PDA

Επιστροφή στο Forum : Kick boxing στα 30 μου



nestoras7
05-03-12, 13:09
Γεια σας παιδια,
ειμαι καινουριος στο forum και ασχετος με τη γυμναστικη!
Ειμαι 30 χρονων και οσες φορες πηγα γυμναστηριο το παρατησα γιατι το βαριομουν γρηγορα...
Τωρα σκεφτομαι να ξεκινησω μια πολεμικη τεχνη,και σκεφτομαι το kick boxing γιατι βλεπω οτι κι εκει χανεις λοιπος και ειναι και κατι αρκετα ενδιαφερον απο μονο του...Θελω να μου πει καποιος που ασχολειται αν ειναι πολυ αργα γιαυτο (λογω ηλικιας) οπως και καποια αλλα πραγματα,οπως αν χρειαζεται καποιον εξοπλισμο κλπ!
Ειμαι 182 και 93kg,με "σωσιβιο" το οποιο και θελω να χασω!
Α!το kick boxing θελω να το ξεκινησω σε συνδυασμο με γυμναστηριο!Βασικα το γυμναστηριο που θα παω εχει και μαθηματα kick boxing και θα παω για να εχω περισσοτερο ενδιαφερον!
(Δε με ενδιαφερει να γινω παγκοσμιος πρωταθλητης οπως καταλαβατε...)

marine92
05-03-12, 13:30
Γεια σου φιλε,

Ποτε δεν ειναι αργα να ξεκινησεις με την προυποθεση βεβαια οτι δεν πας για να κατεβεις σε επισημους αγωνες κλπ,γιατι για το συγκεκριμενο αθλημα ειναι καπως αργα τα 30 οπως καταλαβαινεις.Κατα τα αλλα,η ηλικια σου ειναι πολυ καλη αν θες να ασχολειθεις σοβαρα,να μαθεις πραγματα και να φτιαξεις φυσικη κατασταση.Ο συνδιασμος με γυμναστηριο που σκεφτεσαι να κανεις ειναι το καλυτερο πιστευω απλα να μην κανουν μονο μια φορα προπονηση..να εχεις 2 η 3 την βδομαδα το κικ-μποξ.Τωρα για τον εξοπλισμο που ρωτησες χρειαζεται μπανταζ,γαντια και μασελακι τα οποια θα σου τα πει και ο δασκαλος εκει(παιζει να σου τα φερει εκεινος κιολας αν του το πεις)και δεν τα χρειαζεσαι απο την αρχη.Λογικα θα εχει μεταχειρισμενα εκει να κανεις τη δουλεια σου τις πρωτες φορες(αφου ειναι και γυμναστηριου και δεν ειναι σχολη πολεμικων τεχνων αποκλειστικα).Απο αποψη τιμης μονο τα γαντια ειναι ακριβα,τα αλλα ειναι πολυ φτηνα.

Ελπιζω να βοηθησα!

nestoras7
05-03-12, 13:34
Ακριβως αυτο θελω!Να μαθω καποια πραγματα και να φτιαξω λιγο το σωμα μου...
Εχει 2 η 3 φορες τη βδομαδα νομιζω,και αποτι καταλαβα απο αυτα που μου ειπες ειναι αρκετο...
Στην τελικη αμα γυμναστω λιγο και μετα δω οτι μου αρεσει μπορει να παω μετα σε καποια σχολη!
Αυτο που ακουγεται οτι τρως ξυλο και τετοια ισχυει?

morgoth
05-03-12, 13:53
καλη επιλογή κικ μποξ σε συνδυασμο με βαρη.

μονο αμα ο δασκαλος ειναι στοκος θα φας ξυλο απο παλιοτερους. δε παιζει αυτο ειδικα σε γυμναστηριο που οσο να ναι το επιπεδο των αθλούμενων ειναι διαφορετικο αποτι ενος συλλογου.

επαφή θα εχεις καποια στιγμη αλλά ειναι τοσο ελεγχομενη η ενταση και η προπονηση που δεν θαχεις απολυτως κανενα προβλημα. Ισα ισα που λογικα οσο περναει ο καιρος θα το θελεις και μονος σου.

nestoras7
05-03-12, 13:57
Ναι ετσι μου ειπανε και καποια παιδια που ξερω και ασχολουνται!
Επαφη το ξερω οτι θα υπαρχει,δεν θα παω χορο εξαλλου,φυσιοογικο ειναι!
Σημερα ειπα σε ενα φιλο μου να ρωτησει και μαλλον θα ξεκινησω απο αυριο...

marine92
05-03-12, 14:03
Θυμασαι ποση ωρα ειναι η καθε προπονηση?Γτ αμα ειναι 1μισι η 2,και 2 φορες να ειναι εισαι κομπλε,αλλα αμα ειναι απο μια ωρα καλο θα ειναι να ειναι 3 φορες τη βδομαδα πχ.Αυτο στο λεω για να προλαβαινει να σου δειχνει και αρκετες τεχνικες σε καθε προπονηση και να μην σου κανει μονο φυσικη κατασταση πιο πολυ(αναλογως και το δασκαλο).
Τωρα για αυτο που ρωτησες πιστευω εννοεις τα λεγομενα <ψησιματα>,δλδ που χτυπατε σε ζευγαρια ο ενας τον αλλον σε καποια σημεια οπως εσωτερικο,εξωτερικο μηρου ,κοιλιακους κλπ για να σκληρυνουν οι μυς και να αντεχουν περισσοτερο σε χτυπηματα.Αν εννοεις τα fights,λογικα μετα απο καποιο καιρο ναι θα κανεις και πιστευω οτι θα θες και εσυ οσο περναει ο καιρος για να τεσταρεις το επιπεδο σου και να δεις στην πραξη αν βγαινουν αυτα που μαθαινεις.

nestoras7
05-03-12, 14:09
Οχι δε ρωτησα για κατι συγκεκριμενο...Απλα γενικα ακουγεται αυτο!
"Θα πας πολεμικη τεχνη να τρως ξυλο"!Δεν το πιστευω ομως και γιαυτο λεω να παω!
Εννοειται οτι θα θελω και γω μετα απο λιγο καιρο!
Δε ξερω ποσες ωρες ειναι,λογικα σημερα θα μαθω ομως!

Και κατι αλλο που σκεφτηκα τωρα,
να ξεκινησω γυμναστηριο και kick boxing ταυτοχρονα η να φτιαξω πρωτα λιγο τη φυσικη μου κατασταση με σκετο γυμναστηριο?
Μου ακουγεται πιο λογικο το δευτερο,αλλα προτιμω το πρωτο!!! :p

marine92
05-03-12, 14:25
Καλα αυτα ειναι αερολογιες κλασσικα,και τις περισσοτερες φορες αν οχι ολες ερχονται απο ατομα που δεν εχουν κανει ποτε στη ζωη τους πολ.τεχνες ή ετυχαν σε τελειως στοκους δασκαλους.Αποτι καταλαβα τωρα δεν κανεις απολυτως τιποτα και θες να ξεκινησεις μαζι κικ-μποξ μαζι με γυμναστηριο,σωστα?Εγω θα σου προτεινα,αν ισχυει αυτο,να εκανες μια βδομαδα μονο γυμναστηριο και μετα να ξεκιναγες το κικ.Αυτο στο λεω οχι γιατι θα κανει τη διαφορα στη φυσικη σου κατασταση ή τιποτα τετοιο η 1 βδομαδα φυσικα,αλλα για να μην αισθανθεις αποτομα υπερβολικη κουραση/πιασιμο μετα απο τις 1-2 πρωτες προπονησεις του κικ-μποξ και νομιζεις οτι ετσι θα ναι καθε φορα και σκεφτεις να σταματησεις.

nestoras7
05-03-12, 14:29
Ναι καταλαβα τι λες...
Εντωμεταξυ συζητουσα με ενα φιλο μου πριν λιγο και μου προτεινε σαν λυση και το παγκρατιο!
Εχει πολυ καλη σχολη στη Λαμια (απο τις καλυτερες της Ελλαδας μου ειπε) που εχει και γυμναστηριο μεσα...
Να το σκεφτω η ειναι καλυτερα το κικ μποξινγκ?
Δε ξερω καν πως ειναι το παγκρατιο... :/

marine92
05-03-12, 14:50
Κοιτα το παγκρατιο ειναι πολυ πιο σκληρο..σκεψου μουαι ται σε λιγο πιο σκληρη εκδοση για να καταλαβεις(εχει σχεδον τα παντα μεσα,εκτος απο λαβες εδαφους νομιζω).Βεβαια μην φανταστεις οτι προκειται να μαθεις αυτα που εκαναν στην Αρχαια Ελλαδα κλπ.Θα ειναι ενα αρκετα πιο μοντερνο συστημα,καθως δεν εχουν διασωθει το πως γινοντουσαν οι προπονησεις και οι λεπτομερειες αυτες.Και για να μην νομιζεις στην πραξη παγκρατιο δεν εχω κανει ουτε εγω,σου λεω απλως οτι γνωριζω.Το παγκρατιο ειναι σαφως πολυ πιο πληρες και καλυτερο για δρομο αν χρειαστεις ποτε να υπερασπιστεις τον εαυτο σου,αλλα αμφιβαλλω για τις προπονησεις που κανουν[εγω θα σου προτεινα να πας να δεις μια δυο προπονησεις και να αποφασισεις].Αν ισχιει αυτο που σου ειπε ο φιλος σου τοτε φυσιολογικα θα αξιζει.Κατι αλλο που πρεπει να ξεκαθαρισεις ειναι αν θες να κανεις κυριως γυμναστηριο και να συμπληρωσεις το χρονο και το αεροβιο σου με πτ ή να ριξεις το βαρος σου στην πολ.τεχνη και να συμπληρωσεις με γυμναστηριο.Αναλογως τη θες διαλεγεις.Εγω θα σου προτεινα παγκρατιο παντως,ειναι κατι που σπανια βρισκεις καλη σχολη και το κικ-μποξ εχει κορεστει(με το σκεπτικο οτι οποιος να ναι παει,οχι οτι δεν ειναι αποτελεσματικο βεβαια).

nestoras7
05-03-12, 16:05
Για το παγκρατιο θα ψαξω να ρωτησω σημερα-αυριο για περισσοτερα...
Στο kick boxing ειναι 3 φορες τη βδομαδα απο μια ωρα τελικα και εχει και 2 φορες για αρχαριους!
Στο δρομο δεν νομιζω να χρειαστει να παλεψω,τουλ δεν προκαλω και γενικα δε μαρεσει σαν ιδεα,βεβαια ποτε δε ξερεις τι μπορει να σου τυχει...
Βασικα θελω να φτιαξω το σωμα μου κυριως,αλλα οχι με σκετο γυμναστηριο,γιατι το βαριεμαι...
Θελω να μαθαινω και κατι!Αλλιως μου φαινεται (δε λεω οτι ειναι,εμενα μου φαινεται) ασκοπο...

marine92
05-03-12, 16:39
Ναι καταλαβα τι θες.Ρωτα και για παγκρατιο και βλεπεις.Απο χρονο παντως ενταξει ειναι οι προπονησεις ετσι οπως το λες.Για το δρομο το ανεφερα για την αποτελεσματικοτητα του..δεν εννοουσα να πλακωνεσαι καθε μερα φυσικα! :P

exkaliber
06-03-12, 16:06
απο αντοχη/φυσικη κατασταση πως τα πας?


το κικ ειναι απαιτητικο αθλημα απο αυτην την αποψη και πιθανως να ζοριστεις τοσο στην αρχη που να ξενερωσεις και να το αφησεις

απο την αλλη παλη/judo/happkido πας και αυπνος στην προπονηση δεν υπαρχει προβλημα

marine92
06-03-12, 17:09
απο την αλλη παλη/judo/happkido πας και αυπνος στην προπονηση δεν υπαρχει προβλημα


Φιλικα παντα,δεν ισχυει αυτο που λες.Τουλαχιστον για τα δυο πρωτα που αναφερεις.Ναι μεν το κικ-μποξ θελει περισσοτερη αντοχη,αλλα οχι και καμια τρομερη διαφορα!