PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφές με "αρνητικές θερμίδες"...



stelios17
22-06-09, 19:38
Γεια σας ...!
Γνωριζει μηπως εαν οι "κενες" θερμιδες αποθηκευονται σαν λιπος στην περιοχη της κοιλιας ή και στο υπολοιπο σωμα ???
Επισης μπορει να μου πει καποιος τι παρενεργειες θα ειχε εαν απο τις 2900 θερμιδες που ειναι οι θερμιδες συντηρησης μου αντικαταστουσα τις 400 με κενες θερμιδες οπως ειναι η ζαχαρη ???

kyriakos23
22-06-09, 23:48
ΛΙΠΟΣ

KATERINI 144
22-06-09, 23:58
Γεια σας ...!
Γνωριζει μηπως εαν οι "κενες" θερμιδες αποθηκευονται σαν λιπος στην περιοχη της κοιλιας ή και στο υπολοιπο σωμα ???σε ολο το σωμα αλλα η κυρίως αποθηκη ειναι η κοιλια, αρα περισσοτερο εκει.



Επισης μπορει να μου πει καποιος τι παρενεργειες θα ειχε εαν απο τις 2900 θερμιδες που ειναι οι θερμιδες συντηρησης μου αντικαταστουσα τις 400 με κενες θερμιδες οπως ειναι η ζαχαρη ???τη πονηρο σκεφτηκες και θελεις να το κανεις αυτο?! για πες :unsure:

Exci
23-06-09, 00:16
σε ολο το σωμα αλλα η κυρίως αποθηκη ειναι η κοιλια, αρα περισσοτερο εκει.
Αναλογα το φυλο και τα γενετικα βεβαια


τη πονηρο σκεφτηκες και θελεις να το κανεις αυτο?! για πες :unsure:
Ενα πατατακι θελησε να φαει ο καημενος :sneaky:

KATERINI 144
23-06-09, 00:25
τα πατατακια δεν εχουν ζαχαρι (εκτος αν βγηκε τιποτα καινουριο) :rolleyes:






:rabbit:

stelios17
23-06-09, 13:56
Οχι απλα τα αναψυκτικα τυπου coca cola ειναι full στις κενες θερμιδες και ειναι ενας ευκολος τροπος να γεμιζω με καποιες επιπλεον θερμιδες 2,3 γευματα την ημερα και παραλληλα βοηθουν και στην χωνεψη :toast: ...
Επειδη ειμαι σε περιοδο ογκου αυτο ισως με βοηθησει να αυξησω της θερμιδες μου επειδη κατα τα αλλα ειμαι ισα - ισα στις θερμιδες που χρειαζομαι για αυξηση ογκου !...

thegravijia
23-06-09, 14:24
Οχι απλα τα αναψυκτικα τυπου coca cola ειναι full στις κενες θερμιδες και ειναι ενας ευκολος τροπος να γεμιζω με καποιες επιπλεον θερμιδες 2,3 γευματα την ημερα και παραλληλα βοηθουν και στην χωνεψη :toast: ...
Επειδη ειμαι σε περιοδο ογκου αυτο ισως με βοηθησει να αυξησω της θερμιδες μου επειδη κατα τα αλλα ειμαι ισα - ισα στις θερμιδες που χρειαζομαι για αυξηση ογκου !...

καπου τα εχεις μπερδεψει..τι θα πει εισαι ισα ισα στις θερμιδες για αυξηση ογκου?
στον ογκο καθε 2-3 βδομαδες αυξανουμε τις θερμιδες...

και δευτερον θες να χονευεις - αφομοιωνεις καλυτερα τις θερμιδες / το φαι που τρως ..
μαζι με καθε γευμα να τρως πολλα λαχανικα - να τρως διαφορετικες τροφες πρωτεινης..
οχι μονο κοτοπουλο συνεχεια αλλα και ψαρια και αΛΛΑ .
γιατι εχω διαβασει οτι αν τρως συνεχεια τα ιδια το σωμα δεν αντιδραει καλα και μπορει να γινεις αλλεργικος στην τροφη που τρως συνεχεια.ετσι λενε τουλαχιστον.

πολυ νερο

και για καλυτερη αφομοιωσει τρωγε μαζι με το γευμα και καλα λιπαρα
;)

stelios17
23-06-09, 14:41
Βασικα δεν πολυ ασχολουμε και παρα πολυ με τις θερμιδες , τον υπολογισμο και την αυξηση τους ....
Απλα προσπαθω να εχω στα γευματα μου τις τροφες που γραφετε στα αρθρα και γενικα στο forum , και επισης προσπαθω να τρωω ανα 3 περιπου ωρες ...
Βασικα σε ενα βαθμο το εχω πετυχει αυτο και εχω δει και αποτελεσματα ...
Οσο για τις τροφες ...Τρωω σχεδον τα παντα απο κρεας , γαλακτοκομικα , αβγα , οσπρια ...

KATERINI 144
23-06-09, 14:51
αν δε μπορείς χωρίς coca cola πιες zero που εχει μια-δυο θερμίδες αν θυμάμαι καλα.

giannis64
23-06-09, 19:12
δεν υπαρχη χειροτερο προιον απο κοκα και τα αναψηκτικα γενικα. στο μονο που κανουν καλο ειναι στον μονο κοιλιακο.

kostas82
25-06-09, 00:05
Οι θερμίδες αυτές επειδή δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τον οργανισμό, αποθηκεύονται "άτσαλα" σε διάφορα σημεία.Στους άντρες ,επειδή δεν κάνουμε περιφέρειες , πηγαίνει το λίπος περισσότερο στην κοιλιά,και μην μετράς την διαιτά σου μόνο ποσοτικά(θερμιδικά) αλλά ποιοτικά πιο πολύ.

stelios17
06-07-09, 21:22
Ρε παιδια λυστε μου μια απορια !!!:unsure:


Αφου η ζαχαρη ειναι υδατανθρακας ...
η coca cola και τα αλλα αναψηκτηκα εχουν ενεργεια ...
Γιατι δεν αποροφαμε αυτην την ενεργεια και την αποθηκευουμε σε λιπος αραγε ? :shock:...

mantus3
06-07-09, 23:06
βασικα επιδι εχετε μπερδεφτει λιγο.

κενες θερμιδες = θερμιδες χωρις θρεπτικα συστατικα.
δηλαδη θερμιδες που δεν προερχοντε απο υδατανθρακες, λιποι, πρωτεινες κτλ...

επισεις επιδι μερικοι μαλον δεν τα πανε καλα με καποια θεματα κ γραφουν διαμαντια.

κρεας + φυτικες ινες = πιο αργη πεψη. οποτε αμα συνδιασουμε σαλατα με κρεας, μενουμε χορτατοι για πολυ ωρα....

γευμα + νερο = αραιοση των γαστρικων υγρων, κοινως η οξυτητα του στομαχιου τινει να γινει πιο βασικη, αρα αισθηση φουσκοματος

αναψικτικο + γευμα = ταχητερη χονεψη μεν, μεγαλη καταπονιση δε... χωρια που πολα ενζιμα + θρεπτικα στοιχεια δεν την παλευουν κ καταστρεφοντε.

απλα απλοηκα κ με πολα ορθογραφικα για να θημαστε το τι εγραψα...

stelios17
07-07-09, 12:34
Οκ thanks ...
Ησουν κατατοπιστικοτατος !

ioannis1
07-07-09, 14:33
σωστος ο μαντους...:rolf::rolf:

KATERINI 144
07-07-09, 15:14
απλα απλοηκα κ με πολα ορθογραφικα για να θημαστε το τι εγραψα... χαχαχαχχχααχχαχα μιτσε ζωγραφίζεις :green::green:

Γιάννηςς
19-02-12, 17:01
Παραθέτω το άρθρο.Συνοπτικά αν βαριέστε να το διαβάσετε όλο,λέει ότι υπάρχουν μερικά τρόφιμα(όπως μερικά φρούτα λαχανικά,μυρωδικά και ροφήματα) τα οποία για να διασπαστούν και να αφομοιωθούν από τον οργανισμό καταναλώνουν περισσότερες θερμίδες απ' όσες προσφέρουν.Πχ ένα μήλο έχει 80 θερμίδες(λέμε τώρα),για να το πέψει, αφομοιώσει κτλ ο οργανισμός σύμφωνα με την θεωρία αυτή θα χρησιμοποιήσει 90 θερμίδες.Δηλαδή έχουμε -10 έλλειμμα θερμίδων.Ποιά η άποψή σας;Αν ισχύει το παραπάνω,λύνει προβλήματα σε πολλέεεεες δίαιτες.Όποτε πεινάς μπορείς να φας-πιεις κάποιο από τα συγκεκριμένα τρόφιμα.

http://www.sigmalive.com/lifestyle/health/209558

lila_1
19-02-12, 17:08
Σαχλαμπούχλες
Ειδικά για τα φρούτα, είναι γελοίο αυτό που λέει
Το μόνο για το οποίο ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ να διατηρούσα αμφιβολίες είναι κάποια λαχανικά και πρασινάδες...που και πάλι δεν..απλά πρέπει να φας ολόκληρο λιβάδι για να πάρεις σημαντική ποσότητα θερμίδων
Και αυτά περι θερμογέννεσης από πιπέρια,σκορδοκρέμμυδα και μαγικές σκόνες της φύσης, επίσης είναι βλακείες...:turtle:

billys15
19-02-12, 17:23
Για τα μανιταρια ειχα ακουσει κατι παρομοιο,το κατα ποσο ισχυει δεν γνωριζω.Παντως αυτο για τα φρουτα ειδικα μου φαινεται λιγο αδυνατον.

Γιάννηςς
19-02-12, 17:27
Βασικα υπάρχει καιρό αυτή η θεωρία,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα!.Δεν είναι δύσκολο.Απλά κάποιος να κάνει ένα πείραμα...να προσθέτει πολλά απο τα υποτιθέμενα τρόφιμα στη διατροφή του επιπλέον στις θερμίδες συντήρησης και να δει τ ααποτελέσματα.Πχ καποιος με θερμιδες συντηρησης 2500 να προσθέτει κάθε μέρα 600+ θερμίδες από χυμούς των υποτιθέμενων φρούτων,να τρώει φρουτοσαλάτες κτλ.Όταν κατεύω στο ποσοστό λίπου ςπου θέλω σκέφτομαι να το κάνω :shock:

tolis93
19-02-12, 20:08
τα φρουτα βοηθουν στην εκκριση λεπτινης.επιπλεον για να βαλεις 600 θερμιδες απο φρουτα πρεπει να τρως 7-8 μηλα τη μερα.το εκανα καποτε.ετσι εχασα βαρος βασικα.αλλα γιατι και μονο επαιρνα 600 απο τα φρουτα.φουλαρα κ ζητημα να παιρνα αλλες 1200 απο φαγητο.ετσι σαφως χανεις. με το ιδιο σκεπτικο οταν εχουμε πυρετο καιμε κανα 2χιλιαρο θερμιδες εξτρα:green: