PDA

Επιστροφή στο Forum : πως θα χασω κιλα...



custom x
14-05-08, 12:41
για χαρα παιδια και sorry που ανοιγω νεω topic.και ξερω οτι αν το ψαξω καλυτερα το forum κατι θα βρω.αλλα δεν εχω και πολυ χρονο...στο θεμα
ειμαι 95 κιλα και 185 υψος και ξεκινισα gym.αλλα θελω να χασω τουλαχιστον 7 κιλα..πηγα σε γιατρο να μου βγαλει διατροφη αλλα τιποτα...το θεμα ειναι οτι δουλευω οικοδομη και πρεπει να τρωω και με τα γευματακια που μου εγραψε δεν κανω τιποτα.....πειτε μου την γνωμη σας παρακαλω....ΒΟΗΘΕΙΑ

Muscleboss
14-05-08, 13:36
custom x,

δε θα σου δώσω ακριβές πρόγραμμα διατροφής, αλλά θα σου πώ απλά μια σκέψη.

εδώ μέσα μπορείς να διαβάσεις άρθρα για γράμμωση και απώλεια λίπους, ωστόσο για ένα άτομο όπως εσύ που αναγκάζεται να εργάζεται σε μια χειρονακτική εργασία, τα πράγματα είναι ελαφρώς διαφορετικά.

Δε μπορέίς να μειώσεις δραματικά την ενέργεια/υδατάνθρακες σου καθώς δε θα μπορείς να αποδώσεις στην εργασία σου. Στην περίπτωσή σου λοιπόν η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Για να το πώ απλά, θα πρότεινα να "σπασεις" τη μέρα σου σε δύο κομμάτια. Το πρώτο κομμάτι, θα αποτελείται από τις πρωινές ώρες και τα πρώτα γεύματα της ημέρας όπου θα περιέχουν αρκετούς σύνθετους υδατάνθρακες για να μπορέσεις να ανταπεξλερχεσαι στην δουλεία σου. Από το μεσημέρι και μερά όμως που οι ενεργειακές σου ανάγκες μειώνονται, το ίδιο θα κάνεις και με την διατροφή σου, και ενδεχομένως τα τελευταία γευμάτα σου δε θα λαμβάνεις αμυλώδεις υδατάνρθακες, αλλά θα συνοδεύεις το κοτόπουλο ή την οποιαδήποτε πηγή πρωτείνης με πράσινα λαχανικά.

Κατά αυτόν τον τρόπο, θα έχεις την απαιτούμενη ενέργια στη δουλεία σου, αλλά τις απογευματινές και βραδυνές ώρες, μαζί με την προπόνηση σου ο ργανισμός σου θα αναγκάζεται να χρησιμοποιήσει το αποθηκευμένο λίπος σαν ενέργεια και να το κάψει.

Όλο αυτό βασίζεται σε μια λετπή ισορροπία που πρέπει να ανακαλύψεις μόνο σου. Από την εμπερία μου, ένα καλό πρωινό (πχ με νιφάδες βρώμης) και ένα μικρό γεύμα αργοτερα στη δουλεία, ίσως με λίγο μαύρο ψωμί, θα είναι αρκετά να σου δώσουν την ενέργεια που θες. Στην όλη προσπάθεια σου βέβαια θα βοηθούσαν και συμπηρώματα διατροφής.

ΜΒ

RUHL
14-05-08, 13:43
εγω θα ελεγα να αρχησεις απο το αρθρο για γραμμωση απο κει και περα σην δουλεια μπορεις να παρεις η κανενα ταπερ η καμια μπακετα(ολικης) με γαλοπουλα κατι τυρι με χαμηλα λιπαρα (ποσο θα σε παρει να το φας 5-10 λεπτα οσο καπνιζουν(το λεγομενο διαλειμα για τσιγαρο) οι αλλοι εσυ :food: :food: :food:

custom x
14-05-08, 21:38
ευχαριστω πολυ παιδια :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

alekoukosmyconian
15-05-08, 00:49
εγω θα ελεγα να αρχησεις απο το αρθρο για γραμμωση απο κει και περα σην δουλεια μπορεις να παρεις η κανενα ταπερ η καμια μπακετα(ολικης) με γαλοπουλα κατι τυρι με χαμηλα λιπαρα (ποσο θα σε παρει να το φας 5-10 λεπτα οσο καπνιζουν(το λεγομενο διαλειμα για τσιγαρο) οι αλλοι εσυ :food: :food: :food:



σωστά..!είναι το ιδανικό και σιγά σιγά και συ ο ίδιος αφού ο μεταβολισμός σου θα μπει πρώτα θα ΜΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

1. μάθε να τρως κάθε 2,5 με 3 ώρες
2. σε λίγο θα αγαπήσεις και την αερόβια αν και είσαι σε οικοδομή και όσο ναναι καις ΠΑΡΑΑΑΑΑΑ ΠΟΛΥ και απο εκεί ε και
3. σιγά σιγά μαθαίνοντας ξεκίνα με αυτά. π.χ. την μπαγκέτα σαν δεκατιανό/σνακ αλλά αφού είσαι και στο χάσιμο θα βάλεις και πιο ποιοτικό φαί .οπως βραστές πατάτες/ρύζι καστανό/λαχανικά και κοτόπουλα/ψάρι/κρέας αντί για γαλοπούλες(αλλαντικά), τυριά και τα συναφή.. σιγά σιγά σταδιακά..!
4. δε θα σε νοιάζει πλέον ΠΩς ΘΑ ΤΟ ΦΑΣ( παγωμένο ή όχι), ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΦΑΣ( στην οικοδομή μπροστα στα παιδιά ή μεσα σε τουαλέτα ή μεστο αμάξι) ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΦΑΣ.ΝΑ ΜΗ ΧΑΝΕΙΣ ΓΕΥΜΑ...!αυτά και....άρχισε να διαβάζεις! :army2: