PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωστό ξεκίνημα για λιποδιάλυση



Supermuscle
25-02-12, 09:52
Τι θεωρείτε πως πρέπει να κάνει κάποιος αρχικά ώστε να χάσει περισσότερο λίπος;

- Να φτιάξει μόνο την διατροφή του

- Να φτιάξει την διατροφή του και παράλληλα να κάνει βάρη

- Να φτιάξει την διατροφή του και παράλληλα να κάνει αερόβιο

- Να φτιάξει διατροφή, να προπονείται να κάνει κι αερόβιο

- Να ξεκινήσει αερόβιο χωρίς να πειράξει την διατροφή του

- Να ξεκινήσει αερόβιο και βάρη χωρίς να πειράξει την διατροφή του

- Να ξεκινήσει μόνο βάρη

- Άλλο, τίποτα απο τα παραπάνω.

Andrikos
25-02-12, 12:14
Τι θεωρείτε πως πρέπει να κάνει κάποιος αρχικά ώστε να χάσει περισσότερο λίπος;

- Να φτιάξει μόνο την διατροφή του

- Να φτιάξει την διατροφή του και παράλληλα να κάνει βάρη

- Να φτιάξει την διατροφή του και παράλληλα να κάνει αερόβιο

- Να φτιάξει διατροφή, να προπονείται να κάνει κι αερόβιο

- Να ξεκινήσει αερόβιο χωρίς να πειράξει την διατροφή του

- Να ξεκινήσει αερόβιο και βάρη χωρίς να πειράξει την διατροφή του

- Να ξεκινήσει μόνο βάρη

- Άλλο, τίποτα απο τα παραπάνω.

Καλή ερώτηση αλλά εξαρτάται τον άνθρωπο και το ιστορικό του. Το ιδεώδες δεν σημαίνει πως είναι καλύτερη επιλογή. Γι' αυτό και πολλοί παχύσαρκοι ξεκινάνε με τα μπούνια και προσπαθούν να αναπληρώσουν ότι δεν έχουν κάνει, με αποτέλεσμα σε λίγες μέρες να κρασάρουν.

marvin
25-02-12, 12:22
Πιστευω πως το σωμα αρχικα χανει καποια υγρα..ξεφουσκωνει θα ελεγα.Αν καποιος ειναι παχυσαρκος οπως λεει ο Αντρικος θα πρεπει να ξεκινησει με ενα καλο πλανο τροφων χωρις ομως να κατεβασει ιδιαιτερα τις θερμιδες του ,αλλιως ενεργοποιει την αμυνα του σωματος του οτι επικρατει λιμος.Θα πρεπει να βρει τροπο να τον ξεγελασει και να μην τον στρεσαρει.Αρα μειωνει ελαφρα θερμιδες και ξεκιναει να κανει αεροβιο και βαρη για να εχει απο εκει θερμιδικο ελλειμα και οχι απο τις θερμιδες που προσλαμβανει.Με τον καιρο μειωνει κατα 250 περιππου θερμιδες καθαριζοντας και τις τροφες του!!

mitsoulas
25-02-12, 19:21
Να φτιάξει διατροφή, να προπονείται να κάνει κι αερόβιο

Πρωτο μεγαλο βημα η διατροφη αν δεν κανει διατροφη μην συνεχισει τζαμπα χρονος , μετα προπονηση με βαρη οσο γινεται με περισσοτερα κιλα οσο αντεχει ο καθενας , και τελος αεροβιο οπου εκει πλεον αρχιζει το λιπος να καιγεται. Επιμονη και υπομονη και να ξεκουραζεστε καλα.

tolis93
25-02-12, 20:53
Να φτιάξει διατροφή, να προπονείται να κάνει κι αερόβιο

Πρωτο μεγαλο βημα η διατροφη αν δεν κανει διατροφη μην συνεχισει τζαμπα χρονος , μετα προπονηση με βαρη οσο γινεται με περισσοτερα κιλα οσο αντεχει ο καθενας , και τελος αεροβιο οπου εκει πλεον αρχιζει το λιπος να καιγεται. Επιμονη και υπομονη και να ξεκουραζεστε καλα.

εν ολιγης.αν ξεκινησει να τρωει απλα λιγοτερο και οχι τοσο καθαρα δε χανει.αν κανει λιγα κιλα πολλες επαναληψεις δε κανει καλη δουλεια.και χωρις αεροβιο λιπος δε κεγεται....
θα διαφονησω...

για μενα.
ξεκινα και μειωνει θερμιδες γυρω στις 200 καθαριζοντας τη διατροφη του αρκετα σε ενα ποσοστο 80% ενω παραλληλα ξεκιναει ενα προγραμμα γυμναστικης αρκετα ελαφρυ
τον επομενο μηνα καθαριζει κ αλλο τη διατροφη του.δε μειωνει θερμιδες αλλα αυξανει τη προπονηση του ειτε σε χρονο ειτε σε ενταση ειτε βαζει αεροβια κτλπ
τον επομενο μηνα προσπαθει να κανει οσο καθαροτερη διατροφη γινεται και πλεον μπαινει σε ενα εντατικο προγραμμα γυμναστικης
απο εκει κ περα αναλογα ποσα κιλα θελει να χασει καποιος η μαλλον ποσο λιπος αυξομειωνει αεροβια θερμιδες και τα μακρος του(παιζει με υδατανθρακες λιπαρα κτλπ)
ετσι ουτε κρασαρει ουτε τιποτα και ξεκιναει και μαλακα και το παει και σταδιακα.ουτε π θα το καταλαβει κανεις ποτε εχασε το λιπος π ηθελε....
Παντα μιλοντας για αρχαριο

vaggan
17-03-12, 14:44
επικαιρο θεμα μια και ολοι σιγα σιγα μπαινουμε σε φαση μυικου καθορισμου.σε εμενα προσωπικα ταιριαζει κανω βαρη και αεροβια και δεν πειραζω την διατροφη μου.μετα σταδιακα αρχιζω να κανω μια carb recycling τεσσαρων ημερων χαμηλο-χαμηλο-μετριο-υψηλο αυξανω στα 250 γραμμαρια σταθερα την πρωτεινη και μειωνω στο ελαχιστο τα ζωικα λιπαρα.

DimitrisT
17-03-12, 19:35
Γνωμη μου, αρχικα υπολογιζεις ποσες θερμιδες τρως με τη ''χαλια'' διατροφη, την καθαριζεις και τρως τις ιδιες θερμιδες αλλα πιο καθαρα. Κανοντας μονο βαρη παραλληλα.
Μετα μειωνεις θερμιδες σταδιακα μεχρι να φτασεις ισοθερμιδικα (δεν ξερω για σας αλλα εγω ετρωγα πολυ παραπανω απο της συντηρησης οταν ημουν 134 κιλα).
Μενεις ισοθερμιδικα για αρκετο καιρο και οταν/εαν κολλησεις αρχιζεις να προσθετεις αεροβιο και να μειωνεις θερμιδες..

vaggan
17-03-12, 20:28
Γνωμη μου, αρχικα υπολογιζεις ποσες θερμιδες τρως με τη ''χαλια'' διατροφη, την καθαριζεις και τρως τις ιδιες θερμιδες αλλα πιο καθαρα. Κανοντας μονο βαρη παραλληλα.
Μετα μειωνεις θερμιδες σταδιακα μεχρι να φτασεις ισοθερμιδικα (δεν ξερω για σας αλλα εγω ετρωγα πολυ παραπανω απο της συντηρησης οταν ημουν 134 κιλα).
Μενεις ισοθερμιδικα για αρκετο καιρο και οταν/εαν κολλησεις αρχιζεις να προσθετεις αεροβιο και να μειωνεις θερμιδες..βασικα σε αυτο το θεμα χιλια ατομα να γραψουν χιλιες διαφορετικες αποψεις θα παρεις εσυ πχ ησουν στην κατηγορια παχυσαρκου εγω απο την αλλη ειμαι εκτομορφος με καποια μεσομορφα χαρακτηριστικα (φαρδια κλειδα στενη μεση)αλλα για να βαλω μυικη μαζα επρεπε να βαλω και λιπος αρκετο οποτε καλο ειναι να περιγραφουμε τι μας πιανει εμας

DimitrisT
18-03-12, 01:43
βασικα σε αυτο το θεμα χιλια ατομα να γραψουν χιλιες διαφορετικες αποψεις θα παρεις εσυ πχ ησουν στην κατηγορια παχυσαρκου εγω απο την αλλη ειμαι εκτομορφος με καποια μεσομορφα χαρακτηριστικα (φαρδια κλειδα στενη μεση)αλλα για να βαλω μυικη μαζα επρεπε να βαλω και λιπος αρκετο οποτε καλο ειναι να περιγραφουμε τι μας πιανει εμας

Ναι σαφως, γι'αυτο εγραψα ''Γνωμη μου''.
Αν ξαναγινομουν παντως παχυσαρκος, ετσι θα αρχιζα.