PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα γράμμωσης Playmobil



Playmobil
12-05-08, 22:49
Παρακάτω παραθέτω το πρόγραμμα που ακολουθώ εδώ και μια εβδομάδα για γράμμωση. Να πω πως σίγουρα θα μπορούσα να κάνω καλύτερες επιλογές τροφών, αλλά δεν κολλάω στη λεπτομέρεια καθότι δεν κατεβαίνω σε αγώνεςκλπ. και θεωρώ πως όσοι ασχολούμαστε ερασιτεχνικά σαν βασική 'λεπτομέρεια" θα πρεπει να έχουμε την εντατικότητα και τον προγραμματισμό. Αυτά όλα στα πλαίσια ενός λειτουργικού βάβαια προγράμματος, μια καλή μέση και άνω λύση... Αυτό είναι που με ενδιαφέρει, να είναι λειτουργικό και ας έχει ατέλειες,, οπότε ας δούμε αν είναι απ'αυτό... Έχουμε λοιπόν:

Πρωινό: 1,5 scoop Whey +2 μεγάλες κουταλιές Corn Flakes(τα οποία σύντομα θα αντικατασταθούνε με βρώμη) ή Whey ομοίως αλλά 1 λεπτή φέτα μαύρο ψωμί ολικής αλέσεως

Δεκατιανό:Ένα σάντουιτσ με αυγό, κοτόπουλο, γαλοπούλα σε μαύρη μπαγκέτα -->( Υπερβολικό μήπως);;

Μεσημεριανό: Κοτόπουλο μπούτι και μια λεπτή φέτα ψωμί ολικής αλέσεως

Μετά την προπόνηση: 1,5 scoop Whey

Βραδινό: Όπως το μεσημέρι ή τονοσαλάτα

Τέλος πριν τον ύπνο 1,5 scoop Whey
Όλα τα παραπάνω ανα τρίωρο και πολύ νερό μακριά απόι τα γεύματα. Από άλλα συμπληρώματα τίποτα πλην μιας Geriatric την ημέρα.

Σημειώσεις : 1)Με βολεύει το μπούτι κοτόπουλο ή πόδι γαλοπούλας αντί για στήθος καθότι το παίρνω οικονομικότατα και ψημένο. Αρκεί σαν ποσότητα πρωτείνης; Περιέχει περισσότερο λίπος;

2)το 1,5 scoop Whey αν έχει κάποιος την καλοσύνη και μπορεί ας μου πει πόσες κουταλιές μεγάλες της σούπας είναι, καθότι η πρωτείνη που πήρα δεν έχει scoop (LOL;)

3)Η τονοσαλάτα τι μέγεθος να είναι; Αρκεί ένας τόνος και λίγη σαλάτα;

4) Επειδή δεν έχω μετρητή θερμίδων, δεν αξιόθηκα ποτέ να πάρω καθότι στα τρία χρόνια που ασχολούμαι δεν έκανα ποτέ γράμμωση και στον όγκο έτρωγα του σκασμού με μικρή ελλάτωση το καλοκαίρι (που ναι έκανα όγκο LOL) καθότι δεν ανέβασα ποτέ μου ευτυχώς ιδιαίτερα τα ποσοστα λιπους, αν μπορεί ας μου πει κάποιος προσεγγιστικά ένα μπουτάκι από την κότα καθαρό φαί(γιατί παίζει πολύ κόκαλο) πόσα γραμμάρια να είναι;

Ευχαριστώ!! :wink:

RUHL
12-05-08, 23:04
Αφου λες το πας σιγα σιγα? το ριζι που ειναι η πατατα? :banghead: :banghead: γιατι τοσος λιγος υδατανθρακας ανα μερα μετα την προπονηση δεν εχεις καθολου υδατανθρακα :banghead: ξαναφτιαξε το πλανο μην σοκαρεις το σωμα σου

βασικα καπως ετσι παει περανει η εβδομαδα μειωνεις υδατανθρακα αυξανεις αεροβια σε ολους τους μηνες αλλα δεν πας υδατανθρακα κατω απο 100 ουτε στο τελος

οποτε βαλε υδατανθρακα μετα την προπονηση πριν τον υπνο δεν κανει η whey βαλε γιαουρτι(οταν πεσεις σε χαμηλα ποσοστα λιπους βγαλτο να πας παρακατω) καλα λιπαρα δεν ειδα

βαλε στο τελευτεο γευμα καλα λιπαρα στο 2ο και ισος στο εγω προτημο τα αμυγδαλα η φυστικοβουτυρο για αυτο για Ω-9 βαλε λαδι στις σαλατες

σαλατα θα εβγαζα στο δεκατιανο σου και στο βραδινο κατα προτημηση μαρουλι η μπροκολο αμα αντεχεις θα σου προσφερουν ισαρυθμες εκρισεις ινσουλινης και δεν θα εχεις τοσο δυνατο αισθημα της πηνας

αλλα "συμπληρωματα" που πρεπει να βαλεις ειναι 4-6 κουπες πρασινο τσαι


πριν την προπονηση η πριν την αεροβια θα ειναι οι 2 απο τις 6 σε συνολο μαζι με 2-3 κουταλιες καφε-φραπε

σταδιακα αντι για ζαχαρη τωρα μπορεις να βαλεις φρουκτοζη η σπλεντα που εχει ασπαρταμη :thumbup:

Antonio
13-05-08, 11:07
σωστός ο ruhl. Βάλε υδατάνθρακες και ω3.

1 σκουπ πρωτείνη (~30γρ)=~5 κουτελιες του γλυκού γεμάτες.

Playmobil
17-05-08, 22:26
Του γλυκού εννοείς το μικρό το κουταλάκι; Ruhl δεν εχω πατάτα ή ρύζι γιατί με βολεύει το μαύρο ψωμί ολικής αλέσεως. Τώρα στην ποσότητα δεν ξέρω πόσο αντιστοιχεί, αρκεί μια φέτα μόνο το μεσημέρι; Ή χρειάζεται δυο - τρεις.
Έκανα ολική αναδιάρθρωση οι κουταλιές Corn Flakes αντικαταστάθηκαν με 80 γρ. βρώμης και το μπούτι κότας μεσημέρι και βράδυ με στήθος 200 γραμμ. το κάθε ένα. Το βράδυ για υδατάνθρακα έχω μόνο σαλάτα...

RUHL
17-05-08, 23:23
υποχρεοτικα θα βαλεις ρυζι η πατατα αλλιος πρεπει να ξεπερνας το μησο κιλο ψωμι και δεν ειναι και τοσο καλο το ψωμι ολικης για γενικος υδατανθρακας σε μια διετα δλδ να το τρως ολη την ημερα

KaKoFoNiX
18-05-08, 12:24
Βάλε τους υδατάνθρακες σου γύρω απο τις ώρες προπόνησης σου.Πριν την προπόνηση έχεις μόνο μια φέτα ψωμί.Με τι ενέργεια θα βγάλεις τη προπόνηση σου ; Καλή η γράμμωση αλλά γυμναστική με βάρη ( θα ) κάνεις.

Φάε όπως είπε και ο RUHL υδατάνθρακες μετά τη προπόνηση.Τη βλέπω ζόρι τη δουλειά χωρίς υδατάνθρακες μετά τη προπόνηση.

Γενικά playmobil εστιάζεις σε λάθος πράματα και με λάθος τρόπο.Διάβασε λίγο περισσότερο για τη διατροφή στη γράμμωση.

Antonio
18-05-08, 20:37
Του γλυκού εννοείς το μικρό το κουταλάκι;
ναι

Playmobil
19-05-08, 06:51
Χμ ίσως έχετε δίκιο. Για να είμαι ειλικρινής δεν εστίασα και πολυ παρόλλο που μου φάνηκε λίγο γιατί μου την πρότεινε ένας φίλος παλαιός bodybuilder και καταξιωμένος... Εγώ πάντα ρύζι έτρωγα, αυτός μου πρότεινε να το γυρίσω σε φέτα ψωμί ολικής αν και με βόλεψε είναι η αλήθεια. Όταν του έλεγα πως μου φαίνεται πού φτηνή η διατροφή αν και για γράμμωση και πως θα χάσω και μυικά κιλά με είπε πως είναι οκ.., Δηλαδή πόσα γραμμάρια basmati το μεσημέρι και πόσα το βράδυ παιδιά; Από στήθος κότας έχω 200 μεσημέρι και 180 βράδυ είναι καλά;
Πάντως αν και φτηνός ο υδατάνθρακας μια χαρά τα πάω στην προπόνηση και κάνω σκληρό προγραμματάκι, νιώθω και πολύ πιο φορτσάτος από χειμώνα + ότι πλέον κάνω και 20λεπτη αερόβια μετά. Ίσως φταίει ο καιρός...
(Πρόταση του επίσης ήτανε να κάνω μόλις 20 λεπτά διάδρομο μετά τα βάρη καθημερινά σε γ΄ρηγορο βάδην, κάπου μετά το 6 δηλαδή και όταν μου φάνηκε αντίθετο με βάση όσα θυμόμουνα από όσα έχω διαβάσει παλαιότερα κυρίως εδώ μου είπε πως αρκεί και πως μάλιστα έτσι γλυτώνω καύση λίπους)...
Τι να πω φαίνεται να αντιδρώ σαν εντελώς αρχάριος και στο φόρουμ έχω διαβάσει αρκετά αλλά ακολουθώ να πω την αμαρτία μου ότι μ λέει τυφλά γιατί είναι καταξιωμένος ευρύτερα(το έχω ζήσει) με αρκετούς τίτλους και κορμί..... άστα να πάνε....!!!...!!!
Τέλος να πω πως την μιαμιση εβδομάδα που την ακολουθώ έχω παρατηρήσει μηδαμινη μυική απώλεια και μια κάποια κάυση λίπους. Οπτικά κρίνωντας πάντα παίζει στο πρώτο να κάνω και λαθάκι ...

Playmobil
21-05-08, 01:41
Καμμιά απαντησούλα;

RUHL
21-05-08, 02:14
Επιλογη σου που το ακουλουθης γιατι οποιος κατεβενει αγωνες δεν παει μονο με cal-C-vita αμα καταλαβες

τωρα ο υδαταθρακας αυτο τι μαγικες ιδιοτητες εχει ποιος ξερει ρωτα τον πες ΓΙΑΤΙ? αμα ειδες εκει στην προετημασια αθλητων ρωτησαν και απαντηση η τουλα τι υδατανθρακα χρησημοποιουν οταν κατεβαινουν αγωνες βρωμη πατατες και ρυζι οπου κοβετε στο τελος μονο η βρωμη και ΙΣΟΣ το ριζυ για ψωμι δεν ειδα πουθενα

τεσπα οτι θελεις κανεις απλος πες μας και μας(μην γραφουμε αδικα :green: :green: )

αμα εχεις αποριες για τις ποσοτητες ριζυου κτλ κτλ
www.nutritiondata.com

τι αποριες εχεις επειδη πολα γραφεις δεν τα διαβασα ολα :green: