PDA

Επιστροφή στο Forum : ομελετα γραμμωσης



nicknick
27-02-12, 23:31
Καλησπερα,
σας παραθετω την ομελετα που τρωω για βραδυνο η μεταπροπονητικο. Την ονομασα ετσι γιατι εχει αρκετες πρωτεινες και λιγο υ/δ.

Πεταμε σε αντικολιτικο τηγανι μισο κουτι φρεσκα μανηταρια και λιγο ψιλοκομμενο κρεμυδι ξερο χωρις λαδι.
Τα αφηνουμε σε χαμηλη φωτια και περιμενουμε να μαλακωσουν και να στεγνωσουν λιγο τα υγρα τους
Προσθετουμε 5-6 ασπραδια και ενα σφηνακι γαλα 2%, αλατι , πιπερι
Μολις ψηθει αλειφουμε 100 γραμμαρια κοτατζ και ενα κουταλακι του γλυκου μουσταρδα ανακατεμενα
Απλωνουμε 3-4 φετες γαλοπουλα.

Οποιος θελει αντι για μανιταρια μπορει να βαλει χορτα ή αγγινάρα η μπροκολο τα εχω δοκιμασει ολα και είναι εξισου νοστιμα, αλλα και υγειινα.
Για ακομα περισσοτερες πρωτεινες προσθεστε κομματακια φιλετο κοτοπουλο που ειδη τα εχετε ψησει ομως απο πριν.

πρωτεινη> 45 γρ. χωρις κοτοπουλο.

nicknick
27-02-12, 23:34
α ξεχασα το κοτατζ ειναι 2% και η που απλωνουμε αποπανω επισης χαμηλων λιπαρων

Andrikos
28-02-12, 00:07
Σωραίος:clap:

dorita
02-03-12, 01:58
πολυ καλο...όμως καπου εχω διαβασει οτι στο τηγανισμα το αυγο χανει πολυ απο την πρωτεινη του..

nicknick
04-03-12, 02:58
Ναι και γω το εχω ακουσει αλλα δεν εχει καθολου λαδι... Στην ουσια ψηνετε απο τα ζουμια απο τα μανιταρια και τα κρεμμυδια η τα χορτα..
Οποτε δεν νομιζω να θεωρειται τηγανισμα αυτο :P

psonara
11-07-12, 20:42
Ναι και γω το εχω ακουσει αλλα δεν εχει καθολου λαδι... Στην ουσια ψηνετε απο τα ζουμια απο τα μανιταρια και τα κρεμμυδια η τα χορτα..
Οποτε δεν νομιζω να θεωρειται τηγανισμα αυτο :P

ωραιο μου ακουγεται αλλα γινεται χωρις τα λαχανικα αυτα γιατι τα συγκεκριμενα δεν μ'αρεσουν?