PDA

Επιστροφή στο Forum : Καψτε περισοτερο λιπος,πινοντας 2 ποτηρια νερο πριν απο γευματα..



beefmeup
29-02-12, 01:28
κανετε διατροφη για χασιμο λιπους?διατροφολογοι απο Virginia Tech,ανακαλυψαν ενα τροπο για να χανετε παραπανω λιπος.
πριν φατε πρωινο,μεσημεριανο,η βραδυνο καταναλωστε 2 ποτηρια νερο κ ο ρυθμος που καιει το σωμα σας λιπος θα αυξηθει κατα 44%.

διατροφολογοι ανα τα χρονια εκαναν αναφορες οτι οι ανθρωποι που θελουν να χασουν βαρος θα πρεπει να πινουν νερο περισοτερο απο καθε αλλο υγρο..αυτη η συμβουλη βασιζεται πανω σε μελετες που δειχνουν οτι οι ανθρωποι που πινουν νερο οταν διψουν κ οχι αλλου ειδους ροφηματα οπως χυμοι η αναψυκτικα,ειναι πιο αδυνατοι..

πλεον ολο κ πιο πολλες ερευνες δειχνουν οτι τα θετικα οφελη απο την καταναλωση νερου,ειναι περισοτερα..
οσο περισοτερο νερο πινουμε,τοσο περισοτερο λιπος καιμε,κ το σωμα διαχειριζεται ακομα καλυτερα τις πρωτεινες που του δινουμε..διαφορα πειραματα επισης υποδεικνυουν πως το σωμα καιει περισοτερη ενεργεια οταν πινουμε νερο..[J Clin Endocrinol Metab. 2003 Dec;88(12):6015-9.]

ετσι λοιπον το νερο μπορει να παιξει ενα ρολο σαν βοηθημα για περαιτερω αδυνατισμα,η ενα "φαρμακο" για αναδομηση της συστασης του σωματος..προσεξτε την λεξη "μπορει" στην τελευταια προταση..που σημαινει οτι ακομα δεν μπορουμε με βεβαιοτητα να πουμε κατι τετοιο..τουλαχιστον μεχρι τωρα,δεν μπορουσαμε..αλλα μια προσφατη ανακαλυψη των ερευνητων του Virginia Tech,εδειξε καινουρια στοιχεια που μπορουν να υποστηριξουν αυτη την υποθεση της προηγουμενης προτασης..

οι ερευνητες υπεβαλαν 48 ανθρωπους ηλικιας απο 55-75 ετων σε υποθερμιδικη διατροφη για 12 εβδομαδες..
μισοι απο αυτους επιναν μισο λιτρο νερο πριν απο καθε γευμα..μετα το περας των 12 εβδομαδων,οι ανθρωποι που επιναν νερο πριν τα γευματα ειχαν χασει περιπου 2κιλα περισοτερο βαρος..
αναλογικα δλδ,ειχαν 44% μεγαλυτερη απωλεια βαρους..


http://www.ergo-log.com/plaatjes/waterdrinkingwloss2.gif
http://www.ergo-log.com/plaatjes/waterdrinkingwloss.gif

τα ανωτερω γραφηματα,δειχνουν οτι τα ατομα που δεν επιναν νερο εχασαν 3.3 κιλα λιπους..στην ομαδα που επιναν νερο το ποσο τους λιπους που χαθηκε ηταν 5.4 κιλα..

το να πινουμε λιγο παραπανω νερο ενω βρισκομαστε σε υποθερμιδικη διατροφη δεν βοηθαει μονο στο να χασουμε βαρος..βοηθαει επισης στο οτι το επιπλεον βαρος που θα χαθει,ειναι λιπος..

Obesity (Silver Spring). 2010 Feb;18(2):300-7. (http://www.ipwr.org/documents/WaterWeightLoss.Obesity.2009.pdf)

Γιάννηςς
29-02-12, 01:36
2 θετικά έχει ήδη κι ας μην ισχύει.1ο:Οταν είσαι σε υποθερμ. αν πίνεις νερό πριν το γεύμα θα νιώθεις πιο φουσκωμένος και δεν θα φας πολύ.2ο ούτως η άλλος όσο περισσότερο νερό τόσο καλύτερο.(νεφρά,κτλ).Οπότε γιατί να μην το κάνουμε συνήθειο;:green:

beefmeup
29-02-12, 01:39
να κανω μια σημειωση just for the record.
οτι το νερο το επιναν μιση ωρα πριν απο τα γευματα,κ πως το νερο ηταν παγωμενο..

marvin
29-02-12, 01:43
να κανω μια σημειωση just for the record.
οτι το νερο το επιναν μιση ωρα πριν απο τα γευματα,κ πως το νερο ηταν παγωμενο..


Τωρα μας τοεκανες πολυ δυσκολο...:(!!!!

Γιάννηςς
29-02-12, 01:48
Οντος,Μισή ώρα δεν παίζει...θα δοκιμάσω κατευθείαν πριν το φαι,ή όσο το δυνατόν κοντά στο ιδανικότερο.Καλά ούτος η άλλος δεν έχεις κάτι να χάσεις.Μόνο καλό θα σου κάνει!:green:

COBRA_STYLE
29-02-12, 01:58
μηπως εχει να κανει και με το οτι με μισο λιτρο νερου πριν απο τα γευματα εισαι φουσκωμενος και αρα τρως λιγοτερο?

beefmeup
29-02-12, 02:01
τα μακρος κ οι θερμιδες ηταν ιδιες..περιπου 1200 για γυναικες κ 1500 για αντρες.

Xxlakis
29-02-12, 02:05
Ενταξει το οτι τρως λιγοτερο δεν σημαινει οτι χανεις και πιο ευκολα ουτε οτι χανεις πιο πολυ λιπος απο μαζα...και στην ερευνα υποθετω παντα πως η διατροφη ητανε η αναλογη αναμεσα στις 2 ομαδες...παντως ωραιος Beef τροφη για σκεψη τετοια topic.

Γιάννηςς
29-02-12, 02:07
Αν δεν είναι νερό και είναι πχ παγωμένο τσάι με ζαχαρίνη ή κάτι γενικότερα μη θερμιδογώνο δεν θα έχει τα ίδια αποτελέσματα;


..περιπου 1200 για γυναικες κ 1500 για αντρες.

:shock: Απορώ πως μπορεί να αντέξει κανείς με τόσες θερμίδες ημερισίως.Ειδικά οι γυναίκες.600 θερμίδες είναι μόνο το πρωϊνό μου...και ας μην μιλήσω για το μεσημερινο :unsure:

Eddie
29-02-12, 02:07
τα μακρος κ οι θερμιδες ηταν ιδιες..περιπου 1200 για γυναικες κ 1500 για αντρες.

Γενικως το πολυ κρυο νερο παντως βοηθαει περισσοτερο στη λιποδιαλυση μιας και απαιτειται περισσοτερη δαπανη απ τον οργανισμο για να ερθει σε ισορροπια με τη θερμοκρασια σωματος..κατι τετοιο ειχα διαβασει παντως.

beefmeup
29-02-12, 02:12
Αν δεν είναι νερό και είναι πχ παγωμένο τσάι με ζαχαρίνη ή κάτι γενικότερα μη θερμιδογώνο δεν θα έχει τα ίδια αποτελέσματα;

μαλλον οχι,δεν αναφερεται σε αλλου τυπου ροφηματα..




:shock: Απορώ πως μπορεί να αντέξει κανείς με τόσες θερμίδες ημερισίως.Ειδικά οι γυναίκες.600 θερμίδες είναι μόνο το πρωϊνό μου...και ας μην μιλήσω για το μεσημερινο :unsure:

δες τις ηλικιες..


Γενικως το πολυ κρυο νερο παντως βοηθαει περισσοτερο στη λιποδιαλυση μιας και απαιτειται περισσοτερη δαπανη απ τον οργανισμο για να ερθει σε ισορροπια με τη θερμοκρασια σωματος..κατι τετοιο ειχα διαβασει παντως.

μαλλον κατι τετοιο..εχω δει κ αναφορες σε αλλες μελετες που πανω κατω κατι τετοιο υποστηριζουν..εχει να κανει με την θερμοκρασια του νερου..

Andrikos
29-02-12, 11:27
Ωραία μελέτη. Στην ουσία είναι ένας τύπος volumetrics, αυξάνεις τον όγκο που βρίσκεται στο στομάχι και έτσι υπάρχει αίσθηση κορεσμού - αυτό στην ουσία γίνεται και με τα λαχανικά.Η διαφορά στο βάρος μπορεί να εξηγηθεί από αυτό. Όσον αφορά το κρύο νερό και το αν καίει πολλές θερμίδες μπορείτε να δείτε εδώ (http://metavolismos.com/?p=131)

vaggan
29-02-12, 11:33
παντα κρυο νερο γιατι απαιτειται μεγαλυτερη προσπαθεια απο τον οργανισμο για να το φερει σε θερμοκρασια σωματος αρα εχουμε μεγαλυτερη καυση θερμιδων αλλα και επειδη το νερο στιγμιαια θα πιασει μεγαλυτερο ογκο στο στομαχι και ο κορεσμος για φαγητο θαεπελθει ταχυτερα

sadistic
29-02-12, 12:10
Γενικως το πολυ κρυο νερο παντως βοηθαει περισσοτερο στη λιποδιαλυση μιας και απαιτειται περισσοτερη δαπανη απ τον οργανισμο για να ερθει σε ισορροπια με τη θερμοκρασια σωματος..κατι τετοιο ειχα διαβασει παντως.:thumbup:σωστος εντι!υπαρχουν μελετες γι αυτο.αλλα και το παγωμενο νερο υπαρχει κυνδυνος να προκαλεσει διαταραχες και προβληματα στο στομαχι, ειδικα σε εκεινους που ηδη....εχουν ενοχλησεις.

beefmeup
29-02-12, 15:16
Ωραία μελέτη. Στην ουσία είναι ένας τύπος volumetrics, αυξάνεις τον όγκο που βρίσκεται στο στομάχι και έτσι υπάρχει αίσθηση κορεσμού - αυτό στην ουσία γίνεται και με τα λαχανικά.Η διαφορά στο βάρος μπορεί να εξηγηθεί από αυτό.

καααι δε μου λες..
παρολο που τους ειχε βγει μια διατροφη με θερμιδες κλπ,ουσιαστικα δλδ αυτο που εγινε ηταν οτι λογω νερου κ φουσκωματος απο αυτο δεν μπορεσε το γκρουπ που επινε νερο να ακολουθησει στις ποσοτητες γευματων?
κ αρα απο τις θερμιδες που ηταν αρχικα να παρει,πηρε λιγοτερες?
γιατι κανει αναφορα στο αρχικο κειμενο της μελετης για "meal EI",αλλα καπου αφηνει κ υπονειες οτι μπορει να μην ειναι μονο αυτο..

Andrikos
29-02-12, 15:36
καααι δε μου λες..
παρολο που τους ειχε βγει μια διατροφη με θερμιδες κλπ,ουσιαστικα δλδ αυτο που εγινε ηταν οτι λογω νερου κ φουσκωματος απο αυτο δεν μπορεσε το γκρουπ που επινε νερο να ακολουθησει στις ποσοτητες γευματων?
κ αρα απο τις θερμιδες που ηταν αρχικα να παρει,πηρε λιγοτερες?
γιατι κανει αναφορα στο αρχικο κειμενο της μελετης για "meal EI",αλλα καπου αφηνει κ υπονειες οτι μπορει να μην ειναι μονο αυτο..

Aν δεν κάνω λάθος η διατροφή ήταν "Ad libitum" δηλαδή κατά βούληση - μέχρι να χορτάσουν, οπότε το EI (πρόσληψη ενέργειας) ηταν μικρότερο λόγω υψηλότερου κορεσμού. Ναι ίσως να μην είναι μόνο από αυτό αποκλειστικά, και μάλλον δεν είναι γιατί όταν το σώμα ζυγίζει και λίγο παραπάνω από το κανονικό (λόγω νερού) κάποιες δραστηριότητες όπως το περπάτημα και το ανέβασμα της σκάλας να καίνε επιπλέον θερμίδες απ' ότι με κανονική πρόσληψη.

beefmeup
29-02-12, 15:44
αχα..
για την διατροφη παντως νομιζω οτι τα Initial screening tests, κ στα post testing της 12ης εβδομαδας ηταν ελευθερα..
μεσα στην μελετη αναφερονται υποθερμιδικα διατροφικα πλανα,με θεριμιδες κλπ,κ μαλιστα καπου γραφει οτι τους δοθηκαν ακριβως τα ιδια πραγματα(δλδ 7 ομοια μηλα,7 ομοια πορτοκαλια κλπ),για τις διατροφικες αναγκες της μελετης..
αν βρεις χρονο,ριξε μια ματια θα εκτιμουσα μια γνωμη πανω σε αυτο..:)

Andrikos
29-02-12, 16:05
αχα..
για την διατροφη παντως νομιζω οτι τα Initial screening tests, κ στα post testing της 12ης εβδομαδας ηταν ελευθερα..
μεσα στην μελετη αναφερονται υποθερμιδικα διατροφικα πλανα,με θεριμιδες κλπ,κ μαλιστα καπου γραφει οτι τους δοθηκαν ακριβως τα ιδια πραγματα(δλδ 7 ομοια μηλα,7 ομοια πορτοκαλια κλπ),για τις διατροφικες αναγκες της μελετης..
αν βρεις χρονο,ριξε μια ματια θα εκτιμουσα μια γνωμη πανω σε αυτο..:)

'Εκανα λάθος, έχεις δίκιο, το πρώτα και τα τελευταία πρέπει να ήταν ελεύθερα.

Υποθέτω πως αν και υπήρχε σχετική οδηγία για συγκεκριμένες θερμίδες είναι λίγο δύσκολο να παρατηρούνται 50 άτομα για την ποσότητα που τρώνε επί 12 εβδομάδες, οπότε αν πάρω την λεπίδα του Όκκαμ (http://www.skepdic.gr/Entries/Lamda/occamrazor.htm) νομίζω ότι κάποια σφάλματα πρέπει να έγιναν εκεί. Επίσης είναι πιθανό πέρα από τα σφάλματα οι παχύσαρκοι να αύξησαν τις καύσεις τους με την φυσική δραστηριότητα, μόνο και μόνο που πηγαίναν στο μπάνιο πιο συχνά σίγουρα έκαιγαν παραπάνω θερμίδες, ακόμα και τις ίδιες ακριβώς δραστηριότητες να είχαν με την ομάδα που δεν έπινε νερό πάλι θα έκαιγαν περισσότερο δηλαδή.

beefmeup
29-02-12, 16:11
'

Υποθέτω πως αν και υπήρχε σχετική οδηγία για συγκεκριμένες θερμίδες είναι λίγο δύσκολο να παρατηρούνται 50 άτομα για την ποσότητα που τρώνε επί 12 εβδομάδες, οπότε αν πάρω την λεπίδα του Όκκαμ (http://www.skepdic.gr/Entries/Lamda/occamrazor.htm) νομίζω ότι κάποια σφάλματα πρέπει να έγιναν εκεί.

ναι αυτο ειναι βασικο πανω στην μελετη..κ μαλλον θα επαιξε κ ενα ρολο στα τελικα αποτελεσματα..:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
01-03-12, 04:40
αυτο εδω που τα λέμε είναι και μια απλή λογική , αν λάβουμε υπόψιν και το γεγονός ότι στα ψυχρά κλίματα καταναλώνουν περισσότερες θερμίδες και μάλιστα πολύ λίπος ζωικό μέχρι και λαρδί , για να καλύψουν θερμίδες .

απλα το νερό αμέσως πρίν το φαγητό μπορεί να δημιουργήσει και στομαχικές διαταραχές , γιατι αραιώνει τα στομαχικά υγρά και δυσκολεύετε η χώνευση , καθώς αλλάζει και το περιβάλον και η θερμοκρασία του στομάχου.
αλλα μισή ώρα πιο μπροστα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το νερό και αν αποδεδειγμένα υπάρχει όφελος στην καύση θερμίδων δεν νομίζω να χαλάει κανέναν

Madd_Chadd
01-03-12, 14:29
Πολυ ωραιο το αρθρο Βeef αν ισχυει σωζει πολλους απο εμας,ξεκινησα απο προχθες να το εφαρμοζω και σε κανα 2μηνο θα γραφω αν ειδα καλυτερο αποτελεσμα σε σχεση με το προηγουμενο.:thumbup::clap: Παντως πεφτει πολυ τουαλετα ενημερωτικα.

tasos2
02-03-12, 00:12
Kανει να πινεις τοσο νερο με τα γευματα? Εγω ακουσει οτι σαπιζουν οι τροφες.

Lao
02-03-12, 03:07
Οντος,Μισή ώρα δεν παίζει...θα δοκιμάσω κατευθείαν πριν το φαι,ή όσο το δυνατόν κοντά στο ιδανικότερο.Καλά ούτος η άλλος δεν έχεις κάτι να χάσεις.Μόνο καλό θα σου κάνει!:green:

Απ'όσο ξέρω, το να πίνεις νερό αμέσως πριν, κατά την διάρκεια του γεύματος και αμέσως μετά, δεν είναι και ό,τι καλύτερο για την διαδικασία της πέψης.

geozigo
02-03-12, 13:25
Αν υποθέσουμε ότι κάποιος καταναλώνει 3 λίτρα νερό θερμοκρασίας 7 βαθμών κελσίου(διαφορά 30 βαθμών κελσίου σε σχέση με την σωματική) και κάποιος άλλος 2 λίτρα νερό θερμοκρασίας 17 βαθμών (διαφορά 20 βαθμών σε σχέση με το σώμα) τότε ο πρώτος χρειάζεται 90Kcal για να ανεβάσει το νερό στη θερμοκρασία του σώματος του και ο άλλος 40kcal. Δεν νομίζω ότι αυτή η διαφορά είναι σημαντική και εμπίπτει στα όρια του σφάλματος της μελέτης νομίζω. Μάλλον με κάποιον άλλο τρόπο (ίσως διαδικασία πέψης) επηρεάζεται το αποτέλεσμα.

Γιάννηςς
02-03-12, 16:10
Απ'όσο ξέρω, το να πίνεις νερό αμέσως πριν, κατά την διάρκεια του γεύματος και αμέσως μετά, δεν είναι και ό,τι καλύτερο για την διαδικασία της πέψης.


Oύτος ή άλλος τελικά κάθε φορά ξεχνάω να πίνω :P Αλλα όντος το διάβασα και αλλού το παραπάνω οπότε καλύτερα να μην σνοδεύω φαι με νερό.Αν και θα ρωτήσω και στο σχολείο την βιολόγο να μου πει απόψεις..

andrikos3kala
02-03-12, 16:27
Εγω προσωπικα πίνω μιση ώρα 1/3 των 1,5 λτ και αλλο 1/3 μετα το γευμα και βλεπω διαφορα βεβαια δεν μιλω με σιγουρια γτ πίνω τρία ροφηματα πράσινου τσαγιου μαζι με λουζα.

giannis64
02-03-12, 20:41
Kανει να πινεις τοσο νερο με τα γευματα? Εγω ακουσει οτι σαπιζουν οι τροφες.

:clown2: που το ακουσες αυτο τασο?

Galthazar
03-03-12, 20:39
παλια το εκανα αυτο οταν ηθελα να αδυνατισω. απλα σε φουσκωνει και δεν μπορεις να φας πολυ.