PDA

Επιστροφή στο Forum : Weider mega mass 2000 και δεξτρόζη



apostolos78
04-03-12, 13:18
Καλημέρα σ'όλους.
Δευτέρα ξεκινάω το τελικό στάδιο όγκου πριν το καλοκαίρι.Περιλαμβάνει 7άρες επαναλήψεις και βαριά κιλά.Θα κρατήσει ένα μήνα και μετά σιγά σιγά κόβουμε.
Λοιπόν ο γυμναστής μου σύστησε Weider mega mass 2000 γι'αμέσως μετά την προπόνηση και δεξτρόζη κατά τη διάρκειά της.
Για τη δεξτρόζη πιστεύω σε κάποιο φαρμακείο θα τη βρω σε σκόνη.
Τώρα στη Weider,βλέπω στο κουτί ότι έχει μόνο 20% πρωτεΐνη.
Είμαι 1,79 με βάρος 71 κιλά,μακριά πόδια,ελφρύ σκελετό.Καλοκαίρι ήμουν φέτες,τώρα θα'μαι περίπου 20% λίπος,μια χαρά δηλαδή μιας και απ'τον Οκτώβρη κάνω διατροφή όγκου(έχω βαρεθεί να μαγειρεύω...).
Παρ'όλ'αυτά κάτι δε μου κολλάει όταν βλέπω μόνο 20% πρωτεΐνη.Φοβάμαι μη σαβουριάσω χωρίς λόγο(τονίζω το χωρίς λόγο).
Να την πάρω ή να πάω σε κάτι πιο καθαρό;θερμίδες παίρνω απ'τη διατροφή αρκετές,δε θέλω σε καμμιά περίπτωση να πάρω λίπος χωρίς λόγο.
Αν έχετε να προτείνετε κάτι θα 'ναι πολύ καλό,πολλές γνώμες πάντα είναι βοήθεια!
:)

exkaliber
04-03-12, 20:53
Λοιπόν ο γυμναστής μου σύστησε Weider mega mass 2000 γι'αμέσως μετά την προπόνηση και δεξτρόζη κατά τη διάρκειά της.


αστον,με μεσο πρεπει να πηρε την θεση

η πρωτεινη ειναι 1 προς 3 πρωτεινη υ/ας, ετσι κι ετσι
δεξτροζη κατα την διαρκεια τωρα δεν θα σου δωσει αμεση ενεργεια,και ειναι και επικινδυνο-απ οσο ξερω- να γυμναζεσαι ενω χωνευεις ταυτοχρονα

εφοσον παιρνεις αρκετες θερμιδες απο την διατοφη τι την θες αυτην?
για υ/α?
αν δεν μπορεις/θελεις να βρεις αλλη πηγη παρτην

apostolos78
04-03-12, 21:25
αστον,με μεσο πρεπει να πηρε την θεση

η πρωτεινη ειναι 1 προς 3 πρωτεινη υ/ας, ετσι κι ετσι
δεξτροζη κατα την διαρκεια τωρα δεν θα σου δωσει αμεση ενεργεια,και ειναι και επικινδυνο-απ οσο ξερω- να γυμναζεσαι ενω χωνευεις ταυτοχρονα

εφοσον παιρνεις αρκετες θερμιδες απο την διατοφη τι την θες αυτην?
για υ/α?
αν δεν μπορεις/θελεις να βρεις αλλη πηγη παρτην
Μου'πε βάζεις 3 κουταλιές της σούπας δεξτρόζη σ' ένα μπουκάλι νερό.
Πάντως το καλοκαίρι που μου'χε δώσει πρόγραμμα και διατροφή για γράμμωση(αμινοξύ Weider Amino Power Liguid και πρωτεΐνη Weider Super Nitro Whey μια ώρα πριν και αμέσως μετά την προπόνηση) έιδα πολύ καλά αποτελέσματα.Πρώτη φορά που έκανα διατροφή,πρώτη φορά που πήρα κάποιο συμπλήρωμα.
Ο ίδιος έχει πολύ καλό σώμα και παλιά είχε κατέβει σ'αγώνες φίτνες.

Για τη Weider Mega Mass μου'πε να παίρνω μισό σκούπ(περίπου 50 gr) μετά την προπόνηση και να τρώω μια μπανάνα.

exkaliber
04-03-12, 21:52
πρωτεινη 40 λεπτα πριν και αμινος μετα ειναι οκ
αλλα δεξτρο Intra δεν μπορω να αντιληφθω το σκεπτικο του

και για ποστ-ενω εχεις ηδη παρει δεξτρο- 50γρ σκονη που θα δωσει 10 γρ πρωτεινης και 30 γρ υ/α
μαζι με μπανανα που θα εχει περιπου 60γρ υ/α


ή που δεν περνεις υ/α ή δεν ξερω και εγω τι

apostolos78
07-03-12, 00:17
Moυ'πε για τη δεξτρόζη ότι δίνει ενέργεια,παίζει το ρόλο του γλυκογόνου.
Τέλως πάντων πήρα την πρωτεΐνη Weider mega mass 2000 κι'έχω κάνει δυο προπονήσεις.
Εντυπώσεις:
Η Weider διαλύεται σχετικά δύσκολα και κάνει ένα κριτς κριτς.Γεύση φράουλα,όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Για τη δεξτρόζη δεν μπορώ να πω ακόμα.

exkaliber
08-03-12, 00:14
Για τη δεξτρόζη αφου επιμενεις να την εχεις ιντρα δοκιμασε την για μια βδομαδα και την επομενη εβδομαδα μν την παιρνεις
και δες τι διαφορες υπαρχουν

apostolos78
09-03-12, 15:52
Για τη δεξτρόζη αφου επιμενεις να την εχεις ιντρα δοκιμασε την για μια βδομαδα και την επομενη εβδομαδα μν την παιρνεις
και δες τι διαφορες υπαρχουν
Κατάλαβα το σκεπτικό σου,αλλά το θέμα είναι ότι άλλαξα και το πρόγραμμα των ασκήσεων μαζί,οπότε δύσκολα θα βγει συμπέρασμα:την 1η βδομάδα όσο να'ναι το σώμα χρειάζεταιο προσαρμογή.
Βάζω διαλυμένη σ'ένα λίτρο νερό,το οποίο καταναλώνω στα διαλείμματα.
Λες να παίρνω για τρεις βδομάδες και στην 4η να σταματήσω για να δω διαφορά;

exkaliber
09-03-12, 23:19
λεω να μν παιρνεις καθολου ιντρα