PDA

Επιστροφή στο Forum : Arnold Strongman Classic 2012



Dreiko
03-03-12, 11:00
Competitors:
Hafbor Thor Björnsson - Iceland
Mike Burke - USA
Terry Hollands - England
Mike Jenkins - USA
Mikhail Koklyaev - Russia
Travis Ortmayer - USA
Derek Poundstone - USA
Žydrūnas Savickas - Lithuania
Laurence Shahlaei - England
Brian Shaw - USA


Results,Day 1:

1.Michael Jenkins - Apollon's Wheels:Weight 459,Reps 2,Points 7 Circus Dumbbell 255 pounds:Reps 7(New Record) Points 10 Total:17

2.Michael Burke - Apollon's Wheels: Weight 459,Reps 3,Points 9 Circus Dumbbell 255 pounds:Reps 3,Points 6.5 Total:15.5

3.Derek Poundstone - Apollon's Wheels: Weight 459,Reps 2,Points 7 Circus Dumbbell 255 pounds:Reps 4,Points 8 Total:15

4.(tie)Misha Koklyaev - Apollon's Wheels:Weight 459,Reps 2,Points 7 Circus Dumbbell 255 pounds:Reps 3,Points 6.5 Total:13.5

4.(tie)Zydrunas Savickas - Apollon's Wheels:Weight 459(New Record),Reps 4,Points 10 Circus Dumbbell 255 pounds:Reps 1,Points 3.5 Total:13.5

6.Brian Shaw - Apollon's Wheels:Weight 459,Reps 1,Points 4 Circus Dumbbell 255 pounds:Reps 5,Points 9 Total:13

7.Terry Hollands - Apollon's Wheels:Weight 459,Reps 1,Points 4 Circus Dumbbell 255 pounds:Reps 1,Points 3.5 Total:7.5

8.Hafthor Bjornsson - Apollon's Wheels:Weight(Unsuccessful at 459)393,Reps 4,Points 2 Circus Dumbbell 255 pounds:Reps 2,Points 5 Total:7

9.Laurence Shahlaei - Apollon's Wheels:Weight 459,Reps 1,Points 4 Circus Dumbbell 255 pounds:Reps 0,Points 1.5 Total:5.5

10.Travis Ortmayer - Apollon's Wheels:Weight(Unsuccessful at 459)393,Reps 3,Points 1 Circus Dumbbell 255 pounds:Reps 0,Points 1.5 Total:2.5

Dreiko
03-03-12, 11:01
http://www.youtube.com/watch?v=Mk-R8VQY1xg&feature=player_embedded#!

Dreiko
03-03-12, 12:32
http://www.youtube.com/watch?v=N2ElcM7dQa0&feature=player_embedded

gym
03-03-12, 13:15
ΤΙ ΛΕς ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....

κ τι δεν θα δινα ρε μαμωτο μια φορα να ειμαι εκει!:bowdown::bowdown::bowdown:

εντυπωσιακα και απιαστα αυτα που κανουν τα ατομα!:weights::weights:

72K
03-03-12, 13:43
ΤΙ ΛΕς ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....

κ τι δεν θα δινα ρε μαμωτο μια φορα να ειμαι εκει!:bowdown::bowdown::bowdown:

εντυπωσιακα και απιαστα αυτα που κανουν τα ατομα!:weights::weights:

Εχε υπόψη σου ότι στο Appolos Axle η διάμετρος του άξονα-μπάρας είναι 50 χιλιοστά δηλαδή όσο τα μανίκια της Ολυμπιακής μπάρας, πράγμα που καθιστά ιδιαίτερα δύσκολο το να σφίξεις τη λαβή :bowdown:

gym
03-03-12, 13:46
Εχε υπόψη σου ότι στο Appolos Axle η διάμετρος του άξονα-μπάρας είναι 50 χιλιοστά δηλαδή όσο τα μανίκια της Ολυμπιακής μπάρας, πράγμα που καθιστά ιδιαίτερα δύσκολο το να σφίξεις τη λαβή :bowdown:

περσυ γερμανια ειχα παρακολουθησει κατι τοπικο βεβαια αλλα τα ατομα κανανε (για μενα τουλαχιστον)απιστευτα πραγματα....ελεγα δεν παιζει να ειναι
ανθρωποι κανονικοι αυτοι!απιστευτη δυναμη!:toast:

72K
03-03-12, 13:56
περσυ γερμανια ειχα παρακολουθησει κατι τοπικο βεβαια αλλα τα ατομα κανανε (για μενα τουλαχιστον)απιστευτα πραγματα....ελεγα δεν παιζει να ειναι
ανθρωποι κανονικοι αυτοι!απιστευτη δυναμη!:toast:


Είναι κανονικοί άνθρωποι που προπονούνται για αυτό το σκοπό. Είναι θέμα χρόνου και προπόνησης ;)

gym
03-03-12, 14:00
Είναι κανονικοί άνθρωποι που προπονούνται για αυτό το σκοπό. Είναι θέμα χρόνου και προπόνησης ;)

αυτο που μου εκανε εντυπωση και το χαρηκα πολυ ειναι οτι εχουν πολλες ασκησεις ισορροπιας μεσα ...
τους ειχα για πολυ ''κολλημενα ''μυαλα με τη δυναμη αλλα αποδειχθηκα λαθος...
οι συγκεκριμενοι με τους οποιους μιλησα κανουν πολυ functional ασκησεις μεσα στις προπονησεις τους,πραγμα που δεν θα το πιστευα αν δεν το εβλεπα με τα ματια μου...

οπως και να χει...αξιοι θαυμασμου!:clap:

72K
03-03-12, 15:10
αυτο που μου εκανε εντυπωση και το χαρηκα πολυ ειναι οτι εχουν πολλες ασκησεις ισορροπιας μεσα ...
τους ειχα για πολυ ''κολλημενα ''μυαλα με τη δυναμη αλλα αποδειχθηκα λαθος...


Δύναμη χωρίς mobility και ελαστικότητα απλά δεν υφίσταται. Με αυτή την λογική αλληλουχία και επί του πρακτέου όπως διαπίστωσες, εμείς οι της "δύναμης" δεν είμαστε τόσο κολλημένοι όπως οι του "φουσκώματος". ;)

gym
03-03-12, 15:51
Δύναμη χωρίς mobility και ελαστικότητα απλά δεν υφίσταται. Με αυτή την λογική αλληλουχία και επί του πρακτέου όπως διαπίστωσες, εμείς οι της "δύναμης" δεν είμαστε τόσο κολλημένοι όπως οι του "φουσκώματος". ;)




δεν εχουν πολλοι ομως την ιδια αποψη κ γι αυτο ειπα ''κολλημενοι''

προσωπικα δεν μου αρεσει να βαζω ταμπελες ειδικα σε ανθρωπους...;)

72K
03-03-12, 16:05
[/B]


δεν εχουν πολλοι ομως την ιδια αποψη κ γι αυτο ειπα ''κολλημενοι''

προσωπικα δεν μου αρεσει να βαζω ταμπελες ειδικα σε ανθρωπους...;)

Συγνώμη αλλά δεν νομίζω ότι ταμπελοποιήσαμε κάποιον. Επισημάναμε την προπονητική συμπεριφορά δύο ομάδων χωρίς να λάβουμε υπόψη τις εξαιρέσεις οι οποίες είναι πάντα λίγες.:welcome:

beefmeup
03-03-12, 18:08
ειδα το βιντεο του Apollon's Wheels,κ θα την γραψω την γαρδελια μου γιατι με τρωει..:turtle:
αποτι καταλαβα,κ διαβασα(γιατι δεν το ηξερα) ειναι οτι την μπαρα πριν την ανεβασουν πανω απο τους ωμους/κεφαλι πρεπει να την στηριξουν στο στηθος..
εδω περα,ολοι την στηριζουν στο πρωτο βημα στην μπακα-ζωνη..:unsure:
δεν ειναι κομματακι περιεργο?
δλδ αυτο που βλεπω απο το βιντ,ειναι οτι αν δεν εχεις μπακα,δεν μπορεις να αγωνιστεις εκει περα..

outnumb
03-03-12, 18:17
ειδα το βιντεο του Apollon's Wheels,κ θα την γραψω την γαρδελια μου γιατι με τρωει..:turtle:
αποτι καταλαβα,κ διαβασα(γιατι δεν το ηξερα) ειναι οτι την μπαρα πριν την ανεβασουν πανω απο τους ωμους/κεφαλι πρεπει να την στηριξουν στο στηθος..
εδω περα,ολοι την στηριζουν στο πρωτο βημα στην μπακα-ζωνη..:unsure:
δεν ειναι κομματακι περιεργο?
δλδ αυτο που βλεπω απο το βιντ,ειναι οτι αν δεν εχεις μπακα,δεν μπορεις να αγωνιστεις εκει περα..

:clap: το ιδιο ακριβως σκεφτηκα και εγω

72K
03-03-12, 19:35
ειδα το βιντεο του Apollon's Wheels,κ θα την γραψω την γαρδελια μου γιατι με τρωει..:turtle:
αποτι καταλαβα,κ διαβασα(γιατι δεν το ηξερα) ειναι οτι την μπαρα πριν την ανεβασουν πανω απο τους ωμους/κεφαλι πρεπει να την στηριξουν στο στηθος..
εδω περα,ολοι την στηριζουν στο πρωτο βημα στην μπακα-ζωνη..:unsure:
δεν ειναι κομματακι περιεργο?
δλδ αυτο που βλεπω απο το βιντ,ειναι οτι αν δεν εχεις μπακα,δεν μπορεις να αγωνιστεις εκει περα..

Αυτός ο τρόπος πιέσεων λέγεται "Continental press" και εφαρμόζεται σε περιπτώσεις που η μπάρα είναι πολύ φαρδιά.

Ελα ρε. Ούτε ο Ortmayer ούτε ο Poundstone για παράδειγμα έχουνε λίπος. Και αυτοί που έχουν λίπος δεν τους ενδιαφέρει διότι δεν ποζάρουν.Με τέτοια δύναμη μην περιμένεις να έχουν μέση δαχτυλίδι. Οι μυς του κορμού είναι από τους πιο υπερτροφικούς σε αθλητές δύναμης.

CapoFighter
03-03-12, 20:09
Οπως και ναχει οι τυποι ειναι τερατα... Εχουν τρομερη δυναμη. Ειναι αξιοι θαυμασμου!!!
:clap::clap:

beefmeup
03-03-12, 20:43
Ελα ρε. Ούτε ο Ortmayer ούτε ο Poundstone για παράδειγμα έχουνε λίπος. Και αυτοί που έχουν λίπος δεν τους ενδιαφέρει διότι δεν ποζάρουν.Με τέτοια δύναμη μην περιμένεις να έχουν μέση δαχτυλίδι. Οι μυς του κορμού είναι από τους πιο υπερτροφικούς σε αθλητές δύναμης.

βασικα,τι εγινε..
το αγωνισμα αυτο δεν το ηξερα,δεν εχω ασχοληθει,οπως εγραψα..
μου κινησε την περιεργεια κ ειπα να το ψαξω..ενδιαφερον ιστορια ειχε..
αλλα γιατι το εψαξα...?
γιατι μου φανηκε περιεργη η κινηση της αρσης που ειχαν οι τυποι,κ δεν καταλαβα σε ποσα σταδια επρεπε να ανεβει η μπαρα πριν το τελικο σταδιο..

αυτο που μου χτυπησε ειναι οτι δεν ανεβαζαν την μπαρα στο στηθος κ μετα πανω,αλλα στην κοιλια πρωτα..
θενκς για την αναφορα στο Continental press,ουτε αυτο το ηξερα..βασικα αυτο λεει,οτι ειναι..ανεβαζουν την μπαρα σε σταδια,μεση στηθος κλπ..
αλλα κ παλι μου φαινεται περιεργο,τι να πω...
δειχνει σαν αυτοι που εχουν μεγαλυτερη κοιλια,ειναι μη "natural":P
η κοιλια τους κανει "ενισχυμενους":P:turtle:


βεβαια,αυτο δεν σημαινει οπως γραφεις κ συ οτι ολοι οσοι αγωνιστηκαν εκει ειχαν αρκετο λιπος,ουτε πως τους υπολοιπους πρεπει να τους ενδιαφερει..
αλλα αγωνισματα,αλλες απαιτησεις..

ελμερ
03-03-12, 20:44
εχει δικιο ο beef.....στο ανεβασμα,η μπαρα στεκεται στην κουρμπα που κανει το λιπος με τη ζωνη που τους πιεζει....:green:...παρολα αυτα ειναι θηρια (ειναι να μη σε πιασουν στα χερια τους :):welcome:

Dreiko
04-03-12, 12:52
Results,Day 2:

Deadlifts:
Big Z 1117 (lift 2)
Shaw 1073 (lift 3)
Poundstone 1062 (lift 2)
Hollands 1005 (lift 2)
Misha 994 (lift 2)
Loz 994 (lift 3)
Travis 950
Jenkins 928 (lift 2)
Burke 906 (lift 2)
Thor 895 (lift 2)

Λειπουν οι χρονοι απο στο Austrian Oak.


Overall:
1st: Michael Jenkins
2nd: Derek Poundstone
3rd: Zydrunas Savickas
4th: Brian Shaw
5th: Michael Burke
6th: Mikhail Koklyaev
7th: Laurence Shahlaei
8th: Terry Hollands
9th: Travis Ortmayer
10th: Hafthor Bjornsson

Dreiko
04-03-12, 21:24
41590


Aναμενουμε βιντεο απο τη δευτερη μερα με τους τελικους.

GURU S.
05-03-12, 11:41
"Λειπουν οι χρονοι απο στο Austrian Oak."

...και απο το Tiber Carry...

Απο δω και περα θα επικρατησουν οι νεοι,Michael Jenkins,Derek Poundstone(αν και εχειτ ραυματισμους),Brian Shaw.
Ο big Z αν και ο καλυτερος strongman,σε στατικη δυναμη ,ολων των εποχων θα σβηνει σιγα σιγα.

Mentzer
05-03-12, 19:08
Arnold Strongman Classic 2012. Sorinex Might Mitts competition 41635


http://www.youtube.com/watch?v=tGVHcodSHbY


http://www.youtube.com/watch?v=l1YieWYb9-E

Dreiko
05-03-12, 21:01
...και απο το Tiber Carry...


:thumbup::thumbup::thumbup:


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dPevbYuHZDs