουει). Οποτε και 2-3 ωρες πριν οπως τα ειπες να φας λογικα το ιδιο θα ναι...

ΔΕν είναι γιατί με το σέικ κάνεις σπάικ αμινοξέων...με το γεύμα έχεις αργή και σταδιακή απορρόφηση που σημαίνει έχεις σταθερή ροή αμινοξέων...άλλα δεδομένα δηλαδή..

beefmeup
14-07-12, 20:14
Απλά τώρα που την ξαναείδα, η προπόνηση έγινε μετά από αφαγία.....
Οπότε ενδεχομένως με γεύμα 2-3 ώρες πρίν και ήδη υπάρχουσα ροή αμινοξέων να είχαμε παρόμοια αποτελέσματα....

αυτο ισχυει για τις περισοτερες ερευνες..
αν ηταν φαγωμενοι σιγουρα τα αποτελεσματα θα ηταν αλλα..τουλαχιστον οσον αφοτα τα πσοστα τους..
βεβαια εχω κ αλλη μια μελετη με σεηκ μεσα στην προπονα,σε φαγωμενους..εκει ειχε θετικα αποτελεσματα,παρολο που ηταν φαγωμενοι οι τυποι..
βεβαια εκει εχει παιξει κατι αλλο με την ποσοτητα πρωτεινης που πηραν μεσα στην μερα παρολο που ειχαν φαει κανονικα τα γευματα τους..
ειχαν παρει μικρη ποσοτητα πρωτεινης.

s0k0s
19-08-12, 22:03
Μια ερωτηση αμα πεινουμε πριν την προπον. το ροφημα, τοτε ποια στιγμη π.χ. τα αμινοξεα; π.χ. κιτρουλινη ή αλανινη ποσα λεπτα πριν την προπον. ;

beefmeup
20-08-12, 18:47
κανα 20λεπτο με μισαωρο νωριτερα ειναι οκ.

s0k0s
21-08-12, 09:17
Thanks Beef!

Periandros
21-08-12, 23:50
Προσωπικά είχα βρει έναν οδηγό για την σωστή (κατά την άποψη του συγγραφέα του) λήψη συμπληρωμάτων διατροφής.

Ο οδηγός αναφέρονταν σε περιόδους αύξησης μυϊκής μάζας και ήταν μάλλον το ζενίθ στην λήψη καθόσον πρότεινε την κατανάλωση μιας μεγάλης γκάμας συμπληρωμάτων.

Επί του θέματος πρότεινε την λήψη 30 λεπτά ΠΡΙΝ την προπόνηση 5γρ. BCAA αμινοξέων, 5γρ. Γλουταμίνης και 3-5γρ. Αργινίνης (νομίζω προάγει την παραγωγή νιτρικού οξέος)

Εν συνεχεία ΑΜΕΣΩΣ ΠΡΙΝ την προπόνηση την λήψη 20γρ. WHEY, 40γρ. υδατάνθρακα (δεξτρόζη, μαλτοδεξτρίνη,κτλ), 500 μγρ A.L.A. ( Alpha Lipoic Acid – Διεγέρτης ινσουλίνης) και 3γρ. κρεατίνης.

ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ την προπόνηση 5γρ. BCAA αμινοξέων και 5γρ. Γλουταμίνης.

Τέλος 30 λεπτά ΜΕΤΑ την προπόνηση 40 γρ. WHEY, 60 γρ απλού υδατάνθρακα, 5γρ. κρεατίνης και 500 μγρ A.L.A.

Προσωπικά ακολούθησα το παραπάνω πλάνο ως προς BCAA, WHEY, Γλουταμίνη και κατά περιόδους Κρεατίνη και είχα πολύ καλά αποτελέσματα.

Τα παραθέτω για την γνώμη σας.

lila_1
21-08-12, 23:56
Είχες τα αποτελέσματα που θα χες ούτως ή άλλως και χωρίς τα συμπληρώματα, για να μην αναφέρω την αξία του χρονοδιαγράμματος λήψης τους(my ass)

Periandros
23-08-12, 03:35
Είχες τα αποτελέσματα που θα χες ούτως ή άλλως και χωρίς τα συμπληρώματα, για να μην αναφέρω την αξία του χρονοδιαγράμματος λήψης τους(my ass)

Δεν νομίζω ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Αν αντιλαμβάνομαι σωστά είσαι εντελώς αντίθετη με την λήψη συμπληρωμάτων αφού θεωρείς πως με ή χωρίς αυτά θα είχα ίδια αποτελέσματα. Ή τουλάχιστον δεν θεωρείς ότι διαδραματίζουν τόσο σημαντικό ρόλο. Σεβαστό!

Καταρχήν προσωπικά αν και το διαιτολόγιο παρέμεινε σταθερό, με το πρόγραμμα αυτό, στην λήψη πριν και μετά δηλαδή συμπληρωμάτων είχα ποιοτική αύξηση στο βάρος μου και στην απόδοση μου.

Επίσης ενώ είχα μικροτραυματισμούς έπαψαν να υπάρχουν.

Τώρα μπορείς να τα αμφισβητήσεις όλα αυτά να μιλήσεις για Placebo κτλ. Δεκτό! Προσωπικά πάντως θεωρώ ότι με βοήθησαν αρκετά και είχα αλλαγή και στο σώμα και το ξαναλέω τα πήρα ενώ όλα τα άλλα που έκανα παρέμειναν σταθερά (ceteris paribus δηλαδή).

Τώρα για το χρονοδιάγραμμα αν μπορείς σε παρακαλώ βοήθησε με γινόμενη λίγο πιο συγκεκριμένη. Ο συγγραφέας του οδηγού είναι άτομο που ασχολείται χρόνια και θεώρησα πως ήξερε τι έγραφε αλλά αν έχεις ενστάσεις διαφώτισε με αναφορικά με τους χρόνους λήψης.

Ευχαριστώ.