PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιπτωση στο σωματικο βαρος απο αυξημενη ληψη πρωτεινης.



beefmeup
06-03-12, 15:38
οι ερευνητες διαλεξαν γυναικες κ αντρες απο 18 εως 35 ετων,με δεικτη μαζας σωματικου βαρους μεταξυ 19 κ 30,κ υπολογισαν ποσες θερμιδες θα χρειαστουν για μια ισοθερμιδικη διατροφη με σκοπο να διατηρησουν το βαρος τους σταθερο..
εδωσαν στους συμμετεχοντες 954 θερμιδες περισοτερες ανα μερα απο οσες εκαιγαν για ενα διαστημα 8 εβδομαδων,με αποτελεσματα να εχουν αυξηση στο βαρος τους..
στην συνεχεια οι ερευνητες τους χωρισαν σε 3 ομαδες..με χαμηλη,μεσαια,κ υψηλη προσληψη σε πρωτεινη.
η ομαδα με την χαμηλη ειχε ποσοστο 5% ληψης σε πρωτεινες,ενω οι αλλες δυο ομαδες ειχαν ποσοστα 15 κ 20% αντιστοιχα..

στο τελος της 8ης εβδομαδας απο πλευρας αυξησης σωματικου βαρους ολα εδειχαν οτι το γκρουπ που ειχε χαμηλη προσληψη πρωτεινης τα ειχε παει καλυτερα απο τα αλλα 2..με αποτελεσματα αυξησης βαρους της ταξης των 3.16 κιλων..
οι μεσαια ληψη πρωτεινης οδηγησε σε αυξηση βαρους κατα 6.1 κιλα,κ η αυξημενη ληψη σε αυξηση στο βαρος 6.5 κιλων..
στην συνεχεια οι ερευνητες κοιταξαν τις αλλαγες της σωματικης συστασης σε συναρτηση με την αυξηση του βαρους..
εκει τα πραγματα αλλαξαν..

τα ατομα κ απο τα 3 γκρουπ ειχαν κερδισει περιπου 3.5 κιλα σε λιπος..
οσον ομως αφορα την μυικη μαζα που εβαλαν,οι συμμετεχοντες με την χαμηλη διαιτα σε πρωτεινες ειχαν χασει 0.7 κιλα..ενω αυτοι με μεσαια ληψη ειχαν βαλει 2.8 κιλα,ενω οι υπολοιπες με υψηλη ληψη ειχαν βαλει 3.2 κιλα.

πρακτικα,το ποσοστο λιπους που εβαλαν κ τα 3 γκρουπ ηταν ιδιο κ αυτο φαινεται στο 3ο γραφημα απο κατω,ενω το ποσστο της μυικης μαζας ηταν αυξημενο στα 2 τελευταια γκρουπ οπως φαινεται απο το 2ο γραφημα..

http://www.ergo-log.com/plaatjes/protdietfatlbm0.gif

http://www.ergo-log.com/plaatjes/protdietfatlbm4.gif
http://www.ergo-log.com/plaatjes/protdietfatlbm2.gif
http://www.ergo-log.com/plaatjes/protdietfatlbm3.gif
http://www.ergo-log.com/plaatjes/protdietfatlbm.gif

το ποσοστο ενεργειας που εκαιγαν οι συμμετεχοντες με την χαμηλη ληψη παρεμεινε σταθερο..στα αλλα 2 γκρουπ το ποσοστο αυτο αυξηθηκε..
με λιγα λογια,μπορει μεν το συνολο των θερμιδων να μας εδωσε αυξηση σε βαρος,αλλα αν κοιταξει κανεις τα ποσοστο πρωτεινης θα δει οτι το βαρος που πηραν τα γκρουπ με υψηλη ληψη πρωτεινης,δεν αποτελειται μονο απο λιπος,αλλα ειναι μυικη μαζα κατα ενα μεγαλο μερος σε σχεση με την χαμηλη προσληψη πρωτεινης..

http://www.ergo-log.com/plaatjes/protdietfatlbm5.gif

τα ατομα που συμμετειχαν δεν αθλουνταν καθολου..που σημαινει οτι αν εκαναν μια μορφη ασκησης τα αποτελεσματα μπορει να ηταν διαφορετικα κατα πολυ,προς το καλυτερο..επισης αν η μελετη κρατουσε περισοτερο,μπορει να εδειχνε οτι το ποσοστο λιπους στην ομαδα με υψηλη προσληψη πρωτεινης μπορει να επεφτε..

αυτη εδω πρεπει να ειναι η πρωτη μελετη που κοιταει κατι τετοιο...

--------------------
σχεδον δακρυσα απο την συγκινηση,οταν την διαβασα..
πρεπει να ειναι απο τις σημαντικοτερες μελετες που εχω διαβασει ποτε..κ σιγουρα μας δινει μια νεα οπτικη γωνια,οσον αφορα τα μακρος/θερμιδες κ τον ρολο τους πανω στο σωμα μας..

http://jama.ama-assn.org/content/307/1/47.short

average_joe
06-03-12, 15:41
παρα πολυ ενδιαφερουσα ερευνα.
στην ουσια επιβεβαιωνει (παρεχει ενδειξεις) οσα υποψιαζομασταν.
μπορεις να βαλεις και το link για περαιτερω μελετη?
thanks!

edit. το ειδα το link

Galthazar
06-03-12, 15:45
ωραιος Διονυση!:thumbup:
Βασικα αυτο το αρθρο ηρθε να επιβεβαιωσει τα λεγομενα πολλων και τις αντιληψεις περι διαιτας και απωλειας λιπους...

TEFAAtzis
06-03-12, 15:49
η ληψη πρωτεινης να υποθεσω αποτελουνταν απο ζωικη πρωτεινη ή ειχε πχ και φυτικη + πρωτεινη απο συμπληρωμα?Στην ουσια οπως προειπωθηκε επιβεβαιωνει αυτο που σκεφτομασταν,πολυ καλη ερευνα ευγε

ggeorge
06-03-12, 15:53
Ειναι λιγο οτι να ναι η ερευνα ή εμεις στην Ελλαδα δεν κανουμε κατι σωστα;

Γυναικες...
Πολυ πρωτεινη 20% (εμενα γιατί μου φαινεται πολυ λιγη; )
2 μηνες

και πηρανε μυικα 3 κιλά

Εγω που χτυπιεμαι σαν π@$%%^^&& γιατι δε μπορω να παρω ενα μυικο σε 2 μηνες;

αααα ήταν λεει και χωρις αθληση... Καθεσαι στον καναπε και γενιζεις μυικα κιλα...

Θελω και εγω...

tolis93
06-03-12, 16:17
τη διαβασα σε ενα σαιτ το livestrong νομιζω πριν κανα 2μηνο κοντα.μονο π αναφερθηκαν και αντρες.και χρησιμοποιηθηκε ως δικιολογια απο αυτους π σε περιοδο ογκου παιζουν με 3 επι το βαρος τους σε πρωτεινη,με λιγα λογια παιδες.ζητω τα κοτοπουλα

Andrikos
06-03-12, 16:25
Πολύ γαμάτη έρευνα. Κάτι τέτοιες έρευνες είναι να τις τρίβεις στα μούτρα των φανατικών χορτοφάγων. Μπράβο για το find Διονύση:clap:

beefmeup
06-03-12, 16:29
Πολύ γαμάτη έρευνα. Κάτι τέτοιες έρευνες είναι να τις τρίβεις στα μούτρα των φανατικών χορτοφάγων. Μπράβο για το find Διονύση:clap:

thnx,να σαι καλα..:toast:
η αληθεια ειναι οτι επαθα πλακα με τα αποτελεσματα..

τολη εχεις δικιο,θα το προσθεσω στο αρχικο κειμενο..δικια μου παραληψη,ειχε μεσα κ αντρες..:thumbup:

Γιάννηςς
06-03-12, 20:16
Στην αρχή από τον τίτλο νόμιζα οτι θα διαβάσω οτι η πρωτεΐνη ευνοεί την ανάπτυξη λίπους κτλ...αλλά ευτυχώς στη συνέχει ανακουφίστηκα xD.
Πολύ ωραία έρευνα!:)

TheWorst
06-03-12, 20:21
Αρα το συμπλερασμα ειναι οτι οχι μονο υ/ας αποθηκευεται ευκολα σαν λιπος , αλλα και η πρωτεινη και απλως η πρωτεινη βαζουμε λιπος και μυικη μαζα.Πως γραμμωνουμε τοτε ? :green:

aepiskeptis
06-03-12, 20:29
Πολυ πολυ πολυ ωραιο ποστ βεεφουλη

πες στη βεεφουλα να σε παρει μια σφιχτη αγκαλια απο μενα γιαυτο που ποσταρες!!!!!!


Πολύ γαμάτη έρευνα. Κάτι τέτοιες έρευνες είναι να τις τρίβεις στα μούτρα των φανατικών χορτοφάγων. Μπράβο για το find Διονύση:clap:

save the cow, eat a vegan :green:

Γιάννηςς
06-03-12, 20:32
Μου είχε πει κάποτε κάποιος οτι όλα γίνονται λίπος απλώς σε διαφορετικά ποσοστά κατά την μετατροπή τους.1ο έρχεται το λίπος που το περισσότερο αποθηκεύεται σαν λίπος,μετά ο υδατάνθρακας και λιγότερο η πρωτεϊνη.Οπότε ο,τι και να ρώει κανείς,αν είναι υπερθερμιδικά λίπος θα βάζει(εκτός από μερικούς που τρώνε ο,τι να ναι και είναι μια ζωή με ~7% λίπος -.-).Για εμας τους κοινούς θνητούς(-ενδόμορφους :P) που ότι παραπάνω γίνεται λίπος...απλά κάνεις υποθερμιδική δίαιτα με υψηλή πρωτεϊνη νομίζω.

TheWorst
06-03-12, 20:36
Ατιμα καθηκια :green: Δε κανουν τπτ , καπνιζουν πινουν καθε μερα , δε γυμναζονται και μου βγαζει 40+ χερι με λιγοτερο μικροτερο ποσοστο λιπους απο μενα:turtle:

Και μια ερωτηση..Γιατι το λιπος να γινεται κατα το μεγαλυτερο λιπος ? Αφου ξερουμε για τα καλα λιπαρα και και ..

tolis93
06-03-12, 20:40
Ατιμα καθηκια :green: Δε κανουν τπτ , καπνιζουν πινουν καθε μερα , δε γυμναζονται και μου βγαζει 40+ χερι με λιγοτερο μικροτερο ποσοστο λιπους απο μενα:turtle:

Και μια ερωτηση..Γιατι το λιπος να γινεται κατα το μεγαλυτερο λιπος ? Αφου ξερουμε για τα καλα λιπαρα και και ..

τα χετε ψιλομπερδεψει κ οι 2.μιλαε ιγια ΥΠΕΡθερμιδικη διατροφη το αρθρο.π σημαινει εξτρα θερμιδες αρα αποθηκευση τις περισσιας ενεργειας ως λιπος.αν προερχεται απο πρωτεινη ειναι τετοια η συσταση της που αποθυκευεται και σαν μυικος ιστος κατα μεγαλο μερος.μεγαλυτερο απο αυτο π αποθηκευεται σαν λιπος. τα λιπαρα π αναφερετε αποθηκευονται ως εχουν μον οσε υπερθερμιδικες διατροφες. οταν εισαι υποθερμιδικα ειτε υδατανθρακα τρως ειτε λιπαρα χανεις.απλουστατα τα λιπαρα οπως ελαιολαδο αποδεδειγμενα διατηρουν το μυικο ιστο αρκετα.και λογω ελλειψης υδατανθρακων χανουμε νερα και δειχνουμε πιο στεγνοι.μιλοντας για γραμμωση οχι για χασιμο βαρους.και στις 2 περιπτωσεις χανεις βαρος υποθερμιδικα)

aepiskeptis
06-03-12, 20:42
κοιτα...Γιανναρε

δυστυχως ή ευτυχως η διαιτα ειναι περισσοτερο προσωπικη τεχνη

θες αυξημενη προσληψη θερμιδων σε συνδυασμο με προπονηση για να αυξησεις τη μυικη σου μαζα

και θες μειωμενη προσληψη θερμιδων σε συνδυασμο με καθισιο για να μην αυξησεις τη λιπαρη σου μαζα

ποσο αυξηση και ποσο μειωση? και απο τι να αυξησεις κ απο τι να μειωσεις αντιστοιχα?

μμμ... μια αρχικη ενδειξη ειναι ποσο 'ινσουλινοευαισθητος" εισαι?
αν εισαι, ο υδατανθρακας ειναι ο φιλος σου
αν δεν εισαι, ο υδατανθρακας δεν ειναι τοσο πολυ φιλος σου

και μετα αρχιζουν τα παιχνιδακια.....κετο, νηστειες IF, psmf (protein strictly mother fiker), % αυξησης-μειωσης και δωσε

τρελο επιστημονας

Tasos Green
06-03-12, 20:42
Ωραίος Διονύση! :toast:

TheWorst
06-03-12, 21:12
Και πως να καταλαβω αν ειμαι ινσουλινοευαισθητος?

tolis93
06-03-12, 21:19
Και πως να καταλαβω αν ειμαι ινσουλινοευαισθητος?

ο μονος τροπος ειναι να πας σε αιματολογο να ζητησεις εξεταση γλυκοζης του πλασματος.αν το σακχαρο παιζει σε 100-125 mg ανα δεκαλιτρο παντα οι υδατανθρακες δεν ειναι και πολυ φιλαρακια σου....τα κανονικα επιπεδα ειναι πιο κατω γυρω στα 70-80 νομιζω

Galthazar
06-03-12, 21:22
αυτο το αρθρο συνδυαζεται καλιστα με το αρθρο του Ανδρικου γι αυτον που επαιζε υποθερμικα μονο με σαβουρα, εχασε κιλα αλλα και παρα πολυ μυικο ιστο...

Mcstefan7
06-03-12, 21:33
Μπράβο διονύση που μας ενημερώνεις για τις έρευνες...Τουλ τόση πρωτείνη που πέρνουμε κάθε μέρα δν πάει τσάμπα! :weights::weights:

Γιάννηςς
07-03-12, 00:33
Τόλη και γενικά: Έχω περιπτώσεις φίλων μου,που ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ μπορεί να παίρνουν και 6000 θερμίδες τη μέρα και είναι λεπτοί με ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ!!Συγκεκριμένο παράδειγμα ένας κολλητός μου, ο οποίος ΟΛΗ μέρα λιώνει στο lol,και κατευάζει 2 βαζάκια μερέντα κάθε μέρα μπροστά από την οθόνη,και παίζει να έχει 5-6% λίπος,και μυϊκότητα φυσιολογική!Δηλαδή αδικία της φύσης είναι αυτό :P.Άλλος ένας πάλι τέρμα μεσόμοροφος μάλλον,τρώει πάλι κανα 6000λιαρο θερμίδες τη μέρα,και έχει και καλή μυϊκότητα :shock:.Και εγώ με 12 ώρες άσκηση τη βδομάδα,και 3200θ./μερα και είμαι ισοθερμιδικά με αρκετό λίπος!(υπολογίζω 17% περίπου).
Επίσης,λόγω της έντονης άσκησης που κάνω(κικ μπόξινγκ κτλ),δεν γίνεται ρε γαμώτο να μειώσω υδατάνθρακα γιατί είμαι πτώμα!Γενικά δεν έχω κάνει όμως ακόμα παρατηρήσεις στον οργανισμό μου.Πχ θέλω μια μέρα να μειώσω αρκετά υδατ,και να αυξήσω λίπη γι ανα δω αν θα έχω ενέργεια...ή να δοκιμάσω μόνο από μια πηγή κτλ.Γενικά να δοκιμάσω τι δουλεύει πάνω μου.Αυτό με την ινσουλινοευαισθησία δεν το πολυκατάλαβα αλλά θα το ψάξω τώρα :P

Γιάννηςς
07-03-12, 00:38
κοιτα...Γιανναρε

δυστυχως ή ευτυχως η διαιτα ειναι περισσοτερο προσωπικη τεχνη

θες αυξημενη προσληψη θερμιδων σε συνδυασμο με προπονηση για να αυξησεις τη μυικη σου μαζα

και θες μειωμενη προσληψη θερμιδων σε συνδυασμο με καθισιο για να μην αυξησεις τη λιπαρη σου μαζα

ποσο αυξηση και ποσο μειωση? και απο τι να αυξησεις κ απο τι να μειωσεις αντιστοιχα?

μμμ... μια αρχικη ενδειξη ειναι ποσο 'ινσουλινοευαισθητος" εισαι?
αν εισαι, ο υδατανθρακας ειναι ο φιλος σου
αν δεν εισαι, ο υδατανθρακας δεν ειναι τοσο πολυ φιλος σου

και μετα αρχιζουν τα παιχνιδακια.....κετο, νηστειες IF, psmf (protein strictly mother fiker), % αυξησης-μειωσης και δωσε

τρελο επιστημονας


Γιατί όμως;Δεν το έχω καταλάβει!Πχ αν είσαι σε υποθερμιδική,και έχεις την πρωτΕϊνη 3 επι σωματικό βάρος,και απλά μειώσεις υδατάνθρακα και λίπος..γιατί δεν μπορείς να κάνεις όγκο;Αφού η πρωτΕϊνη μένει ίδια.Πχ είμαι 70 κιλά(λέμε τώρα),αν κάνω υποθερμιδική και παίρνω 210 γρ πρωτεϊνης,και 200 γρ υδάτ και 80 γρ λίπη και αυτά τα μάκρος μου βγάζουν έλλειμα θερμιδών γιατί να μην κάνω όγκο;

CapoFighter
07-03-12, 00:41
Τόλη και γενικά: Έχω περιπτώσεις φίλων μου,που ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ μπορεί να παίρνουν και 6000 θερμίδες τη μέρα και είναι λεπτοί με ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ!!Συγκεκριμένο παράδειγμα ένας κολλητός μου, ο οποίος ΟΛΗ μέρα λιώνει στο lol,και κατευάζει 2 βαζάκια μερέντα κάθε μέρα μπροστά από την οθόνη,και παίζει να έχει 5-6% λίπος,και μυϊκότητα φυσιολογική!Δηλαδή αδικία της φύσης είναι αυτό :P.Άλλος ένας πάλι τέρμα μεσόμοροφος μάλλον,τρώει πάλι κανα 6000λιαρο θερμίδες τη μέρα,και έχει και καλή μυϊκότητα :shock:.Και εγώ με 12 ώρες άσκηση τη βδομάδα,και 3200θ./μερα και είμαι ισοθερμιδικά με αρκετό λίπος!(υπολογίζω 17% περίπου).
Επίσης,λόγω της έντονης άσκησης που κάνω(κικ μπόξινγκ κτλ),δεν γίνεται ρε γαμώτο να μειώσω υδατάνθρακα γιατί είμαι πτώμα!Γενικά δεν έχω κάνει όμως ακόμα παρατηρήσεις στον οργανισμό μου.Πχ θέλω μια μέρα να μειώσω αρκετά υδατ,και να αυξήσω λίπη γι ανα δω αν θα έχω ενέργεια...ή να δοκιμάσω μόνο από μια πηγή κτλ.Γενικά να δοκιμάσω τι δουλεύει πάνω μου.Αυτό με την ινσουλινοευαισθησία δεν το πολυκατάλαβα αλλά θα το ψάξω τώρα :P

Κοιτα φιλε οντως αυτοι ειναι οι τυχεροι της φυσης...Το θεμα ειναι οτι ακομα δεν το εκμεταλευονται!!! Οποτε κοιτα να μην τους θυμωσεις και πολυ για να μην ξεκινησουν να γυμναζονται και μετα σε κοροιδευουν!!! :green: Σοβαρα τωρα χερομαι για αυτους που εχουν μια ευκολη ζωη στο να αποκτησουν μυικοτητα και τραβαω εγω τα ζορια (και απο οτι φαινεται και εσυ). Καλυτερα ετσι...!!! :thumbup:

TheWorst
07-03-12, 00:47
Ναι οντως , ο δρομος που θα περασουμε θα μας παθει σε βαθος χρονου,θα αποκτησουμε πειρα και θα γνωριζουμε καλυτερα απο αυτους,γιατι αυτοι που εχουν τα τρελα γενετικα δεν ξερουν πως τα εκαναν,ενω οι αλλοι ξερουν γιατι η καθημερινη παλη με τη προπονηση και τη διατροφη ειναι ελαχιστη και βλεπουν καλυτερα τι δουλευει σε αυτους . Γνωμη μου ετσι απλα.

Γιάννηςς
07-03-12, 00:48
Ναι ρε γαμώτο εγώ έχω θέμα με το λίπος...ο οργανισμός μου το αγαπάει.Και ο μεταβολισμός μου σαν το βραδύπους πάει.Ευτυχώς βάζω εύκολα μυϊκά κιλά,αλλά άλλο τόσο εύκολα και λίπος.Και τώρα γι ακάποια περίοδο ξεκίνησα υποθερμιδική στις 2800(3200 συντήρησης) και μέσα στην 3η βδομάδα κόλλησα και σταμάτησα να χάνω :turtle:
Τώρα ξαναγύρισα σε ισοθερμιδική,και από 72 που είχα πάει με την υποθερμιδική με δίχνει 75 :turtle: Δεν ξέρω τι γίνεται! :P

jackriffer
07-03-12, 03:18
πολύ σημαντική η έρευνα! μπράβο σου beefmeup :thumbup:

billys15
07-03-12, 04:18
Γιατί όμως;Δεν το έχω καταλάβει!Πχ αν είσαι σε υποθερμιδική,και έχεις την πρωτΕϊνη 3 επι σωματικό βάρος,και απλά μειώσεις υδατάνθρακα και λίπος..γιατί δεν μπορείς να κάνεις όγκο;Αφού η πρωτΕϊνη μένει ίδια.Πχ είμαι 70 κιλά(λέμε τώρα),αν κάνω υποθερμιδική και παίρνω 210 γρ πρωτεϊνης,και 200 γρ υδάτ και 80 γρ λίπη και αυτά τα μάκρος μου βγάζουν έλλειμα θερμιδών γιατί να μην κάνω όγκο;

Ειναι λιγο περιεργο το θεμα που λες.Οι αποψεις ειναι πολλες και αντιθετικες! Πολλοι υποστηριζουν οτι δεν γινεται να βαζεις μαζα και να χανεις λιπος ταυτοχρονα και οτι θελεις υπερ/υποθερμιδικη διατροφη για το καθενα ξεχωριστα.Προσωπικα συμφωνω με το σκεπτικο σου επειδη το εχω δει επανω μου κυριως.Ειναι πιο δυσκολο ομως,υποψην! Θελει κι αυτο υπομονη.Αναλογως τωρα το που θες να εστιασεις,ρυθμιζεις και την διατροφη.Π.χ. αν εχεις περισσοτερο λιπος για καψιμο και θελεις να δωσεις εμφαση εκει,εχεις ψηλα την πρωτεϊνη και μειωνεις υδατανθρακες και μετα λιπη.

Ωραιος παντως beef! :thumbup:

Γιάννηςς
07-03-12, 15:00
Ok.Βασικά σε ιδιαίτερη διατροφή όγκου μάλλον δε πάω ποτέ γιατί βάζω λίπος πολύ εύκολα.Ίσως ελάχιστες θερμίδες πάνω...τι να πώ.

jimmy007
11-03-12, 07:04
Βασικά το ποσοστά 5-15-20 % είναι τραγικά μικρά για λήψη πρωτείνης. Δεν νομίζω ότι πολλοί από εμάς κατεβαίνουμε από το 30%(μιλάω για συνολική λήψη όχι ζωικής προέλευσης).

Το ενδιαφέρον θα ήταν να συνέκριναν και πιο μεγάλα ποσοστά(30-40%) για πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Το μόνο συμπέρασμα εδώ είναι ότι το 15% σαν ποσοστό λήψης πρωτείνης δεν είναι αρκετό.

Devil
11-03-12, 07:35
ωραια ερευνα καμαρι.....:thumbup::thumbup::thumbup:



χμμμ.... νομιζω οτι πρεπει να ποσταρω και γω καμια σιγα σιγα γιατι σου εχω φορτωσει ολη τη δουλεια....:green::turtle:

beefmeup
11-03-12, 15:31
παιδια να κανω μια επισημανση γιατι βλεπω το αναφερετε καποιοι το ποσοστο πρωτεινης..
οταν λεμε 5-15-20%,εννουμε επι του ποσοστου των επιπλεον 950 θερμιδων που επερναν..οχι του συνολου των θερμιδων..
δλδ το συνολικο ποσο πρωτεινης,περιλαμβανει αυτα τα 5-15-20%,συν τα αρχικα ποσα απο την διατροφη ισσοροπησης που τους επεβαλαν πριν αρχισει η μελετη..
η τουλαχιστον ετσι το καταλαβα εγω..

αφου μπαινετε στον κοπο να σχολιασετε λεπτομεριες της ερευνας καποιοι,διαβαστε το paper,πριν σχολιασετε για να βοηθηθουμε ολοι εδω..
το να πεταμε μια αοριστολογια δεν βοηθαει πουθενα..

jimmy007,διαβασα 3 φορες το ποστ σου κ νοημα δεν εβγαλα..νομιζω οτι εγραψες κατι μονο για να γραψεις..

αυτο απο που το εχεις σαν συμπερασμα,μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις..?


Το μόνο συμπέρασμα εδώ είναι ότι το 15% σαν ποσοστό λήψης πρωτείνης δεν είναι αρκετό.

πανω στο υπολοιπο ποστ σου..αν ειχες μεγαλυτερη προσληψη πρωτεινες θα ειχες μεγαλυτερα ποσοστα εναποθεσης λιπους/πρωτεινης,αλλα μαλλον οι αναλογιες θα ηταν ιδιες..πιστευω ειναι ενα συμπερασμα που μπορουμε να το κανουμε με σχετικη ασφαλεια,οπως επισης το οτι σε βαθος χρονου λογω αυξησης μυικης μαζας(που υπηρχε ετσι κ αλλιως),το ποσοστο λιπους μαλλον θα μειωνοταν..

μετα σου εγραψα απο πανω για τα ποσοστα που αναφερεις,κ πως αντιλαμβανομαι εγω οτι τα δουλεψαν στην μελετη..
κ τελευταιο..οι ανθρωποι λεμε δεν γυμναζονταν..οι πρωτεινη βγηκε,για μη αθλουμενους.
εξου κ οι αναλογιες πρωτεινης...

lila_1
11-03-12, 18:04
To ποσοστό της πρωτείνης ήταν επί του συνόλου των θερμίδων, λέει....

beefmeup
11-03-12, 18:06
To ποσοστό της πρωτείνης ήταν επί του συνόλου των θερμίδων, λέει....



ναι,εχεις δικιο..το ξαναδιαβασα κ γω μετα,κ το ποσοστο ειναι οντως επι του ολικου συνολου θερμιδων:thumbup:

jimmy007
13-03-12, 06:06
jimmy007,διαβασα 3 φορες το ποστ σου κ νοημα δεν εβγαλα..νομιζω οτι εγραψες κατι μονο για να γραψεις..

αυτο απο που το εχεις σαν συμπερασμα,μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις..?



πανω στο υπολοιπο ποστ σου..αν ειχες μεγαλυτερη προσληψη πρωτεινες θα ειχες μεγαλυτερα ποσοστα εναποθεσης λιπους/πρωτεινης,αλλα μαλλον οι αναλογιες θα ηταν ιδιες..πιστευω ειναι ενα συμπερασμα που μπορουμε να το κανουμε με σχετικη ασφαλεια,οπως επισης το οτι σε βαθος χρονου λογω αυξησης μυικης μαζας(που υπηρχε ετσι κ αλλιως),το ποσοστο λιπους μαλλον θα μειωνοταν..

μετα σου εγραψα απο πανω για τα ποσοστα που αναφερεις,κ πως αντιλαμβανομαι εγω οτι τα δουλεψαν στην μελετη..
κ τελευταιο..οι ανθρωποι λεμε δεν γυμναζονταν..οι πρωτεινη βγηκε,για μη αθλουμενους.
εξου κ οι αναλογιες πρωτεινης...


Λοιπόν, το γεγονός ότι η πρόσληψη πρωτείνης σε ποσοστό 25% δίνει μεγαλύτερη αύξηση άλιπης μάζας από την πρόσληψη 15% σημαίνει ότι το 15% σαν ποσοστό είναι μακριά από το μέγιστο ποσοστό ας πούμε "αξιοποίησης πρωτεινών" δηλαδή το ποσοστό μετά το οποίο δεν θα αυξάνεται περισσότερο η μυική σου μάζα.

Αυτό που είπα για μεγαλύτερη πρόσληψη πρωτείνης, το εννούσα φυσικά υπό συνθήκες λήψης των ίδιων θερμίδων.
Ας πούμε το 35% θα είχε λογικά μεγαλύτερη αύξηση βάρους και φυσικά αυξημένη μυική μάζα(αλλά όχι αυξημένο λίπος σαν απόλυτο αριθμό δηλαδή Χ κιλά).

tasos2
13-03-12, 12:47
Πανω σε αυτο που λεει ο jimmy αντως συγκρινεται ενα μη επαρκες ποσοστο με ενα καλο ποσοστο πρωτεινης και το δευτερο δινει μεγαλυτερη μυικη μαζα. Δε βγαζουμε ομως συμπερασμα για την περιπτωση που συγκριθουν ενα μεγαλο ποσοστο και ενα ακομα μεγαλυτερο. Μπορει σε αυτη την περιπτωση το ακομα μεγαλυτερο να δινει λιπος (το ιδιο που θα εδιναν οι παραπανω υδατανθρακες στο μεγαλο ποσοστο αφου οι θερμιδες εινια ιδιες). Δε βγαζουμε δηλαδη συμπερασμα αν παρουμε παραπανω πρωτεινη απο οση χρειαζονται οι μυς μας σε σχεση με το να παρουμε ακριβως οση χρειαζονται και επιπλεον υδατανθρακα ποια θα ειναι η διαφορα...

TRIANTAFYLLOU
14-03-12, 03:55
Τόλη και γενικά: Έχω περιπτώσεις φίλων μου,που ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ μπορεί να παίρνουν και 6000 θερμίδες τη μέρα και είναι λεπτοί με ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ!!Συγκεκριμένο παράδειγμα ένας κολλητός μου, ο οποίος ΟΛΗ μέρα λιώνει στο lol,και κατευάζει 2 βαζάκια μερέντα κάθε μέρα μπροστά από την οθόνη,και παίζει να έχει 5-6% λίπος,και μυϊκότητα φυσιολογική!Δηλαδή αδικία της φύσης είναι αυτό :P.Άλλος ένας πάλι τέρμα μεσόμοροφος μάλλον,τρώει πάλι κανα 6000λιαρο θερμίδες τη μέρα,και έχει και καλή μυϊκότητα :shock:.Και εγώ με 12 ώρες άσκηση τη βδομάδα,και 3200θ./μερα και είμαι ισοθερμιδικά με αρκετό λίπος!(υπολογίζω 17% περίπου).
Επίσης,λόγω της έντονης άσκησης που κάνω(κικ μπόξινγκ κτλ),δεν γίνεται ρε γαμώτο να μειώσω υδατάνθρακα γιατί είμαι πτώμα!Γενικά δεν έχω κάνει όμως ακόμα παρατηρήσεις στον οργανισμό μου.Πχ θέλω μια μέρα να μειώσω αρκετά υδατ,και να αυξήσω λίπη γι ανα δω αν θα έχω ενέργεια...ή να δοκιμάσω μόνο από μια πηγή κτλ.Γενικά να δοκιμάσω τι δουλεύει πάνω μου.Αυτό με την ινσουλινοευαισθησία δεν το πολυκατάλαβα αλλά θα το ψάξω τώρα :P

εγω συμφωνώ μ αυτες τις έρευνες αλλα ανεπίσημα τα έχω δεί στην πράξη και δεν θα τις χρειαζόμουν αφού τα έλεγα πρίν χρόνια όλα αυτα και μάλιστα τα είχα ποστάρει κάπου στο φόρουμ αλλα χαθήκαν μέσα στα πόστ , έχω δεί πάντως στην πορεία μου ανθρώπους όπως και γω να τρώνε ότι θέλουν και να γίνονται μύς

άλλωστε έλεγα πως έπαιρνα 6500 θερμίδες μετρημένες την μερα με στάνταρ σαβούρα και δεν ήμουν όπως τωρα 122 κιλα αλλα 85 και κάτω , ενω έτρωγα τα σωστα που έπρεπε δεν έκανα πχ συγκεκρημένη μερα τσιτ μιλ , γιατι απλα κάθε μέρα είχα τσιτ μιλ και πάντα όλο τον χρόνο ήμουν γραμωμένος , δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω λίπος , είναι θέμα σωματότυπου

έπειτα αυτη η έρευνα μιλάει για υπερθερμιδική δίαιτα δηλαδή να παίρνουν περισσότερες απο τις αναγκαίες και τα ποσοστα σε πρωτείνη όπως λέει ο διονύσης αναφέρονται στο σύνολο και όχι στο πλεόνασμα των θερμίδων .
άρα ο υδατάνθρακας είναι απαραίτητος , γιατι είναι το βασικό καύσιμο του σώματος , γι αυτο αν καμια φορα λέει κανένας χαζομάρες και ασυναρτησίες , λέμε φάε υδατάνθρακες να συνέλθεις δεν πάς καλα
και σε περίπτωση που θέλουμε να μειώσουμε λίπος ενω κάνουμε ισοθερμιδική δίαιτα , αν διαφοροποιήσουμε ανάλογα τα ποσοστα λίπους , υδατανθράκων και πρωτείνης , τότε μειώνουμε το λίπος μας χωρίς να έχουμε μυική απώλεια .

δηλαδη κρατάμε αυξημένη την πρωτείνη και μειώνουμε λίπος (μόνο το καλό κρατάμε ) η μειώνουμε πολύ τούς υδατάνθρακες και αυξάνουμε το λίπος αλλα το καλό , πολλοί αθλητες και επαγγελματίες ακολουθούν δίαιτα υψηλή σε καλα λιπαρα και αυτο τούς βοηθάει να χάνουν πιο εύκολα , είναι και τι ταιριάζει στον καθένα

γιατι έχω ξαναπεί υπάρχουν διαφορετικοί δρόμοι που μπορεί να οδηγήσουν στον ίδιο προορισμό , απλα είναι τι ταιριάζει στον καθένα , δεν είναι δηλαδή μερικές φορες σωστό η λάθος αλλα διαφορετικό
και αυτες οι έρευνες βοηθάν να κατανοήσουμε κάποια πράγματα

jimmy007
14-03-12, 15:22
Πανω σε αυτο που λεει ο jimmy αντως συγκρινεται ενα μη επαρκες ποσοστο με ενα καλο ποσοστο πρωτεινης και το δευτερο δινει μεγαλυτερη μυικη μαζα. Δε βγαζουμε ομως συμπερασμα για την περιπτωση που συγκριθουν ενα μεγαλο ποσοστο και ενα ακομα μεγαλυτερο. Μπορει σε αυτη την περιπτωση το ακομα μεγαλυτερο να δινει λιπος (το ιδιο που θα εδιναν οι παραπανω υδατανθρακες στο μεγαλο ποσοστο αφου οι θερμιδες εινια ιδιες). Δε βγαζουμε δηλαδη συμπερασμα αν παρουμε παραπανω πρωτεινη απο οση χρειαζονται οι μυς μας σε σχεση με το να παρουμε ακριβως οση χρειαζονται και επιπλεον υδατανθρακα ποια θα ειναι η διαφορα...


:thumbup::thumbup:


εγω συμφωνώ μ αυτες τις έρευνες αλλα ανεπίσημα τα έχω δεί στην πράξη και δεν θα τις χρειαζόμουν αφού τα έλεγα πρίν χρόνια όλα αυτα και μάλιστα τα είχα ποστάρει κάπου στο φόρουμ αλλα χαθήκαν μέσα στα πόστ , έχω δεί πάντως στην πορεία μου ανθρώπους όπως και γω να τρώνε ότι θέλουν και να γίνονται μύς

άλλωστε έλεγα πως έπαιρνα 6500 θερμίδες μετρημένες την μερα με στάνταρ σαβούρα και δεν ήμουν όπως τωρα 122 κιλα αλλα 85 και κάτω , ενω έτρωγα τα σωστα που έπρεπε δεν έκανα πχ συγκεκρημένη μερα τσιτ μιλ , γιατι απλα κάθε μέρα είχα τσιτ μιλ και πάντα όλο τον χρόνο ήμουν γραμωμένος , δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω λίπος , είναι θέμα σωματότυπου

έπειτα αυτη η έρευνα μιλάει για υπερθερμιδική δίαιτα δηλαδή να παίρνουν περισσότερες απο τις αναγκαίες και τα ποσοστα σε πρωτείνη όπως λέει ο διονύσης αναφέρονται στο σύνολο και όχι στο πλεόνασμα των θερμίδων .
άρα ο υδατάνθρακας είναι απαραίτητος , γιατι είναι το βασικό καύσιμο του σώματος , γι αυτο αν καμια φορα λέει κανένας χαζομάρες και ασυναρτησίες , λέμε φάε υδατάνθρακες να συνέλθεις δεν πάς καλα
και σε περίπτωση που θέλουμε να μειώσουμε λίπος ενω κάνουμε ισοθερμιδική δίαιτα , αν διαφοροποιήσουμε ανάλογα τα ποσοστα λίπους , υδατανθράκων και πρωτείνης , τότε μειώνουμε το λίπος μας χωρίς να έχουμε μυική απώλεια .

δηλαδη κρατάμε αυξημένη την πρωτείνη και μειώνουμε λίπος (μόνο το καλό κρατάμε ) η μειώνουμε πολύ τούς υδατάνθρακες και αυξάνουμε το λίπος αλλα το καλό , πολλοί αθλητες και επαγγελματίες ακολουθούν δίαιτα υψηλή σε καλα λιπαρα και αυτο τούς βοηθάει να χάνουν πιο εύκολα , είναι και τι ταιριάζει στον καθένα

γιατι έχω ξαναπεί υπάρχουν διαφορετικοί δρόμοι που μπορεί να οδηγήσουν στον ίδιο προορισμό , απλα είναι τι ταιριάζει στον καθένα , δεν είναι δηλαδή μερικές φορες σωστό η λάθος αλλα διαφορετικό
και αυτες οι έρευνες βοηθάν να κατανοήσουμε κάποια πράγματα

Aυτό που λες Ηλία με τα λιπαρά υπάρχει και σε έρευνα,δηλαδή ότι στις ίδιες θερμίδες με καλά λιπαρά έχεις μεγαλύτερη απώλεια λίπους σε σχέση με κακά λιπαρά.

Τώρα το πόσες θερμίδες καίει ο καθένας εξαρτάται από 3 παράγοντες:
1.γονίδια
2.σωματική σύσταση(μυική μάζα κυρίως)
3.σωματική δραστηριότητα

Αυτά τα άτομα πάντως που είναι γραμμωμένοι, κάθονται όλη μέρα(όπως αναφέρεται σε ένα παραπάνω post) και τρώνε 6.000 θερμίδες μάλλον έχουν υπερθυρεοειδισμό.

Για κάποιον σαν τον Ηλία με έντονη καθημερινή δραστηρίοτητα, πολλά μυικά κιλά και καλά γονίδια γίνεται να τρως 6.000 θερμίδες και να είσαι γραμμώμενος.

Γιάννηςς
14-03-12, 15:45
Και υπάρχουν και οι σωματότυποι FREAK που τρώνε 6500 θερμίδες τη μέρα,και παρά τον υπερθυρεοειδισμό έχουν και καλή μυϊκή μάζα με γυμναστική επιπέδου 80 σετ 500 επαναλήψεις πατάω πλήκτρα! :shock:

beefmeup
14-03-12, 16:00
τζιμυ ρε συ,μαν...παμε παλι...

στο πρωτο σου ποστ γραφεις αυτο..


Το μόνο συμπέρασμα εδώ είναι ότι το 15% σαν ποσοστό λήψης πρωτείνης δεν είναι αρκετό.

πραγμα που στην προκειμενη μελετη δεν ειναι το συμπερασμα..κ αυτο γιατι το 15% με το 20% που εγινε η συγκριση ειχαν μη αισθητες μεταβολες στην μυικη μαζα..
αυτο μας δειχνει,οτι το 15% σαν ποσοστο ειναι επαρκες..απλα το 20% ειναι καπως καλυτερο,αλλα χωρις σοβαρη διαφορα..το 25% που αναφερεις εδω


Λοιπόν, το γεγονός ότι η πρόσληψη πρωτείνης σε ποσοστό 25% δίνει μεγαλύτερη αύξηση άλιπης μάζας από την πρόσληψη 15%
ειναι δικο σου..δεν υπαρχει πουθενα σαν ποσοστο μεσα στην ερευνα:unsure:

αυτα για ο,τι εγραψες στο πρωτο σου ποστ..

στο δευτερο ποστ παλι αυτα που γραφεις δεν εχουν να κανουν με την μελετη,μιας κ ξαναγραφω οτι αφορα μη αθλουμενους..για ενα μη αθλουμενο ενα ποσοστο πρωτεινης 20%,ειναι ενας μεσος ορος ληψης καθως δεν ξερω πολλους μη αθλουμενους που να περνουν πανω απο τοσο,αντε +5%..
οποτε αν αυξησεις κατα πολυ την πρωτεινη,σε 35% που λες κ εισαι μη αθλουμενος ξεφευγεις κατα πολυ απο τα ορια που θετει η ερευνα που σημαινει οτι δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα οπως κανεις εσυ,ουτε για πλακα..:unsure:

απο την στιγμη ομως που η διαφορα απο 15 σε 20% ηταν μικρη,αυτο μπορει να σημαινει οτι για ενα μη αθλουμενο η ληψη πρωτεινης γυρω στο 20% ειναι αρκετη..αυτο γιατι οσο ανεβαινεις απο το 15 κ πανω οι διαφορες σε μυικη μαζα ειναι ανεπαισθητες που σημαινει οτι το 20% μπορει να ειναι "ταβανι"..

jimmy007
15-03-12, 04:52
τζιμυ ρε συ,μαν...παμε παλι...

στο πρωτο σου ποστ γραφεις αυτο..


πραγμα που στην προκειμενη μελετη δεν ειναι το συμπερασμα..κ αυτο γιατι το 15% με το 20% που εγινε η συγκριση ειχαν μη αισθητες μεταβολες στην μυικη μαζα..
αυτο μας δειχνει,οτι το 15% σαν ποσοστο ειναι επαρκες..απλα το 20% ειναι καπως καλυτερο,αλλα χωρις σοβαρη διαφορα..το 25% που αναφερεις εδω


ειναι δικο σου..δεν υπαρχει πουθενα σαν ποσοστο μεσα στην ερευνα:unsure:

αυτα για ο,τι εγραψες στο πρωτο σου ποστ..

στο δευτερο ποστ παλι αυτα που γραφεις δεν εχουν να κανουν με την μελετη,μιας κ ξαναγραφω οτι αφορα μη αθλουμενους..για ενα μη αθλουμενο ενα ποσοστο πρωτεινης 20%,ειναι ενας μεσος ορος ληψης καθως δεν ξερω πολλους μη αθλουμενους που να περνουν πανω απο τοσο,αντε +5%..
οποτε αν αυξησεις κατα πολυ την πρωτεινη,σε 35% που λες κ εισαι μη αθλουμενος ξεφευγεις κατα πολυ απο τα ορια που θετει η ερευνα που σημαινει οτι δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα οπως κανεις εσυ,ουτε για πλακα..:unsure:

απο την στιγμη ομως που η διαφορα απο 15 σε 20% ηταν μικρη,αυτο μπορει να σημαινει οτι για ενα μη αθλουμενο η ληψη πρωτεινης γυρω στο 20% ειναι αρκετη..αυτο γιατι οσο ανεβαινεις απο το 15 κ πανω οι διαφορες σε μυικη μαζα ειναι ανεπαισθητες που σημαινει οτι το 20% μπορει να ειναι "ταβανι"..


1)Η έρευνα συγκρίνει 15% και 25%(όχι 20% που λες εσύ)
2)Οι πρωτεινικές ανάγκες σε αθλούμενους είναι μεγαλύτερες σε σχέση με μη αθλούμενους γιατί ο πρωτεινικός μεταβολισμός λόγω άσκησης είναι μεγαλύτερος.

Τέσπα, δεν θα επιμείνω αφού δεν καταφέρνουμε να συνενοηθούμε.

jimmy007
15-03-12, 04:56
Και υπάρχουν και οι σωματότυποι FREAK που τρώνε 6500 θερμίδες τη μέρα,και παρά τον υπερθυρεοειδισμό έχουν και καλή μυϊκή μάζα με γυμναστική επιπέδου 80 σετ 500 επαναλήψεις πατάω πλήκτρα! :shock:

ΥπεθυρΕοειδισμός(τονίζω το Ε γιατί όλοι το λένε λάθος όπως και εγώ παλαιότερα :thumbup:) και μεγάλη μυικότητα δεν πάνε μαζί εκτός αν υπάρχει και άλλη διαταραχή γιατί οι υπερβολικές ποσότητες θυρεοειδικών ορμονών προκαλούν πρωτεινικό καταβολισμό.

Devil
15-03-12, 06:57
Βασικά το ποσοστά 5-15-20 % είναι τραγικά μικρά για λήψη πρωτείνης. Δεν νομίζω ότι πολλοί από εμάς κατεβαίνουμε από το 30%(μιλάω για συνολική λήψη όχι ζωικής προέλευσης).


1)Η έρευνα συγκρίνει 15% και 25%(όχι 20% που λες εσύ)


Το ενδιαφέρον θα ήταν να συνέκριναν και πιο μεγάλα ποσοστά(30-40%) για πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Το μόνο συμπέρασμα εδώ είναι ότι το 15% σαν ποσοστό λήψης πρωτείνης δεν είναι αρκετό.

body protein (lean body mass) (normal protein diet: 2.87 kg [95% CI, 2.11-3.62 kg]; high protein diet: 3.18 kg [95% CI, 2.37-3.98 kg]) increased significantly with the normal and high protein diets.

41975

μην ειμαστε και αχαριστοι.... χωρις γυμναστηριο εκαναν και gains....

η διαφορα απο 15% σε 25% ειναι περιπου 300γρ κρεας παραπανω... δεν ειναι λιγο αλλα δεν δεν ειναι και υπερβολικο για να χαρακτηριστει το 15% μη επαρκες ποσοστο...

ναι πιθανοτατα θα ειχε ενδιαφερον να επαιρναν και ενα πιο μεγαλο ποσοστο...




Λοιπόν, το γεγονός ότι η πρόσληψη πρωτείνης σε ποσοστό 25% δίνει μεγαλύτερη αύξηση άλιπης μάζας από την πρόσληψη 15% σημαίνει ότι το 15% σαν ποσοστό είναι μακριά από το μέγιστο ποσοστό ας πούμε "αξιοποίησης πρωτεινών" δηλαδή το ποσοστό μετά το οποίο δεν θα αυξάνεται περισσότερο η μυική σου μάζα.

Αυτό που είπα για μεγαλύτερη πρόσληψη πρωτείνης, το εννούσα φυσικά υπό συνθήκες λήψης των ίδιων θερμίδων.
Ας πούμε το 35% θα είχε λογικά μεγαλύτερη αύξηση βάρους και φυσικά αυξημένη μυική μάζα(αλλά όχι αυξημένο λίπος σαν απόλυτο αριθμό δηλαδή Χ κιλά).

ναι πιθανοτατα να μην το οριο.... οπως και πιθανοτατα να μην υπαρχει οριο.... who knows....

απο την αλλη στο 5% ειχαμε απολεια..... στο 15% και στο 25% κερδος.... με μια διαφορα 300γρ κρεας παραπανω για το 25%....

στο 1ο +10% (απο 5% σε 15%) ειχαμε αυξηση της μυικης μαζας περιπου 3,9 κιλα και στο 2ο +10% (απο 15% σε 25%) ειχαμε αυξηση 0,3 κιλα περιπου...

αν την δεις ετσι τη μελετη η διαφορα απο 1ο +10% και το 2ο +10% ειναι τεραστια.... και τουλαχιστον απο αυτο που πιστευω ειναι οτι αν υπηρχε ακομα ενα 3ο +10% (δηλαδη ενα 35% που λες σαν παραδειγμα) η αυξηση απο το 2ο +10% θα ηταν ακομα μικροτερη....

προσωπικα εμενα μου φαινετε ενα πολυ καλο ποσοστο το 15% για αυξηση μυικης μαζας σε αγυμναστους.... χωρις βεβαια να ειναι το μεγιστο.... αλλα σιγουρα οχι ανεπαρκες και ελαχιστο....





2)Οι πρωτεινικές ανάγκες σε αθλούμενους είναι μεγαλύτερες σε σχέση με μη αθλούμενους γιατί ο πρωτεινικός μεταβολισμός λόγω άσκησης είναι μεγαλύτερος.

Τέσπα, δεν θα επιμείνω αφού δεν καταφέρνουμε να συνενοηθούμε.

σιγουρα οι πρωτεινικες αναγκες ειναι μεγαλητερες σε αθλουμενους.... αλλα απο εκει και περα ενα 15% ειναι αρκετο οταν οι θερμιδες ειναι αρκετες.... και δεν το λεω σαν μινιμουμ/μαξιμουμ ποσοστο (ασχετως αν προσωπικα προτιμω μεγαλητερα ποσοστα)....

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/02640419108729866

jimmy007
15-03-12, 07:09
body protein (lean body mass) (normal protein diet: 2.87 kg [95% CI, 2.11-3.62 kg]; high protein diet: 3.18 kg [95% CI, 2.37-3.98 kg]) increased significantly with the normal and high protein diets.

41975

μην ειμαστε και αχαριστοι.... χωρις γυμναστηριο εκαναν και gains....

η διαφορα απο 15% σε 25% ειναι περιπου 300γρ κρεας παραπανω... δεν ειναι λιγο αλλα δεν δεν ειναι και υπερβολικο για να χαρακτηριστει το 15% μη επαρκες ποσοστο...

ναι πιθανοτατα θα ειχε ενδιαφερον να επαιρναν και ενα πιο μεγαλο ποσοστο...

Λογικά είναι τα gains. Δεν γίνεται να βάζουν μόνο λίπος. Αν κάποιος έχει μεγαλύτερο σ.β. χρειάζεται και μεγαλύτερους μυς για να το στηρίζει.
Εμένα θα με ενδιέφερε πολύ να δούμε το ποσοστό εκείνο που αφού ξεπεραστεί οι διαφορές στην μυική μάζα είναι αμελητέες(το 300 γρ στη συνολική αύξηση 3 κιλών περίπου είναι 10% δεν είναι αμελητέο,έχει στατιστική σημαντικότητα)





ναι πιθανοτατα να μην το οριο.... οπως και πιθανοτατα να μην υπαρχει οριο.... who knows....

απο την αλλη στο 5% ειχαμε απολεια..... στο 15% και στο 25% κερδος.... με μια διαφορα 300γρ κρεας παραπανω για το 25%....

στο 1ο +10% (απο 5% σε 15%) ειχαμε αυξηση της μυικης μαζας περιπου 3,9 κιλα και στο 2ο +10% (απο 15% σε 25%) ειχαμε αυξηση 0,3 κιλα περιπου...

αν την δεις ετσι τη μελετη η διαφορα απο 1ο +10% και το 2ο +10% ειναι τεραστια.... και τουλαχιστον απο αυτο που πιστευω ειναι οτι αν υπηρχε ακομα ενα 3ο +10% (δηλαδη ενα 35% που λες σαν παραδειγμα) η αυξηση απο το 2ο +10% θα ηταν ακομα μικροτερη....

προσωπικα εμενα μου φαινετε ενα πολυ καλο ποσοστο το 15% για αυξηση μυικης μαζας σε αγυμναστους.... χωρις βεβαια να ειναι το μεγιστο.... αλλα σιγουρα οχι ανεπαρκες και ελαχιστο....


Εγώ λέγοντας ανεπαρκές εννοώ ότι δεν είναι το μέγιστο.
Συμφωνώ ότι η διαφορά θα ήταν μικρότερη αλλά έχει σημασία το πόσο μικρότερη.



σιγουρα οι πρωτεινικες αναγκες ειναι μεγαλητερες σε αθλουμενους.... αλλα απο εκει και περα ενα 15% ειναι αρκετο οταν οι θερμιδες ειναι αρκετες.... και δεν το λεω σαν μινιμουμ/μαξιμουμ ποσοστο (ασχετως αν προσωπικα προτιμω μεγαλητερα ποσοστα)....

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/02640419108729866


Ναι σε υπερθερμιδική λογικά ένα τέτοιο ποσοστό είναι επαρκές. Αλλά σε υποθερμιδική(βασικός παράγοντας είναι και πόσο αρνητικό είναι το ισοζύγιο τα πράγματα αλλάζουν άρδην.

Devil
15-03-12, 07:31
Λογικά είναι τα gains. Δεν γίνεται να βάζουν μόνο λίπος. Αν κάποιος έχει μεγαλύτερο σ.β. χρειάζεται και μεγαλύτερους μυς για να το στηρίζει.
Εμένα θα με ενδιέφερε πολύ να δούμε το ποσοστό εκείνο που αφού ξεπεραστεί οι διαφορές στην μυική μάζα είναι αμελητέες(το 300 γρ στη συνολική αύξηση 3 κιλών περίπου είναι 10% δεν είναι αμελητέο,έχει στατιστική σημαντικότητα)

δεν μου φαινοντε και τοσο λογικα τα gains..... αλλα τεσπα....

σιγουρα δεν ειναι αμελητεο.... αλλα μπροστα στα 3+ κιλα τα 0,3 διχνουν πολυ λιγα για +10% πρωτεινη....



Εγώ λέγοντας ανεπαρκές εννοώ ότι δεν είναι το μέγιστο.
Συμφωνώ ότι η διαφορά θα ήταν μικρότερη αλλά έχει σημασία το πόσο μικρότερη.

αν το παρεις αναλογικα.... λεμε τωρα..... μαλλον θα ηταν πολυ μικροτερη....

προσωπικα ελπιζω πως οχι.... αλλα πολυ φοβαμαι πως η πικρη αληθεια θα ειναι αντιθετη με τις ελπιδες μου...



Ναι σε υπερθερμιδική λογικά ένα τέτοιο ποσοστό είναι επαρκές. Αλλά σε υποθερμιδική(βασικός παράγοντας είναι και πόσο αρνητικό είναι το ισοζύγιο τα πράγματα αλλάζουν άρδην.

μιλαμε για υπερθερμιδικα.... πανω στην παραπανω μελετη συζηταμε...

jimmy007
15-03-12, 09:03
δεν μου φαινοντε και τοσο λογικα τα gains..... αλλα τεσπα....

σιγουρα δεν ειναι αμελητεο.... αλλα μπροστα στα 3+ κιλα τα 0,3 διχνουν πολυ λιγα για +10% πρωτεινη....



αν το παρεις αναλογικα.... λεμε τωρα..... μαλλον θα ηταν πολυ μικροτερη....

προσωπικα ελπιζω πως οχι.... αλλα πολυ φοβαμαι πως η πικρη αληθεια θα ειναι αντιθετη με τις ελπιδες μου...



μιλαμε για υπερθερμιδικα.... πανω στην παραπανω μελετη συζηταμε...

10% παραπάνω πρωτείνη οδήγησε σε 10% παραπάνω μυική μάζα. Τυχαίο?:shock:

Devil
15-03-12, 20:18
10% παραπάνω πρωτείνη οδήγησε σε 10% παραπάνω μυική μάζα. Τυχαίο?:shock:

γραφω πουθενα οτι ειναι τυχαιο?

λεω οτι λιγο αναλογικα με το 1ο +10%.... τι δεν καταλαβαινεις?

NASSER
25-04-12, 10:25
Η μελέτη αυτή αντισταθμίζεται με το γεγονός πως η μέγιστη αφομοίωση πρωτεΐνης ανά γεύμα είναι 35γρ. ? Και σε ένα 24ωρο λογικά μπορούμε να κάνουμε κατά μέσο όρο 6 γεύματα, δηλαδή κατά μέσο όρο δεν θα είναι δυνατό να αφομοιώσουμε πάνω από 210 γραμμάρια από ζωική πρωτεΐνη? Και αν υποθέσουμε πως αναλογούμε μέγιστο 3γρ πρωτείνης ανά μυικό βάρος, δύσκολα θα μπορούσε κάνεις να έχει 70 κιλά μύς πάνω του. Μιλάμε πάντα για ισορροπημένη διατροφή.

Edit. H ερευνα αναφέρει αν οι συμμετέχοντες ήταν αθλούμενοι?

beefmeup
25-04-12, 12:23
νασσερ λογικη η σκεψη σου,αλλα οπως εγραψες κ απο κατω,οι συμμετεχοντες ηταν απλοι ανθρωποι..
ουτε αθλουμενοι,ουτε γυμναζονταν κατα την διαρκεια της..
σιγουρα εαν συνεβαινε αυτο θα ειχαν μεγαλυτερες αναγκες σε πρωτεινη,κ αρα θα αφομοιωναν περισοτερο χωρις να γινει σε τετοια ποσοστα λιπος..;)
τουλαχιστον ειναι μια υποθεση που μπορουμε να κανουμε με βεβαιοτητα,πανω στις γνωσεις που εχουμε οσον αφορα της αυξημενες αναγκες ληψης πρωτεινης σε αθλουμενους..

εντιτ..οσον αφορα την πρωτη ερωτηση σου για τα 35γρ πρωτεινης ανα γευμα,δεν ισχυει κατα την δικη μου γνωμη..παλια μπορει να το ελεγαν,αλλα πλεον υπαρχουν μελετες που το καταριπτουν..

NASSER
25-04-12, 12:38
Ωραίος beefmeup, αυτα ήθελα να ακούσω και εγω :thumbup:
Εαν απλοι συμμετέχοντες είχαν αύξηση μυικης μάζας με παραπανήσια λήψη πρωτεινης, αντιλαμβανόμαστε πως ένας αθλουμενος που κάνει bodybuilding θα έχει ακόμα περισσότερα οφέλη.

beefmeup αν θα μπορούσαμε να έχουμε μια μελέτη σε σχέση με τη μέγιστη λήψη πρωτεινης ανα γεύμα, θα ήταν πολύ καλό! Τα 35γρ ανα γεύμα παλιά αναφερόντουσαν σε ανθρωπους που ακολουθουν απλη ζωη και όχι αθλούμενους. Δεν ξέρω αν ισχύει για όλους το ίδιο.

beefmeup
25-04-12, 12:45
εδω εχει γινει αρκετη κουβεντα κ με διαφορες μελετες πανω στο θεμα..η τουλαχιστον αρκετες που εχουν εμμεσες αναφορες..

3 Γευματα Vs 6 Γευματα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?939-3-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-Vs-6-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1)

βεβαια,επειδη υπαρχει κ μια αποψη οτι μπορει να αφομοιωσει το σωμα ποσοτητες οπως 100γρ σε ενα γευμα,εκει δεν ξερω τι γινεται..ουτε κανεις μας νομιζω.
κ βασικα δεν πιστευω οτι σε τοσο μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης εχει ισχυ..αν κ παιζουν πολλα ρολο οπως η πηγες της,τα μακρος απο τα υπολοιπο γευμα κλπ..

Apollonas
27-04-12, 00:52
εδω εχει γινει αρκετη κουβεντα κ με διαφορες μελετες πανω στο θεμα..η τουλαχιστον αρκετες που εχουν εμμεσες αναφορες..

3 Γευματα Vs 6 Γευματα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?939-3-Γευματα-Vs-6-Γευματα)

βεβαια,επειδη υπαρχει κ μια αποψη οτι μπορει να αφομοιωσει το σωμα ποσοτητες οπως 100γρ σε ενα γευμα,εκει δεν ξερω τι γινεται..ουτε κανεις μας νομιζω.
κ βασικα δεν πιστευω οτι σε τοσο μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης εχει ισχυ..αν κ παιζουν πολλα ρολο οπως η πηγες της,τα μακρος απο τα υπολοιπο γευμα κλπ..


Beef, εγώ μετά από κάθε προπόνηση παίρνω 65 γραμμάρια πρωτείνη και τα γεύματα μου είναι φουλ σε πρωτείνη και διπλό υδατάνθρακα τουλάχιστον...μόνο όταν έχω υπέρογκα ποσά πρωτείνης βλέπω πρόοδο και άμα την ελαττώσω τα κιλά μου πέφτουν δραματικά... πηγές μου: Αυγά, κοτόπουλο, ψάρι σε καθημερινή βάση έχω και παίζω με μοσχάρι και γαλοπούλα γιατί το κόκκινο το κρέας ανεβάζει τον σίδηρο στα μπαμ...!! Πάντως χωρίς την Ιερή πρωτείνη δεν πάς βήμα, όσο για υδατάνθρακα μπορεί να είναι κακός μπελάς αλλά για τον όγκο είναι ο καλύτερος φίλος.

beefmeup
27-04-12, 12:18
65γρ ειναι οκ για γευμα αν σου βγαινουν ετσι οι χρονισμοι των γευματων κ φυσικα αναλογα το σωμα που εχεις..
με την προυποθεση οτι ειναι απο διαφορες πηγες,κ τα ανακατευεις με λιπαρα κλπ..
ο παλουμπο στις διατροφες του προτεινει σε 3 γευμτατα μεσα στην μερα καπου 70γρ πρωτεινη εκ των οποιων τα 50γρ ειναι απο σκονη isolate,κ τα υπολοιπα απο λιπαρα..κ να φανταστεις οτι ειναι κετο διατροφη,που εκει δεν θες να ξεφυγεις πολυ σε ληψη πρωτεινης,τουλαχιστον σε μονα γευματα..

Dohne
27-04-12, 12:34
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα.

procop
28-04-12, 16:59
Πολυ ωραια μελετη,
να συμφωνησω οτι και εγω απο οταν αυξησα προσληψη πρωτεινης περιπου στα 2-2,5 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους,ειδα καλυτερα αποτελεσματα