PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδανικότερη ώρα άσκησης - γυμναστικής.



nasos
12-05-08, 22:20
εχω διαβασει-ακουσει ρε παιδια οτι καποιοι υποστηριζουν τις πρωινες ωρες κ καποιοι τις απογευματινες τεκμηριωμενα παντα κ με αναλογα επιχειρηματα λογω επιστημονικης ιδιοτητας ας πουμε.
τλκ τι ισχυει γιατι ειναι πολυ μπερδεμενα αν κατσεις να τ αναλυσεις.
το πρωι λενε λογω ξεκουραστου σωματος κ μεταβολισμου οτι κανεις πιανει τοπο κτλ κτλ,ενω το απογευμα λογω διατροφης κ καποιων αλλων επιστημονικων παλι διατυπωσεων παλι οτι κανεις πιανει τοπο.
τλκ τι ισχυει?

Niiick
12-05-08, 22:31
εχω διαβασει το πρωι αποδιδεις καλυτερα λογο αυξημενης τεστοστερονης το ειναι πιο ψηλα τα επιπεδα απο ολη την ημερα :moderator: εγω παντως εχω δοκιμασει και τα 2 και αποδιδω πολυ καλυτερα απογευμα-βραδακι

RUHL
12-05-08, 23:08
εγω εδω και 8 χρονια κανω την ιδια ωρα απογευμα προς βραδυ μερικες φορες εχω δοκιμασει να κανω πρωι και μεσημερι δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου πολυ απλα δεν ξερω λες και ο οργανησμος μου συνηθησε αυτες τις ωρες δεν μπορω να το εξηγησω

billys15
12-05-08, 23:13
Με τιποτα μην κανετε βαρη το πρωι.Δεν εχετε φαει αρκετα,αρα δεν μπορειτε να αποδωσετε.Πρωτα φατε 3-4 καλα γευματα και μετα.

alekoukosmyconian
13-05-08, 00:29
Με τιποτα μην κανετε βαρη το πρωι.Δεν εχετε φαει αρκετα,αρα δεν μπορειτε να αποδωσετε.Πρωτα φατε 3-4 καλα γευματα και μετα.



+1


και γω μαζί σού!

υπάρχει ΔΥΣΤΥΧΩΣ και η αντίθετη άποψη που είναι υπέρ της ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ πράγμα που σημαίνει 3-4 γεύματα πριν και ομοίως και μετά! γιαυτό προσπαθούν και οι επαγγελματίες Μποντιμπίλντερς να γυρίζουν τα βιντεό τους μεσημεριανές ώρες!


από κει και πέρα εναπόκειται στο πρόγραμμα( δουλειά, σχολή, υποχρεώσεις, ύπνος, γεύματα) του καθενός..! έπειτα έρχεται και η όρεξη! :army1:

TRIANTAFYLLOU
13-05-08, 20:03
η καλύτερη ώρα είναι αυτή που μας βολεύει αυτή που έχει ρυθμιστεί το βιολογικό μας ρολόι πολοί μεγάλοι πρωταθλητές έκαναν νωρίς το πρωί άλλοι αργα το βράδυ άλλοι απογευμα κ.ο.κ .
λογικά ώμως αν το πάρουμε σαν γενικο κανόνα δεν νομίζω να υπάρχουν
πολλοί που να έχουν μέγιστη απόδοση το πρωί πέρα απο αερόβια καλύτερη ωρα είναι αυτή που ο οργανισμός έχει αρκετες ώρες ξύπνιος και έχει αρκετά γεύματα στο ενεργητικό του και αυτή είναι απογευματινές ώρες αλλά και πολύ αργά αρχίζει το σώμα και βρίσκετε σε καταστολή και αρχίζει το χασμουρητό αυτό πάλι μπορεί να αλλάζει ανάλογα με τον τρόπο ζωής του καθενός σημασία έχει ότι με κάθε διαφορετικό δρόμο μπορούμε να φτάσουμε στόν προορισμό.

nasos
13-05-08, 21:02
πιστευω κ γω παιδια οτι το απογευμα ειναι ιδανικοτερη ωρα για βαρη.
εχει ενεργεια ο οργανισμος απ τη μασαμπουκα ενω οπως προανεφερε κ ο ηλιας
το πρωι ενδεικνειται για αεροβικη κ ετσι.
απο προσωπικη εμπειρια παντα.

RUHL
13-05-08, 22:42
Αυτο που λεει ο ηλιας με το χασμουρητο μου συνεβενε συνεχεια οταν εκανα μεσημεριανη και πρωινη προπονηση(βαρη) δεν ηξερα οτι αυτος ηταν ο λογος :roll:


:thumbup:

tasosfit
14-05-08, 00:38
Ο οργανισμός έχει την τάση να αποδίδει το απόγευμα. Το πρωί μπορούμε να προπονούμαστε με ασφάλεια αλλά δεν μπορούμε να φτάσουμε τις απογευματινές αποδώσεις. Γι' αυτό βλέπουμε δυσκολα ρεκορ σε προκριματικούς αγώνες το πρωι σε αθλητές...

panagiotisf
22-05-08, 14:43
συμφωνω με τον billy15
η προσωπικη μου γνωμη ειναι να κανεις απογευμα αφου εχεις κανει καλα γευματα ετσι θα αποδιδεις πολυ καλυτερα
οσο για το πρωι που λες
επιστημονικά αποδεδειγμενο ειναι να κανεις διαδρομο η τρεξιμο joggin γενικα τρεξιμο
καις περισσοτερο λιπος γιατι δεν εχεις φαι και ετσι ο οργανισμος σου αντλει την αποθηκευμενη σου ενεργεια που ειναι το λιπος
οποτε καλο ειναι το πρωι να τρεχεις και το απογευμα να κανεις βαρη
αυτα απο μενα αν καποιος διαφωνει
ας μου δωσει καποιο επιχειρημα :notice:

tupac
04-02-09, 02:25
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΥΛΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ "ΚΑΛΥΤΕΡΑ" ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΟ GYM.Η ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ Κ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΡΟΛΟ Η ΩΡΑ?

RUHL
04-02-09, 02:35
Δεν παιζει ρολο η ωρα που πας

slaine
04-02-09, 03:09
παίζει ρόλο απο την άποψη ότι πρέπει να έισαι ξεκούραστο ςκαι επίσης να έχεις κάνει γεύματα να έχεις ενέργεια. άρα όταν πληρείς αυτές τις προυποθέσεις πας άσχετα με την ώρα αυτή καθ'αυτή

kyriakos23
04-02-09, 08:28
εμενα μαρεσει μονο πρωι...
απογευμα δεν ξερω ,η ψυχολογια μου ισως δεν μαρεσει.

kutsup
04-02-09, 09:39
Η καλύτερη ώρα είναι αυτή σου καθορίζουν οι υπόλοιπες υποχρεώσεις σου.

BRaWNy
04-02-09, 09:43
Στον καθένα όπως βολεύει.

Απλά have in mind:
Το πρωί είσαι πιό "κρύος" και δεν έχεις κάνει πολλά γεύματα.
Όποιος θέλει να κάνει το πρωί βάρη, να αφήσει να περάσουν 2 ωρες τουλάχιστον απο την ώρα που σηκώθηκε, ωστε να έρθουν όλα στη "θέση" τους, σπονδυλική στήλη, οργανισμός και τέτοια, δεν θυμάμαι να σας τα πω αναλυτικά (ηταν και με αγγλική ορολογία), για να αποφευχθεί ο κίνδυνος τραυματισμών.

Η καλύτερη ώρα για peaking και γενικά απο απόδοσης δύναμης, συνήθως στους ανθρώπους πέφτει μεταξυ 16 και 20 το απόγευμα.

embrance
04-02-09, 14:48
Ειχα διαβασει σε ενα αρθρακι οτι την μεγαλητερη ποσοτητα ροπμωνων την εχει το σωμα ις προηνες ωρες.μεχρι το βραδυ εισαι...τεζα.Εγω παντα κανω πρωι,το πολυ μεχρι τις 0...συνηθως παω 9.

tupac
04-02-09, 18:08
ΤΗΑΝΚΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΜΑ ΤΙΣ mixΑΡΩ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ! :awesome:

BRaWNy
04-02-09, 18:34
Ειχα διαβασει σε ενα αρθρακι οτι την μεγαλητερη ποσοτητα ροπμωνων την εχει το σωμα ις προηνες ωρες.μεχρι το βραδυ εισαι...τεζα.Εγω παντα κανω πρωι,το πολυ μεχρι τις 0...συνηθως παω 9.Αυτό θα μπορουσε να είναι ένας λόγος ακόμη για να κάνεις το απόγευμα/βράδυ προπόνηση.
Με την προπόνηση ανεβαίνουν οι ορμόνες, οπότε θα έχεις δύο ανεβάσματα τη μέρα, ή αν θες θα είσαι διαρκώς ανεβασμένος (και πρωί και βραδυ).
Έπειτα, η ανάπτυξη (και συνθεση πρωτεϊνών κλπ) δεν γίνεται κατα την διάρκεια της προπόνησης, αλλά ουτε και μόνο αμέσως μετα απο αυτή, συνεχίζεται και τις άλλες ώρες.

Απο την άλλη είναι και σχετικό.
Έχει σημασία και η απάντηση του kutsup.

Επίσης, δε σημαίνει απαραίτητα ότι μπορουν να αλλάξουν τα αποτελέσματα, λόγω κάτ τέτοιου.

Εγω δεν μπορω να κάνω με τίποτε βάρη το πρωί.

Steve KinG STyLe
04-02-09, 18:38
Οτι ειπαν τα παιδια :awesome:
Προσωπικα η αγαπημενη μου ωρα για προπονηση ειναι πρωι μερικες ωρες μετα το ξυπνημα και το πρωτο γευμα γιατι ειμαι χαλαρος και ξεκουραστος και οταν κανω πρωι συνηθως κανω τις καλυτερες προπονησεις.Δυστηχως ομως ποτε δεν μπορω το πρωι λογο μαθηματων :cry: :cry:

mantus3
04-02-09, 19:12
ειναι αναλογος το τι θες.. κ το τι προπονιση θες να κανεις. αμα ειναι πχ αεροβικη τοτε ιδανικη ειναι το πρωι με αδειο στομαχι. προπονιση με βαροι, καλητερα το μεσιμερι... αλλα για να λεμε κ τα πραματα με το ονομα τους, το θεμα ειναι ποτε πρακτικα μπορεις. εγω πχ κανω προπονιση το βραδι, σινηθως κατα τις 9,30 κ αυτο επιδι το γυμναστιριο που παει κλινει 11.30, αμα επαιζε ενα γυμναστιριο 24/24 on απλα θα πηγενα λιγο πριν παω στην δουλια

RUHL
04-02-09, 20:27
Ειχα διαβασει σε ενα αρθρακι οτι την μεγαλητερη ποσοτητα ροπμωνων την εχει το σωμα ις προηνες ωρες.μεχρι το βραδυ εισαι...τεζα.Εγω παντα κανω πρωι,το πολυ μεχρι τις 0...συνηθως παω 9.Αυτό θα μπορουσε να είναι ένας λόγος ακόμη για να κάνεις το απόγευμα/βράδυ προπόνηση.
Με την προπόνηση ανεβαίνουν οι ορμόνες, οπότε θα έχεις δύο ανεβάσματα τη μέρα, ή αν θες θα είσαι διαρκώς ανεβασμένος (και πρωί και βραδυ).
Έπειτα, η ανάπτυξη (και συνθεση πρωτεϊνών κλπ) δεν γίνεται κατα την διάρκεια της προπόνησης, αλλά ουτε και μόνο αμέσως μετα απο αυτή, συνεχίζεται και τις άλλες ώρες.

Mεσα στον 2πλο αναβολισμο ειμαι απο τα 13 :eleph: :lol: :lol:

Polyneikos
04-02-09, 20:59
Στον καθένα όπως βολεύει.

Απλά have in mind:
Το πρωί είσαι πιό "κρύος" και δεν έχεις κάνει πολλά γεύματα.
Όποιος θέλει να κάνει το πρωί βάρη, να αφήσει να περάσουν 2 ωρες τουλάχιστον απο την ώρα που σηκώθηκε, ωστε να έρθουν όλα στη "θέση" τους, σπονδυλική στήλη, οργανισμός και τέτοια, δεν θυμάμαι να σας τα πω αναλυτικά (ηταν και με αγγλική ορολογία), για να αποφευχθεί ο κίνδυνος τραυματισμών.

Η καλύτερη ώρα για peaking και γενικά απο απόδοσης δύναμης, συνήθως στους ανθρώπους πέφτει μεταξυ 16 και 20 το απόγευμα.

Συμφωνω με τον Brawny στα παραπάνω.Όσες φορες έχω δοκιμασει προπόνηση με ενα γευμα ,δηλαδή το πρωϊνο,δεν ήμουν ότι καλύτερο σε επίπεδα δυναμης.Εκτός αυτού το κορμί μου ήταν ακόμα σχετικα "υπνωτισμενο"...

KATERINI 144
04-02-09, 21:10
ΒΒ πρωι δε γινεται. :chinese:

NASSER
05-02-09, 00:52
Ολα ειναι θεμα συνηθειας. Εχω δοκιμασει κατα περιοδους να κανω και πρωι προπονηση, εφοσον ειχα φαειδυο γευματα. Μπορω να πω πως δεν με χαλασε καθολου.
Επισης σε διαιτες με χαμηλους υδατανθρακες, εκμεταλευομουν την ξεκουραση του υπνου και τον λιγο υδατανθρακα και πηγαινα πρωι. Ηταν πολυ πιο αποτελεσματικη η προπονησηα πο οτι να πηγαινα απογευμα ή βραδυ.

Οι ωρες που το σωμα εκριει περισσοτερη τεστοστερονη, απο μελετες λενε πως ειναι τις απογευματινες ωρες με αποτελεσμα να θεωρουνται οι πιο ιδανικες ωρες.
Σε φαση που εχουμε μεγιστη καταναλωση θερμιδων οποια ωρα και να διαλεξουμε δεν εχει σημασεια. Ολα ειναι θεμα ψυχολογιας.

napstor
05-02-09, 00:52
εγω παω κατα τις 5-6.αυτη πιστευω ειναι η καλυτερη ωρα και ουτως η αλλως αυτη μου αρεσει.να εχω κανει παντως το 3 γευμα

destroyerody94
02-05-09, 19:08
το μονο που ξερω ειναι οτι το πρωι μυαλο και σωμα ειναι σε πληρη εγρηγορση (απο σχολικο βιβλιο βιολογιας)λολ...και οτι γυρω στις 5 οι μυς ειναι πιο ευλιγυστοι και λιγοτερο εππιρρεπης στους τραυματισμους....
παρολλα αυτα 8α συμφωνησω οτι η καλυτερη ωρα ειναι αυτη που σε βολευει και σου αρεσει..........:toast:

racingman
22-05-09, 00:17
εγω οσες φορες δοκιμασα απογευμα δεν μπορω να πω οτι ημουν και στις καλυτερες μου,ουτε το πρωι.Το κουφο εειναι οτι πολλες φορες εχω πολυ ενεργεια μετα τα μεσανυχτα!

billys15
22-05-09, 16:42
Εχεις κανει προπονηση μετα τα μεσανυχτα?? :D

Daytime Dreamer
22-05-09, 16:58
Συνηθως εκανα βραδυ και δεν μπορουσα να κοιμηθω μετα λογω υπεραιμίας ... πρωι δεν μπορω με τιποτα γιατι ειμαι ζελες ... πρεπει να περασουν 4-5 ωρες απο την στιγμη που θα ξυπνησω για να αποδοσω τα μεγιστα. Πλεον κανω μεσημερι προς απογευμα και αυτη η ωρα με εχει βολεψει παρα πολυ

racingman
22-05-09, 18:18
Εχεις κανει προπονηση μετα τα μεσανυχτα?? :D
οχι απλα επειδη εχω παρει μερικα πραγματα για το σπιτι και εχω δοκιμασει!:thumbup:

skrwz21
22-05-09, 19:33
η καλυτερη ωρα ειναι μετα απο 3-4 γευματα αναλογα με το τι ωρα ξυπναει ο καθενας φυσικα.. υπο κανονικες συνθηκες δηλαδη (9-10 το πρωι) η καλυτερη ωρα ειναι 5-7 το απογευμα !

υγ. για βαρη μιλαμε παντοτε !

KATERINI 144
22-05-09, 21:32
πάντα απόγευμα προς βράδυ, πρωί δε βγαίνει με τίποτα.

(βγάζεις πρωί γούστα στα μπουζούκια? το βράδυ βγάζεις, ε το ίδιο γίνεται και με την προπόνηση :turtle:)

cartman
16-07-09, 02:04
Λογω συνηθειας παντα βραδυ κατα τις 9 - 9+30.Αν κ ετσι τις πιο πολλες φορες ειμαι τοσο κομματια μετα το γυμναστηριο που δεν μπορω να βγω εξω κ πεφτω στο κρεβατι σε κωμα!

kafros gate 7
16-07-09, 02:13
κατα τη γνωμη μου ειναι θεμα συνηθειας και πως σε βολευει.εγω χειμωνα με βολευει παρα πολυ απο 7 μεχρι 9.καλοκαιρι 1 το μεσημερι λογω απογευματινου μπανιου;)

GeoGlx
25-07-09, 17:19
Κάποτε υπήρχαν κ τα 24ωρα.
Μου άρεσε πάρα πολύ το μεταμεσονύχτιο. Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν πλέον 24ωρα γυμναστήρια.

(Εκτός κ αν μου ξεφεύγει κανένα εντός Αθήνας).

mantus3
03-08-09, 17:00
Κάποτε υπήρχαν κ τα 24ωρα.
Μου άρεσε πάρα πολύ το μεταμεσονύχτιο. Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν πλέον 24ωρα γυμναστήρια.

(Εκτός κ αν μου ξεφεύγει κανένα εντός Αθήνας).

για αθηνα δεν ξερω, αλλα θεσσαλονικη δεν εχει συγουρα...
δυστοιχως τα προλαβα μονο σαν "ακουσμα"... παντως θα πρεπει να ηταν πολυ καλη φαση οτι ωρα στην βαραει να πηγενεις για προπονιση... δεν νομιζω να υπαρχει ιδανικοτερη ωρα απο οταν στην βαρεσει...

savage
03-08-09, 17:13
Κάποτε υπήρχαν κ τα 24ωρα.
Μου άρεσε πάρα πολύ το μεταμεσονύχτιο. Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν πλέον 24ωρα γυμναστήρια.

(Εκτός κ αν μου ξεφεύγει κανένα εντός Αθήνας).
Φυσικα κ υπαρχει.Joe weider στην Αθηνα.Οχι ολα τα υποκαταστηματα ομως.Αυτο της Λεωφ. Βουλιαγμενης που γυμναζομαι εγω ειναι 24ωρο.

Raja
04-08-09, 11:15
νομίζω ότι η ώρα της προπόνησης έχει να κάνει με το πως έχει ρυθμίσει ο κάθε ένας από εμάς το βιολογικό του ρολόϊ στο θέμα της προπόνησης.
Εμένα ας πούμε η δουλειά μου δεν μου επιτρέπει να γυμνάζομαι πρωί κ κάνω απογευματινές προπονήσεις.Όμως εχω παρατηρήσει κ το άλλο οτι μου αρέσει πολύ περισσότερο κ το διασκεδάζω πιο πολύ να κάνω πρωινές προπονήσεις,άσε που μετά έχω κ το απόγευμα μου ελεύθερο!

GeoGlx
04-08-09, 12:37
Φυσικα κ υπαρχει.Joe weider στην Αθηνα.Οχι ολα τα υποκαταστηματα ομως.Αυτο της Λεωφ. Βουλιαγμενης που γυμναζομαι εγω ειναι 24ωρο.

ok, θα περάσω από αυτό για τα βραδινά :-)
Ήξερα ότι αυτό στις αρχές ήταν ανοιχτό 24ωρο, όχι ότι το διατήρησε κιόλας :toast:

willy
29-12-09, 15:17
Είμαι κι εγώ ένα από τα λίγα άτομα που κάνω προπόνηση το ΜΕΣΗΜΕΡΙ λόγω εργασίας!!! :)

adis
03-03-12, 20:11
καλησπερα η καλυτερη ωρα για προπονηση ποια ειναι;

ginus
03-03-12, 20:16
αυτη που σε βολευει..

MusclesOfShadow
03-03-12, 20:22
Ετσι:thumbup:

Galthazar
03-03-12, 20:31
οι επιδρασεις ειναι απειροελαχιστες ωστοσο λενε το απογευματακι γιατι το σωμα βρισκεται στην καταλληλη θερμοκρασια.

adis
05-03-12, 00:44
εγω παντως οσες φορες δοκιμασα απογευμα απο την υπερενταση δυσκολευτηκα να κοιμηθω

death4glory
06-04-14, 19:02
καλησπερα σας... εψαξα στο φορουμ αλλα δε βρηκα κανενα τοπικ που να εξηγει ποια ειναι η καλυτερη ωρα για προπονηση( με βαρη).. πολλοι λενε ειναι το μεσημερι(ωστε μετα τν προπονηση να καταναλωθουν αρκετα γευματα), αλλοι λενε το απογευμα-βραδυ(ωστε ο οργανισμος να εχει περισσοτερη ενεργεια διοτι μεχρι εκεινη την ωρα εχουν καταναλωθει περισσοτερα γευματα)..

ευχαριστω εκ των προτερων..
υ.γ αν υπαρχει αλλο τοπικ με παρομοιο θεμα παρακαλω συγχωνευστε το :)

aigaias
19-04-14, 19:06
καλησπερα θεωρω πως η καλυτερη ωρα για εναν φυσικα που εχει την δυνατοτητα ειναι μεταξυ 12:00 πμ- 14:00μμ....
γτ ομως...
αν ενας ξυπναει στις 8 και κανει το πρωτο του γευμα τοτε, δινει το δικαιωμα στον οργανισμο του να αρχίζει να παραγει εργο..κοινως να ξυπνα,με το δευτερο γευμα στις 11 δινεις πλεον το ερέθισμα στον οργανισμο για πληρη λειτουργία...ετσι 12 το πρωι εχει περασει ενα 4ωρο απο τον πρωινο υπνο εχεις ηδη 2 γευματα μεσα στο στομαχι..κοινως φουλ πρωτεινη σε συνδιασμο με υδατάνθρακα και φυσικα ξεκουραστος,εχοντας σαν βαση αυτο και με ενα ελληνικο καφε ενα τεταρτο πριν την εναρξη της προπονησης εχεις ανεβασει στο ζενίθ στην ενεργεια σου αρα και την μεγιστοποίηση της δυναμης σου...και με αυτο τον τροπο μπαινεις για φουλ πιεσεις...κανοντας αυτο το προγραμμα εγω με 3-4 προπονησεις την εβδομαδα + μια καλη διατροφη ειδα πολυ μεγαλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με την απογευματινη προπονηση...οπου λογω ηδη αρκετων ωρων ορθιος εμπαινα κουρασμενος και καμια φορα βαρεμένος στα σετ....