PDA

Επιστροφή στο Forum : Coconut oil (Jarrow formulas)



Giannistzn
08-03-12, 15:46
417514175041752
41749




Το παρηγγειλα και περιμενω απο βδομαδα να ερθει λογικα. Καθαρα για πηγη λιπαρων και γευση. Θα γραψω και ενα review μολις το δοκιμασω.

Giannistzn
17-03-12, 12:00
Το περιμενα να ειναι πιο παχυρευστο, οπως λεει και το ονομα του σε μορφη λαδιου πανω κατω.

Αυτο ειναι πετρα και εχει γευση βουτυρου.. Καμια σχεση με καρυδα, δεν θυμιζει ουτε στο ελαχιστο.

beefmeup
17-03-12, 12:01
μαν σε χαμηλες θερμοκρασιες δωματιου,ετσι γινεται..
το καλοκαιρακι θα γινει οπως λες παχυρευστο,κλπ..
τωρα πρεπει να το διαλυεις σε μικροκυματων,η σε ενα μπρικι ας πουμε αντο θες υγρο..

Giannistzn
17-03-12, 12:18
Δεν ειναι αυτο το θεμα μου, δεν με ενοχλει. Η γευση δεν μου αρεσε. Δεν θυμιζει καρυδα σε τπτ, σα να τρως βουτυρο ειναι

beefmeup
17-03-12, 12:20
χμμμ,δοκιμασες να το λιωσεις??
αλλαζει λιγο η γευση του,γιαυτο στο λεω..;)
αλλα οτι θυμιζει κ βουτυρο,ναι θυμιζει..

Διακογιαννης Γιαννης
17-03-12, 12:51
Το λαδι της καρυδας χρησιμοποιειται στην ιατρικη για την εξυγειανση του εντερου, διοτι διαθετει πληθος λιπαρων με πανισχυρες αντιμικροβιακες ιδιοτητες.
Ειναι μια απο τις πιο καταξιωμενες πηγες λιπαρων μεσαιας αλυσιδας.Τα γνωστα ως :MCT oils.Βεβαια,σπανια,η και ποτε,ο τυπος δεν μας εχει πει ,οτι το γαλακτοκομικο βουτυρο, εχει τα ακομα περισσοτερο χρησιμα λιπαρα ,τα οποια ειναι εκεινα της κοντης αλυσιδας -περαν απο τις αμετρητες αλλες ιδιοτητες που εχει, οπως το να θρεφει θρεφει τα υγειη κυτταρα μας, και να πολεμα τα καρκινικα(αφου πρωτα τροποποιηθει απο τα φιλικα μικροβια της εντερικης μας χλωριδας).
Προσοχη στη δοσολογια του ελαιου της καρυδας, για τις πρωτες μερες χρησης του, γιατι μεχρι να μαθει ο οργανισμος να το χωνευει,υπαρχει η περιπτωση να προκαλεσει διαρροια.Αλλωστε τα απομονωμενα MCT oils χρησιμοποιουνται στην ιατρικη και ως υπακτικα και για αλλους λογους βεβαια.

Giannistzn
17-03-12, 13:03
χμμμ,δοκιμασες να το λιωσεις??
αλλαζει λιγο η γευση του,γιαυτο στο λεω..;)
αλλα οτι θυμιζει κ βουτυρο,ναι θυμιζει..

Θα δοκιμασω :thumbup:


Το λαδι της καρυδας χρησιμοποιειται στην ιατρικη για την εξυγειανση του εντερου, διοτι διαθετει πληθος λιπαρων με πανισχυρες αντιμικροβιακες ιδιοτητες.
Ειναι μια απο τις πιο καταξιωμενες πηγες λιπαρων μεσαιας αλυσιδας.Τα γνωστα ως :MCT oils.Βεβαια,σπανια,η και ποτε,ο τυπος δεν μας εχει πει ,οτι το γαλακτοκομικο βουτυρο, εχει τα ακομα περισσοτερο χρησιμα λιπαρα ,τα οποια ειναι εκεινα της κοντης αλυσιδας -περαν απο τις αμετρητες αλλες ιδιοτητες που εχει, οπως το να θρεφει θρεφει τα υγειη κυτταρα μας, και να πολεμα τα καρκινικα(αφου πρωτα τροποποιηθει απο τα φιλικα μικροβια της εντερικης μας χλωριδας).
Προσοχη στη δοσολογια του ελαιου της καρυδας, για τις πρωτες μερες χρησης του, γιατι μεχρι να μαθει ο οργανισμος να το χωνευει,υπαρχει η περιπτωση να προκαλεσει διαρροια.Αλλωστε τα απομονωμενα MCT oils χρησιμοποιουνται στην ιατρικη και ως υπακτικα και για αλλους λογους βεβαια.

Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες :toast:

sTeLaKoS
17-03-12, 13:07
Κι εγώ που έχω αυτό Organic Extra Virgin Coconut Oil (Nutiva (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18422-Organic-Extra-Virgin-Coconut-Oil-(Nutiva))) είναι πηχτό σα βούτυρο αλλά όταν λιώσει έχει άρωμα και γεύση καρύδας.
Λιωμένο αφήνει ελάχιστα αυτή τη βουτυρίλα που λες. Οπότε δοκίμασε να το βάλεις καναδυο λεπτά στα μικροκύματα και βλέπεις. :thumbup:

Giannistzn
17-03-12, 13:14
Εβαλα σημερα το πρωι στη βρωμη που βραζω (οποτε ελιωσε), αλλα δεν μου εβγαλε καθολου γευση καρυδας. Θα δοκιμασω και σκετο λιωμενο παντως.

Roid Rage
19-03-12, 14:19
Πραγματι, δεν εχει καμια γευση και το οποιοδηποτε αρωμα.. Πολυ καλυτερο αυτο της NOW.
Του αναγνωριζω ομως οτι ηταν εφτασφραγιστο.

Giannistzn
19-03-12, 15:23
Η συσκευασια οντως ηταν πολυ καλη.

Και εσενα αγευστο σου φανηκε ε? Εγω παντως οπως και να το δοκιμασα, μονο βουτυριλα μου αφησε.. Κριμα, το βλεπω να το δινω στη μανα μου να το βαλει σε κανενα γλυκο.

Roid Rage
19-03-12, 15:57
Ενταξει, βγαζει μια βουτυριλα γιατι λαδι ειναι, αλλα οχι τπτ βαρυ, απλα ειναι τελειως αγευστο, αωσμο. Μονο για τη γευση το πηρες ρε συ; βαλτο πουθενα μεσα να φυγει, ειναι ακριβο για να παει σα βουτυρο. Κανε το pre με κακαο και coconut oil..

Giannistzn
19-03-12, 16:26
Μπορει να το βαλω στο πρωινο που βραζω την βρωμη μεσα. Αλλα ποσο να βαλω..

Για "λαδι" το πηρα εγω και καλα, και μου βγηκε βουτυρο.. Pre δεν προλαβαινω συνηθως

Yiannis 1989
31-05-12, 16:11
καλό κάνει έχει πολλά αντιοξειδωτικά όμως να μην ξεχνάμε ότι είναι σκέτο κορεσμένο... τουλάχιστον το ζωικό βούτυρο έχει και ακόρεστα καλά
λιπαρά..

εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι είναι καλό για τηγάνισμα επειδή δεν αλλοιώνεται.. είναι λίγο αμερικανιά βέβαια...

Tolis 1989
31-05-12, 16:20
Καλό φαίνεται!....το έχει δοκιμάσει κανείς πρόσφατα?

average_joe
31-05-12, 22:49
αδιαφορο στη γευση του.

beefmeup
24-06-12, 10:49
ας αφησω ενα περιεργο feedback οχι για την συγκεκριμενη μαρκα,αλλα για αυτο της now..το ιδιο πραγμα ειναι εξ αλλου..

το λοιπον,εχω δοκιμασει διαφορα prewo μαζι με αυτο,κ χωρις..
οταν τα περνω μαζι με 2 κουταλιες της σουπας με δαυτο,βγαζω φοβερες προπονησεις...δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου κανει τοσο μεγαλη διαφορα,αλλα πραγματικα μου κανει...δεν ξερω..:unsure::unsure:

john 88
05-12-12, 11:07
ας αφησω ενα περιεργο feedback οχι για την συγκεκριμενη μαρκα,αλλα για αυτο της now..το ιδιο πραγμα ειναι εξ αλλου..

το λοιπον,εχω δοκιμασει διαφορα prewo μαζι με αυτο,κ χωρις..
οταν τα περνω μαζι με 2 κουταλιες της σουπας με δαυτο,βγαζω φοβερες προπονησεις...δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου κανει τοσο μεγαλη διαφορα,αλλα πραγματικα μου κανει...δεν ξερω..:unsure::unsure:

καλημερα δηλαδη beefmeup λες να βαζουμε μια κουταλια πριν τιν προπονηση?τρωω και μηλω να τα βαλω μαζι?

beefmeup
05-12-12, 17:47
2 κουταλιες ειναι οκ..
βασικα απο μονο του,δεν ξερω αν θα σου κανει τπτ,αλλα γιατι οχι...?
αν προσεξεις γραφω οτι το περνω μαζι με τα διαφορα prewo που περνω κατα καιρους..

john 88
06-12-12, 09:19
2 κουταλιες ειναι οκ..
βασικα απο μονο του,δεν ξερω αν θα σου κανει τπτ,αλλα γιατι οχι...?
αν προσεξεις γραφω οτι το περνω μαζι με τα διαφορα prewo που περνω κατα καιρους..

α καταλαβα θα το δοκιμασω αμα εινα ενα μηλο και 2 κουταλιες και θα γραψω εντυπωσεις.. αν το βαλω πανω σε ριζογκοφρετα?

beefmeup
06-12-12, 12:38
μαν με κακαο η καφε δοκιμασε το..

john 88
06-12-12, 13:09
μαν με κακαο η καφε δοκιμασε το..

δαλαδη με νερο και κακαο και λαδι?σορι που ρωταω συνεχεια δεν χερω ευχαριστω..:turtle:

cuntface
22-06-14, 01:21
τηγανιζουμε με αυτο κανονικα? πχ μπορω να φτιαξω μια ομελετα αντι για κανονικο λαδι να βαλω αυτο στο τηγανι 1-2 κουταλιες.Σε περιοδο cutting ποσο περιπου μπορουμε να καταναλωσουμε?